1869. N°. 74. Zondag 20 Junij. DIENSTBODE! binnenland. 1 buitenland! Uitgever A. A. BAKKER Cz. 269ste STAATS-LOTERIJ. ADVERTENTIËN. HELDERSCHE EN lYIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dln'gsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Junij. De heer A. van Voornveld, benoemd tot auditeur bij den schutters raad alhier, heeft heden als zoodanig den eed afgelegd. Zr. Ms. ramschip de Schorpioen is gisteren van hier naar Hellevoetsluis vertrokken. Het schroefstoomschip het Zilveren Kruis, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is gisteren namiddag met goed gevolg te water gelaten. Er is eene wetsvoordragt ingediend tot wijziging en uitbreiding der wetten regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemagt. Het voornemen bestaat om den rang van officier van gezondheid 3de kl. bij de zeemagt te doen vervallen. Het is alzoo de benoeming tot officier van gezondheid 2de kl. die voortaan de rangopvolging zal regelen. De thans dienende officieren van gezondheid 3de kl., zoo mede de later tot dien rang te benoemen kweekelingen, die voor de in voering der wet van 1 Junij 1865 in dienst zijn gekomen, moeten drie jaren als officier van gezondheid 3de kl. hebben gediend, al vorens tot het doen van examen en tot bevordering in aanmerking te komen. Bij bevordering tot officier van gezondheid 2de kl. nemen zij rang boven de artsen, die na hen tot officier van gezondheid bij de zeemagt zijn aangesteld. Bij het vak van administratie wordt de rangopvolging geregeld naar de benoeming tot scheepsklerk en niet naar die tot officier van administratie 3de kl. Voor de apothekers, die in de wet van 1851 niet vermeld z|jn, regelt de benoeming tot apotheker 3de kl. de rangsopvolging. De verpligting tot het dienen als 1ste officier en kommandant zoowel voor de luitenants ter zee 1ste kl. als voor de hoofd-officieren, alvorens zij tot bevordering kunnen in aanmerking komen, zal worden opgeheven. Ook heeft men den verpligten diensttijd in eiken rang voor de hoofd- en vlagofficieren op twee jaren gebragt. Evenzeer is de verpligting opgeheven, aan de luitenants der mariniers gesteld om het bevel te hebben gevoerd over een ingescheept detachement, vóór dat zy tot bevordering in aanmerking kunnen komen. Den rang van adjunct-administrateur wenscht men, als oneigen aardig en overbodig, te laten vervallen. Tegelijkertijd is de diensttijd voor de officieren van administratie 2de en 3de kl. op vier jaren voor eiken rang gebragt. De scheepsklerken zullen van de vier jaren die zij, alvorens tot bevordering in aanmerking te komen, moeten hebben gediend, twee jaren buitengaats moeten doorbrengen. De verpligte diensttijd om van officier der administratie 3de kl. tot den rang van kapitein op te klimmen, is daarmede gelijkgesteld aan dien voor de adelborsten en de 2de luitenants der mariniers vereischt om den kapiteinsrang te verkrijgen. Bevordering tot rangeu boven dien van luitenant 1ste kl., dus van hoofd- en vlagofficieren, geschiedt geheel naar keuze. EeD verlof tot het waarnemen van eene lauds- of particuliere betrekking wordt slechts ais gunst en dan voor niet langer dan één jaar, met stilstand van traktement en bevordering, verleend. De sedentaire betrekkingen zullen in den regel (waarop enkele uitzonderingen zijn toegelateu) niet langer dan vier jaren achtereen aan denzelfden persoon worden opgedragen en voortaan worden waargenomen door officieren van het corps. Deze zijn de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp. Tot surnumerairs bij de posterijen zijn o. a. benoemdde hh. 0. C. Vrendenberg te Texel en N. Schuit te Hoorn. Beroepen te Leiden, ds. J. D. B. Brouwer, pred. te Harderwijk. Aau het Prov. gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: 1. het bouwen eencr ontvangers- en opzigterswoning en het doen van verdere werkzaamheden bij de Willemsluizen aan het Noordhollandsch Kanaal, minste inschrijver de heer R. Kroon, te Buiksloot, voor 18,373; 2. herbesteed: het vergrooten en verbe teren der haven op het eiland Marken, minste inschrijver de heer B. Beukenkamp, te Wieringen, voor 21399. Uit den uitslag der verkiezingen voor leden der Tweede Kamer op Dingsdag den 8 dezer blijkt o. a. dat opgekomen zijn in bet hoofd- kiesdistrikt Almelo 97 p. c. der kiezers; in Boxmeer 92 p. c.in Roermond 87 p. c.in Arnhem en 's Hertogenbosch 82 p. c.in Zutphen 81 p. c.j in Nijmegen 80 p. c.; in Dordrecht 79 p. c.; in Breda 78 p. c.in Alkmaar 77 p. c.; in Leiden, Gouda eu Brielle 76 p. c.iu Delft 75 p. c.in Zwolle en Zierikzee 74 p. c.; in Tiel 73 p. c.in Haarlemmermeer en Middelburg 72 p. c.; in Sneek 71 p. c.; in Dokkum, Deventer en Hoorn 67 p. c.; in Rotterdam 65 p. c.; in 's Gravenhage 61 p. c.in Amersfoort en Amsterdam 60 p. e.; in Leeuwarden 59 p. c.in Gorinchem 58 p. c.; in Haarlem 56 p. c.; in Zuidhorn 52 p. c.; in Tilburg 51 p. c.; in Utrecht en Eindhoven 50 p. c.; in Appingadam 49 p. c.in Maastricht 44 p. c.in Winschoten 39 p. c. en in Assen 38 p. c. Hoewel dus iu enkele distrieten het kiesrcgt naar waarde is geschat, blgkt elders nog weinig, dat het gewigt er van wordt beseft. De Tijd bevat eene aansporing tot de Nederlandsehe jongeling schap gerigt, om bij de Pauselijke zouaven diensttenemen. Het blad zegt, dat Rome in dringend gevaar, grooter dan twee jaren geleden, verkeert. Het meldt verder dat de tallooze zouaven, die toen naar Rome togen, thans, kun diensttijd geëindigd zijnde, naar huis ver langen, en het korps zeer zou gedund worden. Nog één jaar slechts zal, volgens het zeggen van de Tijd, die hulp noodig zijudau zullen de groote moeijelijkheden zijo doorgeworsteld en overwonnen. Te 's Hage had gisteren een poging tot moord plaats, welke echter, naar men verneemt, nog tijdig werd verijdeld. De heer B. M in de Lange Pooten woonachtig, werd in den winkel zijner woning door iemand, die van een scheermes was voorzien, daarmede aan gevallen. Na een hevige worsteling, welke op de straat werd voortgezet, en terwijl de aanvaller reeds bezig was zijn tegenpartij den hals af te auyden, wierpen zich een paar moedige lieden tusschen de twistenden en hadden het geluk ze tc scheiden en den moordenaar in de handen der polieie over te leveren. Men wil weten, dat de bedrijver dezer misdaad, zekere P., biertoe door jalouzie zou gedreven zijn, terwijl het slagtoffer juist eergisteren met zijne bruid was aangeteekend. De heer commissaris van polieie, Wulffers, vergezeld vaD den inspecteur Hardenberg, vau het voor gevallene onderrigt, begaven zich onmiddelijk ter plaatse en stelden omtrent het feit en de omstandigheden een onderzoek in. Verschillende doctoren waren mede daar tegenwoordig, die den aangevallene het eerste verband bebben gelegdde toestand van den lijder is echter niet zonder gevaar. Te Rotterdam beeft eene vrouw echtscheiding gevraagd, wegens mishandeling en overspel, door haar man gepleegd, met wien zy slechts 14 dagen geleden in het huwelijk was getreden. In een onzer vaderlandsche steden doet zich het zeldzaam geval voor, dat de Koninklijke dispensatie moet gevraagd worden tot het sluiten van een huwelijk tusschen een 16jarig jongeling en een 15jarig meisje. Aangekomen schepen te Batavia vóór 28 Mei: Generaal de Stuers, Nieuwland en Johann Willem. VertrokkenAllegonda Jacoba, Eva Johanna, Vice-Admiraal May, Aeroliet en Marie. Het volgende voorval had dezer dagen te Antwerpen plaals: Een bogcheltje, in gedachten verdiept, trad een door verscheidene buisgezinnen bewoond buis binnen eu liep den trap op naar den zolder, waar een groote pnrtjj linnen en ander waschgoed te droogen hing. Hij ontkleedde zich, deed vier hemden, twee broeken en twee paar kousen aan en stopte nog eenige vrouwenrokken en japonnen op de plaats van zijn bult. Even ernstig als hij gekomen was, klom hij nu naar beneden en was reeds op straat, toen aan eene buurvrouw, die hem met een dragelijken bogchel het huis had zien binnengaan, de buitengewone vergrooting van dit uitstekende ligchaamsdeel ver dacht voorkwam. Zij waarschuwt een policie-agent, die den man, na achterlating van het overtollige linnengoed, in verzekerde bewaring stelde. Te Gent heeft een stations-chef de door hem bekleede betrekking op zijn patent aldus ingevuldIJzerenspoorwegstiUtandplaatsbevelhebber Aan het Journal Officiel wordt uit Saint-Etienne gemeld, dat de militairen, na jl. Woensdag avond een troep mijnwerkers ge arresteerd te hebben, die het arbeiden trachtten te belemmeren, in de nabijheid der stad met steenworpen en pistoolschoten zyn ont vangen door het gepeupel, hetwelk de gevangenen wilde verlossen. De soldaten hebben vuur gegeven en de oproermakers zgn daarop op de vlugt gegaan6 of 10 hunner zgn doodgeschotenaan de zijde der militairen zgn 4 of 5 manschappen gekwetst. De 33 gevangenen zijn te Sain-Etienne aangebragt en opgesloten. De Keizerin van Frankrijk blgft bij haar plan om de opening van het kanaal van Snez bij te wonen. Er wordt een zyden tent voor haar gemaakt, die verscheidene duizenden francs kost en waar van zoo men zegt na gebruik als tent, klecren zullen gemaakt worden voor armen. De tent zal namelijk zeer groot zgn en de Egyptische armen dragen weinig kleêren. - De Pair ie meldt, dat de Chinesche regering „amende honorable" gedaan heeft van den oorveeg, dien de broeder des Keizers van uit zgn palankijn aan den Franschen gezantschaps-secretaris, Graaf de Rochechonart, heeft uitgedeeld. Pargs heeft op het oogenblik twee vreemde polentaten in zgn midden, een balven Koning en een miniatuur-vorst: de Onderkoning van Egypte en vorst Karei V van Monaco, chef der dynastie, die van 968 dagteekent en na de Habsburgsche de oudste is van Europa. Al de inwoners of liever de geheele bevolking van Monaco is van adel. Keizer Karei V verhief hen en bloc, in 1546, in den adelstand. Vorst Karei V zelf is een eenvoudig mannetje van 50 jaar, bijna blind en uiterst zuinig. Men verhaalt dat hij meermalen in persoon zijn fraai buitengoed Marchais aan vreemdelingen laat zien, en de fooijen aanneemt, die deze aan een knecht meenen te geven. De Fransche maatschappij der Menageries Impériales bevond zich op het einde van 1868 in het bezit eener vloot van 65 stoom schepen, eene waarde vertegenwoordigende van cirea 44 millioen gulden. In 1868 werden door de pakketten der maatschappij vervoerd 191,000 reizigers en 250,000 ton koopmansgoederen. De Comic Jinance zond dezer dagen een zijner redacteurs naar Memphis, om over het „wonder dezer eenw," den Pacific-spoorweg, verslag te geven. De schrandere man begeeft zich evenwel in plaats van naar Memphis in de Vereenigde Staten, naar de gelijknamige plaats in Egypte, en eenmaal daar aangekomen, zend hg aan zgn blad de navolgende dépêche„Geen spoorweg, niets dan monumenten en ruïnen. Spoorweg noodzakelijk; de communicatie zeer moegelijk olifanten zgn hier in groote hoeveelheid voorhanden." In Oostenrijk is op dit oogenblik een belangrijk proces aan hangig, waarbij 70 personen, die als afstammelingen van den in den dertigjarigen oorlog door de Zweden gevangen genomen graaf Martin Pichler, aanspraak maken op eene erfenis van 6,500,000 fl., die echter op dit oogenblik ter financie-kamer te Lintz berust. Na een jarenlang onderzoek is de zaak thans zoover gevorderd, dat de regten der Pichlers erkend zgn, zoo bewezen kan worden, dat Tobias Pichler, die als de zoon van den generaal wordt genoemd, werkelijk de zoon was. Thans heeft een jong advocaat van naam de zaak op zich genomen en wordt in alle openbare en geheime archieven gezocht naar het eenige nog verlangde bewijsstuk. Maar als dat stuk wordt gevonden, hoe moet de erfenis dan verdeeld worden? En wie moet wel, wie niet een aandeel hebben, en hoe groot moet ieders portie zgn? Daarover zijn de belanghebbenden thans reeds onderling aan het twisten, en wie weet hoe lang die twist nog weer kan duren! In den nacht van 16 dezer is te Florence een aanslag gepleegd tegen het leven van den afgevaardigde Lobbia; deze is echter slechts ligt gekwetst geworden. De moordenaars zijn tot dusver niet bekend. Met een zeer groote meerderheid is, gelijk te verwachten was, den 15 dezer door de Spaansche Cortes besloten aan maarschalk Serrano het regentschap over het ryk op te dragen. De nieuwsbladen hebben onlangs melding gemaakt van 384 schildergen, die, volgens mededeeling van den minister van openbare werken in Spanje aan de Cortes, zouden zgn verdwenen uit het nationale museum, tgdens het vorige bestuur. Thans heeft men in het ministerie bewijzen gevonden, waaruit blgkt dat 284 der ver miste schildergen zijn afgegeven geworden aan don Sebastiaan, oom der ex-Koningin en de overige aan kloosters en museums|indeproviuciën. De opening der nieuwe kamer heeft jl. Donderdag te Athene plaats gehad met een rede van den Koning, waarin de gang der zaken van de Parijsche conferentie wordt nagegaan in de verwikkelingen tusschen Griekenland en Turkye. De regering, zoo wordt gezegd, houdt vast aan de beginselen aangenomen door de conferentie in het welbegrepen belang van Griekenland. Wat aangaat de finaociën, zoo is het land in staat om aan zgn verpligting te voldoen, doch zal het zeer noodig zijn, de hulpmiddelen vruchtbaar te makeo, die het land ter zijner beschikking heeft. Blgkens de dezer dagen ontvangen berigten uit Japan, is de gouvernements-stoomboot Keicanee in de nabijheid van Jeddo in de lucht gesprougeo. Terwijl meu bezig was met kruid aau boord te brengen, was een der werklieden zoo onvoorzigtig van daarbij een pijp aan te steken. Ongelukkig vieleD daardoor eenige vonken op een beschadigd vaatje, waardoor het daarin aanwezige krnid vuur vatte, met het gevolg dat de geheele voorraad ontplofte. De geheele bemaoning met het werkpersoneel, te zamen 130 personen, werd in de lucht geslingerd en viel in het water neer. Twaalf man zgn vermoedelijk terstond gezonkenalthans men heeft, in weerwil vau alle aangewende moeite, geen van hen kunnen vinden. Elf anderen waren zoodanig verbrand en verminkt, dat er voor hen aan geen levensbehoud viel te hopen, terwgl een aantal anderen gewond zgn. De zwaargekwetsten zyu naar het rgks-hospitaal te Jeddo overgebragt. Te Boston (Amerika) zal van 15 tot 19 dezer het „Nationale juhilé des Vredes" worden gehouden. Bij deze gelegenheid zal een monster-muziekfeest worden gegeven. Een gebouw is voor dit doel opgerigt, waarin 50,000 menschen kunnen plaats nemen. Het koor bestaat uit 5000 zangers en 1000 muziekanten. De voornaamste artisten des lands zullen de solo's zingen. De ouvertures vaD Wagner's Tennhauser zullen door 600 uitstekende meesters worden uitgevoerd het Ave-Maria zal gezongen worden door Parepa-Rosa, terwgl de introductie door 200 violen zal worden gespeeld, het Volkslied zal worden gezongen door het geheele koor met groot orchest, orgel, militaire muziek, trommelslagers, enz. Meyerbeer's Kröning-marsch zal worden uitgevoerd door 1000 instrumenten. In de ouverture Fra Diavolo zullen 60 trompetters werkzaam wezen. By het koor der Zigeuners nit de Trouvère zal op 50 aanbeelden geslagen worden. Te New-York kan men in een school dagelyks naast elkander zien zitten een vader van 15 en eene moeder van 14 jaren, die nu en dan van den meester een kwade aantcekeniug krijgt, omdat zg de lessen moet staken om haar zoontje, een jongentje van 12 dagen, te zogen. Die familie is dus 29 jaar oud. Zg woont op Waverley- place, te New-York. Te Marysville in den staat Kentucky, heeft men een rgtuig gemaakt, dat evenals eene pendule met een sleutel wordt opgewonden en, door eene krachtige veer in beweging gebragt, naar alle rigtingeu loopt waar men het voertuig gedurende een half uur wenscht heen te leiden. De verschillende gronden, geplaveide wegen, macadams en gewone straatwegen zgn allen met dit geheel nieuwe voertuig bereidbaar, dat bovendien met zeer groot gemak eu vaardigheid bestuurd kau worden. VIJFDE KLASSE. Prijzen van 100 en daarboven. zevende lijst: No. 474, 10267, 11498 en 13419 ieder 1000; No. 2108, 4867, 7580, 10442, 10748, 15381 en 18154 ieder 400; No. 1863, 3609, 4543, 8101, 8221, 8750, 9289,12441,13939,14893,15377,16500en 17925 ieder/100. achtste lijst: No. 10581 ƒ5000; No. 3346, 5393 en 16823 ieder ƒ1000; No. 4859 en 4920 ieder 400; No. 324, 4477, 6712, 14673, 16735 en 17424 ieder 200; No. 2054, 2686, 4572, 6693, 9381, 10233. 14028 en 16143 ieder 100. Heden overleed de Heer JAN KROS, in den ouderdom van bijna 72 jaar. Leiden, 16 Jnnij 1869. Heden overleed ons innig geliefd Dochtertje GEERTRU1DA AGATHA MARIA, in den ouderdom van zeven weken. Nieuwediep, 16 Junij 1869. H. KOCH. G. KOCH—BRAND. Alle schuldeischers van JACOB Cz. 'LIST, Landman te Texel, worden bij deze opgeroepen tot bijwoning der tweede vergadering ter verificatie van schuldvorderingen op Woensdag den 30 Junij 1869, des namiddags ten één ure, in de Raadkamer dei Regtbank alhier. Alkmaar, 17 Junij 1869. De Curator, Mr. J. P. KRAAKMAN. Men verlangt tegen primo Augustus eene DIGNSTBODE, van de R. C. Godsdienst, die goed kan werken en koken, liefst van Texel of Wieringen. LOOST JO.Brieven franco, letter A. B., bij den Uitgever dezer Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1