GEVONDEN: Een Gouden MEDAILLON. EEN REMPLACANT Liebig's Vleesch - Extract. BOC K-B I ER Verzekerings-MaatscMji „(fatfrajt limit." Tot kennisgeving en waarschuwing. ADVERTENTIÊN. MEN VERLANGT: W. C. M. VAN BRUGGEN. KONINKL. NEDERL. BEIJERSCH BIERBROUWERIJ, C. RIEL, NATIONALE MILITIE m 268ste STAATS-LOTERIJ. VIERDE K.LA-SÖE. geweest zyn. Donderdag 10 November, zeer vroeg in den ochtend werden de hoeven aan de Poverty-baai aangetast door den Maori- stam der Hau-Haus, en vijf-en-dertig personen, mannen, vrouwen en kinderen, werden medoogenloos geslagt. Twintig anderen werden vermist. De kudden schapen en runderen werden verstrooid, —7 de woningen tot den grond toe verbrand, en een der schoonste districten van Nieuw-Zeeland, indien niet het schoonste, is geheel verwoest. De bedoelde nieuwsbladen deelen verschrikkelijke bijzonderheden mede omtrent de wreedheden der Maori's. De dagbladen begrooten het onder Pruissische administratie staande vermogen des gewezen Konings van Jftannover, behalve den inventaris der dien Vorst toebehoorende kasteelen, op 13,382,000 th.; welke som, belegd in Pruissische staatspapieren u 4-j pCt., eene jaarljjksche rente van 598,000 th. afwerpt. De kosten van beheer, onder oppertoezigt van den regerings-president van .Hannover, be dragen 180,000 th. Daaronder zijn echter niet begrepen, zoodanige uitgaven, welke dienen moeten tot het bespieden en tegengaan der door Koning George tegen Pruisscn gerigte ondernemingen; welke kosten mede uit het vermogen des verdreven Konings worden gedekt. Omtrent het proces, gevoerd tegen Budolf Locwenstein, redac teur van de Kladderadatsch, die, wegens de voorstelling van den minister von Hejjdt, in een gescheurden rok en met den hoed in den hand smeekende aan den ingang van het huis der afgevaardigden om dekking van het deficit, - was aangeklaagd, verneemt men nog het volgende. Dr. Loewenstein verdedigde zich aldus: „Het openbaar ministerie heeft erkend, dat het moeijelijk is in een humoristisch blad de grenzen te bewaren tusschen het geoorloofde en het niet geoorloofde, en dat derhalve ook de hilariteit daardoor opgewekt, als een krachtig tegengif moet beschouwd worden. Ik verzoek het hof, het tegengif der aanklagt tegen mij in mijne vrijspraak te zoeken. Het openbaar ministerie heeft als verzachtend gereleveerd, dat ik nog geen straf heb ondergaan. Welnu, dat is juist, ofschoon ik al 20 jaar medewerker ben aan een blad, dat de grootste voorzigtigheid in acht moet nemen op de grenzen van geoorloofd en niet geoorloofd. Ik heb zoodoende eene juistheid van beoordeeling verworven, welke menig jonge officier van justitie mij benijden mag, en als ik nu verklaar, dat ik het geheele nummer zorgvuldig heb onderzocht, dan zal men mij toegeven, dat ik het voornemen niet gehad heb om te beleedigen. Wat betreft een vergrijp tegen 101, ik kan mij niet begrijpen, hoe het deficit als eene instelling van den Pruissischen staat kan beschouwd worden. Betreffende het vergrijp tegen 102 zegt de aanklagt, dat de minister voorgesteld wordt als een scheel ziende bedelaar. Ik spreek tegen, dat hij scheel ziet; als hij dat doet is het een fout van den teekenaarmaar ook daarin ligt nog geene beleediging, want nergens staat geschreven, dat een minister niet scheel mag zien. De minister heeft een gescheurden rok aanner gens staat geschreven, dat een minister geen gat mag hebben in zijn rok. Men wil, dat de teekening een bankroet van den Pruissischen staat heeft willen voorstellen. Mijne heereu, wie het groote, magtige en rijke Pruissen als bankroet zou willen ten toon stellen, is niet regt bij zijn verstand. Ik verwacht met vertrouwen mijne vrijspraak." Na een pleidooi van den verdediger werd de redacteur op grond der door hem zelf aangevoerde redenen van de betaling der tegen hem gceischte boete van 100 thaler vrijgesproken. De chef van het huis Rothschild te Wcenen, Baron Anselm von Rothschild, heeft aan het bestuur der Israëlitische gemeente eene som van 200,000 florijuen ter hand gesteld om een Israëlitisch gasthuis te bouwen, waarin plaats zal zijn voor 100 lijders. Er is slechts ééne voorwaarde aan verbonden, namelijk, dat in den gevel van het huis de naam van den vader des gevers, Salomon, Vrijheer von Rothschild, zal aangebragt worden. Uit het noorden van Noorwegen meldt men op nieuw, dat daar een zeer zachte temperatuur heerscht. Een telegram uit Madrid maakt melding van den moord op den civielen gouverneur te Burgos gepleegd, doordien hy uitvoering wilde geven aan een besluit der regering, dat gelast had om de archieven, bibliotheken en verzamelingen van kunstvoorwerpen in kerken en andere godsdienstige gebouwen voor het rijk in bezit te nemen. Uit latere berigten blijkt, dat fanatieke Katholieken zich aan dien moord schuldig gemaakt hebben en zelfs de kerk, waar hij vermoord is, niet ontzien hebben tot het plegen dier gruweldaad voorts dat zijn lijk, verschrikkelijk vermiukt, door de straten der stad is gesleept en dat de deken en eenige kannuniken van het kapittel te Burgos, als beschuldigd van dien moord gepleegd of bevorderd te hebben, gearresteerd zijn. Deze misdaad, die aan de barbaarschheid der middeleeuwen herinnert, heeft de gemoederen te Madrid in opgewondenheid gebragt en de verbitterde volksmassa heeft zich naar het hotel van den pauselijken nuntius begeven, waar de kreet: „Weg met den nuntiusI" aangeheven en het pauseljjk wapen neergehaald en verbrand werd, zoodat de nuntius, op eigen veiligheid bedacht, de wijk genomen heeft naar het hotel der Pransche ambassade. Het volk heeft zich vervolgens naar het hotel van het ministerie van openbare eeredienst begeven, waar het, daar het bekend was geworden dat de Paus geweigerd heeft den Spaansehen gezant te erkennen, zich verklaard heeft voor eene onmiddelijke verwijdering van den nuntiusde volksmassa heeft toen van een onder-secretaris vernomen, dat ook de regering harerzijds besloten heeft ook den nuntius niet langer te erkennen. Alzoo is er een volkomen breuk tusschen den Heiligen Stoel en Spanje. Tijdingen uit Konstantinopel van 24 Jan. melden, dat Hobart- bassa de wateren van Syra verlaten heeft, nadat de Grieksche autori- I teiten beloofd hadden, dat de Etiosis het anker niet iigten zou. De De Onderkoning van Egypte heeft voor het geval van het uitbreken des oorlogs 50000 man en de Egyptische vloot ter beschikking van den Sultan gesteld. Het groote nieuws van den dag is de aankomst van den Mikado te Jeddo. Veel drukte gaf het, dat vooraf bekend gemaakt was, dat er te Kuruisawa gezorgd zou worden voor stellaadjes ten behoeve der vreemdeliugen om den optogt te zien, en dat hiertoe ook gelegenheid zou zijn voor de inlanders. Vandaar dat reeds vroeg eene ontelbare massa aanwezig was. Overal waren in het Engelsch publicatiën aangeplakt, inhoudende het verzoek, dat de vreemdelingen niet, gelijk in Europa de gewoonte is, bij het pas seren van den vorst juichkreeten zouden aanheffen. Een Japansch officier te paard, die, met een vaandeltje op den rug gebonden, tot vervelens toe op en neêr galoppeerde, in afwachting van het sein dat de Souvercin naderde, bewaarde de orde. Des namiddags ten 3 ure werden de Engelsche en Franscbe detachementen op den weg geposteerd, en een half uur later verkondigde de muziek dat de stoet naderde. De Japansche officieren deden daarop een kommando hooren en dadelyk gingen al de Japannezen op de hurken zitten, om eerbiedig in doodsche stilte den vorst de verschuldigde eer te bewijzen, zich niet weinig ergerende wanneer de Europeanen het stilzwygen niet bewaarden. Eindelijk verscheen de stoet. De Japan Gazette zegt, dat alleen eene afbeelding in staat is, er een denkbeeld van te geven. Het viel evenwel dadelijk in het oog, dat de gewapende magt bjj den stoet veel weg had van een zamenraapsel van grjjsaards en jongens, half op Europesche wijze uitgemonsterd, gewapend met allerlei soort van geweren, en wel meest achterladers, maar waarbij men dadelijk den indruk ontving, alsof dat moordtuig voor hen zeiven veel gevaarlijker was dan voor den vijand. Onder de officieren te paard waren slechts drie of vier daimios, die echter door geen bijzonder kenteeken waren onderscheiden. Daarentegen gaven de uniformen der hen vergezellende krijgslieden soms niet weinig aanleiding tot een luidruchtig amusement voor de toeschouwers, al ware het alleen wegens de vervaarlijke pruiken van paardenhaar, die van onder de papieren hopc|jes te, voorschijn kwamen en wa^rvqn de haren .over hun gelaat, schouders en rug hingen, zeker om ,bjj hunne zwarte rokjes het krijgshaftig voorkomen Ie verhoogen. Buitendien was iedere daimio door een muziekkorps vergezeld, bestaande uit tamboers en pijpers, die een vreeselyk geraas maakten, waarbij met maat of toon geen juiste rekening werd gehouden. Doch naauwelijks was de stoet voorbij, of algemeen vroeg men is de Mikado er nu bij, ja of neen? Niemand had hem gezien! Wel was er een prachtige palankijn in den stoet, maar die was zoo digt gesloten, dat Z. M. daar binnen vrij benaauwd en donker moet gezeten hebben. Dit wordt echter opgehelderd met de opmerking, dat Z. M. zich niet zoo maar dadelijk aan Japanezen en vreemde lingen van allerlei rang en stand openlijk kan vertoonen, nu hij pas heeft bepaald, dat zijne hooggeplaatste onderdanen, aan het hof tot hem toegelaten zijnde, naar hem mogen opzien en niet langer ver- pligt zijn om zelfs in de nederigste houding naar zijn zetel te kijken. Jeddo zal nu, ter herinnering aan dien dag, voortaan in officiële stukken den naam van Tokel dragen, maar overigens voorloopig nog haren tegenwoordigen naam behouden. Hoe zeer de concurrentie in den waren zin van het woord, den verbruiker ten goede komt, zoo verafschuwenswaardig is deze, wanneer zij door namaking den kooper zoekt te bedriegen. Niettegenstaande alle wettelijke bescherming werden de Stollwerck'sche Borst- Bonbons in hunne uitwendige verpakking veelzijdig op 't mis- leidendst nagemaakt, ja zelfs de firma van den fabrikant hiertoe misbruikt! Bij den industriëlen wedstrijd van alle landen, in Parijs, waar alle slechts denkbare huismiddelen alsborst-siropen, pastilles, pectorinen, elixers, extracten etc. etc. vertegenwoordigd waren, werd van de zijde der internationale jury alleen aan de Stollwerck'sche Borst-Bonbons de prijsmedaille toegekend, een bewijs dat de compositie van den Koninkl. Geh. Hofraad, en universiteits-professor Dr. Harless nog niet geëvenaard is! De lijdende moge zich dus bij het koopen van de regte verpakking, van de volledige firma, en de aanwezigheid van het hofleveranciers zegel van den fabrikant wel overtuigen. Ondertrouwd A. W. DRIESSEN en J. N E IJ T S. Nieuwediep, 28 Januarij 1869. Algemeene kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon mijn geliefde Echtgenoote FRANCINA CHRISTINA PFEIFFER. P. J. DAM. Nieuwediep, 28 Januarij 1869. Algemeene kennisgeving. Degenen die iets te vorderen heeft, ver schuldigd is aan - of iets onder zijne berusting heeft van den Heer JACOB VAN DER HAAR, in leven Hoofdonderwijzer te Helder en aldaar onlangs overleden, gelieve daarvan OPGAVE, AFGIFTE of BETALING te doen ten kantore van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT te Helder, vóór «len 15 Februarij 1869. De eigenaar kan dezelve terugbekomen tegen betaling der advertentiekosten. AdresBureau dezer Courant. VOOR SE NATIONALE MILITIE. Adres bij R. RICHTER, Hoofdgracht. van van de bij de 6 fl. a Ï.IO. NEDERL. BEIJERSCH bij 24 fl. a 4.00. PRINSESSE- of TAFELBIER bij 24 fl. a - 2.50. Hoofdgracht, N°. 27. NB. De VERLOTING der MUZIEK- of SPEELbOOS zal Zondag; 31 dezer des avonds plaats hebben. De natuur biedt dikwijls geneesmiddelen aan, die eene zeldzaam krachtige uitwerking hebben, en die nogtans ter uaauweruood bekend zijn. Op gezag van dit feit vestigen wij de aandacht van hen, die aan scheelc hoofdpijn, hoofdpijn en zenuwpijnen lijden, op de van de Heeren GRIMAULT C°. Het is eene plantaardige zelfstandigheid, uit Brazilië afkomstig. Eenige poeders van dit onschuldig middel, opgelost in een weinig water, zijn bijna altijd voldoende, om de meest hevige hoofdpijn te doen verdwijnen. Elke doos bevat twaalf poeders en wordt verkocht tegen den prijs van 3 francs. Depots: Te Amsterdam H. H. ULOTH en verder alom. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz. Nieuwediep. voor de De Directie van genoemde Maatschap, heeft de - Ouders en Voogden te informeren dat, volgens art. 7 bun Reglement, de deelneming voor de ligthig 186! opengesteld. Deze Maatschap geeft in haar Reglement aan de dei nemers een vasten waarborg van soliditeit; zij blijft gein verantwoordelijk voor de door haar gestelde plaatsvervangei en neemt daarbij de verpligting op zich den opvolgend: Broeder of Broeders, overeenkomstig art. 49 der Wet i de Nationale Militie, van de persoonlijke dienst te vrijware en mogt er een door baar gestelden plaatsvervanger, da ontslag of andere redenen, bij de Militie komen te ontbreke en zou daardoor zijn' volbragte dientst niet gelden tot vt stelling van den Broeder of Broeders des lotelings voor wij hij was opgetreden, dan stelt de Maatschap voor dea Broeder of Broeders eèn' plaatsvervanger, zonder dat daarti een' nieuwe overeenkomst of eenige betaling van den dei! nemer vereischt wordt. De wijze van betaling blijft ter keuze van den deelneme betzij in termijnen, of na verloop van vijf jaren, zoodat c deelnemer niets behoeft te betalen, vóór dat de Direct aan al hare verpligtingen heeft voldaan. De Hoofdadministratie is gevestigd te 's Gravenhage, tt kantore van den Heer WüLF Az., Spui, N°. 265. Verder kan men deelnemen en informatiën bekomen, i alle gemeenten van het Rijk waar Directeuren, hunne Agente of Correspondenten gevestigd zijn. Voor de Provincie Noord - Holland bij onderstaani Heeren Te Nieuwediep J. F. GROEN, Vlamingstraat, P 168. Medemblik K. H. IDEMA, Boekhandelaar. Alkmaar A. BERGMAN, Boekhandelaar. Enkhuizen PANNEBAKKER C°., Boekhandelaan PRIJSCOURANT DER EFFECTEN. AMSTERDAM, 27 Januarij 1869. Slotkoersen. pCt. Oostenrijk, Zilverl. 1865 5 59| dito Nationale 1854 5 52| dito dito 1866 O. W. 5 49 Griekenland, Oblig. 1825 5 Turkije, Oblig. Alg. Sch. 5 38 V. Staten, Oblig. 1874 5 84)1 dito dito 1881 6 dito dito 1882 6 79 Certific. Illin. Amst. 104 Obl. dit. Const. Bonds. 7 85 Aand. Ohio-spoorweg7 62' dito Debent. (enkele) 8 41^1 dito dito (onbep.)8 Gec. Atl. 1865 7 4WI Oblig. St. Paul-Pacif. 7 68 Brazilië, 1865 5 78| Mexico, Oblig. 1851 3 15J dito dito 1S64 3 Greuada, Obl. Gest. W. dito dito Uitgestelde Venezuela, Obligatiën 3 lijf dito dito 1£ 6/i pCt. Nederland, Werk. Schuld, 2£ dito dito 3 dito dito 4 Handelmaatschappij 4£ Spanje, Obligatiën. 2£ dito Binuenlandsche. 3 Portugal, Obligatiën 1853 3 dito dito 1856/60 3 Rusland, bij Hope, oude 5 dito 6de serie5 dito 1864 te Amst. 5 dito dito te Londen.. 5 dito 1866 te Amst. 5 dito dito te Londen.5 dito bij Hope 1860. 4£ Aand. Gr. M. spoorw. dito Loten 1864 dito dito 1866 Oostenrijk, Metalliek 5 dito dito 2£ dito Rente Amst.5 dito Zilverl. 1864. 5 565 65f 87+1 125# 3R 28-,+ 36f 5 36,»6 «4 761 90 89' 891 812 196; 224'- 2281 47; 2343 5945 i.:: ii M ARKTBERIGTEN. AMSTERDAM, 26 Januarij. Rogge op levering stil; Mei f 204. 27 Jandarij. Rogge in loco stil; per 2100 N. p.Taganrog f207 c. z. k.; Galatz f215 Petersb. f 210 c. z. k. Op levering per 2100 N. p. iets lager; Maart f 202 201Mei f 203, 202. Vee. Vette Kalveren 1ste kwal. f 50 a 70, 2de kwal. f 40 a 60, 3de kwal f 30 a 50. Schapen f 20 a 28. Varkens 50 a 54 c. per N. p. PURMERENDE, 26 Januarij. Vae. 60 Runderen; vette Koeijen met hooge prijzen. 55 vette Kalveret f 0,80 a 1 per N. p. en 56 nuchtere Kalveren f 7 a 18; handel stug. 77l Schapen en Lammeren; Overhoudcrs niet vlug, vette Schapen minder. 30 vets Varkens 52 a 60 c. per N. p.: 16 magere Varkeus f 14 a 20 en 17 Biggei f 5 a 7; handel vlug. 32 Zwanen en 20 Ganzen. 52 stapels Kaas; Kleiüi 1' 34 per 50 N. p. Botar f 1,50 per N. p. Kip-Eijeren f 4,25 pc 100 stuks, ROTTERDAM, 25 Januarij. De handel in vette Varkens, met hard voer gemest, was bij geringen aanvot: bij den aanvaug der markt vlug gestemd, doch de telegraphische berigten vai aanvoer deed den handel terstond kwijnen, zoodat de prijzen aanmerkelijk terug' liepen. De prijzen liepen van 50 tot 64 c. per N. p. 26 Januarij. Vee. Runderen 1ste kwal. 72 c., 2de kwal. 58 c.; Kalveren lste kwal. 110c. 2de kwal. 85 c.Schapen 70 c.; alles per N. p. De prijzen van het magen Vee bleven onveranderd. Boter, lste kwal. f 70, 2de kwal. f 68, 3de kwal. f 66. Prijzen van 100 en daarboven. tweede lijst: No. 11131 ƒ25,000; No. 9866ƒ2000 No. 4959 ƒ1500; No. 2565, 14819 en 18344 ieder ƒ1000: No. 1690 200; No. 1314, 9488, 12228, 16862 en 19600 ieder 100. derde lijst: No. 7438 5000; No. 3772 en 6941 ieder 1000; No. 2910, 5447 en 9122 ieder 400; No. 108 en 6578 ieder 200; No. 813, 3111, 6671, 10195 en 12319 ieder 100. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. Windrigtingj Barometer Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 II, 27 i2 zw. 1.4p. 754.96r 5.27 2S 8 zto. 0.5 j 747.97 -12.24: 2812'z. 0.4„ 747.21j-13.00, Thermomet. C. IS 2.2 3.9 h-2.2 h-0.3 -M).3 0.94 093 0.94 Weêrs- gesteldheid. Bew. ben. mooi w. Dtbw.bctr.vocht. Dikkemist. vocht slecbtw Vlak.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2