schap der Kamer met niet minder dan 67 van de 96 stemmen verkozen is. Yoor het belang des lands is echter zeer veel te doende inwendige toestand is bedroevend. In onder scheidene streken is het land door partijwoelingen, aan struikrooverij en krachtsverspilling ten prooi geweest. Nergens in ons werelddeel is in den laatsten tijd de onrust op politiek gebied zoo sterk als op het Pyreneesche schier eiland In Portugal zijn de zittingen der wetgevende vergadering verdaagd, naar men verzekert, met het oog op eene eerlang te wachten ministeriëele crisis, een daar te lande in het geheel geen vreemd voorval. In Spanje is de rust ver te zoekenstrijd en verdeeldheid beroeren dat schoone, vruchtbare land, welks welvaart en bloei zoodoende aanhoudend worden tegengewerkt. Met het veijagen der koninklijke familie zijn wel is waar onder scheidene misbruiken opgeruimd en is de deur opengezet voor tal van noodzakelijke hervormingen, maar zoolang rust en vrede ballingen zijn in dit land, is het niet te verwachten, dat de nieuwe instellingen, die den bloei des lands beoogen, weldadige vruchten kunnen afwerpen. De woelingen der Carlisten zijn als een knagenden worm aan het welzijn van den staat. Don Carlos zelf zoo verzekert men bevindt zich op het tooneel van den strijd, in het noorden van Spanje, waar hij door tal van manschappen omringd is. De regering schijnt voor nemens te zijn om hem zijne strijdkrachten te doen zamen- trekken en hem dan, als hij meer in het binnenland zal zijn gekomen, met eene talrijke legermagt aan te vallen. De noodige voorzorgsmaatregelen tegen een Carlistischen opstand te Madrid of in de provinciën worden genomen; de brieven, uit het noorden des'rijks komende, worden door de overheid nagezien. De kiesvereeniging //Helder" hield jl. Zaturdag avond in het bierhuis //de Brouwer// alhier eene vergadering, die tot het verrigten van eenige huishoudelijke aangelegenheden was bijeengeroepen. Bij de opening der vergadering deelde de president van het voorloopig Bestuur, de heer van Opdorp mede, dat van een drietal leden kennisgeving was ingeko men, dat zij voor hun lidmaatschap bedanken, namelijk van de heeren B. Werendlijn Smit, C. Berghuijs, en S. Th. Beets. Verder deed de president mededeeling van hetgeen er is voorgevallen ten aanzien van de bekende uitbreiding of aanvulling der advertentie, waarmede vddr de eerste stem ming de candidaten der Vereeniging bij de verkiezing van leden van den gemeenteraad werden aanbevolen. Vervolgens deed de president uitkomen de vreemde houding van som mige leden der Kiesvereeniging, die, ofschoon feitelijk tot de Vereeniging behoorende, in de Heldersche en Nieuwe- dieper Courant van Zondag 1 Augustus hunne namen hebben geplaatst onder eene aanbeveling van een anderen candidaat, dan die door de Vereeniging gesteld is. Op voorstel van een der leden, wordt overgegaan tot de vaststelling van eenige hoofdbeginselen, neer te leggen in het reglement, dat in eene volgende vergadering definitief zal worden gearresteerd. Als het doel der Vereeniging wordt aangewezen, handhaving en ontwikkeling der liberale grondstellingen onzer wetgeving. Daarna werd als het doel der Vereeniging omschreven, dat, met eerbiediging van de verschillende godsdienstige gevoe lens en met inachtneming van idividuele vrijheid in de vergaderingen der Vereeniging de qumstiën van den dag zullen worden besproken, terwijl bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeen teraad candidaten zullen worden gesteld. De vergaderingen der Vereeniging, alzoo niet bij uitsluiting bestemd om can didaten te kiezen, maar om ook tusschentijds zaïnenspre- kingen te houden over onderwerpen van algemeen belang, zullen minstens ééns in ieder kwartaal gehouden worden. Alle kiezers, hetzij hunne bevoegdheid zich slechts uitstrekt tot de keuze voor één der bovengenoemde collegiën, kunnen leden zijn der Vereeniging; zij hebben zich echter minstens 24 uren vóór het houden eener vergadering bij het Bestuur aan te melden. De jaarlijksclie contributie, bij vooruit betaling te voldoen, is bepaald op 1. De formulering der overige deelen van het reglement wordt uitgesteld tot de volgende bijeenkomst. Overgaande tot de verkiezing van een voorloopig Bestuur, worden de hh. Ruijsch, Thijssen en Wigman hiertoe gekozen. Bij het einde der bijeenkomst wordt door een der leden een woord van dank voor het leiden der vergadering en een afscheidswoord gerigt tot den president, den heer van Opdorp, die eerstdaags deze gemeente met der woon verlaat. Aan de herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad, heden alhier gehouden, is door 393 kiezers deelgenomen. Zr. Ms. stoomschip //Vice-Admiraal Koopman" deed heden een proeftogt in het Marsdiep. Binnen kort zal Zr. Ms. fregat met stoomvermogen //Wassenaar", liggende op 's Rijks werf alhier, in dienst worden gesteld. Naar men verzekert, is dit vaartuig be stemd om een reis te doen naar de Middellandsche Zee, en bepaaldelijk om de Nederlandsche vlag te vertoonen bij de feestelijke opening van het Suez-kanaal. De wedstrijd door het Bestuur van het Artillerie- Vrijkorps, op Zondag 1 dezer bepaald, is, uithoofde van het ongunstig weder des morgens, eene week uitgesteld. Spaarbank voor den Helder, 2de kwartaal 1869: Saldo op 1 April 1869 .ƒ25,192.201 Ingebragten renten gedurende het 2de kwart. 1869- 3,192.211 Te zamenƒ28,384.42 Gedurende het 2de kwartaal uitbetaald - 2,055.18 Saldo op 1 Julij 1869 ƒ26,329.24 Aantal deelhebbers op 1 April 1869 113. «I Julij 121. Met genoegen vernemen wij, dat er in de gemeente eene lijst circuleert ten behoeve van de ongelukkige weduwe van D. Spil. Zij, die deze lijst niet onder de oogen mogten krijgen en bereid zijn iets ten behoeve dier weduwe te geven, hebben zich met hunne giften te vervoegen bij ds. Bron, bij P. van Twisk, of bij den Uitgever dezer Courant. Aan den heer J. W. Kröller Jr., is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als comm. van politie en waters, te Hellevoetsluis en als comm. van Rijkspol. op het kan. vanVoorne. Bij koninklijk besluit is dezer dagen ingetrokken het in den jare 1804 door het toenmalig staatsbewind genomen besluit tot invoering en handhaving der spelling van Siegenbeek. Volgens een haagschen correspondent van de ,/Middelb. Ct." is een nieuw wetsontwerp betreffende de organisatie der schutterijen door de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog bij den Raad van State ingezonden. Een berigtgever der ./Nieuwe Rotterdamsche Courant" zegt, dat de minister van financiën in de volgende zitting gewigtige financiële plannen aan de Kamer zal indienen. Hij zal beproeven uit den niet te miskennen voorspoed, die hier te lande heerscht, nieuwe, althans ruimer vloeijende bronnen van inkomst voor de schatkist te scheppen. Daar onder Iersche schapen op Engelsche markten schurftziekte heerscht, zijn de gemeentebesturen in Fries land door Gedep. Staten aangeschreven, om maatregelen van voorzorg te nemen tegen het invoeren van buitenlandsch van schapen, die aan schurft of andere besmettelijke ziekten lijden. Iersche schapen worden gewoonlijk veel in Fries land ingevoerd, om met Friesche schapen gekruist te worden. Gisteren werd in het stations-gebouw der IIoll. IJzeren Spoorweg-maatschappij, buiten de Willemspoort, te Amsterdam, in het openbaar aanbesteedhet uitvoeren van herstellingen en voorzieningen van eenige stations-inrigtingen op den Noordhollandsclien Staatsspoorweg. Aannemers de heeren gebr. Moorman, alhier, voor 2223. In het vorige jaar zag het er op Texel door de aan houdende droogte met de boerderijen allertreurigst uit. Thans is het omgekeerd; de schapen worden tegen 38 en 40 het koppel verkocht; de wol geldt 1.20 en 1.65 per kilogram, terwijl de lammeren mede tegen fermen prijs worden opgeruimd. De hooibouw is overvloedig. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 27 Julij jl. //Onder begunstiging van zeer fraai weder, had alhier heden eene harddraverij plaats van Terscliellinger paarden. Twee-en-twintig paarden namen aan den wedstrijd deel. De prijs, zijnde eene sierlijk bewerkte linnenkast, werd behaald door »de Zwarte," van C. F. de Groot, pikeur K. C. de Groot, en de premie, zijnde een zilveren tabaks doos door het paard van M. de Graaf, bereden door den eigenaar. Des namiddags hadden er verschillende volksspelen, als: mastkliminen, boegsprietloopen, zakloopen en turf rapen plaats. Een en ander werd des avonds door een brillant vuurwerk besloten." In de laatste staatsloterij is te Hoorn een nummer verkocht, dat niet in de loterij aanwezig is, nl. n°. 71142. Het is bijgevolg een valscli of niet geldig briefje. De zaak is ter vervolging gesteld in handen van den officier van justitie bij de arrond.-regtbank aldaar. Aan het verslag van de in de vorige week te 's Hage gelioudene algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap ontleenen we deze bijzondere vermelding: De zitting van jl. Vrijdag werd o. a. bijgewoond door den heer Bolius, rector van de Latijnsche school te Pesth, die inzending had het Pruissische schoolwezen te onderzoeken en die in deze zitting het woord voerde. Sprekende in de Duitsclie taal zeide hij ongeveer het volgende: //Mijne Koninklijke Hongaarsche regering zendt mij naar den Rijn om daar het Pruissische schoolwezen te onderzoeken. Daar vernam ik het houden dezer vergadering in den Haag. Met vreugde spoedde ik mij herwaarts toen ik vernam, dat de openbare scholen in Nederland neutraal zijn, gelijk men ze ook in mijn land wil oprigten. Van deze vergadering en van de door mij bezochte scholen in dit land zal ik een goeden indruk naar mijn vaderland medenemen. Ik wil met deze mededeeling de Nederl. onderwijzers begroeten, die niemand vragen naar hunne godsdienst om onderwijs te verschaffen." (Daverende toejuichingen.) Bij het scherpschutters-feest te Loosduinen heeft het oudste vrouwtje van dat dorp met een jong scherpschutter uit Delft gedanst. Spoedig schaarden zich meerderen om het ongelijke paar, en maakte men, door de muziek voor gegaan, een rondedans, waarbij het gewone //zoenen, zoenen" gezongen werd. De scherpschutter kuste zijn partnerin waarlijk; ons 80jarig vrouwtje... bloosde en ontvlugtte haar galanten danser! Dezer dagen viel een knaap van 8 jaar in de Potte- kade te Vlissingen, terwijl het nog bijna volle vloed was. Naauwelijks ziet zulks de kapitein Erdtsieck, van het 3de reg. Infanterie, of hij springt dadelijk in het water en heeft het geluk den knaap nog juist bij tijds te grijpen en aan een der omstanders toe te reiken. Met moeite gelukte het hem zelf daarna uit het water te komen. Eene aan zienlijke schare, getuige van deze edele en moedige daad, juichte den redder bij zijne komst op het drooge toe. In de omstreken van Engelen vond iemand dezer dagen elf patrijzeneijeren. Hij liet ze een kip uitbroeijen, met het gelukkig gevolg, dat hij thans in het bezit is van tien jonge, vlugge patrijsjes. In de vorige week heeft zich te Groningen een paar ten huwelijk aangegeven, waarvan bruidegom en bruid beiden op den 21stcn December 1816 zijn geboren en die ieder thans hun derde huwelijk aangaan. Dezer dagen is de moeder van het armhuis te Heeren- veen-Aengwirden met 20 oude vrouwen, allen reeds de 70 gepasseerd, naar het Oranjewoud gevaren in een overdekt vaartuig, versierd mot de nationale driekleur. Gemeld vaartuig werd voortgetrokken door twee mannen uit bedoeld huis, oud 71 en 79 jaren. In het Oranjewoud hebben allen toegang gehad tot al het fraaije, dat er te zien is en werden zij van den medegenomen voorraad feestelijk onthaald. De vergenoegde oudjes raakten den ganschen langen dag onder elkander niet uitgepraat over den //pleizierigen dag." Jl. Zondag vierde ds. S. G. van Reigersma, pred. te Hauwert, gedachtenis van zijne 40jarige evangeliebediening en ontving hij daarbij vele blijken van belangstelling. Eenige dagen geleden werd aan het hoenderhok van M. W. te Diever, bij Ooststellingwerf, een bezoek gebragt door een individu der beruchtste soort, van wild- en hoen- derdieven. Mijnheer Reintje kwam stoutweg op het erf van genoemden M. W., en nam zonder permissie van den eigenaar, eene moeder van negen kiekentjes mede. Na haar gedood te hebben, verborg hij ze in eenig kreupel hout en kwam terug, om ook den koning van het hoen derhof meê te nemen. Aanvankelijk gelukte hem dit. Doch spoedig werd hij, ten gevolge van het geschreeuw van den geklemden vorst, op heeterdaad betrapt door ge noemden M. W. Deze nam ijlings het geweer en schoot den dief een kogel door het achterbeen, waardoor Reintje, spijt zijne behendigheid, zijne majesteit liet vallen en in allerijl op de vlugt sloeg. Vier paarden van den heer R. A. Pott, te Finster- wolden, die met jong kweldergras gevoerd waren, zijn daardoor zoo dik geworden, dat twee aan de gevolgen spoedig zijn gestorven. De overige twee, welke des nachts het dorschblok moesten trekken, beginnen te beteren. In eene Parijsclie correspondentie lezen we o. a. de volgende opmerkingen betrekkelijk eene nieuwe grootsche onderneming van den heer de Lesseps: //Ik hoor, dat de Lesseps, de Alexander en Hannibal der laatste tijden, ijvert om nog meer werelden te overwin nen en, terwijl hij twee zeeën verbonden heeft, een nieuwe er bij wil maken. De Lesseps heeft ingenieurs opmetin gen laten doen, en zij vonden dat de woestijn Sahara de bodem van eene vroegere zee, zeven en twintig el beneden het vlak der Roode zee ligt en dat zij naar binnen daalt. Een kanaal van vijf en zeventig mijl zou gelegenheid geven voor de Roode zee om hare wateren in de Sahara te doen loopen en zoo zou er een kunstzee ontstaan, die zeer gemakkelijk de communicatie tusschen Noord- en mid den-Afrika kon tot stand brengen. Alles mooi en wel! Maar de groote vraag is, of de heer Lesseps op die wijze het wereldklimaat niet in de war zou sturen. Het is be kend, dat Afrika's binnenland, en inzonderheid de Sahara- woestijn, dienst doet als een reusachtig schild, waardoor de zonnewarmte terugkaatst en de temperatuur, door aan voer van zoele lucht, in Europa zeer veel verhoogd wordt. Wanneer nu de Sahara-woestijn in eene tweede Middel landsche zee werd veranderd, zouden de Samoum en Sirocco ophouden te bestaan, de toppen van Alpen en Pyreneën zouden hun ijs minder spoedig zien smelten, de rivieren leverden minder water, de sneeuwvallen vermeerderden, de temperatuur in Duitschland en de Nederlanden werd kou der, de rijnwijn zou verdwijnen, Zweden en Noorwegen zouden verstijven en onbewoonbaar worden, brrrNeen, mijnheer de Lesseps, de mensch moet zich niet te groote heerschappij over de natuur aanmatigen. In den dierentuin van Madras werd een jonge leeuw, in een gevecht met een tijger, in den staart gebeten, zoo dat die moest worden afgezet. Doctor Miller belastte zich daarmede. Men gaf den leeuw vijf oneen chloroform in en een oogenblik daarna geloofde men dat hij dood was. Direct begon de doctor hem te wrijven en goot zooveel koud water op hem, dat hij bijkwam. De staart werd tot de bovenste knokkel afgezet, en de leeuw kon spoedig daarna zijne wandeling in zijn kooi hernemen. De 13jarige Rachel van Lier, uit Amsterdam, heeft bij het openbaar concours van het conservatoire te Parijs, onder de 34 mededingsters den tweeden prijs voor de piano behaald. Eene dame vroeg aan een matroos die schipbreuk geleden had: //Mijn goede man, hoe gevoeldet gij u wel, toen de golven over u heen kwamen?" //Nat, mevrouw! erg natwas het antwoord. Iemand die door een troep gaauwdieven 's morgens omstreeks vijf ure overvallen werd, zei: //Heeren, gij begint van daag al heel vroeg." //Ja," zeide er een, ,/de morgen stond heeft goud in den mond." Hoe kunt gij uwen tijd toch zoo ijdel doorbrengen Jacob? //Omdat het alles is waarover ik te beschikken heb." Muziek is het voedsel der liefde, maar men heeft bevonden, dat men in het huwelijk wat steviger kost verlangt. Een humorist verzocht op zijn sterfbed, dat niemand op zijne begrafenis zou worden genoodigd ,/want," zuchtte de stervende, //het is eene beleefdheid die ik nimmer kan vergelden." Dat de Amerikanen eene wonderlijke natie zijn, bleek voor eenigen tijd wederom te Reading, in Pensylvanië. Een jong Amerikaan had een duel op de pistool. Het eerste schot was aan hem en hij miste. De tegenpartij legt aan. //Halt!" riep de Yankee, //wat verlangt gij om afstand te doen van uw regt om te schieten? Laat 'ons hierover onderhandelen." De tegenpartij, een flinke vent maar arm, stond verlegen en zeide: //lioe hoog schat gij mijn schot?" Vijfhonderd dollars," was het antwoord. //Dwaasheid," en de pistool werd aangelegd. //Zeshonderd." //Uw leven is u veel meer waard//Duizend dan, en een heerlijk ontbijt //TopHierop -wordt de pistool in de lucht afgeschoten en met een vrolijk gemoed ging men aan het ontbijt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2