1869. N°. 47. Zondag 18 April. H i; Z I E K 15,000 ponden HOOI, EENE JEUGDIGE DIENSTBODE, BINNENLAND. ADVERTENTIE IM. in het HEEREN-LOGEMENT te Helder, V E R K O O P I N G, HELDERSCHË EIV 1VIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1-30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Pnjs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den 80 dezer vertrekt de Oost-Indi sche mail over Triest. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 April. Het ontbreekt thans in de staatkundige wereld geheel en al aan nieuws van eenig aanbelang. De amendementen op de wet tot opheffing der Iersche staatskerk, door den heer Disraeli voorgedragen de onderdrukking der laatste sporen van den opstand in de Belgische kolenmijnen; de aankondiging eener interpellatie in de Kamer van vertegenwoordiging te Florence ter zake van de Romeinsche quaestie; de afwachtende houding der Spaansche Cortes betreffende de keuze eener definitieve regering; de voltooijng van een nieuwen grooteu kabel, bestemd om als Fransch-Atlantisehen telegraaf-kabel dieust te doeu; dit zijn al zoo van de voornaamste berigten, die de jongste dagen opleveren. Zr. Ms. stoomschip de Watergeus, den 20 Febr. uit Oost-Indië in de Tafelbaai aangekomen, heeft den 27 dier maand de reis naar Nederland aangenomen. Gisteren is alhier door den majoor-kommandant der Genie iu de 5de stelling bg inschrijving en opbod aanbesteed1°. het een- jarig onderhoud der metsel- en timmerwerken, en 2°. het herstellen van een draaibrug in het fort Westoeverbeiden onder het beheer der Genie te Helder. Voor het eerste perceel zijn ingekomen 7 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: J. van der Woude voor 5900, H. J. Janzen 5500, H. J. Rappens 5450, P. Spruit 5400, Gebr. Moorman 5350, A. Vos 5200, J. Oldenburg 5200. Aangenomen door de heeren Gebr. Moorman voor 4680. Voor het tweede perceel zijn ingekomen 8 inschrijviogsbilletten, als van de heeren. H. Figee voor 3800, A. Vos f 3300, J. van der Woude 3300, P. Spruit 3200, H. J. Janzen/3000, Gebr. Moorman 2890, P. Dekker 2690, J. Oldenburg 2150. Aangenomen door den heer J. Oldenburg voor 1970. De heer J. F. Manikus, officier van gezondheid 2de kl., heeft met goeden uitslag het staatsexamen in de verloskunde afgelegd. De zomer-concerten van het gezelschap Apollo nemen morgen weder een aanvang. Tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw zijn benoemd: de heeren F. Davids, med. doet. te Amsterdam en mr. C. J. van Vladeracken, griffier der Prov. Staten van Noordholland, te Haarlem. Men verneemt, dat de heer mr. J. P. Araersfoordt, burgemeester der gemeente Haarlemmermeer, uit deze betrekking aau Z. M. ontslag heeft gevraagd. De Gron. Crt. meldt, dat de regering er op bedacht is het telegraafnet meer over het platteland uit te breiden. Naar men verneemt is door Z. M. eene organisatie in het wapen der Artillerie gebragt; er zal daarbij eene kompagnie transport trein worden opgerigt. Ji. Donderdag is aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken aanbesteed: het maken van eene vaste brug iu deu Stadssingel te Utrecht, voor den spoorweg van Utrecht naar Boxtel. Daarvoor waren 18 billetteu ingekomen. De minste inschrijver was de heer J. C. Slebe, te Haarlem, voor 14,100. Dezer dagen werd in een der lokalen van den koffijhuishouder Knikker te Schagen, de eerste jaarlijksche vergadering van de „plattelandschebankvereeniging," gevestigd teBarsingerhoru, gehouden. Deze inrigting moet, gedurende het eerste jaar van haar bestaan, een gunstig resultaat hebben opgeleverd en moet het door directeuren uitgebragt verslag hebben doen zien, dat de iurigting inderdaad te achten is in eene maatschappelijke behoefte te voorzien en dat, niettegenstaande bij hare daarstelling slechts 10% door de aandeel houders is gestort, zonder door latere stortingen te zijn gevolgd, de omzettingen toch circa 700,000 hebben bedragen. De door directeuren aangebodene balans werd eenstemmig goed gekeurd en van de zijde der aandeelhouders werd, bij monde van den heer Breebaart, de betuiging van volkomene tevredenheid over het gevoerd beheer afgelegd. Na aftrek van 1/5 voor het reservefonds, is, zoo als men ver neemt, aan de aandeelhouders eene uitkeering gedaan van 9% der door hen gestorte sommeu. Tot commissarissen zgn voor het ingetreden tweede boekjaar gekozen de heeren C. Jongejan KzJ. Koog Dz., M. Haringhuizen, R. H. Langedijk en S. Spaans. Door het gemeentebestuur te Barsingerhorn is aanbesteed: a. Het grootendeels vernieuwen van een der torens van de kerk te Kolhorn: minste inschrijver de heer S. Rempf te Winkel voor 2900 en b. het maken van een gebouwtje, bestemd tot lijkenhuis en bergplaats op de gemeentelijke begraafplaats bij Kolhorn, minste inschrijver de heer S. Smit te Barsingerhorn voor 490. H. M. de Koningin is gisteren namiddag te 2-| ure te Amsterdam aangekomen. Jl. Woensdag avond is, ten gevolge van het zware onweder, dat boven Amsterdam woedde, de bliksem geslagen in het gebouw Felix Meritis, zonder echter cenige noemenswaardige schade aan te rigten; doorgedrongen in de woning des kasteleins langs het ijzer van een anker, heeft de bliksem eene compositie gaspijp vernietigd en het behangsel en een kastje beschadigd. De rustige ingezetenen van Leiden werden jl. Woensdag hevig verschrikt door het luiden der brandklok. In een oogenblik was alles in beweging, de spuiten werden voor den dag gehaald, de opperbrandmeestcr trachtte te weten komen waar dan toch de brand was, toen eindelijk zich de geheele zaak in een zeer comische scène oploste. De klokkenist had in een door hem gespeeld wordend stukje behoefte aan klokgeklep. De klokopwinder, hem daarin be hulpzaam zullende zijn, bezigde daartoe dezelfde klok, die sedert eenigen tijd tot brandklok was gepromoveerd. Men meldt uit Leiden, dd. 16 dezer: De plotselinge verandering van winterkoude in zomerwarmte heeft veld en tuin met lentedos getooid. Het vee is overal in de weiden, die genoegzaam gras opleveren, de vruchtboomen dragen, ondanks den ruimen oogst van het vorige jaar, weder eene menigte bloesem knoppen, hout- en bloemgewassen beginnen te ontluiken, de nachtegaal zingt in het bosch en de zwaluwen zijn reeds teruggekeerd. Met iederen dag heeft het bij uitstek groeizame weder nieuw leven gebragt. Het koren staat zeer guustig en het koolzaad begint eerlang te bloeijen, de aardappelen staan op vele plaatsen reeds boven den grond. Als het weder niet door scherpe koude of, wat dubbel nadeel zoude doen, door nachtvorsten wordt afgewisseld, geeft het voorjaar een schoon vooruitzigt. Het vervoer van vet vee uit Duitschland, neemt zeer toe. Jl. Donderdag kwamen te Rotterdam 5 a 6 mille in 52 wagens per extra trein van Emmerik aan. De behandeling der strafzaak van Bosman c. s. (ongeregeld heden te Rotterdam) is jl. Donderdag voor het Prov. geregtshof voortgezet. Nadat de getuigen gehoord en de beschuldigden onder vraagd waren, heeft de adv.-generaal mr. Terpstra zijn requisitoir genomen, strekkende, dat het hof ieder der twaalf beschuldigden zal schuldig verklaren aan de hun te last gelegde misdaad en bovendien den 8sten beschuldigde, van Klaveren, aan door redenen, op open bare plaatsen gevoerd, opzetten tot wederspannigheid, welke daarop is gepleegd door meer dan 20 personen en ieder van hen zal ver- oordeelen tot tuchthuisstraf van 5 15 jaren. Gisteren is de behandeling dezer zaak ten einde gebragt. Nadat de pleidooijen en re-en duplieken waren afgeloopen, is aangekondigd, dat het Hof uitspraak zal doen Diugsdag den 20 dezer maand, des namiddags te 2 ure. Tusschen Eindhoven en Breda had een passagier 3de klasse geen kaartje; tegen afstand van zijn pantalon bezorgde de conducteur hem er een. Te Breda ging de sansculotte naar een logement, waar men zijn positie niet bemerkte; hij nam een goed avondmaal, den volgenden morgen bragt hij het logement in opschudding; hij beweerde, dat zijn pantalon met 25 gestolen was en begeerde nu een nieuwe en de 25; om gerucht te vermijden voldeed de logementhouder aan den eisch; later vernam hij, dat hij bedrogen was. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met ingang van den 16 April zijn bevorderd: tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. L. G. C. WacheudorlT van Rijn; en tot luit. ter zee 2de kl. de adelborsten 1ste kl. W. J. Struik ci. R. C. van der Meuleu. -j^T1TENLAN|j Uit Seraing luiden de berigten van Woensdag morgen weer gunstiger. Op dien dag waren de werkzaamheden weder gedeeltelijk hervat. Ongeveer de helft der mijnwerkers een vierhouderdlal verkeerde nog in verzet. Men hield het er echter voor, dat dezen spoedig het voorbeeld hunner makkers zouden volgen. Intusschen is Woensdag ochtend het werk gestaakt in een mijn tusschen Luik en Seraing. Een troep werkvolk is in optogt, na een kolenmijn vernield te hebben, jnet een rood vaandel vooruit naar Luik getrokken. Een peloton kavalefie is hun te gemoet gegaan. Een botsing heeft plaats -gehad waarbij zeven personen gedood en een groot aantal anderen gewond zijn. Vindépendance behelst het volgende telegram: Frameries 16 April. De in opstand zijnde mijnwerkers hebben lieden een personentrein, die van Maubeuge naar Bergen spoorde, met steeneu geworpen en gedreigd om den trein door beschadiging van de locomotief te zullen doen stilstaan. Bij den viaduct van Donnaire bevonden zich groepen van mijnwerkers die eene dreigende houding aannamen. Er loopt te Brussel een gerucht, volgens hetwelk gewapende op roerige mijnwerkers uit Jemmape te Frameries zijn aangekomen. Er heerscht groote angst. Te Lille kwam eenigen tijd geleden voor het spoorwegstation eene zeer deftige optogt aan, bestaande uit rijtuigen die eene geheele bruiloftspartij aanbraglen. De gasten hadden de beleefdheid willen hebben het jonge paar tot den aanvang der huwelijksreis te geleiden. Als bruidegom die zijne wereld kent, maakte de hoofd persoon van den dag zich gereed de koetsiers van alle rijtuigen te betalen, een totaal van 48 fr. beloopende. De bruid echter vond dit bedrag veel te hoog, en trachtte af te dingen. Niet alleen de koetsiers, maar ook de bruidegom zelfs, op den gelukkigsten dag zijns levens natuurlijk rogaal gestemd, verzette zich hiertegen. Er ontstond een strijd met woorden enook met daden. Alle om standers werden althans verschrikt door een klap, die de poezele hand van de bruid aan de ooren van het hoofd, dat zij door den maire plegtig als het hoofd der echtvereeniging had hooren ver klaren, toediende. Natuurlijk kwamen de bruiloftsgasten tusschen beiden en herstelden den vrede, doch ongelukkig reed intusschen de spoortrein weg en moesten de jonggehuwden met hunne vrienden en magen in het stationskoffijhuis wachten tot de nachttrein vertrok, die hun gelegenheid gaf hun huwelijksrejsje te begiunen. De Fransche regerings-commissaris Dupuy de Lome heeft den 15 dezer, bij de bestrijding van een door de oppositie voorgesteld amendement, in het Wetgevend Ligchaam verklaard, dat de vloot en de voorraad in de arsenalen eene waarde en eene kracht ver tegenwoordigden, grooter dan Frankrijk ooit in eenig tijdperk zijner geschiedenis bezeten had. Het amendement is verworpen geworden. De Trance schat het getal der nog levende soldaten van, de republiek en het eerste keizerrgk op p. m. 40,000. Dezer dagen hebben voor de correctionele regtbank te Patijs vier mannen en twee vrouwen teregt gestaan, beschuldigd van .de Lanterne in Frankrijk gebragt te hebben. Bgna 705 afdrukken werden in de huizen van twee der beschuldigden gevonden, men vond er ook een vrouwenrok met acht ruime zakken, waarin een der vrouwen onlangs 100 nommers van het verboden blad uit Brussel had medegebragt; bovendien een borstrok, flanellen hemd en buikriem, drie en twintig zakken bevattende, waarin een der mannen 173 nummers van de Lanterne had binnengesmokkeld. De beschuldigden werden tot verschillende gevangenisstraffen van twee tot zes maanden verwezen en de mannen bovendien tot 500 fr. boete ieder en de beide vrouwen ieder tot 200 fr. boete verwezen. Het Engelsche gouvernement heeft eindelijk besloten Murphy'9 predikatiën tegen Ilome, die aldaar herhaaldelijk aanleiding tot rust verstoring hebben gegeven, te stuiten. Allen welke die predikatie bijwonen, zullen deswege met geldboete gestraft worden, krachtens ene wet van 1709, die nu twintig jaren geleden gewijzigd en ver zacht, doch nog zelden of nooit toegepast is. Dit is nu in de jl. Woensdag gehouden zitting van het Lagerhuis door den minister van binnenl. zaken medegedeeld. Een Engelschman, de heer Partridge, heeft een vélocipède met één wiel uitgevonden, ween vrucht van 14 jaren arbeid" zooals hg zich uitdrukt, welks doelmatigheid de gewone tweewielige voertuigen ver in de 9chaduw stelt. Tot een wedloop van minstens 50 en hoogstens 100 mijlen noodigt hij iedereen uit, waarbij hg aan zijn mededingers op de 20 mijlen 1 mijl vooruit zal geven. Door een orgineel personaadje, Peter I^urgess genaamd, is dezer dagen een zeer zonderling testament nagelatéd. De ra&n wafr geboren te Llansawyl in het graafschap Carmarther èu heeft aan zijn geboorteplaats eene rente gelegateerd van 50 p. 9t. tot voort durende uitroeijing van rupsen op alle boomeu van de openbdre wandelplaatsen, pleinen, parken, enz. van het stadje en de voornaamste steden in het graafschap. In het jaar 1868 hebben 62,190 landverhuizers Ierland ver laten; dat is 19,534 minder dan in het jaar 1867. Men heeft te Mulhouse eene stoommachine in het werk, om schapen te scheren. Deze machine is van koper en heeft den vorm van een troffel. Een amendement op de constitutie, hetwelk voorstelde, de doodstraf in Spanje af te schaffen, is door de Cortes met 112 tegen 62 stemmen verworpen. De invoer van Prote9tantsche bijbels en godsdienstige werken is in Spanje toegestaan. Aan geene andere .belemmering dan het tarief van inkomende rigten zulllen zij voortaan onderworpen zijn. De ex-president Johnson is van zijne ernstige ziekte hersteld. |HTT--" Lijst der Brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de inaand Februarij 1869. VERZONDEN GEWEEST Naar Belgiè: Whitmers, J. J. Larobert, Anvers. Naar Duitschland: Loija, Johanna Jacobs, BentheiraHenry Faber, H. Evers, Bremerhaven; Wed. Vreenks, Cöln. Naar Engeland: Mary Anu. Johnson (drie stuks) Brougthy, Terry en LondenPasquam, Northshields. Naar Frankrijk: Mad. Dupart, Paris. De Directeur van het Postkantoor D E K E T H. Ondertrouwd: V. STE R K EN S. E. J. BERGHEN. Alkmaar, 15 April 1869. Eenige kennisgeving. Getrouwd: Dk. VAN LEEUW E N EN J. LA ERA ND, Nieuwediep, 15 April 1869. Strekkende tot algemeene en bijzondere kennisgeving. Heden overleed tot mjjne diepe droefheid mijn geliefde Echtgenoot A. BQljJv, in den ouderdom van 46 jaren, mij nalatende zes .Kinderen, te jong om dit zoo smartelijk verlies te kunnen beseffen. Nieuwediep, 16 April 1869. Wed. A. BOLK—DE BEER. Heden overleed na een langdurig lijden mijn Echtgenoot GERRIT VAN WOESIK, oud 37 jaren, mij nalatende vier Kinderen die te jong zijn om dit smartelijk verlies te beseffen. Helder, 16 April 1869. M. TIMMERMAN, Wed., G. VAN Woesik. P. G., biedt zich aan als TWEEDE of WERKMEID, tegen,*0. Mei s. Te bevragen Kerkgracht, I, 330. op ZOIVDAG 18 AFItIL 186». Entree en Dans vrij, zonder verhooging van vertering. Aanvang 7 ure. Hs. LAMP E. op Woensdng SI April 1869, des avonds ten 8 uur, in het Bierhuis DE BROUWER, van ongeveer: te bezigtigen in de Loods van R. VOS, Nieuwstad. 8 W A IIV G, Deurwaarder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1