1869. N°..71. Zondag 13 Junij. 27 Jaargang. DEUIT S L AGr binnenland! BUITENLAND. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EN NIEIWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinqsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. A.bonaementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1l regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 85 cent legelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Oingsdng den 15 dezer vertrekt de Oost-Indi sche mail over Triest. der verkiezingen voor de Tweede Kamer is bepaald in het voordeel der liberalen uitgevallen. In districten, waar de conservatieven zoo goed als zeker van de overwinning meenden te zijn, hebben zij de nederlaag moeten lijden. Zestien jaren achtereen was de heer jhr. mr. C. van Foreest vertegenwoordiger van het kiesdistrict Alkmaar; herhaaldelijk werd een liberaal candidaat tegenover gesteld, tot nog toe was dit vruchteloos. De strijd over de gemengde school heeft eindelijk den heer van Foreest zijn mandaat als volks vertegenwoordiger gekost. Zich scharende aan de zijde van hen, die de gemengde school wenschen vervangen te zien door de secte- school, heeft hij ditmaal zijne plaats in de Tweede Kamer moeten afstaan aan zijnen liberalen mededinger den heer Knoop, die zich rond en open als een verdediger der gemengde school deed kennen. Ofschoon alle conservatieven, anti-revolutionairen en in 't algemeen alle voorstanders der sectesohool op heftige wijze de candidatuur des heeren Knoop bestreden, en menigeen aan die vereende magt de overwinning voorspelde, toch heeft het liberalisme, met 106 stemmen meerderheid, de zege behaald. In den regel legde ons kiesdistrict tot nogtoe volstrekt geen gewigt in de schaal bij de wetgeving des lands. Terwijl wij immers twee afgevaardigden naar den Haag zonden, werd steeds de stem des eeneü vernietigd door die des anderen. Zoo was het toen de heer Poortman met den beer van Foreest door het district Alkmaar werd gekozen; zoo was het, nadat de heer 's Jacob niet meer de uitver korene staatsman van dit kiesdistrict was en de liberaal de Bruyn Kops nevens den staatkundigen vriend van Groen van Prinsterer door de meerderheid der kiezers in ons kiesdistrict werd afgevaardigd. Buiten af zal men zeker dikwijls zich verwonderd hebben over onze vreemde houding; wij lieten door onzen éénen vertegenwoordiger jd zeggen, terwijl wij eeo ander uitzonden om dat jd, door een hardnekkig néén te ontzenuwen. Wij stemden zoowel vóór als tegen iedere wet, of liever wij stemden in het geheel niet, want wat onze eene afgevaardigde opbouwde, werd door den ander onderste boven geworpen. Wij hadden veel weg van den man, die lacht en huilt te geiijk. De meerderheid onzer kiezers was tegelijk conservatief en liberaal. Dat kou zoo niet blijven. Hoezeer hulde brengende aan de vele talenten van den heer van Foreest, heeft men, uit sluitend met het oog op zijne beginselen, zijne herkiezing met kracht bestreden. In zijne plaats treedt thans den kundigen generaal Knoop als onzen afgevaardigde op; met zijne benoeming wenschen wij de zoo krachtig opgetreden liberale partij in ons district regt hartelijk geluk. Zijne deelneming aan den wetgevendeu arbeid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal slrekke het vaderland en dit district tot zegen, tot bevordering der welvaart! HELDER en NIEÜWEDIEP, 12 Junij. In eene bijeenkomst van het bestuur van het Algemeene Weeshuis dezer gemeente, op gisteren avond gehouden, werd de 25jarige betrekking herdacht van de regentessen mejufvrouwen M. Papineau, geb. Ruardi en M. Zussen, wed. H. Blokziel, zoomede van den regent den heer K. J. Krul. Bij een vereerend scbryven van heeren burgemeester en wethouders, werd den feestvierenden, ook namens den gemeenteraad, hartelijk dank gebragt voor de vele en goede diensten in opgemelde betrekkingen steeds bewezen. In een uitgebreid tabellarisch overzigt hebben wij gisteren namiddag reeds den geheelen uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer nan onze geabonneerden binnen de gemeente mede gedeeld. We voegen die opgave thans bij het nommer dezer courant, voor hen die daar buiten wonen. Eindelijk deeleu we nog mede dat, terwijl het getal kiezers in ons district 3020 bedraagt, er ditmaal niet minder dan 2333 kiezers aan de stembus zijn verschenen. De heer Knoop verkreeg 1212, de heer van Foreest 1106 stemmen, 10 stembilletten werden van onwaarde verklaard. Tengevolge van de bekomene ernstige wonde, is de Marinier, die sedert 1 Junij II. in de garnizoens-infirmerie alhier werd verpleegd, jl. Donderdag avond overleden. Wie jl. Donderdag avond met ons tegenwoordig was bij de schoone uitvoering door Helder's Mannenkoor gegeven, ter bevordering van een liefdadig doel, zal zeker instemmen met de hulde, die wij aan deZe nog jeugdige vereenigiug brengen. De solo's en koren, de uitvoeringen van het orchest, in alle opzigten verdient dit concert als welgeslaagd beschouwd en als hoogst verdienstelijk geroemd te worden. De heer H. A. Egbers, die als directeur zoo ijverig de bevordering van den bloei dezer vereenigiDg voorstaat, beeft alle eer van deze zoo flinke uitvoering. Slechts eenige maanden bestaande, heeft dit koor reeds getoond, dat bet waardig eene plaats inneemt nevens de andere vereenigingen, die hier bestaan, en zich op de beoefening der toonkunst toeleggen. Tot machinist-leerling der 2de klasse bij de Marine is alsnog benoemd G. J. van Hoolwerff Jr., alhier. Het transportschip met stoomvermogen Javaonder bevel van den kapt.—luit. ter zee C. A. L. H. baron van Heeckereri, is den 9 Mei jl. te St. Helena aangekomen en den volgenden dag weder van daar vertrokken tot voortzetting zijner reis naar Nederland. Aan boord was alles wel. Aan mr. J. P. Amersfoordt is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer. Tot burgemeester dier gemeente is benoemd de heer W. Lantzendorffer, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Ilpendam. Aan den heer H. Zaalberg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Castricum. Tot burgemeester dier gemeente is benoemd de heer C. H. Moens. Aan het departement van Marine werd gisteren aanbesteed het optrekken en afwerken van het gebouw voor de adelborsten der Koninkl. Nederl. Marine te Willemsoord op het daarvoor bestemde funderingswerk en trasraam. De heer S. van der Kamp te Leiden werd aannemer van dit werk voor 172,589. Er waren 13 billetten ingeleverd en de hoogste inschrijving bedroeg/230,000. In het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland is eergisteren o. a. aanbesteed; 1. het bouwen van eene school met buitenportaal en van eene woning voor den onderwijzer bij het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar; minste in schrijver de heer F. Vester aldaar voor 16,397 2. het leveren van brik, zet- en stortsteen en het bestorten der Heldersche zee wering, in twee perceelen; minste inschrijver, lste perceel, de heer Goedkoop te Amsterdam voor 1888, 2de perceel, dezelfde voor 9384. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen Donderdag den 17 dezer maand bijeengeroepen. Beroepen bij de Evaug. Luth. gemeente te Edam, ds. Manssen, te Beverwijk; nevens den beroepene stonden op het drietal, ds. Kinder man alhier en ds. Rieken te Tiel. Drietal bij de Evang. Luth. gemeente te Middelburg, ds. Kasper, te Wildervank enVeendam; Manssen Jr., te Amersfoort, en Scharten, te Leeuwarden. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de volgende schepen, alsAurora, Java en Zaanstroom. Jl. Dingsdag is op de hoogte van Texel, op een grooten afstand van den wal, van de pink Camelia en Maria, van den reeder Arend van der Toorn, te Scheveningen, over boord gevallen en jammerlijk verdronken, de matroos Leendert Keus. Deze bevond zich alleen op het dek, toen eene stortzee het vaartuig op zyde wierp, zoodat er een betrekkelijk geruimen tijd verliep, voordat de equipage konde bovenkomen. Eerst toen bemerkten zij dat Keus over boord moest gevallen zijn en zag hem dan ook op eenigen afstand als het ware met den dood worstelen, zonder in de moge lijkheid te zijn eenige hulp te kunnen aanbrengen. Bij de werken aan het havenhoofd in zee te Velsen had jl. Woensdag een droevig ongeluk plaats, door het plotseling instorten van een gedeelte van den steiger in zee, op welk gedeelte, ter lengte van p. m. 8 ellen, zich 4 heton-blokken en 8 werklieden bevonden. Door het onverwacht breken van twee der jukken, op welke te dier plaatse de Bteiger gebouwd was, stortte de steiger met het plankier ineen, met dit ongelukkig gevolg, dat door den val op het daar onder in aanmaak zijnde steenen hoofd twee geachte werklieden (waaronder één Engelschman) onmiddelijk gedood en de zes anderen min of meer gekwetst werden. Een persoon te 's Hage, die dezer dagen uit het huis van arrest ontslagen was, waar hij gevangen had gezeten wegens mishandeling zijner huisvrouw, van wie hij wettig gescheiden leefde, heeft gisteren morgen aan zijne echtgenoote eene groote snede in den hals toegebragt. Men vreest voor haar behoud. De dader is ontvlugt, doch spoedig door de politie achterhaald. Te 's Hage is een lljarige knaap bij het uithalen van musschennestjes van eene niet geringe hoogte van het dak op de binnenplaats gevallen. Onder het smartelijkste lijden bragt hij nog weinige uren van den nacht door en bezweek daarna. Een der kiezers van Delft heeft zijne stem uitgebragt op Z. M. den Koniug. In de laatste dagen is de uitvoer naar Engeland van nieuwe aard appelen, die voornamelijk nit het Westland en uit de omstreken van Zwijndrecht worden aangebragt, te Rotterdam aanzienlijk toegenomen. De prijzen zijn dalende. De doorvoer van Duitsebe kersen wordt op groote schaal voortgezet en reeds zijn aldaar eenige mandjes Geldersche kersen aangebragt, die insgelijks naar Engeland werden verzonden. Hoe groot het verschil is tusschen de temperatuur van de maand Mei van dit en die van het van het vorig jaar, bleek o. a. aan de zwemschool van den heer Vossenaar, aan den Krommen Rijn te Utrecht. Het aantal genomen baden beliep daar in de afgeloopen maand 576, tegen 8556 in Mei 1868. Op enkele dagen van laatst genoemde maand werden er nagenoeg evenveel, of zelfs meer baden genomen dan nu in de gebeele maand, zooals bijv. 9 Mei 1868 536 en den 20sten 584 baden. Op diezelfde dagen van 1869 werden er respectievelijk 52 en 13 baden gebruikt. De wachtmeester der Veld-Artillerie, te Utrecht in garnizoen, die zich aan het het verkoopen van haver had schuldig gemaakt, is door het hoog militair geregtshof tot vijfjaren tuchthuisstraf veroordeeld. Uit Breda wordt van den 9 dezer gemeld: De liefhebberij om elkander een ongeluk te schieten schijnt hier toe te nemen. Onlangs schoot een officier een zijner collega's, met wien hij op eens anders kamer musiceerde, per abuis met een pistool een stuk uit den neus: gelukkig kwam dit nog goed teregt. Nu weèr heeft een kadet in het. kamp bij Teteringen zijn kameiaad, met wien hij aan de theetafel zat, een kogel in den schouder gejaagd, door het ouvoozigtig spelen met een pistool, waardoor het schot afging. De kogel is, naar meD zegt, niet uit het schouderblad te krijgen, overigens bevindt zich de gekwetste in geen gevaarlijken toestand. Voor eenige dagen vond men nabij Tilburg in een bosch aan zijn zijden halsdoek aan een boom hangen het lijk van een jong mensch, welke reeds eenige dagen de ouderlijke woning verlaten had, zonder dat men wist waarheen. De stoomboot Stad Vlissingen n°. 2 is, bij het binnenloopen van de Marinehaven te Vlissingen, tegen den aldaar liggenden moddermolen met zooveel kracht aangevaren, dat de geheele keuken tinaal is weggeslagen en de keukenmeid in het dok is geworpen door den schok; zy werd echter gered. Eerstdaags zal te Doesburg eene proef worden genomen, om het post- en het telegraafkantoor onder het bestuur van één amb tenaar te vereenigen. Voor het eerlang aldaar te openen telegraaf kantoor zon geen directeur benoemd, maar eenvoudig een telegrafist gedetacheerd wordeD, om voorloopig de dienst waar te nemen en onderwijl den directeur van het daar bestaande postkantoor in het vak der telegrafie te onderwijzen. Wauneer deze proeven tot een gewencht resultaat leiden, dan zullen zeker vele plattelands-gemeenten eerlang in het genot van een telegraafkantoor deelen. Te Sneek werd dezer dagen op de botermarkt door een han delaar uit den omtrek de ronde som van 100,000 besteed tot aankoop van dit artikel. Door den den heer C. P. Nolden, kastelein aan de Veensluis te Knijpe, is eene proeve genomen met de manier van boterbereiden zooals die kort geleden door onderscheidene couranten is mede gedeeld, door nl. de room in een linnen zak te doen en deze dan 24 a 25 uren lang voet diep in den grond te begraven. De kwantiteit der alzoo verkregen boter was goed, doch de kwaliteit liet veel te wenschen over. Wanneer men deze boter zag naast die, welke de heer Nolden van dezelfde koe op de gewone manier had gekarnd, dan was het onderscheid zeer in het oogloopend. Het was als of deze „aardboter" hooiboter was, zoo'n kleur had ze, en kenners, die ze onder den neus namen, trokken hunne reukorganen nog al heen en weder, terwyl ze daarbij tevens bedenkelijk het hoofd schudden. Als een bewijs van buitengewone onbeschaamdheid, deelen de Industrieilaller de advertentie mede, waarin een destillateur in de Charente, eene door hem uitgevonden likeur aanprijst. Deze likeur heet: „de oude Pharaödrank." Het recept wordt opgegeven, benevens de likeur in de Pyramiden gevonden te zijn. Op een ouden papyrus met het wapen der vrouw van Potiphar stond het gebruik vermeld. Deze likeur had haar de vermetelheid gegeven Jozef aan te spreken door eene halve dosis had Jozef daarentegen de kracht erlangd, hare verleiding te wederstaan. De likeur wordt dan ook aanbevolen tot het verkrygen van bevalligheid, geest, schranderheid en deugd. Zij kan ook uitwendig worden aangewend. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met den 30 Junij a. s. worden de navolgende officieren, enz. bestemd om naar Oo9t-Iodië overgevoerd en ter beschikking gesteld te worden van den commandant der zeemagt en chef van het dep. der Marine in N. I., als: de luits. ter zee lste kl. J. B. A. de Jossetin de Jong en K. O. van der Veen; de luits. ter zee 2de kl. G. Eek, J. F. M. Lange, G. vao Herwaardeo, jbr. H. M. van der VVijck, J. van Herwaarden en E. J. Hoos; de adelb. lste kl. H. C. Achenbach en jhr. B. W. J. van Pabst van Biogerdcade off. van gez. 2de kl. H. van Stockum; de off. van gez. 3de kl. F. M. Cowan; de off. van adm. 2de kl. J. A. Lagaaijde off. vao adm. 3de kl. P. D. G. Soetbrood Piccardt; de scheepsklerken W. K. M. Hazen en M. J. Vitringa. De luit. ter zee. 2de kl. J. C. de Borst Verdoorn wordt met den 1 Julij a. a. geplaatst op het wachtschip te Willemsoord; en de adj.-adm. F. H. A. Pool, dienende op de drijvende batterij Neptuous, wordt met den 30 dezer op non activiteit gesteld en op dieo bodem met den 1 Julij daaraanvolgende vervangen door den adj.-adm. E. Fabius. Z. M. heeft o. a. benoemd: tot koloDel plaats.-coram. 2de kl. te Ngmegeo, den luit.-kol. J. van den Hnmmel vao het 2de reg. inf., tot plaats.-comm. 3de kl. te Helder, den majoor J. J. baron Melvill van Carobee, van het wapen der inf., tbans op noo-activiteit; tot loit.-kol. bij het iostr.-bataillon, den majoor J. C. J. Kempees, commandant vao het corps. De majoor plaats.-comm. Charlier alhier is overgeplaatst naar Grave. De berigten zoo uit Parijs als van elders uit Frankrijk over de ongeregeldheden blijven aanhouden, hier en daar nemen zy een ernstig karakter aan, vooral in de hoofdstad is dat het geval. Velen beschouwen het te krachtig optreden van de autoriteit als de oor zaak van den omvang, die de ongeregeldheden verkregen hebben. De Keizer en de Keizerin zyn Vrijdag middag tegen 4 uur in een open rjjtuig de Boulevards langs gereden, zy waren door geen escorte vergezeld, en zijn met veel levendigheid toegejuicht. Donder dag nacht bevonden de minister van Oorlog en eenige hoofdofficieren zich op het paleis der Tnileriën; de troepen waren gereed om uit te rukken. Vrijdag is een ministerraad gehouden, welke door de Keizerin werd bijgewoond. Prins Napoleon heeft eene conferentie met den Keizer gehad. Des nachts zijn 500 personen gearresteerd. Verscheidene hunner waren met dolken en revolvers gewapend. Ook zijn eenige leden van de comité's voor de jongste verkiezingen in hechtenis genomen. Er heerscht eene groote drukte en opgewonden heid op eenige Boulevards. H. M. de Koningin der Nederlanden is jl. Maandag op het paleis der Tuileriën ontvangen. Door Keizerlijke equipages met haar gevolg van het Bristol-Hótel afgehaald zijnde, is zy door den Keizer en de Keizerin aan den voet van den grooten trap van bet paleis opgewacht, geworden. Het diner, waaraan H. M. heeft deelgenomen, bestond nit 60 couverts en is in de Diana-galery gehouden Den volgenden dag heeft de Koningin der Nederlanden een bezoek aan Koningin Isabella gebragt, hetwelk die Vorstin een paar unr later met een tegenbezoek beantwoord heeft. H. M. verlaat Maandag a. s. Parijs. De blijken van deelneming, welke vooral de heer Thiers ter zake zijner verkiezing ondervindt, zijn uitermate groot en talryk. Meer dan tienduizend personen hebben hem Maandag avond hunne gelukwenschen komen aanbieden. „Zyne deur (zegt le Monde) stond voor een ieder, die zich aanmelde, open, en zijne gezelschapszaal leverde dan ook het bontste gezigt op, hetwelk zich denken laat; men zag er zoowel den kiel en de pet van den handwerksman, als de toilettten der elegante wereld. Onwillekeurig werd men by dat gezigt aan het Witte Huis te Washington herinnerd." Naar men thans verneemt, heeft de heer Thiers, toen hg, na de toespraak van den heer Dufaure, zich eenigermate van zyne aandoening hersteld had, met eene bewogen stem geantwoord„Ik zweer, dat ik mij als een regtschapen burger zal gedragen." De beroemde Fransehe wynberg Cios-Vougeol zal in het begin van Augustus worden verkocht. Hy is ingezet voor den prijs van twee millioen francs. De wedren in het Bois de Boulogne heeft, behalve veel En- gelsche sportsmen en hardloopers, ook een talrijke bezending van pick-pockets naar Parijs gelokt, en Zondag en Maandag zyn er niet minder dan honderdveertig van die lieden met lange vingers op heeterdaad betrapt en opgepakt. Het eigenaardige hierbij is, dat bijna geen huDner op het oogenblik, waarop hy iets kaapte en gearresteerd werd, het gestolen voorwerp nog in de hand of in den zak had, ja, dat men dit zelfs byna nooit terug vindt. De pick-pockets toch opereren nooit alleen, maar hebben altijd een collega in hunne onmiddelijke nabijheid, wien zy handig het ge- stolene voorwerp overgeven, om er zich mede uit de voeten te maken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1