Artillerie-Vrijkorps. Holland schel J zeren Spoorweg-Maatschappij VOL EST REIN met vrij entrée op de Internationale Tentoonstelling, van Kelder naar Amsterdam. i GODSDIENSTIGE OVERDENKINGEN, GEBEDEN, ADVERTENTIËN. WED STR IJ D. Ekleman. op DINGSDAG 27 JULIJ 1869, Prijs voor HEEN en TERUG in de Derde Klasse EEN GULDEN. DE ADMINISTRATEUR. hond is door den inzender voorzien van een halsband, eene ketting en een napje. Yoor de kosten van inschrijving, voeding en bewaking wordt 20 fr. per hond betaald; voor twee honden 30 fr., voor drie 40 fr., voor vier 48 fr., voor vijf 55 fr., voor zes 60 fr. en voor twaalf 109 fr. De directie stelt zich (uitgenomen de gevallen van over maat) voor alle dieren verantwoordelijk. Dit concours zal den 8 Augustus eindigen met de uitdeeling van 120 medailles in goud, verguld zilver, zilver en brons en meer dan honderd eere-diploma's. F r a n k r ij k. De tooneelen, welke dezer dagen in het lyceum Louis-le-Grrand en in andere Fransche leer-inrigtingen hebben plaats gehad, schijnen te Napels een ernstigen weerklank te hebben gevonden. Aldaar heeft volgens de Parijsche «Presse", een met stokken en revolvers gewa pende troep van omstreeks zes honderd knapen, van twaalf tot zestien 'jaren, onder het aanheffen van de kreten//Weg met XenophonGeene Grieksche thema's meer! Weg met de Camorraeene schromelijke verwoesting in een paar lyceën en in eene daarmede verbonden of daaraan grenzende kapel aangerigt, en de professoren en andere personen, die het oproer te keer wilden gaan, met hunne wapenen ver scheidene tamelijk ernstige wonden toegebragt. De natio nale garde en de karabiniers zijn, volgens de berigten der „Presse", onder de wapenen gekomen, toen het kwaad reeds geschied was. De //Presse" meldt in een hoofdartikel, dat de Onderkoning van Egypte met het huis ,/Oppenheim'', te Parijs, eene leening van 60 millioen heeft gesloten, ten einde de kosten van oorlogstoerustingen te bestrijden. Een voormalig kamerdienaar van een Russisch consul te Havre, 56 jaren oud, beroofde zich dezer dagen in zijne woning door ophanging van het leven. Kommer en gebrek waren de aanleidende oorzaken tot den zelfmoord. Dubbel bedroevend was deze wanhopige daad, want zij werd vol- bragt op het oogenblik, dat de redding nabij was. De conciërge van het huis, waarin de ongelukkige eene kamer had, herinnerde zich bij het ontvangen van een brief aan zijn adres, met verscheidene postzegels beplakt, dat hij hem in eenige dagen niet gezien had. Om die reden en ook uit nieuwsgierigheid naar den inhoud van den brief, die eene zoo verre reis gemaakt had, volgde hij dus den brievenbesteller naar boven. Daar vonden zij den armen bewoner hangende. De brief werd daarna op wettelijke wijze geopend, en toen bleek het, dat hij de kennisgeving bevatte van het overlijden zijns broeders in Rusland, die jaren lang aldaar zeer voordeelig werkzaam geweest was in dienst van een voornaam mijnbezitter, en hem 15 a 20,000 roebels rente naliet, tot het in bezit nemen van welke erfenis hij werd uitgenoodigd en opgeroepen Engeland. De Engelsche infanterie zal van nieuwe bajonetten wor den voorzien. Het model, waarop de keuze is gevallen, is, zegt de //Pall Mali Gazette", een wapen, dat tegelijk dient tot zwaard, zaag en bajonet. Het lemmet is een zwaard, de rug een zaag en de punt bajonet. Het wapen is van dezefde lengte als het tegenwoordige. Dit model werd vooral aanbevolen omdat men van meening was, dat de bajonet voortaan minder zal dienen als een wapen tot verdediging en aanval, en derhalve vervangen moest wor den door een instrument van meer algemeen nut. Uit de proefnemingen met dit wapen blijkt, dat het uitmuntend voldoet, èn als zwaard, èn als zaag, èn als bajonet. De soldaat zal dus niet alleen een uitstekend militair wapen hebben, wanneer deze bajonetten eemaal zullen zijn inge voerd, maar tevens een instrument, dat hen van zeer veel en verschillend nut kan zijn. Vele toebereidselen worden gemaakt voor den durbar, fde algemeene hofvergadering) die Prins Alfred van Engeland binnen eenigen tijd te Agra moet houden. Voor de eerste maal zullen de 153 vorsten, die door de Engelsche regering in Indië zijn erkend, in eene vereenigde vergadering bijeenko men. Zij zullen ieder met een ontzaggelijk groot aantal volge lingen komen en er zal tusschen die nabobs een wedstrijd in weelde en eene tentoonstelling van rijkdommen plaats hebben, welke sedert de schoone dagen van den grooten Mogol niet gezien werden. De noodlottige zijde van de zaak is het gevaar voor het uitbreken van de cholera te midden van die opeenliooping van menschen. De noodige gezond heidsmaatregelen worden dan ook genomen, om die vreeselijke bezoeking zoo mogelijk te weren. Duitse li land. Uit Weenen wordt door de //Nouvelle Presse libre" vermeld, dat in den Oostenrijkschen keizerstaat binnen kort iets nieuws in het postwezen wordt ingevoerd. Men zal namelijk voortaan aan ieder postkantoor kaartjes kunnen koopen, dubbel zoo groot als een gewoon visitekaartje, en deze kaartjes kan men gebruiken om op de eene zijde een briefje en op de andere zijde het adres te schrijven, en dan a 2 kreutzers (circa 31 cent) door het gelieele land te verzenden. Aangezien die kaartjes niet mogen voorzien worden van kruisband of envelloppe, zal ieder postbeambte naar goedvinden kennis mogen nemen van den inhoud. Zoo het geschrevene soms tegen de welvoegelijklieid of' openbare zeden strijdt, wordt het kaartje vernietigd. Men kan nagaan hoezeer de werking van het postwezen in Oostenrijk zal uitgebreid worden door dien uitmuntenden maatregel. Wat bijv. zal niet de boekhandel met zijn duizende bestellingen daar dag aan dag van profiteren! Zweden en Noorwegen. Het kleed, dat Prinses Louise van Zweden bij haar huwelijk zal dragen, is door een Berlijnsch huis vervaardigd en afgeleverd; het wordt geschat op eene waarde van 32,000 kroonen (ongeveer 60,000 gulden) en is geheel van witte tulle met zilver geborduurd. Kerkelijke Staat. Volgens de laatste opgaven, telde Rome op Pasclien van dit jaar 220,532 zielen, of 3154 meer dan in 1868. In het jaar 1600 had Rome 109,729 inwoners. Egypte. De dames uit de harem van den Onderkoning beginnen zich meer en meer te emanciperen; zij rijden in open wa gens, slechts met een dunne sluijer voor het gelaat, dus geheel op Europeesche wijze gekleed, met Engelsche koet siers en bedienden, in roode, met goud geborduurde live- reijen. Ook in de regeringsbureaux begint een andere wind te waaijen. Amerika. De buitengewoon stoute taal, welke de Amerikaansche dagbladen zich veroorlooven, is bekend, en toch moet het bevreemden in een zoo voornaam en geacht blad als de z/New-York World," in het nommer van 30 Junij jl. aan het hoofd van een artikel, gewijd aan de benoeming van generaal Sickles tot gezant der Unie te Madrid, een op schrift te vinden, luidende woordelijk als volgt: //Daniël E. Sickles. Openlijke ontvangst van onzen nieuwen gezant te Madrid. Iets naders aangaande hem. Zijne loopbaan als gemeene straatjongen, postberoover, spion, moordenaar, man van vertrouwen, generaal, landvoogd, staatsman, enz. Verheven voorbeeld van het geluk dat een schurk kan maken in de Amerikaansche politiek. Een voorbeeld voor het jonge Amerika," enz. Eene dame te New-York heeft eene eisch van echt scheiding ingediend, voorgevende, dat haar man krankzinnig is. Als bewijs voert zij aan, dat hij van den morgen tot den avond op een vélocipède rijdt en dat zulk eene gekke manie om den ganschen dag op een dergelijk voertuig te zitten een doorslaand bewijs is van krankzinnigheid. Wat zullen de regters in dezen beslissen, waarvan er zich wel- ligt velen per vélocipède naar de geregtszaal zullen begeven En zullen wij nu de zoo talrijke gevallen van echtscheiding nog zien vermeerderen door de onbegrijpelijke kwaal van vélocipèdomanie Het onlangs te Boston gegeven muziekaal vredefeest heeft menigen trek van echt Amerikaansche excentriciteit opgeleverd. Zoo was er o. a. opzettelijk een trom voor ver vaardigd, die acht voet middellijn had, en aan weêrszijden bespannen was met de toebereide huiden van twee reus achtige ossen, die op een voor eenigen tijd gehouden ten toonstelling bekroond waren. Onlangs had te Chicago een droevig voorval plaats, dat een onschuldig policie-dienaar het leven had kunnen kosten. Een vet, woedend varken aan een traliehek vastgebonden, ontsnapte, vloog de straat op en daar er eene huisdeur open stond, draafde het dier den trap op, waar eene half geopende kamerdeur het een schuilplaats aanbood. En zie, de deur viel achter den grompot digt. Aanstonds kwam een vrouw, bewoonster der kamer, terug. Zij had de deur laten openstaan en den sleutel op de tafel laten liggen, daar zij bij hare buurvrouw vuur was gaan halen. Ze was dus hoogst verwonderd toen zij hare deur gesloten vond en eenig geraas vernam. Vriendelijk verzocht zij open te doen; doch vruchteloos! Alles bleef weder stil, tot ze, vreezende dat een dief hare kamer was binnengedrongen, zich om hulp wendde tot de policie. De commissaris, een geacht, menschlievend man, was dadelijk bereid, met zijne agenten te hulp te komen, en vóór de gesloten deur met forsche stem het ../open!" te bevelen. Telkens hoorde men een geluid, dat //neen" scheen te beduiden, doch de deur bleef digt. //In naam der wet worde de denr opengetrapt!" Naauwelijks zijn deze woorden over 's mans achtbare lippen gekomen, of het bevel is voltrokken, en het verschrikte, woedende beest vlugt tusschen de beenen van den commissaris hêen, verwart zich in de plooien van zijn langen jas en nu eens de commissaris, dan weêr het varken boven, rolden beiden de trappen af. Het dier redde zich door de vlugt en kwam vrij; maar de ongelukkige lag daar stijf en roerloos, en werd met groote moeite naar zijne woning vervoerd, steeds overtuigd dat het alleen de duivel is, die hem zulk een kool heeft gestoofd. De berigten omtrent den gezondheidstoestand van den ex-President der Zuidelijke Staten, Jefferson Da vis, luiden hoogst ongunstig. Hij bevindt zich thans te Parijs, en men twijfelt zeer of hij in staat zal wezen om aan zijn plan gevolg te geven, om in den aanstaanden herfst zich naar Canada te begeven. ^QOÜOQO'üO'QO'03'üOQOQOi VIJFTIGJARIGE E ■O JOQOQOQOQOOOQOOOOOx^ E C H T V E R E E N I Q IN G PIETER DEKKER EN AAGJE KOOPMANS. O Nieuwediep, 24 Julij 1869. 1Uit naam hunner dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. yfcooooooonooooooooocKiDooooocioooooooociooo^S Heden ontsliep, zacht en kalm, na een langdurig, doch geduldig lijden, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot ARIS MANTjE, in den ouderdom van bijna 52- jaren, diep betreurd door mij, mijne Kinderen en verdere Betrekkingen. Texel, 17 Julij 1869. Wed. A. MANTJE, Heden overleed onze geliefde Broeder FRANCISCUS RIJKERS, ruim 36 jaren oud. Helder, 22 Julij 1869. Uit naam der Broeders en Zusters, C. J. RIJKERS. De jaarlijkschc Wedstrijd in het schieten naar de schijf zal plaats hebben op ZONDAG 1 AUGUSTUS e. k., of, bij ongunstig weder, op den Zondag daaraanvolgende. Aantreden des middags ten 12 ure precies op het Westplein. De wedstrijd wordt gehouden op het schietterrein nabij Kijkduin. Behalve den Konings-prijs zullen nog een 9tal andere PRIJZEN worden uitgeloofd. Het uitreiken der prijzen zal, na den Wedstrijd, in het lokaal Tivoli alhier plaats hebben, des avonds ten 8 ure, en met een BAL worden besloten. Niet-werkende contribuerende Leden hebben op vertoon van hun diploma toegang, zoowel op het terrein van den Wedstrijd, als op het Bal. Bij den Ordonnans van Doorn bestaat gelegenheid om zich als contribuerend lid te doen inschrijven en voor het voldoen der nog verschuldigde contributie. Het Bestuur van het Vrijkorps, Helder, Ch. BOSCH REITZ, President, den 28 Julij 1869. P. H. POLAK, Secretaris. Het Bestuur geeft bij deze kennis aan de Leden, dat, ter gelegen heid van den aanstaanden Schietwedstrijd aan de Bilt nabij Utrecht, ook prijzen zijn uitgeloofd voor het SCHERMEN op de verschillende Wapens. De Leden van het Korps, die hieraan wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich binnen acht dagen daarvoor bij het Bestuur aan te melden. Het Bestuur voornoemd, Helder, Ch. BOSCH REITZ, President, den 23 Julij 1869. P. H. POLAK, Secretaris. Bij de ERVEN LOOSJES, Boekhandelaars te Haarlem, is verschenen: door JOHs. DYSERINCK. Tweede Deel, 11de en 12de aft., 0.65. Het tweede deel is hiermede kompleet. De prijs der beide deelen te zamen is ingenaaid 4.20 en gebonden 5.20. H. TER INLEIDING van de GODSDIENSTIGE OVERDENKINGEN, door JOHs. DYSERINCK. Prijs ingenaaid 1.00. Gebonden 1.50. Vertrek van HELDER 's morgens 6 u. 85 m., terug van AMSTERDAM 's avonds 8 u. 15 m. Aan alle Stations tusschen HELDER en ALKMAAR zijn twee dagen te voren, van 's morgens 7 ure af, Plaatsbilletten tot een beperkt aantal te verkrijgen. Het is niet geoorloofd op andere Stations in of uit te stappen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3