1869. N°. 50. Zondag 25 April. 27 Jaargtogi' DeHoeden- enPettenfabriek AANBESTEDING. BUITENLAND. ADVERTENTIES. van F. ADF DEM BRINKE HELDERSCHE ."5 fi\ MEHWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen hot goed e." Verschijnt Drxasiuo-, Donderdag- en Zatubda» namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. jj franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. B A K K E li Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Op Vrijdag den 30 April 1889, des avonds ten half zeven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: 1°. Het maken van Riolen in de Nieuwstad 2°. Het bestraten van een gedeelte der Achter- Binnenhaven met het inaken van een gemet seld Riool; en 3°. Het verrigten van eenig Verf- en Bchang- werk aan Gemeente-Gebouwen. Alles met bijlevering van Materialen. De bestekken liggen op de gewone kantooruren ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Nadere inlichtingen worden door den Gemeente-Bouw meester gegeven op Woensdag den 28 April aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, aan het bureau van gemeentewerken. Helder, den 24 April 1869. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. VERHEY, Secretaris GELDER en N1EUWEDIEP, 24 April. Jl. Woensdag morgen is uit de haven alhier gezeild Zr. Ms. instructie-brik Ternate, aan boord hebbende de bootsmans- en stuurmans-leerlingen, die gedurende dezen zomerden gewonen instructie- togt op de Zuiderzee zullen doen. De état-major daar aan boord bestaat uit den luit. ter zee 1ste kl. N. Mac Leod, kommandant, de adelborsten 1ste klasse L. J. K. A. Jeekel, J. C. Hora Siccama en H. C. Achenbach, benevens den officier van gezondheid 2de kl. C. J. A. de Groot. Na eenigen tjjd gekruist te hebben zal men eerst Hoorn en daarna Medemblik aandoen. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement sterk 125 militairen: het schip Insulinde, kapitein J. H. J. Jollie. Embarkement 15 Mei e. k. alhier. In de vergadering van het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps alhier, jl. Donderdag gehouden, kwam o. a. ter tafel een verzoek, van een aantal werkende leden van het korps# strekkende om op den pantalon van dril de gewone groene bies te blgven dragen. Het bestuur heeft op dit verzoek gunstig beschikt. De laatste voorstelling, door den heer Victor Driessens in dit saizoeu, op gisteren avond alhier gegeven, was zeker niet de minste der schoone uitvoeringen, die wij in den nu geëindigden winter van dit hoogst verdienstelijk tooneelgezelschap bijwoonden. Het stok: Martin de Kruijer, is een degelijk goed tooucelstuk, de uitvoering van gisteren avond deed het in waarde stijgen. Victor Driessens, zoo voortreffelijk als Martin optredende, ter zijde gestaan door zijn „petekind," en gesteund door de overige haudetende personen, dit maakte dat de aauwezigeu zich verbeeldden, dat de gebeurtenissen, die er voorgesteld werden, in de werkelijkheid voorvielen. Natuur lijkheid was de eigenschap waardoor zich de verschillende personen, met hunnen waardigen directeur aan het hoofd, onderscheidden en een aandacht afdwoDgen, die door niets werd afgeleid. Het nastuk: Een tooneelspel op den Buiten, een blijspel van de hand des heeren Driessens zelve, en waarin hij en zgnc dochter de hoofdrollen ver vulden, was zeer onderhoudend en werd flink afgespeeld. Bg het sluiten der reeks van tooneelvoorstellingen alhier, roepen wij den heer Driessens en zijn gezelschap een welmeenend: „tot weerziens" toe. De bijval hier van de zijde van het publiek onder vonden, waarborgt een goed onthaal bij terugkomst. Onder de aangename avonden, in het verloopen saizoen in Tivoli doorgebragt, kennen wij eene zeer voorname plaats toe aan de tooneeluitvoeringen van het Vlaamsch Tooneelgezelschap voor „Noord en Zuid". Bij koninklijk besluit van den 19 dezer is bepaald, dat er mede postzegels ten bedrage van 1^ cent zullen worden ingevoerd, en wordt de minister van Financiën gemagtigd om zoowel de kleur dier postzegels als het tijdstip hunner invoering te bepalen. Tot klerk bij den rijks-telegraaf is o. a. benoemd de heer P. van Hoolwerff alhier. In de zitting der Tweede Kamer is verlof verleend aan den heer van Sypesteyn, 9m den minister van Koloniën, op een nader te bepalen dag inlichtingen te vragen, betreffende den toestand der Kust van Guinea. Dezer dagen is een machinist van den Rijnspoorweg, ofschoou reeds 23 jaren in dienst, op staande voet ontslagen. Men verneemt, dat hij onderweg zgude van het station Nieuwcrsluis naar Utrecht, in een beschonken toestand verkeerde. Bij aankomst moet hij slapende zgn bevonden, terwijl de stoker de plaats van den machinist had vervangen. De mossel-handel op Engeland, vroeger het uitsluitend praero- gatief der Zeeuwen, wordt sinds een paar jaren ook door de Texelaars met goed gvvolg gedreven, en levert voor het oogenblik, zoo lang de warmte nithlijft, een goed bestaan op. Het schelpenvisschen, een zwaar werk, dat zelden opbrengt wat er aan verdiend moest worden, gaat aanhoudend door; dagelgks worden gemiddeld 150 a 200 kub. ellen aan wal gebragt. Men sehrgft van Hoorn (op Texel) het volgende: „Tot een bewijs van ingenomenheid met het besluit van hunnen herder en leeraar, den heer R. G. J. VVieringa, om voor een onlangs op hem uitgebragte beroeping te bedanken, hebben de gemeeute-leden het collegie van kerkvoogden en notabelen in staat gesteld om het predikants-tracteraent met 100 's jaars te verhoogen en tevens om hem een keurig geschenk aan te bieden." Ds. van Gorkum, te Amsterdam, is door den kerkeraad der hoofdstad bij het bevoegd kerkbestuur aangeklaagd, wegens onregt- zinnigheid in de leer. Jl. Dnnderdaz is voor het prov. gereglahof van Zuidhollaoil aangevangen het tweede regtsgeding ter zake van de ongeregeldheden te Rotterdam, waarin vier beschuldigden betrokken zijn, te weten: A. van den Berg, \Y. A. Harsen, C. Vos, P. van Galen. Zij staan tcregt wegens „gcvvelddadigen en feitelijken wederstand jegens bedienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan 20 gewapende personen." Volgens de acte van beschuldiging zijn de door deze beschul digden gepleegde feiten bedreven in den avond van SI Oct. te ruim 0 ure, en behooren tot die feiten aanvallen op bet pulicie-bureau nau den Schiedatnscboo Singel te Rotterdam. Het voorzitterschap van het hof werd weder door den heer mr. J. A. Philipse bekleed, en het O. M. door den advocauat-generual mr. Terpstra vertegenwoordigd. Er zijn door het O. M. 21, en ter ontlasting 7 getuigen gedagvaard. Be beschuldigden worden door de bieren mrs. la Grappe Honiinicns eu Bclin- faote als verdedigers bijgestaan. Na het booren der getuigen en het ondervragen der beschuldigden, waarbij deze de huo ten laste gelegde feiten ontkenden, heeft de advocaat-generaal zijn requisitoir voorgedragen, en de schuldigverklaring van ieder der beschul digden aan de ban ten laste gelegde feiten gevorderd, en zulks, wat den 2deu en 4deu betreft, na reeds te voren tot gevangenisstraffen van incer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. Ten aanzien van den lsten en Sden beschul digden heeft de advocaat-generaal geconcludeerd tot veroordeeling tot tuchthuis straf van 5 tot 15 jaren, en ten aanzien van den 2dcn en 4den tot zoodanige straf van 5 tot 20 jaren- Bij de gisteren voortgezette behandeling dezer zaak hebben de hecren mrs. Ia Grappe Dominicus en Belinfante de verdediging der beschuldigden voorge dragen. Behalve hetgeen in het belang van elk der beschuldigden was aan te voeren, hebben zij in het algemeen doen opmerken, dat de ongeregeldheden en geweldenarijen, waarvan in dit geding spraak is, van veel minder ernstigen aard geweest zijn dan die, waarover het in de vorige weck behandelde regts geding liep. - De uitspraak is bepaald op den 27 dezer. De behandeling der derde zaak van de te Rotterdam gepleegde ongeregeld heden zul den 29 dezer plaats hebben. Men verneemt dat de tien personen, die jl. Dingsdag, ter zake van de ongeregeldheden te Rotterdam, door het Prov. Geregtshof in Zuidholland zijn veroordeeld, tegen het arrest van dat hof zijn gekomen in cassatie. Te Rotterdam is een persoon veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, omdat hg, door agenten van politie naar de wncht geleid, een hunner een slag in het aangezigt toebragt. Jacobus Krijger, tuinier en hovenier te Naaldwijk, heeft gisteren ochtend aan Z. M. den Koning de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden. Het volgend treurig ongeval had gepasseerden Zaturdag te Kaatsheuvel plaats. De smid Nde kostwinnende zoon zijner moeder, die nog onlangs hare woning door brand zag vernielen, en ten gevolge van schrik, daardoor opgevat, haar echtgenoot en dochter zag ten grave dalen, ontving eenige dagen geleden een geweer ter reparatie; toen hij daarmede bezig was ging het eensklaps af, met het ongelukkig gevolg, dat hij de volle lading in het hoofd kreeg. De ongelukkige is nog in leven, doch daar men het bloeden niet kan stuiten, vreest men teregt voor zijn behoud. Op de zoogenaamde „Potjeskermis" te Zwolle brak uit een dierentent jl. Woensdag morgen een beer los. Bruintje begaf zich over de slads-wandelplaats, waar zich toen nog weinig menschen bevonden, naar de verallée, zwom de Willemsvaart over eo kwam op het buiten van den heer Collot d'Escury, waar hij door eenige geweerschoten werd afgemaakt. Te Kampen zullen 83 boereplaatsen, het eigendom der stad, meerendcels uitmuntend kleiland, gelegen op het Kamper-Eiland, in zoovele peroeelen te huur, in te gaan op 1 Jan. 1870, worden aangeboden. Of Kampen ook eene rijke stad ia! Voor een paar dagen viel een kind in het water nabij het paarden wed te Arnhem. Toevallig reed daar de generaal Kroesen, commandant van het Indische leger, met zijne vrouw voorbij dadelijk sprong hij uit het rijtuig in het water en ofschoon het hem niet gelukte persoonlijk het kind te redden, verdient deze menschlievende poging toch openlijk hulde. De koetsier had in middels op last van den generaal de leidsels der paarden losge sneden, om tot redding mede te werken. Men verneemt uit goede bron, dat ds. de Kcijser, te Arnhem, van zijn voornemen, om het predikambt vaarwel te zeggen, heeft afgezien..., dewgl eenige ingezetenen zijner woonplaats hem eene som van 30,000 zouden hebben cadeau gedaan. Men meldt uit Friesland het volgende: 't Wordt wel anders maar waarlgk niet beter, mag men wel uitroepen. Ziet, bleven de mannen voorheen soms wat lang uit van de Leeuwarder reis 's Vrijdags of's Woensdags van Dokkum, och! dan dachten de vrouwtjes in de Wouden altijd: ze zullen wel aan 't tolhuis of in de Valom - die in de klei, bg de Woud- of Aalsumerpoort zitten plakken maar - tegenwoordig? wel man! als het 's avonds schemerig begint te worden en men weet, dat er maar een weinigje kramp in de pong is of wezen kan, of dat er anders wat in den kruin zit - dan is 't eerste woord vaak: „wie weet of hij niet uaar Amerika is?" - Reeds meer dan één geval in onze nabijheid heeft maar al te zeer bewezen, dat zulk een vermoeden verre van onnatuurlijk is, nu het „verre westen" zoo digt bg ons is komen liggenalthans een bakker, een koopman, een logementhouder en een boekverkooper, anders heel deftige lui, hebben zoo maar per plex vrouw en kinderen verlaten. Den eenen dag waren ze nog „goed en wel" thuis, den anderen dag om boodschap en den derden dag was 't reeds: „gezien op de Har- linger boot" of wel: „hij zit in Londen!" Dezer dagen heeft echter het omgekeerde plaats gehad. Eene vrouw namelijk heeft haar man, terwijl deze afwezig was, verlaten en zij is vrij zeker met hare familie, die op vertrek naar Amerika stond, heengereisd. De man, die om de 60 jaar is, heeft zich vrij wat moeite getroost om zijne vrouw, die bij en om de 26 jaar oud is, terug te krggen; doch tot nog toe te vergeefs. Men zegt, dat de jonge vrouw zich bedrogen heeft in den finautiëelen toestand van haar echtgenoot en dat zij daarom met haar kindje, de huwelijksband heeft verbroken, om haar geluk in de nieuwe wereld te beproeven. Jl. Woensdag werden van Harlingen per stoomboot naar Londen gevoerd 60,000 kievits-egeren. Geen wonder dat men ook daar geen dezer delicate versnapering te zien krijgt. De prijzen zijn dus niet animerend voor menschen, die de waarde van het geld hebben te observeren. De boerenknapen intusschen varen er wel bg; uit Dantumadeel b. v. wordt gemeld, dat twee knapen uit die gemeente er reeds meer dan 150 hebben gevonden. Naar men verneemt is bet koolzaadgewas te Groningeu zoo goed als mislukt, en heeft men ver weg de meeste landen, waar koolzaad was uitgezaaid, weder moeten omploegen. Sedert een paar dagen hadden zich le Middelburg des avonds een aantal jongens tot het houden van .optogten vcreenigd, welke met luidruchtig gezang en geschreeuw de straten der stad door trokken en groote verzamelingen van personen deden ontstaan, zoo dat de rust der ingezetenen in groote mate werd gestoord. De burgemeester, de heer Bylevetd van Serooskerke, heeft daarin aan leiding gevonden om, bij publicatie van jl. Donderdag, de ingezetenen tot rust aan te manen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Zijn benoemd: by hot bat. Mineurs en Sapcurs tot kapt.-kwartii-r:n. den lsten luit.-kwartierm. jhr. F. J. A. de Watteville, van bet corps; bij liet 7de reg. Infanterie tot kopt.-kwartierm. (haar ouderdom van rang) den lsteu luit.- kwartierm. II. C. van Erp Taalman Kip, van het 5de reg. van het wapen. De heer Anatole de la Forge, redacteur van den Siècle, heeft Emile de Girardin, redacteur van de Liberte, uitgedaagd. Deze heeft het duel met pistool of degen geweigerd, maar voorgesteld dat heiden een riem papier, eene flcsch inkt en een bos pennen zouden nemen en tegen elkander schrijven tot papier, pen en inkt verbruikt waren. Ernest Renan, de schrijver van Het leven van Jezus, heeft jl. Zaturdag avond in den Cirque de 1'Impcratrice te Parijs, voor een gehoor van meer dan 4000 menschen, eene redevoering gehouden over het onderwerp: „Het onderwijs moet niet door den staat worden gegeven, ook niet door de Jezulten." Men heeft bij de lijksohonwing van den man die onlangs, na sedert 7 September 1868 te hebben geslapen, te Parijs overleden is, belangrijke ontdekkingen gedaan. De hersenen werden in een klier- achtigen staat bevonden, die de verdooving verklaart waarin de man vervallen iswat de maag betreft, deze was in een volkomen gezonden staat, ofschoon zij in de laatste 7 maanden allerlei vreemde spijzen en dranken had ontvangen. Een gewezen president van het geregtshof van koophandel van Souillac (Lot), drie regters van dit hof en drie zaakwaarnemers zijn aangeklaagd en beschuldigd van verduistering van gelden in negen bankroeten. Zij zgn reeds voor de regtbank geweest en vijf der gevallen zijn tot heden bewezen. Een der Eng. locale bladen had onlaugs op de laatste pagina een groote plaats wit, oningevuld. Iu een hoekje stond echter met zeer kleine lettertjes het volgende: „Deze geheele ruimte is tegen een zeer aanzienlijken prijs verkocht aan M. A. VV. Brown, laarzen maker, Bishopsgate-street 28 maar daar zijne zaak, Gode zij dank zoo goed gaat, als hij zoo knnneo denken of wenschen, zoo wil M. A. VV. Brown er liever maar geen gebruik van maken." Jl. üingsdag is William Sheward, die schuldig verklaard is aan moord, in Junij 1851 op zijn eehtgenoote gepleegd', binnen de muren van de gevangenis te Norwich opgehangen. Doch wat de zaak zoo stuitend maakt, is, dat Sheward vijf dagen lang, de eerste vijf dagen na den moord, 's namiddags vroeg van zijn werk ging, zich te huis bezig hield met het verdeden, van het lijk zijner vrouw, dan des avonds uitging om de stukken van het lijk, en iu stukjes geknipte eu bebloede beddeiakeus en kleeren hier en daar langs straten en wegen weg te werpeudat hij zijn half voltooid werk telkens opborg, en rustig naar bed ging. Daar Sheward zich zelf aangegeven heeft, geheel uitsluitend omdat hem het 18 jaar met zich omgevoerde geheim ondragelijk werd, dachten velen, dut hij verunderiug van straf zou gekregen hebben. Sheward was 57 jaar oud, was hertrouwd, en zijn vrouw heeft hem in zijn laatste dagen trouw bezocht. Graaf von Bismarek Schönhausen, kanselier van het Noord- Duitsch Verbond en minister van buitenlandsche zaken van Z. M. den Koning van Pruissen, is benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. De te Berlijn gehouden internationale conferentie voor de ver pleging van in den oorlog gewonde krijgers heeft zich, bij de beraadslaging over 3 van het programma, vereenigd met de voor stellen van het comité, tot invoering van hulp-schepen, die gedurende en na zeegevechten bijstand zullen verleencn, alsmede tot het aan nemen van de gele vlag als noodsein. Uit Mannheim berigt men: Den 12 dezer werd, in tegen woordigheid vao den staatsraad von Kotzcbue uit Karlsruhe, jongsteU zoon van den bekenden dichter August von Kotzebue en den opperburgemeester, het lijk van den vereeuwigdeu dichter opgegraven en naar het nieuwe kerkhof overgebragt. Enkele gedeelten van het geraamte hadden zich nog goed geconserveerd. Heden overleed onverwacht onze lieve Moeder en Behuwd- inoeder Mevrouw de Wed. SICCO ROELOF SMIT, geboren JOHANNA ELISABETH THEUNISSEN. Amsterdam, 18 April 1869. G. SMIT. J. A. C. SMIT—VAN DER MEÜLEN. C. A. SMIT. H. L. SMIT. IS VKRPIiAATST van 347 nnar 387, dezelfde gracht. HOEDEN van de fijnste Lyonscbe Zijde 6.50 tot 3. Oude Hoeden kunnen opgemaakt worden als nieuw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1