BUITENLA N~ïh~ Weerkundige Waarnemingen te Helder, welgekleede heer borg die in zijn zakboekje, knoopte zijn jas digt, streek zijn hoed glad met zijne elleboog en zeide, „goeden nacht, mijnheer!" „Een oogenblikriep Jerry. „Gij hebt mij nog niet betaald voor 't gebruik van het paard mijnheer" „Betaald! Gebruik! Paard! Wat paard?" gaf de welgekleede heer verwonderd ten antwoord. „Wel, het paard dat gij den geheelen dag gebruikt hebt," antwoordde Jerry. „Mijn goede man," zei de welgekleede heer met een medelijdend glimlachje, „ik heb immers met mijn eigen paard gereden. Ik heb heden morgen het paard, rijtuig en verder toebehooren voor den door u gestelden prijs gekocht en gij hebt zelve verklaard dat alles evenveel waard is als dezen morgen en dus weder van mij gekocht. Mij dunkt, mijnheerdat alles naar regt en billijkheid is toegegaan. Zijt gij van een ander gevoelen, vervoeg u dan bij de regterlijke magt. Goeden nacht, mijnheer!" De welgekleede heer vertrok en liet den ouden stalhouder verbluft achter. Jerry had zich altijd gevleid dat hij geheel doorslepen was in alle streken en listen, op de stalhouderij betrekking hebbende, maar nu moest hij toch erkennen, dat hij gefopt was en dat hij zijn meester gevonden had. België. Prins Napoleon is jl. Dingsdag te Brussel aangekomen en heeft het slagveld van "VVaterloo bezocht, vergezeld van de lieeren de Laguéronnière, Larontière en Pisani. Gisteren zou de Prins een bezoek brengen aan Ligny en te Charleroi overnachten; heden zou hij naar Rijssel vertrekken. Naar men zegt, heeft deze reis geene de minste staatkundige beteek enis. F r a nk r k. Dr. K. geeft in den „Réveil" een consult, waarvan de conclusie is: dat Napoleon III lijdt aan een fongus de la vessie, of zwamachtig gezwel aan de blaas. Dr. K. moet een geneesheer zijn, die den lijder vroeger onder behandeling heeft gehad. Hoe het zij, iedere schok en stooting, zelfs van de zachte kussens van een speciaal met het oog op zijne ziekte gemaakt rijtuig, veroorzaken hem hevige pijnen, zoodat hij zich zoo weinig mogelijk per as mag verplaatsen. De commandant van het kamp te Chalons, de generaal Bourbaki, heeft in eene dagorder het volgende telegram van den Keizer ter kennis zijner onderhebbenden gebragt: „Ik had het voornemen om mij morgen naar Chalons te begeven; maar de geneesheeren verzetten zich nog daartegen. Der halve zie ik mij genoodzaakt mijn plan op te geven. Ge lief de onder uwe bevelen staande troepen er mijn leedwezen over te betuigen, dat ik mij buiten staat zie gesteld om hun mijne tevredenheid en mijne sympathie te komen be tuigen.» De generaal maakt te gelijker tijd het antwoord bekend, hetwelk hij op dat berigt uit naam der troepen gegeven heeft, en hetwelk, nevens den wenscli voor 's Keizers herstel, de betuiging van trouw en verknochtheid des legers aan den Keizer, de Keizerin en den keizerlijken Prins behelst. Volgens een verhaal van den „Moniteur,/ is op de reis der Keizerin van Frankrijk het volgende incident voorgevallen: Terwijl de trein in pijlsnelle vaart zestig mijlen per uur aflegde, stond hij plotseling stil en kwamen de spoorwegbeambten zeer ontsteld naar den vorstelijken wagen, om te zien wat er gaande was. Er was echter niets gaande, maar de Kroonprius had in zijne onbezonnen heid voor de grap gedrukt op den knop waarmede het alarmsein wordt gegeven. Dit was een gevaarlijk spelletje geweest. Het Parijsche dagblad „la Liberté» verzekert, dat Don Carlos te Parijs teruggekomen is. „L'Opinion Nationale» maakt een besluit of adres van eenige te Londen zich ophoudende Noord-Amerikanen openbaar, waarbij zij, naar aanleiding van de door Prins Napoleon in den Senaat gehoudene rede, en meer bepaald van eene daarin op de democratische instellingen van het gouvernement der Unie gehouden lofspraak, „uit naam hunner Noord-Amerikaansche medeburgers,» hulde aan dien Prins toebrengen, en wenschen uiten voor de weder opneming van Frankrijk in de rij van de meest vrije volken der wereld. Zij prijzen het zeer in den Prins, dat hij, ondanks het teedere en moeijelijke zijner positie, niet heeft geschroomd de zaak der vrijheid en de aanspraak der Fransche burgers, op het terug erlangen hunner regten nadrukkelijk in bescherming te nemen. In een kleederen-magazijn te Parijs kan men zich tegen de volgende spotprijzen een geheel stel nieuwe kleedereu doen aanmeten: 1. Een jas, vorm en snid naar believen, frs. 1.55; 2. een pantalon, idem idem, frs. 0.95; 3. een vest, fantaisie, piqué of van gewone stof, frs. 0.75; 4. een hemd van goed katoen frs. 0.90; 5. een pet of een hoed frs. 0.25; 6. een das (soie nouveauté) frs. 0.05; 7. een paar kousen van ongebleekt katoen frs. 0.258. een paar schoenen frs. 0.25te zamen frs. 4.95. Men steekt zich derhalve geheel in de kleêren voor frs. 4.95 of 2.35. De „Moniteur» verhaalt, dat een manspersoon voor het hek van het park te St. Cloud verschenen is om zich naar den Keizer te begeven. Toen een der bedienden hem verzocht zijne boodschap aan den portier mede te deelen, weigerde deze daaraan te voldoen. Het gevolg hiervan was, dat de schildwacht den vreemdeling wilde aanhouden. De laatste, die niet daarvoor was gekomen, greep toen een handvol zand, wierp hiermede naar den schildwacht en zette het toen op een loopen. Eenige gendarmes achterhaalden hein echter. „Ik wil den Keizer zien,» schreeuwde hij, „al vier jaren lang ben ik er op uit om hem twee woorden te zeggen. Laat mij den Keizer slechts 2 woorden zeggen.» Nadat hij bij den commissaris van politie was gebragt, ont dekte men dat de man krankzinnig was, en uit een krank zinnigen-gesticht was ontvlugt. Eenige dagen geleden heeft men bij Joinville-le-Pont uit de Manie opgehaald het lijk van een 25jarig jongman, bij wien men een hermetisch gesloten koker vond, bevattende verschillende papieren, op één waarvan de volgende zonder linge verklaring geschreven was: „Waarde ouders, schrijft mijn dood niet toe aan zelfmoord. Heden avond op de kade wandelend, gleed mijn voet uit, ik viel in de rivier, en ondanks alle aangewende pogingen, vond ik een jammer lijken dood. Wat mij het meest verdriet bij dit ongeval, is dat men toch aan zelfmoord zal blijven gelooven en dat de kerk mij hare gebeden zal weigeren. Vaartwel, lieve ouders, vaartwel, tot wederziens in eene betere wereld. V....» In het zuiden van Frankrijk verwekt een reusachtige druiventros tegenwoordig veel opspraak. Hij heeft eene lengte van 1.3 el en eene breedte van 0.95 el. Engeland. Lady Palmerston, de weduwe van den grooten staats man, is jl. Zaturdag ochtend ten half acht ure overleden in den ouderdom van 82 jaren. In warme bewoordingen brengen de bladen hunne hulde aan de vele verdiensten dezer vrouw. De gezondheid van den heer Gladstone schijnt ernsti ger geschokt te zijn, dan men aanvankelijk dacht. Nog altijd bevindt de Premier zich onder geneeskundige behan deling, terwijl hij zich geheel aan de werkzaamheden moet onttrekken. In de „Daily Telegraph» komt het volgende berigt voor uit Carrickmacross, graafschap Monaghan (Ierland). Een Protestantsch landbouwer lag met zijne geheele familie ziek te bed en zijn te velde staand koren, dat hij niet kon maaijen, dreigde bij verandering van weêr te bederven. Jl. Zondag wees de pastoor van de plaats in zijn preek er op, dat het een daad van Christelijke liefde zou zijn, als zijne toehoorders den oogst van den ongelukkigen nabuur voor hem behielden, en na afloop van de dienst begaven zich een honderdtal Catholieken naar het veld en besteedden den Zondag middag om het graan van den Protestant te maaijen en aan schoven te zetten. Het ge drag van dezen geestelijke en van zijne gemeente, in een land, waar de belijders van verschillende godsdiensten zoo vijandig tegenover elkander staan, en waar vaak de Pro- testantsclie ijveraars de Catholieken maar al te zeer ver bitteren, is boven allen lof verheven. De berigten uit Britsch Indië van 17 Aug. melden als een feit zonder voorbeeld, dat een inlandsch vorst, de maharajah van Jeypore, tot lid van den Wetgevenden Raad van Indië benoemd is, en dat die benoeming alge- meenen bijval bij het publiek heeft gevonden. Deze vorst staat bekend als een kundig man, die zijn eigen gebied, onder het Britsch oppergezag, met oordeel bestuurt; hij had laatstelijk weder getoond boven de vooroordeelen der inlandsche bevolking verheven te zijn, en wel door een bal ter eere van den gouverneur-generaal te geven en daarop zelf te dansen. D u i t s c h 1 a li d. Het Humboldt-feest te Berlijn heeft den 14 dezer onder voortdurende regenbuijen een aanvang genomen. Het Park, dat den naam van den grooten natuuronderzoeker zal dra gen, was met bloemen en vlaggen versierd, en voor het spreekgestoelte prijkte zijne buste. Ook het huis, waar Humboldt gestorven is, was versierd. De burgemeester van Berlijn, de heer Seydel, heeft de feestrede gehouden, waarin hij wees op Humboldt's verdiensten voor de natuur wetenschap en zijn onvermoeid streven om het welzijn des volks te behartigen. Daarna werd de eerste steen gelegd van het gebouw, aan de bevordering en verspreiding van kennis der natuur gewijd. Verschillende geleerde genoot schappen en vereenigingen waren vertegenwoordigd. Het feest werd besloten met eene uitvoering van verschillende zangvereenigingen. Bij deze gelegenheid heeft een nicht van den grooten natuuronderzoeker, die door naaiwerk in haar sober onder houd moest voorzien, een jaarlijksch pensioen van den gemeenteraad ontvangen. Dit zal haar niet te onpas komen, want zij is reeds 68 jaar oud. Had men dat feest maar vroeger bedacht De Provincial-Correspondenz behelst het berigt, dat, volgens de mededeelingen uit de provinciën, de veeziekte binnen het gebied van den Pruissisclien staat zonder twijfel als geweken mag beschouwd worden. Te Hamburg hebben de arbeiders der beide Lauen- steinsche fabrieken dezer dagen op die gebouwen een aanval gedaan, die met algeheele verwoesting is geëindigd. Er is hevig gevochten, alle instrumenten zijn vernield en acht mannen zijn in het hospitaal opgenomen. Ook het logement van den heer Schneider, die arbeiders uit Zweden had laten komen, is in een puinhoop verkeerd. De directeur is in de duisternis ontsnapt. Geheel Hamburg is in rep en roer. De politie wist van niets en vertoonde zich eerst, toen alles was afgeloopenthans bewaakt zij de puinhoopen. Algemeen vreest men, dat Pruissische troepen de stad zullen bezetten. In den nacht van 9 op 10 September is wederom eene poging tot oproer gedaan, maar door de politie, die van hare wapenen gebruik maakte, gelukkig gestuit. Zwitserland. Te Ragatz heeft een wedren plaats gehad tusschen twee personen, de een op een vélocipède of wieier, de ander op een ezel; de laatste heeft de overwinning behaald. Op Dingsdag den 14 dezer werd te Lausanne het congres geopend van de Ligue de la Paix et de la Liberté. Victor Hugo heeft zich bereid verklaard den hem aange boden zetel van eere-president te bekleeden en geeft van dit zijn besluit in het volgend schrijven aan den heer Jules Barni kennis. Brussel. Medeburgers van de Yereenigde Staten van Europa. Staat mij toe u aldus te noemen; want het federaal gemeenebest voor Europa bestaat al reeds zoo niet feitelijk, dan toch regtens. Gij, burgers van die groote republiek der toekomst, kunt en zult haar door uwe éénheid tot stand brengen. In uw geslacht heeft zij hare eerste wortels geschoten. Gij hebt mij het eere-presidium van uw Congres opge dragen. Die onderscheiding treft en vleit mij. Want uw congres is meer dan een bijeenkomst, waar wetenschap, geest en talent om de palm wedijveren. Uw congres heeft zich tot roeping gesteld de wetten der toekomst te redigeeren. Yan nu af aan legt gij de getuigenis af: dat oorlog slecht isdat moord, ook onder den mantel van krijgsroem en militair praalvertoon, infaam is; dat menschen- bloed kostbaar, en het leven heilig is. Ik durf, helaas 1 niet ontkennen, dat een laatste oorlog mij onvermijdelijk toeschijnt. Een groote, algemeene oorlog; en haar doel de verovering der vrijheid. Vrijheid! Dat woord sluit in 's mensclien eerste behoefte, zijn eerste regt, zijn eersten pligt. De beschaving werkt gaandeweg mede tot éénheid: éénheid van taal, van maten, gewigten en munten; zij lost de natiën op in de grootste, volmaakste éénheid: de éénheid van het inenschdom. Vereenvoudiging is het synoniem van éénheid, gelijk omloop het synoniem is van rijkdom, leven. Grenzen en afbakingen nu, zijn zoo veel dammen tegen den stroom van éénheid en vrijheid. Immers, wat is een grens anders dan een band, een beperking? Verbreekt dien band, wischt de grenslijn uit, zendt den soldaat, den doua nier naar huis in één woordweest vrij 1 en de vrede is verzekerd. Ja vrede voortaan! Ééns voor immer: onschendbare vrede! En regeling van den arbeid, van vraag en aanbod, van voortbrengst en verbruik! Evenwigt in het gemeen schappelijk streven, tusschen behoefte en industrie, tusschen de eb en den vloed der denkbeelden! Wie heeft er belang bij grensscheidingen? De vorsten. „Verdeelen om te heerschen,» is hun motto. Op grenzen moeten schilderhuizen staan, en daarin soldaten. Dan klinkt het„on ne passé pas» dat wachtwoord van al wat privilegie, verbod, tyrannie ademt. Uit die grens, dat schilderhuisje, dien soldaat, spruit al het onheil der mensclilieid voort. De vorst, als staande boven en buiten zijn raedemenschen, heeft, om zich te verdedigen, den soldaat noodig; de soldaat moet, op zijn beurt, eer en voordeel zoeken in moorden. Wat zijn vorsten zonder legers, wat legers zonder oorlog? Geen hunner heeft raison d'être zonder de beide anderen. Is het niet vreemd, dat de eene mensch zich laat gebruiken om den ander te dooden, zonder te weten waarom! Hierin schuilt de kunst der despoten: het volk zóódanig te splitsen, dat de eene helft de andere onderdrukke. Tot oorlogvoeren kunnen honderd voorwendsels gevonden worden; doch de ware, éénige oorzaak van den oorlog, ligt in het leger. Doe het leger te niet en gij brengt den oorlog den genadestoot toe. Doch hoe zich van dat leger te ontdoen? eenvoudig door de magt, het despotisme omver te werpen, waaraan het leger zijn bestaan heeft te danken. Merkt op, hoe alles aanéénhangtl Rukt met den wortel alle instellingen uit, die ten uwen koste groeijen en bloeijen? Civiele lijsten, hoogbetaalde nietsdoeners, bezol digde geestelijken, adelijke sinécuren, staande legers schaft ze af en gij maakt Europa jaarlijks met 10 milli- arden rijker, die strekken kunnen om de ellende van duizenden te lenigen. Zulk een vereenvoudiging echter valt niet in der vorsten smaak. Van daar die wouden van bajonnetten. Op dit punt zijn het alle vorsten eens"vereeuwiging van den oorlog. Men zou meenen, dat zij onderling twisten; maar neen, zij helpen elkander. De soldaat moet immers leven. Hoe zou men anders den oorlog in stand houden? Hoe, zonder den oorlog, het despotisme? Die logica is even juist als afschuwelijk. Allen die het zwaard voeren dragen bij tot eenzelfde doeltot de dienstbaarmaking van het inenschdom. Laat ons dan moedig ook ons doel te gemoet treden, hetwelk daarin bestaat: den soldaat tot burger te her scheppen. Zal eenmaal die herschepping hebben plaats gehad, zal eenmaal de burger niet langer het schrikbeeld tegenover zich zien van den broeder, die gewapend gereed staat om hem te dooden bij de eerste wenk van den des poot, dan zal het volk één wezen, in den waren zin. Harmonie en Arbeid zullen de woorden zijn, die de be schaving in haar vaandel zal voeren; en, gelijk er licht straalt uit de zon, zoo zal er Vrede uit voortkomen en Vrijheid. Verlossing! zij onze leuze. Van haar alleen verwachten we heil. Burgers en broeders! ik zeg u mijn dank en betuig u mijn hartelijke adhaesie. Victor Hugo. (N. Rott. Crt.) Spanje. De generaal Prim heeft den 14 dezer een telegram naar Madrid gezonden, waarbij hij, daar geene opoffering moet worden ontzien, ten einde de eer van Spanje te handhaven en den opstand op het eiland Cuba te onderdrukken, het bevel geeft om, in afwachting van zijne terugkomst, ijverig met de wapeningen voort te gaan. door den Heer T. C. VAN DER STERR. Septemb.j Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. VochtighJ procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. Golvend. 15 12 wzw. 7k. 750.56- 9.45 17.0 0.0 0.81 Hol in zee 16 8 zw. 28 744.28-15.74 15.2 j-0.4 0.89 Holwater 16 12 w. 40„ 745.10-14.92 14.8 -2.0 0.88 Weersgesteldheid: 15 Sept. 12 u. Ligtbewolkt, helder,winderig,buijig. 16 Sept. 8 u. Onstuimig, wind-8tregenb.,digtbew. 16 Sept. 12 u. Onstuimig,veel wind,regenb.,dtbew.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3