wT 1869. N°. 17. Zondag 7 Februarij. 27 Jaargang. V,' binnenland! buitenland. AD VERTENTIËN. Cz. HELDERSUHE 1. EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Ahonaementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Pnjs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. I Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den 9 dezer vertrekt de Oost-Indische muil over Triest. HELDER en NIEÜWEDIEP, 6 Februarij. Particuliere tijdingen uit Athene bevestigen het berigt, dat Grieken land tot de verklaring der conferentie is toegetreden, maar dat de aftreding der ministers daarvan het gevolg is geweest. Koning George had het door hen aangeboden ontslag aangenomen en den heer Delegiorgis met het zamenstelien van een nieuw kabinet belast. Indien Europa zich echter al over die tyding verheugt, schijnt dit echter volgens genoemde berigten, minder het geval te zijn met de Grieksche bevolking; althans wordt gemeld, dat te Athene en op verschillende plaatsen elders in het Koningrijk groote gisting heerschte. Officieel schijnt bij de Fransche regering niets omtrent het al of aannemen der verklaring van de conferentie door Griekenland bekend te zijnmen verzekert zelfs dat de heer Rangabé eene verlenging heeft gevraagd van den termijn binnen welken het antwoord werd ingewacht; dat Griekenland voorwaarden gesteld heeft door Turkije te vervullen, alvorens het tot de bedoelde verklaring zal toetreden men verzekert nog verschillende andere zaken, allen van goed onder- rigte zijde vernomen. Wij gelooven echter, dat de particuliere berigten wel de waarheid zullen hebben gezegd, als zij ons melden dat Griekenland zich in de zaken schikt. Wij vernemen dat in de jl. Donderdag gehouden vergadering der Marine-Club, de kapt.-luit. ter zee K. F. R. Andrau met eene zeer groote meerderheid gekozen is tot president. De kapt. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivicre, en de luit. ter zee 1ste kl. C. A. W. Halverhout zijn bij acclamatie benoemd tot leden van verdiensten. Zeker iemand, die als secretaris in eene vergadering fungeerde, antwoordde eens op de vraag, waarom hij geen aanteekening hield van hetgeen er behandeld werd, dat zulks zijns inziens niet noodig was; allen waren er bij en wisten dus wat er voorviel, even zoo goed als hij. Met hetzelfde regt zouden wij kunnen aanvoeren, dat een verslag van het zesde Jaar-Concert der zangschool Euphnonia over bodig is, omdat zoo een groot getal ingezetenen daar tegenwoordig was; tal van familiën waren daar door een of meer ledeo ver tegenwoordigd. Doch zwijgende over dit concert, dat in zoo groote mate belangstelling opwekte, zou het den schijn hebben alsof we geen woord van hulde en lof ten beste hadden voor de verdienstelijke wijze, waarop de heer Kuijk aan het hoofd dezer inrigting werkzaam is; voor den ijver van het jeugdig zangkoor; voor de hulp der heereo Polak, die door hun accompagnement tot de goede uitvoering veel bijdroegen. Gaarne betuigen we, dat de nommers van het pro gramma, solo's en koren, allen flink werden uitgevoerd, zoodat het moegelijk is om ten aanzien van enkele meer uitgebreid melding te maken. Een zeer geanimeerd bal besloot dit concert, dat zeker nog lang bjj ouders en kinderen in aangename herinnering zal blijven. Naar wij vernemen is bij het bestuur van het Artillerie- Vrijkorps alhier het plan geopperd om zooveel mogelijk bij te dragen tot opluistering van den op 19 dezer te vieren Verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning. Terwijl het uitzigt bestaat, dat tegen dat tijdstip de manschappen met de onlangs alhier aangekomen sabels zullen worden gewapend (zoo mogelijk de koppels voorzien van patroontasschen), zal bovendien poging worden aangewend om ver andering te brengen in den uniform, hierin bestaande, dat de tegen woordig gebruikt wordeode pantalon, vervangen wordt bij groot uniform door een zwart lakenschen pantalon, voorzien van de groene galon. Verder bestaat het voornemen om, evenals ten vorigen jare, deel te nemen aan de parade 7an het garnizoen op 's Konings verjaardag, om daarna met het korps, met de muziek aan het hoofd, een militairen marsch te maken door de gemeente. Door de uit- voeriDg van dit plan zou zeker aan den reeds zoo menigmaal geuiten wensch worden voldaan, dat de konings-vcrjaardag met meerderen luister in deze gemeente mogt worden gevierd. Verder schijnt het bestuur te hebben voorgenomen om aan den avond van dien feestdag een Vrijkorps-bal te geven, dat mede toegankelijk zal zijn, behalve voor de leden en de officieren der schutterij en die van land- en zeemagt, voor alle ingezetenen, die, ter goed making van de noodzakelijke onkosten, eene geldelijke bijdrage tot dat doel zullen ten beste hebben. Door het bestuur moet reeds een en ander zjjn besproken, ten einde de feestelijkheid op dezeo avond zooveel mogelijk te verhoogen. Het komt er nu maar op aan, dat de werkende leden van het korps op a. s. Woensdag reeds van hunne belangstelling doen blijken, door tegenwoordig te zijn in 't gebouw der gymnastiek- school tot het houden van voorbereidende oefeningen. Wij hopen, dat hunne bezighedeu hun geen hinderpaal in den weg leggen, om, gedreven door liefde voor den Koning, die ons regeert, tegenwoordig te zjjn bjj de parade op deo voor heel de natie belangrijken dag, waarop de Vorst zijn geboortedag viert. Ieder bevlijtige zich om aan de oproeping van den majoor-kommandaot te voldoen (zie advertentie); niemand der leden blijve achter om ook op die wijze te toonen zijne gehechtheid aan ons dierbaar Vorstenhuis In 1852 was het getal paardenkrachten in de verschillende stoomfabrieken van Noordholland 1680 vyf jaar later 2679 in 1862 beliep het 8083 en in 1867 werd het aangegeven op 3233. Tot pred. bij de Waalsche gemeente te Amsterdam is beroepen ds. H. Valès, pred. te Tonneins io Frankrijk. Wegens de vrijzinnige beginselen, door dien predikant uitgesproken in zijne op 31 Jan. II. te Amsterdam gehouden leerrede, werden twee protesten tegen dit beroep aangeteekend. Beroepen te Heilo de kandidaat L. van 't Sant, die deze beroeping ook reeds heeft aangenomenen te Cnllantsoog de kandidaat W, L. C. Wolterbeek Muller. Tl. Zondag nam ds. H. J. James afscheid van zjjne gemeente te Broek op Langendijk, ter gelegenheid van zgn vertrek naar IJ sselmonde. Hg sprak naar aanleiding van Joh. XV vs. 4a. Tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Leiden voor het acad.-jaar 18691870 is benoemd de hoogleeraar J. C. G. Evers. Voor den te Schoonhoven vacant zijnden post van gemeente- architect, waaraan een salaris van 250 verbonden is, hebben zich ruim 60 sollicitanten aaDgemeld. De beide te Utrecht aangekochte, naast elkander gelegen per- ceelen, te zamen groot ongeveer 1500 vierk. Nederl. ellen, bestemd voor het Algemeen Verplegingsgesticht voor Israël, weezen in Neder land, zgn den 1 dezer aan de stichting in eigendom overgegaan, zullende het ééne perceel, zoodra mogelijk, tot een weeshuis worden ingerigt. Te Bergen-op-Zoom is jl. Woensdag nacht in eene herberg, even buiten de kom der gemeente, bewoond door twee hoogbejaarde zusters, de wed. Clarys en de wed. Backx, door twee vermomde personen langs het dak ingebroken. Onder bedreiging de bewoonsters te znlien vermoorden indien zij gerucht maakten, hebben zij het voorhanden zijnde geld, goud, zilver en spek gestolen, waarna zy zich langs de huisdeur verwijderd hebben. Dat de ijsvermakelijkheden ook hare zeer donkere schaduw zijden hebben, bewijst het volgende voorval: Voor eene week werd berigt wie de overwinnaars waren bij de hardrijderij op schaatsen, te Zutphen op 27 Jan. 11. gehoudenthans verneemt men, dat de rijder, die de premie of den tweeden prgs won, zioh zoo zeer bg die gelegenheid heeft ingespannen, dat hij den volgenden dag is aangetast door eene bloedspuwing, waardoor hij sedert dien tijd in hoogst bedenkelgken staat verkeert en zgn overlijden wordt te gemoet gezien. De heer dr. van Bemmelen, te Groningen, benoemd tot directeur voor de burgerschool te Arnhem, heeft voor die betrekking bedankt. Hoever in de provincie Friesland de neiging tot schaalsenrijden gaat, bewees in de vorige week zekere vrouw te Balk. Ofschoon in hoogst belangwekkenden toestand verkeerende en niettegenstaande haar man haar strengelijk verboden had zieh op het ijs te begeven, gfeep zij de schaatsen en reed haren echtgenoot achterop, zoodra deze naar Sloten was gereden. Het echtpaar keerde gezamenlijk naar huis terug, en een uur later was de familie met een lid vermeerderd. - Jl. Maandag avond, bij het woeden van een hevig onweder te Meppel en elders in de noordelijke gewesten, is een vlugt wilde zwanen in de nabijheid van die gemeente, in het naburige Uffelte, gemeente Havette, geheel bedwelmd uit de bovenlucht neergestort; eenigen waren doodelgk getroffen, zonder dat er evenwel kennelijke teekenen aanwezig warenanderen fladderden nog een eind weegs laag over de veldeo heen; enkelen waren morsdood. De bewoners zagen uit de verte dit vreemde schouwspel aan, spoedden zich der waarts en maakten ze weldra allen buit, om ze hetzij dood of levend tot goede prijzen te verkoopen, hetwelk hun uitnemend gelukte, daar ze voor de levendeo 6 a 7 bedongen, voor de dooden 2,50 a 2,75. Zooals bekend is, levert het vel met het zachte dons uitnemende dames-pelterijen. Volgens een particulier schrijven van Elmina (Kust van Guinea) 22 Dec. 1868, heeft den 19den dier maand aldaar het jaarlijksch examen plaats gehad van de Afrikaansche schooljeugd. 170 leerlingen ongeveer namen daaraan deel^ waaronder een 30tal meisjes. Mijne bewondering werd gaande gehouden bij de bewijzen van vooruitgang en leerzaamheid van zoodanige jeugd welke als het ware met geen andere kennis dan het spreken der Fantgnsche taal, en op den laagsten trap van beschaving staande, ter school was gekomen, en nu opmerkelijke vorderingen had gemaakt in Hollandseh lezen, schrijven, zingen, handteekenen, rekenen, enz. Kort daarna zette de schooljeugd zich onder geleide van muziek in beweging, met den onderwijzer aan het hoofd, zoo geregeld als zulks maar eenigzins doenlijk was, naar het binnenplein van het kasteel. Na afloop van het zeer goed gezongen Volkslied, begon de kinder pret, en wel met den algemeenen dans, afgewisseld door versna peringen van wjjn, koek en sigaren, (de negers rooken en drinken reeds een uur na hunne geboorte), op eene innemende wgze door de dochters van den gouverneur uitgereikt/ De glas-weverij, die ai zeer oud is, is thans door de Brunfaut tot een hoogen trap van volmaking gebragt. Zijne glasdraden zijn niet dikker dan zes- of twaalf-duizendsten van een streep. Hg maakt dameshoeden, kapsels, strikken, armbanden, netten, vederen, enz. van glas. De glans dier stof overtreft zelfs de zijde. Hij maakt zelfs watten van glas. Wanneer men deze in de hand tot een balletje zamendrukt, zwelt het daarna weder op en het glas zweeft als spinrag in de rondte. Io de Ship. Qazette wordt gewezen op de noodzakelijkheid, om bij lading van steenkolen, gaspijpen in de lading te brengen, ten einde nu en dan met een thermometer de temperatuur te kunnen nagaan en op te maken, wanneer zelfontbranding te verwachten is. Het is algemeen bekend, dat Maderawijn (althans een echt product), in den laatsten tijd zeer schaarsch is geweest, ja er bestond zelfs vrees, dat de wijnplantingen op Madera geheel zouden uitsterven. Volgens een berigt in de Brit. Tr. Journal heeft dit jaar de wijn oogst circa 4000 pipen (de pipe 550 liters) opgeleverd. 9/10 daarvan zijn van het gewas op de zuidzijde van het eiland en zullen een betrekkelijk goeden wijn leveren, het overige tiende gedeelte van de noordzijde zal minder goed worden. J gedeelte van den oogst, dus 3000 pipen, worden op het eiland zelf geconsumeerdde overige 1000 pipen komen das slechts tot ons en moeten nog 5 jaar liggen, eer dat zij werkelijk „rijp" zijn. Er bestaat dus weinig vooruitzigt, om in den eersten tijd echte madera te verkrijgen. De aanplanting van nieuwe wijnstokken gaat overigens steeds vooruit, alhoewel langzaam BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEBER. Met 25 Febr. a. s. worden de volgende officieren, enz. bestemd om naar Oost-Indië overgevoerd en ter beschikking gesteld te worden van den commandant der zeemagt in Nederl. Iudie, als: de inits. ter zee lstekl. jhr. E. P. E. de Stuers, W. J. S. de Kanter, W. J. Adoms, S. Kraijenhoff van de Leur, jhr. C. C. van der Wijckde luits. ter zee 2de kl. jhr. S. F. T. do Vaynes van Brakell, J. T. F. Brnyn, II. van den Panvert, C. J. de Jong, M. j. van Lakervcld, L. Voute; de otf van gez. 21e kl. G. F. Rochat en C. Enthovca; de otf vao gez. 8de kl A. Pieters; de off. van adm. 2ie kl. H. L. F. Pisnisss; deoff. van adm. 8de kl. IV. F. Klompé; de adj.-adm. A. M. Montijn; de adelborsten lste kl. J. J. Kraakman, C. J. II. van den Broek, 1. G. R. van Doorn, J. Luytjes, J. L. Hordijk, K. J. Bal. Voorts worden met voorschreven datnm geplaatst op het wachtschip te Amsterdam de luit. ter zee 2de kl. IV. A. Kok; op het ramtoreaschip „Prins Hendrik der Nederlanden" de olf. van gez. lste kl. J. G. Arend; de adelborst lste kl. jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden; op den monitor „Heiligerlee" de offi van gez. 2de kl. W. Pannevisde off. van adm. 2de kl. F. T. Courier dit Dubekart; op het wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam de otf. van adm. 2de kl. E. Canneman op de drijvende batterij „Neptnnns" de adj.-adm. F. H. A. Pool, en op het' wachtschip te Hellevoetsluis de adj.-adm. D. J. van Oosterzee. De luit. ter zee lste kl. J. F. van Kervel, dienende als lste offi. op het ram- schip „de Schorpioen", wordt met den lantsten dezer maand op non-act. gebragt en vervangen door den luit. ter zee lste kl. \V. M. Visser; terwijl de luit. ter zee lste kl. P. E. Tegelberg met 1 Maart geplaatst wordt op het ramtoreaschip „Prins Hendrik der Nederlanden". Bgzondere berigten, uit Brussel omtrent den loop der daar heer- schende typhusziekte ontvangen, hangen een treurig tafereel op van de algemeene verslagenheid, welke in die hoofdstad heerscht. Niet minder dan 10,000 personen ziju aan die ziekte lijdende. Gelukkig evenwel is zij niet van een hevig kwaadaardig karakter, zoodat de sterfgevallen, naar evenredigheid, gering kunnen worden genoemd, namelijk 1 op de 20 aangetasten. Men slaat op het oogenblik te Parijs de laatste hand aan een mitraillieuse, die 1500 kogels per minuut op een afstand van 12 a 1300 ellen werpt. Vier man zgn voldoende om dit verschrikkelijke verdelgingswerktuig te bedienen. Dr. Jules Simon, een der voornaamste geneesheeren van Fargs, heeft onlangs vergunning verkregen, daar populaire voordragten te houden 07er de zoogenaamde „Homoöpatische geneeswijze." Men beschouwt dit als eene zeer belangerijke schrede tot bevordering van de kenois en waardeering eener methode, die met grooten tegenstand heeft te worstelen gehad. De Parijsche correspondent van een Londensch blad vertelt het volgende van Keizerin Eugenie: „De Keizerin heeft een schoon probleem opgelost, nameljjk om zich met ontzaggelijke snelheid aan te kleedeu, en wel op deze wijze: Ais de Keizerin op het punt staat, zich uit haar slaapvertrek naar hare toiletkamer te begeven, brengt de eerste kamenier een clectrieke schel in beweging, welke met het vertrek boven de toiletkamer in verbinding staat. Daarop gaat een valluik open en het geheeie toilet van dien dag daalt naar beneden, van shawl of kanten mantille af tot aan het geheimste kleedingstulc. Een kwartier daarna is de Keizerin van top tot teen aangekleed, vervolgens doet zij hare juweelen aan, en eerst dan wordt de kapper geroepen, want ook daardoor onderscheidt de Keizerin zioh van de meesten van hare sekse, dat zij den haarkunstenaar haar hoofd pas toevertrouwt als zij met al het andere gereed is. In der tyd werd veel gesproken over het vinden van diamanten aan de Kaap de Goede Hoop. Dit heeft zich thans bevestigd. De agent aldaar van een groot handelshuis van Londen, levert eene beschrijving, door het gezag geautoriseerd, van 17 groote diamanten. Een van 21 drie tiende karaat, werd door den gouverneur voor 500 p. st. gekocht, een andere van 8dertien zestiende karaat, bragt 200 p. st. op. Te Londen spreekt men van een voorstel dat gedaan is en naar alle waarschijnlijkheid zal worden aangenomen, dat al de Europesche gouvernementen, die de internationale muntovereenkomst hebben onderteekend, ook een uniform nationaal postzegel zouden aannemen. De Tweede Kamer van den Zweedschen Rijksdag heeft met 120 stemmen tegen 37 een voorstel van eenigen harer leden aange nomen, strekkende om de Koninklijke medewerking in te roepen tot eene algemeene ontwapening in Europa. De minderheid heeft tegen het voorstel gestemd, omdat zij van oordeel was, dat het kleine Zweden ia dat opzigt niet den eersten stap kan doeu. Doch hiertegen werd ingebragt, dat Zweden reeds eenmaal in eene inter nationale aangelegenheid, namelijk in de afschaffing van het ver- pligte paspoort, alle andere staten is voorgegaan. De geologen in den Noord-Amerikaanschen staat Illinois hebben berekend dat in één mgndistrict, Ferry County, steenkolen genoeg voorhanden zgn om, als men ze voor een dollar per ton verkoopt, de geheeie schuld der Unie te betalen. LIJST van BUIEVEV, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier gedurende de lste helft der maand JanuariJ 1869. E. A. MöNSTEDT, Aalborg; Mej. M. BUIJS, Alkmaar; J. S. WORTEL, 1'. TE WINKEL, C. VAES3EN, J. KERKELAAN, M. H. TOBEJAS, Mej. J. E. STAALMAN, Wm. VAN DIJK, G. BRAS, M. STORCKMEIJER, Mej. J. M. C. PHILIPSEN, B. DE LA IIOUS3AIJE, J. REINDERS, H. BENNEN en MERTENS, allen AmsterdamV. BECKER, GalatzJ. RUTGERS en J. MANGEL, beiden Gouda; MULDER en A. DE WIT, beiden 's Gravenhage; Wed. OUDENBOOM, Nieuwediep; L. KLOOSTER MAN, Nieuwdorp; Mad. v. d. KASTEELE—8CHILINGMAN, Rolandseck; MULDER, Rotterdam; L. J. KLIEN, Terschelling; J. B. v. HEUSEN, Utrecht; J. v. D. SLUIS, Wormerveer; F. B. JACQUE8 en P. CONEN, beiden (niet vermeld). Van het Hulpkantoor te A. P. Polder: L. W. DER LEIJDEN, St. Anna ter Muijden; J. D. VAN W1LDENA, Ede. De Directeur van het Postkantoor, D E K E T H. Getrouwd J. H. J. J O L L I E en C. F. V E N N I X. Nieuwediep, 6 Februarij 1869. Eenige en algemeene kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. -

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1