1869. N°. 69. Woensdag 9 Junij, BINNENLAND. BUITENLAND Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE JÏV M NIEVWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. A-bonaementaprija per kwartaal f 1.30. M M franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Ie, Woensdag den 9 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Marseille en Donderdag den IO dezer over Southampton. HELDER cn NIEUWEDIEP, 8 Junij. Heden is aan de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer van de Stateu-Generaal door 302 kiezers uit deze gemeente deel genomen. (Aan de verkiezing ten vorigen jare werd bij de 1ste stemming door 227 en bij de herstemming door 254 kiezers uit de gemeente Helder deelgenomen). De opening der stembussen in dit kiesdistrict zal plaats hebben te Alkmaar op Vrijdag den 11 Junij e. k. Indien men de geruchten gelooven mag, dan zou bij de regering het voornemen bestaan om eenige werklieden te Vlissingen te plaatsen en de vroegere constrnctiewerf der Marine weder in gebruik te nemen tot het repareren en vernieuwen van het materieel voor bet te Vlissingen bestaande loodswezen. Tot notaris binnen het Arrondissement Alkmaar, standplaats Winkel, is benoemd de heer A. Sloos, candidaat-notaris te Wieringen. Men verneemt, dat de heer J. H. Krelage te Haarlem door Z. M. den Keizer van Rusland is benoemd tot ridder van de orde van St. Anna 3de klasse. Men verneemt met zekerheid, dat het groote lot van 150,000 uit de loterij Paleis voor Volksvlijt getrokken is door een bankiers huis te Frankfort a/M. Dit huis had 15,000 loten genomen. De volgende comische scène had dezer dagen in een gemeente van Noordbrabant plaats tusachen een paar echtelieden, die nog al eens onaangenaamheden met elkander hadden. Op zekeren avond keert de man van zijn werk huiswaarts, wordt door een hevigen regenbui overvallenen neemt zijn toevlugt tot eene lijkkoets, die juist ledig naar bet dorp terugkeerde, nadat hij den koetsier gevraagd had en passant even bg zijne woning stil te houden. De wagen bleef voor de deur staan; de vrouw stak het hoofd uit het veoster. „Wien hebt ge daar, koetsier?" „Wel, uw man, jufvrouw." „Dat de hemel mij gelatenheid schenkel Zoo is de arme man dan eindelijk de eeuwige rust ingegaan." Dankje wel, mijn schat, voor uw opregte belangstelling in mijn persoon," klonk het uit den lijkwagen. Voor eenige dagen moet te Arnhem een vrij zonderlinge wijze van afrekening hebben plaats gehad. Een Israëlitisch kleermaker, die meende een geringe som te vorderen te hebben van een zijner stadgenooten, begaf zich met de kwitantie naar diens woning en werd binnengelaten. Daar, zoo loopt het gerucht, zou hij door een drietal personen zóó zijn toegetakeld, dat hij nog onder geneeskundige behandeling moet zijn. Degenen, die hem mishandelden, moeten toch later van gedachte zijn geworden, dat klappen en schoppen geen gangbare, wettige munt in Nederland zijn; althans zij zijn, zegt men, naar het buitenland vertrokken, omdat de justitie de pretentie van den kleermaker overnam, en nu met hen een rekening-courant zou hebben geopend. Dezer dagen is door een groot aantal gezellen van verschillende werkplaatsen te Arnhem eene zoogenaamde winkel-vereeniging opgerigt. Een treffend voorval is in de afgeloopen week te Wehl (graaf schap Zutphen) gebeurd. Bij het begin vau het onweder miste een landbouwer, vader van een talrijk gezin, een zijner kinderen. Hij zocht het op, vond het spoedig en keerde met het knaapje naar zijne woning terug. Het onweder duurde intussohen voort. Op eens trof de bliksem den man en doodde hem. Het kind, dat hij aan de hand met zich voerde, ziet zijn vader nederstorten en blijft ongedeerd. Eene vrouw te Lutten, die van tijd tot tijd aan toevallen leed, was jl. Zaturdag voor een oogenblik alleen te huis, en geraakte door zulk een toeval voorover in het vuur. Men vond haar geheel verkoold en onkenbaar. Jl. Donderdag eu Vrijdag heeft het vroeger aangekondigde achtste Zeeuwsche muziekfeest te Middelburg plaats gehad. Ten aanhoore van een zeer groot aantal toehoorders is den eersten dag het oratorium „Elias" van Mendelssohn Bartholdy en den tweeden dag o. a. de 4de symphonie van Beethoven en een gedeelte van „die Schöpfung" van Haydn uitgevoerd. De uitvoeriog, die in de Koor-kerk heeft plaats gehad, wordt zeer geroemd. Na den afloop van het concert is jl. Vrydag avond in de sociëteit St. Joris een bal gegeven, hetwelk tot laat in den nacht heeft voortgeduurd. Uit Neuzen wordt gemeld: De opbrengst van den alhier af- gemaakten walvisch heeft aan spek ongeveer 17 groote of stroopvaten beloopen, terwijl het gewigt van het geraamte 2000 kilo's bedroeg, hetwelk naar Gent is vervoerd voor den dierentuin aldaar. Wij ootleenen aan de Staatscourant de volgende opgaven vau Zr. Ma. schepen in Oost-Indië, looponde tot 15 April jl. Prins Alesandcr der Nederlanden, kapt.—luit. W. C. Klis; Juno, kapt. jhr. J. E. W. F. van Raders; vau Speijk, kapt. A. J. Kroel' en roeikanonneerhoot No. 14, luit. 2de kl. F. H. Coblijo, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Ma- cassar eu Samaraug; Amsterdam, kapt.-luit. P. Koning, ligt ter reede Batavia heschikhaar voor de dienst; - Haarlemmermeer, luit. 1ste kl. G. W. C. Voor* duyn, gestat, ter Z. en O. afd. van Boroeo; Celebes, luit. 1ste kl. F. AI. Parker Verboom, gestat, in de Z. en O. afd. van Boroeo; Bromo, kapt.- luit. H. P. van Boueval Faure, ligt ter reede Cheribon beschikbaar voor de dienst; Onrust, luit. lste kl. J. C. H. Beeloo, wordt te Soerabaija in bet dok schoongemaakt; Ardjoeno, kapt.-luit. G. H. Bakker, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen; Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, u den 9 April vertrokken naar het terrein der opname in de wateren van Bank»;Prinses Araelia, kapt.-lnit. jhr. M. AV. Bowier, gest. in de Molok- sche watereu; Coehoorn, luit. lste kl. jhr. J. H. P. von Schmidt auf Alten- stadt, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen; Mudurn, luit. lste kl. J. Tromp, gest. ter W.kust van Borneo;Aart van Nes, luit. lste kl. H. K. Koning, gest. in de wateren van Celebes; Bali, luit. lste kl. P. J. D. Breukelmau, gest. in de wateren van Celebes; den Briel, luit. lste kl. J. Scheurleer, ligt te Soerabaija, ten einde aldaar te worden nagezien en hersteld; - Maas en Waal, luit. lste kl. C. P. van der Star, gest. ter O.kust van Sumatra; Cycloop, luit. lste kl. D. Schuurman, ligt ter reede Soerabaija beschikbaar voor de dienst; Suriname, luit. lste kl. G. F. Servatins, ligt te Soerabaija om aldaar eenige noodzakelijke herstellingen te ondergaan; Admiraal van Kinsbergen, lnit. lste kl. G.t.Bijl de Vroe, gest. in de wateren van Riouw en Linga; - Willem,'Tapt.-luit. J. K. van deKruysse Pilaar, ligt ter reede Cheribon beschikbaar voor de dienst; Vesuvins, kapt.luit. J. H. K, Croes, wordt te Onrust nagezien en gerepareerdSumatra, lnit. lste kl. A. Dronkers, gest. in de wateren van Meuado; Borneo, lnit. lste kl. D. L. Fcldmao, gest. ter W.kust van Sumatra; Baoka, luit. lste kl. AV. F. van der Bnrg, gest. in de wateren van Rionw en Linga; Tituor, luit. lste kl. •f. J. de Hart, doet een kruistogt naar Bawean, de Kangeang-cilanden, enz.; Java, kapt.-luit. C. A. L. H. baron van Heeckeren, zou Maart van Ambon vertrekken om de terugreis naar Nederland aan te nemen; Djarabi, kapt.- lnit. J. E. Buys, is op reis naar Siam; C'.micau, kapt. J. van Gogb, doet eene opname tusschcn de Lncipara-passage en de Twee Gebroeders; lïeteh, luit. lste kl. A. W. Keucbcnins, wordt te Soerabaija voor de dienst gereedgemaakt. Omtrent het voorgevallene met het echip de Tamaris worden aan de Sumatra Courant, aan een extra nummer van het Bataviaasch Handelsblad en aan de Javasche Courant de volgende feiten ontleend De Tamaris is een Fransehe bark, te huis behoorende te Marseille en het eigendom van eene firma, waarvan een lid te Macao is gevestigd. Den 7 Februarij jl. is zij van Macao, vertrokken aan boord hebbende 300 Chiueesche koelie's, bestemd voor Havannah. Reeds io het begin der reis bleek het, dat de verhouding tusschen Chinezen en bemanning te wensehen overliet. Den 1 Maart zeilde de Tamaris Straat Soenda in en de laatste aanteekeningen io het logboek zijn van den 8sten daaraanvolgende. Den 18 Maart bragt het Hollandsche schip Maria Elisabeth de equipage der Tamaris met uitzondering van den gezagvoerder, te Batavia aan. Zij was, na gedurende geruimen tijd ip eene sloep te hebben rondgezworven, door de Maria Elisabeth opgenomen en aan boord genomen. De zwervelingen verhaalden, dat de in opstand gekomen koelie's hen aan de golven hadden prijs gegeven, den gezagvoerder noodzakende in hun midden te blijven. Naar aanleiding van dat verhaal zond de kommandant der zeemagt, de schout-bij-nacht Andreae, aan alle stations-kommandanten bevel om op de Tamaris te kruisen; wat het gunstig gevolg heeft gehad, dat de kommandant der te Padang gestationeerde Borneo, de lnit. ter zee lste kl. Feldman, den 8 April 11., op de hoogte van het eiland Nias de Tamaris ontdekt, aangehouden, op sleeptouw geoomeu en naar Padang overgebragt heeft, waar zij aan den consulairen agent van Frankrijk overgegeven is. De Chinezeu hebben zonder slag of stoot zich zeiven en het schip in handen van den kommandant der Borneo gesteld. Hun getal was door ziekte, maar ook door strijd, tot 267 verminderd. De gezagvoerder is verdwenen. Volgens het beweren der koelie's is hij, onmiddelijk nadat de equipage het sehip verlaten had, in zee gesprongen. Of hij al dan niet verdronken was, wisten zij niet. Zooals men weet, geven de viooltjes, rozen, leliën, jasmynen en andere welriekende bloemen door destillatie de heerlijkste parfu- meriën. Alleen uit Nizza en Cannes worden jaarlijks 25,000 kilo's viooltjes, 40,000 kilo's rozen, 50,000 kilo's jasmijn en 633,000 kilo's oranjebloesem voor de purfumerie-industrie uitgevoerd. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Op pensioen zijn gesteld: de off. van adm. lste kl. bij de zeemagt M. J. Duvelaer van Campen, C. II. P. de Jonge en H. J. E. van de Watering, de eerstgenoemde op zijn verzoek; allen ter zake van langdurige dienst. Bevor derd zijn: tot off. von adm. lste kl. de off. van adm. 2de kl. B. M. E. Cre- vecoeur, L. M. van Onselen en J. H. C. ten Hove; tot off. van adm. 2de kl. de off. van adm. 3de kt. M. 1). L. Hertzveld, C. H. S. Pastor en J. A. Kruyt tot off. van adm. 3de kl. de adj.-adm. P. D. Clarkson, F H. A. Pool, G. J. Guichard, J. AV. Groeneyk en J. F. de Vries; tot adj.-adm. de scheepsklerken J. A. Sonnenberg, J. A. Torré, A. Vermeoleu en M. M. J. van Meeuwen. De kapt. ter zee J. AV. de Ruyter de Wildt wordt, tengevolge der buiten dienststelling van het scbroefstoomschip Leeuwarden, met deD 10 dezer eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op noo-activiteit gebragt. Tevens worden met dien datum op non-activiteit gesteld, de navolgende op gemeld scbroefstoomschip dienende officieren, enz., als: de luit. ter zee lste kl. J. C. Smith, lste off.; de luits. ter zee 2de kl. J. P. Mercier, D. O. Ileldewier en P. G. Bruch; de off. van gez. 2de kl. A. Peters; de off. van gez. 3de kl. D. Drookers; de off. van adm. 2de kl. J. Salmon, en de adj.-adm. P. Gallas en J. Vasseur. Tot leden van het Fransehe Wetgevend Ligchaam zijn te Parijs gekozen: Thiers met 15,912 stemmen (tegen Devinck 9962); Ferry met 15,477 (tegen Cochin 14,052): Jules Favre met 17,663 (tegen Rochefort 14,569). Ook de verkiezing van den heer Garnier-Pagès schijnt zeker te zijn. H. M. de Koningin der Nederlanden is jl. Zaturdag ten 6 uur met den gewonen sneltrein van Dyon te Parys aangekomen en door Prins en Prinses Napoleon benevens door Prinses Mathilde, den gezant en onderscheidene andere aanzienlijke personen aan het station ontvangen. Jl. Maandag was er ter eere van H. M. diner op de Tuileriën. De eerste dag der herstemmingen is jl. Zondag te Parys in de grootste orde voorbijgegaan. De wedrennen van het Bois de Boulogue hebben plaats gehad. De groote prijs van 100,000 frs. is behaald door Glanuer, een Fransch paard. De Keizer en de Keizerin woonden met H. M. de Koningin der Nederlanden de wedrennen bij. Keizerin Charlotte is gisteren haar 30ste leveusjaar ingetreden. La Belliqueuse is juist in Frankrijk teruggekomen van een kruistogt om de wereld. „Wat beduidt dat," vraagt misschien iemand die zich Tasman, Magelhaen, van Noord, Cook, Bougoinville of La Perones herinnert. Het is geen nieuwtje voor een vaartuig meer een gordel om de aarde te trekken. Ja, maar La Belliqueuse is geen gewoon Fransch schip of oorlogschip, maar een pantser vaartuig en van dit soort is zjj de eerste, die de taak der wereld- omzeiliDg heeft volhragt. De Engelschen en de Spanjaarden hadden reeds pantserschepen om Kaap Hoorn gezonden en de Amerikanen hebben hunne sterren en strepen doen zien op een soortgelyk vaartuig in een Engelsche haven, maar La Belliqueuse heeft haar pantser veilig om de aarde gevoerd en daarmede is bewezen, dat ook die schepen geschikt zyn om lang achtereen zee te bouwen. Als een staaltje van den yver by de jongste verkiezingen in Frankrijk, deelt men het volgende mede: Een der kiezers van het dorp Verdenie, gemeente St. Germain des Prés, Jean Metayer genaamd, heeft ondanks zyn 105jarigen ouderdom (hij is in 1764 geboren) zyne burgerpligten vervuld. Men wierp hem zyn hoogen ouderdom tegen: „Geen ouderdom kan my weerhouden," antwoordde by, „ik moet stemmen, ik zal stemmen." Hy begaf zich op weg en wandelde naar het op anderhalve mijl afstand gelegen stembureau. Het ware te wensehen dat ook de Nederlandsche kiezers met een derge- lijken ijver bezield waren. Ook uit Engeland wordt gemeld, dat de Meimaand bijzonder guur geweest is. In den nacht van den 31sten teekende de thermo meter 2° R. onder nul, zoo dat de geschoren schapen in groote hoeveelheid op de weide stierven. In den ochtend van dien dag viel er een zware regen, afgewisseld door sneeuwvlagen. Zoo scheidde de maand Mei. Het was kouder dan het in de maanden Maart cn April geweest was. De hoop op een zoo vroegen als ruimen graan oogst, evenals in het vorige jaar, heeft de landbouwer reeds laten varen. Eene Engelsche dame, miss Garrett, heeft het doctoraal examen voor de medicijnen en de chirurgie op schitterende wjjze afgelegd. Eenige leden der „Vierspan-club" te Londen, hebben het plan opgevat om een ouderwetschen met vier paarden bespannen post wagen dagelyks te laten rijden tusschen Londen en Windaor. Jl. Dingsdag is de koets gereden door lord Carington, en een zeer aristocratisch gezelschap passagiers heeft de rid medegemaakt. Het vreemde der zaak had ten gevolge, dat te Windsor eene even groote opschudding heerschte als by het openen van een nieuwen spoorweg het geval pleegt te zijn. Onlangs is gemeld, dat de ondernemere van het „Royal-Alfred Théatre", te Londen, eene afzonderlijke zaal hadden beschikbaar gesteld waar zuigelingen, welke het hunne moeders niet mogelijk was alleen te huis te laten, gedurende de voorstelling werden bewaard en verzorgd. Die ondernemers hebben echter de zaak moeten opgeven, omdat eene aanmerkelijke ophooping van zuigelingen ontstaan was, doordien vele moeders wel hunne zuigelingen, by den aanvang der voorstelling, aan de hoede der verzorgsters toevertrouwden, doch ze, nadat zij was afgeloopen, niet afhaalden. Zooals onzen lezers bekend is, zal mea de drakke straten van Londen overbruggenhieromtrent wordt het volgende meegedeeld De brug bestaat uit vier breede trappen, waarvan een aan eiken hoek der straat; verscheidene personen kunnen naast elkander van die passage gebruik maken. Zy loopen slingerendgewijs naar een soort van terras, dat 5,5 meters boven den beganen grond ligt. De opgang wordt zoodanig geplaatst, dat de passage der voetganger s over de trottoirs er niet door belemmerd wordt, terwijl door het slangsgewijs opgaan der brug de treden zeer laag vallen, tot groot gerief voor iedereen, in het bijzonder van dames, wier natuurlijke schroomvalligheid hier vooral in het oog i9 gehouden. Ten einde opeenhooping van menschen op de brug te voorkomen wordt er een „policeman,, gestationeerd, die zorg draagt dat men er niet blyft staan kijken. Een Londensch dagblad deelt mede, dat de wedders die het meeste geluk hebben gehad met het succes van den Pretender bij de jongste Derbywedrennen, zijn de heeren; Steel, die 140,000 wint; Whittaker die 180,000 en Laidine, de eigenaar van het paard, die 144,000 krijgt. De hertog van Newcastlc, die zich gedurende geruimen tyd zeer ongunstig op renbanen onderscheidde, heeft naar het schijnt met wedden zoo veel verloren, dat beslag op zijn have en goed te Clumber gelegd is, voor eene schuld van 1,140,000, behalve dat zekere Beyfuss vonnis tegen den hertog heeft voor 300,000. Dezer dagen werden de renpaarden vau den hertogen van Hamilton en New-Castle in het openbaar verkocht. Beide heeren zijn geruïneerd door de weddingschappen op de Derby-wed rennen aangegaan. Als een staaltje der verbazende statistiek van Birmingham, deelen wij het volgende mede: In eene week worden aldaar ver vaardigd 140,000,000 pennen; 6000 ledikanten; 700 geweren; 300,000,000 spijkers; 1000 zadels; 5,000,000 koperen of bronzen muntstukken en medailles; 20,000 brillen; 6 ton voorwerpen van „papier maché"; 30,000 etuks zilveren cn gouden voorwerpen; 4000 mijlen ijzer- en staaldraad; 10 ton spelden5 ton haarspelden, haken, oogen en nestelgaatjes; 130,000 groB houtschroeven600 ton schroefbouten, moeren, klampspykers en klinknagels; 50 ton gesmeed ijzeren deurhengsels, 350 mijlen waspitjes; 40 ton omsmolten en gezuiverd metaal; 40 ton Duitsch zilver; 1000 dozyn kleine hekken en halusters; 3500 blaasbalgen; 1000 braadspitten; 150 naaimachines; 800 tou koperslagerswerken daarenboven nog een bijna niet te noemen getal verschillende artikelen, waarvan geene atatistiek kan warden opgemaakt. De hondeu-tentoonstelling te Islington telt 958 honden, ver deeld in 79 klassen, van de grootste soort bloedhonden tot de kleinste soort van schoothondjes. Te Frankfort heeft dezer dagen een verschrikkelijk voorval plaats gehad. Een meisje, behoorende tot eene rijke familie, welke sedert eenigen tyd in die stad vertoeft, bevond zich ter verpleging in een krankzinnigengesticht; na geruimen tyd verpleegd te zyn, werd zij uit dié inrigting ontslagen en naar hare familie terug gezonden. De ongelukkige was echter verre van genezen, want in een vlaag van razernij, welke haar plotseling overviel, bragt zy hare moeder en hare beide zusters om het leven. Een prachtige diamant van de diadeem der Keizerin van Oostenrijk, ter waarde van 5000 fl., is bij het uitgaan van eene kerk te Weenen, bij gelegenheid van eene processie, verloren en sedert niet teruggevonden. In eene te Madrid gehouden byeenkomst van afgevaardigden, behoorende tot de meerderheid van het congres, is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel: maarschalk Serrano, hertog de la Torre, thans minister-president, te benoemen tot regent des ryks, met den titel van „Hoogheid," en hem toe te kennen al de bevoegd heden in de grondwet voor het hoofd van den staat bepaald, met uit zondering van het regt de wetten te bekrachtigen en de Cortes te ontbinden, zoolang deze als constituerend ligchaam bijeen zyn. De inwijding van het Suez-kanaal is tegen 16, 17 eu 18 0ct. e. k. en het vertrek der boot van Marseille is bepaald op den 9den, om den 13 en 14 Oct. aan te komen. Het Fransehe bewind heeft, zegt men, op zich genomen zeker getal vertegenwoordigers der pers uit te noodigen, by de opening van dien Wéterweg tegenwoordig te zyn. In Egypte aangekomen zullen de bezoekers de gasten zijn van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1