BUITENLAND. werd besloten aan den heer van Eeden, namens de ver gadering, een eervol ontslag uit te reiken. Jl. Donderdag namiddag, even na 12 uur, is de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huis houding en het bedrijf van den handwerksman, welke in het Paleis voor Volksvlijt aldaar zal gehouden worden, in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden op plegtige wijze geopend. Nadat de algemeene voorzitter, baron Mackay, eene redevoering had uitgesproken, heeft Z. K. H. Prins Hendrik, namens Z. M. den Koning, de tentoonstelling met eene korte toespraak geopend. Vervolgens heeft de burgemeester Prins Hendrik welkom geheeten, zijn verschillende personen aan Z. K. H. voorgesteld, en heeft het gezelschap zich naar de groote zaal begeven om de tentoongestelde voorwerpen te bezigtigen. Zondag 11. heeft te Amsterdam eene zamenkoinst plaats gehad van verschillende sectien van het Metalen Kruis, zoowel van daar als uit andere gemeenten. De heer Carré zal met zijn circus waarschijnlijk de Alkmaarsche najaarskermis bezoeken. Blijft men steeds hunkerend uitzien naar de exploitatie van den staatsspoorweg, lijn UitgeestZaandam, die reeds sedert Dec. 11. gereed ligt, thans zag men jl. Donderdag te' Zaandam van meest alle openbare gebouwen, fabrieken, enz. vlaggen uitsteken op het verblijdend berigt, dat het wetsontwerp tot onteigening van perceelen, ten behoeve van den spoorweg van Zaandam naar Amsterdam door de Eerste Kamer is aangenomen. Een timmermansknecht te Hoorn, zekere Scholtens, heeft, zegt men, een vernielingswerktuig uitgevonden, be staande in een verplaatsbaar vierkant besloten vertrek, waarin eene machine staat, die tal van vuurmonden laadt en lost, zonder het werk van vele handen te behoeven. De vervaardiger is bij Z. M. op het Loo toegelaten en in tegenwoordigheid o. a. van den minister van oorlog zijn teekcning en model met belangstelling in oogenscliouw genomen. Z. M. betuigde aan Scholtens zijne bijzondere tevredenheid. De echtgenoot van Jacob de Vletter, geb. W. J. Ivleyweg, zegt bij annonce aan alle stad- en landgenooten hartelijk dank voor de haar betoonde bewijzen van deel neming, maar verzoekt geene adressen tot gratie aan den vorst, den edelen telg uit het huis van Oranje te willen rigt.en, doch te wachten, totdat de zaak van haren geliefden man in cassatie zal hebben gediend. (U. D.) Ter voldoening aan Z. M. verlangen, wordt er op 19 Augustus a. s. een nationale schermwedstrijd gehouden in het weerbaarheidskamp nabij Utrecht, waaraan alle Nederl. beoefenaars der schermkunst kunnen deelnemen. Burgemeester en wethouders van Goes hebben ter openbare kennis gebragt, dat de gezondheids-commissie aldaar het op verscheiden plaatsen binnen die gemeente te koop zijnde vliegenpapier of zoogenaamde vliegendood aan een scheikundig onderzoek heeft onderworpen en bevonden, dat in meer dan één monster eene verbinding van arsenicum aanwezig is, waarom de ingezetenen tegen het gebruik daar van gewaarschuwd worden. Jl. Woensdag stond voor het kantongeregt te Wage- ningen eene behoeftige vrouw teregt, beschuldigd van op eens anders in den oogst staanden grond geloopen te hebben. De eigenaar van dien bebouwden grond, de landbouwer L. Jtevens klager, ontdekte met zijn zoon die vrouw op zijn land en maakte, in zijne zucht om haar te ver wijderen, vrijwillig gebruik om over het land van een ander te loopen. Dus als overtreders waren ze nu gelijk; doch toen de klager opgeroepen werd, was hij niet present en werd hij, nog vóér dat de vrouw verhoord kon worden, veroordeeld tot eene geldboete van 10, en de behandeling der zaak 14 dagen uitgesteld. Inmiddels kreeg de vrouw in de vestibule een zenuwtoeval. Zoo als wordt verhaald zou een landbonwer, onder de gemeente Staphorst woonachtig, dezer dagen met zijn zoon in het hooiland zijnde, met hem twist hebben gekregen en tengevolge daarvan hem in drift met de hooivork hebben doodgeslagenhij loopt naar huis om aan zijne vrouw zijn ontzettenden misslag mede te deelendeze, vier dagen te voren bevallen, vliegt het bed uit, legt, door den schrik bevangen, haar kind op eenig hooi op den vloer neder en spoedt zich naar de plaats waar het verschrikkelijke onheil heeft plaats gehad Na zich hiervan te hebben vergewist, keert zij in diepe droefheid huiswaarts; het achterhuis ingaande om naar haar pasgeboren kind te zien, bemerkt zij tot nieuwe droefheid dat het varken bezig is het te verslinden en eindelijk tot overmaat van ramp vindt zij haar man in de voordeur opgehangen die, waarschijnlijk door zijne gepleegde misdaad tot wanhoop gebragt, op deze wijze een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Wij hopen dat het bovenstaande, hoewel algemeen als waar opgegeven, bij nader onderzoek zal blijken onwaarheid te zijn. (Dbd.) In dit voorjaar kocht een boer in de nabijheid van Heerenveen 2 zeugen voor 105. Hij kreeg bij beiden biggen. De eerste toom verkocht hij voor 110 en behield de tweede, grooter in aantal en per stuk meer waard. Voor de ouden is hem thans 150 geboden. Dit voorbeeld uit vele bewijst, hoe voordeelig dit jaar de ver menigvuldiging van varkens is. Zekere B., welgesteld landbouwer uit Ilavelte, is door het hof in Drenthe veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren, wegens het maken van valsclie papieren of bewijsstukken, waardoor hij gelden en manufacturen zich arglistig heeft toegeëigend. Van Smilde wordt als iets bijzonders berigt, dat de weduwe Oosting aldaar een Friesch schaap bezit, dat driejaar oud is, twee jaar achtereen melk gegeven (dagelijks nu nog een halve kan) en nooit gelamd heeft. Dezer dagen is er door een slager te vergeefs 21 voor geboden. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Tot adelborsten 3de kl. bij de marine zijn benoemd de jonge lingen: F. v. d. Berg, F. v. d. Breggen, W. J. de Brnyne, J. W. O. H. Bueninck, K. W. H. Goetz, H. J. E. v. Gogh, C. F. W.K. Happé, A. H. Hoekwater, F. B. 's Jacob, Ij. KamphuisSuermondt, P. J. P. Korpershoek v. d. Kooij, O. H. Kuyck, F. M. A. Mathon, K. F. B. van Nouhuys, H. Slot, G. J. Sluyterinan, J. C. Veenhuyzen en B. H. Zimmer. België. Onlangs werd in het «Theatre de la Monnaie" te Brussel met den besten uitslag eene proef genomen door de aan wending van eene zelfstandigheid, bestemd om geweven stoffen, hout, touwen, tooneelschermen, enz., onbrandbaar te maken. De proefnemer wandelde langs de gaslichten tusschen het tooneel en het orchest, en plaatste stukken neteldoek, linnen en andere ontvlambare, vooiaf naar zijne uitvinding, bereide stoften boven de lamp- of schoorsteen glazen. Niet één vatte vuur. Te Brugge is iemand, die uit nieuwsgierigheid in den klokketoren was geklommen, om, terwijl de klok geluid werd, te zien hoe dit in zijn werk ging, door de klok getroffen en doodgeslagen. F r a n k r ij k. Parijs is verlaten door ieder die slechts kan. De diplomaten zijn naar les eaux en de groene tafels. De bon ton is naar zijne chateaux, om er zich een korten tijd gruwelijk te vervelen. De harddravers zijn in de provincie steden, de duivenschieters zitten nog in Engeland en der halve regeren in Parijs alleen ministers, afgevaardigden, gezanten en dagblad-correspondenten. De //Figaro" meldt, dat in de faubourg Gros-Caillou een 80jarig grijsaard gestorven is, die verklaard heeft, dat hij de tot dusver onbekend gebleven dader was van den moordaanslag, den 10 November 1832 op de Quay d'Orsay, op Lodewijk Philips gepleegd. De Fransclie acteurs, althans zij die populariteit najagen, ieder weet het, bekommeren zich dikwijls meer over den titel van een werk dan over den inhoud. Cnrieuse staaltjes zijn daarvan bij te brengen. Pierre Véron levert thans een nieuw. Hij geeft thans een werk in het licht, getiteld: Ik, hij, gij, wij, gij, zij. Engeland. De //Times" behelst het berigt, dat zekere heer William James Lamb Jr., lid der firma Morris Lamb, thee handelaren te Bristol, die sedert den 30 Junij uit die stad wegens bankbreuk voortvlugtig was, den 14 dezer dooi den heer J. W. Thorne, een klerk van het geregtshof voor faillissementen te Bristol, en een beambte der politie van Bristol, daar ter stede is teruggebragt. Naar luid van het berigt der «Times", was hij te Vlissingen, wegens het reizen onder een verdichten naam, in hechtenis genomen en naar Rotterdam gebragt. De overheid aldaar had echter geweigerd zich met de zaak in te laten; de gevangene was op vrije voeten gesteld en de agenten van bovenge noemd geregtshof waren nanr Engeland teruggekeerd. De heer Lamb had intusschen onderhandelingen geopend met de te Rotterdam achtergebleven vertegenwoordigers zijner scliuldeischersdoch dezen werden niet aangenomen, en daarop was de heer Thorne, per telegraaf terug ontboden, jl. Dingsdag te Rotterdam teruggekomen, alwaar hij den heer Lamb «gevonden had op eene naar Londen vertrek kende stoomboot, aan boord waarvan men meende, dat hij zich niet vrijwillig begeven had." De heer Thorne had hem terstond gearresteerd en naar Bristol gebragt, alwaar hij thans zal teregtstaan. Onlangs is te Livcrpool overleden de advocaat Mo- reton, die aan dr. Goss, den Katholieken bisschop aldaar, bij testament een legaat van 30,000 p. st. vermaakte. De weduwe van Moreton kwam in regten daartegen op en beweerde, dat haar man krankzinnig was geweestdoch zij stelde zich weldra tevreden met eene schikking, waarbij haar eene boerderij en een jaarlijksch inkomen van 200 p. st. werden verzekerd. Den 13 dezer is in het scherpseliutterskamp te Wim- blcdon gedongen naar den door H. M. de Koningin uit geloofden prijs van 250 p. st., waaraan verbonden is eene gondenmedaille,uitgeloofddoordescherpschuttersvereeniging. 60 scherpschutters dongen naar dien prijs. Deze is te beurt gevallen aan zekeren Augus Cameron, een korporaal van een der Schotsehe riflemen-regimenten, die hem in het jaar 1866 insgelijks gewonnen heeft, toen met 69, thans met 71 punten in 7 schoten, beide de hoogste cijfers, die ooit bij het schieten naar dezen prijs bereikt zijn. Deze uitslag is met eene ontzaggelijke geestdrift begroet, en de «kleine Schot" is op de schouders van twee der grootste reflemen in triumf; eerst naar de tent der hoofd-commissie en vervolgens het kamp door gedragen. Te Nortwoolwich, niet ver van Londen, is sedert jl. Dingsdag eene tentoonstelling van zuigelingen, van 12 maanden oud of jonger, geopend. Er zijn ook prijzen voor drielingen en tweelingen uitgeloofd. Van eerstgenoemden bevat de catalogus twee inzendingen, doch was er slechts één drietal tegenwoordig. Het gezamelijke getal nummers klimt tot 300 wigtjes. Het denkbeeld dezer vertooningen heeft men, zooals velen bekend zal zijn, aan Amerika te danken. Groote hitte en geen regen, geld in overvloed hij matigen speculatiegeest, stijgende koersen ter beurze en dalende graanprijzen deze enkele zinsneden (luiden den finaneiëelen toestand van het oogenblik ten duidelijkste aan. Duitse li land. In Berlijn hoort men dezer dagen overal gewagen van een zonderling regtsgeding, waarvan de beslissing door het Berlijner geregtshof tamelijk algemeen genoegen doet. De jeugd hoort men langs de straten van Pruissen's hoofdstad roepen: «Meine Tocliter, was hast Du getlian?" gelijk vóór een paar jaar de Parijzer gamins riepen: «Lambert, ou-est-tu Lambert?" en nu sinds eenigen tijd in Nederland iedereen vraagt: «Wie is toch Sagittarius?" Het Berlijnsche blad «Tribune" bevat het gansche verslag der zitting van het geregtshof, met de acte van beschuldiging, het verhoor, het vonnis, benevens het welgelijkend houtsnee- portret van den veroordeelde. De zaak komt - naar luidt van de «Tribune" - hierop neder: De consistoriaalraad, August Fournier, oud 69 jaar, geestelijke bij de Fransclie kloosterkerk te Berlijn, werd in de maand Januarij dezes jaars door den muziek-onder- wijzer Kiintzy, met wien hij sedert lang bekend was, verzocht hem te trouwen met zijne bruid, Iledwig Kriiger, dochter eens renteniers. De plegtigheid werd vastgesteld op 14 Januarij, 11. 's namiddags 3 uur. Des voormiddags van dien dag ontving Fournier een naamloozen brief, waarin, volgens zijn zeggen, alleen geschreven was: «Is het regt dat eene bruid, die hoogzwanger is, met den myrtenkrans getooid, trouwt? Eene huwbare maagd." De heer consistoriaalraad nam hierop de moeder der bruid, vóór hij naar de kerk ging, ter zijde in de woning van den koster der kerk en vroeg haar wat er van de zaak aan was. De moeder bekende, dat hare dochter in blijde verwachting verkeerde. Hierop eisclite de prediker dat de bruid de myrtenkrans van haar hoofd zou nemen en bepaalde hij, dat de trouwplegtigheid niet in de kerk maar in de sacristy zou plaats hebben. Nadat verscheidene bloedverwanten des bruidegoms te vergeefs den ouden man hadden verzocht zijne harde eischen te matigen, stemden bruid en bruidegom daarin toe. Daarop kleedde zich de heer Fournier in ambtsgewaad; het bruidspaar had zich in een hoek van het vertrek neergezet, in de nabijheid der tafel, aan welke de trouwplegtigheid zou geschieden, terwijl de bruiloftsgasten rondom de tafel waren vergaderd. De prediker komt, zonder iemand der aanwezigen te groeten, de sacristy binnen, gaat regt op de bruid af, ziet ze strak in het gezigt en geeft ze met de regterhand een luid klinkenden slag op den linkerwang, terwijl hij haar toevoegt «Mijne dochter, wat hebt gij gedaan?" Vervolgens las hij het trouwformulier, maar was zoo vrij daarin uitdrukkingen te voegen of veranderingen te maken, die niet overeenkomen met den inhoud. Zoo had hij, in stede: «Voortaan zult gij twee één vleesch zijn," veranderd in: «Gij komt hier niet met u beiden, maar met u drieën hier," en de woorden ingevoegd: «Gij kunt wel de menschen maar niet God bedriegen, verheugt u niet, God laat zich niet bespotten, doet boete, weest boetvaardig." De koster verklaarde, dat de prediker het dragen der myrtenkrans had afgeslagen, met de woorden: «Ook geene enkele bloem!" en de moeder had toegevoegd «Zoo zijt gij vrouwen alle; met een leugen treedt gij voor het altaar." Wat de hoofdzaak aangaat, verklaarde de beschuldigde zich voor onschuldig en beweerde dat hij, na de gasten gegroet te hebben, op de bruid was toegetreden en haar vriendelijk had toegevoegd«Hebt gij de krans niet kunnen bewaren Het hof heeft evenwel het feit als bewezen geacht en den beschuldigde veroordeeld, wegens mishandeling, tot eene geldboete van 300 tli. (ƒ540) of eventueel 4 maanden gevangenisstraf. Pruissen's monarch is naar Ems gegaan, gelijk zijn kanselier Varsin heeft opgezocht. De zwarte geesten onder 's Konings onderdanen beweren, dat de laatste de ziel der regering blijft, zoodat geen maatregel van eenig gewigt zonder zijne voorkennis en goedkeuring kan worden ge nomen. De witte daarentegen zeggen, dat de kanselier zich van alle regeringszorgen heeft ontdaan en in de vrije natuur zich vermaakt met het rooken zijner bekende deli- cieuse sigaren. De eersten vinden echter meer geloof dan de laatsten, waarschijnlijk omdat deze tot het geslacht der «officieusen" belmoren. Het schijnt dat de Pruissische politie in Hannover bijzonder scherp toeziet op het vertoonen van Hannoversche vlaggen, in weerwil dat dit niet verboden is. Zoo werd bijv. dezer dagen zulk eene vlag, die bij gelegenheid van een schuttersfeest werd uitgestoken, onmiddellijk in beslag genomen. Een bakker kreeg met de politie te doen omdat hij, op het erf achter zijn huis, voor zijne vrouw een ouden geel en wit geverwden vlaggestok in den grond had gestoken, om daaraan een touw vast te maken tot het droogen der wasch. Onmiddellijk verscheen ten zijnen huize een politiebeambte, vergezeld van twee agenten, om hem aan te manen den stok weg te nemen, op grond dat die van den openbaren weg eenigermate zigtbaar was. Daar de bakker dit weigerde, werd het van wege de politie gedaan en hem tevens op eene boete van 5 thalers het verdere verbruik van dien stok verboden. In de nabijheid van Dusseldorf is door eenige hout vlotters een steur, die 160 pond zwaar en 9| voet lang was, na veel moeite gevangen. Enkele der gelukkige visscliers waren er evenwel niet zonder kwetsuren afgekomen. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat in de vorige week een Rus in de speelzaal 250,000 frs. heeft verloren. Te Homburg heeft een Engelsche zakkenroller den broeder des Onder-Konings van Egypte zijne portefeuille, 15,000 frs. aan bankpapier bevattende, zoeken te ontfutselen. Men had hem echter in het oog en hij werd op lieeter- daad betrapt. Den 28 Junij 1798 vierde de jeugdige fransche repu bliek een groot feest, het feest van den landbouw. Een jong beeldschoon meisje, Anna Barbara Rubsamen, werd bij die gelegenheid tot «godin der schoonheid" verheven en op een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2