1869. N°. 33. Woensdag 17 Maart. 27 Jaargang. Rl BINNENLAND. BUITENLAXD. 'TilVerschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abomementsprijs per kwartaal 1.30. Uitgever Bureau: A. A. BA K K E R Cz. HELDERSCHE m NIEUWËDIEPER CO E RA NT. mf ?l „Wij huldigen het goede." rnr franco per post -1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. i Prijs der Advertentiën: Van 14 regels GO cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ifl Donderdag den 18 dezer vertrekt de Oost- lndi§che mail over 8outhampton. 161 HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Maart. =1 Voorstandera en tegenstanders van de ten vorigen jare in Spanje fYltilaats gehad hebbenden opstand vestigen zeker evenzeer dagelijks 'de aandacht op de tooneelen, die de wetgevende Cortes, naar de ■beschrijving, die er ons van onder de oogen' komt, opleveren. Ge- POljdurig worden in die hooge landsvergadering vragen gedaan, onder werpen besproken, inzonderheid door de republikeinsche partij, om te weten te komen welke plannen er voor de toekomst des lands I 1 bestaan bij de leden der voorloopige regering, die verdacht wordt 1 L4n tegenstand jegens de republiek en voorliefde voor den hertog de Mootpensier, schoonbroeder der verdreven Koningin. Een der ministers, de admiraal Topete, liet zich in zijne improvisatie ont- tsnivallen, dat hij in allen gevalle liever zich voor Montpensier dan voor de republiek kon verklaren, dit veroorzaakte een hevig tumult, waarbij verscheidene leden den voorzitter dwongeo om den minister T S het zwjjgen op te leggen. Een ander tooneel van wanorde ont- Stond in diezelfde zitting, toen een der leden de vraag stelde of de Cortes Isabella van Bourbon weder op den troon konden plaatsen. De maarschalk Serrano was zoo gelukkig om den afgevaardigde, die bedoelde vraag deed, terstond te antwoorden: „Ik ontzeg den [g], heeren afgevaardigden het regt om een zelfmoord te plegen!" Zr. Ma. ramschip Schorpioen, tegenwoordig op 's rijks werf te I Hellevoetsluis, wordt half April alhier verwacht, p Jl. Zondag namiddag ten één ure had op het Molenplein alhier de eerste zamenkomst plaats van de Artillerie-Schutterij in deze -gemeente. Er werd inspectie gehouden over de manschappen, die nu, op enkele uitzonderingen na, allen gekleed en gewapend zijn. I De UDiform der Artillerie-Schutterij is eenvoudig en net. Vrij talrijk was het publiek opgekomen om van het eerste optreden van l dit korps getuigen te zijn. De avond van gisteren was voor allen, die in het lokaal Muiü Sacrum alhier te zamen kwamen, regt genoegelijk. Het ^.vocaal- en instrumentaal concert der Beyersche familie Praeger had daar een vjij talrijk en aanzienlijk publiek bijeen doen komen. De uitvoering overtrof voorzeker de goede verwachting, die men er 3 van koesterde. In groote mate boeide oos het gezang, dat bij de t'jjj verschillende leden dezer familie door zeer groote zuiverheid en J kunstmatigheid uitblonk. De welluidende toonen, die zij aan hunne speeltuigen, waaronder de Melophon, wisten te ontlokken, deden hun de uitbundigste toejuichingen verwerven. Het geheel van dit concert laat voorzeker een hoogst aangenamen indruk achter hü ieder die het bezocht. De familie Praeger is eene familie van artisten, die men gaarne een „tot weerziens" toeroept. Bij onderscheidene uitgevers is in het licht verschenen Vervolgbundel op de Evangelische Gezangen, op last van de Algemeene '.•Hl Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, uitgegeven ten voor- 'I dcele van de algemeene fondsen dier kerk. In verschillend formaat is deze uitgaaf tegen ƒ1,25, ƒ0,90 en 0,75 by alle boekhandelaars si. verkrijgbaar gesteld. In den loop des jaars verschijut dit werk nog 101 in 3 andere formaten. Het groote nieuws, dat jl. Zondag van uit de residentie hier hekend werd, de aanneming door de Tweede Kamer van de wet tot afschaffing der zegelbelasting op gedrukte stukken en nieuws papieren, vervult zeker ieder, die vrijheid en vooruitgang voorstaat, met vreugde over dit besluit. De meerderheid van 41 tegen 31 stemmen was betrekkelijk zeer gunstig. De wet treedt in werking den 1 Julij dezes jaars. Het wetsontwerp tot verhoogiug van den accijns op het gedistilleerd, dienende tot gemoetkoming in de behoeften van de schat kist, die door de opheffing der zegelbelasting een vrij aanzienlijk verlies Ijjdt, is met 56 tegen 15 stemmen aangenomen. De uit voerige rede, waarin de minister van Financiëu de wetsvoordragt verdedigde is hoogst belangrijk geweest, te oordeelen reeds naar het verkort verslag, dat de dagbladen er van geven. De gevolgen van dezen maatregel, die naar wij hopen door de Eerste Kamer wel zal worden goedgekeurd, zyn voor de dagbladpers in ons vaderland belangrijk. Al te lang was deze belasting op de ver lichting een middel om de uiting der gedachten binnen enge grenzen te beperken. Gisteren is door de Tweede Kamer in behandeling genomen het wetsontwerp betreffende het regt van zegel (plakzegel voor handelspapier). Dit ontwerp werd met 45 tegen ééne stem, die van den heer Hoffman, aangenomen. Thans is aan de orde het ontwerp van wet tot herziening der wet op de zeebrieven en Turksche paspoorten. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft aan den heer van Sypesteyn verlof verleend om op een nader te bepalen dag eenige vragen te rigten tot den minister van Kolouicu over den toestand der Nederlandsche bezittingen op de Kast vau Guinea. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen 30 Maart e. k. Beroepen naar Amsterdam ds. J. G. Smitt, te Hellevoetsluis. Aangenomen het beroep bij de Rem. Geref. gemeente te Utrecht, door ds. MaroDier van Leiden; naar Groningen door ds. J. J. A. Ploos van Amstel, te Ridderkerk. In publieke veiling brengen de lamscbapen te Texel lage prijzen op. Voor goed soort wordt gemiddeld 30 betaald. Twee jaren geleden gaf men 40 en ook wel 50 voor het koppel. Het koesee is duur en het weinig voorhanden zijnde hooi wordt tegen hooge pryzen verkoéht. Veel veefokkers hebben gebrek aan hooi; werd het van elders aangevoerd, men zou daar goeden prys kunnen bedingen. Het land, oulangs te Texel in veiling verkocht, bragt een nooit gekenden hoogen prys op, bijv. 4000 boven de taxatie, ƒ7000. De betrekkelijk lage veeprys en al hooger en hooger opge voerde huurprijzen der landerijen bekommeren menigen huurder (A.C.) De heer H. L. A. Ludwig, stads-muziekmeester te Zaandam, ontving dezer dagen van H. M. de Koningin een zeer vereerend schrijven, wegens door hem uitgevonden en H. M. aangeboden toe stel van klassikaal onderwijs iu de beginselen van zang- en toonkunst. M Bij de redactie van de Tijd is reeds een bedrag van 15,835.08 ontvangen, als bydragen ter viering van het goudeD jubelfeest van Z. H. Paus Pius IX. De bij het Prov. Geregtshof in Zuidholland aanhangig gemaakte procedures in de zaak van de gebeurtenissen le Rotterdam in Oct. 1868, zijn in de jongste dagen bekend geworden. De zaak die het eerst behandeld zal worden, betreft uitsluitend de geweld dadigheden in den nacht van 31 Oct. jl., gepleegd in den omtrek van het politiebureau van het eerste kwartier. Twaalf personen zullen in deze zaak teregt staan. Hunne namen zijn reeds mede gedeeld. Vermoedelijk zal deze zaak in het begin der volgende maaud voor het hof worden behandeld. De overige procedures, met de bedoelde gebeurtenissen in verband staande, volgen daarna, die tegen de Vletter het laatst, als wiens verdediger een Rotterdamsch advocaat wordt genoemd. Aan de Middelburgeche Courant wordt berigt dat de Vletter, na eerst op het zoogenaamde pistole gezeten te hebben, heeft verzocht in het gewone gevangenpak gestoken en bij de gewone boeven geplaatst te worden. Dit is geschied reeds eenigen tijd voordat het hof in raadkamer omtrent hem eene beslissing had genomen." Het Dagblad meldt op grond van zeer naauwkeurige berigten, dat de toestand onzer bezittingen aan de Kust van Guinea minstens als overdreven moeten beschouwd worden. Dadelijk gevaar voor oorlog bestaat er in geenendeele. Het voor naamste bezwaar is hierin gelegen, dat de landbouwende menigte den moed mist haar arbeid geregeld te verrigten, uit vrees van door enkele vijandige inboorlingen daarin gewelddadig te worden verhinderd. Dit neemt evenwel niet weg, dat het uoodig zal zijn door eenig indrukwekkend magtsvertoon ons gezag in die gewesten te verzekeren. Men meldt, dat eerstdaags aan bet Scheveningsche strand onder de leiding van een Nederlandschen artillerie-officier, proeven zullen worden genomen met een zeer zwaar stuk geschut, onlangs uit Zweden aaDgebragt. Als een bewijs dat de vraag naar vet vee voor Engeland weder verlevendigt, kan dienen, dat jl. Vrijdag per extra-trein van Emmerik naar Rotterdam zyn overgebragt 4680 stuks vee, om van daar per boot naar Engeland vervoerd te worden. Als eene bijzonderheid melden wy, dat de burgemeester van Oudewater reeds den 10 dezer versche grasboter heeft ontvangen van de hofstede van den heer J. Putman aldaar. By den herbergier J. van Bommel, te Hedikhuizen, is den 10 dezer brand ontstaan, met die hevigheid, dat de 85jarige moeder in de vlammen is omgekomen en de huisvrouw met moeite is gered haar hoofdhaar was verschroeid. Te midden van den grooten lust, die er tegeDwoordig in onder scheidene streken van ons vaderland bestaat, om naar Amerika over te steken en daar fortuin te maken, is het zeker niet onbelangrijk de volgende mededeelingen te vernemen. De prijzen van het dierlijk voedsel zijn in de Nieuwe Wereld veel lager dan hier te lande. Best koe- vleesch kost 12a 15 cents (Nederlandsche munt), best versch spek 17| a 20 ets. en droog spek 30 a 32| ets. het pond. De opgave van den prijs der levensmiddelen daar geschied! gewoonlijk in Amerikaansche cents, dat zyn honderdste deelen van den dollar (circa 2,50) eu dan schyoeu de prijzen der levensbehoeften fabel achtig laag te zijn. Wat de dagloonen betreft, deze zijn in landbouwende streken minstens eeu dollar. Dóch, terwyl de vleesch- prijzen lager zijn dan by oua, zoo kosten onderscheidene artikelen van dagelijkseh en huiselijk gebruik veel meer dau hier. Gemaakte kleedereu, laarzen, ellewaren, enz. zijn veel hooger in prys dan in Europa. In het algemeen zijn echter de spijzen er laag in prys iu verhouding tot de dagloonen, hetgeen by ons, waar de handwerks man bijna in het geheel geen vleesch kan eten, zoo niet het geval is. Wie naar Amerika wil verhuizen moet goede ledematen bezitten en ferme werklust, anders doet hij beter hier te blijven. Ook moet men vooraf zich verstaan met gevestigde personen in die streken, of zich in betrekking stellen met soliede kantoren voor het expedieren van landverhuizers. 8ENQEM1NGENlfTvERPLAATSINGIN BIJ PAARINE EN LEGER. De oir. van adni. 2de kt. L. Al. van Onaelen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Ned. Jndib, eu den 10 dezer in Nederland teruggekeerd, is met dar tijdstip op nen-activiteit gesteld. In den Parijschen Gauloiwordt door den heer Edtnontl About het volgende verhaald. „Een van mijne vrienden, dr. Marey, pro fessor aan het College de France, werd in het begin van den winter naar Compiègne ontboden. Marey is een even bekwaam werktuig kundige als een geleerd physioloog en heeft tle wetenschap met vele instrumenten verrijkt, waaronder vooral de „Sphigmograph" veel opgang heeft gemaakt. Men verbeelde zich toch een werktuig, dat den pols voelt en de slagen op een blad papier schrijft. Zooals men weet is de polsslag van twee personen verschillendieder tempe rament geeft dus eene andere teekening, die hetzij een volstrekt ziekelyken toestand of een chronische ziekte, hetzij een andere ge steldheid aangeeft. De aanschouwelijke voorstelling kan nog aan merkelijk verhoogd worden door een tweede toestel, dat het kloppen van het hart opteekent. De jonge professor nam zyn instrumenten mede naar de Keizer lijke residentie, waar de genoodigden Zich aan de proef met de werktuigen onderwierpen. Den volgenden dag sprak ik Marey, die my eenige belangrijke inlichtiugen gaf omtrent den min of meer langen levensduur van sommige hooge personaadjes, die zich aan de knur onderworpen hadden. „Maar, voegde hij er bij," ik heb bij een ouzer staatslieden een gebrek aan den slagader bemerkt, waaraan hij binnen kort zal stervenbet is een zeer interessant geval en daarbij schijnt de zieke volstrekt onbewust te zyn van het gevaar, waarin hij verkeert." Wie is het? „Dat mag ik niet zezgen, maar gij znlt het wel zien." Veertien dagen later vermeldden de bladen de ziekte van den heer de Moustier en Marey zeide mij: „Nu kent gij den naam van mjjn persoon: by heeft hoogstens nog twee maanden te leven." Wij behoeven er naauwelijks bij te voegen, dat de voorspelling van den doctor stipt is uitgekomen: onze lezers lazen toch allen onlangs het berigt van den heer de Moustier, oud-minister vau buitenl. zaken vau Frankrijk. Het getal der Zeventiende Lodewyken van Frankryk is weder met één vermeerderd, en wel met een persoon dien sommigen voor den waren houden, omdat hij geleefd heeft en eenige dagen geleden gestorven is zonder van zijne beweerde hoedanigheid van zoon van Lodewyk XVI op eenigerlei wijze voordeel le hebben willen trekken, geljjk vele zyner voorgangers dit hebben trachten te doen. De persoon, wiens gelaatstrekken, naar men zegt, eene treffende over eenkomst met die der Bourbons hadden, is in een trappisten-klooster te Bellefontaiue, waarin hij eene reeks van jaren heeft doorgehragt, overleden, eene cassette met papieren nalatende, die, zoo als men beweert, het authentieke bewjjs bevatten, dat hij de ware Lodewijk XVII geweest is. Men voegt daarbij, dat zijn lijk gebalsemd en zijne begrafenis eenige dagen verschoven is geworden, waarschijnlijk ten einde de vermeende identiteit van den overledene te kunnen uit maken. De ouderdom van dezen veronderstelden Bourbon, (die, indien hij werkelijk de persoon was, voor wien sommigen hem houden, zyn 84ste levensjaar bereikt zou moeten hebben), wordt in de berigten niet opgegeven. In den voorhof van het oude IItel iu cercle agricole te Parijs, onlangs gesloopt, stond ter linkerzijde by het inkomen een zware, met digt loof prijkende Indische kastanjeboom. Hij was de derde afstammeling van dien, welke het eerst uit Azië in Europa overgebragt eu geplant was in het park van het Hotel Soubise, ten jare 1615. De nu bedoelde boom was iu 1738 geplant en had in 1778 een merkwaardige ontwikkeling erlangd. Tegen het einde der maand April van dat jaar liet Voltaire, die het nabij gelegen Hotel Villette bewoonde en reeds zeer ziek was (hij stierf vijf weken later), zich onder dezen kastanjeboom brengen en ontving daar, geheel verheerlijkt met zijn jongst succes, zijne talrijke be wonderaars, die hem als in geregelden optogt geluk kwamen wenscheu met den triomf, dien hij met zyn treurspel Irene had behaald. De abhé Miguot en de markies de Villette, die gedurig aan Voltaires zijde waren, plukten, toen de zieke niet meer ver voerbaar was, de heerlijke bloesemtakken van den kastanjeboom en bragten die aan zijn bed. De kranke was daarmee ten hoogste ingenomen en hield ze in zijne kamer. Deze, in waarheid majestueuse boom nu, waaraan bovendien zooveel herinneringen verbonden waren, en onder welks lommer zich een der grootste geniën van de 18de eeuw met zooveel welbehagen nederzette, is thans omgehaald en doodprozaïsch tot kagchelblokjes gejaagd. Een Engelschman schrijft uit Parijs: „Heden den 4 Maart is het de vakantiedag der wasch- vrouwen. De boulevards, de schouwburgen en de kleine restauraties worden er mede gevuld. Policie-bedienden in meer dan ruime mate zijn op de boulevards op post gesteld. Zjj zjju steeds zoo vrolijk, die Parijzenaars! Daar gaan ze bij dozijnen eerbiedwaardige huisvaders, moeders met tweelingen, kooplieden, winkeliers, leden van de Jockey-club allen stroomen naar de boulevards om te zien wat de raeesten reeds dertig a veertig jaar zagen zes oude vrouwen in eeu paar karren. Gy wilt het niet gelooven? het is toch waar. Niet de leegloopers zien alleen naar dit -spektakel, maar elk burger en men vermaakt er zich meê. Mijn goede lezer, het is lang geleden, toen ook wij belang stelden in de wereld of er genot in vondeu, maar wij kannen toch nog gevoelen voor die genen, welke zoo'n kinderlijk hart nog bezitten, en daarom noodig ik u uit om te dineren aan het hoekvenster van le Maison Dorée, om het tooneel op de boulevard van nabij te bezien. Het is half zes in den avond; wacht tot de klok weder hetzelfde avonduur aanwijst, dan zult gij zien dat men in die vjer-cn-twintig uren niet vermoeid wordt of rust neemt. Eerst des Vrijdags morgens wekken hem de klokken op om naar huis te gaan eu dan blijft hij tot Paschen in zak en assche zitten. Iedere herberg, die ineer dan twee vensters bezit, moet een bal masqué geven by deze feestelijkheden. Ieder burgerhuis behoort voor vrienden en familie dag en nacht open te zijn, en ieder moet een masker vpordoeu en danseD of hij wil of niet. Men maakt den dag zoo lang mogelijk door den nacht zijne uren te ontnemen. Nergens wordt die methode zoo ver gedreven als hier. „Kan er grooter tegenstelling genoemd worden dan een Zondag op ,de boulevards te Parys of een in de strpten van Londen? Ik denk, zulks is onmogelijk. Toch houd ik van Londen als de Grieken van Athene. Waar zijn zulke flioke menschen, pleizierige uitspanningen en aangename clubs. Toch op een Londenschen Zondag, ten minste omstreeks etenstijd in den winter, is het vervelend. Een vriend uit Londen maakte my verleden week weer opmerkzaam op het versobi! tusschen de hoofdsteden. Wy liepen van de Porte St. Martin, Jangs de boulevards naar de Champs-Elysées. Overal was er zulk een menigte op de been, dat het bijna onmogelijk werd vooruit te komen. Duizende familiën waren uit; welgekleed zagen zij er zoo gelukkig uit als alleen Franschen zulks kunnen, wanneer zij hun eten binnen en den schouwburg in het verschiet hebben. Die menschen schijnen geen zorgen te kennen. Het eindeloos en doelloos op- en neêrwandelen der Elyséesqhe velden, vader en moeder zijn om singeld van een hoop schreeuwende kinderen dit schijnt een soort van paradys te zyn, hoewel het aan stof en overtollige stoelen niet ontbreekt. „De kinderen worden hongerig, de bonden en bedjenden dwars en onhandelbaar, maar steeds gaat men voort tot men de gelukkige thaven bereikt, ,nl. den schouwburg; „Die menschen zijn zoo bijna den geheelen dag van huis en in al die uren omringd door een drukte en gewoel, welke voor hen de i grootste vreugde is. Verplaatst u nu, gedurende diezelfde uren, iu I de straten van Lpnden. Oxford-street eu het Strand zyn zoo verlaten, als Arabië Felix in den zomer en als Pnlmyra iu de woestijn. Café's, God zegene u, dan moet ge tien mijlen loopep en vervojgens een kaart voor den dag halen, ten bewijze dat gy een reiziger zijt. 's Middags moet ge, indien ge niet ten eten zyt gevraagd of in een club toegang hebt, hongerlijden. „Theaters wel nu, dat is al te .goddeloos! Neen, op Zondag moet men er eerwaardig uitzien, maar vroiyk moogt ge niet zijn en anderen vroiyk te maken is u verboden, in de week echter is

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1