naar de besmette stallen begeven om zoo mogelijk de ver breiding der ziekte te voorkomen. Een vrouw te Limelette (België) is van vier meisjes bevallen; drie der kinderen zijn in leven. Frankrijk. Zietbier den tekst der eerste dépêche, welke Keizer Napoleon met den nieuwen transatlantischen kabel aan President Grant heeft doen overbrengen: „Ik verheug mij de nieuwe telegraaflijn te kunnen inwij den, welke Frankrijk aan Amerika verbindt, terwijl ik U tevens mijne wenschen overbreng voor U en voor den voorspoed der Vereenigde Staten." President Grant heeft het volgende geantwoord: „Ik sluit mij van harte bij Uwe wenschen aan, door de uitdrukking mijner wederzijdsche gevoelens; ik koester het vertrouwen dat de vrijzinnige staatkunde der Vereenigde Staten, onder wier bescherming deze kabel is gelegd, zal leiden tot het in het leven roepen van nieuwe middelen van gemeenschap van denzelfden aard, vooral tussclien dit land en zijn oudsten bondgenoot en vriend." De „Rappel" gaf dezer dagen een artikel met het opschrift: „Wat het persoonlijk bewind kost," waarin eene groepeering van cijfers voorkomt, die niet onbelangrijk is. In 1850 bedroeg het budget in Frankrijk nog geene 1500,000,000 francs, thans is het tot 2400,000,000 gestegen, dus eene vermeerdering van 900,000,000 in 18 jaren. Hoe is de verdeeling dier vermeerdering over de verschillende hoofdstukken? Het ministerie van onderwijs ontvangt 13,000,000 en dat van openbare werken 6,000,000 meer, dus te zamen 19,000,000 van de 900, dat zeker niet te veel is. Daarentegen komt voor rekening van het keizerlijk huis thans 35,000,000, een post dien men in 1850 niet kende. Buitendien zijn voor het jaarlijkscli onderhoud van de keizerlijke familiebetrekkingen 40 en eenige millioenen noodig. Het ministerie van binnenl. zaken (het kapitool van de prefecten en veldwachters) kost tegenwoordig 232,000,000, dat is 96,000,000 meer dan in 1850. Het departement van financiën is met eene toelage van 303,000,000 te vreden. De ministeriën van oorlog en marine, ver slinden 652,000,000, dat wil zeggen 209,000,000 meer dan in 1850, enz. Het departement van financiën onder het keizerrijk weegt, met 997,000,000, tegen de geheele begrooting, zoo als die voor 40 jaren was, op; de financiën, het leger en de marine kosten 162,000,000 meer, dan alle ministeriën te zamen in 1831, en omtrent 200,000,000 meer dan de geheele staatshuishouding onder de republiek. De minister Bourbeau is te Parijs plotseling zeer po pulair geworden. In de Cleseries des Lilas hoorde men verleden week niets anders dan Bourbeau! oii est Bourbeau? o hé Bourbeau! en evenals vroeger met het bekende oü est Lambert? schept Parijs er thans behagen in om tot ver velens toe het oü est Bourbeau? te laten hooren. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der Suezkanaal-maatschappij, dezer dagen te Parijs gehouden, heeft de directeur de Lesseps, na eene uiteenzetting van den staat der werken, gezegd dat hetgeen er nog daaraan te doen bleef, in October dezes jaars vol tooid zou zijn, en dat alzoo de openstelling van het kanaal voor de groote scheepvaart op den 17den November dezes jaars is gesteld. Daarbij herinnerde hij, dat de eerste spadesteek voor de doorgraving der landengte van Suez den 25sten April 1859 was gedaan. Hij deed verder opmerken dat de waarde van de aandeelen der maatschappij door de beurslieden thans boven den prijs van uitgifte wordt geschat; dat het werk met het oorspronkelijk kapitaal van 200 millioen francs, met eene leening van 100 millioen francs, en met eene vooral aan de Egyptische regering te danken bate van 150 millioen volbragt is, en dat er een reservefonds in kas blijft. Ten slotte zijn de handelingen, rapporten en voorstellen van het bestuur door de aandeelhouders goedgekeurd en is het gemagtigd om zich eene som van dertig millioen francs te verschaffen door het te gelde maken eener bate die het onlangs door eene nadere overeenkomst met den Onderkoning van Egypte heeft verkregen. De dien ten gevolge uit te geven bons zijn aan de aandeelhouders voor behouden en vooreerst enkel voor hen verkrijgbaar gesteld. Bij de vrouwelijke bevolking van den minderen stand in Frankrijk ziet men thans, meer dan vroeger, de hoofd doeken in gebruik, en de reden hiervan is eenvoudig, dat de arme meisjes en vrouwen haar eigen haar te gelde maken. Het wordt zeer goed betaald, want daar de tegen woordige kapmode bij de dames zeer veel haar eisclit, is dit aanmerkelijk in prijs gestegen. Ten vorigen jare nog kostte het ons haar gemiddeld 1 fr. 60 cent.; thans wordt voor dezelfde hoeveelheid 4 frs. 50 c. betaald. Voor een modisch kapsel moet het haar minstens 50 centimeters lang zijn, en voor elke 5 centimeters meer lengte geeft de klapper 1 franc. Ter zake van het vergaan van de stoomboot Général Abatucci, is de kapitein Nicolai, die heeft toegelaten, dat de geheele bemanning in een boot weg ging, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf; de eerste stuurman Giacobini, die toen het scheepsvolk in de boot sprong, een persoon dit had willen beletten, doch hem toegelaten had, toen hij hoorde, dat hij geen passagier was, tot twee jaar; en de equipage-meester Allessandrini, die, aan boord van de Noorsche brik gekomen, zelfs belette een boot te water te laten tot hulp van de „Abatucci", die ook zonder bevel van den kapitein zijn eigen schip in de boot verlaten had, en die slechts tot zijn verontschuldiging den angst van het oogen- blik wist aan te voeren, tot 15 maanden gevangenisstraf. Volgens het „Journal de Nice" is 11. Zondag een Arabier, met name El Arbi-ben-Malnich, uit het bagno van Toulon ontsnapt. Hij was door een krijgsraad te Constantine tot levenslangendwangarbeid veroordeeld, wegens een door hem gepleegden moord. Alle nasporingen, oin hem op te vangen, waren vruchteloos. Eindelijk vond men zijn lijk in eene nabij zijnde gracht. De ongelukkige had liever een einde aan zijn leven gemaakt dan nog langer in het bagno te smachten. Engeland. De bill tot bescherming der eigendommen van getrouwde vrouwen tegen verkwistende echtgenooten, is in het Hoogerhuis voor de tweede maal gelezen. Er was weinig oppositie, daar zij aanstaande jaar op nieuw zal moeten worden aangeboden. Lord Penzance, die de wet voorstelde, zeide niet de minste sympathie te gevoelen voor de fan tastische, nieuwerwetsche leerstellingen, die de emancipatie der vrouw willen. Echter vond hij het zeer billijk, dat men de vrouw beschermde tegen haren echtgenoot, indien dit noodig was. Te Londen zullen de agenten van politie geoefend worden in het boksen en de hantering van den stok. Bij de politie-bureaux zullen zalen worden gebouwd en inge- rigt voor de wekelijksche scherm- en bokslessen. Na die oefeningen zullen zij als uitspanning een partij billard mogen spelen in de nevenzalen, Een genootschap in Engeland, dat zich ten doel stelt nuttig te werken tot bevordering der gezondheid, heeft de volgende raadgeving doen aanplakken: Baad u niet gedurende de twee uren die op den maaltijd volgenook niet wanneer gij door een of andere oorzaak zwaar vermoeid zijt; evenmin als het ligchaam begint af te koelen na eene sterke transpiratie; maar baad u wanneer het bezweete ligchaam nog warm is, mits gij dan ook geen tijd laat verloopen tussclien het ontkleeden en het te water gaan. Wacht u er voor om het ligchaam koud te laten worden, terwijl gij u ongekleed neder zet, of aangekleed aan den oever vertoeft, na het water te hebben verlaten. Blijf niet te lang in het water, verlaat het zoo dra gij de minste gewaarwording van het koude hebt waargenomen, met verdooving of zekere gevoelloosheid in de voeten of de handen. De sterk gespierde krachtige man kan zich 's morgens vroeg met eene ledige maag baden. De jongelieden en zwakke personen doen wel, met zich niet te baden dan 3 uren na den maaltijd. Het beste uur tot baden is drie uren na het ontbijt. Zij die aan aan vallen lijden van duizeligheid, zwakheid of hartkloppingen, moeten zich nooit baden dan na den doctor te hebben geraadpleegd. Weldra zal men een vrouw niet alleen voor schuiten zien trekken, maar ook op de huurkoets zien plaats nemen. De emancipatie der vrouwen, het strijdros van zoovele phi- losofen en kampioenen der beide sexen, heeft aan eene zeer vreemde omstandigheid ook in Schotland talrijke aanhan gers te danken. De kanselier van de schatkist heeft alle lieden, die een koetsier in hunne dienst hebben, aan een patentregt onderworpen, dat nog al een vrij hooge som be loopt. Maar aangezien de wet alleen spreekt van „coach man" en geenzins van „coachwoman", vrouwelijke koetsier, laat de economische Schot zijn rijtuig mennen door eene vrouw. In de straten van Edimburg wordt de vreemdeling dus niet weinig verrast bij het zien van dames op de heeren- en huurrijtuigen, die in half mannelijk costuum met talent en bevalligheid teugels en zweep behandelen. Zelfs eenige omnibussen worden reeds door vrouwen be stuurd en naar men wil zeer ten gerieve van het publiek. Sommige echtgenooten zouden echter niet zeer op hun ge mak zijn bij deze nieuwigheid, vooral niet, wanneer zij hunne vrouwen zoo handig de zweep zien hanteren. Een curieuse schakerij wordt uit Cork (Ierland) gemeld. Een boertje had een hengst-veulen verkocht en daar voor 540 baar geld gekregen. Hij borg de penningen in eene wollen kous en legde ze in eene kist. Toen hij den volgenden Zondag uit de kerkdienst te huis kwam en zich wat amuseren wilde met de stichtelijke beschouwing der souvereigns, vond hij wel de kous, maar plat, niet gezwollen. De goudstukken waren vertrokken en hadden 's mans dochter met zijnen knecht meegenomen. Dat de man ontzet, boos, kwaad nijdig was, laat zich be- grijden; maar veel erger nog was dit het geval bij zijnen oudsten zoon. Deze was een welberaden jongen, en hij liet er geen gras over groeijen. Dadelijk de zondagschoenen aan en zoo snel mogelijk den wind in, om de schakers, de souvereigns, op te sporen en zich op hen te werpen; de geschaakte zuster ging hem minder aan. Te Cork snapte hij ze, namelijk het resterende, maar tevens twee passage- kaarten naar Amerika. Het meisje weigerde naar huis terug te gaan. De broer schreef alzoo aan vader, dat hij zelf diende te komen om haar te overtuigen van zijne ongekrenkte vaderliefde en vergevensgezindheid. Intusschen moet hij zeker begrepen hebben, dat eene zoo sclioone reis gelegenheid niet alle dagen voorkwam. Hij maakte dus van het eene billet op New-York gebruik en scheepte zich in op de boot, met het geredde deel der souvereigns. Vader kwam. De minnaar verliet het meisje, maar nam vaders jas meê, en de dochter keerde naar huis, onder geleide van papa in hemdsmouwen. Duitse hlaud. Het Berlijnsch „Militaire Weekblad" berigt, dat het aantal Pruissische onderofficieren en soldaten, die ten gevolge van den veldtogt van 1866 als invalide erkend zijn, in het laatste halfj aar met 374 vermeerderd is,en thans 11414 bedraagt. De Koningin van Pruissen heeft een vleijenden brief geschreven, met toezending van een gouden kruis, aan een dienstmeid, die 50 jaren bij dezelfde familie gediend heeft. De jubilaris is 75 jaar oud en verrigt haar werk nog met lust en liefde. In Sept. a. s. zal te Weenen een algemeen pharma- ceutisch congres gehouden worden. Alle natiën zijn uit- genoodigd vertegenwoordigers af te vaardigen. Dezer dagen heeft men te Weenen, volgens het „Journal de Gand," een vrouw gearresteerd, die dikwijls door bedreigingen en geholpen door een slecht bekend staande vrouw, met kleine meisjes aderlatingen verrigtte, ten einde zich met het aldus verkregen bloed te wasschen tot behoud harer schoonheid. Te Weenen is dezer dagen zekere graaf Stachwitz tot eene geldboete van 100 florijnen en het betalen eener schadevergoeding van 50 florijnen veroordeeld, omdat hij met zijne vélocipède op de openbare straat eene vrouw van 70 jaren omvergereden had en hulpeloos had laten liggen. De graaf is op zijne vélocipède naar het geregts- hof gereden en heeft, nadat de uitspraak gedaan was en hij de geldboete betaald had, zich op dezelfde wijze van daar huiswaarts begeven. De Oostenrijksche Zuider-spoorwegmaatschappij laat voor de zomerdienst verkoelde salonwaggons maken. De wanden zullen namelijk dubbel zijn en de tusschenruimte met ijs gevuld. De inrigting is zoodanig, dat op elk hoofd station naar behoefte het ijs vernieuwd of aangevuld kan worden, zonder noemenswaard oponthoud te veroorzaken. De vrachtprijs in deze koelkasten is die van de eerste klasse, met eene kleine verhooging. Kerkelijke Staat. De Paus heeft eene buste besteld van den schatrijken Amerikaan Peabody, den wereldberoemden philantroop, die op zijn doortogt door Rome voor de armen dier stad vijf millioen francs achterliet. Wel merkwaardig mag het genoemd worden, dat de heer Peabody Protestant is. Amerika. Gelijk bij het onderwijs in het algemeen, zoo munten de Vereenigde Staten ook bijzonder uit door de zorg, welke aldaar aan het Landbouwonderwijs besteed wordt. Ter be kostiging van dat onderwijs heeft het congres in 1862 aan alle Staten congresgrond toegewezen, ten bedrage gezament- lijk van 12000 hectaren. De eerste der landbouwscholen is die, welke in 1857 door den Staat Michigan werd op- gerigt. Een boerderij van 265 hectaren werd daaraan ver bonden, 140,000 gulden door den Staat voor oprigting van gebouwen, een groot kosthuis, een schoolgebouw en vier woningen voor hoogleeraren besteed, en nog 100,000 voor eerste inrigting gegeven. De landbouwschool van Pensylvanië heeft eene boerderij van 100 hectaren. Oorspronkelijk betaalde men hier 250 voor kost en onderwijs, doch tegenwoordig 500, en evenwel zijn er steeds meer aan vragen dan beschikbare plaatsen. De school van Jowa bezit 250 hectaren land, hetwelk vervolgens door giften tot eene waarde van 141,900 gestegen is. In 1864 werd de school van Massachussetts geopend, met een boerderij van 160 hectaren, waarbij 187,000 door den staat voor gebouwen en 25,000 voor eerste inrigting besteed werden. De school van Kentucky met 175 hectaren land is nog niet geopend, terwijl men bezig is om scholen in Vermont, New-Yersey en Maine op te rigten. In Kansas werd de school, waar ook aan meisjes onderrigt gegeven wordt, in 1863 geopend. In New-York werd de school bij het uit breken van den oorlog gesloten, maar thans staat er een nieuwe bij Ithaka geopend te worden. (Het Vaderland.) Dat Koningen op herderinnen verliefd werden, was een van die idyllen welke in den goeden ouden tijd veelal aanleiding gaven tot dichterlijke ontboezemingen; doch dat nog in onze dagen dergelijke dingen gebeuren, zal welligt velen onzer lezers bevreemden. En toch wordt voor de waarheid van het volgend voorval ingestaan. In de afgeloopen lente kwam een jong meisje bij den pastoor van St. Éstauchius, om zich onder diens hoede te stellen wegens mishandelingen, waaraan zij was blootgesteld van de zijde harer vier zusters, even als zij in een gaar keuken werkzaam. Na haar naam en woonplaats te hebben opgeschreven, beloofde de pastoor, met zijne gewone welwillendheid, aan haar verlangen te voldoen, en haar eene plaats te bezorgen in een fatsoenlijk huis. Op het oogenblik, dat zij de pastorie zou verlaten, ont moette haar een jong, Spaansch edelman, graaf Hernandez, die over hare schoonheid en zedigheid zóézeer getroffen werd, dat hij haar aansprak en naam en woonplaats vroeg. Naauw had zij den graaf hierop geantwoord, of hij vroeg haar ten huwelijk. Hoe ongelooflijk dit schijne, het is volkomen waarheid. Het huwelijk werd te St. Eustachius voltrokken, en men kan nagaan, hoe vreemd de vier zusters der gelukkige gravin opkeken. Terstond na het huwelijk vertrok de graafmet zijne schoone echtgenoote naar een zijner bezittingen in de Spaansche koloniën, en helaas! kort daarop ontving men de doodstijding der gravin die, door het ontploffen eener petroleumlamp, den geest had gegeven. Als men deze geschiedenis met zijn eigen ondervinding vergelijkt, mag men wel vragen, of het mogelijk is op iets ter wereld te rekenen. De vier zusters zijn thans op reis om de erfenis in ontvangst te nemen. Intusschen heeft de graaf geschreven, dat hij onder huwelijksvoorwaarde is getrouwd, zoodat die goede kinderen thans eene vergeefsche reis maken. Australië. Wat den Europeschen reiziger, die Australië bezoekt, het eerst en het meest treft, is het groote verschil tusschen de weersgesteldheid en den tijd van dat werelddeel met het onze. De jaargetijden bijv. verschillen zeer; Januarij valt in het midden van den zomer en Julij in den winter, September en October zijn lentemaandende zomer begint in November en eindigt in FebruarijMaart, April en Mei maken den herfst uit en onze drie zomermaanden, Junij, Julij en Augustus, zijn daar wintermaanden. Er zijn daar drie regenmaanden, Maart, April en Augustus. Middernacht daar is middag hier, en omgekeerd. Wij zien de zon in het zuiden, bij hen staat zij in het noorden. Bij ons valt de langste dag van het jaar in Junij, daar in December. De hitte komt er uit het noorden; de koude uit het zuiden; op de heuvelen is het er het warmst. In alles en overal bestaat er tegenstrijdigheid. In Nieuw-Wallis is de zwaan zwart en de haan witde bij steekt niet; er zijn geen zang vogels, de uil vertoont zich bij nacht en de koekoek roept zijn naam des nachts.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3