1869. N°. 96. Woensdag 11 Augustus. 27 Jaargang. A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BEKENDMAKING. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEIIWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Prijs der Advertentiën: Van 1regels 00 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 18 dezer vertrekt de Oost-Endi- ache innil over Mnrseillc. Vrijdag den 13 dezer' vertrekt de Wcst-lndi- sclie muil. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen bij deze ter kennis van de leden der Schutterij dezer ge meente, dat bij besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, van den 4 Augustus 1869, No. 24, is vastgesteld liet Tarief van Regtskosten in Schutterijzaken, luidende dit be sluit aldus: Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland: Gezien het Tarief van Regtskosten in Sehutterijzaken, door den Raad der gemeente Helder, in overleg met den Schuttersraad aldaar, in zijne vergadering van den 27 Julij 11. ontworpen. Gezien het Kon. besluit van den 27 December 1835, (Staats blad No. 40). Hebben goedgevonden; Voor de gemeente Helder vast te stellen het volgende Tarief van Regtskosten in Schutterijzaken: TARIEF van de Geregtskosten in Sclmtterlijke zaken voor de dienstdoende Schutterij te Helder, bedoeld bij Zijner Majesteit besluit van den 27 December 1835, (Staatsblad No. 40). De bode van den Schuttersraad zal mogen vorderen en in rekening brengen, voor de volgende diensten, hem opgedragen bij de Wet van 11 April 1827, en bij Zr. Ms. besluit van 25 Mei 1829: Voor iedere dagvaarding voor den Schuttersraad 0.15 Voor de beteekening van een vonnis-0.15 Voor de beteekening van iedere aanmaning of insinuatie - 0.15 Voor de aanzegging van een bevel tot provoostarrest - 0.15 Voor de uitvoering van een bevel tot provoostarrest zonder medewerking der politie- 0.25 Voor de uitvoering van een bevel tot provoostarrest met medewerking der politie- 0.60 Voor de uitvoering van een bevel tot medebrenging van nalatige getuigen- 0.50 Aldus afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 9 Augustus 1869. L. VERHEY, Secretaris. Uittreksel uit het Verslag van den toestand der provincie Noordholland, over het jaar 1868, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de Zomerver gadering van het jaar 1869. V. Onder de middelen, die aangewend worden om spaar zaamheid aan te kweeken, armoede te verminderen en in het geheel om tot welzijn der behoeftige klasse bij te dragen, worden verder genoemd: Spaarkassen, Ziekenfondsen, Hulpbanken, Vereenigingen tot het verschaffen van betere woningen aan de arbeidende klasse en het patronaat voor behoeftige herstelde krankzinnigen. Spaarkassen in 1868: Deelnemers 1664, totale inbreng 18454.13, totale uitbetaling 14939.62. Algemeen Ziekenfonds te Amsterdam in 1868: Leden 22,504, kinderen 13386, totaal der contributiën 142575.59 onderstand: aan ziekengelden 6598.25, aan begrafenis- gelden 4450, aan geneesmiddelen 41373.78!, toelagen aan genees- en heelkundigen 73047.36. Hulpbanken worden genoemd te Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Zaandam, Amsterdam 2 (1 Ned. Port. Isr. en 1 Ned. Isr.) en Andijk. Het aantal voorschotten bedroeg in het geheel in 1867 1823 tot een bedrag van 95913 en in 1868 1863 tot een bedrag van 97736. Vereenigingen voor betere woningen voor de arbeidende klasse bestaan te Amsterdam 5, verder te Koog a/d Zaan, te Hilversum en te Hoorn. Van het bovengenoemde patronaat zijn geene opgaven aan hh. Gedep. Staten verstrekt. In het laatste gedeelte van Hoofdstuk IX komt een aantal opgaven mede van makingen en schenkingen aan armbesturen en andere liefdadige instellingen, daaronder is eene erfmaking aan het Hervormd Diaconie- Wees- Oudemannen- en Vrouwenhuis te Amsterdam, geraamd op 50,000. Te Amsterdam waren in 1868 in werking 16 suiker raffinaderijen en te Haarlemmerliede en Spaarnwoude eene beetwortelsuikerfabriek. Zoutziederijen waren er in deze provincie 10, als: 1 te Haarlem, 2 te Alkmaar, 1 te Purmerend, 1 te Edam, 1 te Muiden, 1 te Hoorn, 1 te Enkhuizen en 2 te Medemblik. Daarin werd geraffineerd 2,903,7754 kiligram zout. Zeepzieaerijen en zeepmakerijen waren er 10, waarvan 2 voor harde en 8 voor zachte zeep. Van deze fabrieken zijn 5 te Amsterdam, 1 te Haarlem, 1 te Hoorn, 2 te Alkmaar en 1 te Monnickendam. Er werden vervaardigd 2,072,482 kilogrammen zachte en 72,097 kilogrammen harde zeep. Het verslag vermeldt 12 bierbrouwerijen in Noordholland, als: 3 te Amsterdam, 3 te Haarlem, 2 te Weesp, 1 te Bussum, 1 te Hoorn en 2 te Alkmaar. Berekend naai den inhoud der roerkuipen, is bewerkt eene hoeveelheid van 456,816 liters beslag, waarvoor aan accijns is betaald de som van f 45,681.06|. Nog zijn in deze provincie aanwezig 25 azijnmakerijen in 15 dezer fabrieken wordt uitsluitend azijn uit gedistilleerd en water vervaardigd. De overige 10 zijn rozijn-azijnmakers. Het getal branderijen in deze provincie is 4. als: 1 te Amsterdam en 3 te Weesp. Voorts zijn aanwezig de na volgende distilleerderijen: 36 te Amsterdam, 1 te Helder, 2 te Haarlem, 1 te 's Graveland en 1 te Rijp. Hoofdstuk XI heeft tot opschrift: Waterstaat. Omtrent het Noordhollandsch Kanaal vermeldt het Verslag, dat voor gewoon onderhoud is uitbetaald de som 96,866.661. Bovendien werden nog eenige buitengewone werken uit gevoerd. Van het Heldersch Kanaal wordt medegedeeld, dat een gedeelte der boorden met glooijingen van Vil- voordsclien steen tegen afslag zijn beveiligd; terwijl weder een vijfde gedeelte der lengte van het kanaal tot 3 el onder A. P. is verdiept. Van laatstgenoemd werk is nu 1 gedeelte uitgevoerd. Beide werken belmoren tot het in 1864 door het gemeentebestuur voor 61,000 aanbesteedde zesjarig onderhoud van dit kanaal. Vaiy de havens dezer provincie wordt het Nieuwediep het eerst genoemd. De diepte dezer haven was in 1868 gemiddeld 9.04 el beneden laagwater, dat 1.10 el bene den het in de zeehaven aangenomen peil van volzee of 0.84 el beneden A. P. ligt. De toestand der haven wordt gunstig genoemd. De hoogste vloed werd waargenomen den 28 December des avonds ten 6 ure, zijnde 1.46 el hoven A. P. De laagste eb had plaats op den 7 Februarij des middags 12 ure 30 minuten; zij daalde tot 1.27 el onder A. P. Gedurende het geheele jaar bedroeg de gemiddelde hoogte van den vloed0.340 el -f- A. P. ii veb0.782 A. P. Gemiddeld verval 1.122 Van de haven van Texel bevat het verslag deze opgaven. Het driejarig onderhoud der havenwerken beoosten het Oude Schild op Texel, dat tot den 3 Mei 1868 was aan besteed voor 5765 per jaar, is op nieuw aanbesteed tot den lsten Mei 1871, voor f 5968 per jaar. Door hot gestadig uitbaggeren van slib en wier en van het hij stormweder overgeslagen zand, werd de havenkom en mond op de vereischte diepte van 2.55 el onder volzee onderhouden, en de voor het eerste onderhoudsjaar bepaalde vernieuwingen zijn aan de beschoeijingen, hoofden enz. verrigt. Stormschaden van aanbelang zijn in 1868 aan deze haven werken niet ontstaan en zij verkeeren in behoorlijken staat. Gedurende voormeld jaar is de zeehaven bezocht door 1656 binnenlands varende schepen en voortdurend bijna dagelijks gebruikt door de stoomboot //Ada van Holland," 1 tjalk, 12 kaagschepen, 1 jacht, 21 haring- en 4 visch- schuiten, welke allen op Texel te huis behooren. De haven van Terschelling is in 1868 bezocht door 33 rijksvaartuigen, 5 buitenschepen, 38 binnenvaartuigen en 516 vischscliuiten. Aan havengelden te Terschelling is ontvangen de som van f 411.05, dat is f 82.04) minder dan in 1867. behandeld worden, dan zou er vooreerst nog geen einde komen aan het beraadslagen. De punten zijn nog al eenige overweging waardig. En als er sprake is van //'gematigd vrijzinnigen," dan moet men de mannen van dit congres onder dezulken maar niet medetellen. De verbeterde en versnelde middelen van gemeenschap brengen eene geheele omwenteling teweeg, niet slechts in het verkeer der menschen, maar vooral ook in het ver wisselen van woonplaats. Nu men zoo spoedig van het eene land naar het andere kan reizen en de telegraaf ons met bliksem-snelheid berigten zendt uit de verste oorden, nu behoeft men er ook niet meer tegen op te zien om zich elders met tier woon to vestigen. De Chinezen, die zich vroeger in Noord-Amerika niet verder dan tot in Californië vestigden, beginnen zich thans, nu de Pacific-spoorweg hen zoo snel kan vervoeren, meer naar het oosten der Vereenigde Staten te trekken. Zij voorzien daar in de groote behoefte aan werklieden, daar zij bij duizenden zich in de verschillende staten in de nabijheid van den Atlantischen Oceaan komen nederzetten. Hunne aankomst maakt echter de Amerikanen attent op een gevaar dat er dreigt door een eisch van een groot deel der natie, om algemeen stemregt, zonder uitzondering van kleur of landaard. Die eisch zal door de aanwezigheid der onbeschaafde Chinezen nu wel een weinig worden getemperd. De Amerikaanschc bladen dringen er daarom op aan, dat in het vervolg worde aangenomen de bepaling dat er eene zekere mate van kennis der taal en staats instellingen vereischt wordt om het kiesregt te mogen uitoefenen. Door geheel Europa ontwaart men tegenwoordig een strijd tussclien kerk en staat. Engeland is juist gelouterd te voorschijn gekomen uit de hitte van den Ierschen kerkstrijd. De Russische kerk zal, volgens een nieuw decreet, hare overleveringen herzien. In Polen bestrijden elkander de orthodoxe Grieken en de niet minder orthodoxe Roomschen. De Donau-vorstendommen zijn in de Bulgaarsche kerk- kwestie gewikkeld of in de debatten omtrent de godsdienst zaken, welke spoedig de aandacht der Servische Scuptsehina zullen gaande maken. In Oostenrijk is de tegenstand van den bisschop van Lintz een teeken, dat staat en kerk met elkander in strijd zijn. In Italië staan de Garibaldisten nog gereed om, bij de eerste gelegenheid de beste op Rome aan te rukken, terwijl de kerkgezinden nog steeds de con fiscatie der kerkelijke goederen door Yictor Emmanuel met leede oogen aanzien. In Spanje heeft de minister van financiën een motie gesteld oin de godsdienstige ligchamen een deel hunner weelde te onteigenen ten algemeene nutte. In Frankrijk worden de aanvallen der radicalen tegen de staatskerk telkens heviger. In Zweden is juist eene nieuwe wet vastgesteld, waarbij meerdere godsdienstvrijheid is af gekondigd. Duitschland spuwt vuur en vlam tegen het Oecumenisch concilie, dat inbreuk wil maken op het burgerlijk bestuur. In de zitting der Oostenrijksche delegatie zoo wordt uit Weenen van 9 dezer gemeld zijn de algemeene beraadslagingen geopend over de begrooting van buiten- landsche zaken. Een der leden verklaarde zich ter gunste van de stipte naleving van den vrede van Praag en tegen het vormen van een Zuid-Duitsch Verbond. Een ander deed uitkomen, dat Pruissen geweld boven regt stelt. De rijks-kanselier von Beust wees op Oostenrijk's vriendschap met Frankrijk, sprak met lof van den tegenwoordigen Pruissischen gezant te Weenen en besloot met te zeggen »De staatkunde van Oostenrijk bestaat in het vormen eener binnenlandsche alliantie." HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Augustus. De tegenwoordige tijd stelt al belangrijke vragen aan de orde, als mannen aan wie het geluk en de welvaart der volken ter harte gaat, te zamen komen om de aangelegen heden van den dag te bespreken. Niet van gewigt ontbloot zijn de punten, aan de orde gesteld op het sociaal-demo cratisch congres te Eisenach. Ze zijn de volgende: 1°. al gemeene, regtstreeksche verkiezingenhet stemregt toegekend aan alle mannelijke personen boven 21 jaar; 2°. goedkeuring der wetgeving door het volk zelf; 3°. opheffing van alle voorregten van stand, bezit, geboorte en geloofsbelijdenis; 4°. oprigting der volksweerbaarheid in de plaats der staande legers; 5°. scheiding tussclien kerk en school; 6°. verpligt kosteloos onderwijs op openbare scholen7°. onafhanke lijkheid der regtbanken van een jury; 8°. volledige vrijheid van drukpers; regt van vereeniging en vergadering; 9°. vaststelling van een nominaal bedrag der werkuren per dag 10°. verbod van arbeid door kinderen; 11°. afschaffing van alle indirecte belastingen en invoering eener regtstreeksche i opklimmende belasting op de inkomsten. 1 Als al die vraagstukken op dat congres //grondig" moeten De jaarlijksche schietwedstrijd van het Artillerie-Vrijkorps werd eergisteren op het terrein nabij Kijkduin alhier ge houden. Ofschoon het weder niet gunstig mogt heeten, schrikte zulks de wedstrijders niet af om den togt naar het afgelegen terrein te ondernemen. Met het muziekkorps aan het hoofd, marcheerde men ten half een ure derwaarts. Vrees voor water kenmerkte het korps dus niet; moge het in tijd van nood en gevaar voor het vaderland even zoo min bevreesd zijn om zich in het vuur te begeven! Ware het weder gunstiger geweest, ongetwijfeld zouden velen zich naar het terrein hebben begeven om van dit militair schouwspel getuigen te zijn. Thans bepaalde zich het getal toeschouwers tot weinigen. Des avonds ten ongeveer zes ure keerde het korps terug met den over winnaar aan het hoofdde fourier J. van Herwerden had op roemrijke wijze de zege behaald. Schietende in den kamp op 100 passen, waren zijn vijf schoten, even als die van allen die op dien afstand een prijs verwierven, allen treffers; hij behaalde echter 15 punten, waarvan een roos. De uitslag toonde voldingend, dat sinds het vorige jaar groote vorderingen zijn gemaakt. En bovendien kon nu door onderscheidene leden worden deelgenomen aan den wedstrijd op 150 en aan dien op 200 passsen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1