1869. N°. 75. Woensdag 23 Jnnij. 27 Jaar binnenland buitenland! Uitgever A. A. BAKKER Cz. Het afscheidswoord van Jhr. Mr. C, VAN EOREEST. HELDERSCHE EN NIEl WEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zcgelregt. J Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 81 Junij vertrekt de Oost-Indi sche mnil over Southainpton. Door den beer jhr. mr. C. van Foreest is, onder het opschrift: „Aan de kiezers in het kiesdistrict Alkmaar," een ingezonden artikel geplaatst in de Nieuwe Alkmaarscke Courant van Zaturdag 19 Jnnij 11., n°. 25. De heer van Foreest verzekert, dat hij geweigerd heeft aan de uitnoodiging te voldoen om vóór het sluiten van de stembus het woord tot de kiezers te rigten, omdat hij het, met het oog op zijne adviezen in de Kamer niet noodig achtte. Z. i. heeft er nu echter, blijkens de uitkomst, misverstand plaats gehad en daarom levert hij eene staatkundige geloofsbelijdenis, met het oog op den bij de stembus gevoerden strijd over de neutrale school. Aan het slot van deze mededeeling van beginselen lezen wij„Ik meen in één woord, dat in een vrij land de schoolwetgeving zoo moet worden ingerigt, dat de staatsschool niet zooveel mogelijk, maar zoo weinig mogelijk aan het oprigten van bijzondere scholen in den weg sta!" Verder brengt de heer van Foreest een woord van dank aan de beide kiezersvereenigingen, die hem ditmaal weder tot haren candidaat hadden gesteld; aan allen die hem hun vertrouwen niet hebben ontzegd en eindelijk aan zijne tegenstanders, die hem op het parlemen taire slagveld een eervollen dood deden vinden,' „nu hij, door het hoog opheffen van het vaandel, het mikpunt van alle vijandelijke kogels was geworden." Ziedaar den inhoud van het schrijven van den afgevaardigde, aan het einde van zijn parlementaire loopbaan. Wat wij in onze artikelen ter bestrijding van zijne herkiezing omtrent den heer van Foreest hebben aangevoerd, het voor ons liggend stuk overtuigt ons daarom op nieuw, dat niet de persoonlijkheid van den heer van Foreest, maar slechts zijne heftig conservatieve beginselen behoorden te worden aangevallen. De man, die het van zijn stand punt zoo wel meent met zijn vaderland, die te goeder trouw in handhaving der gemengde school gewetensdwang meent te zien en die het niet over zich verkrijgen kon om, vóór dat de stembus gesloten werd, een onedel middel tot verlenging van zjju parlementair leven aan te wenden; die man verdient als menscli, al is hij van onze staatkundige rigting niet, onze warme sympathie. Maar zijne staatkundige belijdenis, waarvan wjj hierboven de slotsom mededeelden, is, vooral in dezen tijd, waarin eene magtige partij het hoofd opsteekt, om allerwege sectescholen in het leven te roepen, niet geschikt om sympathie te vinden bij heil, die van de instandhouding der gemengde school voor een goed deel liet geluk en de welvaart der natie afhankelijk achten. Bujten die staatkundige beginselen van den heer van Foreest was er ook geen reden om zijne herkiezing te ontraden; de liberale partij, die zoo vaak reeds, als om de stem van haren éénen afgevaardigde te neutraliseren, hem een man van den vooruitgang als mede-vertegenwoordiger voor dit district toevoegde, heeft ditmaal het overwigt gehad aan de stembus en over de conservative partij en hare door den heer van Foreest genoemde „natuurlijke bondgenooten" gezegevierd. Was het opschrift van het vaandel, door onzen afgevaardigde, volgens zijne verzekering, zoo moedig om hoog gehouden: „Voor de vrijheid en voor het vaderland," die leuze wordt ook door de liberale partij omhoog gedragen, ook zij begeert geene andere. Uit de staatkundige geschriften van den heer Knoop spreekt dezelfde geest en voor vrijheid en voor vaderland kan zeker wel de spreuk ziju van den generaal, die zoowel op staatkundig als op krijgskundig gebied den strijd durft aanbinden. Zijne bemoeiingen, ter vertegen woordiging van het Nederlandsche volk, zullen dan ook, wij mogen daarop met grond vertrouwen, door geene andere dan vrijzinnige beginselen geleid, strekken om bij de verzekering van rust en orde, zoo hier als in de koloniën, de meest mogelijke vrijheden aan het volk te verzekeren, en daardoor zal dan wel het dierbare vaderland toenemen in welvaart en bloei 1 HELDER en NIEUWE DIEP, 22 Junij. De voornaamste tijding op staatkundig gebied is de benoeming van maarschalk Serrano tot regent des Spaanschen rjjks. De Cortes hebben die benoeming gedaan met 193 tegen 45 stemmen. Twee dagen daarna zon de regent den eed op de grondwet afleggen. Ondanks deze benoeming, die ter bevordering van orde en rU9t in het land voorzeker een gewigtige stap voorwaarts kan heeten, geeft de toestand daar nog reden tot ernstige bezorgdheid. De minister Sagasta deelde dezer dagen in de vergadering der Cortes mede, dat de regering er mede bekend is, dat de reactie zamenspant, maar dat zij niet voornemens is een enkelen preventieven maatregel te nemen. In Spanje is bij het optreden van den regent des rijks een nieuw ministerie in het leven geroepen, met Prim als president. De zittingen van het Huis der Lords zjjn in den laatsten tijd van zeer veel belang, met het oog op de behandeling der Iersche kerkwet bjj dat deel der wetgevende magt. Een groot aantal adressen tegen de aanneming van bedoeld ontwerp komen dagelijks by het Hnis in. Ofschoon de aangelegenheid der opheffing reeds geruimen tijd het onderwerp van breedvoerige bespreking is geweest, zjjn de discussiën in bet Hoogerhuis toch in het geheel niet van gewigt ontbloot. Vooral met het oog op de beweging, die allerwege onder de Protestanten in Engeland is te bespeuren (welligt door belanghebbenden aangekweekt en bevorderd) zjjn de beraadslagingen thans te beschouwen als laatste en wanhopige pogingen om eene wet te doen vallen, die bestemd is een einde te maken aan eene schreeuwende onregtvaardigheid jegens de R. C. bewoners van Ierland, om een einde te maken tevens aan een stelsel, waardoor het mogeljjk was, dat de Iersche geestelijken fabelachtige sommen verdienden, terwjjl zjj hunne parochiën door hulppredikers met schrale tractementen deden bedienen. Men heeft nog hoop op de aanneming der wet. Het Britsche Hoogerhuis heeft jl. ZalurSag^ na langdurige beraad slagingen, met 146 tegen 33 stemmen besloten, de Iersche kerkwet voor de tweede maal te doen lezen. De heer Bright, minister van koophandel, heeft in een particulie ren brief zijn gevoelen geuit over den tegenstand, dien de regering bij de behandeling der kerkwet ondervindt; die blief is openhaar gemaakt in een dagblad, en dit heeft aanleiding gegeven, dat de regering in de beide Huizen en daar buiten in de dagbladen heftig is aangevallen. Verder zonden wij nog kuDnen vermelden boe graaf Derby al zijne welsprekendheid schier heeft uitgeput om de wet te besttijden, verzekerende, dat hij nog in zjjne stervensure troost zal scheppen bij de gedachte, dat hij tegen deze „lieillooze" wet heeft gestemd; hoe een der bestrijders zelfs zijne gronden der bestrijding uit het boek Maleacbi heeft geput, hetwelk verkondigt, dat het inhouden der tienden eener kerk roof is jegens God gepleegd. De collecte voor het Vaderlandsch Fonds voor de gewapende dienst in de Nederlanden, onlangs alhier gehouden, heeft opgebragt de som vau 61.38. Z. Exc. de minister van Marine met den hoofd-inspecteur van het Loodswezen enz., jl. Zondag alhier aangekomen, hebben gisteren, naar men verneemt, met den stoomschoener Frans Naerebout de quarantaine-plaats op Wieringen en het tonnenmagazjjn te Enkhuizen geïnspecteerd. De alphabetische lijst der personen, die dit jaar voor de Schutterij zijn ingeschreven, bevat 119 namen. De loting heeft Vrijdag 25 dezer plaats. De zangvereeniging Nut en Genoegen zal op Dingsdag 29 dezer eene buitengewone vergadering houden in het lokaal Tivoli alhier. De heer J. Hoek, hulponderwijzer aan eene der openbare scholen in deze gemeente, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de gemeente school te Ouddorp (bjj Alkmaar). Eergisteren werd in de Binnenhaven alhier opgevischt het lijk van den gezagvoerder van een in de haven liggend Engelsch sehip. Hjj werd reeds een paar dagen vermist. Aan H. Fokke, vuurstoker 2de kl. op het schroefstoomschip Marnix, is, als bljjk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een ligt matroos nit zee ter reede van Yokohama op 7 April jl., toegekend de bronzen medaille, alémede een loffelijk getuigschrift. Heden hebben in de hoofdkiesdistricten Haarlemmermeer, Leiden, Gouda, Roermond en Zuidhorn herstemmingen plaats voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De candidaten waartnsschen gekozen moet worden, zijn: teHaarlemmermeer Rutgers van Rozenburg en van der Biesen; te Leiden, Taets van Amerongen en Neeb; te Gouda, de Brauw en Bosschate Roermond, Arnoldts en Pijls, en te Zuidhorn Olivier en Wierda. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben na de ontvangst der Memorie van beantwoording, door de regering naar aanleiding van het voorloopig verslag ingediend, het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg ZaandamAmsterdam op nieuw onderzocht. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gem. te Edam door ds. W. J. Manssen, te lleverwijk. H. M. de Koningin, beschermvrouw der Vereeniging tot Nut der Armen te Rjjp, heeft, bij gelegenheid van haren geboortedag, weder eerie gift van honderd gulden aan die vereeniging geschonken. In de vorige week heeft te Spanbroek de aanbesteding plaats gehad van eene nieuw te bouwen pastorie, naar het plan van den architect Asseler. Het werk werd door den heer F. Vester, te Alkmaar, aangenomen voor 13,513. De Hollandsche Illustratie deelt omtrent het verblijf van H. M. de Koningin te Parijs de volgende bijzonderheid mede. Op het paleis der Tuileriën werd te harer eere een groot diner gegeven en daarna eene tooneel-voorstelling. Bjj die gelegenheid werd een alleraardigst tooneelstukje in verzen, van den dichter Coppée, getiteld le Passant, opgevoerd. De eerste actrice, mile. Agar, was blijkbaar zeer verlegen, toen zjj voor dat aanzienlijke gezelschap optrad; en na afloop der voorstelling vroeg de Koningin haar, waarom zjj in het begin zoo confuus geweest was. Wel, mevrouw de Koningin, het is de eerste maal dat ik voor Majesteiten optreed. Mejufvrouw, antwoordde onze Koningin met de gevatheid en innemendheid, die haar in zoo hooge mate eigen zijn het talent is ook een Majesteit; wij kunnen elkander dus de hand reiken. De Tijd gaf gisteren de laatste ljjst der nagekomen bjjdragen, die het blad, ter gelegenheid van 's Pausen gouden jubelfeest van de Nederlandsche katholieken heeft ontvangen tot een geschenk aan Pius IX, en gedeeltelijk ook tot bjjstand der Nederlandsche zouaven. Tevens leest men in dat blad het adres dat, ten geleide van het den Pans nog niet gezonden deel der ingekomen som van 82,583.71, hem zal worden aangeboden. Jl. Vrijdag, Zaturdag en Zondag werd te Amsterdam het negende Nederlandsche nationale zangersfeest gehouden. Jl. Vrijdag avond te 7 ure heeft de plegtige ontvangst der deelnemende lieder tafels in het Paleis voor Volksvljjt plaats gehad. De voorzitter van Amstels Mannenkoor heette al de aanwezige zangers welkom en de burgemeester van Kampen (vice-president van het zangers verbond) en de heer Bredius, uit Dordrecht, zeiden de leidende liedertafels dank voor de harteljjke ontvangst. Nadat vervolgens Amstels Mannenkoor de vreemde zaDgers een door den heer Richard Hol voor deze gelegenheid vervaardigde welkomsgroet had toege zongen, heeft de repetitie een aanvang genomen. Zaturdag ochtend is de tweede algemeene repetitie gehouden en des avonds heeft de groote uitvoering der ensemble-stokken plaats gehad. Aan het feest werd door 34 liedertafels, ongeveer 1000 zaDgers, deelgenomen. Zaturdag avond begaven de zangers zich in optogt naar het Paleis voor Volksvlijt, alwaar voor een zeer talrijk gehoor het programma van zangstukken ten gehoore werd gebragt. Zondag avond hebben eenige der voornaamste liedertafels af zonderlijk eenige muziekstukken ten gehoore gebragt. In weerwil van het gure en regenachtige weder was de zaal weder door een zeer talrijk gehoor ingenomen. Ofschoon besloten was, da{ op de uitvoering geene terugroepingen zouden worden toegestaaD, schijnt het onmogelijk geweest te zjjn den drang te wederstaan, welke door het publiek is uitgeoefend, nadat de vereeniging „Oefening en Uitspanning" uit 's HertogeDbosch hare zangstukken had voor gedragen. De toejuichingen waren zoo luid en zoo algemeen, dat de liedertafel zich gedrongen zag, nog een nummer nit te voeren. In het koffijhuis „de Beurs", te Gorinchem, is de onder officier M. plotseling en zonder de minste aaoleiding in een soort vau razernij vervallen, alwaar hij in zijne woede de gaslamp neer sabelde, de ronde tafel aan spaanders hakte, alles stok sloeg wat in zijne nabijheid was, en den bediende, die nog iets van de algemeene vernieling wilde redden, een hevigen bouw op het hoofd heeft toe- gebragt, zoodat geneeskundige hulp noodig was, welke is verleend door den heer chirurgijn van Walcheren. Bjj zjjne aanhouding door de politie en de militaire wacht, is door hem de jas van den inspecteur van politie verscheurd. De heer Óscar Carré heeft jl. Woensdag avond, bij de laatste voorstelling welke hjj te Deventer gaf, een merkwaardig bewjjs ge leverd van zijne bekwaamheid in het dresseren van paarden. Naar aanleiding van de bewering van een lieer aldaar, dat hjj zjjn paarden niet zelf dresseerde, heeft hjj op zich genomen in den korten tijd, welke hij le Deventer vertoefde, het paard van bedoelden lieer, een officier der huzaren, volkomen te dresseren, en werkeljjk is hem zulks zoo goed gelukt, dnt hij dit paard, „Nilas," gedurende eene voorstelling zelf berjjdende, daarmede alle mogelijke toeren verrigt heeft, en zulks tot zoo algemeen genoegen van het belangstellend publiek, dat hij tot vier maal toe met zjjn paard werd terugge roepen. Beter démenti ware zeker aan het twijfelen aan zijn vol maakte kennis op dit punt niet te geven geweest. In de Steenicijker Courant leest men de volgende curieuse advertentie: „Door Gods goedheid en hunne wederzijdsche genegenheid, zjjn te Oldemarkt door den huwelijksband za&mgesnoerd L. SINNIGE, van Veendam met R. MUURLINK, van Oldemarkt. Hun dankbare Neef, H. J. F. Muurlink. Neven, nichten en andere bloedverwanten, geene huwelijks-aan kondiging ontvangen hebbende, gelieven hun dit ten goede te honden; daar zij eenige vrienden kennisgeving toegezonden en eenige familie- Ietrekkingen vergeten hebben en beschouwen deze, hoewel wat laat, als bjjzondere kennisgeving. 141 Verzoeke van trouwbeklag verschoond te blijven." De vlasbouw op de zandgronden van Friesland moet hier en daar geheel of gedeeltelijk mislukt zijn, door de zoogenaamde vreting, waardoor de plant geheel verwoest is. Verscheidene stukken, welke voor eenigen tijd met een aangenaam groen prijkten en thans geheel zwart zjjn, worden op nieuw omgeploegd en met cichorei bezaaid. Zooals bekend is, bestaat de vreting bij droog, schraal weder, en woedt tot den langsten dag door. Alleen nat weder kan bareD voortgang verhinderen, 't Is dus niet te verwonderen, dat de landbouwers op de hooge zandgronden den gevallen regen met blijdschap welkom heeten, en er naar verlangen, dat zulks zich van tijd tot tijd moge herhalen, Groene kikvorsehen, de eenigen, die voor voedsel geschikt zijn, worden in grooten getale in het zuiden van Europa gegeten, en men vindt ze zoowel in stroomende als stilstaande wateren. De Farijsche markten worden hoofdzakelijk nit Quiévraio in België voorzien, waar de kikvor9chen de9 nacht9 met netten gevangen wordeu of ook wel met hoeken, waaraan men wormen tot lokaas slaat; zjj worden bjj auctie op de vischmarkten verkocht en brengen in den regel 12 het duizend op. De achterbouten worden ge woonlijk in witte saus gestoofd en hebben in smaak veel overeen komst met den vleugel van een jong kieken. De voorbouten en lever worden in soepen gebruikt. Slakken worden door de hoeren in de wijndistricten in de wijngaarden verzameld en in tonnen en teenen manden naar de Parijsche markten gezonden, waar zij even als de kikvorschen op de vischmarkt bjj auctie verkocht worden. Zij brengen gemeenlijk 4 het duizend op en worden door lieden opgekocht, die ze voor de restaurants gereed maken. Er zjjn talrijke etablissementen in de nabjjheid der markten, waar dagelijks gedurende de wintermaanden zeven of acht duizend slakken worden gereed gemaakt. Woensdag jl. is op verschillende plaatsen in Engeland sneeuw gevallen. Binnen kort zal te Londen eene tentoonstelling plaat9 hebben van kinderen en zuigelingen. De hoogste prjjs bedraagt 1000 pd. st. In het Engelsche graafschap Westmoreland waren den 16 dezer niet slechts de toppen der bergen, maar ook beschotte vlakten met sneeuw bedekt en was de luchtgesteldheid geljjk aan die in Febr. De noordewinden hebben daar met zeer geringe tusschenpoozen zes maanden geduurd. De buitengewone koude van dezen zomer ver geleken.met die in 1816 verschilt niet veel. Den 16den was de gemiddelde luchtgesteldheid 48,5, zjjnde 10,5 gr. lager dan de ge middelde luchtgesteldheid op dien dag gedurende de laatste vijftig jaren, en slechts 5 gr. boven die van 16 Junij 1816., In het vorige jaar was de gemiddelde stand van het weêrgla9 op 16 Junjj 79,10 gr. Door een groot aantal Duitsche geestelijken is bjj den Pruis- sischen Rijksdag eene petitie ingediend, waarbij aan die landsverga dering verzocht wordt, dat er eindeljjk maatregelen genomen worden, om paal en perk te stellen aan de toenemende onzedelijkheid der stukken, die men tegenwoordig ten tooneele voert, waaronder zjj met name la belle Ue'line aanwjjzen. Berlijn telt op dit oogenblik 21,556 meerderjarige honden. Van deze tot de dierenwereld behoorende Prnissische onderdanen genieten 1924 wegens hunne hoogadeljjke positie volslagen vrijdom van belasting, terwijl de overige 19,632 belastingschuldig zijn. Het getal zuigelingen en minderjarigen (de wet kent de regten van de meerderjarigheid van het hondengeslacht op zevenmaandschen leeftijd toe) wordt op 6000 geschat. Een zwartgallig filantroop heeft uitgerekend, dat voor de sommen, tot bet onderhoud der

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1