1869. N°. 87. 27 Jaargang. Woensdag 21 Julij. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. HËLDERSCHE EN NIEUWEMEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. M franco per post - 1.65. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Donderdag den 23 dezer vertrekt de Oost*Indi- ■che mail over Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Julij. Nadere berigten uit Ierland hangen een zeer bedroevend tafereel op van de reeds in ons vorig noinmer vermelde ongeregeldheden aldaar, gevolgen van een hevigen geloofs haat tusschen de verschillende gezindheden. De policie te paard heeft charges moeten uitvoeren, ten einde de oproer makers te Belfast uit een te drijven. Bij de plundering te Lurgan, reeds door ons vermeld, zijn niet alleen de huizen van 17 Roomsch-Catliolieken vernield, .maar heeft men zelfs van de meubelen der beroofde lieden een vreugde vuur ontstoken. Er heerscht in dat land eene groote mate van opgewondenheid. Ofschoon er verscheidene personen hij die tumulten min of meer ernstig verwond zijn geraakt, heeft men echter geen mcnschenlevens te betreuren. De godsdienst, die leert elkander als broeders te beminnen, dringe eindelijk ook eens door in de huizen en harten van dat volk, dat blijkbaar nog niet vatbaar is voor de begrip pen van verdraagzaamheid en menschenliefde. De behandeling der Iersche kerkwet in het Britsclie Hoogerliuis en van de daarop voorgestelde amendementen in het Huis der Gemeenten heeft zeker in de jongste dagen weder bijgedragen tot die tooneelen van ruwheid. Een 47tal lords hebben tegen de derde lezing der wet protest aangeteekend en het Lagerhuis heeft de meesten der niet onbelangrijke amendementen van het andere Huis verworpen. Het is te hopen, dat deze gebeurtenissen geen aanleiding zijn om nieuwe ongeregeldheden te doen ont staan. De Spaansche regering heeft nog steeds te worstelen met de woelingen, die van buiten worden levendig gehou den en die de binnenlandsche vrede telkens op nieuw drei gen te verstoren. In de vorge week zijn weder 13 officieren en onder-officieren van het garnizoen te Madrid in hech tenis genomen, beschuldigd van betrokken te zijn in eene Carlistische zamenzwering. Men meent, dat zij in het be zit zijn gevonden van brevetten, onderteekend door don Carlos. In den loop dezer maand verloor Frankrijk door den dood een zijner burgers, die in de dagen der republiek van 1848 een vrij groot aandeel had in de toenmalige gebeurtenissen. Het was Emile Barrault, afgevaardigde voor Algerië in de Wetgevende Vergadering van genoemd omwentelings-jaar. Men verhaalt van dezen staatsman, dat hij professor is ge weest in de wijsbegeerte aan het Collegie der Sorrèze, dat hij onder de bekwaamste en vurigste redenaars werd gerekend der Sint-Simonistische beginselen; dat hij be hoord heeft tot die partij, de compagnons de la Femme genaamd, die de //opperste moeder" heeft willen opsporen, welke men aan den //oppersten vader" wilde tegenover stellen; dat hij ter opsporing der «vrije vrouw" in 1833 zelfs eene reis naar het Oosten heeft gedaan, op welken togt hij aan boord eener stoomboot kennis maakte met Gari baldi, die op dat vaartuig als stuurman diende. Garibaldi moet later getuigd hebben, dat, als hij uit eigen aandrift reeds zijn vaderland had bemind, Barrault hem geleerd had de menschheid lief te hebben. De bladen in België zijn nog steeds oneens over het gewigt der met Frankrijk geslotene spoorweg-overeenkomst. De eene partij wil daarin niets meer dan een oeconomi- schen, de andere slechts een politieken maatregel zien, voorzeker eene kwestie, die slechts de alles oplossende tijd kan beslissen. Aardig is de wijze, waarop de Parijsche //Patrie" ook Nederland in de zaak zoekt te betrekken. Het Nederlandsch gouvernement, zoo leest men, heeft zich beijverd om het zegel zijner goedkeuring aan de geslotene overeenkomst te hechten, die zij niet slechts uit het oog punt van commercieel, maar meer nog uit dat van politiek belang een zegen acht. Tengevolge van de Pruissisclie annexatiën heeft het kabinet van den Haag een nieuw defensie-stelsel aangenomen, en vloot en leger georgani seerd. Desniettemin was en bleef Holland aan het gevaar van overweldiging door zijn magtigen buurman blootgesteld, zonder bij tijds te worden geholpen. Thans is dat gevaar geweken. Want bij een eventuelen oorlog zouden spoortreinen, uit Frankrijk afgezonden, binnen weinige uren door België heen, over Eindhoven in het hart van Holland kunnen aankomen, om de bedreigden te helpen en de snoode plan nen dier overweldigers te verijdelen. Wij willen hopen, dat die hulp tot de illusiën zal blijven heliooren, die eenig- zins het kenmerk der Fransche journalisten is. Aan de verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad, heden alhier gehouden, is door 320 kiezers deelgenomen. Op den 7 Augustus a. s. zal alhier aan boord van het naar Batavia bestemde schip «Anna Digna", gezag voerder A. H. Zwaneveld, overgaan een detachement, sterk 125 militairen. Met veel genoegen vernemen wij, dat er uitzigt bestaat, dat het tooneelgezelscliap van de heeren Albregt en van Ollefen in den aanstaanden winter alhier eenige tooneelvoorstellingen zal komen geven. Wij meenen met genoegzame zékerheid te kunnen mededeelen, dat dit wer kelijk geschieden zal, bijaldien de directie zich overtuigd kan houden van de noodige belangstelling van de zijde van het kunstminnend publiek ter dezer plaatse. Wij vertrou wen, dat de voorstellingen door het personeel van den Rotterdamschen schouwburg alhier gegeven, wel zoodanige herinneringen zullen hebben achtergelaten, dat een zeer groot aantal vrienden van dit gezelschap de wederkomst in het volgend wintersaizoen zal verheiden. Wij behoeven de verdiensten van meergenoemd gezelschap niet in breede trekken te schetsen; de voorstellingen, hier met de jongste kermis gegeven, liggen nog versch genoeg in het geheugen van allen, die liet genoegen hadden ze hij te wonen. Mogt deze Courant onder de oogen komen van de directie, het hier geschrevene spore haar aan om de aangeknoopte ken nismaking met de eerstvolgende winteravonden voort te zetten. En wat betreft de belangstelling van het publiek in deze gemeente, deze zal zich, ter waardeering van een zoo verdienstelijk gezelschap, zeker wel glansrijk openbaren. De kinderen, die in het Algemeen Weeshuis alhier verpleegd worden, zijn gisteren avond in de poffertjeskraam van den heer van der Kam onthaald. Ofschoon dit bezoek plaats had een paar dagen later dan door ons werd aan gekondigd, smaakte het aangebodene daarom niet minder, en is de hulde aan den gastheer niet minder verdiend. Gisteren voerde eene goedkoope reisgelegenheid op den Hollandsclien spoorweg een 200tal reizigers uit Am sterdam herwaarts, die met den avondtrein ten half zeven ure weder vertrokken. Men deelt ons mede, dat het uitzigt bestaat, dat in dezen zomer weder eenige volkstreinen van en naar hier zullen loopen, o. a. ook een goedkoope trein ten gerieve der bezoekers van de tentoonstelling te Amsterdam. Uit Brussel wordt gemeld, dat, om aan de belgische werk lieden het bezoeken der internationale tentoonstelling te Amsterdam gemakkelijk te maken, tegen verlaagde prijzen, retourbilletten, geldig voor 5 dagen, op de verschillende spoorweg-stations verkrijgbaar zijn gesteld. Het is te hopen, dat ook voor de werklieden in deze gemeente, dat voor beeld uit België gevolgd worde, opdat ook zij gelegenheid verkrijgen om ter uitbreiding hunner kennis een bezoek aan die tentoonstelling te brengen. Z. K. II. Prins Alexander is jl. Zaturdag van zijne buitenlandsclie reis te 's Hage teruggekomen. Tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden is benoemd de heer J. P. Huizinga aldaar. Met 1 October a. s. zijn benoemd tot provincialen inspecteur der dir. bel., in- en uitg. regten en acc.te Rotterdam de heer W. C. P. Toewater; te Amsterdam de heer A. Volkmaars; te Groningen de heer W. J. Verkuyl te Zutphen de heer F. H. Kruseman Aretz, allen thans directeur derzelfdc middelen in die plaatsente Maastricht, op zijn verzoek, do heer W. J. L. Grobee, thans hoofd inspecteur derzelfde middelen te 's Gravenliagete Zwolle de heer L. R. Wentliolt, thans hoofdcontr. derzelfde mid delen te Groningente Leeuwarden de heer A. J. L. Beudt, thans hoofdcontr. der middelen te Eindhoven; te Eindhoven de heer L. J. Sala, thans hoofdcontr. der middelen te Zutphente Middelburg de heer F. Hoijer, thans hoofd contr. der middelen te Rotterdam. Uit 's Hage wordt aan de «Augsburger Allgemeine Zeitung geschreven, dat men van goederhand heeft vernomen, dat de heer van Reenen niet alleen zijne betrekking als voorzitter, der Tweede Kamer heeft nedergelegd, maar ook voornemens is, de kiezers te Amsterdam te verzoeken, hem niet weder het mandaat van afgevaardigde op te dragen. Het doel zou zijn om gelegenheid te geven tot de herkie zing van den heer Pijnappel, die, gelijk men weet, bij de laatste algemeene verkiezing de meerderheid niet heeft verworven. Naar luid van den berigtgever, heeft de libe rale meerderheid in de Kamer zich reeds verstaan over de opdragt van het voorzitterschap aan den Arnhemschen afgevaardigde, den heer Dullert. Men schrijft ons van Texel, dd. 18 Julij. "Gisteren werd op eenigen afstand van onze kust, door een voorbijvarend schipper, het lijk eens drenkelings opge- vischt en in onze haven aangebragt. Bij nadere beschouwing bleek, dat de beide handen er aan ontbraken, doch dat het overigens nog vrij gaaf was. De kleeding bestond uit blaauw wollen hemd en zwarte broek, waartusschen een schede met mes stak. Een en ander doet liet zekerste vermoeden ontstaan, dat dit het lijk zal zijn van den voor veertien dagen op zoo noodlottige wijze omgekomen matroos van Zr. Ms. wachtschip te Nieuwediep, die door het onverwacht afgaan van een kanon is over boord geraakt. Op gebruikelijke wijze werd des namiddags dit lijk op liet kerkhof voor drenkelingen alhier begraven De heer A. L. van Gendt, bouw- en werktuigkundige bij de Staats-spoorwegen te Alkmaar, is door de Maat schappij der Bouwkunst bekroond met eene premie van 150 en een getuigschrift, wegens de vervaardiging en inzending van een ontwerp van een vervoerbaar muziek- gebouw. De hiertoe uitgeschreven prijsvraag was uitge gaan van genoemde Maatschappij, in vereeniging met die van Toonkunst. Tellaarlem worden tlians pogingen aangewend tot stich ting eener zeebad-inrigting te Zandvoort, ten dienste van minvermogende lijders, die daarin opgenomen of besteed kunnen worden, tegen slechts 1.of 50 cents daags. Men verwacht dat door de gegoeden de noodige gelden zullen worden bijeengebragt, om op deze wijze den lijdenden medemensch ter liulp te komen. Volgens het «Dagblad van 's Gravenhage" heeft zich de heer Peters, van den stads schouwburg te Amsterdam, aan het tooneel van de koninklijke hollandsclie schouwburg te 's Hage verbonden. Jl. Donderdag viel de jongeheer v. N., op de Volders gracht te Delft in het water en verkeerde, daar niemand het ongeluk had opgemerkt, in groot gevaar, toen juist mejufvr. M. B. voorbij kwam en den in het water pias senden knaap ontwaarde. Onmiddellijk had zij den moed en de tegenwoordigheid van geest, aan den waterkant op de knieën te gaan liggen en den jongen haar parasol toe te reiken, waardoor zij hem kon tot zich trekken en verder met de hulp van een voorbijganger op het drooge helpen. Mevr. de wed. v. N., de moeder van den knaap, heeft uit erkentelijkheid voor de cordate handeling van mejufvr. M. B., haar een kostbaar souvenir geschonken. Nabij Oudewater is in het Balkengat van de hout- koopers A. de Jong en Zn een jongeling van ruim 20 jaren, de eenige zoon en de vreugde zijner ouders, van een der bal ken gevallen en jammerlijk verdronken. Hoewel meerdere kameraden met hem werkzaam waren, kon men hem niet dan na verloop van circa een uur van onder het hout terugvinden. De officieren, die aan den nationalen wedstrijd, van wege den Nederlandschen Weerbaarheidsbond in den loop der volgende maand te Utrecht te houden, wenschen deel te nemen, kunnen daartoe van hunne chefs 8 dagen verlof verkrijgeneveneens de onderofficieren, korporaals en man schappen, met behoud van soldij. Jl. Zaturdag is op de lijn BommelHedel, op den trein komende van Iledel, de machinist nabij het station van de locomotief gevallen en er onder geraakt, waardoor hem vijf wagens over den hals reden; hij was dadelijk een lijk. De ongelukkige laat eene vrouw met kinderen na. Een vreesselijk ongeluk greep jl. Vrijdag morgen plaats in de fabriek van de heeren Boogaerts te Tilburg; een jongen, aan een der machines werkzaam, werd door den drijfriem aangegrepen, naar boven gevoerd en letterlijk tegen de zoldering verpletterd. Toen het verbrijzeld ligchaam naar beneden viel, was alle leven verdwenen. Jl. Zaturdag liep te Zierikzee binnen het Engelsche stoomjacht «Galiley," toebehoorende aan en gevoerd door den heer Moens van Humptonshire, dezelfde, die nu omstreeks 3 jaren geleden een geruimen tijd door Italiaansche roovers is gevangen gehouden, en voor wiens loslating een aan zienlijk losgeld is betaald. Zijn eclitgenoote, die te dier tijd hem in Italië vergezelde, bevond zich mede aan boord. Genoemd stoomjacht vertrok den volgenden dag weder uit de haven ter voortzetting van de reis naar den Rijn. Jl. Dingsdag stond voor het Prov. Geregtshof van Overijssel teregt een jongeling van slechts 13 jaren, be schuldigd van 8 diefstallen. De beklaagde heeft zelf ver zocht om in een huis van verbetering voor jonge lieden te worden opgenomen. Door het O. M. is voor den beklaagde geëischt 4 jaren opsluiting in een dergelijk huis. Het Prov. Geregtshof in Overijssel heeft bij arrest van 11. Dingsdag zekere J. B., wonende teSteenwijkerwold, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 45 dagen, in een-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1