1869. N°. 93. Woensdag 4 Augustus. 27 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. DE SPOORWEGEN IN NEDERLAND. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goede/ Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Honderdag den 5 dezer vertrekt de Oost-Indi- gclie mail over Soutliampton. Uittreksel uit het Yerslag van den toestand der provincie Noordholland, over het jaar 1868, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de Zomerver gadering van het jaar 1869. IV. Het achtste hoofdstuk van het Verslag handelt over Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het aantal scholen voor gewoon lager onderwijs vindt men daarin opgegeven als in deze provincie te bedragen 292, waarvan 240 openbare. Op 243 scholen in dit gewest wordt ook meer uitgebreid lager onderwijs gegeven; 69 van deze zijn openbare scholen. Het aantal onderwijzers, onderwijzeressen en kweekelingen, aan de openbare en de bijzondere scholen werkzaam, bedroeg in 1168 1995. Voor de kosten van het onderwijs zijn in het vorige jaar o. a. de volgende subsidiën uit de provin ciale fondsen toegestaan: Vlieland 475, Petten 400, Terschelling 450, Texel 2376.41. Van Rijkswege werden gelijke subsidiën verstrekt. Nieuwe schoollokalen werden gebouwd o. a. te Schagen en te Oude Schild (op Texel). De school te Nieuwe Niedorp onderging verbetering; gelijk mede de meisjesschool te Alkmaar. Een aantal inrigtingen worden in het Verslag genoemd, waar onderwijs wordt gegeven aan personen, die reeds boven den leeftijd der leerlingen van de gewone lagere school zijn. Sommige dezer scholen voor volwassenen zijn openbare, en de bijzondere zijn op enkele uitzonderinge na niet gesubsi dieerde scholen. Zondagscholen worden door geen der schoolopzieners vermeld; de scholen, onder die benaming in de gemeenteverslagen voorkomende, schijnen uitsluitend bestemd tot hetgeven van godsdienstig onderwijs. Een aantal inrigtingen worden er opgenoemd, waar hulponder wijzers en kweekelingen hunne verdere opleiding ontvangen. De gemeentelijke teekenschool te Alkmaar telt 41 leer lingen, waarvan 23 voor het timmeren en 18 voor ver schillende andere handwerken worden opgeleid. Er werd geklaagd over veelvuldig verzuim in de bijwoning der lessen. Als eene der nuttigste inrigtingen van onderwijs in deze provincie mogen zeker worden genoemd de beide Ambacht scholen der Maatschappij van den Werkenden Stand te Amsterdam. De eene school is uitsluitend bestemd voor zoons van ambachtslieden. Er wordt aan deze beide scholen Aan het stuk, hetwelk bovengenoemde titel draagt, voorkomende in het „Antwerpsche Handelsblad," ontleenen wij het volgende: „Haast u langzaam, zegt de Hollander in zake van spoorwegen. Wij Belgen zijn dan ook den stellingen Hollander, die zeven keeren denkt, wikt en weegt voor dat hij uitvoert, in het aanleggen van ijzeren wegen, met stoom vooruitgeschoven. Wij hadden onze rails reeds bijna in alle richtingen gelegd, toen hij nog slechts voor goed aan vang maakte; onze locomotieven schoven reeds over de bergen en onder de grond door, toen hij nog, gewapend met een lange pijp en een bittertje, aan 't wikken en wegen was. Die vertraging heeft echter haar voordeel gehad en de gelegenheid gegeven om een schier algeheel plan op te maken, terwijl wij door regts en links wegen te leggen menige vertakking van weg ganscli anders, wij bedoelen veel nuttiger en voordeeliger zouden maken, indien dit werk nog moest gedaan worden. Er was echter eene andere hinderpaal voor den Hollander om met zooveel spoed als wij vooruit te gaan; onze ligging werd niet gedurig verhinderd door het water, hetwelk de noordergewesten langs alle kanten doorkerft en verbrokkelt, en als het moeijelijk is om onder den grond door te vroeten, dan is het oneindig moeije- lijker en kostbaarder onder het water en in een drassigen grond te werken. Nu echter eens de Hollander voor goed aan het werk is, maakt hij inderdaad reuzenwerken; hij werpt bruggen over rivieren en diepten heen, waaraan vroeger niet durfde gedacht te worden, en wie zich van de onmetelijke kosten en stoute ondernemingen overtuigen wil, doe een reisje van een of twee dagen naar het door ons al te weinig gekend en zoogezegd kaasland. De spoorweg zal u van Breda naar 's Hertogenbosch brengen, waar de lijn voor het oogenblik ophoudt, terwijl men van de an deren kant der rivieren druk bezig is om de aansluiting der lijn te voltrekken. Van 's Hertogenbosch, om tot dc aansluiting te komen moet gij u nog van de oud-vaderlijke diligence bedienen; doch het is een reisje, dat gij u niet zult beklagen, vooral niet in dit saizoen, nu Holland een wezenlijk friseh, levendig en schilderachtig gezicht oplevert. Begts en links van den klinkerweg, die u naar Waardenburg brengt, strekken zich eindelooze weiden uit, met rundvee, paarden, aan tal van jongelieden onderwijs gegeven in bouwkunde, werktuigkunde, teekenen, rekenkunde, timmeren, smeden, I draaijen, beeldhouwen, enz. De industrieschool voor de vrouwelijke jeugd te Amsterdam werd door 80 a 100 meisjes i bezocht. Er worden proeven genomen om eenige meisjes onderwijs te geven in de artsenijmengkunde. De plaatselijke teekenschool te Helder met 32 en de lagere industrieschool, opgerigt door het Heldersche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, met 40 leerlingen, worden in het verslag niet vergeten. De „stads" teekenscholen te Hoorn en te Purmerend telden ieder 57 leerlingen. De Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar telde in December 1868 59 leerlingen. De school werd door onderscheidene leerlingen bezocht, wier ouders elders woonden, t. w. door 4 die dagelijks heen en weder gingen en door 11, die in de gemeente zich tijdelijk vestigden. De Hoogere Burgerschool te Amsterdam werd bezocht door 166 leerlingen, die te Haarlem door 120 leerlingen. De meisjes-burgerschool in laatstgenoemde gemeente, die een jaar te voren met slechts 17 leerlingen geopend werd, telde in 1868 reeds 53 leerlingen. De Hoogere Burger school te Hoorn telde 33, die te Zaandam 47 a. 55 leer lingen. Nevens deze scholen wordt die voor uitgebreid lager en middelbaar onderwijs te Helder genoemd, onder de leiding van den heer C. J. Blok, met nog drie onder wijzers. Onder de scholen voor de Zeevaart, in deze provincie bestaande, worden o. a. die te Helder en te Vlieland genoemd. Die in laatstgenoemde gemeente wordt hoofdzakelijk des winters door de leerlingen bezocht. De meesten toch ver huren zich reeds vroeg in het vooijaar als stuurlieden voor de kleine vaart. Het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam telde 50 leerlingen, 34 jongens en 16 meisjes. De school voor spraakgehrekkigen en doofstommen werd door 21 kin deren met spraakgebreken, 15 doofstommen en 4 achterlijke kinderen bezocht. Zeven der eerstgenoemden werden in den loop des jaars als hersteld ontslagen. Gymnastiekscholen bestaan in deze provincie: te Alkmaar 1 met 82 leerlingen; te Amsterdam 4 met 1068; te Haarlem 1 (tevens scherm- en dansschool) met 673 leerlingen; te Enkhuizen 1 met 27, te Helder 1 met 46 (behalve nog de kweekelingen der Normaalschool en de weesjongens); te Medemblik 1 met 32 leerlingen. Onder de gemeenten waar zwem- en badinrigtingen bestaan wordt niet ééne gemeente van het Noorderkwartier genoemd. veulens en ook wel schapen bevolkt, de rijkdom van Holland en die, wij begrijpen het nu, beter dan ooit, den door dat land wandelenden Pruis, het water in den mond doen komen, even als de Pranschman lekkebaart, wanneer hij onze rijke Waalsche en wel hebbende Vlaamsche gewesten ziet. Indien gij minder practisch en minder politiek zijt; indien gij meer als dichter en schilder op reis gaat, zal het gezigt u niet minder treffen; die afwisseling van ligtgroene weiden, lange en wijde strooken als goud bloeijend koolzaad, heldere waterstrepen, boom gaarden in bloei, welvarende dorpen, zouden zonder twijfel menigen navolger van den ouden en lang vergeteu poëet Delille doen zingen als een lijster. Te Bommel, een stadje in het Geldersehe en terwijl men nog gebruik maakt van de oude en heel practische gierbrug, die u met diligence en paarden te gelijk over het water zet, ziet ge, op weinig afstand van u, de eerste brug over welke binnen kort de treinen zullen loopen. Het is reeds een reuzenwerk, want de brug is niet minder dan 855 strekkende ellen lang. De schepen varen onder de ontmeetlijk groote bogen door, het schijnt op zekeren afstand een netwerk, dat in de lucht is opgehangen. En dat is nog de grootste der bruggen niet, welke over die rij van rivieren en waters moet gelegd wordendie van den Moerdijk zal niet minder dan 1535 strekkende ellen lang en een der kolossaalste bruggenwerken zijn die er in de wereld bestaan. Als wij het goed voor hebben, is er slechts eene zoo groot of misschien iets of wat grooter in Amerika. De brug van Bommel is voltooiddoch nog niet aan de circulatie overgeleverd. Als men boven Bommel te Waardenburg, eindelijk weêr met den spoorweg verder reist, snelt ge over de brug van Kuilenburg, die 665 strekkende el lang is. Deze is, op één na, de kleinste brug, die er moet gelegd worden en zij is reeds grooter dan de Brittania- brug in Engeland, welke tot nu toe als een wereldwonder aangezien werd. Deze brug heeft 140 ellen spanning; de brug bij Kuilenburg heeft er 150. Die van Keulen en Mentz bereiken de eerste 103, de tweede 101 ellen spanning. Met een ontzaggelijk gedruisch snelt de trein, in volle vaart, deze brug op, en als men het hoofd uit het portier steekt en voor- of achteruit ziet, zou men denken door eene onmetelijke gaanderij van een glazenpaleis te rijden. De trein bleef ongeveer 2| minuut op de brug. De brug telt zeven openingen van 57 ellen of meters, eene van 80 en eene van 150. De ruimte op de brug is 8,25 el. Regts en Ruimer plaats eischt daarentegen de opsomming van de j bestaande Muziek- en Zangscholenonderscheidene scholen, I aan die vakken van kunst toegewijd, worden opgenoemd, sommigen met een groot aantal leerlingen. Het negende hoofdstuk behelst opgaven betreffende het Armwezen. De eerste paragraaph (Algemeene toestand) vangt volgenderwijze aan: „Het jaar 1868 was in vele opzigten een zeer ongunstig jaar. De gezondheidstoestand was slecht; koortsenlieerscliten algemeen, bepaaldelijk in de tweede helft des jaars; de sterfte was groot. De prijzen van vele levensbenoodigdheden waren hoog. Twee takken van landbouwbedrijf, die vooral voor de mindere klassen van overwegend belang zijn, de aardappelenteelt en de tuinderij leverden over het algemeen slechte uitkomsten op. In het Gooi deed het mislukken van den boekweitoogst zijn nadeeligen invloed gevoelen. De visscherij had een schrale vangst; de ansjovischvangst is als geheel mislukt te beschouwen. De staking der wer ken aan het Noordzee-kanaal deed onder de daar aanwezige arbeidersbevolking grooto armoede ontstaan, die slechts door buitengewone maatregelen kon worden tegengegaan." Onder de instellingen ter voorkoming van armoede worden genoemd de banken van leening en de spaarbanken. Wat de eerstgenoemden betreft valt op te merken, dat de ge tallen, aanwijzende de geloste en verkochte panden geene ongunstige verhouding opleveren, terwijl de opgaven der deelnemers, van de ingebragte en uitbetaalde gelden der spaarbanken duidelijk aantoonen, dat van deze gelegenheden om kleine geldelijke overschotten tegen den kwaden dag winstgevend te bewaren, hoe langer hoe meer gebruik wordt gemaakt. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Augustus. Frankrijk is het eenige land niet, waar de vertegenwoor digers des volks een zeer geruimen tijd noodig hebben om de geloofsbrieven der gekozene wetgevers te onderzoeken. Griekenland kan zich beroemen op een dergelijk feit. Niet minder dan eene geheele maand is de wetgevende vergade ring te Athene bezig geweest met bedoeld onderzoek. Van de tegenwoordige regering hoopt men zeer veel goeds. Men verwacht van haar onderscheidene ernstige en hoogst noodzakelijke verbeteringen in de buiten- en hinnenlandsche verhoudingen des rijks. Dat de regering in staat is iets voor de welvaart des lands te doen, blijkt uit de omstan digheid, dat de ministeriele candidaat voor het voorzitter links loopt een voetpad. Een tweede spoor zal naast het eerste worden gelegd, zoodra de gansche spoorweg aan de circulatie zal worden overgeleverd. De onderbouw en andere werken kosten 916,000 Lijnpad en kribwerken62,400 Bovenbouw- 1,814,000 Borstweringen- 46,000 Wanneer men ziet hoeveel guldens, op een na de kleinste der vijf bruggen kost, dan kan men op eenige millioenen na, berekenen wat de vijf bruggen zullen kosten, waardoor de noordelijke provinciën directelijk aan Noordbrabant en verder aan de zuidelijk gelegen landen zullen verbonden worden. Doch is het niet oneindig grootscher en voordeeliger voor een volk, millioenen te besteden aan soortgelijke werken, dan aan rentelooze, neenzelfs aan vernielende en ruïneerende forten Wij zijn geen vrienden van het militarisme. Sedert vijf-en-twintig jaren, dat wij in de pers zijn, bevechten wij de noodlottige en altijd grooter wordende soldatenmagt, en daarom deed het ons pijn, toen wij vernamen, dat die prachtige reuzenwerken zelf de kiem van hunnen ondergang in zich droegen. In die groote, reusachtige steenen pilaren muren, zullen wij zeggen, welke uit de diepte van het water opreizen zijn kruitkamers gemaakt, om op een gegeven oogenblik, ganscli dat werk in de lucht te doen springen! De zelfverdediging eischt het. Men ziet dat Holland, hoe weinig oorlogsvuur het in vredestijd aan den dag legt, ook op de toekomst bedacht is. Tegenovergesteld van in Belgic, ziet men nu echter schier nergens soldaten, tenzij in den Haag, waar ze zoo wat voor parade moeten dienen. Op de buitenvestingen van 's Hertogenbosch zagen wij die landverdedigers, lui en lekker in het gras liggen en visschende met een hengelroê, er wandelen daar soldaten in de straten met een poedelhond als leeuw geschoren, aan een touwtje, hetgeen ons deed denken aan den tegenwoordig zoo vreedzumen Hollandschen Leeuw. In den Haag in het bosch, sliepen de herten zoo vreedzaam onder het gapend kanon, als of zij onder de hooireep lagen. Doch dat uiterlijke bedriegt: Holland maakt kruidkamers in zijne kostbare bruggen; vult zijne arsenalen op met Sniedergeweren en kanonnen, metselt en hamert aan zijne weinige forten, en weet daarenboven, dat er een nog veel vreeselijker wapen in het huis van den boer staat, wanneer men het wagen zou, zooals nu zoo druk besproken wordt, om naar dat vette en rijke land te komen afzakken; en dat wapen is de eenvoudige schop van den dorpeling. „Wij zullen de dijken doorsteken, zeide er ons een, als die moffen naar hier durven komen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1