It l i I K L A \lh ADVERTENTIËN. De berigten uit Engeland zijn beter; de oogst doet zich goed voor; het graan is zwaar en overvloedig. De handel blijft bedaard met neiging tot opslag. In Duitschland is men ook voldaan; tarwe en rogge zien er goed uit. Gelijk schier overal elders, bestaat er luste loosheid op de markten. De rogge vooral vindt weinig kooplust De hoedanigheid van de tarwe in Oostenrijk is goed. Men had eenige vrees gekoesterd in Hongarije; deze is echter verdwenen. Dit land zal dit jaar nog eene groote hoeveelheid graan voor den uitvoer opleveren. Ook de oogst laat zich in Rusland goed aanzien. Do roege, gerst en haver zullen vooral een rijken opbrengst geven. Te Odessa is de handel in graan zeer levendig. In de Vereenigde Staten zijn de oogsten verre boven het middelmatige. Hoewel eenige staten weinig op zullen leveren, heeft men dit jaar echter eene zoo groote uitge strektheid met graan bezaaid, dat zelfs dan ook als de helft verloren gaat het overige nog een goede middelmatige oogst zou uitmaken. Wat de maïs betreft, men zal, zelfs in de gunstigste omstandigheden, niet meer dan twee derde van een gewonen oogst winnen; maar er zullen overgroote hoeveelheden haver voor handen zijn. De Amerikaansche markten zijn niet zeer levendig; eenige vragen voor den uitvoer alleen verhinderen den afslag. (Akkerbouw.) SÊMEMiMGEN EN VERPLAATSÏWGEw ilJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. 2de kl. L. E. Praeger, gedetacheerd bij liet hospitaal der Marine te Willemsoord, wordt met 1 Sept. a. s. belast met de waarneming van de geneeskundige dienst op het raderstoom schip de Valk. De off. van gez. 2de kl. A. Peters en H. L. Reeder en de off. van gez. 3de kl. J. J. van Effen, D. Drotikers en J. van Lith Harrebomée worden met 16 Sept. gedetacheerd bij het hospitaal der Marine te Willemsoordterwijl de off. van gez. 2de kl. C. J. A. de Groot met 1 Oct. geplaatst wordt op het wachtschip te Helle- voetsluis. De luit. ter zee 2de kl. A. J. Dumont, laatst behoord hebbende tot het eskader in Nederl. lndië, en den 21 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gebragt. De adj.-adm. P. Gallas wordt met 11 Sept. geplaatst op de drijvende batterij Neptunus. Met 1 Sept. worden bevorderdtot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. J. W. Visser; en tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst lste kl. N. W. van Ammers. Met den 16 Sept. a. s. worden de navolgende scheepsklerken ge plaatst op de onderstaande bodems, alsop de drijvende batterij Neptunus: F. H. Verheggen; op het wachtschip te Willemsoord: G. A. Zeegers, A. A. Pronk en J. E. de Visser; op het wachtschip te HellevoetsluisD. J. Ising en G. Marcella. Frankrijk. Het (/Journal Officiel" deelt mede, dat de onrustbarende geruchten, welke aangaande den toestand van den Keizer verspreid worden, onjuist zijn. De rhumatische pijnen ver minderen dagelijks. Men zal een onderzoek instellen naar de personen, die geruchten uitstrooijen, welke geen ander dan een laakbaar doel kunnen hebben. Jl. Zaturdag avond is maarschalk Prim met zijne familie te Parijs aangekomen, om daar slechts weinige dagen te vertoeven. Hij vertrekt naar Vichy en zal Keizer Napoleon een bezoek brengen, zoodra Z. M. geheel hersteld zal zijn. Mevr. Olympe Andouart, een geëmancipeerde dame te Parijs, heeft den heer de Villemessant, directeur van den //Figaro," uitgedaagd op de pistool. Een der redacteurs van het blad beantwoordt die uitdaging in een alleraar digst vers. Eene daad van vandalisme heeft in het Parijs van onze dagen, het middenpunt van verlichting, aller ergenis gewekt. Naar men weet werden onlangs op den voorgevel der nieuwe opera vier beeldgroepen geplaatst, van de eerste meesters onzer dagen. De groep van den heer Carpeaux, de plastische voorstelling van den Dans, wekte veler bewondering, maar ook veler afkeuring wegens het naakte, het zeer vrije van de gebeeldhouwde figuren. Op de naakte vrouw nu aan de regterzijde van de hoofdfiguur, heeft men op de hoogte van de dij eene ont zaggelijke zwarte vlek van ongeveer twintig centimeters middellijn geworpen. Ook de overige figuren hebben grootere en kleinere vlekken, waarvan eenige in stralen langs de plooijen van de kleeding uitloopen. Blijkbaar heeft eene misdadige hand eene met inkt gevulde flesch naar de groep geworpen en wel met zulk eene kracht, dat de vloeistof op sommige plaatsen drie millimeters in den steen is doorgedrongen. De overblijfselen van de flesch en de kurk werden 's morgens gevonden aan den voet van het gebouw. De corpora delicti zijn onmiddelijk naar den commissaris van politie gebragt, die met het geregtelijk onderzoek van de zaak is belast. Het is te hopen dat deze smet, dei- kunst aangedaan, schitterend gewroken zal kunnen worden. Geheel uitwisbaar is zij niet, daar de inktvlekken te diep in de materie zijn doorgedrongen. De //Pays" verzekert, dat te Parijs voortaan alle voorstellingen met wilde dieren verboden zullen worden. Een brief uit Cherbourg, door het officiëele regerings blad en andere dagbladen van Parijs opgenomen, zegt: //Sedert een tiental dagen lag het Amerikaansche fregat »Sabine" op onze reede. Een scheepsjongen, door eenen officier met eene taak in het ruim belast zijnde, vond er eene lont, aan het eene eind aangestoken en met het andere einde in de kruidkamer reikend. De lont werd tijdig gebluscht; eenige minuten later zou het schip in de lucht gevlogen zijn. Bij onderzoek bleek van eene zamen- zwering tot vernieling van het vaartuig; de zamengezworenen wilden wraak oefenen ten koste ook van hun eigen leven. Deswege werden 22 matrozen in boeijen geslagen, en 7 veroordeeld om dadelijk te worden opgeknoopt. De bevel hebber van het fregat vroeg van de overheid te Cherbourg vergunning om dit vonnis binnen het Fransclie zeegebied uit te voeren; deze werd geweigerd. De //Sabine" ligtte toen het anker; en naauwelijks was zij buiten de reede of er hingen zeven matrozen aan de ra. Van deze strenge strafoefening zijn eenige hier te huis belioorende schippers getuige geweest.» De Onderkoning van Egypte heeft te Aubagne, (Frankrijk) 600,000 bloempotten ii 10 centimes het stuk betaald. Bij de inwijding van het Suez-kanaal zal het der halve niet aan bloemen ontbreken. Een zonderlinge weddingschap zegt de //Bien Public," heeft te Bessey-les-Cïteaux plaats gehad tusschen de beide tamboers van het gezelschap brandspuitgasten van die gemeente. Een van beiden maakte zich sterk binnen den tijd van drie uur honderd kpppen koffij met suiker uit te drinken, hetgeen bij den anderen geen ingang kon vinden. De weddingschap werd aangenomen en het tournooi nam een aanvang. Het eerste uur was nog niet om, of reeds waren zestig halve koppen leeg gedronken; de ove rigen verdwenen achtereenvolgens in de keel, vóór de drie uren verstreken waren en de verliezer mogt de vertering betalen. De tamboer dronk dien dag geen koffij meer. Engeland. De //Times» veroordeelt naar aanleiding van den dood van den Parijschen dierentemmer Lucas, den ontaarden smaak van het publiek, dat nog slechts door voorstellingen waaraan groot gevaar verbonden is, geprikkeld kan worden. Het is niet moeijelijker, een leeuw dan een paard te tem men en de reden dat men met zulk een bewondering het eerste gaat zien, is de verschrikkelijke kans, dat de leeuw zijn meester verscheuren zal. De merkwaardigste kunsten van koorddansers, trapèzekunstenaars en atheten worden niet bewonderd, wanneer zij slechts de bevalligheid en han digheid dor kunstenmakers doen uitkomen, maar zij worden levendig toegejuicht, wanneer zij halsbrekende kunsten ver- rigten. Al die barbaarsche spelen, die den verstompten smaak prikkelen van lieden, voor welke alles wat zuiver schoon en goed is, geen bekoorlijkheid meer heeft, zijn eene schande voor onze beschaving. In den laatsten tijd werd in Engeland de aandacht in hooge mate geboeid dooreen roeiwedstrijd tusschen studenten van de Engelsehe hoogeschool van Oxford en die van de Amerikaansche hoogeschool van Harvard. Sedert ettelijke dagen was deze roeistrijd het voornaamste onder werp der gesprekken; in de dagbladen wei-den er kolommen op kolommen aan gewijd; men wedde, men critiseerde en voorspelde. Den Amerikanen werd raad gegeven omtrent hetgeen zij moesten doen en nalaten. Met belagchelijke naauv keurigheid werd nagegaan hoe zij den dag doorbragten hoe zij leefdenwat zij dronkenwat zij atenhoe zij roeiden hoe veel slagen per minuut met de riemen zijdeden; hoe groot, hoe diep, hoe zwaar hunne nieuwe boot was, die gemaakt werd nadat die, welke zij uit Amerika hadden medegebragt, was afgekeurd. Pleizierstoombootreizen werden georgani seerd om de oefeningen der Amerikanen na te gaan...., in één woord, geheel Engeland heeft eene bespottelijke belang stelling aan den dag gelegd voor een wedstrijd, die slechts eenige oogenblikken duurde en hiermede eindigde dat de Oxfordsche studenten de zegepraal hebben behaald. Te Waltham, een dorpje ongeveer twee of drie uren van Canterbury, zijn veertien personen vergiftigd, waarvan twee gestorven, door water te drinken uit de tobbe, welke vroeger gebruikt werd voor een mengsel, dienende tot het inwrijven of wasschen van schapen, bekend onder den naam van bigg's sheep dipping composition. De pachter vermaande den man aan wicn hij de tobbe gaf, deze goed uit te wasschen. De man deed dit met eene oplossing van soda en gebruikte de ton of tobbe toen als een emmer om water te scheppen. De tobbe had gedurende den nacht vol gestaan, en toen 's morgens het water gebezigd werd om thee te zetten, openbaarden zich de gevolgen in buikloop, zware pijn, braking en hevigen dorst. Te Chawleigh, een dorpje in Devonshire, speelden dezer dagen eenige kinderen met lucifers in een timmermans winkel. Er ontstond daardoor brand, die 21 huizen met stroodaken vernielde, en 74 personen van huisvesting be roofden. Gebrek aan water benam alle hoop op blussching. Duitschland. Een jonge en schoone Amerikaansche dame bevond zich te Baden aan den bron en boog zich voorover om het water te zien opborrelen. Maar wie beschrijft de schrik en de verbazing der omstanders, toen zij zich oprigtte? Haar gezigt was eensklaps pikzwart geworden, en geen wrijven of wasschen deed dien Afrikaanschen tint ver dwijnen. Het is later ontdekt dat de uit de bron opstij gende gassen zich met het bismuth, dat een bestanddeel der poudre de riz is, op haar gelaat vereenigd hadden, hetgeen de zwarte kleur veroorzaakt had. Men noemde haar van nu af: la reine du rouge et noir. In het stadje Kröplin, in Mecklenburg, stierf onlangs een geneesheer, die tevens armendokter was. Diens betrekking werd daarop door de stedelijke regering aangeboden aan den Israëlietischen geneesheer, dr. Weil aldaar, die ze ook aannam, onder voorwaarde echter, dat hij het dubbele der bezoldiging zijns voorgangers zou ontvangen, en dat hij, zoolang hij de practijk uitoefende, niet uit zijne betrekking kon worden ontslagen. In die voorwaarden werd bewilligd. Toen het contract was geteekend, deed de heer Weil afstand van zijne bezoldiging ten behoeve van de weduwe van wijlen den Christen geneesheer. Het geregtshof van Leipzig heeft tot drie en een half jaar eenzame opsluiting veroordeeld den student Grossmann, die onlangs in een tweegevecht een anderen student, den heer von Gablenz, om een der nietigste redenen, gedood heeft. Te Weenen is een zeer vermakelijk proces aanhan gig. De bewoners van een blok huizen gebruikten gemeen schappelijk een regenbak en ontdekten, dat het water op eens zeer vuil en troebel werd. Niemand wist een reden op te geven, dan dat men onverwachts 's morgens vroeg een Turk uit den regendak zag komen, die sedert weken de gewoonte had daarin een bad te nemen. De Turk werd aangeklaagd bij de regtbank, dat hij zich van benadeeling van de gezondheid van anderen had schuldig gemaakt. Rusland. Nadere bijzonderheden omtrent den ramp met de i/Olegi, voorgevallen, melden het volgende: //Den 15 dezer is het Russische fregat //Oleg," van 54 stukken, deel uitmakende van een den vorigen dag uit Helsingfors uitgeloopen evolutie-smaldeel, bij het uitvoeren eener manoeuvre derwijze door den ram van het torenschip //Kreml," van 20 stukken, in den romp getroffen geworden, dat het na verloop van 15 minuten is beginnen te zinken, en weldra niets meer dan de toppen der masten van het vaartuig zigtbaar waren Gelukkig was het stil weder, zoodat de sloepen der overige schepen de bemanning, uit 413 matrozen en zeesoldaten en 32 officieren bestaande, te hulp zijn kunnen komen, en allen, op 16 schepelingen na, hebben kunnen redden.» Span j e. Alvorens de hoofdstad te verlaten heeft de minister van Oorlog Prim eene circulaire uitgevaardigd, gedagteekend den 24 Aug., waarin hij zegt: //Van de gewapende benden, die op onderscheidene punten des lands waren verschenen, is niets meer overig dan het droevige aandenken aan hare komst onder de bevolkingen die, de worstelingen en be roerten moede, niet anders begeeren dan rustig te leven in het genot van vrede en vooruitgang. Tot dien snellen en voldoenden afloop heeft de uitstekend goede geest der be volking bijgedragen, alsmede de ijver en het beleid van de burgerlijke en de militaire overheden en van de onder scheiden deelen der gewapende magt. Zijne Hoogheid de Regent gelast mij zijnen dank te betuigen aan alle die tot het herstel des vredes hebben bijgedragen, zich voorbehou dende belooningen toe te kennen aan hen die zich het meest onderscheiden hebben.» Griekenland. Griekenland, de schoone plek der klassieke oudheid, met zijne liefelijke, weelderige herinneringen, is door de struik- rooverij, die oude plaag des lands, volgens berigten van de //Indépendance Beige," weder zoo zeer geteisterd, dat de regeering besloten heeft al de beschikbare of dienstpligtige manschappen des legers tot bestrijding daarvan te bezigen. Het ergste is, dat de rooverbenden een groot deel der be volking tot medepligtigen schijnen te hebben. De //Henosis," het bekende vaartuig hetwelk de opstan delingen op Kreta zoo lang van leeftogt en ammunitie had voorzien en eindelijk aangehouden werd, is thans aan de Grieksche eigenaren teruggegeven. Hierin berust de Porte omdat vooraf in de uitspraak van den bevoegden regter de on wettigheid van het bedrijf der /Henosis» erkend is geworden. Amerika. De kleine stad Port Jervis is door een schrikkelijk drama in opschudding gebragt: Dezer dagen doorliep, op het oogenblik dat de winkels gesloten werden, een dronkaard al wankelend de straten, terwijl hij de voorbijgangers uit schold en bedreigde. Het was Warren Fellows, een man van losbandige zeden en een twistziek karakter. Toen hij door Frond-street ging, trad Fellows plotseling het speelgoed magazijn van de heeren Swinton Zn. binnen met die koppigheid, den dronkaaard eigen, en begint de tegen woordig zijnde personen te beleedigen. De eigenaar van het huis, de heer Swinton, vader, een reeds bejaard man, wil den dronkaard, dien hij niet kent, de deur uitzetten. Hij spreekt Fellows goedwillig aan en wil hem op die wijze het huis doen verlaten. Doch Fellows beweert dat hij is beleedigd; hij haalt een revolver uit den zak en lost een schot op den eigenaar van het huis. De kogel treft den ongelukkige in de borst en doet hem zieltogend op den vloer neder storten. Dit alles was in minder tijd gebeurd dan wij noodig hebben om dit te beschrijven. Niemand had er tusschen kunnen komen. Maar toen de man zielloos nederzonk, sprong de zoon woedend toe, vatte een bijl, welke juist onder zijn bereik was en gaf er den dronkaard zulke twee zware slagen op het hoofd mede, dat het bloed langs alle kanten uitspatte. Fellows loosde een heeschen zucht, wankelde en viel op den grond. Toen men hein opnam verkeerde hij in doodstrijd. In minder dan vijf minuten waren er dus twee moorden gepleegd, en dit door de schuld van een dronkaard, die het bewustzijn zijner daden niet had. //Moet men zich dan verwonderen, dat de Amerikanen er zoo op aandringen om den verkoop van sterke dranken te verbieden? Het is niet waarschijnlijk dat de heer James Swinton voor dit feit vervolgd zal worden. Er heeft op den spoorweg van Mexico naar Pachuca een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een waterhoos heeft in den weg een afgrond gemaakt, waarin de loco motief en de waggons, met 75 reizigers gestort zijn; 50 wer den gedood en 25 zwaar gewond. r j Ó/31-O'ZO'CO Vijf-en-Twintigjarige Ech.tvereeniging J. V A N VANS LOT L. D. D E" JONG. ij Helder, 2 September 1869. J Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. jf Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Heden beviel voorspoedig van een Zoon C. BRUIN, geliefde Echtgenoote van P. M. STIGGELBOUT, Genees-, Heel- en Verloskundige. Texel, 27 Augustus 1869.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3