1869. N°. 16. Vrijdag 5 Februarij. loting voor de nationale militie. binnenland. buitenland! TWEEDE BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Vrijwilligers voor de Nationale Militie. BEKENDMAKING. HELDERSCHË U NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinqsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. w franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. 1 Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, dat de LOTING over de in 1868 in deze gemeente ingeschrevenen voor de lig- ting der Nationale Militie van 1869 is bepaald op VRIJDAG den TWAALFDEN en ZATURDAG den DERTIENDEN FEBRUARIJ eerstkomende, op beide dagen des VOORMIDDAGS ten NEGEN URE, op eiken dag over die inge schrevenen, welke daartoe bij afzonderlijke billetten worden opgeroepen. De loting zal plaats hebben in het WEESHUIS, in te gaan door de Oostelijke Poort. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hen die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt, dat zij, die vermeenen vrijstelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. Bovendien zullen zij, die vrijstelling reclameren wegens/broederdienst, gehouden zijn, zich op Maandag den 15den Februarij, des morgens tusschen 9 en 12 ure te vervoegen aan het Raadhuis, met de geboorte-bewijzen van al hnnne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclame gronden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 1 Februarij 1869. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER roepen bij deze op, ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGERS bij de Militie voor deze gemeente op te treden, om zich daartoe op een der,overige werkdagen van deze maand, tusschen des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. Aan iederen Vrijwilliger wordt door de gemeente een handgeld toegekend van ZESTIG GULDEN. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kiuderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den 1 Januarij van dit jaar het 20ste jaar inge treden en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligting ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Ter bekoming van laatstgenoemd bewijs, kan men zich, vergezeld van twee, ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring kunnen afleggen, ter Secretarie op eiken werkdag in deze maand aanmelden, tusschen des morgens 9 en 12 ure. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toe gelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene ver- pligtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen hebbe. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks Overzeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. De vrijwilligers worden, voor zooverre ze daartoe geschikt bevonden zijn, en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij het korps hunner keuze. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 3 Februarij 1869. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 4 Februarij. De Turksch-Grieksche quae9tie zal, naar allen schijn, op eene bevredigende wijze tot een einde worden gebragt. Althans de grond toon der laatste berigten omtrent dit vraagstuk is van zeer vredelieven- den aard. Uit Weenen wordt medegedeeld, dat de vertegen woordigers der vreemde mogendheden te Athene gezamenljjk met kracht de pogingen van den Franscheu gezant daa r ter tede onder- steuoen. Uit Parijs wordt gemeld, dat er geen twijfel meer kan zijn of de Grieksche regering wil de zaak bijleggen en ziet van verzet af. Als men bedenkt, dat uit een strijd tusschen Griekenland en Turkije zoo ligt eeQ Europeschen oorlog zou kunnen ontstaan, vooral in een tijd als deze, nu alle mogendheden op eene spoedige wapening z|jn voorbereid, dan mag men het als een groot geluk beschouwen als dit vraagstuk langs den weg eeuer minnelijke schikking tot een gewensoht einde wordt gebragt. De onzekerheid, welk antwoord Griekenland op de declaratie der mogendheden zal geven, heeft opgehouden. Een telegram uit Athene, dat het cachet van „offlciëel" draagt meldt, dat Griekenland de declaratie der conferentie heeft aangenomen. Een tweede telegram berigt, dat het Grieksche ministerie, daar het de declaratie der conferentie weigert aan te nemen, zijn ontslag heeft ingediend. Aan de hoofden van het bewind in Spanje komt waarlijk hulde en lof toe voor hunne flinke handelwijze ter bewaring van rust en orde, ter bevordering van den vrede binnen 's lands. Terwijl het onderzoek naar de schuldigen aan den moord van den gouverneur van Burgos voortduurt, is voor het vervoer van het lijk naar Xeres op eervolle wijze zorg gedragen. En nadat de regering haar leedwezen heeft betuigd over het gebeurde te Madrid, waar het gepeupel eene manifestatie tegen den Pauselijken nuntius ondernam, heeft zij gezorgd, dat de gezant des Pausen op eervolle wijze in de hoofdstad kon terngkeeren. Sedert eenigen tjjd zijn bij de normaal-schietschool proeven genomen met de geweren van het stelsel Peabody, Wendl, Bemmington en Bemmington Bolt. Thans is besloten van elk dezer vier soorten 50 geweren te vervaardigen, die, in den loop dezer maand, bij vier regimenten infanterie in proefgebruik zullen worden gegeven. D Bedankt voor het beroep naar Dockum door ds. N. C. Balsem, pred. te Langezwaag. Da liberale N. Gron. Cour. zegt van wijlen den heer Koorders: „Het berigt van den dood van dezen nog jeugdigen man heeft ons diep getroffen. „Een groot talent, buitengemeene scherpzinnigheid, ijzeren wils kracht, en eene zeldzame mate van kennis dalen met hem ten grave. „Wegslepende geestdrift, of misschien juister uitgedrukt, krachtig bruischende liartstogtelijkheid maakten den heer Koorders vaak, naar wij gelooven zijns ondanks, tot een brandpunt van handeling. „Hij heeft van zijne eerste studentenjaren af tot op den dag zijns overlijdens toe, zijn aangeboren karakter niet verloochend. Hij was veel; maar boven anderen iets te zgn, zoo het kon alles, in wetenschap en in het practische leven, in den studentenkring, in de gehoorzaal der akademie, en nu sedert kort iu het staatsbestuur, in één woord buiten tegenspraak de eerste te zijn, ziedaar het levensdoel, waartoe de heer Koorders zich als van nature zag bestemd, waaraan hg getrouw is gebleven. „Het menschelijk ligchaam is, helaas! slechts bij weinigen tegen zulk een veeleischende inspanning bestand. „Mr. Koorders is het slagtoffer geworden van zijn eigen wilskracht." De Tijd behelst een hoofdartikel, waarin eene warme hulde wordt toegebragt aan Paus Pius IX, die in dit jaar, waarin het concilie zal gehouden worden, tevens zgn 50jarig priesterschap viert. Op 27jarigen ouderdom is hg in April 1819 tot priester gewgd 7 jaren daarna was hij Aartsbisschop, en hij had den 48jarigen ouderdom bereikt, toen hij tot Kardinaal werd benoemd. Zes jaren later, in 1846, is hij met algemeene stemmen tot Paus verkozen; welke hooge waardigheid hij alzoo reeds gedurende 22 jaren heeft bekleed. Het is onjuist, dat Mastai Ferretti vroeger soldaat geweest iede Tijd kan volstrekt niet nagaan, hoe deze dwaling in de wereld is gekomen. Intusschen zet het Katholieke hoofdorgaan nogmaals in het breede uiteen hoe groot de gevaren zgn, waarmede voortdurend 3e pauselijke zetel wordt bedreigd, hoe zeer dus die zetel de ondersteuning der geloovigen bljjft noodig hebben, en opent het alzoo weder eene lijst van bijdragen voor den Paus, ook tot onder steuning der Nederlandsche jongelingen, die vrijwillig de wapenen hebben opgevat ter bewaking van het Vaticaan. De Tijd stelt in het licht, dat het gouden priesterschap van Pius meer dan ooit een geschikt tijdstip voor de geloovigen mag worden geacht om van hunne liefde en trouw te doen blijken. Jl. Zondag nacht is te Alkmaar brand ontstaan en de bewoner van het aangetaste perceel, tegen wien reeds vermoeden van kwaad willigheid bestond, heeft, naar men verneemt, bekend, dat hij zich aan brandstichting heeft schuldig gemaakt. Hg bevindt zich thans in het huis van arrest. Het bestuur der Industrieschool voor Vrouwelgke Jeugd, opgerigt door de beide Amsterdamsche Departementen der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeenheeft een prospectus uitgegeven van de tegenwoordige inrigting der school. Daaruit blijkt o. a., dat het doel dezer school is de opleiding van jonge meisjes tot de kennis en uitoefening van verschillende vakken van nijverheid, waardoor zg in staat gesteld worden, in haar eigen levensonderhoud te voorzien; dat de school, om dit doel te bereiken, tevens dienst baar wil zgn aan de voorbereiding tot het (bg de wet gevorderde) examen voor teekenen, voor fraaije en nuttige handwerken, voor apothekers-leerling en aan de opleiding tot bewaarsehoolhouderessen. Het ouderwijs omvat de volgende vakkenteekenen en kleuren herhaling van het lager-onderwijs; fraaije en nuttige handwerken en wollennaaijen; natuur- en scheikunde, in hare toepassing op het dagelijksch leven; artsengmengkunde; boekhouden en administratie; het gebruik der verschillende naaimachinesgraveren op steen eartonneren en stroovlechten. Jl. Maandag avond zijn, door middel van braak, in een goud smidswinkel op de Haarlemmerdijk te Amsterdam, 150 gouden ringen, waaronder sommigen met juweelen, en enkele zilveren voorwerpen gestolen. Twee uren, nadat de politie van dit feit had kennis gekregen, was zij er in geslaagd de schuldigen te vatten en het grootste gedeelte van het gestolene in beslag te nemen. Door den officier van het Oost-Indisch leger Anton Boelen, Te 's Gravenhage, is met herinnering aan het sneuvelen van den lsten luitenant J. de Hijs b|j de jongste expeditie naar Bali, de aandacht gevestigd op de uitgave eener „Schets van het terrein, met de aangeving der troepenbewegingen van de expeditionaire magt op Bali in de maanden September en October 1868." Deze schets wordt tegen den prijs van 2.verkrijgbaar gesteld, terwijl de opbrengst zal strekken ten voordeele van drie der kinderen van den gesneuvelden officier. De bevelhebber der expeditie, de kolonel de Brabant heeft een der vier nagelaten kinderen van den genoemden luitenant tot zich genomen. Giften boven het bedrag van den gestelden prijs worden in dank door den heer Boelen voor het beoogde doel aangenomen. Mogten velen zich aangespoord gevoelen om in dit geval te offeren op het altaar der liefdadigheid; de nage dachtenis van den moedigen strijder voor ons gezag in het Oosten wekke velen tot het afstaan van milde bijdragen op! Jl. Donderdag stonden voor de regtbank te Botterdam teregt twee knaapjes, elf jaren oud, die den 7 Jan. 's avonds van eene uitstalling met fruit op de Grootemarkt weggenomen hebben eene Ijzeren tweekopsmaat met 4,50, welk geld zij gedeeld en gedeel telijk verteerd hebben; een hunner was op den uitkijk gaan staan, terwijl de andere het feit volvoerde. Ieder is tot eene gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld. Nog steeds is de gemeente Tilburg zonder burgemeester. Beeds driemaal is die betrekking, door diegenen, aan wien zij aangeboden was, geweigerd. De Arrond.-Begtbank te Nijmegen heeft jl. Maandag uitspraak gedaan iu het proces, ingesteld door den heer D. A. Schretlen, fabrikant aldaar, tegen den heer H. C. A. Thieme, uitgever der Nijmeegsc/te Nieuwsbode. De regtbank heeft de vordering des eischers in hoofdzaak toegewezen, de gewraakte dagblad-artikelen be- leedigend verklaard voor den eischer, en den gedaagde veroordeeld tot eene geldboete van 500, bij lijfsdwang te verhalen, ter betering van den eischer in eer en goeden naam. De regtbank heeft evenwel de materiële schade, door den eischer geleden, niet bewezen geacht, beslist, dat het vonnis zal worden aangeplakt te Ngmegen en te Leiden, en den gedaagde veroordeeld in de kosten van het proces. Dat het bjjgeloof nog in al z|jne kracht en met al de treurige verschijnselen, daaraan verbondeD, hier te lande huisvest, zag men dezer dagen in het dorp Ytens, nabij Sneekdaar waren toch in één huisgezin de knecht, de meid en het paard „betsjoend," zoodat de knecht en de meid, die in bet buithuis sliepen, zoo z|j zeideu het daar niet meer konden uithouden omdat des nachts de lichten werden opgestoken, de deuren van hunne sloten vlogen en de beesten onrustig waren. Het paard wilde niet eten en sloeg geweldig. Om genezen te worden gingen de beide lieden naar Leeuwarden, waar een duivelbanner hen in een herberg zon ontmoeten. Deze, na geraadpleegd te z|jn, gaf voor goed geld raad eu daad, waaronder ook, naar men zegt, een fleschje met vocht, waarvan de knecht de meid 's avonds drie droppen op het hemd moest gieten en weder- keerig des morgens de meid den knecht; boven het paard moest een tijd lang een bijbel op een plank liggen. Of nu do spotternij, waarmede men deze lieden vervolgde, en de operatie, die de smid aan de kiezen van het paard gedaan heeft, ook hebben geholpen, weet men niet, maar alle drie beheksten z|ju aan de beterende hand en de van hekserij betichte vrouw ergert zich zeer, dat men haar van zulk werk beschuldigt. (Prov. Fr. Ct.) Op den weg van Zweeloo naar Schoonoord is men aan het werk om een steen te laten springen, zoo groot als er zelfs in de Hunnebedden geen gevonden wordt; h|j beeft een lengte van 3.10, een breedte van 2.50 en een dikte van 1.86 el, en hij weegt naar schatting ongeveer 29,000 kilo. Geljjk men weet, is het opgraven en vervoer van steen in Drenthe een belangrijke nijverheidstak. Zoo is verleden jaar alleen uit Sleen, Odoorn en Emmen 86,000 last groote balsteeoen of Hinten afgevoerd, vertegenwoordigende een waarde van 21,000. Daarbij komt nog een massa klopsteen en macadam. Men spreekt echter van vermindering van den aanwezigen voorraad. Volgens berigten uit Britsch-Indië, z|jn in de provincie Oude, alleen in 1868, 1127 personen door slangenbeten gestorven, Indische spoorwegen hebben met eigenaardige hinderpalen te kampen. B|j ons in Europa raakt wel is waar ook menigmaal een koe of een schaap op de rails verdwaald, doch zelden wordt daardoor de locomotief uit het spoor geworpen. B|j Sahibgnnge echter verongelukte in December een goederentrein, doordien een olifant zich op den weg bevond. Het dier werd door den locomotief wel zwaar gewond, dooh bleef meester van het terrein, daar de locomotief en een dozijn goederenwagens van den djjk geworpen en verbrijzeld werden. De chimisten Graebe en Liebermann hebben mededeeling gedaan van eene belangrijke ontdekking, namelijk, dat het hun gelukt is de kleurstof der meekrap, het alizarine, kunstmatig te bereiden nit het anthraceen, eene vaste koolwaterstof, die zich in steenkolenteer bevindt. Zij hebben reeds proeven overgelegd van hun praeparaat en van daarmede gedrukt katoen. „Er is iets dat lager is dan de slaaf van een tyranhet is de dupe van een sophist." Deze uitspraak van Charles Nodier staat tot motto aan het hoofd van eene dezer dagen uitgekomen brochure getiteld; De Rustverstoorders, door Anton Boelen. Blykens den inhoud is de schrijver officier van het Oost-Indisch leger, die door onverbreekbare banden aan Java is gehecht en zooals de schrijver derhalve teregt aanmerkt, kan hetgeen h|j zegt als zyne waarachtige overtuiging aangemerkt worden. W|j voor ons deelen in vele op- zigten ten volle de meening van den schrijver omtrent den toestand van Indië en de middelen, die moeten aangewend worden om in dien toestand verandering en tevens verbetering te brengen, ofschoon wij niet kunnen ontkennen, dat hij zich dikwijls door zyne heftig heid te veel laat meeslepen en tevens niet z|jn gevoelen deelen als zouden achter de beweging, die zich tegen liberale hervormingen verzet, godsdienstige raddraayers zitten. Afgezien daarvan durven wij echter het boekje gerust ter lezing aanbevelenHet doet een helderen blik slaau op den toestand onzer bezittingen in de Indiën, en de onbevooroordeelde zal moeten erkennen, dat het in overvloed wenken bevat die behartiging verdienen. Z|j, die het lezen, kunnen zich gerustel|jk overtuigd houdeD, dat z|j hier niet de dupe zullen worden van een sophist. De schrijver hult z|jn alsem niet in honig. Wat daar gegeven wordt, z|ju geene spitsvondige redeneringen het zijn ronde woorden en feiten, die door het publiek getoetst kunnen worden. Men leze dus en oordeele BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN Bli MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. A. G. Ellis en de off. van gez. 3de kl. G. L. Aal- bertsberg, beiden laatst behoord hebbende tot bet escader in Oost-Indië en vandaar den 28 Jan. jl. in Nederland teruggekomen, zijn met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. In Brussel en de omstreken heerschen sedert eenigen tgd koortsen en andere ziekten; de algemeene gezondheidstoestand is er thans zoo ongunstig, dat er in de kerken dagelyks openbare gebeden om afweriug van krankheden worden opgezonden, en dat de minister van oorlog de kweekelingen der militaire academie met verlof naar hunne familiën heeft teruggezonden, en het uitzetten van schild wachten op de straten heeft doen schorsen. De hospitalen der hoofdstad worden eiken dag door den burge meester bezocht. De militairen van het garnizoen worden gezond- heidshalve bij kleine scharen uitgezonden om wandelingen in de omstreken der hoofdstad te doen. De laatste berigten melden dat de gezondheidstoestand van Brussel aanmerkelijk beter is geworden. Den 12 Jan. jl. is te Leuven tot medicinse doctor gepromoveerd de heer F. J. Nuyens, genees- heel- en verloskundige te Bjjp, in Noordholland, De laatste bladen van Victor Hugo's L'homme qui rit liggen ter perse. Denzelfden dag, waarop die roman verschjjnt, zal ook de parodie er op het licht zien. Deze laatste is reeds gereed en heeft den titel: La femme qui plèure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1