BI11TEMLAMBL De audiëntie van den minister van Binnenl. Zaken zal Zaturdag den 7 dezer niet plaats liebben. Op de tallooze rekesten, waarbij milicien-verlofgangers, die eerlang zullen worden opgeroepen, om in werkelijke dienst op te komen, ten einde gedurende vier weken in den wapenhandel te worden geoefend, vrijstelling verzoeken van die opkomst, is door den minister van oorlog afwijzend beschikt. Na het afdrukken van pag. 1 is de Engelsche stoom boot „Severn" afgebragt. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Oost-Indië is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Seraing, de heer H. P. Julsing. Bij de jl. Dingsdag te Texel gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad is, met 118 van de 155 geldige stemmen, gekozen de heer W. Hillenius. Tot leden van den gemeenteraad te Schagen zijn ver kozen de heeren F. O. van Dörnberg Heiden, Jb. Denijs Wz. en Jn. Govers. -Men schrijft ons van de Zijpe, dd. 3 Aug. jl. //Tengevolge der periodieke aftreding, heeft op 20 Julij 11. eene verkiezing plaats gehad van 3 leden voor den raad dezer gemeente. «De aftredende heeren waren A. J. van Doorn, K. Bier steker en C. Siemers; laatstgenoemde had verzocht buiten aanmerking te blijven. //Van de 395 kiezers zijn slechts 106 opgekomen. Daarvan bekwam de heer K. Biersteker 95, de heer A. J. van Doorn 55, de heer K. Francis 35 en de heer N. Kruijer' 35 stemmen, zoodat de twee eerstgenoemden zijn herkozen, terwijl tussehen de twee laatstgenoemden eene herstemming moest plaats hebben. Die herstemming heeft op gisteren plaats gehad en zijn als toen 151 stembriefjes ingeleverd, waarvan twee van onwaarde. De heer Kruijer heeft bekomen 76 en de heer Francis 73 stemmen en is alzoo verkozen de heer N. Kruijer. Men schrijft ons uit OudcarspelTot raadslid is in de plaats van den wethouder G. Eecen Cz. bij herstem ming benoemd de heer C. Eecen Pz., met 40 tegen 22 stemmen, terwijl de wethouder P. Meijlis met 55 stemmen is herbenoemd. Te Beverwijk is tot lid van den gemeenteraad geko zen de heer D. Mijsberg. Te Zaandam is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer W. van Hoorn. Tot predikant bij de Chr. Gereformeerde kerk te Goes is benoemd, om daarna te worden beroepen, de heer A. S. Entingh, thans pred. te Botterdam. Te Texel had jl. Dingsdag een metselaar, bezig zijnde met het herstellen van het dak eener boerenhofstede, het ongeluk plotseling van de stelling naar beneden te storten, met het ongelukkig gevolg, dat hij, zwaar gekwetst, per wagen moest worden vervoerd. Men vreest voor het behoud van den ongelukkige, die vrouw en zeven kinderen te verzorgen heeft. Het scherpschutterscorps//Westfriesland'', te Schagen, hield jl. Zondag een kampstrijd, ter aanwijzing van de beste schutters, die aan den wedstrijd aan de Bilt zullen deelnemen. Er werd geschoten op 200 pas. De uitslag is deze: Het corps zal vertegenwoordigd worden door den luit. J. Boggeveen Dz., den sergeant-majoor Schelling, den fourier D. Boggeveen, den sergeant J. Boggeveen Cz. en den schutter E. Krans. De sergeant-vaandeldrager zal de mede strijders als plaatsvervangend schutter vergezellen. Het korps zal wijders door den kommandant worden vertegen woordigd. Ter beroeping van een predikant heeft het kiescollegie der Herv. gemeente te Alkmaar in zijne jl. Dingsdag avond gehouden vergadering het volgende twaalftal predi kanten opgemaakt: W. Krull, te Katwijk aan Zee; W. Callenbach, te BergschenhoekC. H. ten Harmsen v. d. Beek, te KeitsumF. A. Fijnvandraad, te Zwartsluis F. L. Butgers, te Brammen; K. F. Creutzberg, te Maarssen; J. Eigeman, te Delftshaven; J. G. Yerhoeff, te Herveld; J. C. K. Nonhebei, te Muiden; J. J. Buijs, te Oud- Beijerland; N. Osti, te Hattem en S. H. J. de Wolfl', te Dalfsen. Daaruit zijn vervolgens gekozen voor het zestal, de heeren: W. Krull, W. Callenbach, C. H. ten Harmsen v. d. Beek, J. Eigeman, J. G. Verhoeff en J. C. K. Nonhebei; voor het drietal, de heeren: C. H. ten Harmsen v. d. Beek, J. Eigeman en J. G. Verhoeff. Men schrijft ons van Barsingerhorn, dd. 1 dezer: //Heden viert onze hooggeachte hoofdonderwijzer, de heer P. Kampen, het herinneringsfeest aan zijne 25jarige ambts bediening in deze gemeente. Zijne tegenwoordige en vroegere leerlingen zijn dankbaar voor het geluk, dat hunnen onder wijzer op dezen dag te beurt valt en wenschen hem toe gezondheid, kracht en lust om zijne gewigtige taak nog tal van jaren te kunnen vervullen." Naar men verneemt neemt het aantal der bezoekers van de internationale tentoonstelling te Amsterdam van dag tot dag toe en bedraagt het tot dusver gemiddeld 5000 personen daags. Een ridmeester der huzaren te Haarlem heeft zich dezer dagen met een pistool door het hart geschoten. Zijn lijk is naar de infirmerie vervoerd. De waardin van een publiek huis in de Bannesteeg te Haarlem, en hare twee dochters zijn door dé politie in hechtenis genomen, beschuldigd van een groenboer eene som van 70 te hebben ontvreemd. Een gedeelte van die som is gevonden in een in de aarde begraven zoutpothet andere gedeelte onder de sparren van het dak. Te Woerden is in de Haarlemsche loterij de break met merrie gevallen. Tot dusver is de houder van het nommer 8052 onbekend; niemand heeft er zich nog voor dien prijs opgedaan. De heer dr. Mess, geneesheer van het stedelijk bad huis te Scheveningen, heeft zijne raadgevingen herhaald ter zake van de nadeelige gevolgen en gevaren, waaraan de kinderen zich blootstellen, die in de plassen spelen, die na den vloed op het strand achterblijven. Ook dit jaar heeft hij verscheidene jongelieden in behandeling gekregen, die door min of meer ernstige ongesteldheden waren aan gedaan, waarvan de oorzaak alleen in bedoeld spel te zoeken is. Hij raadt ouders en geleiders van kinderen zeer aan hiertegen te waken en ook vooral te zorgen, dat de kleinen van schoeisel verwisselen, wanneer dit door het verkoelende water nat geworden is. Bij onderscheidene veehouders in den omtrek van Gouda is sedert een geruimen tijd een zeer snel zich ver breidende ziekte onder het rundvee ontstaan. Het is te wenschen, met het oog op de verspreiding dezer ziekte, dat men spoedig omtrent haren aard een onderzoek doe instellen. Aan het //Vaderland" wordt van goederhand berigt, dat de bevoegde autoriteit o. a. eenigc koppels te Broek heeft aangetast gevonden door goedaardig mondzeer, algemeen bekend onder den naam van tongblaar. In weinige dagen waren zij daarvan hersteld; door het gemeentebestuur zijn echter maatregelen genomen tegen het verder verspreiden der ziekte, die in den regel door de natuur van zelve geneest en welker verspreiding en hierop vestigt genoemd blad de aandacht der gemeente-politic door de afzondering en het niet vervoeren der koppels te voorkomen is. In het gewoonlijk stille Brielle heeft in de laatst- verloopen 14 dagen een groote levendigheid geheersclit, ten gevolge van duizende bedevaartgangers, die de plaatsen kwamen bezoeken, waar de martelaren van Gorkum hun geloof met hun bloed bezegelden. Het aantal bedroeg ruim 4700. Uit verwijderde dorpen zag men gansche scharen van landlieden naar de plek der marteling snellen, om er in vrome ingetogenheid eenigen tijd door te brengen. Ook uit Botterdam, Delfshaven en Schiedam zijn velen derwaarts getogen. Het getal van heil, die uit Botterdam jl. Zondag naar den Briel gingen, bedroeg ruim 700, waaronder een groot aantal leden van de verecniging van den H. Wil- lebrordus, terwijl de op dien dag aanwezige vreemdelingen een menigte vormden van meer dan duizend personen. De goede orde is geen oogenblik gestoord, en zelfs de pro- testantsche Briellenaren zijn, zegt men, gesticht geworden door den godsdienstigen geest, die onder de bedevaartgan gers opgemerkt werd. Ten gevolge van het herhaaldelijk voorkomen van branden in de gemeente Oud- en Nieuw-Gestcl, heeft de gemeenteraad eene som van 1000 uitgeloofd als belooning voor hem, die over het ontstaan van een brand zoodanige inlichtingen aan de justitie zal geven, dat daarop eene geregtelijke veroordeeling volgt. Door den vleesclihouwer B. II. van Zanten, te Middelstum, is dezer dagen geslagt een éénjarig ram, Engelsch ras, welk dier het enorme gewigt had van 711 kilogr. waaronder begrepen 16 kilogr. vet. Men berigt uit Oost-Indië: //De schrijver van //Max Havelaar» treedt met 1 J ulij op als medewerker aan de Locomotief." De Londensche //Times," over de internationale ten toonstelling te Amsterdam sprekende, zegt onder anderen: //Eene tentoonstelling in Nederland zal, tot eene aanzienlijke hoogte, aan het doel, hetwelk eene tentoonstelling in Nederland beoogt, beantwoorden. Zij zal vreemde bezoekers meer door en door bekend maken met een der welvarendste en, wat meer zegt, meest tevreden staten van Europa, met een Staat, die in ieder opzigt verdient beter bekend te zijn dan hij het over het algemeen is. Wij vernemen heden ten dage weinig uit Amsterdam, of uit den Haag. De kleine monarchie der Nederlanden heeft hare troonredenen, hare ministeriële crisissen, hare partijtwisten over Java, haar geharrewar met Belgie over de vaart op de Schelde, hare coquetterien met Frankrijk over het afstaan van Luxemburg; doch over het geheel maakt zij niet veel beweging in de wereld. Haar eenig streven is te leven en te doen leven. Zij verkeert in een toestand, die geene mogelijkheid tot verandering ten goede overlaat. Indien zij iets vreest, is het de eene of andere, hoe ver ook ver wijderde, verandering. De Hollanders hebben hooren zeggen, dat //agglomeratie" de algemeene wet is van de tegen woordige maatschappelijke beweging, en droomen van niets dan van de inlijving van hun grondgebied in het Noordduitsch Verbond, zoodra Frankrijk, van zijnen kant, België mogt willen annexeren, en om voor de mogelijkheid van deze vernietiging hunner nationaliteit hunne oogen te sluiten achten zij even ondoeltreffend, als zij het onmogelijk rekenen daartegen te worstelen.// De //Times" betoogt vervolgens, dat Nederland niets| anders dan inwendigen vrede met het buitenland zoekt, en beweert, dat de schoolwet van 1857, waardoor alle godsdienstonderwijs van de scholen verbannen is, een bewijs is van de zucht om alle tweespalt te vermijden, waarvan echter het gevolg is geweest, «dat de schoonste bladzijden uit de nationale geschiedboeken van Nederland insgelijks moesten worden geweerd.» »Tocli (aldus vervolgt het blad) is het Nederlandsche volk in alle opzigten benijdenswaardig.... Welvaart is er meer algemeen en meer gelijkelijk verdeeld dan in eenigen anderen Euro- pesclien staat. Niet slechts enkele personen, geheele standen zijn in Nederland in het genot van voorvaderlijken rijkdom. Niets is daar zoo gewoon dan te zien, dat //boeren" hunne zonen naar de academie zenden, en hunne dochters toevertrouwen aan de zorgen van Engelsche of Zwitsersche gouvernantes, en dat nog wel, ofschoon de kinderen zelden begeeren een hoogeren stand in de maatschappij in te nemen dan hunne ouders deden." Hier te lande, zoo wel als in Engeland en Schotland, rijst bij menigeen de vraag op, waaraan het groote verschil te wijten is in de haringvangst, het eene jaar bij het andere vergeleken. Statistieke opgaven toonen aan, dat het eene jaar 491,000, het andere 830,000 tonnen haring gevangen werden. Als men dan bedenkt, dat in Groot-Brittannië alleen 70,000 menschen van de haring-visscherij moeten bestaan, en dat de netten, door de visscliers gebruikt, te zamen een kapitaal van een millioen gulden vertegenwoor digen, dan is het niet onnoodig deze zaak eens naauwkeurig te onderzoeken. Volgens Engelsche bladen is onbekendheid met de gewoonten dezer vischsoort oorzaak van dit nadeel. Men vischt altijd op denzelfden tijd en op dezelfde wijze en weet niets verder van den haring af dan dat er een tijd in het jaar is waarin hij het warme water der baaijen opzoekt om daar kuit te schieten. Men moest deze zaak derhalve eens aan een grondig wetenschappelijk onderzoek onderwerpen, en dan twijfelt men er niet aan of zij zal voldoende opgehelderd worden. Het tarief der Fransche transatlantische telegraaf kabel-maatschappij is gesteld op 40 frs. de 10 woorden en 4 frs. voor ieder woord boven de tien. Een dametje, dat een veertien dagen het kostschool leven achter den rug had, maakte een reisje mede naar Duitschland; haar gids bestelde een ezel om den Drachen- fels te bestijgen, maar het beestje mogt die eer niet genie ten, want de jufvrouw weigerde hardnekkig daarmede de reis te maken, omdat het een jongeheer was, en aangezien een jongejufvrouw van dezelfde diersoort niet voorhanden was, besloot zij den togt te voet en alleen te ondernemen. Eene Hollandsche dame kan zich eigenlijk, al meent ze nog zoo op de hoogte te zijn, geen begrip vormen van wat in Parijs noodig is voor een toilet. Ze zal, hoe onderworpen ook aan de mode, toch nog met medelijden neerzien op hare Fransche zuster, die zich geheel slavin maakt van den heerscheiulen smaak eu wier leven ten minste f gedeelte door toiletzorgen wordt ingenomen, het slapen er buiten gerekend. Een van de voornaamste stukken van een damestoilet is zeker de japon, maar zij zal dat binnen kort niet meer zijn, want dat kleedingstuk krimpt gaandeweg meer en meer in en zal misschien spoedig zoo geslonken zijn, dat het onzigtbaar wordt. De afstand tussehen den bovensten boord van het lijf en de ceinture bedraagt tegenwoordig maar een handbreedte meer, zoodat de rug nagenoeg geheel onbedekt is; de rok wordt langzamerhand naamver en korter en is mooi op weg om over eenigen tijd geheel onder de ceinture te verdwijnen. En wat kost zoo'n „ding"? Men moet hierbij weten, dat er eigenlijk in Parijs maar één kleermaker is, die een dameskleedje kan maken zooals het behoort. Die man heet Worth. Zonder de leiding, de hulp en den raad van dien eenigen kunstenaar kan geene dame „comme il faut" in de nabijheid der keizerlijke familie of in de salons der aristocratie verschijnen. Deze Worth is een gelukkig verongelukte schilder. Een twintig tal jaren geleden wilde niemand zijne genre-stukjes koopen - en toch gevoelde Worth, dat er een genie in hem sluimerde, hetwelk een anderen uitweg heeft, gevonden. Tooueelspeelsters wonnen gaarne den raad van den jongen schilder in, want men vertelde van hem, dat hij de constumes van vroegere eeuwen had bestudeerd. Op zekeren dag vielen hem de schellen van de oogen en zag Worth in, dat hij zijne carrière misgeloopen was. Hij hing zijn palet aan den spijker en werd dameskleermaker. Met welk gevolg? Men aanschouwe zijn huis in de stad, zijn landgoed daarbuiten, zijne loge in de opera, zijne rijtuigen en zijne paarden, zijne uiterst elegante vrouw en fijn opgevoede kinderen! Worth weet zijne hulp goed op prijs te houden. Voor het een voudigste stoffen kleedje berekent hij 8 a 900 frs., en de vreem delingen geven daarenboven- bij elke bestelling aan de directrice een cadeau, opdat deze zich speciaal met hunne kleedjes zal be- moeijen. Men moet echter de keuze van de stof geheel aan Worth overlaten. Men wordt door hem aangekleed en moet er mede tevreden zijn. Zelfs de hertog van Mouchy, die sedert zes maanden de toiletten zijner vrouw (Anna Murat) voor Compicgne teekende, ze zelf kleurde en met schilders besprak, moest bij de uitvoering het orakel Worth gehoorzamen. Dagen lang echter bleef hij in het atelier bij het knippen tegenwoordig. Verschijnt men aan het hof en wordt men nu en dan te Corn- piègne genoodigd, dan moet men natuurlijk zich daarnaar kleeden. Eene dame, die de liooge eer genoten had van vier of vijf minuten met den Keizer en de Keizerin te spreken, vertelde, dat zij daarvoor het volgende had uitgegeven: „Mijn toilet voor Compiègne kostte 22,000 frs.; voor mijne kamenier, die mij moest vergezellen, om mij daar te helpen, had ik drie nieuwe kleedjes laten makeneen licht, een donker zijden en een van fijne wollen stof. Men heeft dat meisje daar, helaas! het hoofd geheel op hol gebragt en zij is nu voor niets meer bruikbaar." Wat er voor bijna onzigtbare hoeden en vervaarlijke chignons wordt uitgegeven, zullen wij maar niet meêdeeleu. De Hollandsche sehoonen zullen daarmede zeker bekend zijn. Tegenwoordig toch doen zij haar best om op dit punt althans meê te doen, al meenen zij nog, dat het eene vrouw niet past zich bijna geheel te ontklee- den, als ze in het publiek verschijnt. Om dezelfde reden spreken wij maar niet over de schoenen met liooge hakken. Alleen willen wij onze vrees uitdrukken, dat de statistiek spoedig zal leeren, dat het cijfer van verstuikte voeten en gebroken beenen daardoor meer dan verdubbeld zal worden. De beschrijving van een compleet damestoilet zou overigens een geheel boekdeel kunnen vullen. Koffers vult zoo'n uitrusting zeker. Eene dame toch te Parijs nam er onlangs voor 10 dagen reizens 28 mede! Werkstaking onder de keukenmeiden. Al de keukenmeiden van Alais hebben haar werk gestaakt. Dit duurt reeds vijf dagen en zal nog langer duren, indien men hare voorwaarden niet wil aannemen, welke hierin bestaan: meer huur, vermindering van werk en het regtom hare vrijers te mogen ontvangen! 8EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van adm. 3de kl. E. H. W. Wijnmalen, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, en gedetacheerd geweest op het instructievaartuig Urania, wordt met den 10 dezer maand op non-activiteit gesteld. België. Het gerucht schijnt zich te bevestigen, dat op ver scheidene hoeven in de Luiksche gemeenten Soiron en Olne eene besmettelijke ziekte (in de dagbladen stomatite aphtbeuse genoemd) onder het rundvee en de varkens is uitgebroken. Veeartsen uit Iloei en Verviers hebben zich

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2