1869. N°. 91. Vrijdag 30 Julij. f 27 Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. HELDERSCHE EN i\IEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag den 30 dezer vertrekt de West-Indi- gche mail. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het eerste Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor de dienst van 1869, op gisteren door den Raad vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAX BOSSE, Burgemeester. 28 Julij 1869. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Rekening der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente, over liet dienstjaar 1868, gisteren aan den Raad aangeboden, van heden af voor een ieder ter lezing op de Secretarie nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 28 Julij 1868. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 27 Julij 1869. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de lieeren van Strijen, Haagsma en de Breuk, de beide laatstgenoemden met kennisgeving van verhindering. De aanteekeningen van liet verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Er worden ter tafel gebragt de geloofsbrieven van de in de vorige week gekozen raadsleden, de heeren de Breuk, Boomsma, Braaksma en de Lange. Het onderzoek dier stukken wordt opgedragen aan eene commissie, be staande uit de heeren Jelgersma, Hugenholtz en Berghuijs. Terwijl het onderzoek duurt, is de vergadering geschorst. Bij de heropening der zitting brengt de commissie haar verslag uit. Zij heeft de stukken in orde bevonden en stelt voor de toelating der gekozen leden. Dienovereen komstig wordt besloten. Door Burgemeester en Wethouders wordt den Raad aangeboden de rekening en verantwoording der gemeente over het dienstjaar 1868, waarvan de totalen der onder scheidene hoofdstukken zijn als volgt: ONTVANGSTEN: I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 12325.11 II. Baten en opkomsten spruitende uit gemeente-eigendommen - 362.50 III. Opbrengst van belastingen en heffingen - 152131.35g IV. Ontvangsten van verschillenden aard - 2290.47 J V. Buitengewone ontvangsten - 582.97 Totaal 167692.411 uitgaven: I. Kosten van het huishoudelijk Be stuur, enz. 10581,57 II. Kosten van invordering der plaatse lijke belastingen en middelen en terug gave deswegens - 14310.12 III. Kosten van aanleg en onderhoud van eigendommen - 28279.11 IV. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer - 25738.99| V. Kosten der plaatselijke gezondheids- policie 120.- VI. Kosten van het onderwijs en ter be vordering van kunsten en wetenschapp. - 26075.68£ VII. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen - 31193.151 VIII Renten en aflossingen van geldlee- ningen- 6500. IX. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende - 555.40 X. Buitengew. uitgaven van allerlei aard - 10553.46.1 XI. Onvoorziene uitgaven - 449.60 154357.10 BALANS: Bedrag der Ontvangsten 167692.41J n ii Uitgaven - 154357.10 Goed slot 13335.311 De rekening van het Burgerlijk Armbestuur is als volgt: Ontvangsten 12948. Uitgaven - 12213.611 Goed slot 734.381 De rekening van het Algemeen Weeshuis wijst in hare recapitulatie de volgende cijfers aan Ontvangsten 14562.471 Uitgaven - 14412.09 Goed slot 150.381 Tot het onderzoek van deze stukken splitst zich de Raad in 3 afdeelingen, elk onder presidium van een der leden van het Dagelijksch Bestuur, volgenderwijze lste afdeeling, de heeren: Boomsma, Berghuijs, Hugen holtz, van Strijen en Haagsma. 2de afdeeling, de heeren: Braaksma, Maalsteed, Zur Muhlen, Janzen en de Breuk. 3de afdeeling, de heeren: de Lange, Werendlijn Smit, Jelgersma en van Kelckhoven. De zamenkomsten dezer sectiën zullen op 2, 4 en 5 Augustus e. k. plaats hebben. Met eenparige stemmen wordt goedgekeurd het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1869, tot een bedrag van 45.761. Tegen dit kohier, dat, volgens de bepalingen der wet, had ter inzage gelegen, waren geene bezwaarschriften ingediend. De Voorzitter deelt mede, dat voor de vervulling van twee vacatures van hulponderwijzers bij de gemeentescholen zich 26 sollicitanten hebben aangemeld, waaruit voor iedere vacature een drietal is opgemaakt. Voor de gemeente-school N°. 3: lste candidaat H. Uurbanus, te Zijpe. 2de ii G. E. Schaapman, te Oudesclioot. 3de ii W. Déinum, te Bolsward. Bij de eerste stemming werd door geen der candidaten de vereischte meerderheid verkregen; 7 stemmen vereenigden zich op H. Uurbanus, 5 op W. Deinum en 2 op G. E. Schaapman. Hierop had, volgens de bepaling van het Reglement van Orde, eene nieuwe vrije stemming plaats, waarbij H. Uur banus met 8 stemmen werd gekozen; 6 stemmen werden op W. Deinum uitgebragt. Voor de gemeente-school N°. 5: lste candidaat P. Greydanus, te Venhuizen. 2de ii D. de Groot, Leiden. 3de ii P. Vlugt, ii Muiden. De uitslag der stemming was deze; P. Greydanus werd gekozen met 10 stemmen; 3 stemmen werden uitgebragt op P. Vlugt en D. de Groot verkreeg 1 stem. Er wordt gelezen een brief van den heer P. M. Brutel de la Rivière, te Leiden, houdende verzoek om ontslag als lid der Plaatselijke Schoolcommissie alhier. Dat ontslag wordt op eervolle wijze verleend. In verband hiermede wordt mededeeling gedaan van de door de Schoolcommissie ingezonden aanbeveling van per sonen voor de daardoor ontstane vacature: lste candidaat Mr. D. P. H. Aberson. 2de Dr. P Bakker. Bij stemming werd de heer dr. P. Bakker met 7 stemmen tot gemelde betrekking gekozen; 5 stemmen werden uit gebragt op den heer Aberson, 1 stem op den heer Joh. Dyserinek, 1 briefje in blanco. Op voorstel van HH. Gedeputeerde Staten werd over gegaan tot eenige wijziging in de bestaande voorschriften ter zake van de kosten van vervolging bij de dienstdoende Schutterij. Naar aanleiding eener missive van HH. Gedep. Staten, begeleidende eene ministeriële aanschrijving, en op advies, van den gemeente-ontvanger, wordt besloten, dat de belasting op het gedistilleerd, geheven wordende als eigen middel en niet bij wijze van opcenten op den Rijks-accijns, zal worden voldaan ten kantore van den gemeente-ontvanger. Eene daartoe strekkende wijziging in de verordening tot invordering dier belasting wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. Aan den hulponderwijzer J. Hoek, wordt op zijn daartoe gedaan verzoek, wegens zijne benoeming tot hoofdonderwijzer te Ouddorp, een eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoor dige betrekking, ingaande met 1 Aug. e. k. Op voorstel van HH. Commissarissen van het Gemeente- Ziekenhuis en de Apotheek wordt besloten aan den leerling apotheker A. Backum Pastoor te verleenen eene gratificatie groot 25. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededee- lingen a. Dat Z. M. de Koning voor den tijd van vijf jaren aan deze gemeente vrijstelling heeft verleend van de ver- pligting om over te gaan tot de oprigting eener Burgerschool, engevolge van de overweging, dat in de behoefte aan onderwijs wordt voorzien door de bestaande Industrieschool en de school voor Uitgebreid Lager en Middelbaar Onderwijs. b. Dat bij de op 19 Julij 11. gehoudene verificatie van de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger een en ander is in orde bevonden, terwijl zich in kas bevond de som van 15,027.141. c. Eene uitnoodiging van het Bestuur van het Artillerie- Vrijkorps, gerigt aan de leden van den Raad om met hunne dames den op a. s. Zondag te houden wedstrijd en de feeste lijkheden des avonds bij te wonen. Door B. en W. wordt voorgesteld, om, met het oog op het nut van het bezoeken der tentoonstelling van voor werpen voor het bedrijf en de huishouding van den hand werksman, eene som van 150 beschikbaar te stellen, ten einde, in overleg met de plaatselijke Commissie voor die tentoonstelling, aan eenige werklieden en hunne vrouwen, gelegenheid te verschaffen om op onkostbare wijze die tentoonstelling te bezoeken. De heer de Lange bestrijdt dit voorstel. Hij heeft de tentoonstelling bezocht, maar deze heeft hem niet voldaan, met het oog op het doel dat daarmede is beoogd. Hij heeft weinig of niets aangetroffen wat eigenlijk zou strekken om den ambachtsman met beter en goedkooper huisraad, enz. bekend te maken. Naar zijn inzien hebben de inzenders van voorwerpen het doel der tentoonstelling niet begrepen. De voorgestelde som zou doelloos worden besteed. Ook wijst hij op de goedkoope reisgelegenheid op den Ilollandschen spoorweg. De Voorzitter stelt daarop voor deze zaak te verdagen tot de volgende vergadering, in Augustus te houden; om dat ook de tentoonstelling nog eenige maanden geopend blijft en eene beslissing dus wel uitstel lijden kan. Eindelijk wordt gelezen een adres van HII. Bestuurderen van het Artillerie-Vrijkorps, houdende verzoek, om, even als ten vorigen jare, eene bijdrage te ontvangen tot aan koop van een prijs bij den a. s. Zondag te houden wedstrijd. Bestuurderen wijzen daarbij op het voorbeeld door Z. M. den Koning gegeven, die een sierlijken en zeer kostbaren prijs voor dat doel heeft beschikbaar gesteld. Op voorstel van het Dagel. Bestuur wordt eene som van 25 toe gestaan. Niemand der leden vraagt meer het woord. De verga dering wordt door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Julij. Kort, zeer kort brengt ons de telegraaf vaak de gewigtigste tijdingen over. Voor eenigen tijd seinde men het berigt van het overlijden van een beroemd man, wiens ziekte bekend was, heel laconiek over naar betrekkingen vrienden en belangstellendenhet woord //mort" achtte men daartoe voldoende, zonder meer. Den 26 dezer werd met vliegende snelheid de tijding naar alle deelen der wereld overgebragt: (/De Iersche kerkwet heeft de bekrachtiging der Koningin erlangd." Gewigtige gebeurtenis voor Engeland, voor Ierland in het bijzonder! Maar lioevele woorden en toespraken en dagbladartikelen en demonstraties en adressen en straat tumulten hebben er sinds de indiening der bekende wet niet plaats gehad! Welk een stof voor den geschiedschrijver, die de staatkundige hervorming van het Vereenigd Koningrijk tot zijn onderwerp kiest! De telegraaf echter is kort, zeer kort in de vermelding ook van dit zoo hoogst gewigtig feit. De heer von Beust, de Oostenrijksclie rijkskanselier, heeft dezer dagen hij de behandeling der begrooting voor Buiten- landsche zaken eene rede gehouden, waarin hij zich uitliet over de verhouding des rijks tegenover andere mogendheden, inzonderheid tegenover Frankrijk en Pruissen. Hij ver klaarde, dat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Frank rijk zoo goed mogelijk zijn. Vooral wees hij er op, dat sedert den afstand der Italiaansche provinciën do vriend schapsbetrekkingen hechter waren geworden, uithoofde nu beider belangen en bedoelingen dezelfde zijn. Wat Pruissen betreft, met dit rijk was Oostenrijk tot nog toe niet op een vriendschappelijken voet. Het Keizerlijk gouver nement streeft er naar, om waar het mogelijk is, de banden van vriendschap en genegenheid weder aaneen te hechten, maar Pruissen komt daarin niet tegemoet en het streven van Oostenrijk blijft daardoor zonder gevolg. Nog sprak de kanselier over de positie van Oostenrijk tegenover Turkije en de Oostersclyj quaestie. Hij herinnerde er aan, hoe zijn gouvernement in der tijd bij de regering te Constantinopel op toegevendheid jegens de Christen-onder danen had aangedrongen. De keizerlijke regering zou het echter voor het vervolg aan het goedvinden der Porte zelve overlaten, of zij dien goeden raad wil opvolgen of niet. De mededeelingen van den kanselier zijn door de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1