1869. N°. 89. Zondag 25 Julij. 27 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEEN ROMAN. BINNENLAND. HELDERSCHE EV MEI R ERIEPEU COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijilt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prqi der Advertentiën: V*n 1—4 regel, CO cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden neer plaatsruimte berekend. Dingsdag den 37 dezer vertrekt de Oost-Indische muil over Triest. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAT. VERGADEREN op Dingsdag den 27 Julij a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 23 Julij 1869. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEK BEHANDELING: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Raadsleden. 2. Aanbieding der rekening en verantwoording der gemeente over 1868. 3. Vaststelling van een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. 4. Voordragt ter benoeming van Hulponderwijzers. 5. Aanbeveling ter benoeming van een lid van de Schoolcommissie. 6. Wijziging van het tarief der geregtskosten in zake de Schutterij. 7Idem der verordening op de invordering van belasting op Gedistilleerd 8. Mededeeling van ingekomen stukken. Uittreksel uit het Verslag van den toestand der provincie Noordholland, over het jaar 1868, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de Zomerver gadering van het jaar 1869. III. In het kinderziekenhuis te Amsterdam werden in 1868 185 kinderen opgenomen. De gemiddelde bevolking was 22. Het getal verpleegdagen bedroeg 8146, of gemiddeld 44 voor ieder kind. In den loop van het jaar zijn 29 patiënten overleden, 156 als hersteld ontslagen. In het krankzinnigen-gesticht te Meerenberg werden 143 lijders opgenomen, en ontslagen als genoegzaam hersteld 53, als verbeterd 16, als niet verbeterd 14, terwijl over leden zijn 63 lijders. Aan het einde van 1868 waren als bedienden en vaste werklieden aan het gesticht werkzaam 155 personen; namelijk 86 mannen en 69 vrouwen. Onder het opschrift //Handelingen ter bevordering der volksgezondheid», worden in het verslag onderscheidene ad viezen medegedeeld, die in 1868 door het geneeskundig staatstoezigt zijn uitgebragt. In het belang der ingezetenen zijn onderscheidene inlichtingen verstrekt, is tot opheffing van bestaande bezwaren geadviseerd en eene rigtige uit voering der bestaande wettelijke voorschriften bevorderd. Alleen van Amsterdam wordt melding gemaakt, dat aldaar keuring van levensmiddelen door deskundigen heeft plaats gehad: 148 maal zijn voedingsmiddelen onderzocht, in 81 gevallen melk en in 27 gevallen drinkwater. Wegens overtreding der geneeskundige wetten zijn in het vorige jaar 14 vervolgingen ingesteld, waarvan 12 eindigden met veroordeeling en 2 met ontslag van regtsvervolging. In een der heide laatstgenoemde gevallen werd intusschen in hooger beroep eene veroordeeling uitgesproken. Door den officier van justitie te Amsterdam werden 43 en door dien te Alkmaar 52 vervolgingen opgegeven, wegens overtreding van plaatselijke verordeningen tot bescherming der volksgezondheid. Hoofdstuk Y draagt het opschrift//Openbare Veiligheid.» We vinden daarin o. a. vermeld de sterkte van het policie- personeel in onderscheidene gemeenten. Van de gemeente Helder vinden we daar vermeld, dat aldaar onder de leiding van den commissaris en den inspecteur 7 agenten van policie, 6 veldwachters en 26 nachtwachts in functie zijn. De sterkte der policie wordt opgegeven van: De volgende geschiedenis toont genoegzaam aan, dat het werkelijke leven soms de schoonste romans in belangrijkheid te boven gaat. Het is nu 23 jaar geleden, in 1846 dat een jongeling, Ernest P. genaamd, zoon van een notaris ten platte lande, naar Parijs werd gezonden, om er zijne studiën in de regten voort te zetten. Ernest P. was een vlijtige en werkzame jongen; hij onthield zich van al te luidruchtige vermaken, waaraan zijne vrienden zich overgavenmaar hij had kennis gekregen met eene jonge en schoone bloemenmaakster, Gabrielle S. genaamd, en, gedurende de twee jaren' die bij in Parijs doorbragt, was dit meisje zijn eenige geliefde. Na verloop van twee jaar, stierf de vader des jongelings, die genoodzaakt was tot zijne familie terug te keeren, om den dierbaren afgestorvene te vervangen. Hij verliet Gabrielle en dit met zoo veel te meer droefheid, omdat zij onder haren boezem een pand hunner liefde droeg. Hij deed haar duizende beloftenmaar eenmaal bij zijne familie, en den geheelen dag aan gewigtige en ernstige bezigheden overgeleverd, vergat hij weldra de schoone bloemenmaakster, die weleer de schoonste droom van zijn leven was. Men had hem eene goede bruid bezorgd en hij trouwde om zijne familie te voldoen. In 1868 verloor M. Emest P. zijne vrouw. Geene kinderen waren uit dezen echt gesproten en de notaris besloot om te Parijs, waar hij zoo vele gelukkige stonden gesmaakt had, de overige dagen vau zijn leven te gaan slijten. Zaandam: 1 comm., 4 agenten v. p. en 17 nachtwachts Alkmaar: 1 6 nu u 28 Hoorn1 4 14 Dc brigade Helder van de Rijks-veldwacht telt 3 bri gadiers-titulair en 5 Rijks-veldw.de brigade Schagen 1 brigadier, 1 brigadier-titulair en 4 Rijks-veldw,, waarvan 1 opzigter der jagt en visscherij. Wat betreft de brandbluschmiddelen in de provincie, vinden we vermeld, dat o. a. te Texel en te Wieringen nieuwe spuiten zijn aangeschaft. Te Haarlem is het mate rieel met eene spuit en het personeel met eene compagnie (uit vrijwilligers bestaande) vermeerderd. Omtrent schipbreuken en strandingen op de kust van deze provincie vermeldt het verslag dat te Bergen 1, te Petten 3, te Schoorl 1, te Texel 2, te Velzen 2, te Vlieland 1 en te Zand voort 1. Te Helder werd 1 schip binnengebragt dat drijvende was gevonden en is 1 schip gestrand, dat later is afgebragt. Op de stranden zijn aangespoeld of opgevischt 19 lijken, waarvan 1 te Callantsoog, 1 te Petten, 5 te Texel, 1 te Vlieland en 2 te Terschelling. Door een 8tal burgemeesters is, als zuivere opbrengst van verkochte ongereclameerde strandvonderij-goederen in 1868 in 's Rijks kas gestort te zamen de som van 1449.671o. a. door den burgemeester van Helder 440.89; door dien van Texel 250.93; Terschelling 559.77; Vlieland 126.89 j, en Wieringen 11.661. Van wege de Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij worden onderscheidene reddingen van schip breukelingen vermeld, door middel van hare hulpmiddelen, en tevens worden medegedeeld onderscheidene verbeteringen aan booten, toestellen, enz. Voor onderhoud en gedeeltelijke vernieuwing van het materiëel was besteed 8410.271, Voor kosten van stran dingen, met inbegrip der premiën 1091 en van oefenin gen 492.17. De opgave der Nationale Militie bevat de mededeeling, dat het getal der voor de ligting van 1868 afgeleverde manschappen bedragen heeftte Barsingerhorn 4, te Broek op Langendijk 3, te Callantsoog 3, te Heerhugowaard 7, te Helder 45, te St. Maarten 4, te Nieuwe Niedorp 7, te te Noordscharwoude 2, te Oude Niedorp 4, te Schagen 7, te Terschelling 11, te Texel 23, te Vlieland 2, te Wie ringen 7, te Wieringerwaard 4, te Winkel 5, te Zijpe 16. Van de 4953 lotelingen in deze provincie waren 512 be neden de maat en daarvan 205 onder 1.50 el. De dienstdoende Schutterijen in Noordholland hadden op 31 Dec. 1868 deze sterkte: actief 6793, reserve 4954, te zamen 11747. De rustende Schutterijen waren aldus zamengesteld actief 3383, reserve 2763, te zamen 6146. Algemeen geheel 17893. Verder wordt melding gemaakt van de verschillende vrijwillige vereenigingen tot oefening in den wapenhandel, die in deze provincie bestaan. In de mededeelingen daar omtrent worden de vereenigingen te Schagen, te Noord scharwoude en te Helder niet vergeten. Onder de vermelding van //Kerkelijke Zaken» komt o. a. voor, dat voor het herstel der Hervormde kerk te West- Terschelling bijdragen zijn verleend door het Rijk, de Pro vincie en de fierv. synode. Te Texel bestaat het voornemen tot stichting eener nieuwe pastorij voor den predikant der Herv. gemeente aan den Burg. Uit 's Rijks kas zijn in 1868 o. a. snbsidiën verleend tot opbouw van R. C. kerken te Zuidzijpe en te Wieringen, aan ieder 1000. Zijn eerste zorg was stil de arme Gabrielle en haar kind op te zoeken. Hij begaf zich naar de oude woning, maar niemand wist iets van Gabrielle. Nogtans geloofde eene oude dame, die het huis al jaren lang bewoonde, dat Gabrielle gestorven was, toen zij eene jonge dochter het leven schonk en men het kind naar het Vondelingen- huis gebragt had. Onze notaris begeeft zich naar het Vondelingenhuis, neemt in lichtingen, vindt de sporen van een meisje, Gabrielle genaamd en wier ouderdom met den dag der geboorte van zijn kind overeenkomt. Hij twijfelt geen oogenblik meer of hij heeft zijn kind wedergevonden en voert het met zich mede. De vader, gelukkig zijne dochter te bezitten en het ongeluk dat hij der m oeder aangedaan had te kunnen vereffenen, deed zijn kind met eene buitengewone zorg opvoedennaarmate Gabrielle in jaren toenam, werd zij schooner en schoonerde natuur had haar met een minzaam en zacht karakter begiftigd en Emest voelde eiken dag zijne genegenheid tot haar aangroeijen. Zoo bereikte het jonge meisje den ouderdom om te trouwen; vele jonge lieden van voortreffelijke familiën boden zich aan; maar zij wees ze, een bedorven kiüd gelijk zij was, allen van de hand. De vader werd eindelijk lastig en gebood zijne dochter hem de reden van dezen afkeer bloot te leggen. De jonge Gabrielle had vele uitvlugten, maar eindigde met te verklaren, dat zij nooit zou trouwen dan met Gabriel, een jongen porceleinschilder, die veel talent bezat om schoone bloemen na te bootsen. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Julij. Oorlogsgeruchten zijn thans in ons werelddeel gelukkig niet aan de orde en de meer vreedzame strijd op staatkundig gebied trekt dus alleen onze aandacht. Die in het Britsche Hoogerhuis schijnt eene nieuwe phase te zijn ingetreden. De regering heeft afgezien van haar oorspronkelijk plan om de behandeling der Iersche kerk-wet niet verder te doen voortzetten, met het doel om dat ontwerp over eenige maanden op nieuw bij de wetgevende magt in te dienen. De meerderheid der lords, inziende dat het groote bezwaar bestond ten aanzien van de regeling der goederen van de als nog bestaande Iersche kerk, heeft namelijk toegestemd in het treffen van een vergelijk. Ter bevrediging van beide partijen zal het ontwerp nu nader worden geamendeerd en zoo wacht men als dan de goedkeuring af van de beide Huizen. Te Parijs heerscht tusschen de leden der linkerzijde de gewenschte eendragt, helaas! nog niet. Wedijver en andere min aangename drijfveeren schijnen in het spel te zijn, om tweedragt te zaaijen tusschen hen, die als één man pal moesten staan tegenover de regering, die nu welligt van de bestaande verdeeldheid zal gebruik maken. Die tijdelijke tegenspoed moge al voor een oogenblik schaden aan de goede zaak, de vrijheidlievende gezindheid des volks komt daardoor welligt nog des te meer uit. De heer Laubat, die dezer dagen als lid van den Raad van State werd geïnstalleerd drukte in zijne bij die gelegenheid gehoudene rede zeer wel het gevoelen uit, dat thans in Frankrijk door het grootste deel der natie wordt beleden: //De vrijheid van spreken is een heilig regt; onafhankelijkheid kan zeer wel zamen- gaan met verknochtheid aan den Keizer.» Die woorden verwekken zeker allerwege in Frankrijk eene levendige sympathie. Het concours door het Artillerie-Vrijkorps dit jaar te houden, is thans bepaald op den lsten, of bij ongunstig weder, als wanneer zal worden afgewimpeld, op den 8sten Augustus e. k. Het zal, even als ten vorigen jare, plaats hebben op het schietterrein in de duinen, nabij het fort Kijkduin. Er worden door het bestuur pogingen aangewend om, behalve den sierlijken koningsprijs, nog een 9tal prijzen beschikbaar te stellen. Aan den avond van den voor den wedstrijd bepaalden dag zal in het lokaal //Tivoli» de uit reiking der prijzen, muziekuitvoering en bal plaats hebben. Tot bevordering eener goede regeling van dit feest, heeft het bestuur zich in verbinding gesteld met hh. officieren van het korps en de volgende commissiën zamengesteld: 1. Commissie voor het financiëel beheer en belast met de zorg voor de prijzen, bestaande uit de heeren Bosch Reitz, de Breuk, L. Verhey en C. A. J. van Roozendaal. 2. Commissie belast met de orde op het terrein van den wedstrijdde heeren Aberson, de Meijer, Wijs, Marinkelle, van Spal, Schuijt en Graat. 3. Commissie, belast met het in orde brengen van het schietterrein en met de feestelijkheid des avondsde heeren Mooij, Polak, H. Janzen Ez., Snooij en Jaring. Verder kunnen wij mededeelen, dat de prijzen, vdór de uitreiking aan de overwinnaars, in de feestzaal zullen worden ter bezigtiging gesteld, voor de leden met hunne dames en de verdere genoodigden door het bestuur. Nog vermelden wij, dat behalve eenige burgerlijke autori teiten, ook de hh. officieren der schutterij en van Zee- en Zij bekende dat Gabriel haar zeer beminde, maar dat hij het niet had durven wagen hare hand te vragen, omdat hij noch fortuin, noch familie bezat. „Welnu, laat hem hier komen", antwoordde P.... na zich een weinig bedacht te hebben. Reeds den volgenden dag bood de jongeling zich aan. „Vergeef mij, mijnheer, sprak hij tot den gewezen notaris, ik kom u in persoon de hand uwer dochter vragenmaar ik ben een onecht kind. Mijne moeder, de eenige persoon die ik ooit gekend heb, is voor 5 jaren gestorven.» „Zeg mjj vooral wie gij zijt? Wat gij gedaan hebt en wat thans uw beroep is?» „Ik heet Gabriel Ernest S..., sprak hij. Ik ben".... „Wat Gabriel Ernest S...en hoe oud zijt gij P" „Twee en twintig jaar.» „En wat deed uwe moeder?" „Zij was bloemenmaakster." „Bloemenmaakster!... Twee en twintig jaar!... Ernestl... Geen twijfel meer, gij zijt mijn zoon!" En ontroerd en gelukkig vatte hij den jongeling in zijne armen, als ware hij een klein kind geweest. „Welnu! en ik, wat ben ik danP" vroeg de schoone Gabrielle, welke op het gerucht van dit tooneel was toegesneld. „Gij! sprak de gelukkige vader, terwijl hij haar omhelsde, well wat andersgij zijt mijne dochter, de vrouw van mjjn zoon

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1