Terwijl de drie wandelaars uitrustten, spraken zij over den zin vun deze woorden. „Deze bron," zoo begon de kunstenaar, „loopt door een uitgestrekt dal; zij vloeit door zeeën, neemt beken en rivieren in zich op en wordt ten laatste een groote stroom. Het opschrift leert ons, zonder rusten te werken om rijkdom te verwerven." „Ik", zoo luidde des grijsaards antwoord, „beu van meening, dat de zin van deze woorden van geheel anderen aard is. Deze bron verkwikt mitdelijk allen die tot haar komen. Zijn voorbeeld ver maant ons om onze medemenschen van nut te zijn." De knaap luisterde stilzwijgend. Maar toen men zijn oordeel er over vroeg, antwoordde hij zonder dralen: „Het water van een bron moet helder zijn, anders heeft het geen waarde; want is het troebel dan is men er afkeerig van en zelfs de dieren versmaden het. Als gij geacht wilt worden, zoo wees dan rein als het water dezer bron." Herberg. In de Xllde eeuw wist men niet van teekens voor de drankwinkels, maar een uitroeper aan de deur schreeuwde luid wat er te bekomen was. Later werden die schilden overgenomen van de gewoonte der edelen, om, gedurende den tijd van hun ver blijf in eene herberg, er hun wapen voor te plaatsen. Van daar de oorsprong der uithangborden en tevens die van het woord her berg: Heerebergen of bergplaatsen der heeren. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt.-luit. ter zee G. D. A. Ampt wordt, onder toekenning van den titulairen rang van kapt. ter zee, met den laatsten Sept. a. s., op zijn verzoek, eervol ontheven van de hem opgedragen betrekking van directeur der werkplaatsen van en magazijnmeester bij het alge meen betonningsmagazijn te Enkhuizen, en van het toezigt en beheer over de verlichting en de landmerken langs de vaarwaters van de Zuiderzee en het Y, wordende hij met den 1 Oct. daaraanvolgende op pensioen gesteld. Met ingang van den 1 Sept. a. s. zijn benoemd tot adelborsten lste kl bij de Nederl. Marine, de navolgende adelborsten 2de kl. bij het Koninkl. Instit. voor de Marine te Willemsoord, als: J. F. N. van Oosterzee, D. Stolp, D. A. P. van Dordt, M. F. F. J. de Nerée tot Babberich, L. G. Krol, .1. Wentholt, J. H. Strootman, P. F. H. Yolcke, J. G. C. van Casteel, W. H. Dittlof Tjassens, J. Lastdrager, J. A. H. Beek, B. J. G. Volck, J. G. van Wessem, C. F. A. Gregorij, G. C. Otten en G. Moerlant. I? L I T E X L A I). België. Het te Brussel uitkomend geestige weekblad „Sanclio" wijst op het groot getal gedecoreerden, dat in België gevonden wordt (niet minder dan 28,000) en laat er op volgen: //Inderdaad, wanneer men onze straten en schouwburgen met meer roode linten geëmailleerd ziet, dan er klaprozen in een korenveld worden aangetroffen, dan vragen wij ons af, wie dan toch al die groote mannen zijn, aan welke de staat vermeend heeft eene onderscheiding te moeten ver- leenen, waardoor zij aan den eerbied hunner medeburgers worden aanbevolen. En wanneer wij op onze vingers de weinige mannen tellen, die hun land in kunsten, weten schappen en administratie tot eer strekken en wij die kleine pleiaden vergelijken bij het groot aantal botterikken of kruipers, dat met een rood lint in het knoopsgat pronkt, dan stellen wij de vraag; waarom het kabinet geen wet uitlokt, ver klarende dat elk Belgisch burger, meerderjarig en gevaccineerd, regtens ridder is van de orde, waarvan hem het lint het meest aangenaam is? 28,000 gedecoreerden in den tegen- woordigen tijd, nu het talent zoo zeldzaam is, de karakters tot lager peil zijn afgedaald en de bezorgdheid voor liet geld de eenigo begeerte is, waardoor nog een weinig eene maatschappij gegalvaniseerd wordt, waarin alles, wat groot, edel en schoon is, zieltogend schijnt te zijn! Wij vragen ons af, waarom men tot dit cijfer gekomen is, blijkbaar te groot, zoo de democratie eene ernstige beteekenis heeft; blijkbaar te klein, zoo zij slechts een speelgoed is om de ijdelheid der dwazen te streelen." Als een bewijs van den gunstigen gezondheidstoestand waarin Brussel zich thans mag verheugen, wordt gewezen op het feit, dat op den 6 dezer slechts een enkel sterfgeval bij den burgerlijken stand is aangegeven; hetgeen in eene stad met eene bevolking van 200,000 zielen (behalve de voorsteden) een zeer schaars voorkomend verschijnsel is. Sedert Zaturdag bevindt de heer Victor Hugo zich te Brussel, waar hij, gelijk bekend is, jaarlijks eenigen tijd bij zijne familie komt doorbrengen. Frankrijk. De heer Maxime du Camp verhaalt in de „Revue des deux Mondes" de volgende anecdote: Ongeveer vier of vijf jaar geleden werd een looijer van Dijon voor de regtbank gedaagd, beschuldigd van oproerige praatjes te hebben uitgestrooid. Hij had namelijk verklaard, dat de som van de begrooting in bankbillctten opgestapeld, den top van den klokke toren van St. Bénigue zou hereiken. Voor den regtcr hield hij zijne bewering echter standvastig vol en werd vrijgesproken. Feitelijk kan zijne bewering dan ook bewezen worden. Duizend hilletten van 1000 ff. plat op elkacr gelogd, bereiken eene hoogte van 10 centi meters. Wanneer men nu het budget in ronde cijfers op twee milliards francs stelt, zouden de bank hilletten, dio deze som vertegenwoordigen, eene hoogte van 200 meters be reiken. Nu is, volgens de „Ar.nuaire du Bureau des longitudes, de toren van St. Bénigue slechts 92 meters 9 centimeters hoog. De „Constitutionnel" meldt, dat de Onderkoning van Egypte de pracht zijner gewone geschenken heeft over troffen, door een geschenk voor het 7jarig lievelingsdochtertje van den Sultan, Sultane Saliké. Voor dit vorstelijk kind heeft Ismael-paclia te Parijs een pop doen vervaardigen, die hare wedergade niet heeftzoo heeft hij voor 52,000 frs. aan diamanten gekocht, die tot oorbellen van die pop moeten dienen. Dit geschenk wordt door een ambassadeur aan de Prinses overhandigd. Te Parijs is groote opschudding in de magazijnen! De winkelbedienden eisclien op hoogen toon, dat men des Zondags den winkel zal sluiten, zonder op te geven, hoe zij dien vrijen dag denken te besteden. De Katholieke bladen zijn sterk met dien eisch ingenomen, en zeggen Nu ziet ge, hoezeer liet volk aan de godsdienst is gehecht; de arbeid op Zondag is een gemoedsbezwaar. Hoogst waar schijnlijk echter hebben de bedienden uit de modemagazijnen, kruideniers- en kapperswinkels geheel andere plannen. Alen kan zich daarvan met eigene oogen op den eerstkomenden Zondag overtuigen. Zij zullen dan hij de Porte Millot do modejonkers op vélocipèdes zien; de heeren hoedemakers houden dol veel van het carrousel, de kruideniersbedienden laten zich wegen of werpen naar pleisterpoppen om een konijn te winnen. De loshandigen gaan te Asnières eten, of in den booin van ILobinson, met hunne Zondagsvrouwen, die des Maandags weder weduwen zijn. De reuzinnen, de dwergen, de gebaarde vrouwen, de herculessen en vuureters a-inden onder het Zondagsvolk de meeste klandisie. In dit alles is geen hijzonder voordeel voor de godsdienst gelegen. Zoo het werkelijk te doen is om de jeugdige wereld der winkelbedienden voor verderf te bewaren, dan dient men zich tegen het sluiten der maga zijnen op Zondag te verzetten. De „Temps", die minder teergevoelig is, vindt den eisch der jeugd volkomen geregt- vaardigd. Door het Lyonsclie geregtshof is in de vorige week, in hooger beroep, een vonnis van de civile regtbank van Bell)- bekrachtigd, waarbij een aldaar wonend landbezitter, wegens het op zijne niet-afgesloten gronden strooijen van vergiftigd aas, bestemd tot het dooden van vreemde honden of andere dieren, welke die gronden bezochten, veroordeeld was tot het betalen eener schadevergoeding van fiOO frs. aan de eigenaars van vier honden, welke op die wijze vergiftigd waren geworden. Het hof heeft, even als de regtbank, gemeend, dat eene handeling als die van den beklaagde, uit het oogpunt der openbare veiligheid, als ongeoorloofd moest worden aangemerkt. E n g e 1 a n tl. Te Londen benijden de cafés-concerts van den tweeden rang elkaêr een nieuwen zanger, wiens talenten eenig en alleen hierin bestaan, dat hij de zoon is van wijlen Tom Sayers, den beroemden Engclschen bokser. De zoon van Tom Sayers zingt eiken avond een ellenlang gedicht, waarin de vaderlijke heldenfeiten worden verhaald, in het bijzonder de groote kamp van Farnborough, waar, onder de oogen van Palmerston, van vijf of zes ministers, twee bisschoppen en eene menigte parlementsleden, lords en edele en onedele toeschouwers, die voor drie guinjes per hoofd waren toegelaten, Sayers het een uur lang met een gebroken arm tegen den Yankee-reus Ileenan uithield. Tom Sayers junior verschijnt op het tooneel in den pantalon hij zegt het ten minste dien door zijn roemrijken vader dien dag gedragen werd. Een der coupletten van den heldenzang vestigt de aandacht van het publiek op dit kostbare kleinood. De onderaardsclie spoorweg te Londen heeft gedu rende de eerste helft van dit jaar 20,087,809 passagiers vervoerd, zonder dat men een mindere drukte in de straten waargenomen heeft. Te Smallev, bij Derby, leeft tegenwoordig eene familie van zes kinderen, wier vader, de heer Radford, gestorven in 1833, een ouderdom van 88 jaren bereikt had. De zes kinderen, waarvan 4 van het mannelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht zijn, tellen achtereenvolgens een ouderdom Aan 93, 87, 85, 84, 81 en 78 jaren, en zijn dus gemiddeld 84 jaar oud. Bekend of niet bekend, maar in Engeland bestaat gedwongen brievenfrankeering. Hoe en waarom dat inge voerd is, of liever Avat er aanleiding toe gaf, deelt de „Holl. Illustratie" mede. Op zekeren dag bragt een brieven besteller op een pachthoeve een brief voor de dienstbode; deze nam den brief aan, bekeek hem eens aan alle kanten, en gaf hem toen terug met de Avoorden: „Hij is mij te duur; neem maar Aveêr meê." Een vreemd heer, die gekomen AA-as om den pachter te spreken, bood haar aan den brief voor haar te betalen, doch zij bleef Aveigeren en de brievenman ging er mede heen. Daar begreep de vreemde mijnheer niets van en vraagde, waarom zij toch zoo bleef Aveigeren, daar die brief toch Avel iets geAvigtigs zoude kunnen bevatten.» Daar zij dit stellig ontkende, vroeg hij verbaasd: „IIoc Aveet gij dit. Gij ziet er mij te goed uit, om u niet te vertrouAven. Ik verwacht van niemand brieven dan van mijn moeder, mijn broeder en mijn tante, die ver a-an hier Avonen. Toen ik van huis gegaan ben, hebben wij met elkander eenige teekens afgesproken, die wij op de enveloppen der brieven plaatsen, Avelke Avij elkander zenden. De teekens zeggen ons of Avij de brieven moeten aannemen of niet. Melden zij dat iedereen Avel is en alles goed gaat, dan schrijven Avij elkander zonder een cent uit te geven, Avant wij nemen die brieven niet aan. De brief dien ik daar geAA-eigerd heb aa-as van mijn moeder, en ik zag aan het toeken dat zij aa-el Avas. Nu antAvoord ik straks op dezelfde manier." „Dat is iets anders," zeide de vreemde heer, die toevallig een hooggeplaatst ambtenaar hij het postAvezen Avas In het volgende jaar Averd de gedAvongen frankeering ingevoerd. Duitscliland. Tc Berlijn is jl. Zondag eene ontzettende misdaad gepleegd. Toen ten 11 ure de hulpprediker Heinrici in de Domkerk als dienstdoend geestelijke Averkzaam was en het geloofs formulier, aan het slot der liturgie, voorlas, Averden de toehoorders door een schot verschrikt. Terwijl de gemeente, luisterende naar de geloofsbelijdenis, de blikken naar den grond had gerigt, Avas een jongman, die allerwaarschijnlijkst voorbedachtelijk dit oogenblik gekozen had, het altaar tot op 5 schreden afstand genaderd en legde daar een pistool op den geestelijke aan, doch zonder hem te treffen. Gelijk te begrijpen is ontstond eene verschrikkelijke ver- Avarring en ontsteltenis, doch de prediker verloor zijne kalmte niet en las de liturgie ten eind, terwijl een groot gedeelte der aanwezigen naar de deur ijlden, velen zonder eigenlijk te Aveten Avaarom, daar alleen zij, die digt bij hot gebeurde stonden, er getuigen van Avaren. De koster Pape greep den dader onmiddellijk; deze liet zich zonder tegen kanting AvegA-oeren naar de sakristy en van daar Averd hij door agenten van politie naar de Avaclit gebragt. Bij het lossen van het pistool heeft hij eenige woorden gesproken, Avaaronder volgens sommigen „wraak" voorkwamdoch de heer Heinrici kent den persoon volstrekt niet. Volgens anderen zou hij het pistool afgevuurd hebben onder liet uitroepen: „Je liegt!" De godsdienst Averd daarna onge stoord voortgezet, en de gemeente, gerustgesteld door do verzekering dat de heer Heinrici ongedeerd gebleven was, bleef in de kerk, tot dat dr. Kogel, die de predikatie hield, deze geëindigd had, en God dankte voor het mislukken van den zoo even gepleegdcn moordaanslag. Nadat de kerk uit Avas, verschenen daar de politie en justitie om een onderzoek in te stellen. Op het politie-bureau gaf de moordenaar op: dat hij heette Otto Bieland, 18 jaar oud Avas (geboren 18 Aug. 1851, te Lanke bij Biesenthal), en te Kleef zich in de tooneelspeelkunst oefende. Zijn vader had hem voor den geestelijken stand bestemd, doch hiervan had hij een onover- Avinnelijken afkeer. De nog al excentrieke jongeling Avildc a-olstrekt tooneelspeler worden. Zijn vader Aveigerde zijne toestemming. Zaturdag Avas hij van huis gegaan om zich, gelijk zijn vader bepaald had, naar Potsdam tc begeven om o]i liet seminarie te komen. In plaats van Potsdam reisde hij naar Berlijn, Avaar hij den nacht van Zaturdag op Zondag hij een zijner kennissen doorbragt. Yan dezen had hij het pistool geleend, Avaarmede hij zijne euveldaad verrigtte. De beAveegreden der daad ligt uitsluitend in het excentrieke, ligt prikkelbare karakter van den jongeling. Rondborstig verklaarde hij, dat het zijn oogmerk geAveest Avas den eersten geestelijke, die hij in do kerk ontmoeten zou, te dooden, en dat hij volkomen heAvust Avas van de gevolgen zijner daad. Op verschillende plaatsen in het district Frankfort aan den Oder is de runderpest uitgebroken. De Duitsclie BondsAvet van 1 April dezes jaars, betreffende maatregelen tegen die ziekte, is aldaar in werking gebragt en de hierbij a-astgostelde instructiën a-an 26 Mei zullen alzoo Avorden uitgevoerd. De besmette plaatsen zijn door militairen af gesloten. Het slagtvee mag er alleen onder toezigt der politie en van den veearts verkocht en goslagt Avorden. Binnen een kring van drie mijlen rondom de gezamenlijke besmette plaatsen zijn tot nader order alle veemarkten ver boden, zoo Avel als alle groote opeenhoopingen van vee, en voor zoo ver doenlijk ook voor mensclien. liet Oostenriikschc ministerie van oorlog heeft het besluit genomen de vélocipèdes bij het leger in toepassing te brengen, om in gevai van oorlog den dépêchedienst in plaats van door een bereden courier, door bekwame vélocipèdisten te doen verrigten. Bij de verschillende korpsen zullen vélocipède-scholen opgerigt worden. Thans is het onderzoek in de zaak der gearresteerde geestelijke zusters en van den biechtvader in het klooster der Karmelietessen te Krakau ten einde gebragt. De geeste lijke zusters zijn, a-olgens de „Neue Freie Presse," in staat van beschuldiging gesteld; doch daartegen thans opgekomen. Tegen den biechtvader vond de regter van instructie geeno termen tot beschuldiging van medepligtigheid. Hij conclu deerde mitsdien tot zijne vrijlating, doch hiertegen heeft de procureur-generaal zich verzet, tengevolge waarvan de gevangene nog voorloopig in verzekerde beAA-aring blijven moet. Voorts verneemt men, dat er eene correspondentie heeft plaats gehad tusschen den pauselijken nuntius en bisschop Galecki. De bisschop had namelijk hij zijn bezoek in het klooster tot de nonnen gezegd: „Gij zijt geene vrouAven, maar furiënDe nuntius heeft hem over die uitdrukking geschreven. Thans meldt de „Wanderer," dat de bisschop naar aanleiding daarvan heeft verklaard, dat hij zich dit in overijling heeft laten ontvallen en dus ten onregte de geestelijke zusters heeft beleedigd. Men verneemt dat te Töplitz het badhuis ingeA-allen is. Vier personen zijn daarbij omgekomen en 9 geAvond. Zwitserland. Jl. Vrijdag heeft de slotzitting plaats gehad van het congres tot bescherming der dieren, dat dit jaar te Zürich gehouden is. Overwegende dat het paard het edelste dier der schepping is, zouden de A-erschillende maatschappijen t. b. d dieren zich tot de respectieve regeringen hebben te Avenden om wetten of toezigt te verkrijgen op het behandelen der paarden, vooral der zieke, manke, enz., alsmede naauw- keurig toezigt op de voertuigen. Ook zullen er populaire geschriften over de behandeling en het nut van het paard Avorden uitgegeven. De jagt, als verhinderende de toeneming van roofdieren, werd eenparig voor nuttig gehouden; doch de zoogenaamde steeple-chase werd ook evenzeer algemeen afgekeurd. De rabbijn van Lengnau nam de wijze Avaarop de Joden het vee slagten in bescherming, tegen het onge gronde verwijt van dieren-plagerij. Overigens voerde de discussie over het slagten tot geen resultaat. Kerkelijke Staat. Uit Rome schrijft men, dat de Paus uit eigen fondsen voorloopig eene som van 20,000 frs. ter beschikking heeft gesteld van eene commissie, Avelke belast is met het orga niseren van een bazar van voorwerpen ten gebruike van de godsdienst, die den 1 Febr. 1870 in het beroemde Karthuizer-klooster te Rome zal Avorden geopend en Avaar- heen de fabrikanten van geheel de AA-ereld hunne producten zullen kunnen zenden, De prijzen moeten zeer laag ge steld Avorden. Te Trapani is op het feest van den H. Nicolaas brand in de kerk ontstaan, die spoedig Averd gebluscht. Eenige gaauAvdieven, die van de gelegenheid Avilden gebruik maken, riepenDe zoldering stort in, hetgeen zulk een schrik ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3