1869. N°. 78. Woensdag 30 Junij. g. 27 J BINNENLAND. BUITENLAND. AD VERTEIMTI N. Kiesvereenigïng BURGERPLIGT, Ue Uitgever der Heldersche en Nieuwedieper Courant maakt bekend, dat hij, tengevolge der afschaffing van het zegelregt, in staat is zonder prij s ver hooging, genoemd blad van af 1 Julij in het formaat van EEN HEEL VEL DRUKS uit te geven, terwijl hij daarbij tevens de Redactie heeft uitgebreid. A. A. BAKKER Cz. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B. R. DE BREUK, R. BOOMSMA, S. BRAAKSMA, D. DE LANGE, W. J. IlIDDE BOK. 8 HELDERSCHE M EN jVIÈUWEDlEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdao namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. t> franco per post - 1.65. Donderdag den 1 Julij vertrekt de Oost-Indische ■nuil over Jttnrseille, HELDER en NIEÜWEDIEP, 29 Junij. AU een bewijs dat de belangrijke bank, de Noorderhaaks, ten N. van het Westgat steeds drooger en drooger wordt, kan het onderstaande merkwaardige geval dienen: De razende bol, een deel van de Noorderhaaks, waarvoor de zeelieden alle respect hebben, de plaats wier naam hen een rilling door de leden jaagt en waar vele schepen zgn aan stukken geslagen, was voorheen altijd onder water, zoodat het voor eenige jaren een zeldzaam iets was, wanneer de loodsen er een meeuw op hadden zien loopen. Diezelfde bol ligt nu over een groote uitgestrektheid droog, zoodat een vogel, behoorende tot de orde der steltloopers, die zich veel aan onze kusten ophouden, er zijn nest heeft gemaakt eu daarin een ei heeft gelegd. Dat ei is Zaturdag 11. door een der loodsschippers aldaar gevonden. Men deelt ons mede, dat ds. J. H. Kremer, beroepen predikant der Hervormde gemeente alhier, op Zondag 29 Augustus e. k. zijn dienstwerk alhier aanvaarden zal. De bevestiging van den nieuwen lecraar zal geschieden door den oudsten leeraar bij die gemeente, ds. L. V. Ledeboer ~Az. De verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad zal niet op 13 Julij, maar op 20 Julij e. k. plaats hebben. Gisteren avond werd door de kiezersvereeniging Burgerpliijt eene vergaderiog gehouden in het bierhuis de Brouwer alhier, onder presidium van den heer S. Th. Beets. Na de lezing der notulen, werd door den heer W. J. Hidde Bok raededeeling gedaan van een schrijven van den heer generaal Knoop, in antwoord op een gelukwensoh, ter gelegenheid zijner benoemiug lot lid der Tweede Kamer. De heer Knoop verzekert daarin, dat hij naar zijn ver mogen streven zal een waardig vertegenwoordiger te zijn van het Hoilandscbe volk, dat, deugdelijkheid en burgerzin liefhebbende, op eenvoudige wijze naar vooruitgang ten goede streeft en de gehechtheid aan ons Koninklijk Vorstenhuis vereeuigt met eene vurige liefde voor de vrijheid van ons dierbaar vaderland. Door deo president wordt voorlezing gedaan van het reglement der vereeniging, hetgeen gevolgd wordt door een voorstel van eenige leden om enkele artikelen van die wet te herzien, nog voor tot de benoeming van candidaten voor deo gemeenteraad wordt over gegaan. Dit voorstel wordt, na eenige discussie, bij meerderheid van stemmen aangenomen en ten gevolge daarvan wordt, met het oog op eenige onduidelijkheid in het verslag eener vroegere wetsherziening, art. 3 zoodanig gewijzigd, dat ook leden des bestuurs van deze vereeniging tot candidaten voor den Gemeenteraad kunnen worden gesteld. Vervolgeus wordt eene stemming gehouden ter verkiezing van een aantal personen, waaruit de candidaten kunnen worden gekozen. Deze stemming wijst een 19tal personen aan. Nadat over de daarbij genoemde personen discussiën waren gevoerd, werd overgegaan tot verkiezing van candidaten en werden gekozen de hecren K. Boomsma, S. Braaksma, B. R de Breuk, D. de Lange (aftredende leden) en W. J. Hidde Bok. Op voorstel van den heer van Bruggen, werd besloten om eerlang eene vergadering te houden, ten einde het Reglement der vereeniging te herzien, voor zoo veel zal blijken noodig te zijn, opdat het gedrukt worde en in ieders hauden kunne komen. Met het uur van middernacht werd door den president deze zeer onstuimige vergadering gesloten. De adjunct-commissaris der loodsen alhier P. P. Duinker is, met den laatsten dezer maand, eervol uit die betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen; en met den 1 Julij a. s. zijn benoemd: tot adjunct-commissaris der loodsen alhier, de commissaris tevens ontvanger der loodsgelden te Zierikzee, H. J. Rusman; tot commissaris der loodseo, tevens ontvanger der loodsgelden te Zierikzee, de heer J. L. ter Brugge. De miliciens der ligting van 1S68, welke zich thaos nog bij de verschillende corpsen onder de wapenen bevinden, zullen met Julg a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. H. M. de Koningin heeft aan de te Alkmaar gevestigde Vereeniging van moederlijke weldadigheid weder de gewone jaar- lyksche gift van f 100 geschonken. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is, ter hervatting harer werkzaamheden, bijeengeroepen tegen Woensdag 7 Julij a. s. Met 1 Julij wordt door den kantoor-boekhandel Biikman en Sarlorius te Amsterdam, een centraal depot van- dag eu weekbladen geopend. Door de welwillende medewerking van de uitgevers zien zjj zich in staat gesteld dagelgks elk blad, onmiddellijk na de verschijning, per nommer te verkoopen. Ook de Heldersche en Hieuicedieper Courant zal er verkrijgbaar zijn. De gemeenteraad van Beverwijk heeft met algemeeue stemmen besloten een architect te benoemen tot het maken van een plan ter vergrooting der school voor openbaar lager onderwijs, waaraan daar Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. groote behoefte wordt gevoeld, omdat dagelgks een groot getal kiuderen van de school moeten weggezonden worden, uithoofde der weinige ruimte. Met betrekking tot den landbouw wordt uit Beverwijk het volgende gemeld„De ontwikkeling en groei der aardappelen wordt door de koude tegengehouden, terwijl vele planten zgn weggebleven. Erwten staan zwaar in stroo, blijven achterlijk en beloven weinig. Appelen en peren zijn er niet, hoewel de boomen prachtig gebloeid hebben. Aardbeziën, die hier veel worden aangekweekt en voor het grootste gedeelte naar Amsterdam, Haarlem en de Zaanstreek ver voerd worden, en waarvan de opbrengst in sommige jaren tusschen de 40 en 50 mille bedroeg, zullen nu geen vierde van die som opbrengen, zelfs bij verbetering van het weder kan die vrucht als mislukt beschouwd worden. Voor deu hooibouw verlangt men naar zonneschijn; komt die, dan zal er overvloedig gewonnen worden. De school te Wierden is den 23 dezer op last des burgemeesters, wegens de sterk heerschende mazelen, gesloteu. Uit Dodewaard wordt van den 26 dezer gemeld Heden avond joeg een vélocipède een paard, voor een wagen gespannen, op de grenzen dezer gemeente en die van Hemmen zoodanigen schrik aan, dat het schichtig werd en doorging. De bestuurder van het paard werd met zijne gezellin, een 1 Tjarig meisje, op den weg geworpen hij zelf kwam vrij met eene of meer wonden; het meisje bleef op de plaats dood. Te Dinstervecn, gemeente Wanneperveen, had voor eenige dagen het volgende ongeluk plaats. Het elfjarige zoontje eener weduwe, bezig met de koeijen uit het land te halen, had de onvoorzigtigheid zich met een touw om het lgf aan eene koe vast te binden en haar daarna met een stok aan te drgven. Het nood lottig gevolg was, dat de koe op den loop ging en de knaap een ijsselijken dood vond. Zoowel uit Friesland en Drenthe als uit andere proviuciën des lands worden berigten ontvangen, dat men van de drooge dagen, die na de aanhoudende regens der jongste weken zijn gevolgd, druk gebruik maakt om het hooi, dat reeds zoo laug op het land gelegen en daardoor niet in kwaliteit gewonnen heeft, binnen te halen. De overhaasting, waarmee zulks geschiedt, boezemt hier en daar vrees in voor hooi-broeijeu en branden De hier te lande ontvangen berigten van Java, loopen tot 4 Mei. Belangrijke nieuwstijdingen komen daaronder niet voor. Volgens een te Batavia ontvangen telegram uit Bandjermasin van 3 Mei, waren aldaar, zoo wel van de Zuidkust als van de andere afdeelingen, gunstige berigten ontvangen. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië is de 2de luitenant J. E. Sachse, van het O. I. leger, geplaatst bij het corps pupillen. Aangekomen schepen te Balavia vóór II Junij: Catharina Elisabeth, Johanna Antonia, Leopold Graaf van Limburg Stirum, Senior en Bato. Vertrokken: Anna Sophia, Batavia, Presto en Elmina. Zij, die te regt of te onregt trotsch zijn op het genie van de nieuwere beschaving, zullen wel de handen wanhopig in het haar slaan, wanneer zij vernemen, dat een joDg archeoloog, de heer Ch. Tavier, onder de overblijfselen van liet bedolven Pompeji ontdekt heefteen vólocipède uit den tijd van Trajanus, die volkomen goed geconserveerd is. In het museum van oudheidkunde te Parijs zal hij weldra door iedereen bczigtigd worden. Zoo ais men weet hebben de krabben de zeer opmerkelijke eigenschap, dat de ligcbaamsleden, die zij verliezen, weer aangroeijen. In sommige deelen van Spanje doet men hiermede op wreedaardige wgze zijn voordeel. Blijkens opgaven van het Bureau Veritas te Pargs zijn in de maand Mei 1869 totaal omgekomen 190 schepen, waaronder 9 Nederlandsche. In Mei 1866 zijn 230, in Mei 1367 182 eu in Mei 1868 171 schepen verloren gegaan. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. 2de kl. A. M. Orondbout, dienende op hel wachtschip te Amsterdam, wordt met deo laatsten dezer maand op non-activiteit gesteld, en met den 1 Julij daaraanvolgende vervangen door den off. van gez. 1ste kl. J. A. C. von Königsldw. De doop van den jeugdigen Belgischen Prins Boudewijn heeft jl. Zaturdag middag niet in het openbaar maar in de kapel van het paleis zgner ouders plaats gehad door deD Aartsbisschop vau Mechelen, msgr. Dechamps, in het bijzgn van de koninklijke familie en van een zestigtal genoodigden. De Koning en de grootmoeder van den jeugdigen Prins van moederszijde stonden bg deze plegtigbeid over hem als peter en meter. Des middags is een familie-diner ten hove van veertien couverts gegeven, waarbij, behalve de ouders en een broeder der Gravin van Vlaanderen, ook de Aartsbisschop van Mechelen en zgn vicaris tegenwoordig wareo. De ontvangst des Keizers te Beauvais bjj gelegenheid van de landbouwtentoonstelling is schiltereud geweest. In tegenwoordigheid van honderd duizend vreemdelingen en tien duizend pompiers heeft de Keizer deo maire dank betuigd voor de hem gegeven blijken van gehechtheid en trouw. „Ik gevoel mij gelukkig - zeideZ. M.- hier te zgn gekomen om te kuooen getuigenis afleggen van den vooruitgang van landbouw en nijverheid, welke vooruitgang grooten- deels te danken is aan de orde gedurende zeventien jaren gehand haafd. Deze orde zai, men kan er zich van verzekerd houden, nooit ernstig gestoord worden." Aan den bisschop antwoordde de Keizer: „Altoos luister ik met eerbied naar de woorden der bisschoppen, die de taal der godsvrucht tot mij spreken en mg de heilige leerstellingen herinneren. Indien mijne wenscheu verhoord worden, dan zal de godsdienst geëerd, bet volk gelukkig, Frankrijk groot en bloeijend zijn." Henry Rochefort kan zich niet verkiesbaar stellen bij de aan staande verkiezingen, die in Frankrijk te verwachten zgn ter aan vulling van eenige plaatsen in het Wetgevend Ligchaam, nog onbezet tengevolge van de dubbele keuzen. Bij een dezer dagen gewezen Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. f Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. vonnis der Pnrijsche correctionele regtbank is hg, bg verstek, behalve tot driejarige gevangenisstraf en 10,000 francs boete, ook tot het verlies van zijn bnrgerschapsregten gedurende gelij ken tijd veroordeeld, omdat hij bij herhaling zich heeft schuldig gemaakt aan het invoeren en doen verspreiden van de Lanteme iu Frankrijk. Te Marseille heeft jl. Woeusdag een vrouw zich schuldig gemaakt aau een viervoudigen moord en een poging tot zelfmoord. Met pistoolschoten wondde zij doodelijk of bjjua doodelijk eerst hare zuster, vervolgens twee van hare kinderen en eindeljjk haren man, den restauratiehouder Bonnefoy. Deze vreeselgke misdaad werd door haar bedreven in minder dan een kwartierunr en de oorzaak moet gezocht worden in de gevolgen van het zedeloos gedrag dier vrouw. Dit helsche wezen liet ée'n van hare kinderen, haar oudsten zoon, in het leven. De schoolmeester van het dorp Saint Martin d'Auxy heeft bjj de algemeene verkiezingen in Frankrijk de stembus opengebroken, en door verwisseling van stembriefjes alsmede door vervalsching van het proces-verbaal van stemopneming al de stemmen zgner dorps- genooten aau den candidaat der regering bezorgd. Deswege ten criminele vervolgd wordende, bekende hg alles, gulweg daarbij voegende dat hg gemeend had zeer goed, in het belang zijner gemeente en overeenkomstig de wijze bedoelingen der regering, te handelen. Hij is daarop door de jury vrijgesproken, als zijnde in het algemeen zwak van verstand en in dit geval gehandeld hebbende zonder oordeel des ODderscheids. De verkoop der meubelen van den hertog van New-Castle te Londen, die deze week begint, trekt een aantal menschen. Eenige dagen geleden werd de stoeterij van den hertog verkocht. Er waren 43 nummers, bestaande uit 12 eenjarige paarden, 12 merriën met hare veulens, 10 renpaarden en 3 hengsteD. De merrie Polenesia, gold met haar veulen 18,600. De prijzen voor eenjarige renpaardeu op de jaarlgksche verkooping van 5 Junij verkregen, waren dezen keer hoog en klommen in een paar gevallen tot 1200 en tot 1300 p. st. De Onderkoning van Egypte heeft te Londen aan eene deputatie van Engelsche telegraafmaatschappijen, die hare plannen tot verbin ding van Engeland eu Indië in zijne ondersteuning kwamen aan bevelen, geantwoord, dat hij alle werken van algemeen nut in zijn land zou bevorderen, doch zonder uitsluitende begunstiging van eeuig plan, zijnde Egypte een land van handelsvrijheid gelijk Engeland. Eene vrouw van 115 jaar uit Tarnow (Oostenrijk) is door de regtbank vrijgesproken van de beschuldiging, dat zg pogingen tot vergiftiging harer bloedverwanten zou aangewend hebben. Den 21 dezer werd de zitting der Noorweegsehe Storthing gesloten. Dit staatsligchaam zal voortaan elk jaar in plaats van om de drie jaren bijeenkomen. In de Koninklijke boodschap tot sluiting wordt bijzonder op deze verandering gewezen, en de over tuiging uilgesproken, „dat deze nieuwe regeling blijken zal beter geschikt te zijn om te beantwoorden aan de behoeften van een meer ontwikkeld staatsleven," enz De Keizer van Rusland heeft den zoon des Onderkonings van Egypte de ridderorde van de Heilige Anna geschonken. Den 23 dezer is de Prins te Alexandrië door den consul-generaal van Rusland plegtmatig met de versierselen dier orde bekleed. Dit feit heeft bg deu tegenwoordigen stand der betrekkingen tusschen den Onderkoning en de Porte de opmerkzaamheid bijzonder tot zich getrokken. De Sultan van Turkijë heeft berigt ontvangen, dat de Keizerin van Frankrijk en de Keizerlijke Prins Konslantinopel bezoeken zullen en bevolen dnt een paleis zal worden in orde gebragt tot ontvangst der hooge gasten. Het hooggereglshof van Georgic heeft beslist, dat huwelijken tusschen blanken eu zwarten onwettig en nietig zgn. In Amerika zullen de in omloop zijnde „greenbacks" tegen nieuwe ingewisseld worden, die men beweert dat niet nagemaakt kunnen worden. Hieruit blijkt, dat de regering geen plan heeft om spoedig het papieren geld in te trekken. Hedeti overleed ons Dochtertje CATHARINA CORNELIA, dertien maanden oud. Helder, 25 Junij 1869. B. K. BOOM. M. G. BOOM, Fekcken. te HELDER. In de algemeene vergadering van Maandag avond 88 Jui.IJ 18#9, in het Bierhuis DE BROUWER gehouden, zijn tot Candidaten voor de verkiezing van lieden van den tiemeenteruad te Helder, op Dingsdag 20 Julij a. s., gesteld de Heeren: Eene trouwe opkomst aan de stembus, en stemming dezer Candidaten wordt dringend verzocht door HET BESTUUR VAN BURGERPLIGT.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1