I0EL BUITENLAND. GUARANA ADVER TE IM TIË N. Kiezersvereeniging BURGERPLIGT. Er worden gevraagd: SCHELE HOOFDPIJN, HOOFDPIJN, NEVRALGIE; De spijsvertering bevorderende Pastilles INGEZONDEN. ui y* u 269ste STAATS-LOTERIJ 1 I In een onzer dorpen leest met het volgende zamengesteld uithangbord//Hier ZET men koffij thee over en scheer meseen AAN!" Door ïtayet is medegedeeld, dat het klimaat der landengte van Suez eene aanmerkelijke verandering had ondergaan, sinds het water in het meer van Timsah was uitgestort. De vorming van twee uitgestrekte waterbassins op eene plaats, alwaar voor eenige jaren slechts water was tijdens de overstrooming van den Nijl, heeft aldaar regenbuijen doen ontstaan, vroeger ongekend. Eayet maakt zelfs melding van een mist, die had kunnen wedijvereu met die van Parijs of Londen. Ten gevolge dezer mededeeling heeft prof. Buijs Ballot, te Utrecht, aan de academie des Sciences te Parijs de resultaten van onderzoekingen gezonden, die reeds van voor eenigen tijd dagteekenen en waarbij bewezen wordt, dat de uitdrooging van het Haarlemmermeer verandering heeft gebragt in het klimaat van het land. Uit een tal van waarnemingen is gebleken, dat sints deze uitdrooging de gemiddelde temperatuur zomers een halve graad is gestegen en 's winters een halve graad is gedaald. Ook de hoeveelheid gevallen regen had aanmerkelijke wijziging ondergaan. - De middelen om de koorts af te drijven zijn dezer dagen met twee vermeerderd, te weten het eten van spinnen en het drinken van een afkooksel van gekookt gras, beide letterlijk wel wat beest achtig, maar misschien om de minkostbaarheid in onze wouden gebruikt en, naar men gelooft, met goed succes, 't Zou waarlyk om de curiositeit de moeite waard zijn een lijstje te ver vaardigen van de zonderlinge medicamenten, die het geloof aan kwakzalverij, ook in onze dagen nog, weet te brouwen. Wat men ook zegge van de verregaande zonde, door onze voorouders in deze tegen weteuschap en gezond verstand bedreven, men twijfelt er zeer aan, of vele zonen en dochtereu der hoog geprezen verlichte negen tiende eeuw wel vrijheid hebben zich zoozeer boven hen te verheffen. Jl. Maandag had de stationschef Roobol, aan het station van den staatsspoorweg te Luik, iets aan den machinist te zeggen. Hiertoe op de locomotief gestapt zijnde, sprong hij daarvan af op eene andere ljjn, waarop juist eene locomotief van spoor werd ver wisseld. Dit niet opgemerkt hebbende, kreeg hij de machine tegen zich aan, met het ongelukkig gevolg dat hem een arm, een been en een gedeelte van het gelaat werd verbrijzeld, tengevolge waarvan hij den volgenden dag is overleden. Te Jodoinge (België) is by gelegenheid van de kermis een draaimolen ingestort, waardoor dit eigenaardige en onschuldige kermisgenot voor 185 personen, die op paarden en in bakken werden rondgedraaid, op alleronaangenaamste wijze gestoord werd. De meeste kwamen er heelhuids, anderen met bebloede hoofden, kneuzingen en ligte verwondingen af. Op voordragt van den maarschalk Niel, heeft Keizer Napoleon vier militairen, die zich aan boord der onlangs verongelukte stoom- pakket Abbatucci hebben bevonden, belooningen wegens hun man moedig gedrag toegekend, en wel aan den soldaat van het 42ste reg. van linie Paillard het kruis van het Legioen van Eer, en aan drie andere infanteristen, Lombardie, Mahieux en Ardit, de militaire medaille. Paillard is, nadat de stuurman van de Abbatucci met de sloep naar het Noorweegsche schip was gezonden om het tot bijdraaijen te nopen, twee uren lang, te midden der grootste ver warring, getrouw aan het roer gebleven en heeft dit eerst verlaten tien minuten nadat de kapitein het sein had gegeven dat alles ver loren was en een ieder slechts moest trachten het Iyf te bergen terwijl de drie anderen insgelijks blijken van moed en zelfopoffering gegeven hebben. Als uitvinder van den modernen vélocipède noemt men een zekeren Acbilles Vivos, Picardicr van geboorte, in leven werkman bij een fabriekant van elastieke kousen te Parijs. Eene vrij sombere geschiedenis wordt van dezen duisteren uitvinder verhaald. Zijn stokpaardje zou hem zoo zeer hebben vervuld, dat hij zijn werk bjj zyn patroon veronachtzaamde en slechts van twee stuivers brood per dag leefde. Als eenig werktuig bediende hij zich van een mes, om z(jn voertuig van hout zamen te stellen, dat bjj in zoo verre voltooide, dat hem op het laatst slechts vyf francs ontbraken om de wielen van ijzeren hoepels te voorzien, maar toen bragten uit putting en ellende hem naar het Hótel-Dieu, waar hjj in 1866 stierf. Honderd francs schulden nalatende, werd zijn sobere nalatenschap verkocht, waaronder ook de vélocipède van den uitvinder voor zestig francs. Jl. Maandag is te Parijs de eerste nieuwe tarwe ter markt gebragt, geoogst in den omtrek van Arles, de hoofdplaats van het departement der Monden van de llhone. De abt Liszt heeft eene som van 20,000 frs. naar Rome gezonden, grootendeels bestaande uit de opbrengst van een concert, hetwelk onder de leiding van dien vermaarden maestro te Regens burg is gegeven geworden. Door een Eransch blad wordt de op merking gemaakt, dat de abt, toen hjj nog leek-virtuoos was, ondanks zjjn groot talent, nooit zulke belangrijke recettes inoogstte als nu hij voor den Pieterspenning arbeidt. In Regenstreet te Londen bestaat eene fabriek van chignons, waar de overal, bjj de Squaws van Amerika, de Duitsche boeren, Afrikaansche Hottentotten, enz. verzamelde haren van hunne oor spronkelijke morsigheid worden ontdaan door stoombaden en andere bewerkingen. Alles behalve aangename geuren stijgen uit dit etablis sement op en nog dezer dagen werd daarover door de buren een klagt ingediend, die evenwel werd afgewezen op grond, dat, hoe stuitend die reuk ook wezen moge, zij niet in het minst nadeelig is voor de gezondheid. Tusschen 1 December 1868 en 10 Mei 1869 is het aantal misdaden, in Ierland gepleegd uit wrevel tegen de grondeigenaren of hunne rentmeesters, de zoogenaamde agrarische misdaden, iets grooter geweest dan in de laatst voorafgegane jaren, namelijk: drie moorden, een-en-vjjftig andere gewelddadigheden tegen persoon of have, en achl-en-zeventig schriftelijke bedreigingen met moord of brandstichting. In het opsporen der schuldigen is de justiie laat stelijk iets gelukkiger geweest dan vroeger. Een Fenian, met name Haggerty, is door den president Grant tot Amerikaansch consul te Glasgow benoemd. Of hem door het Britsche gouvernement de vrijheid tot het uitoefenen der consulaire magt gegeven zou worden, werd in de Vereenigde Staten voor twijfelachtig gehouden. Door de Protestanten in Ierland worden reeds aanstalten gemaakt om in de volgende maand het aandenken der gebenrtenissen, die op des eilands onderwerping aan het Britsche gezag uitliepen, te vieren met nog meer ophef dan in andere jaren. Die feestdagen, en bepaaldelijk den 12 July, worden door het gouvernement met bezorgdheid te gemoet gezien. „De viering der Protestantsche verjaardagen in Ierland zeide de minister Fortescue jl. Maandag bij het Lagerhuis heeft in vroegere tjjden tot burger oorlog geleid en zou thans kunnen leiden tot iets wat naar burger krijg zweemt. De regering is altijd in de bedroevende noodzakelijkheid geweest om in Juljj eene sterke magt van troepen en marcchaussée's naar het noorden van Ierland te zendenen nooit is dat ik zeg het met leedwezen noodzakelijker geweest dan thans; de regering zal dien pligt in vollen omvang vervullen." De pasgeboren Russische grootvorst Alexander Alexandrowitsch is benoemd tot chef van het Nowol-Scherkassische infanterie-regi- ment No. 145, en van eenige troepen der garde. Het uitzigt bestaat, dat er binnen eenige jaren een directe spoorwegverbinding tusschen Konstantinopel en Parijs zal tot stand komen. Er is namelijk tusschen Daoudpacha als vertegenwoordiger van den Sultan, het huis Rothschild en de bank van Lyon eene overeenkomst tot dit doel aangegaan. Volgens dit plan zou men over vijf jaren te Parijs in een waggon kunnen gaan zitten, om er na 69 uren rijdens te Konstantinopel uit te stappen. Het personeel der beambten aan deze lijn zou in een rond getal 100,000 man sterk wezen. Bij de eedsaflegging der Spaansche troepen aan de constitutie heeft maarschalk Prim de volgende toespraak gehouden: „Soldaten, gij hebt den eed afgelegd op de constitutie van de Spaansche monarchie en het is noodzakelijk, dat ge nimmer de pligten vergeet, die deze handeling u oplegt. De vrijheden der natie, tot den prijs van zoo groote inspanning verkregen, zijn onder uwe hoede; het vaderland vertrouwt u de heilige bewaring er van toe, en eischt van heden af van u de verpligting, voor zijne verdediging uwen laatsten ademtogt op te offeren, aldus door uwe gehoorzaamheid tjjdens den vrede en door uwen ijver in den strjjd het bewijs leve rende, dat onder uw krijgsmanskleed een burgerhart slaat. Ik hoop, dat niemand den overmoed zal hebben, de constitutie te schenden, die wij hebben bezworen, maar zoo iemand het soms mogt beproe ven, zouden het land, de burger-milicie, die groote reserve van het leger in de dagen van gevaar, u te hulp komen in de roemrijke taak, om onze instellingen te redden, en aan uwe zijde zou voor de verdediging van vrijheid en vaderland strijden uw generaal en minister van oorlog, Juan Prim." Een Engelsch dagblad van Gibraltar zegt in zijn nommer van 10 Junij: „Den 5 dezer was de bevolking van Cadix getuige van een voor haar nieuw tooneel, een uitwerksel van de afkondiging der godsdienstvrijheid in Spanje. Het was de lijkstaatsie van eenen Protestant, eenen Zweedschen heer, die sedert geruimen tijd daar ter stede verblijf had gehouden. Zijn lijk werd op de stedelijke begraaf plaats ter aarde besteld; de lijkdienst werd door den kapellaan van het Britsche oorlogsschip Pallas verrigt. Het was, naar wij meenen, de eerste maal, dat te Cadix het lijk van eenen Protestant openlijk ter aarde besteld werd. Daar de overledene er in hooge achting bij het publiek stond, werd de plegtigheid door een groot aantal inwoners van Cadix bijgewoond. Blijkens eene aankondiging van het bestuur der Suez-maat- schappij, zal de officiële opening van het verbindingskanaal tusschen de Middellandsche- en de Roode Zee plaats hebben den 17 Nov, a. s. De Onderkoning van Egypte is jl. Dingsdag, na een kort verblijf in Frankrijk, te Londen aangekomen. Hier wordt hjj als een gast van de Koningin behandeldhij heeft zijnen intrek in het Koninklijke paleis te Londen genomen, en is er door den Kroonprins ontvangen. Een in Illinois uitkomend blad vertelt, dat onlangs de bliksem in een school is ingeslagen, een paar schoenen van de voeten van een schooljongen heeft afgerukt en die, tot groot vermaak van de volstrekt niet ontstelde schooljeugd, naar het hoofd van den meester geworpen heeft. Men wendt in China een zonderling middel aan om het slechte weer te verbeteren. Zoo de periode van regen, wind, hagel en sneeuw daar wat bovenmatig lang duurt en de Chinezen ge- ruimen tijd te vergeefs hunne goden hebben gesmeekt aan het heerschende gure weer een einde te maken, zetten zij de afgods beelden buiten de deur om te zien of het weertje naar hun smaak is. Heden overleed na een smartelijk, doch geduldig lijden, ons hartelijk geliefde oudste Dochtertje CAROLINA, in den aanvalligen leeftijd van elf jaren. 's Gravenhage, 23 Junij 1869. W. C. DE ZWAAN. M. C. DE ZWAAN, van Broekhuizen. De ondergeteekende, Directeur van de Rijks Hoogeie Burgerschool te Alkmaar, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat hij op Zaturdag den 3 Julij, des namiddags van 2 tot 4 ure, zitting zal houden tot het INSCHRIJVEN VA» LEEULIACE» voor den vol genden cursus. Dr. A. T. VAN AKEN. Vergadering op Maandag 38 Junij 1869, 's avonds ten 8 ure, in het Bierhuis DE BROUWER, te Nieuwediep. HET BESTUUR. bij A. VISSER. oo^ublikkelijke genezing dier kwalen door het gebruik van van GRIMAUJjT C., Apothekers van Z. K. H. Prins NAPOLEON, te Parijs. Het is zeer gemakkelijk, om zich van de heilzame werking van dit middel te overtuigen. Een enkel pakje, opgelost in een weinig suikerwater, doet veelal oogeublikkelijk de hevigste SCHELE HOOFDPIJNEN en NEVRALGIE verdwijnen. Het is om deze eigenschap, dat de GUARANA is opgenomen in de nieuwe Fransche Pharmacopoea, welke dit jaar door het gouvernement is gepubliceerd. Elk pakje behoort verzegeld te zijn met het Cachet van GRIMAULT C°. van BURIN DU BU1SSON, iu deu vorm van een aangenaam Bonbon, vereenigen in zich de voorname elementen, die de spijsvertering in de maag bevordercu. Uit gedane proef nemingen in de Parijsche hospitalen blijkt, dat zij dikwijls te verkiezeu zijn boven de Pastilles van VIC11Y, boven de ouder-nitratum Tan BISMUTH, boven de gecalciueerdc magnesia en boven de plantaardige kool, om alle maag ziekten en de slechte spijsvertering te genezen. Van eene goede maag hangt eeuc goede spijsvertering af. Om dit tweeledig doel te bereiken, behoeft men slechts na eiken maaltijd de spijsvertering bevorderende PASTILLES vau BURIN DU BUISSON te gebruiken. Door haren invloed verdwijnt zeer spoedig het opstijgen der gassen uit de maag, de slijm, hoofdpiju, maagpijn, enz. Depots: Te Amsterdam H. H. ULOTH en verder alom. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz. Nieuwediep. Mijnheer de "Redacteur l Mijne beroepsbezigheden bragten mij op eene der dagen van de vorige week in de nabijheid van het fort Oostoever alhier, op het oogenblik, dat door de leden van het Artillerie-Vrijkorps naar de schijf werd geschoten. Ik schatte het getal der aanwezige leden op ruim een 30tal. Na den afloop der oefening vernam ik nog nadere bijzonderheden van een der deelnemers. Hij prees de maatregelen der militaire autoriteiten, die zulke goede wapenen (Boomsgeweren) ten dienste van het korps uit 's lands magazijnen verstrekten; hij verzekerde mij, dat de leden geheel kosteloos aan deze uitspanning kunnen deelnemen, dewijl ook de patronen voor niet worden geleverd. Hij deelde mij verder mede, dat de manschappen met veel genoegen aan dezen ontspannenden arbeid deel nemen en betuigde zijn leedwezen, dat deze schoone gelegenheid niet meer van algemeene bekendheid was, anders geloofde hij toch zouden er wel veel meer mannelijke ingezetenen aan de schijfschietoefeningen van het Vrijkorps deelnemen. Zijne opmerking kwam mij zóó juist voor, dat ik het besluit nam een artikeltje te schrijven en de plaatsing daarvan beleefdelijk te verzoeken. Het is bekend, dat in vroegeren tijd iu ons vaderland de schietoefeningen zeer gezochte gelegenhedeu tot uitspanning waren. In een werkje, voor een paar jaren door de maatschappij Tot Nut van 't Algemeen uitgegeven wordt er op gewezen, dat die echt nationale uitspanningen verdienden weder in zwang te komen. Men klaagt algemeen over gebrek aan volksvermaken; vele der nationale uitspanningen van vroegeren tijd zijn verouderd en ongeschikt om thans nog weer in 't leven te worden geroepenschietoefeningen daarentegen behooren nog altijd met vollen nadruk als nationale volksvermaken genoemd te worden. Als nu de schijfschiet-oefeningen op Zondag konden gehouden worden; als allen, die eenig belang stellen in degelijke uitspanningen voor het volk, de handen inéén sloegen, zou er dan niet wat meer belangstelling zijn in deze zaak? Jongelingen, jonge mannen, treedt toe, slnit u, vooral met het oog op die ontspannende oefeningen, bij het Vrijkorps aan en sticht zoodoende eene talrijke en bloeijende vereeniging, die zich de behandeling van het juistheidswapen ten doel stelt en zoo op uitmuntende wijze bijdraagt om in tijd van nood; mannen beschikbaar te hebben, die het vaderland goed kunnen verdedigen. Maar het kan niet genoeg herhaald worden hier is minder het doel soldaatje spelen en geur maken, dan wel nuttige uitspanning, verre te verkiezen boven andere geestdoodende en voor het ligchaam nadeelige ontspanningen. Een voorstander van goede volksvermaken. Van de hand des heeren Nagtglas, te Middelburg. PRIJSCOURANT HER EFFECTEN. AMSTERDAM, 23 Junij 1869. Slotkoersen. pCt. pCt. Nederland, Werk. Schuld, 2£ 56 dito dito 3 64-| dito dito 4 87-^ Handelmaatschappij 120 Spanje, Obligatiën. 2f 29 dito Bïnnenlandsche. 3 25-,3fi Portugal,Obligatiën 1853 3 34 dito dito 1856/60 3 34£ Rusland, bij Hope, oude 5 94$ dito 6de serie5 75-j-j} dito 1864 te Amst. 5 91$ dito dito te Londen.. 5 dito 1866 te Amst. .5 91-J- dito dito te Londen.. 5 dito bij Hope 1860. 4£ - 821 Aand. Gr. M. spoorw. 224^ dito Loten 1864 267" dito dito 1866 263 Oostenrijk, Metalliek 5 49g dito dito 2% dito Rente Amst.5 dito Zilverl. 1864. 5 Oostenrijk, Zilverl. 1865 5 dito Nationale 1854 5 dito dito 1866 O. W. 5 Griekenland, Oblig. 1825 5 Turkije, Oblig. Alg. Sch. 5 V. Staten, Oblig. 1874 5 dito dito 1881 6 dito dito 1882 6 Certific. Illin. Amst. Obl. dit. Const. Bonds. 7 Aand. Ohio-spoorweg. 7 dito Debent. (enkele)8 dito dito (onbep.)8 Gec. Atl. 1865 7 Oblig. St. Paul-Pacif. 7 Brazilië, 1865 5 Mexico, Oblig. 1851 3 dito dito 1864 3 Greuada, Obl. Gest. W. dito dito Uitgestelde Venezuela, Obligatiën 3 dito dito 1£ 85^ 86? 104 28J 671 8I4 MARKTBERIGTEN. AMSTERDAM, 22 Junij. Rogge per 2100 N. p. -op levering iets hooger; iu deze maand f 217, 218; Oct. f 211, 212, 211. 23 Junij. Tarwe zonder handel. Rogge tot vorige prijzen met goeden handel; per 2100 N. p.Galatz f 226, 228 c. z. k.; dito f 233; Petersb. f 222 c. z. k.; Taganrog f225; dito f220 c. z. k. Op levering per 2100 N. p. per deze maand onveranderd; Oct hooger verkocht; Junij f 217, 218, 217; Oct. f 2L1, 212, f 213. 214, 215. Boekweit in één doen; 118 p. Belg. f 238 per 2100 N. p. Vee. Vette Kalveren 1ste kwal. f 40 a 50, 2de kwal. f 25 a 40, 3de kwal. f 20 a 30. Schapen f 20 a 28. Varkens 52 a 56 c. per N. p. PURMERENDE, 22 Junij. Vee. 25 Paarden. 179 Runderen; vetteKoeijen redelijk vlugGelde-Koeijen vrij goed; Melk-Koeijen in goede kwal. wel te plaatsen; Vroegkalvers duur. 134 vette Kalveren 55 a 75 c. per N. p. en 63 nuchtere Kalveren f5 a 14; handel vlug. 932 Schapen en Lammerenvette Schapen iets minder, de handel vrij levendig; Melk-Schapen duur; Overhouders goed te plaatsen: Lammeren redelijk vlug. 71 vette Varkens 48 a 54 c. per N. p.; 25 magere Varkens f 14 a 22, en 114 Biggen f 8 a 12; handel ving 266 stapels Kleine en 10 stapels Middelbare Kaas. Boter f 0,95 a ,05 per N. p.gemiddeld fl per N. p. Kip-Eijeren f 2,75 en Eend-Eijcren f 3,75 per 100 stuks. HAARLEM, 23 Junij. Kaas. Aangevoerd 132 stapels of 27872 N. p. Hoogste prijs f 28,75. ROTTERDAM, 22 Junij. Rogge. 126, 127 p. Dantziger f 242. Vee. Gisteren en heden waren ter markt aangevoerd: 727 Runderen, 260 vette en Gras-Kalveren, 45 nnchtere Kalveren, 626 Schapen en Lammeren, 213 Varkens en 99 Biggen. De bestede prijzen waren als volgt: Runderen 1ste kwal. 80 c., 2de kwal. 68 c.Kalveren 1ste kwal. 90 c., 2de kwal. 75 c.; Schapen 1ste kwal. 75 c., 2de kwal. 60 c.; Varkens 1ste kwal. 78 c., 2de kwal. 74 c., alles per N. p. en schoon aan den haak berekend. Boter. 1 ste kwal. f 52, 2de kwal. f 50, 3de kwal. f 48. SCHIEDAM, 23 Junij. Jenever f 19.Amst. Proef f20,25; Moutwijn f 13.50 per Ned. vat. VIJFDE KLASSE. Prijzen van 100 en daarboven. negende lijst: No. 6998 100000; No. 13433 ƒ2000; No. 4821, 7857 en 16290 ieder 1000; No. 10956 ƒ400; No. 2923, 6918, 15165 en 15453 ieder 200; No. 1346, 7631, 7908, 8014, 9229, 11060, 12369, 13561, 14066, 15364, 15461, 17572 en 18668 ieder 100. tiende lijst: No. 13087 2000; No. 15340 1500; No. 4036, 4536, 8792 en 10838 ieder 1000; No. 1312, 6078, 9963 en 18627 ieder 400No. 3318 en 5022 ieder 200; No.-2174, 3966, 4149, 11928, 13100 en 19629 ieder 100. CORRESPONDENTIE. Een «ambitieus kiezer" vraagt, wanneer toch eindelijk onze plaatselijke kiezersvereenigingen eens uit den hoek komen, om vergaderingen bijeen te roepen, ter benoeming van candidaten voor den Gemeenteraad. Hij wijst op da nabijheid der kermisvermaken, z. i. een tijd, weinig geschikt om zich dan met ernst op het verkieziugswerk toe te leggen. (De „ambitieuse kiezer" zal in eene der nevenstaande aankondigingen een antwoord vinden. Red.) WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. Thermomet. C. Stand. Afw 23 12'wnw. I0k.( 765.61,+ 4.73; 12.3 24! 8!n«til. 1.2. I 764.54 t 3.72! 10.6 24 12'nwtn. 4. 764.65 t 3.83;| 11.9 II i I 3>o - i> Weers gesteldheid. 1 S 2 5.9 0.82|Bew. wind.koelw golvend 5.9 0.87.Dgtbewkoelweer Vlak. 6.5 0.78jDgtbewkoclweer Slechtw

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2