1869. N°. 73. Vrijdag 18 Junij. 27 Jaari Loting voor de Schutterij. binnenland! buitenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. JAARLIJKSCHE OEFENING MET DE BRANDSPUITEN. HELDERSCHE .Ui. EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verscliijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. J Prijs der Advertentiën: Van 1regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Het PLAATSELIJK BESTUUR der gemeente HELDER maakt bekend, dat de LOTING voor de in deze gemeente gedurende dit jaar voor de Schutterij ingeschrevenen is bepaald op VRIJDAG den 35 JUNIJ" 1809, des namiddags ten zes ure. Dat de loting zal geschieden in het WEESHUIS, in te gaan door de Oostelijke poort. Dat men bij de loting moet opgeven de redenen van vrijstelling van dienst, die men heeft of vermeent te hebben, en dat de alphabetische naamlijst der ingeschrevenen van heden af, tot den dag der loting toe, op-de gewone kantoor uren op de Secretarie ter inzage is ncdergelegd. Helder, Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, den 16 Junij 1869. STAK MAN BOSSE. j> i» u jj jj jj jj jj jj De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de bij de Brandspuiten geplaatste personen, dat de JAARLIJKSCHE OEFENING EX zijn bepaald als volgt Met spuit N°. 1 opMaandag 21 Junijl869, 'snamiddags7ure. 2 Dingsdag 22 7 3 Woensdag 23 7 4 „Donderdag24 7 5 „Vrijdag 25 7 6 „Maandag 28 7 De manschappen, tot die oefeningen schriftelijk opgeroepen, worden ernstig aangemaand daaraan stiptelijk te voldoen, zullende de nalatigen worden vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 16 Junij 1869. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Junij. De wanordelijkheden te Parijs, waarvan wij in het vorig nommcr gewaagden, hebben sedert opgehouden. Het laatste berigt uit die hoofdstad meldt, dat het overal rustig is. De officiële en half— officiële bladen in Frankrijk zjjn onuitputtelijk in loftuitingen jegens de regering, de policie en de troepen, voor de flinke houding te midden dier volksbewegingen, waardoor verdere onheilen zjjn ver hoed. Beklagelijk vinden we echter het lot der ongelukkige men- schen, die wegens het gebeurde thans in hechtenis zijn, terwijl hunne familiën welligt aan armoede en gebrek ten prooi zjjn. Uit Madrid wordt gemeld, dat in de jl. Maandag gehouden zitting der Cortes discussiën zijn gevoerd over de wet op het regentschap, bij welke gelegenheid de minister Topete o. a. gezegd heeft, dat hij voor zich het proclameren van den hertog de Montpensier tot Koning voor de eenig mogelijke oplossing der kwestie houdt. In Engeland is de wet tot opheffing der Protestautsche staatskerk in Ierland thans bij het Hoogerhuis aan de orde. De bestrijders dier opheffing zijn druk in de weer om de regeringsvoordragt aan te vallen. Groote vergaderingen worden er gehouden; adressen, van eene menigte handteekeningen voorzien, worden bij het Huis ingediend, om zoo mogelijk de aanneming der wet te verhinderen. Een wet, die zoo naauw met de belangen der geestelijkheid in be trekking staat, heeft niet onnatuurlijk hare aanvallen te duchten. En bovendien, de inrigting, die thans gesloopt zal worden, is oud, en velen hebben eerbied voor hetgeen door ouderdom eerwaardig is geworden. Een der bestrijders vau de opheffing heeft in het Hoogerhuis voorgesteld om, daar men de wet wel zou aannemen, haar door amendementen zoo weinig mogelijk schadelijk te maken. De 51ste verjaardag van H. M. Sophia Frederika Mathilda, Koningin der Nederlanden, wordt heden, door het uitsteken van vlaggen van de openbare en van bijzoudere gebouwen en van de schepen in onze havens, gevierd, 's Middags ten 12 ure is op het stations-terrein door het garnizoen parade gehouden, die door een groot aantal ingezetenen werd bijgewoond. De parade aan boord der oorlogschepen alhier had des voormiddags plaats. Van Zr. Ms. wachtschip Kortenaer wordt ter gelegenheid van dezen nationalen feestdag het koninklijk salut gegeven. Het optrekken en afwerken van het gebouw voor de adel borsten der Kon. Ned. Marine alhier op het daarvoor bestemde funderingswerk en trasraam is gegund aan de firma P. Limburg te Rotterdam, voor 193,000. Er circuleert thans in de gemeente eene inteekenlijst, waarin de gelegenheid wordt opengesteld om geldelijke bijdragen af te staan ten behoeve van den tweeden algemeenen wedstrijd, uitgeschreven door den Nederlandschen Weerbaarheids-bond. Die wedstrijd zal dit jaar gehouden worden aan de Bilt, nabij Utrecht, en even als ten vorigen jarc zal de gelegenheid tot deelneming openstaan voor de leden der weerbaarheids-vereenigingen, der schutterijen en van alle wapens van land- en zeemagt. De wedstrijd zal worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins van Oranje. Bij het schietterreln zal, ten behoeve der mededingers, een kamp worden opgeslagen. Het transport officieren, onderofficieren en manschappen der Marine, die met het koopvaardijschip de Voorlichter van Rotterdam naar Indië zullen vertrekken, zullen op Woensdag 30 dezer, des morgens met den lsten trein, van hier naar Rotterdam afreizen. Tot landmeter 1ste kl. bjj het kadaster is bevorderd de heer C. Schriller, thans landmeter 2de kl. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer, betreffende het wets ontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Zaandam naar Amsterdam, is door den minister van Binnenl. Zaken beantwoord. In de memorie van beantwoording deelt de Minister op uitvoerige wijze mede al hetgeen er sedert den aanleg van de staats-spoorwegen over de verbinding der lijnen te Amsterdam en de plaatsing van het station aldaar is voorgevallen. De Minister dringt thans aan op het nemen van een besluit. De verbinding aan de zuidzijde der hoofdstad wordt door den Minister niet voor onuit voerbaar verklaard, maar Z. Exc. gelooft niet, dat de uitvoering van dat plan voldoen zal aan de behoeften van den handel en aan de eischeo eencr eenvoudige en doelmatige exploitatie. Daarom stelt de Minister voor te besluiten tot de verbinding der verschillende lijnen aan de noordzijde der stad. Dat plan staat bij de uitvoering er van in onmiddelijk verband met de werken aan het Noordzee-kanaal en de afsluiting van het IJ. Uit eene bij de memorie overgelegde schets voor de volgorde van uitvoering blijkt, dat daarmede een begin kan worden gemaakt, zonder dat het kanaal nog geheel voltooid is. De Minister wijst in zijn antwoord op het groote belang van een centraal punt te Amsterdam tot zamenkomst der verschillende spoor wegen. De opbrengst der Noordhollandsche staatsspoorweg Helder Uitgeest heeft bedragen in Maart 1869: Aan reizigers 10,478,45 goederen en vee 2253,45; diversen 3,00; totaal 12,734,90. In April 1869: Aan reizigers 11,235,42^; goederen en vee 3100,00; diversen 2374,10^; totaal 16,709,53. De Hooge Raad der Nederlanden heeft gisteren een belangrijk arrest gewezen, alsvernietigd het arrest van het hof in Utrecht, waarbij J. Jansen tot gevangenisstraf is veroordeeld ter zake van het door onvoorzigtigheid doen ontstaan van gevaar voor een trein, dien hij als machinist bestuurde, en hem van alle regtsvervolging ontslagen. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft het initiatief genomen tot het instellen van een onderzoek naar den maatschappeljjken toestand der boeren-arbeiders in Nederland. Die maatschappij heeft namelijk een programma van vragen uitgegeven, door welker beant woording men tot de kennis van den maatschappelijken toestand dier arbeiders hoopt te komen. Onder die vragen komen er 29 voor, welke betrekking hebben op deo arbeid, de inkomsten, de inrigting, de kosten, de levenswijze van het gezin, en voorts o. a. eenige, waarin men verlangt te weten, of onder de arbeiders vereenigingen bestaan, om hunnen zedelijken en stoffelijken toestand te verbeteren en zoo ja, welke hare resultaten zijn. Jl. Dingsdag werd te Texel op de hofstede Ons genoegen, nabij den Burg, een licht rood bonte duif gevangen; men ontdekte op den linkervleugel het navolgende merk, in het blaauw (voor zoover leesbaar): „1850, Bond van Gend, Societe' la Trompette." Het beestje bevindt zich in gezonden staat en de bezitter is genegen het aan de eigenaren op te leveren. Ter gelegenheid der algemeene vergadering, door de Hollandsche Maatschappij vaD Landbouw te Furmerend te houden, zal aldaar van 29 Sept. tot en met 3 Oct. een algemeene tentoonstelling worden gehouden van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw. De tentoonstelling wordt den 29sten 's morgens ten 11 ure geopend. De veetentoonstelling zal gehouden worden den 1 October van 's morgens 11 tot 's middags 3 ure. Voor deze tentoonstelling zijn uitgeloofd door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden 3 gouden en 2 zilveren medailles; door Z. K. H. Prins Hendrik 2 gouden en 5 zilveren medailles en voorts een aanzienlijk getal gouden, zilveren en bronzen medailles. Jl. Dingsdag is te Waard en Groet feestelijk gevierd het vijf-en-twintigjarig bestaan van dien polder. De commissaris des Kooiugs en vele notabelen, benevens zij die de indijking ontwierpen en tot stand bragten, werden door een eerewacht te Schagen van het station afgehaald. De feestelijkheid had een aantal belangstellenden en nieuwsgierigen van elders derwaarts gelokt. Alles was met vlaggen getooid en het heerlijkste zomerweder begunstigde dezen vreugdedag. Gisteren werd te Amsterdam Zr. Ms. monitor de Tijger in dienst gesteld. Jl. Dingsdag werd in bet Burgerweeshuis te Amsterdam, door het bestuur van de Sloter Binnen- en Middelveldsche ge combineerde polders, in een perceel en bij enkele inschrijving publiek aanbesteedHet reconstrueren van een scheprad tot vijzelmolen, benevens het eenjarig onderhoud van een scheprad en twee vijzel molens, twee polderhuizen met derzelver overhalen en een stoom gemaal aan bovengenoemde polders toebehoorende. Aannemer de heer P. Willems, te Anna Paulowna-Polder, voor 14,201. Jl. Dingsdag heeft te Haarlem plaats gehad de vergadering van afgevaardigden ter verkiezing van 5 leden voor het prov. collegie van toezigt op de administratie der goederen van de Herv. Gemeenten in Noordholland. Bij die gelegenheid is het gebleken, dat van de 180 kerkelijke gemeenten in deze provincie zich tot nu toe 163 hebben aangesloten aau het besluit tot voorloopige regeling van het beheer, terwijl ter vergadering 136 afgevaardigden tegenwoordig waren. Nadat de heeren mr. J. Heijdanus, mr. G. Corver Hooft, mr. J. F. T. van Valkenburg en J. C. Enschedé, leden van het tegenwoordig provinciaal collegie, hadden verzocht, bjj de verkiezing niet in aanmerking te komen, werden verkozen: de heeren A. van Stralen en mr. E. A. Jordens, te Haarlem; G. J, Versteegh, te Edammr. J. R. H. van Leljjveld, te Alkmaar en K. de Jong, te Hoogcarspel. Te Beverwjjk rigten de rnpsen groote verwoestingen aan. De meeste vruchtboomen staan bladeloos en van vruchten ontdaan. De aardbeziën, de eerste hoop van de tuiniers, beloven een slechten oogst. Over het algemeen komen de vruchten niet vooruit en ver krijgen een kwijnend aanzien. Het Prov. Geregtshof van Zuidholland heeft gisteren uitspraak gedaan in het vierde regtsgeding ter zake van de Rotterdamsche ongeregeldheden. Vijf der acht beschuldigden, Schieveen, de Haan, Benning, Campbell en Beunings zijn vrijgesproken; twee, de Heer en Rucb, zjjn veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf; Bunk is veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van 50. Ten gevolge eener ongesteldheid van den heer Philipse, is de behandeling der zaak van Jacob de Vletter uitgesteld tot a. s. Donderdag. Jl. Woensdag in den vroegen morgen overleed te Leiden in den ouderdom van bijna 72 jaren de heer Jan Kros, hoofdopzigter der werken van het hoogheemraaadscbap van Rijnland, die van zjjn jongelingsleeftijd af ijverig en trouw werkzaam was in de zorg voor de djjk- en andere werken van dit belangrijk waterschap, dat met de droogmaking van het Haarlemmermeer en den waterafvoer naar zee in zoo naanw verband staat. Tot wethouder te Brielle is benoemd de heer A. A. Gjjsberti Hodenpijl, oud-off. van adm. 1ste kl. bij de Marine. In een der Overmaasche dorpskerken werd op een der jongste Zondagen de voormiddag-godsdienstoefening op de volgende min stichtelijke wijze gestoord. Op een der hofsteden van de landelijke gemeente was eene gewigtige crisis ophanden, waarbij de hulp van den boer, die met de vrouw ter kerke was getogen, noodzakelijk vereischt werd. Een jongen, onmiddellijk naar de kerk gezonden om den baas te roepen, treedt het kerkgebouw binnen en valt den predikant met eene gillende stem in de rede: „Arend Romein, of je dadeljjk thuis zult komen! De koe moet kalven." H. M. de Koningin is jl. Dingsdag op het Loo aangekomen. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje zijn H. M. een eind wegs tegemoet gereden. Op den eersten dag der kermis te Deventer heeft de gezondheids commissie verschillende eetwaren in de kramen koek, suikergoed, zuur, enz. en vooral de kleurstoffen, waarmede die artikelen versierd plegen te worden, onderzocht. Uit dat onderzoek is gebleken, dat de kleurstof der groene blaadjes, die op kermiskoeken geplakt zijn, aanzienlijke hoeveelheden van het zoogenaamde schweinfurter groen bevatten, eene arseuik- en koperhoudende verbinding, die tot de zwaarste vergiften behoort, zoodat een konijn, eenige uren nadat het één zoodanig blaadje had gebruikt, stierf. Men bevond verder dat de kleurstoffen van geel- en oranje-papier, waarmede vele koeken beplakt waren, loodverbindingen bevatten, die na gebruik hevige kolieken veroorzaken. Het uitstallen en verkoopen van zoodanige waren is onmiddelijk verboden. Op een der stormachtige avonden van de vorige week had aan het spoorweg-station te IdzardRoordahuizum het volgende voorval plaats. Terwijl een spoorweg-bediende bezig was een paar met schapen geladen wagens aan elkander te koppelen, zette een rukwind ze eensklaps in beweging en vóór men 't kon tegengaan, ijlden de wagens, steeds door den wind voortgedreven, met snelheid voort. Hier en daar, waar men ze zag aankomen, poogde men ze wel, door het werpen van zand op de rails, te doen stilstaan, maar de wagens waren koppig genoeg niet te willen gehoorzamen. Eerst te Wolvega, meer dan een uur sporens, werd men ze meester, vooral ook tot blijdschap van den bediende, die gedurende al dien tijd in de weinig benijdbare positie had verkeerd, van tu9schen de wagens in te moeten mededraven. Gelukkig dat een spoorwegbrug die de geïmproviseerde trein moest passeeren, gesloten was en dat geene andere treinen in aantogt waren. Het Vaderland hecht gewigt aan de cijfers en doet opmerken, dat ditmaal van de 95,788 kiesbevoegden 76,249 hebben gestemd. Op de liberale candidaten zjjn nitgebragt 38,839 stemmen; op de conservativen 17,279; op de anti-revolutionairen 11,366 en op ultra- montanen 4167. Omstreeks 4000 stemmen waren verdeeld over candidaten van niet geprononceerde rigting. De 900 stemmen, te Almelo uitgebragt op Graaf Schimmelpenninck, telt het Vaderland niet mede, omdat het niet weet tot welke rigting zjj behooren, BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De inspect. van adm. A. Polkjjn, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië, en den 7 dezer maand in Nederland teruggekomen, wordt met dat tjjdstip op non-activiteit gesteld. De inspcct. van adm. A. Polkjjn is benoemd tot ridder der orde van den Nedert. Leenw. Le Peuple behelst een brief, door den Keizer aan den afgevaardigde baron de Mackau geschreven, waarin gezegd wordt: „Ik heb den brief ontvangen, waarin gjj uit naam uwer kiezers, (van het departement der Ome) den wensch uitdrukt, dat mijn gouvernement sterk genoeg moge zjjn om de aanrandingen der partjjen af te weren en aau de vrijheid den waarborg van duurzaamheid te schenken, door haar op den grondslag van een vast eu waakzaam gezag te vestigen. Teregt voegt gjj daarbjj, dat conccssiën van beginselen en opofferingen van personen tegenover volksbewegingen steeds zonder uitwerking blijven, en dat een gouvernement, hetwelk zich zelf achting toedraagt, noch aan pressie, noch aan verleiding, noch aan muiterij moet toegeven. Die zienswijze is ook de mijne, en het verheugt mjj, haar door uwe lastgevers gedeeld te zien, terwijl ik mij er van overtuigd houdt, dat zjj ook door de meerderheid van de Vertegenwoordiging en van het volk gedeeld zal worden. Jl. Zaturdag had een beambte van den spoortrein met een soldaat der mobile nationale garde te Parijs een zonderlinge woorden wisseling. Deze kwam van een rijk bankier aldaar, wilde in costuum plaats nemen in een wagon lste klasse, maar de conducteur liet dat niet toe, omdat het koo gebeureo, dat ook een officier in diezelfde coupé plaats wilde nemen. Werkelijk verbiedt het spoor weg-reglement - misschien dagteekent dat van vóér 1789? - dat gemeene soldaten op de lste klasse reizen. Als een staaltje van verkiezingsjjver wordt uit Parjjs gemeld, dat een kiezer aldaar zich heeft opgehangen, omdat zijn candidaat Rochefort gevallen i9. De gewone gevangenissen te Parijs zjjn te klein om, met eo benevens al de logeergasten daar reeds aanwezig, ook nog de elf- of twaalfhonderd nieuw aangekomene te bergen, die gedurende de vorige week bjj de straatrumoeren zjjn aangehouden en opgeligt; velen van deze gearresteerden heeft men dus naar het fort Bicètre verplaatst, alwaar zjj in de kazematten verblijf houden. De ijver der polieie om op bedoelde avondeD geheele troepen in te pakken, zooals dusdanige inhechtenisneming genoemd wordt en moet worden, was zoo groot, dat het aantal onschuldigen alle verbeelding te boven gaat, ofschoon tot dusver niet meer dan 50 personen op vrije voeten zijn gesteld, en dat bovendien onder die onschadelijk gemaakte nieuwsgierigen verscheidene aanzienlijke personen, zelfs hooge staats ambtenaren zich bevinden. De prefect van het departement Pas du Calais, twee leden van den Raad van State en de zoon van een senator hebben nolens volens een- of twee etmalen iu den kerker moeten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1