1869. N°. 22. Vrijdag 19 Februarij. 27 Jaar BINNENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. ;en; Pil en v rPtt lig, n Kv, Ui 9 HELDERSCHE E\ NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal- 1.30. franco per post - 1.65. I Prijs der Ad ver ten tien: Van 14 regels 60 cent, elke regel racer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare keunis, dat op heden door hen voorloopig vastgesteld en van heden af, tot en met den 6 Maart e. k., voor ieder ter inzage ter Secretarie der gemeente nedergelegd is, het PRIMITIEF KOHIER der PLAATSELIJKE BELASTING OP DE HONDEN, over het dienstjaar 1869, zoomede het SUPPLETOIR KOHIER dier belasting over het dienstjaar 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, e. Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, ger den 17 Febrnarij 1869. L. VERHEY, Secretaris, te Ti •eul» hebh BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter - openbare kennis, dat het VOLJAARS-KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG voor de dienst van 1869, op heden door hen voorloopig vastgesteld en van heden af tot en met den 8sten Maart a. s., op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. 69; Burgemeester en Wethouders voornoemd, 52j Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 18 Februarij 1869. L. VERHEY, Secretaris. »i 40. 86! 83j 83 103 70 Zitting van Dingsdag den 16 Februarij 1869. Voorzitter, de heer Burgemeester. 361 Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heeren Janzen en Zur Mühlen. De Notuleu der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. 38 Het eerst wordt aan de orde gesteld de benoeming van een lid voor het 69' burgerlijk Armbestuur, in de plaats van den heer J. Borst Wz., die niet weder 81i in aanmerking wensckte te komen. Op de aanbevelingslijst, door het Armbestuur ingezonden, waren geplaatst: 7| 1ste candidaat de heer Jb. Breebaart, 15,7 2de u v ii Jb. Hoogerduin. 6fj De uitslag der stemming i9, dat de heer Breebaart met 12 stemmen tot lljjgenoemde betrekking wordt gekozen; er waren 2 stemmen uitgebragt op den heer Hoogerduin, terwijl 1 briefje in blanco in de bus werd gevonden. Er werd gelezen eene missive van het bestuur vau het Algemeen Weeshuis, houdende mededeeling, dat, oudauks de meest mogelijke zuinigheid in het beheer over die inrigting, de raming der uitgaven over 1868 met ougeveer een bedrag van f 20OU door de werkelijke uitgaven worden overschreden. HH. regenten wyzen op het groot aantal kinderen, die thans in het gesticht worden verpleegd (103), op den hoogen prijs der levensmiddelen en op de groote uit- 2.t; gaven voor kleeding- en liggingstukkeu. Om die redenen vragen zij verhoogiug Mer als subsidie over 1868 reeds toegestane som met nog f 2000. Nadat liet concept-besluit tot het toestaan der aangevraagde som is voorgelezen en door ^den Voorzitter de verlangde inlichtingen zijn verleend, wordt met eenparige stemmen het aangevraagde crediet toegestaan. Nog wordt de goedkeuring vau den raad verleend aan eenige af- en over- yera schrijvingen op de begrooting van het Algemeen Weeshuis. 'Pgfl De Voorzitter herinuert aan het verlies, dat deze gemeente heeft geleden door het overlijden van den zoo verdienstelijken hoofdonderwijzer J. van der Haar en stelt namens B. en W., ook met het oog van de door dit overlijden ontstane vacature, voor, om de tractementen der onderwijzers aan de openbare scholen voor het vervolg te regelen. Overeenkomstig het voorstel van het Dag. Bestuur wordt met eenparige stemmen besloten om het tractement der hoofdonderwijzers aan de gemceutc-scholen N°. 3, 4 en 6 aldus te bepalen: maximum f1500 en minimum f 1000de tractementen der hoofdonderwijzers aaa de gemeente-scholen mwN° 1 en 2 (te Koegras eu te Huisduinen) tot hetzelfde bedrag als tot dnsverre te be- mu'houden; de tractemeuteu der hulponderwijzers te bepalen op f 400, die hulp- ouderwijzers, die de acte vau hoofdonderwijzer bezitten eu door de plaatselijke 'cm schoolcommissie daarvoor worden voorgedragen, een tractement toe te kenuen Van f450, de eerste hulponderwijzers f 550; de hoofdonderwijzer der geraecute- "cbool N°. 5 eu de hulponderwijzers, die thaus in functie zijn en boogere wed- deu genieten, in het genot daarvan te doeu blijven. Vervolgens wordt besloten om aan de hoofdonderwijzers der scholen N°. 4 'en 6, de heereu vau Varik en Uurbanus, verhoogiug hunner jaarweddeu toe ieleite staan, aan den eerste eene verhooging van f 100, aan laatstgenoemde van f 200 '8 jaars. Op de vraag van den heer Braaksma, waarom het tractement van den eeneu hoofdonderwijzer met f 100 en dat des anderen met f200 wordt verhoogd, antwoordt de Voorzitter, dat de heer Uurbanus de oudste der beide 11 «oofdonderwijzers is eu dat zijne school het grootste getal leerlingen telt. Verder wordt goedgevonden om io de vacature van hoofdonderwijzer aan de school N°. 3 te voorzien en de jaarwedde te bepalen op f 1000. Er wordt gelezen een verslag van den toestand der Gymnustiekschool bij Tl'tv.aanvaup vaa bet jaar 1869, ingezonden door het bestuur dier inrigting. •Duariu wordt gewezen op bet tot stand komen dier school in 1865 en op de e goede verwachtingen, die er aanvankelijk van deze inrigting werden gekoesterd op de bezwaren, waarmede men te worstelen had, als het belemmerende door de aanwezigheid van cholera-lijders in het Ziekenhuis, op het vertrek vau den ouderwijzer Martin en de tijdelijke waarneming zijner betrekking; allen oorzaken, waardoor de bloei der inrigting en de toeneming van het aantal lcer- ilingcn weinig bevorderd werd. Nadat de onderwijzer Nieuweuhuise in functie was getreden is eene meisjesklasse tot stand gekomen, terwijl ook het aantal jongens, die van het onderwijs gebruik maken, vermeerderd is, zoodat het getal leerlingen tot 96 is gestegen. Bestuurders deeleu nog mede, dat eenige nieuwe voor- Werpen voor dit onderwijs ziju aangeschaft en bevelen deze inrigting iu de ^■belangstelling aan van allen, die prijs stellen op bevordering der ligchainelijke Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Mede wordt voor kenuisgeviug aangenomen de mededeeling des Voorzitters, Bat bij de op 20 Juuuarij 11. plaats gehad hebbende verificatie vau de boeken en de kas des gemeente-ontvangers een en ander is iu orde bevonden, terwijl Helt m kas bevond de soin van f 24,944 13£. De ^orzitter herinnert, dat door het overlijden van den heer van der Haar ögeeenc vacature is ontstaau iu dc commissie voor het Middelbaar Ouderwijs, w Up zync uitnoodiging wordt overgegaan tot de stemming, ten gevolge waarvan ig-le heer P. C. de Winter tot die betrekking wordt gekozen; op deu heerdr. Krol g« werden 2 stemmen, op de heereu Vos en dr. Bakker werden op ieder 1 stem Li wordt medegedeeld, dat Z. M. de Koning HDs. goedkeuring heeft ver leend op het nog gedurende een jaar hetren der plaatselijke,belastiugen op het ""ient 'f**61 ®e8^t eD ^et gedistilleerd, en op de afschaffing der belasting op Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen en de zitting wordt, ar niemand der leden meer het woord verlangt te voeren, door deu Voor gesloten. öL HELDER en NIEUIVEDIEP, 18 Februarij. Den 16 dezer is door eene commissie, uit naam der Koningin, de itting van het Eugelsche Parlement geopend met eene troonrede, 'aarin den leden der vertegenwoordiging het weder opvatten der werkzaamheden met bijzondere belangstelling werd aanbevolenna de verzekering, dat Engeland op den besten voet staat met het buitenland, en betuigingen van vreugde over het welslagen der conferentie, van hoop, dat de onderhandelingen met Amerika tot een goed einde zullen worden gebragt, van leedwezen over de rust verstoringen op Nieuw-Zeeland, wordt de aandacht van het Huis der Gemeente» gevestigd op de begrootingen van het volgende jaar die, zegt II. M., een verlaagd eindcijfer aantoonen. Van dien kant znllen zij dns wel aannemelijk zijn. De troonrede somt verder de verschillende kwestiën op, die aan het oordeel van het Parlement zullen worden onderworpen. Vooral wordt de aandacht gevestigd op de regeling der kerkelijke aange legenheden in Ierland, waarbij (H. M. houdt zich daarvan verzekerd) het Parlement met naauwgezetheid acht zal slaan op alle wettige belangen, die daardoor mogten worden aangeroerd en zich steeds zal laten beheerschen door de zucht om het welzijn der Godsdienst te bevorderen door middel der beginselen vau gelijk regt voor allen om de gevoelens en de openbare meening in Ierland onverdeeld de partij te doen kiezen van getrouwheid aan Vorst en wet om de herinnering aan vroegere oueenigheid uit te wisschen en om de sympathie van een beminnend volk aan te kweeken. De minister Gladstone heeft in het Huis der Gemeenten aange kondigd, dat hij aan dat Huis zal voorstellen zich den 1 Maart in comité-generaal te vereenigen, ten einde van gedachten te wisselen over het vraagstuk der gevestigde kerk van Ierland. Volgens beriglen uit Madrid zou aldaar een aanslag gepleegd zijn tegen het leven van generaal Prim, die echter niet gelukt is. Drie personen waren in hechtenis genomen. In de parlementaire kringen der hoofdstad zou men zeer gunstig gestemd zijn voor het denkbeeld om Prim, Serrano en Topete met de vorming van een nieuw ministerie te belasten. Reeds worden de namen genoemd van hen die daarin zitting zouden verkrijgen. Het is echter nog altijd een on-dit even als de canditatuur van Koning Ferdinand van Portugal. Volgens het Fransche blad la Liberté heeft hij die reeds aange nomen en de Madridsche correspondent meent te weten, dat Enge land daarin berusten zou, onder voorwaarde, dat hij zoo voor zich zeiven als voor zijne nakomelingen, van alle toekomstige regtcn op de kroou van Portugal afstand deed. Wat de opstand op Cuba aangaat valt niets met zekerheid te vermelden. Volgens berigten van de zijde der regering is de opstand gedempt; volgens tijdingen van de insurgenten]ontvangen woedt hij heviger dan ooit. Jpollos derde concert, dat Dingsdag 11. in het lokaal Tivoli plaats vond, was stellig het belangrijkste van het saizoen, door het optreden van de solisten, de heeren Giese en Jeltcs. Genoemde heeren hebben boven verwachting voldaan. Het spel van den heer Giese was subliem en wegslepend en geacheveerd tot in de fijnste nuances. Ook de zang voldeed bij uitstek. De lieer Jeltes heeft eene goede school, zijne stem heeft een aangenaam timbre en zijne voordragt is zeer beschaafd. Het orchest werkte als gewoonlijk goed ter begeleiding, vooral het piano-accompagnement, uitgevoerd door den directeur, was uitmuntend. Het trio voor piano, viool en violoncel, door de heeren Giese, Egbers en D. voldeed algemeen en werd even als alle stukken met een luid applaus door de aanwezigen bekroond. Met zekerheid kunnen wij berigten, dat de parade ter gelegen heid van den verjaardag des Konings, zal plaats hebben op het Stationsplein, des namiddags ten half één ure. Wegens Konings-verjaardag zal de aangekondigde voorlezing in het gebouw in de Nieuwstad niet a. s. Vrijdag, maar eene week later plaats hebben. Heden werd bij de Directie der Marine alhier aanbesteed Het arbeidsloon en de gedeeltelijke leverantie der materialen voor het maken, inhangen en verwisselen van een paar Eikenhouten-, en het verwisselen en weder inhangen van een paar IJzeren Vloeddeuren, in de Zeedoksluis te Willemsoord. Er waren ingekomen 9 inschrijvings-billetten, als van de heeren P. Dekker voor/4959, gebr. Janzen 4900, J. de Graaf, te Alkmaar, 3905, J. Galman, te Amsterdam, 3860, P. Spruit 3640, gebr. Korff/3500, M. Deutekom, te Amsterdam, 3475, A. Vos Rz. 8214 en P. Boon 2173. Het schroefstoomschip Ma mix, kapt.—luit. ter zee P. Toutenhoofd, bestemd naar Japan, is, blijkens een bij het ministerie van Koloniëu ontvangen telegraphisch berigt, den 6 Dee. II. te Ternate aangekomen. Tot ridder der orde vau den Ned. Leeuw is benoemd dc heer A. J. H. van der Toorn, lid der Prov. Staten van Noordholland en arrond.-yker der maten en gewigten te Amsterdam. Tot schoolopziener in het tweede schooldistrict van Zuidbolland is benoemd de heer A. Moens, te 's Hage, ter vervanging vau dr. G. van Wieringhen Borski, overleden. Aan D. Hofland, te Westwoud, is vergunning verleend tot het aannemen en drageu van het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. H. den Paus geschonken. Bij Kon. besluit is, met wijziging van het 2de lid van het besluit van 17 Junjj 1856 bepaald, dat in de gemeenten, waar geen telegraafkantoor, maar wel een postkantoor is gevestigd, de verzending van telegrafische berigten aan het naastbij gelegen telegraaf kantoor, door middel van de post, overeenkomstig het verlangen der afzenders, al of niet aangeteekend zal kannen geschieden, zoodat de verpligting tot het aangeteekend verzenden der bedoelde berigten, krachtens bet bovengemeld besluit, komt te vervallen. Het onlangs vermelde detachement Mariniers, bestemd tot versterking der zeemagt in Oost-Indië, zal op op den 25 dezer, onder geleide van een officier, van Amsterdam per eersten trein naar Rotterdam vertrekken, om bij aankomst aldaar te embarkcren aan boord van het koopvaardijschip Prinses Amel'ta; het telt 34 onder officieren en manschappen. Het zal aan boord komen onder de orders van den luitenant ter zee 1ste kl.deSteurs, die ook het bevel voert over de officieren en schepelingen, welke zich mede op dien dag inschepen zullen. Zeildag 1 Maart. In liet hoofdkiesdistrict Haarlem zijn gisteren, ter verkiezing vau een lid voor dc Tweede Kamer, ingekomen 1490 billetten, van onwaarde 9, meerderheid 761. De heer Mirandolle (candidaat der liberalen) werd gekozen met 785 stemmen; op den heer Wintgens vereenigden zich 610 en op den heer van Lijnden van Sandeuburg 80 Btemmen. Iu het hoofdkiesdistrict Groningen zijn jl. Dingsdag ter ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer ingekomen 534 billetten. Gekozen mr. F. van Houten (candidaat der liberalen), met 422 stemmen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is het wets ontwerp betreffende de maten, gewigten en weegwerktuigen met 60 tegen 2 stemmen aangenomen. Bij artikel 18 van dit ontwerp is bepaald, dat de yk en herijk der maten, gewigten en weegweiktnigen kosteloos zullen geschieden. Een amendement van den heer Begram, om alleen den cersteu ijk kosteloos te doen plaats hebben, is met 41 tegen 22 stemmen verworpen. Beroepen te Alkmaar ds. H. J. P. van der Linden, pred. te Zevenbergen, te Utrecht ds. E. F. II. Wolf, pred. te Valburg; te Vlaardingen ds. A. P. C. van Maasdijk, te Katwijk aan Zee; bij de Chr. Afg. gemeente te Bolsward ds. H. Vissink, te Zwolle. In 1868 is aan douaticn en geschenken ten behoeve van het hulpfonds der levensverzekering-maatschappij van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap ontvangen 1277.13. In de laatste week der maand Januarij zijn de openbare bijeenkomsten te Midwoud totaal verongelukt. Op Zondag morgen, 24 Januarij, ging de gemeente, weinig talrijk, naar haar nieuw bedehuis, doch de leeraar, die van elders moest komen, verscheen, ten gevolge van een misverstand, des namiddags, toen de hoorders niet meer op het appèl waren, 's Namiddags daaraanvolgende konden de opgekomen leden van het Nut onverrigterzake huiswaarts keereu, daar cn de bestuursleden èn de redenaar te vergeefs op zich lieten wachten, 's Zaturdags (altijd in dezelfde week) zouden de rederijkers eene voorstelling geven, doch ook deze kon geen voortgang hebben daar geen genoegzaam getal werkende ledeo was opgekomen. (S. C.) Den 22 dezer zal te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen de derde algemeene vergadering worden gehouden van den Ned. weerbaarheidsbond. Naar men verzekert, zal de eere voorzitter van het centraal comité, Z. K. H. de Prins van Oranje, die vergadering met HD. tegenwoordigheid vereeren en zal die mede worden bijgewoond door Z. M.'s commissaris by den bond, graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis. Onder meer andere punten van behandeling komt voor het uitschryven van een algemeenen nationalen scherpschutterswedstrijd in 1869; met aanwijzing van de plaats waar die zal gehouden worden. Van de meeste vereenigingen, leden van den bond, is reeds berigt ontvangen, dat zy zich zullen doen vertegenwoordigen. Z. K. H. wordt waarsehijulijk reeds Zondag avond aldaar verwacht, om dc vergadering van het centraal comité bij te wonen. (Dagblad.) In de omstreken van Dalfsen zijn reeds kievits-eijeren gevonden. Meestal ziet men ze niet voor de eerste helft der maand Maart. Aan het binnenlandsch overzigt der Friesche Courant van 8 dezer, aanvangende: In Meiaoriam!" outleenen we de volgende regelen „Wij hebben nog geen melding gemaakt van den dood van een zeer merkwaardig man, wiens naam bij een veel grooter getal Nederlanders bekend is dan zelfs de naam van Thorbecke, wij bedoelen den hofmechanicus Bamberg, in 83jarigen ouderdom vari de aarde gescheiden in 's rijks hoofdstad. Dankbaar zal zich Nederland den goedhartigen, vriendclijken grijsaard herinneren, zoo lang er een geslacht zal leven, dat zijne kunststukken beeft bewonderd. Pronkte hij ook al gaarne met het Koninklijk wapen, wy nemen het den goochelaar volstrekt niet kwalijk: hij heeft zyn radicaal van hofmechanicus nooit misbruikt om eene agitatie in liet land te verwekken en zijne machinatiën hebben nooit de partij van echte patriotten verbitterd. Wist hy in eene bus ook al eene pluim weg te moffelen en er daarna een parapluie voor in de plaats uit te voorschijn te brengen, nooit heeft hij door goochelkunsten van 's Konings naam een regenscherm gemaakt en zich ten koste van de waarheid getracht eene pluim op de muts te zetten, wanneer een narrekap beter had gepast. Wist hij ook uit eene flesch, onder het spelen van „Wieu Neêr- landsch bloed," een schier eindeloos rood-wit-blaauw lint te voorschijn te tooveren, hij heeft nooit driekleur gebezigd om er zijne kermis- affichcs mee te omranden en er zijne goocheltoeren meê te recom- mandêeren. Men herinnert zich deu tijd, dat Bamberg op de kermissen dc scheerstoel vau Penetti vertoonde eu mecdoogenloos zijne kleindochter schijnbaar onthoofde; wij heriuneren ons evenwel niet, dat hij den toer van Robin, om geheele menschen te doen verdwynen, in praktijk bragt. In allen gevalle beeft hy nooit een minister uit het kabinet gemoffeld, om hem in Indië als gouverneur-generaal te doen herrijzen, en evenmin kende hij de kunst om journalisten uit Nederland naar Indië te transporteren, zonder dat het hun een cent kostte. Kende Bamberg de onwaardeerbare toer om uit éénc en dezelfde flesch allerlei dranken te scheuken, toch weet men zich niet te herinneren, dat zyn mond geleek op die flesch, en nu dit, dan dat, sprak, bijv. gisteren: „Kom nooit aan die schoolwet!" eu heden eene andere opinie uitte. Had Bamberg ook al de aardigheid om, bij wijze van surprise, rateltjes e» fluitjes, poppetjes en vlaggetjes, tot groote pret van het publiek, onder zijne hoorders uit te strooyen, deze hofmechanicus bragt bet nooit tot het uitstrooijen van cerekrnisen, „onjuistheden" en ridderlintjes, hoewel zijne surprise er welligt ook op ingerigt was om zich vrienden onder het volk te verwerven. Kwam hij jaar op jaar zijne benefice-lijst presenteeren aan Amstcls burgerij, die burgerij ontving ze immer met een toegenegen hoofdknik en maakte er zich een aangename pligt van hare namen op die lyst te schrijven. Sommige staats-goochelaars, die ook jaar op jaar een beroep deden op de welwillendheid van de gemeente, kwamen niet zoo goed weg en zelfs gebeurde het, dat men hun glad af het geld weigerde, benoodigd om het bedrijf van hofmechanicus voort te zetten. Goede, eerlijke Bamberg. achtenswaardige rrrii™ A\n k;: l...

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1