is het onrustig, tengevolge van het verzet der daar wonende Indianen. Deze bedreigen zelfs den Pacific-spoorweg en de generaal met het opperbevel der troepen in dat deel des lands belast, stelt zich in de eerste plaats ten dóel om het wandaalsch plan der Indiaansche stammen te verijdelen, De opstandelingen hebben een goederentrein aangehouden en in brand gestoken, die oorlogsmateriëel voor de regering vervoerde. De schade wordt op 20,000 dollars berekend. Zr. Ms. transportschip «Java" is gisteren avond alhier ter reede ten anker gekomen. Genoemd oorlogsvaartuig is den 7 Maart van Ambon vertrokken en heeft alzoo de reis in 114 dagen afgelegd. Êtat-major van genoemden bodem en passagiers: C. A. L. II. baron van Heeckeren, kapt.-luit. ter zee, kommandant; II. J. S. van der Sloot, luit. ter zee lste kl., lste officier; J. K. L. Geij van Pittius en J. J. Habets, luits. ter zee lste kl.A. baron Collot d'Escury, C. de Klopper, K. A. Stakman Bosse, J. M. Berends, C. Bijle- veld, R. H. Jarman, II. J. Borgerhoff van den Bergh en R. E. van der Loef, luits. ter zee 2de kl.; J. F. G. T. Kluge, off. van gez. lste kl.II. L. Reeder, off. van gez. 2de kl.; J. J. van Effen en J. van Lith Harrebomée, off. van gez. 3de kl.G. H. C. van Nuijs, C. C. M. Bervoets, W. Hanegraaff en G. D. van Werdt, off. van adm. 2de kl,; C. H. S. Pastor en J. A. H. Huart, off. van adm. 3de kl.; N. de Ronde Bresser, adj.-adm. Zr. Ms. schoonerschip «Ternate," onder bevel van den luit. ter zee lste kl. N. Mac Leod, gisteren alhier aangekomen, zal Maandag a. s. de instructie-reis in de Zuiderzee voortzetten. Met den eersten trein vertrok gisteren morgen van hier naar Rotterdam het transport officieren, onderofficieren en manschappen, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. J. B. A. Josselin de Jongh, ten einde in genoemde stad te embarkeren aan boord van het koopvaardijschip «de Voorlichter," kapt. Duinkor, om daarmede de reis naar Nederl. Oost-Indië te doen. Uitvoeringen van het staf muziekkorps der Marine luisterden dit vertrek op. Toen de trein het station verliet, klonk het Volkslied" den vertrekkenden na. Gisteren had bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats van: het verrigten van eenige werk zaamheden aan verschillende gebouwen, enz., op 's Rijks Maritime Etablissement alhier. Er waren ingekomen 12 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: Gebr. Korff, voor ƒ12,835; W. van der Woning, 12,800P. Verliey, 12,777; Gebr. Klein, 11,198; P. Spruit, 11,185; J. de Vries, 11,142; K. Pronk, 11,122J. Hoogerduyn, ƒ11,111; S. Gooien, 11,050; A. Vos Sr., 10,628; J. van der Woude 10,545, en Gebr. Janzen, 10,188. Wij vernemen uit eene goede bron, dat op gisteren, 30 Junij, op de klassikale vergadering te Alkmaar, ds. L. V. Ledeboer Az. en ds. G. E. Bron tot leden van het klassi kaal bestuur gekozen zijn. In de jongste dagen hebben aan de school voor Uitgebreid -Lager en Middelbaar Onderwijs voor jongens alhier, onder directie van den heer C. J. Blok, de jaarlijksclie overgangs-examens plaats gehad. Deze examens geschiedden in tegenwoordigheid van den heer districts schoolopziener, en van deputatiën uit het gemeente-bestuur en uit de beide plaatselijke commissiën voor Lager en Middelbaar Onderwijs. Men deelt ons mede, dat de militaire promonade van het Vrijkorps alhier op a. s. Maandag door muziekuit voeringen zal opgeluisterd worden. Verder vernemen wij, dat de schijfschietoefeningen van dat korps met succes plaats hebben, terwijl van tijd tot tijd kleine prijsjes worden uitgeloofd. Eindelijk nog berigt men ons, dat, tengevolge van het door ons geplaatste ingezonden artikel, van een Voorstander van Volksvermaken, onder scheidene personen het plan hebben opgevat om zich op de daarin voorgestelde wijze aan het Vrijkorps te verbinden. De zangvereeniging //Nut en Genoegen" bezorgde jl. Dingsdag avond haren leden en genoodigden een hoogst genoegelijken avond. Het wèlgekozen programma werd, zoowel wat betreft solo's als koren, flink uitgevoerd. Aan luide bijvalsbetnigingen ontbrak het dan ook niet en blijkens de aandacht, die aan de uitvoeringen werd gewijd, kan deze vereeniging als altijd, zich verzekerd houden van de belangstelling van het publiek, dat hare buitengewone vergaderingen blijkbaar waardeerd. Met een geanimeerd bal werd deze vergadering besloten; op dit bal heerschte nog steeds dezelfde aangename stemming, die eigenaardig schijnt te belmoren bij bals, na afloop der uitvoeringen van zang- vereenigingen alhier. Telt deze vereeniging reeds 16 jaren van bestaan; heeft zij het voorrcgt gedurende al dien tijd denzelfden directeur, den heer Uurbanus, aan haar hoofd te hebben heeft zij, ofschoon zonder kunstlievende leden, bestendig in stand weten te blijven; zij blijve nog lang een sieraad van deze gemeente en een milde bron van nut en genoegen. De commissie voor het examineren van varenslieden te Amsterdam heeft, na afgelegd examen, in hare zitting van jl. Zaturdag het diploma als opperstuurman toegekend aan J. P. Krijnen, leerling aan de zeevaartkundige school van den heer A. J. Leijer alhier. Tot plaatsvervangende kantonregters zijn benoemd te Helder mr. Ch. Bosch Reitz, wonende alhier, en te Hoogezand mr. A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, advocaat en candidaat-notaris aldaar. Bij de dd. schutterij te Purinerende is benoemd tot kapitein-commandant A. M. Midddelhoff, lste luitenant. Men verzekert, dat bij den Raad van State aanhangig is een wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf, waarbij deze zou vervangen worden door eene tuchthuisstraf, welke tot 25 jaren kan stijgen en zelfs levenslang kan worden uitgesproken. Het Prov. Geregtshof van Noordholland heeft in de zaak der stadsbeainbten bij de publieke werken te Amster dam jl. Zaturdag beslist; de klerk Jung is schuldig verklaard aan 271 valscliheden en van het 125 maal gebruik maken daarvan, door niet verrigt werk als verrigt in het boek in te schrijven en veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf en 396 boeten van 50 elk, subsidiair een jaar gevangenisstraf; de opzigters Vogel, Maats en Veenen- daal zijn vrijgesprokenhet aannemen van fooijen door superieuren van inferieuren was wel berispelijk, maar niet strafbaar. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van jl. Dingsdag eene hoogst belangrijke be slissing genomen, ter zake van het Nederlandsche spoor wegnet. Zij heeft na eenige beraadslagingen het regerings ontwerp tot verbinding der onderscheidene spoorwegen te Amsterdam, strekkende tot bepaling, dat die wegen aan de noordzijde der hoofdstad verbonden zullen worden en dat aldaar het centraal-station zal worden gesticht, met 37 tegen 26 stemmen aangenomen. Onder de tegenstemmers behoorden twee der Amsterdamsche afgevaardigden, de heeren Godefroi en Insinger. Laatstgenoemde had zelfs een voorstel gedaan tot wijziging der voordragt in dien zin, dat de verbinding zou geschieden aan de zuidzijde der stad, met een ceintuurbaan naar het havenfront aan IJ. Dat voorstel werd echter met 48 tegen 15 stemmen verworpen. De minister van Binnenlandsclie Zaken, die het wetsontwerp herhaaldelijk verdedigde, toonde daarbij aan, dat door het regeringsplan inzonderheid ook de be langen van den handel in Noordholland werden gebaat, hetgeen ook door de algemeene spoorwegwet van 1860 was bedoeld, door eene verbinding van de Zaanstreek met Amsterdam voor te schrijven. De minister verzekerde nog, dat er plan had bestaan om het centraal-station in verband te brengen met dat van den Hollandsclien Spoor weg te Amsterdam, doch dat daartoe de noodige ruimte had ontbroken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres, waarbij de aandacht der wetgevende vergadering wordt gevestigd op de toeneming der brandgevallen in de laatste jaren. Ofschoon de Kamer het adres niet in overweging kan nemen, daar het uitsluitend een onderwerp van plaatselijke policieverordening betreft, is het welligt niet ondienstig de vraag te opperen, of er niet iets zou kunnen gedaan worden om het hooibroeijen en de daaruit zoo dikwijls ontstaande branden te voorkomen. Een aanzienlijk landbouwer te Winkel geeft als een afdoend middel daar tegen het volgende opbij het optassen van het hooi, plaatst hij in het midden van den hooiberg een vat en haalt dit, naar gelang de hoogte van den berg toeneemt, naar bovenzoodoende ontstaat er een cilindervormige opening, waardoor de gassen, welke door broeijing ont staan, gereedelijk een uitweg vinden. Bedoelde heer ver klaart, dat hij op die wijze alle gevaar voor het ontstaan van brand wegneemt. Het ware te wenschen, dat de minister van Binnenl. Zaken uit dit adres aanleiding kon vinden de gemeente besturen ten platten lande nog eens op te wekken met op dit onderwerp een policie-verordening te maken, want dit geschiedt overal, maar de policie-verordening op dit stuk te doen naleven, wat bijna nergens geschiedt. {Het Vaderland.) Beroepen te Doesborg ds. G. de Boer te Ouderkerk. Aangenomen het beroep naar Leiden door ds. J. D. Beman Brouwer, pred. te Harderwijk. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Nederlandsche Zendeling-Genootschap aan giften en legaten ontvangen 33,597.38|. Men verneemt dat de veelbesproken en beruchte Krieger weder in het correctiehuis te Hoorn eene poging tot ontvlugting beproefd heeft. Niettegenstaande de strengste bewaking liij zit in eene cel, wordt steeds door twee wakers gadegeslagen en dagelijks daarenboven gevisiteerd beeft hij de ijzeren bouten voor het raam weten los te maken, de naden van het hout zoo netjes voor ieders oog weten te verbergen, dat men niet weet wanneer hij zoo iets heeft kunnen ten uitvoer brengenook had hij van zijn gevangenbuis het nommer weten los te tornen, en zette dit bij visitatie er weder los opdeze voorzorgen genomen hebbende, wachtte hij op nieuw het gunstig oogenblik om te ontvlugten, toen hij werd ontdekt. Krieger is ontwikkeld, spreekt onderscheidene talen en doet zich goed voor; de //Ilias", van Homerus, is zijn lievelings-leetuur, kerkroof was zijn hoofdvak. Zijn ware naam is steeds onbekend. Te Haarlem is een persoon gearresteerd, die onzede lijke dingen aan het publiek te koop bood. Toen het bleek dat deze stukken bij een drukker in de stad waren vervaardigd, is ook tegen dezen regtsingang verleend. Dezer dagen stierf in het krankzinnigengesticht te Utrecht zekere Johanna van den Heuvel, sinds ongeveer 30 jaren aldaar voor rekening der gemeente verpleegd. De oorzaak dezer krankzinnigheid is merkwaardig en leerzaam genoeg om in herinnering te worden gebragt. Als dienstbode niet van uiterlijke schoonheid ontbloot en van zedigen levenswandel, wekte zij de jaloezie op van eene kameraad, die, zoo 't heette, voor de grap of aardig heid een aangekleede pop in het bed van Johanna legde. Deze schrikte zoodanig daarvan, dat zij buiten eenige hulp uren lang bewusteloos bleef liggen en nimmer haar verstand terugbekwam. Haar kameraad, de oorzaak van haar ongeluk, stierf van hartzeer en berouw. De jaarmarkt, die te Beusicliem van 18 tot 25 Junij gehouden wordt, waarvan reeds in 1864 als «eene oude paardenmarkt// gewag wordt gemaakt en de beroemdste van ons vaderland, was dit jaar zeer levendig. Op 18 en 19 Junij waren 36 hengsten aangevoerd, waarvan 11 zwarte voor Engelsche rekening werden genomen. De kermis op den 20sten had, tengevolge van den aanhoudenden regen, weinig vreemdelingen gelokt. Op 21, 22, 23 en 24 Junij waren 2384 paarden aangevoerd. De beste werden allen tegen enorme prijzen door Fransclie kooplieden genomen. Duitschers namen er mede deel van de markt. Elk soort vond koopers. De schapen- en varkens-markt op den 23sten was mede zeer druk bezocht. In eene kleine stad van Noord-Brabant is dezer dagen een billard-concours gehouden; de gelukkige winner ging naar huis met den originelen inzet «twee biggen.» Uit Zutplien schrijft men, dat aldaar verscheidene aanzienlijke partijen wol worden aangevoerd tegen 55 a 70 c. per half Ned. pond. De wol komt te Deventer reeds in den handel; zij wordt verkocht voor 50 a 70 cent het halve Ned. pond. Het thans te Kampen vergaderde 23ste Nederland sche Landhuishoudkundig Congres heeft besloten, dat het 24ste Congres zal worden gehouden te Arnhem. Jl. Dingsdag morgen deed het hof te Arnhem in liooger beroep uitspraak in de voor acht dagen behan delde zaak tegen Arend Reintcn c. s., arbeiders te Rheden, die de commiezen van 's rijks belastingen eenige met water gevulde blazen, tegen belooning van ƒ7.50, hadden in handen geleverd. Het hof oordeelde, dat de door den eersten beklaagde gepleegde handelingen waren bedriegelijke middelen, die bij de ambtenaren de hoop hadden verwekt op eenigen uitslag van zaken, en veroordeelde hem tot gevangenisstraf van zes maanden. Tegen de drie overige beschuldigden werd eene geldboete uitgesproken, ter zake van beleediging van beambten in functie. Een zeldzaam voorkomend geval is onlangs te Mid- dachtersteeg gebeurd. Zekere heer ging met een dame zijner kennis wandelen, en maakte behendig van de gelegen heid gebruik om haar een zilveren knipje met geld te ontfutselen. De zaak werd ruchtbaar en onze cicerone vervolgd. Eene gevangenisstraf van twee jaren zal den brutalen afzetter den tijd geven over zijn gemis van ridderlijk gevoel voor het sclioone geslacht na te denken. Dezer dagen had te Compascuum, gemeente Emmen, een allertreurigst ongeluk plaats. Terwijl J. Brands en zijn vrouw druk aan het veenbranden waren, geraakte de keet, van heidezoden gebouwd, in den brand, met dit ongelukkig gevolg, dat een meisje van 3 en een jongentje van acht maanden in de vlammen zijn omgekomen. Voor dat de lijkjes verkoold waren zijn ze er nog door de buren uitgehaald, doch deerlijk verminkt. De moeder, die hare beide kinderen door de vlammen heen zag liggen en branden, was radeloos en niet dan met groote moeite te weerhouden, om wat ze lief had uit de vlammen te redden; maar het was niet mogelijk. De oorzaak van den brand ligt in het duister. Jl. Vrijdag avond heeft de gemeenteraad te Groningen met 6 tegen 4 stemmen besloten, niet in te willigen het verzoek van den kerkeraad der Hervormde Gemeente om den marktdag op de tweede Paasch- en Pinksterdagen te verzetten. In het begin der vorige maand werd aan een Duitsch koopman, die in een logement te Leeuwarden verblijf hield, gedurende eene afwezigheid van een paar dagen een niet onbelangrijke geldsom ontvreemd. Bij zijne terug komst vond hij zijn koffer opengebroken en daaruit, behalve nog eenige waarde, twee Pruissische banknoten ieder van 100 thaler ontvreemd. Het vermoeden viel al dadelijk op een jongmenscli, die zich in hetzelfde logement had opge houden en inmiddels vertrokken was, om aldaar eenige dagen later terug te keeren, daar hij een huis had gehuurd om er het boekbindersvak in uit te oefenen. Hij had bij een handelaar in gouden- en zilveren werken een gouden horologië gekocht en twee zoodanige banknoten ingewisseld. Bij zijne terugkomst wachtte de policie hem op en alras bleek het, dat hij inderdaad de misdaad had gepleegd. Hij bekende haar volmondig. Deswege voor het Prov. Geregtshof van Friesland teregtgesteld, werd een tuchthuis straf van 5 tot 15 jaren tegen hem geëischt. Het hof heeft hem tot het mininum veroordeeld. De ongelukkige is pas 25 jaren oud. Jl. Vrijdag had te Nieuw-Appelscha het volgende treurige geval plaats. Zekere A. de Vries, 73 jaar oud, naar het veld willende gaan, struikelde tegen een steen, met het gevolg, dat hij viel en zijn linkerbeen brak. Toen hij daar zoo eenzaam lag te jammeren werd hij gevonden door iemand, die hem met behulp van een ander persoon naar huis droeg Het opmerkelijke van deze zaak is, dat de ongelukkige en de man die hem vond, beiden den slag bij Waterloo hebben bijgewoond, terwijl het noodlottig geval juist plaats had op den 18 Junij. Als eene zeldzame aardigheid wordt gemeldt, dat in eene Drentsche gemeente bij een landbouwer in één nacht de volgende multiplicatie heeft plaats gehad. De vrouw beviel van een jongentje, het varken van twaalf biggen, twee koeijen ieder van een kalf en het paard van een veulen, zoo dat de geheele boerderij in één nacht met 16 levende wezens werd vermeerderd. Zie hier een staaltje van bitterheid, waartoe zekere menschen zich laten vervoeren, wanneer de stemming niet naar den zin uitvalt; de «Nieuwe Alkm. Crt.» levert daarvan een bewijs, waaraan wij het volgende ontleenen: «De liberale partij speelde haar spel met zeldzame kwade trouw. Hare organen wedijverden, wie hunner het onbe- scliaamdst zou liegen en bedriegen. Met de godsdienstige gevoeligheid onzer natie, zoo ligt in haat en tweedragt ontaardende, trachtte men winst te verkrijgen. Men ver kreeg die inderdaad. Maar een overwinning, behaald met zulk vergiftig wapentuig, is erger dan een nederlaag. Geen eerlijk en gemoedelijk man die het ontkent." «Ziet gij niet, bedrogen kiezers, hoe intusschen het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2