1869. N°. 109. Vrijdag 10 September. 27 Jaargang. KENNISGEVING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. MINNE NLANlT" HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Ter voorkoming van verkeerd bezorgen van Brieven of Advertentiën, bestemd voor de Heldsrsche en IT"* Nieuwedieper Courant, maakt de Uitgever bet Publiek attent, dat de naam der Nieuwe Courant van den Helder, Nieuwedieji, Willemsoord, enz. in der tijd veranderd is in eenvoudig Hei.dersciie Courant, onder welk adres wij gewoonlijk onze Brieven ont vingen. Daarom verzoekt bij voortaan als adres te stellen: Bureau HELDERSCHE en NIEUWEDIEPER COURANT. A. A. BAKKER Cz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de begrooting der Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente, voor het dienstjaar 1870, gisteren aan den Gemeenteraad aangeboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 8 September 1869. L. VERHEY, Secretaris. Zifting van Dingsdag den 7 September 1869. Voorzitter de heer Burgemeester. Alle leden zijn tegenwoordig. De aanteekeniugen van het verhand elde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De onlangs herkozen en gekozen leden, de heeren de Breuk, de Lange, Boomsma, Braaksma en Hidde Bok, leggen in handen des Voorzitters de bij de wet voorgeschreven eeden, verklaring en belofte af en nemen, met gelukwenscliing door den Voorzitter, als raadsleden zitting. Daarop wordt aan de orde gesteld de benoeming van een Wethouder, tengevolge der periodieke aftreding als zoodanig van den heer Graat. De uitslag der stemming is deze: de heer Graat is herkozen met 15 stemmen; 1 stem is uitgebragt op den lieer Haagsma en 1 briefje is ingekomen in blanco. De heer Graat verklaart zich bereid de benoeming te aanvaarden, waarop de Voorzitter zijne ingenomenheid met deze herbenoeming betuigt. Ingevolge het voorschrift der gemeente-wet, geschiedt thans de aanbieding der begrooting voor het dienstjaar 1870. De totalen der verschillende hoofdstukken van deze begrooting zijn als volgt INKOMSTEN. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 18,335.31 II. Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen - 362.50 III. Opbrengsten v. belastingen en heffingen - 145,891.Ü5| IV. Ontvangsten van verschillenden aard - 1,445.- V. Buitengewone ontvangsten. - 500. Totaal ƒ161,533.87 UITGAVEN. I. Kosten het van huishoudelijk bestuur en andere kosten van het Dag. Best., enz., mitsgaders reis- en verblijfkosten 11,220. II. Kosten van invordering der Plaatselijke Belastingen en middelen en teruggave deswegens- 14,190. III. Kosten van het aanleggen en onderhou den van plaatselijke eigendommen en de deswegens verschuldigde lasten - 29,645. IV. Kosten der openbare veiligheid en brandweer. - 24,937. V. Kosten der plaatsel. gezondheids-politie - 120. VI. Kosten van het onderwijs en ter be vorderingvan kunsten en wetenschappen - 28,828. VII. Kosten van het Armwezen, mits gaders suhsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen - 31,800. VIII. Renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders alle verdere opeischbare schulden der gemeente - 6,300. IX. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende - 630. X. Buitengewone uitgaven v. allerlei aard - 11,410. XI. Onvoorziene uitgaven - 2,453.87 Totaal ƒ161,533.87. Tegelijk hiermede wordt ter tafel gebragt de begrooting voor het Algemeen Weeshuis, voor hetzelfde dienstjaar, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 14811.381, en die van het Burgerlijk Armbestuur, mede voor het jaar 1870, hebbende tot een gelijk bedrag van ontvangsten en uitgaven de som van 12,100. Tot het onderzoek dezer stukken splitst zich de Raad in drie afdeelingen, elk onder presidium van een der leden van het Dagelijkscli Bestuur, volgenderwijze lste afdeelingde heeren Berglmijs, Haagsma, Ilugenholtz, Jelgersma en Janzen. 2de de heeren Maalsteed, Werendlijn Smit, Zur Mühlen, de Breuk en van Kelckhoven. 3de i/ de heeren de Lange, Boomsma, Braaksma en Hidde Bok. De vergaderingen dezer afdeelingen worden bepaald op 13, 14 en 15 dezer. De heer de Breuk rigt tot den Voorzitter de vraag, of in deze begrooting der gemeente ook weder de verbruiks belastingen zijn opgenomen. De Voorzitter antAvoordt bevestigend, doch doet opmerken, dat de besluiten daartoe, om van kracht tezijn, de koninklijke goedkeuring behoeven. De heer de Breuk zegt, dat hij, na dit antwoord te hebben hekomen, voor het oogenblik afziet van zijn voornemen om daaromtrent een voorstel te doen, zich voorbehoudende later daarop terug te komen. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige vergadering ter tafel is gebragt eene mededeeling omtrent de opheffing van het kindergesticlit te Veenhuizen. Hij deelt thans nader mede, dat het Ilagel. Bestuur geïnformeerd heeft bij het Gemeentebestuur te Amsterdam, of aldaar ook gelegenheid bestond om de hier te huis behoorende kinderen gelijkelijk met die van Amsterdam te doen verplegen. Uit het daarop ontvangen antwoord bleek, dat de uit Veenhuizen terug- keerende kinderen in genoemde stad zullen worden uitbesteed. Burgemeester en Wethouders zullen dus ook hier moeten overgaan om de kinderen, die ten laste dezer gemeente zijn, bij particulieren te besteden, tenvijl een paar door hunne familie tegen eenige vergoeding zullen worden verpleegd en een, die reeds 17 jaren oud is, in staat zal zijn zelve in zijn onderhoud te voorzien. Er blijven op deze wijze 6a7 kinderen ter verzorging over. Voor kennisgeving worden verder aangenomen deze mede- deelingen a. dat in dit jaar de tienjarige volkstelling ook in deze gemeente moet plaats hebben; b. dat een dertigtal nieuwe uniformen voor de dienst doende schutterij, noodig geworden door de ligting van dit jaar, door het Dagel. Bestuur zijn aangeschaft geworden; en c. dat de minister van Binnenl. Zaken, ten gevolge van de uitgedrukte meening door de vergadering van HH. Inspecteurs van het Lager Onderwijs, het aan stellen van hulponderwijzeressen, inzonderheid voor het onderwijs aan kinderen van 6 tot 8 a 9 jaren, aanbeveelt. De Voorzitter brengt ter tafel een bij hem ingediend schriftelijk voorstel van den heer Berglmijs, strekkende otn te besluiten, dat de verordening op den afslag van visch in deze gemeente zal worden herzien en dat onmiddelijk worde overgegaan tot de benoeming eener commissie, belast met het voordragen der noodige wijzigingen in die verordening in eene volgende vergadering. De heer Berghuijs licht zijn voorstel nader toe. Hij wijst op de klagten, die er tegen de tegenwoordige wijze van verkoop en afslag worden in het midden gebragt. Hij deelt mede, dat hij elders zich bevindende, overal den ver koop van visch veel beter vond geregeld dan hier. Hij dringt zeer aan op Avijziging van de bestaande verordening, vooral ook omdat hier vaak een belangrijke hoeveelheid visch wordt aangebragt, sommige dagen tot eene waarde van f 3000 a 5000. Hij deelt mede, dat onderscheidene visscherlieden bij voorkeur niet hier hunne visch ter afslag brengen, alleen ten gevolge der ondoeltreffende bepalingen van het Reglement. De Voorzitter doet uitkomen, dat het Reglement, welks herziening door den heer Berghuijs wordt gewenscht, is een Voorloopig Reglement; maar dat hot evenwel deze verdienste heeft,dat het het eigendomsregt van den visseher ten volleeer- biedigt. Hem wordt in alle opzigten vrijheid gelaten; alleen als hij zijn visch wil doen afslaan, dan is hij ge bonden aan de bepalingen der verordening. De Voorzitter verklaart zich echter voor het voorstel van den heer Berghuijs, dat ook eenparig door de vergadering wordt aangenomen. Het voorstellen der noodige wijzigingen zal zijn opge dragen aan de Commissie voor de Plaatselijke Strafver ordeningen, bestaande uit den Voorzitter en de heeren de Breuk en Maalsteed, waaraan zal zijn toegevoegd de heer Berghuijs. Niemand der leden vraagt meer het woord. De vergadering wordt daarop door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 September. De meer of minder gunstige gezondheidstoestand van Keizer Napoleon III bevordert rijzing en daling der fondsen aan de beurs en maakt den inhoud uit der telegrammen en berigfen, die uit Parijs heinde en verre worden ver zonden. Men zegt, dat buitenlandsche speculanten in de laatste dagen de ongunstige berigten van 's Keizers toestand verspreid hebben, met het doel om daarvan voordeel te erlangen. Het officiële blad logenstraft die geruchten met do verzekering, dat de Keizer zeer wel is, dat hij iederen morgen zijne bezigheden als naar gewoonte opvat en dat de rhumatische aandoeningen volstrekt geen ernstige be zorgdheid behoeven op te wekken. Het weder schijnt echter wel veel invloed op het ligchaam des Keizers uit te oefenende aangename wending van het herfstweder heeft voor een paar dagen eene gunstige verandering tengevolge gehad. Napoleon heeft het voornemen opgevat om te Parijs terug te komen; nu wij dit schrijven heeft de Keizer welligt reeds aan zijn voornemen uitvoering gegeven. Het berigt der aanstaande komst van den monarch heeft weder eene belangrijke rijzing der fondsen op de beurs te Parijs te weeg gebragt. In Spanje houdt men dezer dagen groote opruiming van Carlisten. Zij worden verjaagd, gevangen genomen of komen tot onderwerping. Don Carlos moet zijne onderneming opgeven. Zij zal hem veel hebben gekost. Welligt beschuldigt hij de Spanjaarden, dat zij zijn streven in hun belang zoo weinig waardeeren. De Roomsch Catholieke aartsbisschoppen en bisschop pen van Ierland hebben dezer dagen, in eene algemeene vergadering, onder presidium van den kardinaal Cullen, een manifest opgemaakt ter zake van de onderwijs- en de land- quaestie. De gemengde scholen voor liooger- middelbaar- en lager- onderwijs worden in dit manifest ten hoogste afgekeurd en verklaard te zijn gevaarlijk voor het geloof en de ze delijkheid der R. C. jeugd. De geestelijkheid en de leeken der kerk worden uitgenoodigd en opgewekt om door alle constitutionele middelen het bestaan en de voortplanting van gemengde scholen tegen te gaan. Zij eischen, dat er eene R. C. universiteit in Ierland worde gevestigd, of dat anders de bestaande academiën toegankelijk gemaakt en verklaard worden voor Roomsch Catholieken. De bisschoppen en aartsbisschoppen dringen ook aan op eene hoogst wensche- lijke regeling der verhouding tusschen de pachters en de landeigenaars en drukken in 't algemeen hun vertrouwen uit, dat de heer Gladstone, het hoofd van het bewind, die reeds zooveel voor Ierland heeft gedaan, ook thans niet in gebreke zal blijven om aan de billijke verlangens van de Iersche Catholieken gehoor te verleenen. Heden maakt Zr. Ms. stoomfregat ,/van Wassenaer" een proeftogt. De zeildag is bepaald op 15 dezer. Zr. Ms. schroefstoomscliip /Citadel van Antwerpen" zal eerstdaags van hier naar 's Rijks werf te Amsterdam vertrekken om aldaar voor zoo verre gereed gemaakt te worden, dat, zoo noodig, deze bodem in weinige dagen zeil klaar kan zijn. De zeildag van Zr. Ms. stoomtransportscliip //Java" is bepaald op 15 October. Met ingang van 1°. September zijn bij het kader der dd. Artillerie-Schutterij alhier benoemdtot sergeant-majoor P. Cornelissen; en bevorderd: tot sergeant de korporaal C. Rijkers; tot fourier de korporaal A. Tegel; tot korpo raals de schutters D. van Zwijndrecht, J. H. Kater, J. C. Muller, A. Nicolai en J. Snooij. Bestuurderen en werkende leden van het gezelschap //Ernst en Scherts" alhier kwamen jl. Maandag avond in liet Heeren-Logement van den heer II. Lampe bijeen, ten einde op gepaste wijze afscheid te nemen van hun eerst daags van hier vertrekkend medelid, den heer B. Snooij. Het dejeuner dat den vertrekkende door zijne vrienden werd aangeboden, de opdragt van het eere-lidmaatschap des gezelschaps en de gehoudene toespraken getuigden van de vriendschap die den heer Snooij werd gewijd en van het belang, dat in hem als verdienstelijk werkend lid van dit gezelschap werd gesteld. Onderscheidene gelegenheden tot genot en ont spanning worden ons dezer dagen ter dezer plaatse aan geboden. Het verblijf alhier van het muziekkorps van het 7de regement infanterie, onder directie van den kapel meester F. W. Noot, opent onderscheidene gelegenheden tot genieten. D» concerten in Tivoii en Musis Sacrum lokten gisteren en eergisteren tal van bezoekers derwaarts en zeker hebben de allezins verdienstelijke uitvoeringen van dit korps bij velen den lust opgewekt om heden avond nog weder een bezoek aan Musis Sacrum te brengen. Heden morgen deed het bataillon infanterie, hier in garnizoen, een miiitaire marsch door de gemeente, voorafgegaan door het muziekkorps, dat herhaaldelijk zich langs den weg deed liooren. Hoe dikwijls worden de jongens op straat niet gewaar-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1