Een logeabel HUIS, ADVERTENTIËW. EENE BEKWAME DIENSTBODE, BUITENLAND. De rabijn Adler, beroemd prediker te Londen, van wien een bundel preken in het licht verschenen is, predikte onlangs over het thema, dat wij allen tot asch zullen weder- keeren en was op dit punt ook zoo welsprekend, dat een der aanwezigen in luid snikken uitbrak. „Waarom huilt gij, Sam?" sprak zijn buurman, terwijl hij hem aanstiet. „Waart gij van goud, en werd gij asch, zoo zoudt gij 100 pCt, verliezenmaar gij zijt ascli en keert tot asch weêr; verliest dus niets, waarom dan te huilen?" Dc acteur Rosambeau, met wiens financiële omstan digheden het soms jammerlijk gesteld was, zcide op een goeden morgen tot zijn talrijk kroost: „Je krijgt allen een stuiver als je van morgen niet eet." Met eenparigheid grepen de kinderen naar den stuiver en zij ontbeten niet, Maar 's middags, toen de jongelui uit school kwamen, gaf hun de fantastische oude heer te kennen: „Mijne kinderen, als jelui wilt eten, moet je een stuiver betalen." De kinderen, gekweld door een wel begrijpelijken honger, moesten zich naar de omstandigheden schikken en schoorvoetend den duur verworven stuiver weder overgeven. Aan de reis-rhapsodieëu in „Het Vaderland" ontleeuen wij deze ontboezeming „Een vervelende vent, de 'lijd, zeg ik in mezelven. Een saai wezen, dat nooit uit de plooi komt en even hard of even langzaam naar het huwelijksfeest of naar het schavot voortkuiert. „Zoo'n pedant brokje Eeuwigheid! zoo een onbegrijpelijk -ja, dat is het juist zoo'n onbegrijpelijk iets, dat het om van te duizelen is. „Ieder mensch krijgt er bij zijn geboorte, oin zoo te zeggen, een halsketting van cadeau, en loopt met den strop om den hals rond, totdat die breekt en hij hals over kop in de Eeuwigheid neerploft en verdwijnt, en vergeten of bestandbeeld wordt, of be zongen of „betreurd" wordt in de courant, totdat het fladderende eindje van den Tijd, waaraan hij vastzat, in de kaars van de toe komst vliegt en een klein beetje asch alles is wat overblijft van Hannibal of van Darius. Als ik dat zoo naga, dan verklaar ik, dat le jeu ne vaut pas la chaudelle. Over honderd jaartjes, neen, waarschijnlijk over veel minder dan honderd jaartjes, nadat ik deze regels reeds geschreven heb, zal er van alle bezielde wezens, die thans leven, geen honderdste gedeelte over zijn, en die overblijven, die worden nagewezen met den vinger als oude ruïnes, waar vroeger een geest in spookte. Men prate mij niet meer van de vrijheid van den mensch, die als een vogel op een stokje met een eindje touw vastgebonden zit en rondfladdert en trekt en naar boven wil en telkens weêr op zijn rollend kogeltje teregt komt en eindelijk er af valt, en in de oneindige ruimte der eeuwigheid geslingerd wordt. Begrijpt ge er iets van? Ik niet. Altijd door ligckamelijk opgelost en weder ver vormd te worden tot gassoorten, tot zouten, tot zuren, tot de hemel en de geleerden weten wat niet al meer, of minder en naar den geest? ja wat wij naar den geest zullen worden? Ook „opgelost en ontbonden?"Of geraffineerd en gedistilleerd. „Het is toch vreemd. Het leven is zoo kort en het is zoo zeldzaam, dat wij niet den toch vooruitgaanden tijd de sporen in de ribben zetten en den koppigen, voortstappenden ezel trachten vooruit te drijven. „Wij weten allen hoe hij ons medesleept naar het graf, en, wat wij ook zeggen, gevoelen wij geen lust om daarin nedergelegd te worden, en met de eene hand trekken wij hem terug en met de andere zweepen wij hem voort. „Genot van het oogenblik zelfs, hoe schaarseli is datWij leven eigenlijk het meest in de toekomst of in het verledene. Die beiden kunnen ons niet ontgaan; maar het tegenwoordige - de dag van heden, die glijdt ons als een gladde aal door de vingers en glipt in den mond van het verledene en kronkelt en kruipt daar rond onder al wat daar rondkrioelt, totdat wij er later dikwerf kop noch staart van wedervinden kunnen." De „Arnh. Crt." zegt, naar aanleiding van de internationale tentoonstelling, die nog altijd onkompleet is, omdat menig inzender zijne goederen naauwelijks ontpakt heeft: „Als ge een bewijs wilt hebben van de emancipatie der Amsterdammers, kom dan eens spoedig op een avond een concert van Volksvlijt bijwonen en zeg dan, of ge u niet in eene andere stad dan de hoofdstad waant. Of zoo'n concert evenais vroeger in den tnin achter het paleis of op het voorplein plaats heeft, het is er gezellig, prettig; men is er t'huis. Eduard de Vries exploiteert het paleis meesterlijk en Joh. Coenen weet met zijne uitstekende orchestleden hoe langer hoe meer publiek te trekken. De programma's zijn dan ook met zorg zamen- gesteld, en of het klassieke muziek dan wel Olfenbachjes ten ge- hoore brengt, het orchest geeft niet dan goeds te genieten. De concerten op het voorplein scliijnen zeer in den geest te vallen. Een zeer nette muziektent, ferm verlicht, staat in het midden. Werker, Roetemeijer, Heineke en Dreher hebben doelmatige en net ingerigte en gemeubelde gebouwtjes opgeslagen, om hongerigen en dorstigen te spijzen en te laven. De een meer dan de ander heeft succes op zijne pogingen. Dreher verkoopt zeker het meeste bier. Het Weener bier wordt delicieus gevonden en op twee avonden moest de verkoop gestaakt worden wegens gemis aan voorraad. Zie de Amsterdammers maar in en vóór Drehers kiosk, ge zoudt hen niet herkennneu, allen bier drinkend en telkens snoepend uit den mand van den Weener bakker of met een boterham met lever worst wandelend. Tal van kokette toiletjes en aardige gezigtjes bewegen zich door de menigte. En al zegt men, dat de tentoon stelling niet het succes zal hebben, dat de directie van het paleis bepaald nu al heeft, dan zal men toch moeten erkennen, dat de expositie nu al wat tot nut en voordeel der Amsterdammers heeft uitgewerkt." België. In de badinrigting te Enghien is dezer dagen een groot ongeluk gebeurd. Een der buizen, door welke het water der zwavelbronnen loopt, was verstopt; de werkman, die gezonden werd om in den put het noodige herstel aan te brengen, had naauwelijks den voet op den tweeden sport van den ladder gezet of liij viel, door de opstijgende zwa veldampen bedwelmd, in den put. Een ander werkman, die hem ter hulpe snelde, onderging hetzelfde lot, en zoo tot een getal van elf. Eindelijk werd de hulp beter geor ganiseerd en slaagde men er in om de tien personen uit den put te halenvier hunner waren echter reeds overleden. Drie dezer personen waren gehuwd en laten kinderen na. Van de levend opgehaalden verkeeren verscheidene in zorgwekkenden toestand. Een correspondent van een der Belgische bladen te Valparaiso meldt, dat in een aantal Zuid-Amerikaansche bladen het volgende berigt gelezen wordt van dr. Rod. Falb, schrijver van eenige werken over aardbevingen en andere vulkanische verschijnselen„Den 30 September of den 1 October van dit jaar zal eene aardbeving plaats hebben, veel geduehter nog dan die, welke in Augustus 1868 op de Amerikaansche westkust is voorgevallen. Verlaat in tijds uwe huizen! Den 9, 10 en 11 Augustus a. s. zullen zich minder hevige, aardschokken doen gevoelen. Deze zullen tot bewijs voor de gegrondheid mijner voorspelling kunnen strekken. „Men zal ligtelijk bevroeden (vervolgt de correspondent), welk eene ontsteltenis dit berigt onder de bevolkingen te weeg brengt, die reeds zoo zwaar ge troffen zijn geworden. Hopen wij, dat Chili, hetwelk niet minder dan veertien vulkanen rijk is, evenals in het vorige jaar, van die ontzettende bezoeking zal verschoond blijven, en dat geen enkel punt der Amerikaansche kust de waar heid der noodlottige voorspelling van Rob. Falb zal ervaren." F r a n k r ij k. In de laatstverloopen weken heeft men in Frankrijk ver scheidene noodlottige rampen te betreuren gehad, die het gevolg waren van het schuilen onder boomen bij onweder. Drie jonge op wacht zijnde soldaten, die bij eene opkomende zware onweersbui, ondanks de waarschuwing van den sergeant op eene bank onder een boom waren blijven zitten, zijn, door den eerstvallenden bliksemstraal alle drie gedood ge worden. Jl. Zaturdag zijn op een hooiveld in het departement van de Loire een landman en zijn oudste zoon, die met nog drie anderen bij eene opkomende bui de toevlugt onder een hoogen eik hadden genomen, doodelijk getroffen, terwijl de tweede zoon en de nicht van den landman ernstige brandwonden hebben bekomen. De vijfde persoon, een arbeider, is ongedeerd, maar, even als de twee andere overgeblevenen, een geruimen tijd bedwelmd gebleven. De omgekomen zoon is vooral sterk door den bliksem gekwetst zoowel zijn hoofdhaar, als dat van zijnen vader, zijn door het electrieke vuur letterlijk in brand gestoken. Opmerkelijk is het, dat aan den boom zelf niet het geringste letsel door den bliksem is toegebragt. De markies en de markiezin de Caux zijn te Parijs aangekomen. De geestdrift waarmede het Londensche publiek van de adellijke diva afscheid heeft genomen, moet onbe schrijfelijk zijn geweest; nooit ontving Adelina Patti meer bewijzen van sympathie en bewondering. In de scène van de muziekles uit den „Barbier", waarin de gevierde zangeres de „Echo" van Echert en „Home", „Sweet home" zong, werd er aan hare voeten zulk eene opeengepakte massa bouquetten geworpen, dat de voorstelling gedurende een goed kwartier geen voortgang kon hebben. Jl. Dingsdag heeft zich een reeds bejaard man van den zuidertoren van Nötre-Dame te Parijs naar beneden gestort. Vóór de in aanbouw zijnde woning van den aarts priester nedergevallen, is hij op de plaats dood gebleven. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat wel de armen en de beenen van den ongelukkige gebroken zijn en zijn ligchaam inwendig geducht bezeerd is, maar dat zijn hoofd geene de minste kwetsuur bekomen heeft. Engeland. Te Londen heeft iemand, die dezer dagen overleden is, zijn geheele vermogen,/1,440,000, aan Keizer Napoleon vermaakt. Jl. Vrijdag morgen vroeg op een tweewielige vélo- cipède uit Londen vertrokken, is een der véloeipèdisten van de vélocipède-fabriek van Newton Wilson en Co., Woensdag daaraanvolgende 's avonds te 10 uur op zijn tweewielige vélocipède aangekomen te Edenburg. De afstand is vier honderd mijlen. In een der jongste zittingen van het gercgtsliof in Middlesex werd, met een vereerende toespraak, een gel delijke belooning uitgereikt aan een jong meisje, omdat zij een politie-agent die met een straatroover worstelde en, reeds op den grond liggende, bijna door den boosdoener geworgd was, moedig uit de handen van zijne moordzuch tige tegenpartij had gered, toen zij door een gelukkig toeval op het beslissend oogenblik voorbijkwam. D n i t s c h 1 a n d. Te Brandenburg had dezer dagen een voorval plaats, hetwelk de verbazing van velen in den lande heeft verwekt. De 77jarige burgemeester van het stadje Rathenow, oud majoor en als zoodanig eervol ontslagen, Schulz geheeten, werd door de regtbank veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 9 maanden en verlies van titels en decoratie, wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden, aan minder jarigen behoorende. Op het landgoed Grunow, nabij Prenzlau, is dezer dagen in het holst van den nacht een arbeiderswoning ver brand, waarin 4 huisgezinnen, tellende 24 personen, waren gehuisvest. Door het instorten van het dak zijn 14 personen gedood, de overigen werden met brandwonden overdekt en bevinden zich meerendeels in levensgevaar. De heer en mevrouw Offenbach hebben hunne vrienden uitgenoodigd zich den 14 Aug. naar Etretat te begeven, waar op de villa Orpheus feest zal worden gevierd, ter eere van den 25sten verjaardag van het huwelijk van den heer Offenbach met zijne tegenwoordige ega. Men zal natuurlijk overmatig dansen in een bovenmatig excentriek costuum. Volgens berigten uit Krakau, van den 27 Julij 11., wordt het onderzoek omtrent de veel gerucht makende zaak van zuster Ubryk thans veel krachtiger voortgezet. De prior van het karmelieten-klooster te Czerna, Julius Kozubski, die met het oppertoezigt over het klooster was belast, is den 26sten in verzekerde bewaring genomen. Het eerste verhoor der gearresteerde nonnen duurde 14 uren. Pater Lewkowicz, een der gewigtigste getuigen, die als vroeger 1 biechtvader der karmelieter nonnen alle kloosterschandalen kende, en des niettemin der nonnen absolutie gaf, is Zaturdag den 24sten plotseling te Czerna overleden. Onmiddelijk is eene commissie uit het Krakausche geregtshof daarheen vertrokken. Volgens „Narodszi Listy", werd onlangs eene non in het klooster der barmhartige zusters te Carolinenthal wegens het schenden der kuischheidsgelofte, door de klooster-overste tot gevangenisstraf veroordeeld. In de gevangenis maakte zij door ophanging een einde aan haar leven. Veertien dagen geleden had hare begrafenis plaats. Eenigen tijd later echter werd de kist opgegraven en het lijk aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Thans bleek, dat de non zich in de vierde maand der zwangerschap had bevonden. Twee leden van den gemeenteraad te Weenen hebben eene petitie bij dat ligchaam aan het ministerie voorgesteld, waarin dringend verzocht wordt om bij den Rijksraad eene wet in te dienen, strekkende 1°. om de kloosters en al de godsdienstige genootschappen, wier statuten en ordesvoor schriften met de constitutionele wetten en de regten van het individu in strijd zijn, op te heffen, en 2°. om de kloosters en godsdienstige genootschappen, die zich aan het onderwijs, aan de verpleging van zieken en aan andere menschlievende doeleinden wijden, even als alle andere ver- eenigingen van burgers, die regtspersoonlijkheid verworven hebben, onder het toezigt van den staat te stellen. Egypte. De onder-Koning van Egypte heeft ongelooflijke sommen verteerd op zijne Èuropesclie reis; alleen te Eaux-Bonnes is voor 22,000 francs aan telegrammen naar Egypte besteed. Misschien om eenig evenwigt in zijne financiën te brengen heeft hij voor 52,000 francs valsche bijouterieën te Parijs besteldhij had namelijk beloofd aan zijne vrouwen Fransche sieraden mede te brengen en begreep nu zeker dat zij het wel met valsche kunnen doen. De oudste zoon van den Khedive zal waarschijnlijk in Oct. a. s. aan de universiteit tc Oxford gaan studeren. Amerika. In den staat Massachussetts is een nieuwe „matiglieids- wet" ingevoerd, waarbij het vervaardigen en verkoopen van sterke dranken (niet alleen gedistilleerde maar ook de door gisting bereide dranken, zoo als wijn en bier) aan al de ingezetenen wordt verboden, met uitzondering van een zeker aantal door den gouverneur van den staat en door plaatse lijke overheden aan te wijzen. Ook deze zullen echter slechts eene bepaalde hoeveelheid sterken drank in den staat mogen invoeren en op den verkoop in het groot hoogstens 5, op den verkoop in het klein hoogstens 7 pCt. winst mogen nemen. De officieel aangestelde slijters zijn aan vele voorschriften in het belang der matigheid gehouden. Zoo is het hun verboden sterken drank te verkoopen aan iemand, van wien door zijn naaste betrekkingen of voogd schriftelijk verklaard is, dat hij aan het misbruik van sterken drank verslaafd is. Op de hoogte van Mastliope, bij Narrowsbury, in Pennsylvanië, is de Erie-lijn weêr liet tooneel geweest van eene verschrikkelijke spoorwegramp. In den nacht van den 18 op den 19 Julij zijn twee treinen, een exprestrein en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen; de locomotief van den exprestrein is gederailleerd, waardoor de wagens en de stationsgebouwen in brand zijn geraakt. Tien personen zijn op de plaats dood gebleven en een twaalftal gewond. Australië. De paarden hebben zich zoo vermenigvuldigd in Nieuw- Zuid-Wallis op Nieuw-Holland, dat er voor eenigen tijd, te Blayney-Pound, 180 voor vijf cent het stuk verkocht werden. Ze zijn den landman tot een grooten last, en men vangt ze in diepe groeven, zonder iets anders dan den huid en de manen met den staart te gebruiken. Drie boeren hebben er gezamenlijk in één jaar tijds meer dan 1500 geschoten en daarvan de huid voor 2.40 het stuk en de haren voor 1.32 het kilogram verkocht. Heden overleed te Amsterdam de Heer W. H. SMIT, in den ouderdom van 39 jaren, geliefde Broeder van B. WERENDLIJN SMIT. Helder, 3 Augustus 1869, Een onverwacht berigt uit Brielle roept mij tot een plotseling vertrek daarheen, zoodat ik zelfs de gelegenheid niet vind, om mijne beste Vrienden en Kennissen te groeten. Allen worden beleefdelijk verzocht langs dezen weg mijnen groet en beste wenschen aan te nemen; hopende ik eerlang persoonlijk tot de aanbieding daarvan in de gelegenheid te zijn. F. X. J. VAN O P D O R P. Wordt verlangd, om dadelijk te aanvaarden, of zoo spoedig mogelijk, ergens in de gemeente Helder of Nieuwediep: zoo mogelijk met TUINTJE. Huurprijs ƒ300ƒ600. Adres letter A., bij den Boekhandelaar J. C. DE BUISONJÉ, te Nieuwediep. WORDT TEN SPOEDIGSTE VERLANGT voor TWEEDE HEID, goed met Kinderen kunnende omgaan. Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOY, alhier.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3