BUITENLAND. en daarmede aan Horst drie slagen toebragt, twee op het ligchaam en een, die heviger was dan de beide andere, op het hoofd; dat Horst onmiddelijk daarop ineenzakte, met het hoofd op zijde; dat zij hem naar de dorschschuur hebben gebragt, waar hij des nachts ten drie ure is overleden. Uit het rapport van geneeskundigen is gebleken, dat het aan Horst toegebragt geweld, op zich zelf, zonder bijkomende omstandigheden, absoluut doodelijk was. De beschuldigde, welke in zijne woonplaats gunstig bekend is, zal worden verdedigd door den hem toegevoegden advocaat mr. «T. J. W. Scholten. (Amst. Crt.) Men schrijft ons van West-Terschelling dd. 8 Sept. //Reeds spoedig is de waarheid bevestigd van hetgeen ik, in mijn vorig schrijven omtrent den toestand der naar Vlieland voerende Monnikensloot, gezegd heb. Zoo even deelt men mij namelijk mede, dat eene aldaar te huis behoorende tjalk, geladen met steen, bij het inzeilen der sloot aan den grond is geraakt en reeds spoedig daarna tot aan het dek onder het zand zat, zoodat het schip zeer zeker weg zal zijn." //In de gisteren alhier gelioudene raadsvergadering is her benoemd tot wethouder de heer G. de Boer Dz. en in de plaats van den heer II. Stobbe als zoodanig verkozen de lieer J. C. Kooiman." Het jaarlijksch feest te Schagen is jl. Donderdag door een groot aantal bezoekers uit den omtrek bezocht. Acht paarden dongen bij de harddraverij naar den prijs, die behaald werd door den blaauwe bles Wisse, van den heer G. Barendrecht, van Barcndrecht en de premie door de bruine bles Snip, van J. Waal, van Spanbroek. De zang uitvoeringen der liedertafels des namiddags in de kerk waren niet onverdienstelijk; het vuurwerk, des avonds ten 9 ure, aangestaard door eene onafzienbare menschenmassa, die over het prachtig effect der verschillende nommers eenstem mig waren in hun gunstig oordeelde bals in de verschillende inrigtingen van uitspanning; ziedaar in hoofdzaak genoemd de aard en volgorde der verschillende feestelijkheden. De Dam te Amsterdam is de laatste drie dagen het tooneel geweest van onstuimige bewegingen. Jl. Dingsdag middag is een man gearresteerd, die te veel het terrein van het Koninklijk paleis naderde en zich na waarschuwing niet schijnt verwijderd te willen hebben. Dit heeft aan leiding gegeven tot zamenscholingen, die Woensdag avond dermate zich herhaalden, dat cavallorie den Dam bezet heeft. Het stilstaan is verboden en van tijd tot tijd wordt het teiTein door huzaren schoon geveegd. Donderdag avond heeft er herhaling plaats gehad van den oploop en wederom is er cavallerie aangerukt. Er worden van tijd tot tijd charges gedaan en enkele arrestatiën van onwilligen. De burgemeester heeft het publiek tot rust vermaand. In de vorige week werd te Amsterdam een persoon, krachtens bevel der regtbank, gevangen genomen, verdacht van, nu circa 5 jaren geleden, moedwillig brand te hebben gesticht in een onbewoond gebouw buiten de Willemspoort, nabij de Wester-begraafplaats aldaar. De toen te dier zake genomen informatiën leverden geen genoegzamen grond op om hem te dier zake verder te vervolgen. Sedert schijnen verklaringen van personen omtrent die misdaad aan het licht gekomen te zijn, welke men toen niet kende en waar door de instructie weder geopend en de verdachte gear resteerd is. J1. Vrijdag nacht, circa 1 ure, ontstond er te Zaandam brand in een klein perceeltje aan do westzijde dier stad; daar de vlammen zich zeer spoedig aan de overstaande gebouwen mededeelden en waaraan ook eene verwerij niet gering voedsel verschafte, zijn vijf gebouwen totaal afge brand en enkele zwaar of ligt beschadigd. Door de werking van een twintigtal spuiten, was men den brand te 5 ure meester. Onder de leden van het statistisch-congres te 's Hage( zijn o. a. prof. de Cossa van de hoogeschool te Pavia en de hoer Chadwick, gedelegeerde van Engeland, belast met het onderzoek van ons volksonderwijs. Met den inspecteur van het lager onderwijs bezochten de beide hoeren de armen scholen te 's Hage; toen de onderwijzer een blinde kaart van Italië ontrolde, vroeg prof. de Cossa, of hij de kinderen mogt ondervragen, daar hij wel enkele woorden Hollandsch kende. Werkelijk examineerde nu een Italiaanseh lioog- leeraar de Haagsche armen-kinderen over de Italiaansche aardrijkskunde. Te Hillegersberg is de tongblaar onder het rundvee uitgebroken. Vele kalveren, die de melk hebben gedronken van aan die ziekte lijdend vee, sterven. (N. R. C.) Als eene bijzonderheid mag vermeld worden, dat bij den landbouwer Jan Boer, te Berg-Ambacht, eene zeug van 19 biggen is verlost, van welke zij er 17 inliet leven beeft behou den, welke nu reeds 6 weken oud zijn, en er kapitaal uitzien. Het mag wel een zeldzaamheid genoemd worden, wanneer men, na een reeks van jaren, voor een paard dezelfde som bedingt, welke men er vroeger voor heeft gegeven. Dit had dezer dagen te Zuidbroek, gemeente Berg-Ambaclit evenwel plaats. Door Andries van der Lit, werd namelijk een paard van ongeveer 30 jaar oud, dat hij voor 25 jaar tegen 50 gulden kocht, aan den vorigen eigenaar tegen denzelfden prijs terug ver kocht. De prijs der paarden is dan ook sinds die jaren, enorm gestegen, Te Amersfoort is den 9 dezer een paartje in den echt getreden; waarvan de man is 72 en de vrouw 65, dus een gecombineerd getal van 137 jaren. In de nabijheid van Nisse (Zuid-Beveland) had den 7 dezer een droevig ongeval plaats. Een rijtuig, beladen met mensclien, die de Gocssche kermis bezocht hadden en te Ellewoutsdijk te huis behoorden, keerden des nachts huiswaarts. Omstreeks middernacht geraakten de paarden op hol, met het gevolg, dat de vrouw van den logement houder L., die vooraan zat, uit het rijtuig viel en tegen een boom te land kwam, het welk onmiddelijk den dood ten gevolge had. De paarden holden door, tot dat zij een eind verder tegen een boom stieteneen der paarden stortte den dijk af; overigens bekwam men geen letsel. Zoo werd de kermisvreugde in een oogenblik door diepen rouw vervangen. In de vorige week wilde een boer te Almelo met het spoor een reisje doen. Niettegenstaande het oogenblik van vertrek was aangebroken, scheen hij nog geen haast te maken, om plaats te nemen, toen op eens het sein ge geven werd. Ons boertje van meening, dat men wel op hem zou wachten, zei zeer bedaard: //Fluit maar; ik heb het kaartje in mijn zak." Doch hij stond niet weinig ver slagen, toen hij merkte dat de trein voortstoomde, zonder zich aan zijn kaartje te storen. Jl. Dingsdag nacht is te Sneck, uit de Lemmer ge vankelijk binnengebragt zekere D. van Amsterdam. Ge noemde persoon was matroos op een vaartuig, dat gereed lag te vertrekken, en nog even aan den wal gegaan om schoon linnengoed te halen. Hij heeft zich echter door de kermisvreugde laten verleiden en kwam vrij beschonken aan boord terug. De broeder des schippers ried dezen daarop aan zulk een knecht niet op reis meê te nemen, hetgeen een woordenwisseling tengevolge had, die zoo hoog liep, dat de knecht in woede ontstoken, met een handspaak zijn schipper eene gevaarlijke wonde toebragt, waaraan deze, zoo als het gerucht hier loopt, reeds overleden is. Nadere bijzonderheden ontbreken tot nog toe, daar het geregt nog niet is teruggekeerd. Te Meppel en te Ruinerwold heerschen de mazelen, in laatstgenoemde gemeente zijn zelfs zoo veel lijders, dat de onderwijzer er geen school kan houden. Men schrijft aan het //Algemeen Dagblad" uit Har- lingen //Er is dezer dagen veel geschreven over een congres of, wil men liever, eenvoudig over eene bijeenkomst van dagbl ad-redacteurs t Denkbeeld heeft veel goeds, maar of het is te verwe zenlijken zal moeite kosten. //De personen niet de aard der verschillende dagbladen leveren een beletsel, 't Zou er mee gaan als in een //na-nut//, waar mevrouw A niet zitten wil naast mevrouw B, en waar bijna al de mevrouwen zich op distantie houden van de jufvrouwen. Dat wil niemand hard-op zeggen, maar die er zoo over denkt, bestrijdt, onder een voorwendsel, het plan, of zou, als het er toe kwam, zich niet aanmelden, of iets anders voorgeven en 't huis blijven. //Die nergens niet gaarne wezen wil ontdekt, met Salomo's luiaard, al ligt een leeuw op den weg. //Hier zijn er, die als een Nederlandsch congres nog tot de vrome wenschen mogt blijven belmoren, een begin wil len, maken met een congresje van redacteurs uit Groningen, Friesland en Drenthe. Ook Overijssel zou kunnen mee doen als er de inclinatie niet te sterk zuidelijk is. In het //Utr. Dagblad" komt een schrijven voor van de heeren Harting, waarin verzekerd wordt, dat het ge opperde plan tot oprigting van een schoolverbond reeds zooveel deelneming en dat wel bij personen van de meest verschillende partijen en gezindheden vindt, dat men aan het welslagen niet meer behoeft te twijfelen. Ter beant woording van sommiger bezwaren en wantrouwen stellen de ontwerpers nogmaals deze beginselen op den vooi'grond 1. Het schoolverbond heeft uitsluitend ten doel het bezoek der scholen, waar lager onderwijs gegeven wordt, door alle gepaste middelen te bevorderen. 2. Het schoolverbond onthoudt zich zorgvuldig van al wat de godsdienstige meeuingen van dezen of genen krenken kan. Ten slotte geven de ontwerpers te kennen, dat om ver schillende redenen de dag van zamenkomst is uitgesteld tot Woensdag 25 October e. k., en verzoeken allen, die haar wenschen bij te wonen, hun daarvan zoo mogelijk voor het einde dezer maand berigt te geven. De //Gelderlander" een Ultramontaansch blad begint aldus een hoofdartikel: i/IIet mag niet onopgemerkt worden gelaten, dat de meeste ijveraars voor de afschaffing der doodstraf liberalen zijn en daaronder soms liberalen, wien, als de wetten van hun land op hen streng waren toegepast; de levensdraad reeds lang zou zijn afgeknipt." Een neger op het eiland Trinidad heeft een spraak kunst geschreven voor de West Indische Kreolentaal. In dat werk komen o. a. de volgende spreekworden voor «In het oog van den haan heeft een wurm altijd ongelijk-" //De schoenen alleen weten of er gaten in de kousenzijn." „Lee- lijk beest, zegt men tot den hondachter zijnen rug; wie voor hem staat zegt: mijnheer de hond Omtrent den neef van Napoleon III lezen wij het volgende „Ik heb Prins Napoleon maar eens in mijn leven gezien. Zijn hoofd is dat van Napoleon I in de laatste jaren van diens leven. Hij heeft niets van dat fijne, diepdenkende, ambitieuse gelaat van den eersten consul. Maar de volle wangen, het kort gesneden haar, het breede voor hoofd van den man, wien het leven toelacht. Toch ligt er iets van den overheerscher in dit gelaat, als hij kalm en bezadigd is. Maar dit gebeurt Prins Napoleon niet altoos. Het standbeeld wordt weer spoedig mensch, in de marmeren trekken komt bloed en leven, zoo als bij de Galathea van den beeldhouwer der oudheid. De Prins staat op. Hij zal spreken. Dadelijk drukt hij zijn glaasje tegen zijn regter oog om zijne toehoorders beter te kunnen overzien en te herkennen. Hij verbergt, op de wijze van de onderofficieren der kavallerie, een zijner handen in zijn wijden broekzak, als of zij ten gunste der andere, volslagen afstand deed.... van de magt der gebaren! De vrij gebleven hand, wijst aan, interpelleert en valt met kracht neder op het spreekgestoelte. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luitenant-generaal W. J. Knoop, bevelhebber in de 2de militaire I afdeeling, is eervol uit die betrekking ontheven en op non-activiteit gesteld, terwijl hein 's Konings tevredenheid en dank betuigd wordt voor de vele en gewigtige diensten door hem tot dusver bewezen. Bij den grootcn staf van het leger is benoemd tot generaal-majoor i en bevelhebber in de tweede militaire afdeeling de kolonel W. K. J. baron van Dedem, eomm. van het reg. huzaren. Bij het wapen der infanterie is benoemd: bjj het 7de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), de 2de luit. A. J. A. A. Rothpletz, van het korps. De 1ste luit. M. Riegen, van het 7de reg. is op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De navolgende officieren, enz. worden geplaatst, als: met 26 Sept. a. s.op het transportschip met stoomvermogen Java, de luit. ter zee 1ste kl. M. O. de Kanter; op het wachtschip te Hellevoet- sluis, de luit. ter zee 1ste kl. W. F. H. Cramer, als 1ste officier; en met 6 Oct. daaraanvolgende: op het transportschip met stoom vermogen Java, de luits. ter zee 1ste kl. C. A. W. Halverhout, J. Spanjaard, G. Kruijs en W. van Oorschot; de luits. ter zee 2de kl. J. J. Stooker. R. Wijmans, E. Siinon van der Aa, C. J. Marinkelle, P. Holtzapffel en B. T. W. van Hasselt; de adelborsten 1ste kl. W. H. van Braam, M. J. P. Westveer, L. G. Koster en H. van der Sande; de off. van adin. 3de kl. H. Kits van Heijningen, F. D. Clarkson en F. 11. A. Pool; de adj.-adm. D. J. van Oosterzee; de scheepsklerken W. A. van Ouwerkerk, K. J. van den Busschc en F. Lensing; op het wachtschip te Ilellevoetsluis, de luits. ter zee lste kl. G. Doorman en D. J. A. D. van den Steen; op het wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2de kl. J. Schouw Sant voort; op den monitor Heiligerlee, de luits. ter zee 2de kl. P. M. W. T. Kraijenhoft' van de Leur en C. Hoffmann; op deu monitor de Tijger, de luit. ter zee 2de kl. J. Haremaker; en op het ramschip de Buffel, de luit. ter zee 2de kl. F. J. Beekman. De luit. ter zee lste kl. G. F. Servatius, de luit. ter zee 2de kl. J. W. F. ridder Hiujssen van Kattendijke en de off. van adm. 2de kl. J. A. Kruijt, laatst behoord hebbeude tot het escader in Oost-Indie, en vandaar respect, den öden, 3deu en lsten dezer maand in Neder- i land teruggekeerd, worden met die datums op non-activiteit gebragt. De luit. ter zee lste kl. jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt is met den 11 dezer benoemd tot adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik. Itelgië, Een ongehoord feit heeft jl. Zondag te Elsene plaats gehad. Jongens vermaakten zich met wat zij gendarmspel noemen. Zij bonden armen en beenen van een kleinen jongen, zoon van eenen varkenslagter zamen; legden hem op eenen hoop stroo, en om het spel te volmaken, staken zij het stroo in brand. Toen zij de vlammen zagen op stijgen en het noodgeschrei hoorden van het kind, namen zij de vlugt. Bij geluk waren er voorbijgangers die, het geschreeuw hoorende, het ongelukkig slagtoffer verlostten en bij zijne ouders bragten. Het kind is tengevolge zijner bekomene brandwonden onder de verschrikkelijkste pijnen j overleden. Het is onbegrijpelijk dat dergelijke feiten kunnen voor vallen, op klaarlichten dag, en wel in de onmiddelijke nabijheid van het gemeentehuis, in eene plaats van 25,000 zielen, zonder dat er de politie tusschen is gekomen. De schuldigen zullen niet zonder de noodige straf vrij komen. Frankrijk. De Madridsche correspondent van den Parijschen „Con- stitutionnel" zegt in een schrijven van den 6 dezer, dat de jongste berigten uit Cuba schier geen hoop meer op duurzaam herstel van het Spaansche gezag laten bestaan. Zijns oordeels zou Spanje zich dienen te haasten, die kolonie tegen vergoeding af te staan, dewijl het ze anders weldra zonder vergoeding zou verliezen. De Parijsche tabaksverkoopers schijnen het er tegen woordig op toe te leggen de vreemdst mogelijke combinatiën en contrasten voor hunne deuren te plaatsen, met de pijp, de sigaar, of de snuifdoos in de hand. Zoo ziet men bijv. bij den een: een beroemden domkop en een minister of iemand die op het punt staat het te worden; bij den ander een dikken geldman en eene brandmagere danseres madlle Theresa en een monnik, of Veuillot en een zouaaf; dan weêr den Groothertog en de Groothertogin van Gerolstein, Bismarck en Oftënbach, enz. Engeland. In deze maand is het een soort van schande, om in Londen gezien te worden. Iedereen is op reis, op de jagt, of uit zeilen, en zij die in Londen moeten blijven, en toch het air willen aannemen tot de „upper ten thousand" te belmoren, leven in hunne achterkamers, dateeren hunne brieven uit Zwitserland of de Schotsche Hooglanden, en om niet ontdekt te worden, gaan zij slechts uit, als het schemert en sluipen als misdadigers langs de huizen. De dagbladen schrijven op zulk een lusteloozen toon, alsof zij denken „niemand leest ons." I> u i t s c li 1 a n d. Het Berlijnsch Medisch Genootschap heeft eene petitie aan den Rijksdag gerigt, waarin het o. a. de opheffing van het verbod der kwakzalverij voor den geheelen Noord- Duitschenhond verzoekt, omdat daarmede de bescherming der openbare gezondheid toch niet bereikt wordt, en zulk een verbod een nuttelooze inbreuk is op de handelsvrijheid. Het Carmelieter-nonnen-klooster te Krakau heeft aan zegging ontvangen, dat de subsidie van staatswege, welke 1800 ff. bedroeg, met 1 October a. s. ophoudt. De anti- clericale partij in Oostenrijk zal zich zonder twijfel daar over verheugen, maar de tegenpartij zal welligt en niet zonder grond aanmerken, dat deze handelwijze op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2