BUITENLAND. Landmagt tot bijwoning van den wedstrijden van de feeste lijkheid des avonds zullen worden uitgenoodigd. Tot liet bekomen van prijzen en ter goedmaking van onkosten zal dezer dagen een lijst bij de ingezetenen rondgaan. Wij vertrouwen dat, op het voorbeeld van onzen geëer- biedigden Koning, zeer velen van hunne belangstelling in dezen wedstrijd zullen doen blijken. Naar men verneemt, is de zeihlag van Zr. Ms. schroef- stoomscliip „Vice-Admiraal Koopman" bepaald op den 8 Augustus. De muziekuitvoeringen van //Concordia," bepaald op morgen, zullen alsdan niet plaats hebben. Aan de beoordeeling der «Godsdienstige Overden kingen" door Joh. Dyserinck, uitgevers de Erven Loosjes te Haarlem, voorkomende in het //Volksblad" van den 22sten dezer, ontleenen wij het volgende: i //Wij hebben liet genoegen thans de laatste aflevering van de //Godsdienstige Overdenkingen" van den heer Dyserinck aan te kondigen, die wij vroeger reeds deden kennen als bijzonder geschikt tot voorlezingen op schepen en fabrieken bij een gemengd gehoor. Do schrijver ver heft het algemeene, het echt Catholieke van den Christelijken godsdienst, terwijl hij de vraagpunten, die meer tot twist opwekken dan tot godzaligheid, onaangeroerd laat. Bijzonder gelukkig 'schijnt hij ons toe geslaagd te zijn bij de be handeling der stoffen op de Christelijke feestdagen. Zoo liet des schrijvers bedoeling inzonderheid is geweest zijn boek in te rigten tot een leesboek bij godsdienstoefe ningen op schepen, enz., de heldere voorstelling, de gemoe delijke toon, de onmiskenbare vroomheid maken het niet minder geschikt tot huiselijk gebruik." (Zie adv. hierachter.) Sedert den 13 Augustus 1857 zijn door Z. M. den Koning eervol ontslagen: 6 inspecteurs en 63 schoolopzieners, en is aan 480 onderwijzers en 4 onderwijzeressen pensioen verleend. Het heeft Z. M. behaagd om aan 37 gevangenen, die zoo manmoedig hulp verleend hebben bij den brand in het huis van correctie te Hoorn op 19 Mei 11. verminde ring van straf te verleenen van één tot drie maanden. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan jlir. P. Clift'ord, als hoogheemraad van den Zeeburg en Dicmerdijk. Benoemd zijn: tot dijkgraaf van den polder Waal en Burg op Texel, de heer P. Kuiper; tot heemraad van den Anna Paulowna-Polder, de heer J. van Gijtenbeek; tot hoog heemraad van Rijnland, de heer A. van Stralen, en. tot hoogheemraad van den Zeeburg en Diemerdijk, mr. E. Huijdecoper van Nigtevecht. Tot leden van den gemeenteraad te Hoorn zijn ge kozen de heeren mr. F. Booij, mr. W. J. C. de Vicq, E. Korver, J. A. Heute en K. Grafdijk. Te Enkhuizen zijn de aftredende leden S. Lakenman, A. P. Ie Coultre, mr. H. A. van Bleiswijk en J. F. Pan nebakker, tot leden van den gemeenteraad herkozen. Bij de verkiezing voor vier leden van den gemeente raad te Wormérveer zijn herkozen de heeren W. Stelling, P. Oosterhuis, C. Veenis en H. P. Pieper. Tot leden van den gemeenteraad te Beverwijk zijn herkozen de heeren F. W. van Andel Weijers en A. Stumphius. Ter vervulling van de plaats des heeren W. J. O. van Waterschoot van der Gracht, die bedankt bad, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren D. Mijsberg en C. Stumphius. Bedankt voor het beroep naar Oost- en West-Graftdijk door den heer van Setten, pred. te Purmerland. Op 1 Julij jl. telde de Ned. Herv. kerk in ons land 51 candidaten tot de heilige dienst. Bij het eindigen der correctionele teregtzitting te Alkmaar, op Vrijdag 16 Julij 11., rigtte de substituut officier van Justitie, mr. A. F. L. Gregory, onlangs door Z. M. benoemd tot dezelfde betrekking bij do arrond.- regtbank te Utrecht, een hartelijk woord van afscheid aan de leden der regtbank en der bali, waarbij ZEd. aan allen zijn dank bragt voor de welwillendheid en vriendschap, door hem gedurende zijn verblijf aldaar, zoowel in als buiten zijne ambtsbetrekkingen ondervonden. Door den fungerenden voorzitter, den heer mr. P. van Bemmelen werd deze toe spraak op toepasselijke wijze beantwoord. Het terrein der internationale tentoonstelling te Am sterdam, is van den 15 tot en met den 19 dezer door 21,952 personen bezocht geworden. Op de tentoonstelling voor den handwerksman te Amsterdam bevindt zich een schrijfboek van een negen jarigen knaap op de school van den heer Maassen, die, geheel lam, geleerd heeft met den mond zeer duidelijk te schrijven. Het is inderdaad een treffend en leerzaam voor beeld van hetgeen inspanning vermag. Te Amsterdam is door de regtbank beslist, dat de koop van een huis op de publieke veiling vernietigd kan worden, als de verkooper een onware huurprijs bekend heeft gemaakt. Over het algemeen staan de gewassen in de Haar lemmermeer uitmuntend. De vlasbouw is inzonderheid goed geslaagd. Reeds zijn er eenige duizende arbeiders gearriveerd om het vlas te plukken. Gelijk bekend is heeft het bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Haarlem en om streken, hetwelk reeds in vorige jaren pogingen in het werk stelde ter bevordering van den bloei der Haarlem- sche zomer-paardenmarkt, dit jaar getracht, door het hou den eener verloting van paarden, rijtuigen en harnache- menten en van eene afdeelings-tentoonstelling van paarden, vee en landbouwwerktuigen, op den dag der markt, in denzelfden geest werkzaam te zijn. Men verneemt daar omtrent nader, dat het bestuur, alles in het werk willende stellen om een en ander naar wensch te doen slagen, be sloten heeft om de tentoonstelling van werktuigen en die van inzendingen voor de markt van rijtuigen, zadelmakers- werk en dergelijke, beiden op het Hazepatersveld aan den Dreef te houden, reeds Zondag namiddag den 25 dezer te 1 ure open te stellen. Des avonds van dien dag zal een concert in de Hertenkamp gegeven worden. Des Maandags, den eigenlijken dag der markt zal de tentoonstelling van vee enz. reeds te 10 ure geopend zijn en te 12 ure door de muziek der stedelijke schutterij worden opgeluisterd. Des avonds zal weder een concert in de Hertenkamp, gevolg door eene fête de nuit met illuminatie en bal, plaats hebben. De verloting van paarden en rijtuigen zal Dingsdag 27 Julij op het raadhuis te Haarlem geschieden. De tentoonstelling zelve belooft zeer goed te zullen slagen, te oordeelen naar het belangrijk aantal der ingekomen opgaven van inzenders. Den 22 dezer viel te Rotterdam eene jeugdige dienst meid, bezig, zooals gewoonlijk, de ramen van buiten schoon te maken, achterwaarts uit het raam en zoo door de lantaarn van een plat in het etablissement van den heer Stromberg, en gaf na eenige oogenblikken nog geleefd te hebben, den geest. Den 21 dezer, in den namiddag, is een vijfjarig knaapje in de Kreupelstraat te Schiedam, achterwaarts in een emmer met kokend distilleerwater gevallen en ten gevolge van de bij dit ongeval bekomen verschrikkelijke brand wonden gisteren nacht overleden. Véórleden jaar is te Gouda in de burgcr-societeit een kinderker mis gehouden, bepaald voor kinderen van ouders, die minder met tijdelijke goederen zijn bedeeld. Ook daardoor meende zij gunstig op den volksgeest te werken en het bestuur heeft op nieuw thans de hulp der ingezetenen ingeroepen, om een dergelijk kinderfeest voor te bereiden, en dien kiemen ook eens pottertjes te laten eten en andere versnaperingen aan te bieden. Jl. Woensdag zijn met den spoortrein van Breda naar Rotterdam vervoerd vier waggons die geheel volgeladen waren met mandjes kersen. Te Dinteloord werd dezer dagen een jong arbeider, die de leidsels van den wagen, waarop hij zat, om de polsen had gewonden, door de jonge dartele paarden van den wagen afgerukt. Hij viel onder de wielen en kwam vervolgens in een sloot teregt, waar hij met gebroken beenen werd uit gehaald. Hij stierf kort daarna. Jl. Zondag is in het dorp Haren, in do Christ. Afg, kerk, een voor veler gemoed zeer onaangename gebeurtenis voorgevallen. De leeraar aldaar door de synode uit zijne dienst ontslagen, meende in zijn regt te zijn den stoel te beklimmen. De gemeente hiermede onbekend, zag ver wonderd op, hoe de man het durfde wagen die plaats in te nemen. Toen hij nu zijne leerrede begon, zocht men door vele middelen hem het zwijgen op te leggen. Hij stoorde zich echter niet aan bedreigingen of tegenkantingen, vervolgde zijne leerrede en hield daarmede vol, totdat de preek uit was, ofschoon de toehoorders, op eenige weinigen na, verdwenen waren, 's Namiddags trad hij andermaal op en toen was de verwarring niet minder; zoo zelfs, dat men volgens zeggen, tot handelen is overgegaan. In de Herv. kerk te Beekbergen (Gelderland) vindt men het volgende grafschrift: //Anno 1626 den 4en Sep tember is in de Ilere gherust Meister Marten Orges den olsten pappyeremaecker ghewest in Gelderlandt-" Indien het Marten Orges eens vergund werd, zijne rust plaats te verlaten en eenige dagen in deze provincie rond te wandelen, hij zou dan ter plaatse, waar weleer zijne fabriek stond, een korenmolen, doch daarentegen «alleen" in de gemeente Apeldoorn met het in de nabijheid gelegen dorpje Eerbeek p. m. 50 papierfabrieken vinden, die daaren boven zooveel van zijne werkplaats verschillen, dat hij er naauwelijks papierfabrieken in herkennen zou. In de jongste door den raad te Enschedé gehouden vergadering is door de twee wethouders, de heeren J. Stroink en II. ter Kuile N.Gz., eene missive ter tafel gelegd, waarin zij mededeelden, dat zij hunne functien als wethouder nederlegden, naar aanleiding van een tusschen hen en den burgemeester opgerezen verschil van gevoelen, daar, naar hunne meening, de gemeente-financiën niet zuinig genoeg werden beheerd. Nadat de vergadering geschorst was geweest, is zij des middags voortgezet en toen zijn de beide afgetreden wethouders herbenoemd; doch zij hebben onmiddellijk verklaard, die benoeming niet aan te nemen. Een niet al te ruim met aardsche goederen gezegend landbouwer, te Zuid veen, bij Steenwijk, zag jl. Woensdag morgen zijn kindertal (9), met 3 dochters vermeerderd. Men schrijft uit Maastricht, dd. 10 dezer: «Het ligt wel eenigzins in den aard van zekere klasse der Maastrichtsche burgerij om met iemand een loopje te. nemen. Zoo werden, bij do laatste verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, twee en veertig stemmen uitgebragt op zekeren Jozef Ekerman, barbier te dezer stede. Dezelfde stemgeregtigden hebben, zoo als het schijnt, den man bepraat zich candidaat te stellen voor de aanstaande verkiezingen van leden van den gemeenteraad. De vorige week werd er eene annonce geplaatst in de alhier verschijnende dagbladen, waarbij zich Jozef Ekerman aanbeval als candidaat voor de op Dingsdag a. s. plaats gehad hebbende verkiezing. Gisteren avond had eene soort van meeting plaats, waarbij bet nieuwsgierige publiek zoo talrijk opkwam, dat meer dan twee honderd menschen op straat moesten blijven staan, en de gelukkigen, die in de zaal waren, zich mogten verheugen, zonder beenbreuk er uit gekomen te zijn. Verscheidene aanspraken werden ge houden, o. a. door den heer J. Russel, redacteur van «L'Ami du Limbourg," waarin de goede hoedanigheden van den barbier-candidaat hemelhoog werden aangeprezen. Na afloop van de meeting waren de politic-agenten verpligt den candidaat onder hunne bescherming te nemen, en hem tot aan zijn huis te begeleiden, daar het luidruchtig publiek in het bewijzen van zijne genegenheid wat te ver ging. Omtrent het voornemen van den heer Ferdinand de Lesseps om eene zee te voorschijn te roepen na de voltooijing van den reuzenarbeid, de verbinding van twee zeeën, wordt het volgende gemeld: «Zoo als men weet werd door stout moedige reizigers, die Midden-Afrika hebben doortrokken, de stelling geopperd, dat de Sahara de bedding is van eene uitgestrekte zee, welks wateren door eene groote over strooming in voorhistorische tijden zijn verplaatst. Ver trouwende op deze zeer algemeene en vrij onzekere meeningen, heeft de heer de Lesseps eenige ingenieurs naar Midden-Afrika gezonden, om den uiterlijken vorm van den bodem te onderzoeken. De ijverige nasporingen hebben tot. de wetenschap geleid, dat de Sahara aan hare uiterste grenzen 27 meters beneden het oppervlak van de Roode Zee is gelegen en dat de bodem van elk punt van die grenzen meer en meer naar bet middenpunt afhelt. De heer de Lesseps meent nu, dat een kanaal van 120 kilometers voldoende zal zijn om de Roode Zee en de woestijn met elkaêr in gemeenschap te brengen, aldus aan deze zandmassa hare vroegere bestemming terug te geven en eene zeer gemakke lijke wijze van gemeenschap met Midden-Afrika te stichten. Het onderzoek wordt nu nog op grootere schaal voortgezet en binnen eenige maanden zal men kunnen weten, welke de gevolgen zullen zijn van zulk eene stoutmoedige on derneming, door welke middelen men het water van de Roode Zee naar believen zal kunnen leiden, en eindelijk of de verplaatsing van zulk een groot gewigt als dat van een Oceaan geene te aanzienlijke bouleversementen zal veroorzaken. Waarschijnlijk wordt reeds binnen het jaar aan het plan een begin van uitvoering gegeven. Het voorbeeld in ons land gegeven in de uniform- hervormingsmanie schijnt voor de Fransclien aanstekelijk te zijn; althans er wordt in Frankrijk niets meer of minder dan eene omwenteling schrik niet! in de militaire kleederdragt aangekondigd. Niets is verandelijker, zelfs niet de mode, want vooral in den jongsten tijd zijn verande ringen in de militaire strikjes en koordjes, kleur en vorm van pantalons, jassen, enz., aan de orde van den dag. Maar nu is eene radicale hervorming op til. Helmen a chenille, helmen met paardenstaarten, schapskas, kolbakken, sliakos, beerenmutsen en dergelijke zware toestellen zullen niet meer gedragen worden. Voortaan zullen artillerie, cavalerie en infanterie slechts een zelfde hoofddeksel dragen den hoed a la fran^aise met omgeslagen randen, of drie kanten steek, den zoogenaamden platten gala-hoed, die vroeger gedragen werd door het Fransclie leger van de monarchie en door de vrijwilligers van de republiek. - In «De Stad Gent" leest men het volgende: «Een koffijhuishouder te Amsterdam, waar tegenwoordig eene groote tentoonstelling is, heeft het volgende plakkaat voor zijn venster geplaatst: HIER WORDT MEN NIET BESTOLEN ZOOALS TE PARIJS, gedurende de tentoonstelling van 1867. Dat is zeer streng, maar waar. Het is te hopen, dat men hetzelfde niet van de Hollanders zal kunnen zeggen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De inspecteur van' administratie J. A. L. den Ouden, gedetacheerd bij het departement van Marine, wordt, ouder dankbetuiging voor zijne bewezen diensten, met den laatsten Aug. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den inspecteur van administratie A. Polkijn. De luit. ter zee 2de kl. C. A. Woldringh, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, is met deu 20 Julij op non activiteit gesteld. II e 1 g i De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, bij eene circulaire ten geleide van het programma der cursussen der koninklijke athenaeën, aan het bestuur dier leerinrigtingen met bijzonderen aandrang de zorg voor de studie der moderne talen aanbevolen, welke, gelijk de minister zegt, maar al te zeer als eene zaak van ondergeschikt belang wordt aangemerkt: «Die wijze van beschouwen (vervolgt hij), welke juist kon zijn, toen het onderlinge verkeer der natiën beperkt en moeijclijk, en het Latijn bijna uitsluitend het voertuig voor de wetenschappelijke kundigheden was, behoort op te houden. Niet slechts de stoffelijke belangen, maar ook de ontwikkeling van alles wat het verstandelijk gebied betreft,, vordert gebiedend, dat het opkomend geslacht kunne worden voorgelicht door de groote wetenschappelijke, geleerde en letterkundige gewrochten, die in Engeland en Duitschland verschijnen. Te Brussel is dezer dagen overleden zekere Pierre Joseph Cantillon, een van het veertigtal onder-officieren der oude Fransclie garde, die, na de aan Ney en Labedoyère voltrokken doodstraf, het plan vormden om den Hertog van Wellington, dien zij als de voorname bewerker van de rampen van het eerste keizerrijk beschouwden, om het leven te brengen. Toen in het laatst van December 1815 in eene der straten van Parijs een pistoolschot op dien Britschen veldmaarschalk gelost was geworden, werden al de te Parijs aanwezige onderofficieren der voormalige garde in arrest genomen, en werd Cantillon meer bepaald voor den dader van dezen aanslag gehouden. Bij gebreke van genoegzame bewijzen van de gegrondheid der aanklagt word hij echter vrijgesproken. Tot dekking der proces-kosten zijn door Keizer Napoleon bij zijnen uitersten wil aan Cantillon, die hem indertijd naar Elba gevolgd en van daar met hem naar Frankrijk teruggekeerd was. eene som van 10,000 frs. vermaakt, die hem in 1823 zijn uit betaald geworden. Dezer dagen is te Brussel de honden-tentoonstelling geopend, die tot 8 Augustus zal gehouden worden. Elke

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2