g1869. N°. 29. Zondag 7 Maart. 27 Jaar: BINNENLAND. BUITENLAND. 05 Uitgever A. A. BAKKER Cz. INGEZONDEN. ZAALBERG. VOORDRAGT. ndsl, HËLDËRSCHE 9 dftjfó E\ \IEUWEDIEPER 01 11 iT, sectij P«* Verschijnt Dihosdao-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. r. g Abonaementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. „Wij huldigen het goede." Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Pingsdagr den 9 dezer vertrekt de Oost-Indische ^^inail over Triest. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN J/Invi Q Voort a a clpa arrtnda fpn 7AT70U nrp op tuit De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. Helder, den 5 Maart 1869. PUNTEN TER BEHANDELING 1, Voordragt van een lid van het Teekenbestuur. 2.' Sollicitatiën van Hulponderwijzers. bij|i Vaststelling van het Kohier der Hondenbelasting. ,js j n van den Hoofdelijken Omslag. 5. Mededeeling van ingekomen stukken. iet, ?T, HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Maart. Met genoegen bezochten wij deze week de alhier gebouwde R. C. .jwaarschool. Wij gelooven, dat allen, die dit gebouw bezocht hebben, als wij overtuigd zullen zijn van het nette en doelmatige dezer inrigting, die ook om haar doel verdient geroemd te wordenGoede en doelmatig ingerigte bewaarscholen zijn toch stichtingen, die niet 'anders dan toejuiching verdienen en wier nut door iedereen erkend °!zal worden. Onze R. C. plaatsgeuooten mogen er dus met regt 1 trotsch op wezen, dat zij van hunne zijde eene inrigting in het Pieren riepen, wier behoefte door vele ingezetenen en niet het minst b'j door de mingegoeden onder hen levendig moet zijn gevoeld. Gisteren heeft bij de directie der Marine alhier de herbesteding /iplaats gehad van: Het arbeidsloon en de gedeeltelijke leverancie .van de materialen voor het maken, inhangen en verwisselen van leen paar eikenhouten- en het verwisselen en weder inhangen van een paar ijzeren vloeddeuren in de zeedoksluis alhier. Er waren Ingekomen 6 inschrijvingsbilietten. Minste inschrijver de heer P. klgpruit voor 2845 kre Van de hand van onzen geachten plaatsgenoot, den heer betijdr. J. A. Lamping, is dezer dagen bij den boekhandelaar S. C. van Doesburgh, te Leiden, van de pers gekomen een werk, getiteld „De staat en het volksonderwijs in Nederland." Wij vestigen de ~aandacht van belangstellenden in het gewigtig onderwerp, dat de geleerde schrijver behandelt, op deze uitgave, die, na hetgeen van dr. Lamping reeds over het onderwijs is geschreven, zeker wel op eene algemeene belangstelling en waardering rekenen kan. Bij de dd. schutterij te Alkmaar zijn benoemdtot lsten luit.— kwartierm. jhr. B. A. Engelen van Pijlsweert; tot off. van gez. 2de kl. dr. C. J. de Lange, off. van gez. 3de kl.tot 2den luit. a la suite C. J. Peereboom, schutter. 111Tot hoofdingelanden van de Schermeer zijn herkozen de heeren D. Kos en 1). de Jong en gekozen de heer K. Akkerman Jz., ter- it. wijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren K. Dekker en Jb. Dekker. De Staatscourant behelst een staat van nalatenschappen van manschappen, behoord hebbende tot de Kon. Ned. Marine, die in den loop van 1867 opengevallen en, als niet opgeëischt, in bewaring H van het departement van Marine en van het corps Mariniers 25; gebleven zijn. Deze staat gaat vergezeld van een berigt van den f minister van Marine, waarin aan de belanghebbenden wordt kenbaar - gemaakt op welke wijze zij zich in het bezit dier nalatenschappen kunnen stellen. Eergisteren avond heeft te Schagen plaats gehad, de aange- kondigde voordragt van den heer J. C. Zaalberg, te 's Gravenhage. 0' De teleurstelling, ontstaan, doordien de spreker op den aanvankelijk 531 bepaalden avond niet tegenwoordig was, veroorzaakte welligt een 37i minder talrijke opkomst der hoorders; de spreker schonk den aan- wezigen echter vergoeding voor de ondervonden teleurstelling door eene kernachtige voordragt over het onderwerp: „Strijd en verzoening tusschen godsdienst en wetenschap. Men schrijft ons van Texel, dd. 4 dezer j „Onder de verdienstelijke medeburgers van dit eiland komt voor- zeker eene eerste plaats toe aan den wakkeren kapitein der stoomboot Ada van Holland, den heer T. Mets, een man, die bij onderscheidene zeerampen de sterkste blijken van heldenmoed heeft gegeven en blijkens het gebeurde in den jongsten storm ook anderen weet aan e« te sporen en met moed weet te bezielen. De naam van dien held r.in stormgevaar, gevoegd 'bij de namen van zijne medehelpers, ver dient daarom met eere te worden vermeld. Zijne vele kloekmoedige bedrijven zijn herhaaldelijk op de meest eervolle wijze vermeld en ook thans willen wij een woord van hulde hebben gevoegd bij het geen reeds vroeger en later is gezegd tot lof van een man, die, bijgestaan door moedige helpers, vele ongelukkige natuurgeuooten uit dreigend levensgevaar heeft gered. Wij zouden wenschen, dat I zijne groote verdiensten meer nog dan tot heden door de Hooge Begering werden opgemerkt en gewaardeerd." Twee Urker en een Scheveninger vischschuit zijn dezer dagen, tengevolge van plotseling opkomend stormweder, te Terschelling gestrand. Twee dezer vaartuigen zijn nagenoeg geheel verbrijzeld, doch de bemanningen zijn gered. De schipper van een ander vaartuig 15 naby de kust vau dat eiland over boord geslagen en verdronken. De Alkmaarsche Courant bevat twee ingezonden stukken, U waarin wordt geklaagd over de ondoelmatige houtveilingen en afkappingen in den Alkmaarschen Hout. De inzenders geven hunne vees te kennen, dat dit voor Noordholland zeldzaam boschrijk oord geheel zal te niet gaan en schrijven de oorzaak daarvan toe aan ondoelmatige behandeling van den daarover gestelden houtvester of boschbaas. Op tachtigjarigen leeftijd is den 2 dezer te Hilversum overleden, de bekende dierenschilder van Ravenswaay. Door de raadkamer van het Prov. Geregtshof in Zuidholland is de zaak van J. de Vletter naar de openbare teregtzitting verwezen. {H. R. C.) Jl. Woensdag heeft het Prov. Geregtshof te Utrecht den machinist der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij vao Z., die op den trein, waarmede de heer W., nit Groningen, op noodlottige wijze het leven verloor, als machinist dienst deed, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden In den nacht van 3 op 4 dezer is door de politie te Utrecht aangehouden, op heeter daad, wegens diefstal met inbraak, de persoon van Cornelis Boef, die eerst onlangs uit de gevangenis te Hoorn ontslagen, reeds vroeger een aantal jaren in het tuchthuis te Leeuwarden heeft doorgebragt, en wiens huisvrouw thans nog in de gevangeuis verblijf houdt, wegens het plegen van diefstal. Boef had in een winkel een ruit weten uit te snijden en zich van een 20tal boeze roenen meester gemaakt. Nadat in den nacht van 1 op 2 dezer, allerhevigste stormwinden de huizen te Vlissingen deden schudden als bij een aardbeving, had men den 3 dezer het verschrikkelijkst, maar tevens wonderbaarste weêr, dat men zich met mogelijkheid kan denken- bij een aller- lieflijksten zonnenschijn, de felste bliksemstralen en ontzettende donderslagen, gepaard met storm en een zware sneeuwjagt, gevolgd door een hagelbui van stukjes ys, zoo groot als hazelnooten; daarna een zomer-regenbui, met hevige rukwinden. De conducteur van het fort te Ellewoutsdijk hield kerk in het fort; hij behoefde dan geen lokaal te huren, en lokte nog nieuwsgierigen. De minister van Oorlog heeft begrepen dezen conducteur-dominé naar Rammekens te moeten overplaatsen. Een landbouwer uit Hannover, te Arnhem gevestigd, is voor nemens op zijne boerderij in de heide eene ppardenslagtery op te rigten, ten einde goedkoop vleesch verkrijgbaar te stellen. Even als in andere streken van ons vaderland openbaart zich by de nadering der lente, de zucht tot laudverhuizen te Zutphen op meer dan gewone wijze. Naar men verneemt zullen binnen kort 200 personen, allen uit de gemeente Winterswijk, de reis naar Noord-Amerika ondernemen om hun geluk aldaar te beproeven. De 2de luitenant-kwartiermeester A. J. B. S., van het late regiment Infanterie, is uit Leeuwarden jl. Zaturdag verdwenen, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld, en met achterlating van een klein tekort in de kas. De oudste ingezeten van Benedenknijpe, Tjitte Hendriks de Vries, is den 2 dezer zijn 105de levensjaar ingetreden. Van eene ziekte verleden jaar weder hersteld zijnde, ging hy voor weinige weken des Zaturdags nog steeds naar Heerenveen, om aldaar in ontvangst te nemen, wat liefde voor den armen nestor sints een lange reeks van jaren wekelijks afzondert. Voor omstreeks drie weken weder ziek geworden zijnde, is de grijsaard nog steeds bed legerig; de eetlust, die nu een paar weken bijna geheel had opge houden, keert thans evenwel terug, zoodat men nog al hoop heeft, dat de oude man zich spoedig weder in het openbaar zal kunnen vertoonen. Ieder wenscht hem dit van harte toe. Verschillend wordt er gedacht over de spelling, door de heeren te Winkel en de Vries voorgesteld. Mannen van den onden stempel houden zich bij voorkeur aan den ouden Matthias Siegenbeek en schuwen elke verandering. Een zeker schrijver geeft evenwel één grond aan, die ook hen misschien zal nopen om van gevoelen te veranderen. Hij zegt: Het lachte mij aan, dat de „vroolijkheid" der heeren de Vries en te Winkel zooveel langer duurt dan die van wylen den hoogleeraar Siegenbeek, en dat alle „flauwte" en „benauwdheid" onder hunne behandeling zooveel spoediger voor bijgaan. (A. D.) BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt.-lait. ter zee D. J. Brouwer is, op zijn verzoek, met den laatsten Februarij dezes jaars eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij het wapen der Infanterie is o. a. benoemd: bij het 3de reg. tot lsten luit. de 2de luit. J. Klasing, vau het 7de reg. De Gazette de France deelt als een staaltje van het merkwaardig verschil tusschen de hoofdstad van de republiek der Vereen. Staten, waar de vrijheid ten troon zit, en Parys, waar men zioh over censuur, tirannie der administratie, enz., enz. beklaagt, het volgende mede: „Te Washington was voor eenigen tyd een Fransch tooneelgezelschap aangekomen, bepaald geëngageerd tot het opvoeren vau opérettes, als: la Grande Duchesse de Gerolstein, la belle Hétène, enz. Deze tooneelspelers zijn in arrest genomen, krachtens een bevelschrift der regering, op grond dat de stukken, die zy kwamen opvoeren, niets dan zamenraapsel van onkuischheden waren. Zy werden echter spoedig weder in vrijheid gesteld, maar de schouwburg, waarin zy zouden spelen, gesloten. Le Havre verhaalt het volgende: „Een vélocipède-liefhebber, 11. Zaturdag 16 kilometers op weg van Montivilliers naar Goder- ville afgelegd hebbende, zette zich dood vermoeid neder om wat uit te rusten van zyn sterke inspanning. Een voorbijganger bleef staan om het werktuig le bezigtigen en knoopte een gesprek er over aan, met dit gevolg, dat de eigenaar van den vélocipède hem uitnoodigde of hij eens een proef wilde nemen. Dat liet de andere zich geen tweemaal zeggen. Eerst ging het slecht, maar spoedig kreeg hij den slag beet. „Bravo", riep de liefhebber, „ziet ge wel, het is zoo moeijelijk niet en met een beetje oefening zult ge het ver brengen." „Dat geloof ik ook", was het antwoord, „en na nog wat rondgescharreld te hebben, zette hy eensklaps een geweldige vaart en verdween, aan den afgematten eigenaar van den vélocipède overlatende te zien hoe hij weêr naar huis kwam." Men deelt het volgende staaltje van regterlijke zeden in Engeland mede: „Voor den politie-regter van Guild-Hall, die als een groot speler bekeod staat, werd dezer dagen een arme duivel gebragt, die wel geen groot misdryf had gepleegd maar toch door de onbeperkte magt van den regler op eenige maanden gevangenisstraf kon rekeneD. Het vonnis was dan ook: „Drie maanden gevangenisstraf." De veroordeelde steekt hierop de hand in zyn zak en haalt er zyn vuist nit, die hy den regter voorhoudt, zeggende: „Ontslagen of dubbele straf, munt of kruis!" „Munt," antwoordde de regter door d® gewoonte meegesleept. „Het is kruis, mylord," antwoordde de schurk, „gy hebt dus verloren 1" En het koddigste van de heele zaak was, dat de regter, ondanks zich zeiven glimlagchende, den snaakachen vent de vryheid schonk. De Koning van Fruissen heeft jl. Donderdag den Noord- duitschen rijksdag geopend met eene redevoering, waarin eerstens de begeerte tot en het vertrouwen in het behoud van den voort- durenden vrede ten duidelijkste wordt uitgesproken. Het welslagen der conferentie te Parys kan ten bewyze strekken, hoe opregt aller wensch en streven is, om Europa de zegeningen van den vrede te doen behouden, maar dat geeft dan ook waarborg te meer voor de natie, die zich bewust is, de kracht en den wil te bezitten, om de onafhankelijkheid van anderen te ontzien en de eigen onafhankelijk heid te verdedigen. De hh. Mahler en Segesser te Lucern maakten sinds 1854 houten platen zoo dun als papier; de heer Martinoio te Parys trachtte deze voor kamerbehangsel in te voerenhet was te moeyelyk in de behandeling. Thans hebben eerstgenoemden hun dan hout op papier vastgeplakt en leveren zy dit in rollen voor kamerbehang het is duurder dan gewoon behang, maar ook veel duurzamer. Het halve eeuwfeest van het bestaan der Peterburgsche hooge- school is den 20 Febr. met veel plegtigheid in de Russische hoofd stad, en meer bepaald in hare academische sfeer, gevierd geworden. Na het houden der feestrede door den rector heeft de minister van Openbaar Onderwijs, graaf Tolstoi, een brief des Keizers voorgelezen, die door herhaald gejuich en bet aanheffen van nationale liederen beantwoord is geworden. De minister heeft daarna aangekondigd, dat de Keizer aan verscheidene vroegere en tegenwoordige hoog leeraren toelagen had geschonken, honderd beurzen van 300 roebels had ingesteld, en bovendien eene som van 20,000 roebels bestemd had om ouder de behoeftige studenten te worden verdeeld. De stad, Petersburg heeft, het voorbeeld des Keizers volgende, insgelijks ver scheidene beurzen gesticht, en een der leden van den Gewestelijken Raad, de heer Narischkine, heeft 6000 roebels aan de universiteit geschonken, tot instelling eener beurs voor een student uit den boerenstand. De schenker beeft aan die beurs den naam van „Alexander-beurs" willen geven, ter eere van den Souverein, die het lijfeigenschap heeft afgeschaft; maar de Keizer heeft dit niet gedoogd, en gewild, dat die beurs den naam des stichters dragen zon. Aan den feestmaaltijd is door 750 personen deelgenomen. Generaal Grant, de nieuwe President der Amerikaansche Unie, is jl. Donderdag als zoodanig geïnstalleerd en heeft onmiddelyk eeoe proclamatie tot de bevolking uitgevaardigd. De gewone termen, die men in dergelijke stukken vindt, zoo als van trouwe pligtsvervulling, zuinig beheer, enz., ontbreken ook in deze proclamatie niet. In den mond van Grant, die nog al eens bewijzen heeft gegeven dat hy de man niet is om met woorden te schermen, zyn die beloften zeker iets meer dan eene gewone officiële formule. Omtrent de buiteolandsche staatkunde verzekert de president, dat hy jegens de natiën zal handelen, zooals de wet vordert, dat individuen onderling handelen. Verder zegt hy, dat hy de regten van ieder land eerbiedigen en eerbied voor de regten der Amerikanen vorderen zal. De heer Johnson heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hy zijn bewind verdedigt en zegt, dat regtschapenheid alleen zjjne hande lingen heeft bestuurd. Om den tegenwoordigen staat van zaken op Cuba te ken schetsen wordt het volgende voorval medegedeeld; „De nog jeugdige dochter aan een Cubaasch Nabob, zat in den schouwburg iu de loge baars vaders, toen toevallig eensklaps de Cubasche Marseillaise werd aangeheven. De jonge dame had op haar boezem eene Amerikaansche cocarde met het randschriftlang leve de republiek Cuba. Het publiek kreeg dit in het oog en barstte los in een daverend applaus. Terwyl de jonge dame opstond en eene buiging maakte, trok een der aanwezige Spanjaarden een revolver en trof het meisje in het hart. Op zijne beurt werd de Spanjaard nedergeveld door het schot van een Amerikaan, in de loge naast die der dame gezeten en de schouwburg was weldra het tooneel der grootste verwarring, welke niet weinig vermeerderde, toen de Spaansche wacht het gebouw binnendrong en blindelinga eenige schoten lostte in het parterre." Als een bewys van overvloed van paarden wordt door een dagblad van New-Zuid-Wallis medegedeeld, dat te Blayney 180 paarden voor 1 penny het stuk verkocht zijn. In de naburige kolonie zyn de ongemeen talrijke wilde paarden zoo stoutmoedig geworden, dat zy zich in grooten getale op de markten en in de straten vertoonen en door de bewoners voor een goed deel worden afgemaakt. Zoo zon o. a. een man met twee zyner buren in een jaar tijds 1500 paarden hebben gedood, waarvan alleen het rel en de haren worden verkocht. Mijnteer de Redacteur! Dezer dagen zag ik geannonceerd eene voorlezing van dr. Zaalberg, predikant te 'b Gravenhage, welke voordragt zon gehouden worden te Sehagen. Gaarne had ik een uitstapje gemaakt naar die gemeente, wanneer omstandigheden, onafhankelijk van mijn goeden wil, mij dit niet belet hadden. Het verwondert mij echter wel eenigszint dat dr. Zaalberg, met voorbijgang van den Helder, jaist Schagen heeft gekozen als de plaats waar hij het woord wilde voeren. In deze gemeente, geloof ik, dat zich minstens evenzeer als daar sympathie zou openbaren voor den mao die eerbied verdient, zoowel om zijn schitterend redenaarstalent, als omdat hy een mensch is die den moed heeft voor zijne overtuiging uit te komen en daarvoor als het noodig is te lijden. Ik neem da vrijheid, M. d. R., voor deze regelen een plaatsje in ow geacht blad te verzoeken. Wanneer zij den heer Zaalberg onder de oogen komen zon hij er welligt toe besluiten om ook in deze gemeente een bezoek te brengen en hij zon zieh zeker niet hebben te beklagen over gebrek aan belangstelling bij het publiek. Integendeel gelooven wij, dat een talryk gehoor hem het bewyi zon levereD, dat die hier wel degelijk bestaat. In afwachting dat gij aan mijn verzoek voldoen zult, verblijf ik, Mijnteer de Redacteur! Uw Dv. Dienaar, R.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1