1869. N°. 51. Woensdag 28 April. 27 Jas binnenland. buitenland! A. A. BAKKER HELDERSCHË EN NIEUVEDIEPGE COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: MOLENPLEIN, 163. j Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, J* elke regel meer 15 cent, behalve 85 cent zegelregt. Groote letters uf vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 30 dezer vertrekt de Oost-Indi sche inail over Southiiiiiptori. Donderdag den 39 dezer vertrekt de West- Indische inail. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 April. Met Zaturdag den 1 Mei e. k. vangt de zomerdienst op den Hollandscben spoorweg aan. De directie heeft door doelmatige iurigting weder het hare toegebragt om het reizend publiek te gerieven. Het vertrek der treinen alhier is bepaald als volgt: 's voorm. 6 n. 25 m., 9 u. 55 m. en 's namiddags 2 u. 25 m. en 6 u. 30 m.; bovendien vertrekt des Donderdags een trein van hier tot Alkmaar ten 6 u. 's morgens. De aankomst der treinen alhier is volgender- wijze bepaald: 's voorm. 11 u. 8 m., 's nam. 3 u. 38 m.'s avonds 6 n. 20 m. en 11 u. 10 m.; terwijl des Donderdags nog 's morgens 8 u. 57 m. een trein uit Alkmaar alhier aankomt. De halte Velsen is nu in het dienstbillet opgenomen. Onderscheidene treinen stoppen te Oude Sluis en te Zijdewind. Bijzonder vestigen wij de aandacht op de beide volgende suelloopende treinen: 1. de trein die 's nam. 6 u. 30 m. van hier vertrekt, arriveert reeds ten 10 u. 50 m. te Rotterdam en 2. de trein, die 's nam. 2 u. 25 m. van laatstgenoemde stad vertrekt, komt hier reeds ten 6 u. 20 m. aan. De officieren en leeraren belast met het onderwijs aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, hebben jl. Zondag hunnen kommandant, den kapitein ter zee F. A. A. Gregory, bij gelegenheid van zijn aanstaand vertrek, een afscheids-diner aangeboden. Op gisteren werden door den majoor-kommandant der genie in de 5de stelling, bij inschrijving en opbod aanbesteed: Het één jarig onderhoud der kazerne-gebouwen en dat der aardewerken, beiden onder het beheer der Genie alhier. Voor het eerste werd ingeschreven door H. J. Rippens voor 2400, Gebr. Janzen 2500, J. van der Woude 2600, Gebr. Moorman 3100 en A. Vos 5000. Het werk is aange nomen door Gebr. Janzen voor 1850. Voor het tweede werd ingeschreven door J. Oldcnburg voor 43 00, Gebr. Moorman 4800, H. J. Rippens 4800, A. Vos 4900, Gebr. Janzen 5000 en J. van der Woude 5000. Het werk is aangenomen door J. Oldenburg voor 4180. Met genoegen vernemen wij, dat de officier van gezondheid bij het Japansche gouvernement, de heer Itoo Gempak, die, zooals onzen lezers bekend is, zijne opleiding heeft genoten aan het Marine- hospitaal alhier, dezer dagen is benoemd tot lijfarts van den Mikado. Men heeft vroeger wel eens willen beweren, dat in deze gemeente wel vereenigingen konden worden tot stand gebragt, maar dat men ze niet in stand kon houden. Die bewering is echter bepaald gelogenstraft door het jarenlang bestaan van onderscheidene gezelschappen, die zich de beoefening van kunst ten doel stellen. De rederijkerskamer Olympia bestaat reed3 nagenoeg 23 jaar, de zangvereeniging Nut en Genoegen bijna 16 jaar en in den loop van deze week geeft Cecilia een buitengewoon concert ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Die feestviering is bepaald op Donderdag den 29 dezer en om de gelegenheid tot deelneming aan deze feestelijke bijeenkomst ook voor niet-leden open te stellen, wordt er gelegenheid gegeven tot introductie tegen ecu matige entrée. Het welgekozen programma vangt aan met een welkomstgroet, woorden van J. F. G., ter gelegenheid van het tienjarig jubilé. De heer Hartering, de zoo gunstig bekende fluitist, geeft dien avond een tweetal uitvoeringen ten beste en in het geheel belooft het programma eene hoogst aaDgename afwisseling. Het luidt als volgt: Eerste afdeeling: 1. Welkomstgroet, woorden van J. F. G., door R. Hol; 2. Mannenkoor, Feestmarsch, woordeu van J. F. G., door W, Speiër; 3. Solo voor tenor, La Sentlnelle perdue, door Amat; 4. Auf der wacht, Mannenkoor, door W. Speiër; 5. Fantaisie sur 1'op. La JUle du Regiment, pour fiute, door Bricialdi, voor te dragen door den heer Hartering; 6. Marche et choeur uit La muelte de Portici, door Auber. Tweede afdeeling: 1. Der C/iristnacht, cantate voor solo's en koor, door Hiller; 2. Quartet en Mannenkoor uit Le Comte Ory, door Rossini; 3. Treibe, treibe, duo voor sopraan en alt door Kücken 4. Caprice sur 1'opErnani, pour flute, door Bricialdi, voor te dragen door den heer Hartering; 6. a. Quartet en koor uit Nabucodonosor, door Verdi; b. Volkslied, door Wilms. Onze aanstaande kermis zal o. a. bezocht worden door het zoo gunstig bekende tooneelgezelschap van den Rotterdamschen schouwburg, onder directie van de heeren van Ollefeo en Albrcgt. Wanneer we dit vootloopig vermelden cn er bijvoegen, dat nevens genoemde acteurs van naam, zal optreden de begaafde actrice mevr. Corijn-Heilbron, dan meeoen wij, dat ons de kermis vooral op het gebied der tooneelkunst, aangename avonden zal verschaffen. De heer H. W. Bruno Bok is, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid, toegelaten als consulair agent van Rusland voor de eilanden Texel en Vlieland. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem heeft, in vereeniging met de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Helder en Zaandam, aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal eea adres gezonden, inhoudende het verzoek om het door de regering ingediende wetsontwerp betreffende de spoorwegverbinding te Amsterdam te willen aannemen. Beroepen bij de Christ. Afgesch. gemeente te Zwolle, ds. N. H. Dosker te Harlingen. Aangenomen het beroep naar Apeldoorn en het Loo door ds. J. van Walsem, te Hillegersberg. In de tweede helft van Julij zal te Amsterdam een vergelijkend examen plaats hebben tusschen jongelieden, die bij het garnizoens- hospitaal aldaar in verband met het onderwijs, dat aan het atheneum illustre gegeven wordt, tot officier van gezondheid bij de zeemagt wenschten te worden opgeleidzie verder hierover de Staatscourant. Het getal plaatsen bedraagt zes. De Tweede Kamer der Staten-Generaal'heeft de beraadslagingen over de voorgestelde wijzigingen der kiestabel in de zittingen van II. Donderdag en Vrijdag voortgezet. Te midden dezer discussiën bleek bet, dat de regering ongezind was, om, ter beoordceling van de voor gestelde vereeniging der kiesdistricten Goes en Zierikzee, de adviezen van Gedep. Staten van Zeelaud betrekkelijk deze aangelegenheid over te leggen. De heer Insinger stelde daarom voor, dat die overlegging door do Kamer van de regering zou worden verlangd. Met 41 tegen 15 stemmen werd echter zijn voorstel verworpen. Na het verwerpen der door verschillende leden voorgedragen amendementen, is in de zitting van jl. Zaturdag het ontwerp der her ziene kiestabel met 40 tegen 27 stemmen aangenomen. In genoemde zitting heeft de minister van Financiën bij de beraad slaging over het wetsontwerp tot opheffing der patent-belasting voor bijzondere onderwijzers de mededeeling gedaan, dat de afschaffing der gemeeute-accijnsen resultaten heeft opgeleverd, die hem vermoe delijk zullen in staat stellen bij de eerstvolgende begrooting eene meer algemeeue hervorming van het belastingwezen voor te dragen. Een kind van vier jaren te Texel is doodelijk getroffen door de wieken van een molen, terwijl de moeder zelve daar binnen werkzaam was. Algemeen is de deelneming, die zulk een ongeluk, door zulke omstandigheden verzwaard, bij alle ingezetenen vindt. Gisteren zijn te Amsterdam aangevoerd uit Roelofsarendsvcen de eerste peulen en doperwten. Per telegraaf ontving de Amst. Crt. gisteren namiddag het berigt van ernstige ongeregeldheden onder het poldervolk op het eiland Walcheren. Gisteren nacht moeten zij zijn begonnen. Nedcr- Iatidsche en Belgische arbeiders nemen er deel aanlaatstgenoemden willen voor lager loon werken. Volgens gerucht zouden 5 dooden gevallen zgn; het aantal gekwetsten moet zeer groot zijn. Het garnizoen uit Middelburg is uitgetrokken naar Veere en Arnemuiden. Erge tooueelen zijn voorgevallen te Souburg. Een later berigt meldt, dat, na eenige vechterijen tusschen de vereenigde werklieden uit Middelburg en Vlissingen en die uit Vecre en Arnemuiden tegen de Belgische werklieden, laatstgenoemde van de werken zijn verjaagd. Vele Belgen hebben Walcheren verlaten. Thans is het rustig. Uit Brielle wordt gemeld. Een kindje van eenige weken is alhier door eene treurige omstandigheid gestorven. Bij afwezigheid van de moeder sprong de kat in de bedstede, waarin het kindje te slapen lag, cn legde zich op den hals van het kind ter ruste, met het gevolg dat de kleine gestikt is. Uit Utrecht meldt men aan de N. 11. Crt. het volgende. Dingsdag morgen hebben hier ter stede eenige jeugdige smidskuechts hunnen baas te kennen gegeven, dat zij hun werk zouden staken. Een hunner, in den namiddag teruggekeerd, eischte zijn loon, gedurende de eerste dagen dier week verdiend. De baas antwoordde hem, dat hij dat bagatel zou zenden aan de arme moeder van den knaap. Deze herhaalde daarop nogmaals zijn cisch, doch dezeu onvervuld ziende, liet hij die onmiddelijk volgen door eene diepe snede, die hij met een zakmes zijnen baas over het aangezigt toc- bragt. De jeugdige misdadiger is in hechteuis genomen. Uit Gaasterland wordt gemeld, dat de aardbeziën dik in knop staan en een ruime en vroege vrucht beloven, zoo ook de bessen die bloeijen. Het vee is in do weiden, welke ruim van gras zijn voorzien, terwijl het hooi nog in goede hoeveelheid aanwezig is. De prijs der boter is dalende. Ook uit Meppel wordt gemeld, dat de vruchtboomen allerwege vol in bloei staan, het rundvee is overal reeds in de weiden. In de jl. Vrijdag gehouden vergadering van de vereeniging tot bevordering van het geregeld schoolgaan der kinderen op de volksschool te Kampen, is o. a. medegedeeld, dat 32 jongens en 43 meisjes geen enkelen schooltijd hadden verzuimd, en besloten voor ieder van de vier oudste meisjes en de twee oudste jongens in de spaarbank 30 te beleggen, welke hun op 19jarigcn leeftijd zal worden uitgereikt. Voorts is besloten aan alle kinderen kleine geschenken te geven en hen dezen zomer een vrolijken dag op den Trijzelenberg te bezorgen. Jl. Dingsdag middag kwam bij den heer de V., manufacturier te Leeuwarden, eene vrouw, die zeide des morgens bg hem een rol wollen rokstreep gestolen te hebben, hetgeen zij bereid was terug te geven, echter op voorwaarde, dat hij daarvan aangifte moest doen bij de politie. Zij gaf voor slechts gestolen te hebben om in de ge vangenis te komen, hetgeen men haar had aangeraden, omdat er geen plaats was in de koloniën. Na vele pogingen gelukte het eindelijk een agent van politie te vinden, die met de ongelukkige vrouw medeging naar eene woning, waar zij werkelijk, zonder voorkennis der bewoners, het gestolene geborgen had. Zij is in verzekerde bewaring genomen en uit Groningen afkomstig. Onder de brochures, die in den jongsten tijd ter verdediging van het openbaar lager onderwijs zijn in het licht verschenen, ver dienen o. a. de beide volgende de opmerkzaamheid: 1. „Hoe is de volksschool in Nederland in betrekking tot art 23 der wet op bet lager onderwijs ingerigt?" door G. B. Lnlleman, hoofdonderwijzer te Moordrecht; en 2. „Schoolwetsherziening niet wenschelijk, een woord tot verdediging van het openbaar lager onderwijs, door W. de Meijier, predikant te Wormervcer. Een telegram uit Batavia dd. 6 April, dat echter verre van duidelijk is, meldt, dat te Buitenzorg 6 personen zouden zijn gedood bg ongeregeldheden. Althaus, in afwachting van nader berigt, wordt dit er uit opgemaakt. Aangekomen schepen te Batavia vóór 6 April: Christina Maria. Vertrokken: Drie Gezusters en Haamstede. Als eene groote bijzonderheid wordt van het landschap Morico (Oranje Vrijstaat) door een allezins geloofwaardig persoon gemeld, dat aldaar twee zeer jonge leeuwen, die gevonden zijn toen zij circa een dag oud waren, worden gevoed met de moedermelk van mej. N. N. De volgende zinsnede wordt ontleend aan het schrijven van bedoelden persoon„Wanneer zij lust krijgen om te zuigen, „klimmen zij dood eenvoudig op haar schoot, krabben aan haar „boezem, totdat zij dien ontbloot en liggen dan op hun gemak te „zuigen." Deze dieren zullen wanneer ze sterk genoeg zgn om de reis te verdragen, opgezonden worden naar Natura Artis Magistra te Arasterdam. Het groote probleem van de blaauwe tulp is nog steeds aan de orde van den dag. Jaren lang werd reeds in Frankrijk, Nederland en België door liet kruisen van allerlei soorten de bereiking van het levensdoel der Tulpomanen beproefd en reeds zijn verscheiden liefhebbers te Parijs aangekomen om het resultaat, den bloei van dio tulpen te aanschouwcu, die met een zekere vloeistof beproefd zijn. Men verzekert dat de bloembol van de eerste blaauwe tulp, die bloeijen zal, niet minder dan drie millioen francs zal opbrengen. De bol van de beroemde tulp la Brasserie werd met 100,000 francs betaald en de gelukkige bezitters verdienden er millioenen mede. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. der 2de kl. J. J. Dekkers, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-lndië en den 21 dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Zes of zeven jaren geleden was de firma Roubaix-Oeden- hoven 8c Co. te Antwerpen bet slagtoffer van een vrij aanzienlijken diefstal. Een van hare gecmploijcerdeii was naar Amerka vertrokken met eene som van 10,000 fr. uit de hem toevertrouwde kas der firma. Reeds lang hadden de hh. Roubaix-Oedcnhoven zich over het geleden verlies getroost, toen zij, tot hunne groote cn aangename verrassing, jl. Woensdag een brief ontvingen, bevntleude, behalve de verduisterde 10,000 fr., nog 4000 fr. ter voldoening van de rente der ontvreemde som. Een Amerikaansch reiziger in een der straten van Parijs, op een uithangbord, de woorden lezende: Hier geeft men wijnbaden, riep uit: „Wel, die Franschen zijn een overdadig volk!" Daarop trad hij met een echt Amerikaansche nieuwsgierigheid, en met het gevoel dat hij ook betalen kon als een ander, biunen, en vroeg om een wijnbad. Daar bij zich na het bad heerlgk verfrischt vond en slechts vjjf francs moest betalen, vroeg bij met zekere verwondering, boe een wijnbad zoo goedkoop gegeven kon worden? De oppasser, die slaaf in Virginia geweest was en lust gevoelde om hem eens beet te nemen, antwoordde: „O, massa, wij brengen het na dadelgk in eene andere kamer, waar wij het bad voor 4 francs geven." „Dau gooit ge bet zeker weg?" Neen massa; dan brengen wij het nog lager en vragen 3 francs voor het bad. Er is volk genoeg dat er daarna nog gaarne voor 2 francs per hoofd in baadt. En dan, massa, geven wij het aan 't volk voor 1 franc." Dan werpt ge bet toch zeker weg?" riep de reiziger uit, die meende dat dit zelfs Amerikaansche speculatie overtrof. „Neen, waarlijk niet, massa, was het antwoord, met eene diepe buiging vergezeldneen, massa, zoo verkwistend zijn wij niet, dan wordt het gebotteld en voor het maken van champagne gebruikt." De luitenant ter zee der Fransche marine de Gaubesac heeft zijn ontslag uit de dienst genomen en zal als monnik in de Grande Chartreuse treden. Hij is slechts 35 jaren ond; eene ongelukkige liefde moet hem tot dien stap hebben gebragt. In Engeland nemen de schaakpartijen weder toe. Zoo is uit Manchester een lid van de stedelgke overheid, reeds bejaard, naar het vasteland doorgegaan met de vrouw van een collega, moeder van 4 kinderen, die echter een vermogen van/50,000 rente medeuam. De beleedigde echtgenoot, diens broeder en een paar bloedverwanten, zijn de niet zoo geheel belanglooze verliefden nagereisd. In Cornwall is de machinerie in eene leigroevc gebroken, waarbij verscheidene menschen in eene diepte van bijna 300 voet vielen en zestien personen hun leven verloren. Het gewigt der lei-rots die afviel wordt op 150 ton geschat. De Koning van Pruissen heeft de gevolmagtigden op de inter nationale conferentie tot verpleging van gewonde en zieke militairen in den oorlog, den 24 dezer ten hove ontvangen cn bij die gelegen heid de volgende aanspraak tot hen gehouden „Ik heb mij het genoegen niet kunnen ontzeggen, u bij mij te ontvangen cn u mijne ingenomenheid met het doel uwer bijeenkomst te betuigen. Uwe aanstaande beraadslagingen over de hoogstgewigtige aangelegenheid der verpleging van gewonde en zieke militairen strekken mij ten waarborg, dat deze zaak vollediger geregeld zal worden dan tot nu toe mogelijk was. Ik kan slechts den wcnscb koesteren, dat uwe werkzaamheid, zoowel in oorlogstijd als bg hecrschende ziekten te midden van vrede, nog lang, zeer lang zal kunnen ontbeerd worden. Doch mogten wij door zulk eene ramp bezocht worden, dan hoop ik dat uwe pogingen met het beste succes zullen worden bekroond." Door den minister van oorlog in Pruissen is een plan ont worpen tot eene levensverzekering voor militairen, met bet oog op oorlogsgebeurtenissende minister zal eerlang de bijzonderheden van dat plan aan het leger bekend maken. Te Hamburg bestegen dezer dagen twaalf dames van bet corps de ballet van den stadsschouwburg den vélocipède. De sierlijk en bevallig gekleede dames voerden onder de toonen van een goed bezet orchest een quadrille en andere toeren uit, waarbij de een meer, de ander minder blgken gaf van bedrevenheid in het bestuur van dit nieuwe voertuig. Op een lief liebberij—tooneel te Weissenfels is onlaugs een geheel onwillekeurige moord gepleegd. Een der acteurs, die zijn tegen stander met een pistoolschot moest dooden, verkeerde in de nood lottige dwaling, dat het vuurwapen, dat hem een geweermaker van de plaats voor de voorstelling had geleend, werkelijk slechts met los kruid was geladen. Maar ongelukkig was er een kogel op de pistool en de persoon, die de rol van het slagtoffer speelde, werd dit in den waren zin des woords, daar hij levenloos van bet tooneel werd weggedragen. De schuldige wapensmid is door het geregtshof van Naumburg tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Thuringer vereeniging tot bescherming van dieren, beeft de volgende behartigenswaardige aanspraak bekend gemaakt „Lieve Landbouwer! Uw zoon neemt uit tijdkorting of speelzucht een vogelnestje van musschen, roodborstjes of ander soortgelgk gevogelte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1