BATAILLE VAN VROUWEN. HET GEWETEN. EEN VROUWTJE ZONDER WEERGADE. TWEE INVALIDEN. ADVERTENTIËN. BUITENLAN I). Kiezers K. BOOMSMA, B. B. DE BBELK, S. BUAAKSMA, D. DE LANGE, H. JANZEN Ez. EENIGE KIEZERS. ALBREGT VAN OLLEFEN. 8. Hoe groot is het loon in de verschillende boven aangewezen vormenHoe wordt het berekend? Per jaar, per maand, per week, per uur, per taak? 9. Welk loon genieten vrouw en kinderen, zoo die in dienst van anderen arbeiden? (Deze opgaven in te rigten in denzelfden vorm als die omtrent het loon van den man). 10. Welke andere inkomsten heeft het gezina. Uit verkoop van vruchten, eijeren, enz.? b. Uit openbare of particuliere liefdadig heid, enz.? Hoeveel bedragen jaarlijks de inkomsten? IS. Inrigting, kosten en levenswijze van het gezin. 11. Hoe groot is het aantal en welke is de leeftijd der personen, uit welke het gezin bestaat? 12. Hoedanig is de aard der woning en welke zijn hare be- standdeelen 13. Hoedanig is de stand, de ligging en de omgeving der woning? 14. Hoe groot zijn de oppervlakte, en de kubieke inhoud der slaap- en woonvertrekken? 15. Hoe groot is het aantal slaap- en stookplaatsen, kasten en bergplaatsen binnenshuis en hoedanig is haar toestand? 16. Van welke materialen zijn liet dak en de vloereu samenge steld? Hoedanig is hun toestand? 17. Hoedanig is de plaatsing en inrigting der privaten? 18. Hoe wordt voorzien in de behoefte aan drinkwater? 19. Is er een schuurtje bij de woning? Is er een stukje grond bij en, zoo ja, hoe groot? 20. Is de bewoner eigenaar der woning, huurder of gebruiker? In het eerste geval, hoe is hij in het bezit der woning gekomen 21. Welke zijn de kosten en lasten (huur, onderhoud en grondlasten)? 22. Hoedanig is de toestand van meubilair en beddegoed (korte beschrijving hiervan)? 23. Hoedanig is de kleeding (beschrijving van de kleeding van het gezin)? Welke zijn de kosten van onderhoud der kleeding en bewassching? Wordt er in huis gewasschen, of laat inen het buitenshuis doen 24. Welke zijn de uitgaven voor de voeding? Welke arbeid en kosten zijn er verbonden aan het zelf telen van vruchten, het houden van varkens, hoenders, enz. (hoeveelheid en kosten zooveel mogelijk afzonderlijk op te geven voor elk der verschillende voedings middelen, als: brood, aardappelen, grutterswaren, groenten, vleesch, spek, vet, enz.)? 25. (Vuur en licht). Welke zijn de soort en de hoeveelheid van de verbruikte brandstoffen? Welke zijn de kosten daarvan, voor zoover zij gekocht worden Of worden zij op andere wijze verkregen 2 6. Bezoeken de kinderen geregeld de school of tot welken leeftijd heb ben zij die bezocht Wordt de school dikwijls verzuimd, en zoo ja, welke zijn de redenen daarvan? Zoo er kosten aan het onder wijs verbonden zijn, hoeveel bedragen die? 27. Welke zijn de uitgaven voor deelneming in spaarbanken, spaarkassen, zieken- of begrafenisbussen? Welke voordeelen zijn er aan de deelneming verbonden? Hoedanig is de toestand van het gezin, in geval van ziekte van het hoofd des gezins of van een der leden Bestaat er gelegenheid tot verpleging in gast- of ziekenhuizen 28. Op welke wijze tracht het gezin of elk zijner leden, in den huiselijken kring of daar buiten, zich uitspanningen te verschaffen (bloemen, zangvogels, loterij, kermissen en andere openbare feesten, consumtie van sterke dranken)? Welke zijn de uitgaven daarvoor? 29. Zijn er verdere mededeelingen omtrent het gezin te doen, die van belang kunnen geacht worden? Algemeene vragen. 1. Wordt des zomers en des winters in de genoemde behoefte aan arbeiders hoofdelijk voorzien door lieden, die binnen de gemeente zijn gevestigd, of ook door een groot aantal vreemde arbeiders? 2. In het laatste geval, is dit aantal in den jongsten tijd ver meerderd of verminderd? 3. Gaan vele arbeiders elders werk zoeken en, zoo ja, waar? 4. Hebben de loonen in den laatsten tijd in den vorm of in het bedrag verandering ondergaan? Zoo neen, sedert wanneer bleven zij op dezelfde hoogte? 5. Is er in de huur der arbeiderswoningen in den laatsten tijd verandering gekomen? Zoo neen, sedert wanneer bleven zij op dezelfde hoogte? 6. Bestaan ook ter plaatse uwer inwoning onder de arbeiders vereenigingen van verschillenden aard, om hun zedelijken of stoffelijken toestand te verbeteren Zoo ja, hoedanig is haar werkkring, hoe groot is het aantal leden, dat zij tellen, en welke uitkomsten hebben zij opgeleverd? BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 1ste kl. J. H. Commijs en de luit. ter zee 2de kl. L. J. E. Hajenius, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 4 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. Met den 21 dezer worden de luits. ter zee 2de kl. H. van der Meer en jhr. E. G. M. van der Wijck geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis; en de luit. ter zee 2de kl. P. J. L. deChateleux op Zr. Ms. ramscliip „de Schorpioen." Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 10 dezer, wordt Zr. Ms. schroefstooinschip „Vice-Admiraal Koopman," liggende te Willems oord, met den 21 dezer in dienst gesteld met bestemming naar de Kust van Guinea, en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee B. D. van Trojen. "Voorts worden met voorschreven datum de na volgende officieren op dien bodem geplaatst: de luit. ter zee 1ste kl. P. ten Bosch, als 1ste officier; de luits. ter zee 2de kl. H. Quispel, H. L. Cadet en L. Bakker Overbeek; de adelb. 1ste kl. L. J. K. A. Jeekel, J. C. Hora Siccama, L. A. H. Lamie en J. A. Kloek; de off. van gez. 2de kl. C. J. van Stockum; de off. van adm. 2de kl. G. II. Verboon; de scheepsklerk P. A. Molenaar en de 1ste luit. der mariniers F. A. van Braam Houckgeest. Ingevolge Zr. Ms. besluit van den 11 dezer, wordt de kapt.-luit. ter zee C. A. L. II. baron van Heeckeren met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Mr. transportschip met stoomvermogen „Java" en op non-activiteit gesteld. Voorschreven bevel wordt met den 1 Augustus a. s. opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee A. A. A. Gaymans. Z. M. heeft den off. van gez. 2de kl. A. M. Grondhout, op zijn verzoek, met den laatsten Julij eervol uit de zeedienst ontslagen. F r a li k r ij k, In den „Petit Moniteur" vindt men de volgende opgave van verliezen van menschen en geld, sedert 1853 door den oorlog veroorzaakt. 1 menschen: (gesneuveld of in de hospitalen gestorven) Krimoorlog 784,991Italiaansche oorlog 45,000; in Sleeswijk 35,000; Noord-Amerika 519,000; Duitsclie oorlog 45,000; Expedities buiten Europa 65,000. 2 geld: Krimoorlog 8500 millioen; Noord-Amerika 23,500 mill.Zuid-Amerika 11,500 mill., in Italië 1500 mill., in Sleeswijk-Holstein 180 mill., in Duitschland 1650 mill. en verre expeditiën 1000 mill.; te zamen 47,850 millioen. Engeland. In de jl. Vrijdag gehouden zitting van het Lagerhuis is namens den minister van buitenlandsehe zaken, in ant woord op eene vraag van een lid van het Israëlitische geloof, verklaard, dat de vervolging der Israeliten in Rumanië, niettegenstaande de vertoogen van al de groote mogendheden, nog steeds aanhield. Dien eigen dag had de minister door den Brilschen gezant te Weenen mede- deeling ontvangen van een telegram, waarin door Rumani- sche Israeliten onder anderen het volgende aan den baron Rothschild te Weenen was berigt: „Onze vrouwen en kinderen worden door de soldaten van den gouverneur mishandeld. Vele van onze geloofsgenooten worden ver dronken hot haar wordt ons afgeschoren op eene honende wijze; allerlei marteling en geweld hebben wij van de dienaren der regering te lijden. Wij worden zeer streng ondervraagd en vervolgd." In het Engelsche Lagerhuis heeft sir Henry Bulwer de Alabamakwestie ter sprake gebragt. Hij betreurde het, dat er zoo lang tusschen Engeland en Amerika een punt van verschil bleef bestaan en wilde, dat het eindelijk uit den weg werd geruimd. Op verzoek van den heer Gladstone werd de bespreking dezer zaak tot later uitgesteld. De „Times" zegt, dat wel ieder Engelsclnnan overtuigd zal zijn, dat Engeland niet de onderhandelingen het eerst weer aanknoopen kan, na de verwerping der laatste overeen komst door den Senaat te Washington. In dat verdrag toch was aan alle eenigszins billijke eischen van Amerika toegegeven en nu de verdeeldheid der partijen de aaneming belet heeft, betaamt het niet, dat de Engelsche regering nieuwe aanbiedingen doe. De volgende vermakelijke regtszaak heeft dezer dagen in Engeland plaats gehad. De heer Grenville Murray wachtte dezer dagen Lord Carington op aan de deur van zijn Club, vroeg hem, of hij het genoegen had lord Carington te zien, en begon op het toestemmend antwoord, den door hem aangesprokene duchtig af te ranselen. Lord Carington ging weder de Club binnen en noodigde den heer Murray den volgenden dag uit om zijn excuses te maken, daar hij blijkbaar bij vergissing hem had geslagen. De ander hield echter vol, dat van vergissing geen spraak was; hij had bedoeld den schrijver te tuchtigen van sommige artikelen in de „Queens Messenger," die voor hem beleedigend waren. Die schrijver was volgens hem lord Carington. Deze ontkende het; de ander hield vol en de zaak kwam voor den regter. De advokaat van den heer Murray bragt o. a. de copie van de gezegde artikelen uit de „Queens Messinger" ter tafel. Dat gaf aanleiding tot een nieuwe vechtpartij. De advokaat en de getuigen van lord Carington eischte ten slotte van het geding, dat de trommel, waarin de copie besloten was, zou verzegeld en aangehouden worden, om dat die copie aan den uitgever ontstolen was. Doch de zaakgelastigden van den heer Murray wilden den trommel niet loslaten en de advocaat van lord Carington wist niet beter te doen dan „politie!" en „moord!" te roepen. Dat had tengevolge, dat de politie op de tafel sprong om den trommel te bemagtigen. Een gedeelte van het publiek mengde zich ook in de zaak en een volkomen vechtpartij volgde, waarbij kolonel Campbell ongelukkig een politie-agent sloeg, dien hij juist aanzag voor een tegenstander der politie. De regters hadden intusschen reeds lang de vlugt moeten nemen; en het tooneel was zoo, dat een Engelsch blad te regt opmerkt, dat, indien zoo iets in Amerika gebeurd was, waarschijnlijk alle Engelsche bladen zich verheven zouden hebben op de meerdere fatsoenlijkheid van Engeland tegenover Amerika. Kolonel Campbell intusschen is vrijgesproken, omdat hij dacht slechts een gewoon mensch en niet een politieagent te hebben geslagen. Te Birmingham heeft een fabriekant een octrooi genomen op de vervaardiging van papieren rijtuigen, waarmede hij goede zaken maakt. Te Cliicago bouwt men huizen van papier, die zonder de ligtheid van kaarthuizen te bezitten, nogtans even sterk en veel warmer zijn dan de gewone van hout, steen en kalk gebouwde woningen, terwijl zij een derde minder kosten. Ook papieren onder rokken worden tegenwoordig veel vervaardigd en kosten zes stuivers. Zekere kapitein Lambert is gisteren te Galway, de hoofdstad van liet Iersche graafschap van denzelfden naam, doodgeschoten. S I> a n j e. Gustaaf Rasch deelt het volgende mede: te Malaga woonde vóór vele jaren een arme Duitsclie koopman in speelgoed, die eene zeer schoone dochter had. De derde zoon van den in Andalusië rijke goederen bezittenden graaf Montyo, knoopte met haar een liefdehandel aan. Het meisje was echter verstandig en zeide „zonder huwe lijk geen liefde. De zoon van den ouden graaf Montyo was evenwel hartstogtelijk verliefd; hij moest de dochter van den armen speelgoedkoopman bezitten en huwde haar tegen den wil zijns vaders en der geheele familie. De oude graaf was woedend en onttrok zijn zoon alle inkomen en bezittingen; het ging den jongen echtelingen dan ook langen tijd slecht. De jonge gravin echter liep het latei- mede. De beide oudere broeders van haren echtgenoot stierven en de laatste werd erfgenaam van den titel en bezittingen zijns vaders. De dochter van dit arme Duitsclie meisje is de Keizerin van Frankrijk, de echtgenoot van Lodewijk Napoleon, met wien zij te Parijs, tijdens hij President der republiek was, kennis maakte. Rusland, De redder van het leven van Keizer Alexander van Rusland, de bekende Komissaroft) door het afwenden van het verraderlijke pistoolschot van den sluipmoordenaar Carakozou, de Russische werkman, die zijn fortuin had gemaakt en steeds allerlei eerbewijzen genoot wegens die onwaardeerbare dienst, aan zijn Souverein bewezen, die beroemde Rus heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Door zijn dankbaren vorst in den adelstand ver heven, begiftigd met e,en regement zijner garde en over een groot vermogen kunnende beschikken, voortvloeiende uit eene nationale inschrijving, waartoe iedereen het zijne had bijgedragen, begaat die man op het toppunt van geluk een zelfmoord, om tot heden en misschien voor altijd onbekende redenen. Onlangs is een jonge Fransclnnan, de Croix, met een vélocipède uit Parijs te Kiew aangekomen, na door Weenen, Krakau, Lemberg en Gitomer te zijn gereisd. Hij maakte de algemeene nieuwsgierigheid gaande, vooral in de kleine Russische steden en dorpen, waar de minder ontwikkelden hem voor een toovenaar of duivel hielden. Voorspoedig, doch ontijdig, bevallen van eene Dochter A. RAAP—BLAAUBOER. Wieringerwaard, 7 Julij 1869. Bevallen van een doodgeboren Zoon M. E. VAN DER MEER—WIHTTINGHAM. Nieuwediep, 11 Julij 1869. J. A. VAN DER MEER. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot HENDRIK BOIILEN, in den ouderdom van 61 jaren. Nieuwediep, 12 Julij 1869. A. LINDOORN, Wed. H. Bohlen. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwdkinderen. Eenige LEDEN der thans ontbondene s irÉ^jpi^^^Kiesverecnigiiig BURGERPLIGT" nemen de vrijheid, alle Kiezers, en vooral alle oud- Leden der genoemde Vereeniging, uit te noodigen tot eene bijeenkomst op Donderdag den 15 Julij, 's avonds ten acht ure, in het Bierhuis uDE BROUWERmet het doel om eene NIEUWE LIBERALE KIES VEREENI GING op te rigten. Eenige oud-Leden van uBurgerpligt'1 Helder, 8 Julij 1869. Met de hand op het hart hebben wij ons afgevraagd, wie moeten wij kiezen voor Leden van den Gemeenteraad en het antwoord was kies de zoodanigen, die bekend zijn als bezadigd, rond en edel, wiens belangen zoo na aan de algemeene belangen verwant zijn, dat zij die noodwendig moeten bevorderendie handel, nijverheid en welvaart willen zien bloeijen; in één woord, zij die de belangen der gemeente als hunne eigenen ter harte gaan. Welnuzijt gij ook van dit gevoelen, kom dan als een man den SO dezer aan de stembus en stemt met ons de Heeren: 9de VOORSTELLING door het Tooneelgezelschap van den ROTTERDAMSCHEN SCHOUWBURG, onder directie van WOENSDAG 14 JULIJ 1869. Tooneelspel in 5 bedrijven, naar Ifflant. gevolgd door: Vaudeville in 1 bedrijf. ZEKKIl lAM'STK VOOltSTELLlNO. DONDERDAG 15 JULIJ 1869. Blijspel in 3 bedrijven, naar Scribe. gevolgd door: Blijspel met Zang in 1 bedrijf, naar het Fransch. Aanvang 8 ure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3