H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Alexander hebben jl. Maandag middag de internationale tentoonstelling te Amsterdam bezocht. H. M. heeft zich met groote minzaamheid onderhouden met de commissarissen en expo santen, die de honneurs deden van hunne afdeelingen. Beroepen te Scheveningen, ds. W. Geselschap, pred. te Delfshaven. Zestal bij de Doopsgezinde gemeente te Groningen de Vries te Krommenie, Feenstra te Dantumawoudc, Jesse te Zaandam (oostzijde), Brouwer te Barsingerhorn, van Gilse te Zaandam (westzijde) en Bootje te Koog en Zaandijk. De commissie voor de tentoonstelling tot hulp, ver pleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, geeft kennis, dat het hoofdcomité heeft besloten, de tentoonstelling te openen op Woensdag den 1 September a. s. Naar men verneemt vertoont zicli in deze provincie een tot hiertoe onbekende plaag onder de schapen, die door zwermen glinsterende bromvliegen worden gestoken, waar door de huid ziek wordt en het beest aan het kwijnen gaat. Sommige schapenhouders scheren de wol af en smeren dan het vel in. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Noordholland, welke den 9 dezer te Schagen plaats had, waren stembilletten ingeleverd ,als volgt: door Schagen 87, Zijpe en Callantsoog 72, Wieringerwaard 41, Wieringen 52, Barsingerhorn 68, IlaringcarspelenSt.Maarten 33, Warmenhuizen en Koedijk 56, Bergen 19, Schoorl en Petten 24, Heer Hugowaard 43, Winkel 77, Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude, St. Pancras en Broek 78 en de beide Niedorpen 72, alzoo te zamen 722. Het stembureau verklaarde 10 briefjes van onwaarde, als zijnde 8 in blanco of onvoorzien van de vereischte stem pels en 2 naar ons oordeel ten onregte omdat de stem op eene dame was uitgebragtbeiden briefjes duidden den persoon duidelijk aan en het stembureau heeft geene be voegdheid te beslissen of die persoon aan de vereischten voldoet, nog daargelaten of dames uitgesloten zijn. De overschietende 712 geldige stemmen waren uitgebragt op de heeren KI. Breebaart 375, II. Koomen 335, A. J. van Doorn 1 en J. J. II. van Rheenen 1, zoodat eerst genoemde is verkozen tot lid der Staten van Noordholland. Nog vermelden wij, dat bij de opening der stembussen bleek, dat aan eene derzelve het stempel der gemeente ontbrak. (,/Schager Courant".) Het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, gesticht in 1857, en in 1866 met een ruim en zeer doeltreffend gebouw voor slaap- en ziekenzalen ver meerderd, zal, wegens de toegenomen bevolking en de ongeschiktheid van de oude gebouwen, ook dit jaar uit breiding erlangen. Het gemeentebestuur heeft daartoe een aanzienlijk terrein aan het rijk afgestaan. Jl. Maandag is de eerste steen gelegd van een ruim schoollokaal en eene onderwijzerswoning voor het gesticht door jhr. G. Fon tein Verscliuir, zoon van jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo, die sedert de stichting van gemeld huis, als voorzitter der commissie van toezigt en bestuur, de belangen van deze rijks-instelling behartigde. Te Amsterdam is jl. Dingsdag in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, onder voorzitterschap van dr. Bosscha, inspecteur van het middelbaar-onderwijs, de 84ste algemeene vergadering gehouden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Uit het verslag bleek o. a. dat 4 departementen te niet zijn gegaan, doch dat 10 nieuwe departementen opgerigt waren, zoodat het aantal departementen thans 303 bedraagt met 14,235 leden tegen 13,630 in het vorige jaar. In deze vergadering is o. a. met 633 tegen 21 stemmen aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur: //Dat de vergadering besluite, de handelingen van het hoofdbestuur, met betrekking tot het openbaar-onderwijs goed te keuren." Uitdrukkelijk verklaarden zich tegen het voorstel de de partementen Amsterdam (2de dep.), Alkmaar en Leiden. Jl. Vrijdag zijn op het strand te Scheveningen, met het getrokken kanon van 24 duim, twee schoten met ijzeren kogels, wegende p. m. 150 kilo, gedaan tegen een pantser schijf, bestaande uit platen ter dikte van 2ü| centimeters. Beide kogels drongen door de platen en de houtbekleeding heen; zij bleven in hun geheel en gingen nog tot 2 a 300 passen achter de schijf. Een hoek der schijf, begroot op 1500 a 1600 kilo gewigt, werd regthoekig op de rigting van de schijf een dertigtal ellen ver weggeslingerd. (U. D.) De stad Rotterdam vindt zich deerlijk teleurgesteld ten opzigte der kermis, niet alleen dat er van wege den oproerigen geest misschien duizende bezoekers minder zullen komen dan gewoonlijk, maar ook vele tenten, spellen en kramen zijn uit angst voor oproerige tooneelen niet gekomen, hoewel hunne plaatsen aangewezen waren. (U. D.) Sinds eenige dagen verspreidde zich te Gorinchein een gerucht dat te Dalem eene nieuwe soort veeziekte zou zijn uitgebroken. Thans wordt medegedeeld, dat helaas! zulks maar, al te waar is. Het is eene soort keelziekte, waardoor bij den landbouwer \Y. reeds drie fraaije paarden gestorven zijn; ook het vee van d. A. lijdt er aan. (N. en Adv. BI.) Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt deed zich, zoo verhaalt men, het volgende voor: «Een Pruissisch paardenkooper kocht van een boer een paard voor ƒ200, natuurlijk volgens den verkooper zonder gebreken. Naauwelijks echter was de Pruis een half uur in het bezit van het dier, of hij begreep dat hij bedrogen was, daar het paard dampig was; hoe nu zijn geld terug te krijgen? de slimme Pruis bedacht een list; na eenige oogenblikken den boer gezocht te hebben, vond hij hem en rigtte de vraag tot hem: of hij hem niet een bankbillet van J 100 in plaats van 200 gegeven had; de boer, hierdoor ver schrikt, haalde het billet uit den zak en gaf het den Pruis om het te zien; zoodra deze het in handen had beschouwde hij het weder als zijn eigendom en maakte den verbluften boer op den koop toe voor een bedrieger uit; laatstgenoemde riep de hulp der politie in, daar hij meende dat de han deling van den Pruis als diefstal kon beschouwd worden van de toedragt der zaak zou proces-verbaal opgemaakt zijn." Jl. Zaturdag nacht heeft te Roermond een droevig geval plaats gehad. Een zekere M. R., smid te Weert, kwam 's avonds aldaar aan en meldde zich in beschonken toestand aan bij den heer Ilauben, om den nacht in zijn logement door te brengen. De heer II. was op een dronken gast niet gesteld en raadde hem aan elders logies te zoeken. Den ander vond het echter beter den nacht door te brengen in de postkar, die voor het huis van den heer H. stond en den anderen morgen ten 3 ure moest vertrekken. Toen men evenwel op het oogenblik van vertrek R. wilde wekken, verkreeg men geen antwoord. De autoriteiten werden geroepen en men constateerde, dat R. aan een aanval van beroerte was gestorven. De zoogenaamde veldmuizen zijn te Babiloniënbroek in de jongste dagen schrikbarend toegenomen. Het zijn niet alleen de weilanden, welke doorwoeld en geteisterd worden, maar ook en overal de graanvelden. Op vele plaatsen is meer dan de helft van den oogst door deze knagende diertjes vernield; op enkele stukken land meer dan drie vierde, terwijl men zelfs plaatsen vindt, waar bijna niets werd overgelaten. Binnen eenige jaren tijds is dit de derde of vierde maal, dat de oogst in die streek op deze wijze verwoest wordt. Jl. Zaturdag avond werden door den gemeente-veld wachter van Nijeveen te Steenwijk binnengebragt twee personen, die bij een veehouder aldaar een koe uit. het land hadden medegenomen. De eene persoon was voor drie maanden uit de Ommersclians ontslagen en de andere sedert anderhalf jaar. Deze beste jongens verklaarden den diefstal uit broodsgebrek te hebben gedaan, om zoodoende weder kennis met de gevangenis te maken. Te Staphorst vond men jl. Zondag morgen een kind van drie maanden dood in bed, met geronnen bloed in het neusje. Zijn oudere broertje, drie jaren oud, schijnt het in den slaap door zijn gewigt te hebben verstikt. De deelneming was algemeen. Bij een jl. Maandag door het geregtshof te Groningen uitgesproken arrest is J. L., oud 67 jaren, kleermaker, laatst gewoond hebbende in de kolonie Veenhuizen, schuldig verklaard aan voorwaardelijke schriftelijke bedreiging met brandstichting in eene woning, tegen den koopman G. van Dam aldaar, na vroegere veroordeeling tot criminele straf, en te dier zake veroordeeld tot tuchthuisstraf van vijf jaren en de kosten. De persoon die uit Jelsum wegens poging tot brand stichting bij zijn oom te Leeuwarden in arrest is gesteld, heeft die daad volledig bekend en als reden daarvan opge geven wraakzucht, omdat, naar hij voorgaf, zijn oom, bij wien hij met zijn stiefzuster had gewoond, doch uit wiens dienst hij sedert de maand Mei was ontslagen, deze boven hem zou hebben voorgetrokken. Van een poging tot ver giftiging van den regenbak moet, naar men nader verneemt, officieel alhans niets bekend zijn. Dezer dagen zijn van Harlingen weder eenige landver huizers naar Noord-Amerika vertrokken. Onder hen bevond zich een persoon, die reeds vroeger eenige jaren in Californië heeft doorgebragt en thans, daar het naar zijnen smaak hier te lande te eentoonig was, zich weder derwaarts begaf. Hij zeide, dat zijn vader hem van de reis had willen terug houden. De bedoelde landverhuizer heeft den ouderdom van 72 en zijn vader dien van 94 jaren bereikt. Aan het station van den staatsspoorweg te Maastricht is jl. Dingsdag middag een 40jarig man door eene locomotief overreden. Do man verkeerde in staat van dronkenschap en gaf aan de vermaning van den stationchef, om van de rails te gaan, geen gehoor. Beide beenen en een arm zijn hem door de wielen der locomotief van het ligchaam gescheiden. Hij is terstond overleden. Het //Algemeen Dagblad van Nederland» behandelt in een tweede artikel het eigenlijk volstreden vraagstuk //Afschaffing der doodstraf," en besluit dit aldus: ,/Gij allen, die nog sympathie gevoelt, die uit egoïsme, uit een verkeerd begrip van het geen er noodig is tot uw zelfbehoud voor de halsstraf ijvert; die gelooft, dat het gezigt van dien gcrcgtelijken moord de menigte ontzag inboezemen en afschrikken zal hebt gij wel eens eene strafoefening bijgewoond? Nog voor weinige jaren was u dit ten onzent mogelijk; ja, de gril van een minister kan u daartoe morgen weêr in staat stellen! //Zie, het schavot is opgerigt. Duizenden en duizenden verdringen zich op het plein, rond dat rood getimmerte, en woelen er rond, als eene woeste, onstuimige zee, wier baren heen en weêr rollen en zuchtend ineen smelten. "Eensklaps stijgt een dof gemompel op en weergalmt doodsch in de nabij liggende straten. De veroordeelde is op de strafplaats aangekomen. //Aller hoofden wenden zich tot den moordenaar; ieder wil nog ééns zijne trekken zien. De kar staat stil. De veroordeelde heeft een steun noodig om staande te blijven. Hij doet een stap voorwaarts. Hij waggelt. Dij verlaat de kar, die hein gevoerd heeft... «Op dat oogenblik heerscht eene diepe stilte op het plein er gebeurt iets ernstigs! //Een mensch een wezen als gij en ik! beklimt op het wachtwoord van de maatschappij den trap der eeuwigheid. Hij wordt op do slagtbank gelegd; de bijl flikkert; een kreet hij is niet meer! //De beul laat een onthoofden romp zien.... De wet, de geregtigheid der menschen is voldaan! //En de menigte verwijdert zich met een pijnlijk gevoel, met eene ijzelijke koude in het hart. //De dag schijnt voor het men selidom met een rouwkleed overtogen. Loodzwaar weegt hij hen op het gemoed. Zij willen zich verstrooijen; doch bloedige spooksels folteren hen. Het is de stem der natuur, de stem van het geweten, die hun toeroept//Gij hebt misbruik gemaakt van het regt des sterksten! Gij wilt, dat het leven des menschen geëerbiedigd worde, en 1111 de een of andere booswicht een burger vermoordt, vergeet gij zelf wat ge ieder ander voorschrijft, en doodt den schuldige!» Dwaze, feilbare maatschappijIs het u dan nog niet genoeg gepredikt, dat het alleen de goddelijke voorzienigheid die weet wat natuur en mensch betaamt, geoorloofd is het leven te ontnemen, wijl zij alleen het geven kan?" De //Engineer" zegt, dat do heer George Flintoff eene eenvoudige toestel heeft uitgevonden, waardoor hij zonder toepassing van hitte, een zeer lichtgevend gas maakt, door vermenging van verdampte petroleum en dampkrings lucht. De toestel is draagbaar. Het gas kost 1.50 per 1000 kubieke voeten. De //Staatscourant» deelt mede, dat van den 15 tot den 20 Sept. a. s. te Luik, alsmede te Spa, eene inter nationale wedstrijd in het schieten naar de schijf zal worden opengesteld, waartoe ook de leden van Nederlandsche schuttercorpsen en van vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel worden uitgenoodigd. Volgens mede- deeling van het te Luik gevestigde comité voor dien wedstrijd, is eene som van omstreeks twintig duizend francs voor uit te loven prijzen beschikbaar gesteld. Het ver voer op de spoortreinen van hen, die zich tot deelneming aan den wedstrijd naar Luik begeven, geschiedt tegen eene belangrijke prijsvermindering. Voor hen, die zich vooraf bij het comité doen inschrijven, wordt tot verschillende prijzen huisvesting besproken. //Doctor," zeide een vadsige en rijke burger, //schaf mij toch raad om die drommelsclie jicht kwijt te raken!» //Leef van zes stuivers per dag en verdien ze!» Een correspondent der Boston Traveller, schrijft uit Louisiana: Men zegt, dat vele oude planters in Louisiana eene rekening over alle vrij geworden slaven opgemaakt hebben, om gereed te zijn, wanneer de regering, gelijk zij meenen, zal komen deze te vergoe den. Hieronder volgt zoodanige nota. De federale autoriteiten debet aan Natlian Faeling. Voor onderstaande slaven, welke aan ondergeteekende tegen regt en billijkheid afgenomen, en in vrijheid gesteld zijn: Joseph, 55 jaar oud, aan een oog blind en iets verlamd, in 1860 werd voor hem Ds. 500 geboden, nu getaxeerd op Ds. 230. Caleb, 32 jaar oud, iets schwindzuclitig 600. Sam, een jongen van 23 jaar, levendig van aard, ontving van een paard een slag in den rug geschikt daarom nog voor veldarbeid 900. Sara, huismeid, zindelijk en levendig 500. Jim, een groote jongen, weegt 190 pond, 29 jaar oud, werkt zonder opzigter 2200. Dina, een meisje van 10 jaar, zeer levendig en ge zellig 400. Oude Salomo, 74 jaar oud, geschikt tot trekken, en tot het plukken van boomwol 300. Betsy, de vrouw van Caleb, 30 jaar oud, gezonde tanden en flinke handen, gezond gestel 800. Betsy en John, hunne kinderen, 3 en 5 jaar oud dik en vet 200. Verna, een flinke meid, zeer beleefd en aanvallig, nagenoeg blank en van goede inborst 1800. Hoeveel een kunstenaar waard is. Deze vraag is te beant woorden, wanneer men de volgende cijfers vergelijkt: Malibran kreeg voor elk stuk, dat zij op het Drurylane-theater te Londen zong, 150 pd. st. Grisi ontving voor twee aria's, die zij op eene soiree te New- York voordroeg, 400 pd. st. en voor twee te Londen gezongen 600 pd. st. Lablache kreeg te Londen voor twee gastrollen 150 pd. st. en voor eene zangles aan Koningin Victoria 50 pd. st. Het tweede beuifit van ïaglioni te St. Peterslmrg bragt 51,000 roebels op, en gedurende de voorstelling liet de Keizer haar een kunstigeu bloemruiker aanbieden, die uit diamanten en andere edel gesteenten bestond. Uit den kring der instrumentale kunstenaars haalt men Paganini aan; deze gaf les op de viool waarvoor hij zich 2000 frs. per uur liet betalen. Hummel liet bij zijn dood 375,000 frs. baar geld na en een aantal kostbare geschenken, die hij van alle hoven van Europa ge kregen had. Hieronder bevonden zich 26 diamanten ringen van groote waarde, 34 gouden tabaksdoozen en 142 zeer kostbare horologiën, Mario en Alboni zongen in hun glansrijk tijdperk nooit onder 2000 frs. per avond, en Tainberlick ontving zelfs 2500 frs. Herz en Thalberg hebben van eene reis door Amerika ieder meer dan 300,000 doll. meêgebragt. Jenny Lind had met hare ontvangst in Amerika geheel Zweden kunnen koopen. De kolossale engagementen van Lncca, Wachtel en Niemann zijn bekend. Bogumill llawison kreeg van den schouwburgdirecteur Wolters- dorf te Berlijn, 10,000 thalers voor 30 gastvoorstellingen. Uit Amerika moet hij, na een zeer kort verblijf, 60,000 doll. mede- gebragt hebben. Den componist van den „Barbier de Séville" bood een Eransch schouwburg-directeur één millioen frs. wanneer hij zelf zes maanden lang in zijne opera de rol van Figaro wilde zingen. Rossini wees het van de hand. De directeur van den schouwburg Porte Saint Martin te Parijs, Havel, verzocht Alexander Dumas, in het jaar 1834, in allen ernst om in zijn drama „Antoine" de hoofdrol te vervullen. Het stuk had een buitengewonen toeloop, en de voornaamste speler in dat stuk, Bocage, had volgens zijn contract verlof, gedurende hetwelk hij gastrollen iu de provincie zou vervullen. Dumas verzocht eenigeu tijd 0111 zich te bedenken. Haval drong er op aan hij bood den dichter-tooueelspeler 2000 frs. voor eiken avond. De ijdele Franschman sloeg toe. De repetiticn werden aangevangen, en reeds was er een aanplakbillet op de pers, dat in dikke, groote letters de woorden bevatte: „Antoine, drama in vijf bedrijven van Alexandre Dumas. In een der eerstvolgende voor stellingen: Antoine de heer Dumas." Doch des nachts, voor men alles zou afdrukken en rondzenden, bezon Dumas zich en de aanplakbületten werden verscheurd. Een Oostersche fabel. Op zekeren morgen ontmoetten elkaêr bij een bron, die niet ver van een pleisterplaats gelegen was, drie wandelaars. De een was een kunstenaar, de ander een grijsaard met eerbiedwekkend uiterlijk, de derde een knaap die een ver dwaald schaap opzocht. Boven het bekken van de bron was het volgende opschrift, dat overoud en verweerd was: „Neemt mij tot voorbeeld!"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2