BUITENLAND. Engeland. Volgons de Londensche (/International" bevinden zich van de Britsche officieren, welke den veldslag van Waterloo hebben bijgewoond, nog 135 in leven. Van deze zijn nog slechts twee in actieve dienst; de majoor F. Freneran, betaalmeester, en de majoor J. Daniëll, plaats-commandant te Devonport. //Daily News" zegt: De oorlogzuchtige rede van Keizer Napoleon te Chalons is gelukkig in vergetelheid geraakt. De beurs gevoelt er niet langer de gevolgen van. Overal is vrede behalve in het leger. Daar schijnt het tegendeel te geschieden, want, ten einde de rede des Keizers den soldaten goed in het geheugen te prenten, is zij op dikke kaartjes gedrukt, en aan ieder man gegeven geworden. Deze zonderlinge handelwijze laat slechts ééne uitlegging toe: Het leger moet steeds hoop blijven koesteren spoedig oorlog te voeren, terwijl tevens pogingen in het werk gesteld worden om den burger ge rust te stellen. Deze zonderlinge omstandigheid is eene uit duizenden, en de tegenwoordig heerscliende staat van on zekerheid kan nimmer worden weggenomen, tenzij het keizerrijk besluite eene keuze te doen tussclien vrede en oorlog en zich daarin op onwederlegbare wijze gelijk blijve. regtbank te Rotterdam heeft hem tot eene gevangenis straf van een jaar veroordeeld. De wol, die te Blokzijl reeds in den handel komt, wordt verkocht voor 1 a 1.50 het Ned. pond. De rivier de Vecht te Dalfsen is zeer laag en men ziet derhalve het hooi per as aanbrengen. Het bestuur der landhuishoudkundige school te Gro ningen heeft zich tot Gedeputeerde Staten gewend, en te kennen gegeven, dat het, terugkomende op een vroeger sclirijven van den minister van Binnenlandsche Zaken, ge neigd is die school te hervormen. Het bestuur heeft daarbij, in overleg met de aandeelhouders, een plan van landbouw onderwijs aangeboden, hetwelk, naar zijn oordeel, aan Nederlands behoeften voldoet. De broederschap der Doopsgezinde Gemeente te Groningen heeft besloten1°. In plaats van twee, één predikant te beroepen zonder dat het wenschelijk geacht wordt, dat vooraf worde bepaald welke rigting de beroepene zal zijn toegedaan. 2°. Dien op te dragen om de 14 dagen eene predikbeurt te vervullen en jaarlijks 28 vrijbeurten te reserveeren ter vervulling door personen, die eene god geleerde opleiding hebben genoten. Door den Senaat van het Groninger studentenkorps z/Vindicat atque Polit," is besloten om de maskerade, die bij gelegenheid van het 255-jarig bestaan der academie zal worden gehouden en zal voorstellen //den intogt van Johan Sobiesky in 1687 binnen Weenen" te doen plaats hebben op den 22sten September e. k. De heer II. A. Sluik, te Ilarlingen, adverteert, dat bij hem te bekomen zijn Redmiddelen voor schipbreuke lingen, waarmede men dadelijk bij het stranden kan werken. Genoemde heer, een oud-scheepsgezagvoerder, kwam op het denkbeeld om van boord van het vaartuig, dat op lager wal mogt geraakt zijn een vlieger met daaraan geliechten toestel van touwen, te bevestigen en aldus gemeenschap tusschen het schip en de kust te scheppenNatuurlijk is die vlieger voor het doel opzettelijk ingerigt en draagt de gelieelo zamenstelling de overtuigendste blijken van nadenken en overleg. Reeds hebben sommige koopvaardijschepen znlke toestellen aan boord en heeft de minister van Binnenl. Zaken in 1865 den uitvinder zijne ondersteuning toegezegd ter aanbeveling bij de marine. Zijn wij wél ingelicht, dan zullen deze weck te Ilarlingen, in tegenwoordigheid van Prins Hendrik, nieuwe proeven genomen worden. Te Joure is iemand eigenaar van een fuchsia, welke de buitengewone lengte van 2 N. ellen en 13 duim bereikt heeft. De plant belooft rijk te zullen bloeijen en zal dan, met prachtige bloemen beladen, zeker een schoon gezigt opleveren. Dezer dagen werd te Makkinga een huwelijk ge sloten, tot welker voltrekking de armbestuurders eene som van 30 hadden uitgeloofd, om zich zoodoende van de bruid, zijnde een weduwe met vier kinderen, wat de armenlast betreft te ontdoen en op de geboorteplaats van den bruidegom over te brengen. Voorwaar een zonder linge praktijk! Dat door de afschaffing van het dagbladzegel niet allen worden gebaat, bleek onlangs ten duidelijkste aan een brievenbesteller ten platte lande. Bij het ontvangen zijner dépêches van 1 dezer wilde hij als naar gewoonte zijne brieven en nieuwspapieren, in zijn tamelijk groote tasch bergen, doch bevond dat door het vergroot formaat van vele couranten, zijne tasch ten eenenmale ongeschikt voor de dienst was geworden, en hij zich dus genoodzaakt zag daarvoor eene grootore op zijn post van onvoorziene uitgaven te brengen. Volgens den //Dictionnaire des Origines" werd in 1630 onder de regering van Lodewijk XIII het geweer uitgevonden. De eerste personen, die het geweer als wapen gebruikten, waren er lang niet handig mede, getuige het feit, dat nog vele jaren later de hertog de Vendöme in den slag van Cassano vijf geweerschoten ontving, die hem niet het minst deerden. Het eerste stiet af op de plooijen van zijne linker laars, het tweede nam een der stijgbeugels weg, het derde nam de roset van zijne regter laars mede, het vierde zijne kokarde en het vijfde schot doorboorde den rand van zijn hoed. Maar alle vijf schoten zouden hem ook even goed leelijk geraakt kunnen hebben. Een Franschman, die veel van de jicht had te lijden, werd gevraagd naar het onderscheid tusschen rhumatiek en jicht. Plaats, zeide hij, uw vinger in een schroef en draai dien zoo vast aan, dat gij het niet kunt uithouden, dan krijgt ge eenig begrip van rhumatiek. Draai dan voort en gij zult u kunnen verbeelden wat jicht is. Onder de verschillende oorzaken van den dood in 1868 worden door een Engelsch blad opgegeven1 persoon door schrik van een onweder, 2 door steken van wesp en "bij, 1 door den beet van een ezel, 2 door verwonding door kemphanen, terwijl 1 Engelschman het slagtoffer werd van zijn eigen (kunst-) gebit, dat hij bij het eten inslikte. De heer George Peabody heeft aan de vereeniging tot het onderwijzen der negersin de Zuidel. staten der Unie op nieuw eene som doen toekomen van 1,000,000 dollars. De Amerikaan Springer heeft eene machine uitgedacht, die van veel belang is voor het bekorten van langdurige vergaderingen, namelijk een stemmachine. De machine wordt op een tafel geplaatst en is met metaaldraden ver bonden aan iederen zetel; het lid dat zijn stem wil uit brengen, behoeft slechts even te drukken op één der beide voor hem geplaatste knoppen om terstond aan het bureau te kennen te geven of hij voor of tegen stemt. Het votum wordt op deze wijze, naar men beweert, binnen eene minuut uitgebragt, geregistreerd, geteld en twaalf maal gecopieerd. De machine zal in do vergadering van het Fransche Wetgevend Ligchaam worden ingevoerd. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met ingang van 1 Julij jl. zijn bevorderdtot kapt.-luit. ter zee de luit. t. z. 1ste kl. J. B. Everwijntot luit. t. z. 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. D. M. G. de Swart, en tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. C. R. A. van Osenbruggen. De navolgende officieren, allen dienende op liet transportschip met stoomvermogen „Java", worden op non-act. gesteld: met den 15 dezer maaud de luits. ter zee 1ste kl. H. J. S. van der Sloot, lste off. op dien bodem, J. K. L. Gey van Pittius, .1. J. Habets en A. baron Collot d'sEscuryde luits. ter zee 2de kl. C. de Klopper, K. A. Stakman Bosse, .1. M. Berends, C. Bijleveld, R. II. Jarman, R. E. van der Loelf en II. J. Borgerhotl" van den Bergh; de off. vau gez. lste kl. J. P. G. T. Kluge; de off. van gez. 2de kl. II. L. Rceder; de off. van gez. 3de kl. .T. J. van Effen en J. van Lith Harrebomée; de off. van adin. 2de kl. C. C. M. Bervoets, W. Hane- graaff,. G. D. van Werdt en C. H. S. Pastor; de off. van adm. 3de kl. J. A. H. Huart, en de adj.-adm. N. de Ronde Bresser; en met den laatsten dezer maand, de off. van adm. 2de kl. G. II. C. van Nuys. Daarentegen worden op voormeld transportschip geplaatstmet den 16 dezer maand de luit. ter zee lste kl. W. Maas Geesteranus, als lste off.; de luits. ter zee 2de kl. P. J. Zaal, P. Metman, J. II. Cremer en W. A. Kok; de off. van gez. 2de kl. M. S. T. Holtzapffel; en de scheeps klerken J. C. van Reyn en O. R. Paehlig; en met 1 Aug. a. s. de off. van adm. 2de kl. W. P. Gouwe. Nog worden geplaatst: met den 16 dezer maand op het wachtschip te Willemsoord de luit. ter zee 2de kl. J. A. Willink Ketjen en de off. van gez. 2de kl. H. C. Steenbergen; op het wachtschip te Amsterdam de luit. ter zee 2de kl. W. P. Wesselinkop het wachtschip te Hellevoet- sluis de luit. ter zee 2de kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal; en op lietramschip „de Buffel" de off. van gez. 2de kl. J. Lamie; en met 1 Aug. a. s. op het wachtschip te Willemsoord de off. van gez. 3de kl. M. C. Pannevis; op het wachtschip te Amsterdam de off. tan adm. 2de kl. .1. Cl de Vrieseen op het ramschip „de Schorpioen" de off. van gez. 2de kl. G. L. Aalbertsberg; de off. van gez. 2de kl. L. F. Praeger wordt met 1 Ang. a. s. gedetacheerd bij het hospitaal der Marine te Willemsoord. Aan den luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, thans non-act., is opgedragen het bevel over het schroefstoomschip „Soembing", gestationeerd te Curaiyio Iran k r ij k. In Parijs worden jaarlijks 270,000,000 Ncd. ponden brood verbruikt. Dit is voor ieder inwoner 3/8 Ned. pond per dag. De vélocipèdomanie schijnt haar laatste woord nog niet gezegd te hebben, maar geeft ons integendeel iederen dag eene nieuwe surprise. Terwijl een Fransch blad de aanstaande verschijning aankondigt van den vélocipède met muziek, spreekt een ander blad van eene jagtpartij op vélocipfedes, die in het park van graaf M. in den omtrek van Parijs eerlang moet plaats hebben. De heer V..., te Parijs, wilde een ouden oom bezoeken, die aan de andere zijde der hoofdstad woonde. Onderweg bedacht hij, dat hij zich moest laten scheren, en trad daartoe een barbierswinkel binnen. Ah! ik wachtte u, zeide do barbier, en begon het gelaat van den heer V... duchtig in te zeepen. Onder die operatie begon hij met radde tong te babbelen. Ik weet alle nieuwtjes, de Louvre is van nacht in brand gestoken. Men heeft het vuur niet kin nen uitdooven. Ook is de rivier buiten hare oevers getreden, en heeft het Panthéon verzwolgen. De hoer V... begon te begrijpen, dat hij met een krankzinnige te doen had en voor zijri leven te vreezen, toen hij den barbier een scheermes zag aanzetten. Hij sprong op om te vlugten, toen de kapper zeide: Zie eens deze scheermessen zijn zoo even uit Chatelleraut gekomen, zij zijn scherp, ik zal ze op mij zeiven probeeren. En zich omkeerende, sneed hij zich den hals af. De heer Y... riep om hulp, maar de barbier was dood. Bij onderzoek bleek, dat hij tengevolge van geldelijk verlies in de laatste dagen tcekenen van zinsverbijstering had gegeven, die echter niet van dien aard waren om zulk eene droevige ontknooping te duchten. Onder de na de laatste oploopen te Parijs op straat gevonden voorwerpen, welke door den regthebbenden op aanmelding aan het politiebureau op den Boulevard Mont- martre kunnen worden terug ontvangen, bevinden zich 57 „cliignons" en een 70tal „rebentirs," van die lange krullen, welke de dames achter de ooren laten hangen. De wet van 29 Junij 1867, bij welke het herzien der gedingen van overleden veroordeelden wordt toegestaan, - eene wet, die, gelijk men zich herinnert, in de zaak van den ongelukkigen Lesurques te vergeefs is ingeroepen - heeft dezer dagen hare volledige toepassing erlangd in de zaak van twee in 1854 door de assises van het departement Finisterre, wegens inbraak bij nacht, onschuldig tot levens langen en twintigjarigen dwangarbeid veroordeelden, Augste Baftet, landbouwer, 5l jaren, en Yves Louarn, steenhouwer, 36 jaren oud; van welke de eerste in hetzelfde jaar in het bagno van Brest, de andere in het volgende jaar in de strafkolonie in Fransch-Guyana is overleden. Vijf jaren na hunnen dood is het gebleken, dat hunne veroordeeling eene geregtelijke dwaling was geweest, en zijn de ware schuldigen, ten getale van vier, tot levenslangen, twintig en vijftienjarigen dwangarbeid veroordeeld. Door het hof van cassatie te Parijs is eenige dagen geleden het tegen Baffet en Louarn geslagen vonnis, „als onregtvaardig uit gesproken", voor vernietigd verklaard en de openbaarmaking van het rehabiliterend vonnis bevolen. Het „Journal Officiel" zegt, na de mededeeling, dat de Great-Eastern den 3 dezer 1145 mijlen afgelegd en 1281 mijlen van den Atlantischen kabel gevierd had: „Men zal hebben opgemerkt, dat de Great-Eastern den 3 dezer de helft van den afstand tusschen de Fransche kust en de groote bank van Newfoundland had afgelegd.» De „Morning Star„ dringt er op aan, dat de autoriteit zich bemoeije met de „zedelooze voorstellingen," die thans in St. James Théatre worden gegeven, en waarbij mlle Schneider in de Barbe Bleue en Grande Duchesse de hoofdrol speelt en zoo veel aantrekkelijks bezit voor het publiek, dat men zich om eene plaats verdringt niet alleen, maar waardoor zelfs oude dames er toe worden gebragt om met hare gerimpelde schouders meer dan welvoegelijk ont bloot, in de loges plaats te nemen. De „Pall Mali Gazette» houdt eene hevige strafrede tegen de moderne kleederdragt, die volgens den schrijver o. a. oorzaak is dat men thans meer dan ooit hoort van kiespijn, aangezigts- pijn enz., tot groote ergernis der dames, die dat alles op rekening schrijven van het ongunstige weder, hetwelk eerst sedert eeh paar dagen tot iets beters schijnt te schikken. Eene Engelsche dame .legt de verklaring af, dat velen met haar bereid zouden worden bevonden, om al wat in haar toilet leelijk is, te vervangen voor wat fraaijers, indien zij daar mede den man harer keuze aangenaam kunnen zijn. Ook de „Daily News» begint artikelen tegen de horriblc mode te schrijven en meent o. a. dat het zeer weinig voor de ontwikkeling der dames geldt, dat zij alles wat de eene of andere Fransche modiste bedenkt, hoe leelijk het ook zij, navolgen. Verder wijden Londensche bladen artikelen aan de mode, bij de dames in zwang gekomen, om zich sterk te rijgen. Het volgende lezen wij omtrent deze voor de gezondheid zoo nadeelige gewoonte: „Zonder in de geheimen van het dames-toilet te willen dringen, kunnen wij niet nalaten ten sterkste tegen zulke barbaarscliheden te protesteren en ze ernstig af te raden. Dames, die haar ligchaam in den vorm van eene wesp willen rijgen, worden gewaarschuwd dat zij zich daarmede tering, kromme schouders, een rooden neus, benevens eene sleep andere kwalen, op den hals kunnen halen. Waaromwillen zij een figuurtje krijgen, dat alleen voor modemaaksters geschikt is, om er kleeren om te hangen, en geheel in tegenspraak is met de natuurlijke afmetingen des ligchaams De Chinezen en Indianen pijnigen zich niet half zoo erg. Langen tijd was de rijgmanie in onbruikthans zet de mode haar afgod weder op, en onbedachtzame vrouwen staan weder gereed om hare gezondheid en schoonheid op te offeren zonder iets er voor in ruiling te ontvangen.» Londen bevat 326,890 huizen, bewoond door meer dan 3,000,000 menschen, waaronder 180,000 dienstboden, 30,000 schoenmakers, 25,000 kleermakers en 40,000 mode maaksters. In 1868 werden verbruikt 315,000 runderen, 500,000 schapen, 30,000 kalveren, 40,000 varkens, enz., ter gezamenlijke waarde van 41,000,000 p. st. De vorige week vond men drie schapen in het gebergte van Westmoreland onder de sneeuw bedolven, doch nog levende. Op verschillende plaatsen, waar geen zon komt, ligt nog sneeuw. I) ii i t s c h 1 a n d. De Koning van Pruissen, die te Hannover juist geene zeer entliusiastisclie ontvangst genoot, vond daarentegen te Bremen een schitterend onthaal. Aan den burgemeester, die Z. M. complimenteerde, en hem op de groote gebeurte nissen tot vereeniging van Duitschland wees, gaf de vorst ten antwoord, dat hij dankbaar was voor het voorregt van door dc Voorzienigheid te zijn uitverkoren om zulke groote dingen tot stand te brengen, hetgeen hij echter niet had kunnen doen, zoo diezelfde Voorzienigheid hem niet tevens zulke voortreffelijke dienaren en raadslieden had geschonken, bij welke woorden de Koning met eene beweging zijner hand naar Bismarck wees, die eene diepe buiging maakte. Algemeen merkte men op, dat de Bondskanselier, in weerwil van zijne voorliefde voor den soldatenrok een zeer slecht militair is. Hij vergat zich b. v. zoo zeer, dat hij de tallooze groeten, die hem werden toegebragt, beant woordde, door telkens, als ware het een gewone hoed, den helm af te nemen. Een eerzame Bremer burger geraakte, dit ziende, zelfs zoo in geestdrift, dat hij uitriep Nu, men kan wel zien dat Bismarck toch eigenlijk geen soldaat is. Zulk eene naïve opmerking was echter te veel voor de Pruissische policie, en de opmerker werd in arrest genomen, niettegenstaande hij op jammerenden toon ver klaarde, dat hij niets kwaads bedoeld had, en zoo gaarne de verdere festiviteiten zou willen zien. Eenige dagen geleden is van San-Francisco te Berlijn aangekomen een Duitsch koopman in liorologiën, die behoord heeft tot de passagiers van den eersten personentrein van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2