1869. N". 83. Zondag 11 Julij. 27 Jaargang. S C H UTTE R IJ. H I Y E L 1). Uitgever A. A. B A K K E R IIELDERNUIE EY YIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dinqsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1-30. M franco per post - 1.65. Bureau: HOLE i\ PLEI i\, X°. 103. Cz. Prijs der Advertentie nVan 1regels 00 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdng den 13 dexer vertrekt de Oost-Indische innil over Triest. Dingsdiig den 13 dexer vertrekt de West-Indi- sehe mail. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, zitting zal bonden aan het Raadhuis, op Vrijdag den zestienden Julij e. k., des namiddags ten zes ure, tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling van dienst, die bij de onlangs gehoudene loting en naloting zijn ingediend; zoomede tot liet onderzoeken der redenen tot vrijstelling of uitsluiting, die de reeds ingelijfde Schutters mogten hebben voor te dragen, en tot onderzoek van ben, die bij nommerverwisseling voor anderen verlangen op te treden. Wijders wordt in herinnering gebragt, dat degene, welke voor die Commissie niet verschijnt, gehouden wordt geene redenen tot vrijstelling te hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, He]der, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 7 Julij 1869. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Julij. De Keizer van Japan rigtte, volgens een van daar gekomen tijding, dezer dagen een woord van vermaning én opwekking tot de vertegenwoordiging des volks. In die keizerlijke boodschap komen opmerkingen en lessen voor, die, ofschoon aan barbaarsche Japannezen gegeven, ook nog wel zonden mogen gehoord en behartigd worden in zamen- komsten van meer beschaafde westersche wetgevers. De Keizer raadt den leden dier vergadering om de wenschen en behoeften des volks in 't oog te houden, om het nood zakelijke met spoed te verrigten en om hij alle aangelegen heden de belangen van land en volk in 't oog te houden. De Noord-Amerikaansclie Unie vierde den 4 dezer feestelijk den verjaardag van de onafhankelijkheid des lands. Indien eenig volk, dan heeft ongetwijfeld de bevolking der Unie alle reden om ieder jaar een feestdag te wijden aan de herinnering van de wording der Unie, door zoovele heldenfeiten mogelijk gemaakt, door zooveel volharding en moed in stand gehouden. Bovendien is het een karaktertrek in den Amerikaan, een levendig bewustzijn te koesteren van de voordeelen der verkregene, der bevochtene onaf hankelijkheid. De in Europa verblijflioudende Amerikanen hebben met hunne broeders van de overzijde ingestemd op het feest der onafhankelijkheid. Te Stuttgard heeft men op liet jaarfeest der republiek mede een dronk gewijd aan den Koning van Wurtemberg. Serrano, de regent van het nog steeds koninglooze Spanje, heeft een treffend blijk gegeven van groote belangeloosheid. Hem was een jaargeld van ƒ125,000 toegekend, eene som, die welligt zoo was bepaald met het oog op 's mans behoeften, die geenszins uit bijzondere inkomsten kunnen worden voldaan. Toch heeft hij die hooge jaarwedde van de hand gewezen en vergenoegt hij zicli met het inkomen dat hem als maarschalk toekomt, ten bedrage van 12,000 's jaars. Dat de man bovendien alle trotschlieid ter zijde stelt (waarlijk geen alledaagsch feit in een Spanjaard) blijkt uit zijn wenscli, om den titel /Hoogheid» niet anders te voeren dan in de officiële stukken. Zijn schoon voorbeeld van belangeloosheid en nederigheid vinde navolging in Spanje en overal waar zelfzucht en trotschlieid nog ten troon zitten! In de vergadering van het Wetgevend Ligchaam te Parijs van 8 dezer heeft de heer Jules Favre aangedron gen op het constitueren der vergadering, ten einde zonder uitstel tot de behandeling der gewigtige politieke vraag stukken over te gaan. De minister Rouher verzekerde van de gunstige gezindheid der regering tot behandeling van politieke vraagstukken en deed uitkomen, dat de toe komst der maatschappij tegen het dreigen der revolutie moest worden beschermd. Nog deed de minister door blinken dat de regering ongezind is om voor de oppositie te hukken. Uit België komen goede tijdingen tot ons. Het Franscli- Belgisch twistpunt is geschikt! Naar men zich herinnert, verlangde de Fransché spoorwegmaatschappij de 1'Est de exploitatie der lijnen van GrandLuxembourg en van LuikLimburg en zou zij daarmede naar het oordeel dei- Belgische regering, een gevaarlijk overwigt verkregen heb ben, namelijk de regtstreeksche en onafhankelijke commu nicatie van Basel naar Rotterdam, nagenoeg buiten België om. De conventie, nu ontworpen, is dezeDe maatschappij LuikLimburg behoudt hare onafhankelijkheid, verder wordt er een dubbele internationale dienst georganiseerd, de een van BazelRotterdam over de LuikschLimburg- sche haan, de andere van Bazel langs de Grand Central Beige naar Antwerpen. Op die wijze blijven de belangen van Antwerpen gehandhaafd. De voorwaarden van deze dubbele internationale dienst worden door de betrokken maatschappijen, onder goedkeuring van het Belgisch gou vernement vastgesteld. België heeft dus de onafhankelijk heid zijner hanen gered, en tevens is de internationale handel door de nieuwe dienstregeling gehaat. Met een diner ten huize van den lieer Grossier te Parijs loopt de zaak vreedzaam ten einde. Gisteren morgen werd de liefelijke straatmuziek, waarop in die oogenblikken de bewoners der Breestraat, Smids straat en Paardenstraat werden onthaald (zang met trom- accompagnement), op onrustbarende wijze verstoord. Tal van huismoeders hieven een angstgesclirei aan over hunne langs de straat spelende kinderen. In den omtrek, waai de drie genoemde straten zamenkomen, was namelijk een span paarden met een hooiwagen op hol geraakt. Gelukkig werden de hollende dieren spoedig in hunne vaart gestuit, zoodat dit ongeval geene verdere gevolgen had dan liet breken van eenige glasruiten en van den wagen. Men deelt ons mede, dat Zr. Ms. stoomschip //Vice- Admiraal Koopman», heden van ;s Rijks werf te Amster dam naar hier vertrekkende, den 21 dezer in dienst zal worden gesteld, De aandacht onzer lezers vestigen wij op de aan kondiging van de hli. Albregt en van Ollefen, hierachter geplaatst, waarin o. a. de voorstelling van Marie Antoinette, Koningin en Martelares, op morgen (Zondag) wordt vermeld. Wij gelooven, dat deze mededeeling veler belangstelling zal opwekkenin andere plaatsen toch is hij herhaling dit beroemde stuk ten tooneele gebragt. -H. M. de Koningin is, naar wij met leedwezen ver nemen, sints eenige dagen ongesteld. Z. K. H. de Prins van Oranje zal eerstdaags een reis naar Duitscliland maken. Z. K. II. is lijdende aan een verwrichting van het heen, en zal te Bonn een nieuw uit gevonden geneeswijze ondergaan. Aan het kanaal door Holland op zijn Smalst, hebben in Mei 11., blijkens het jongste verslag, 775 a 970 arbeiders gewerkt. In de zitting der Provinciale Staten van jl. Donderdag is besloten de heeren K. Breebaart, gekozen in liet hoofd kiesdistrict Scliagen, en A. Wiegel Cz., gekozen in het hoofd-kiesdistrict Nieuwer-Amstel, als leden der Staten niet toe te laten. In deze zitting zijn onderscheidene rapporten uitgebragt, en is o. a. het adres van den Raad der gemeente Callants- oog, om toepassing ten behoeve dier gemeente van art. 36 der wet op het lager onderwijs aan Gedeputeerde Staten gerenvoijeerd. Op voorstel van den heer Bruijn is bcslothn Gedepu teerde Staten uit te noodigen, 1. hij het comité voor den Noordhollandscli-Frieschen spoorweg inlichtingen in te winnen omtrent den stand dier onderneming en of er voor uitziet bestaat haar weldra tot een heein van uitvoerine te -1 zien komen, en 2. van de ontvangen inlichtingen in de aanstaande najaars-vergadering aan de Staten mededeeling te doen In de zitting van gisteren zijn o. a. do reglementen van bestuur vastgesteld voor den Anna Paulowna-polder en den polder Wieringerwaard. Op de aanvragen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der gemeenten Noordscliarwoude, Texel en Callants- oog is gunstig geadviseerd. De zomervergadering is daarna gesloten. De minister van Marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat op een nader te bepalen tijdstip, aan het lokaal van het Dep. van Marine te 's Gravenliage, een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die tot scheepsklerk bij de Nederl. zeemagt wenschen benoemd te worden. Het getal der open plaatsen bepaalt zich tot zes. In de jl. Woensdag avond gehouden Raadsvergadering van Alkmaar is besloten, van de op den 6 dezer aanbestede werken die, welke omschreven zijn in perceel 1, te gunnen aan den laagsten inschrijver, den heer C. Kater Cz., aldaar, doch de in perceel 2 begrepen werken niet toe te wijzen. Jl. Zondag overleed te Alkmaar, na eene ongesteldheid van weinige dagen, de lieer dr. P. J. C. Luchtmans. Sinds 1838 practiserend geneesheer aldaar, genoot hij een groot vertrouwen, dat door hem met stalen ijver voor en groote belangstelling in zijne patiënten beantwoord werd. De dienstbode van een inwoner van Alkmaar, die ten nadeele van haren meester eenige voorwerpen van waarde had ontvreemd, heeft, toen zij het bekend worden van haar misdrijf vernam, getracht zich door middel van luciferskoppen te vergiftigen. Op last van den commissaris van policie is liaar een tegengif toegediend, waardoor zij voor de waarschijnlijk noodlottige werking van liet vergif bewaard is gebleven. Zij bevindt zich thans in het huis van arrest. Uit Hoorn wordt gemeld, dat de aalhesseneenruime opbrengst beloven. Bedroevend |is het echter gesteld met de appelhoomen. die bijna niets zullen opleveren. Tot hoofdonderwijzeres aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs voor meisjes te Zaandam is benoemd mejufvrouw J. A. Kosters. Bij de kweekschool voor militaire geneeskundigen, aan liet athanaeum tc Amsterdam verbonden, kunnen onge veer 60 kweekelingen worden geplaatst. Naar men ver neemt hebben zich slechts 24 adspiranten aangemeld. (Am.C.) Naar men verneemt is bij de jongste trekking der Madridsche loten, leening 1868, een der hoogste prijzen van 100,000 francs aan een inwoner van Amsterdam ten deel gevallen. Jl. Woensdag is door het te 's Gravenliage in garnizoen liggende regiment grenadiers en jagers het 4Öjarig bestaan van het corps herdacht. Jl. Dingsdag vierde II. R. Briedé, oudste bediende van de firma gehr. van Cleef, te 's Hage, zijn 50jarig dienstbetoon hij genoemde firma, van wien hij, voor zoovele jaren van trouwe dienst, een keurig geschenk in goud mogt ontvangen. Ook van vele vrienden en bekenden ondervond hij de warmste deelneming. Een zonderlinge geboorte kwam dezer dagen de trouwe moederzorg loonen van eene kip des heeren van Hof op liet Oranjeplein tc 's Hage. Sedert eenigen tijd had zij op 13 eend-eijeren gebroeid, die allen zijn uitgekomen en wel één op zeer buitengewone wijze. Twee aan elkander gegroeide jongen toch kwamen nit dit ei te voorschijn, die zamen slechts drie pooten en drie vlerken bezitten, maar desniettemin zeer vlug in hunne bewegingen zijn. De verschillende kleur dezer tweelingen de een geel, de ander zwart nog te meer het eigenaardige en vreemd soortige van hun voorkomen een en ander neemt even wel niet weg dat zij zich, even als hunne twaalf broertjes en zusjes, reeds zeven dagen zeer welvarende bevinden. -Jl. Woensdag middag is te Ylaardingen de eerste haringjager aangekomen met 6 j ton haring. Van deze ge ringe hoeveelheid zijn de gewone geschenken onmiddelijk aan het vorstelijk huis gezonden en het restant in den handel gebragt tegen 400 per ton. De Maassluische liarinjager is mede gearriveerd met 32 ton haring, die echter tot minderen prijs van de hand gezet zijn. Onlangs heeft te Alblasserdam een wedren plaats gehad tussclien eenige heeren. Een hunner, berijdende een tweewielige vélocipède, en een ander een licht rijtuigje, bespannen met twee beste paarden (liardloopers). Om zeven flesschen wijn gold het om het eerst in de kom der gemeente Nieuw-Lekkerland te komen, zijnde de afstand tussclien de kom der gemeente Alblasserdam en die van Nieuw-Lekkerland ongeveer een en een half uur. Tegelijk van Alblasserdam gereden, bleven ze hij elkander tot buten de gemeente toen de berijder der vélocipède aan den voerman der paarden een »ik groet je./ toeriep en als een pijl uit den boog wegvloog, zoodat hij op de plaats der aankomst zich bereids had opgeknapt, toen het rijtuigje met de paarden, die met schuim bedekt waren, arriveerde. Als tegenhanger van het bovengemelde kan dienen, dat de heeren Terweedc en Roosen, de eerste per driewielige en de tweede per tweewielige vélocipède, een peiziertoertje naar Giessendam doende, met tamelijken gang op den hoogendijk van Schelluinen een hondenkar, waarvan de geleider liep, inhaalden en aanriepen om uit te halen, waaraan werd voldaan, doch eenige oogenblikken daarna met schrik gewaarwerden, dat de geleider zich had bedacht, in de kar was gaan zitten, «vort» had gecommandeerd, en nu op zijn beurt, «haal uit» roepende, hen voorbij snorde, op gevaar af van den dijk te worden gereden. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat tussclien Utrecht en Maarssen, 5 aan elkander liggende akkers boekweit reeds in vollen bloei staan, terwijl bijna overal elders, die nog slechts eenige duimen hoog is; ook is op sommige akkers reeds koolzaad gemaaid. Jl. Zaturdag had te Lienden, bij Tiel, het volgende ongeluk plaats: Een jongen van 12 jaren had een pistool geladen, vermoedelijk met kleine steenen, en wilde het in zijn zak steken, om het misschien later, men weet niet tot welk einde, te gebruiken. Waarschijnlijk door het haken van den trekker aan zijn broekzak, ging de haan over en het schot af, zoodat zijne regterhand verbrijzeld werd, die ten gevolge daarvan is geamputeerd geworden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1