i N°. 116. Zondag 26 September. 27 Jaargang. AANBESTEDING. Ja en Neen! sij Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. 2®!* provincie noordholland. STATEN-GENEHAAL. BIN NENLA N D. 53} 62 84|| 27 33 93|] 76 i 66J 82* 230^1 240i 2354 47 HELDERSCHË EN NIEUWEDIEPER COURANT, 53fe „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Ad verte ntiënVan 14 regels 60 cent, j elke regel meer 15 cent. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 29 dezer vertrekt de Oost-Indi- §che mail over ülarseille. 40i I Woensdag 89 dezer vertrekt de West-Indische 87 mail. 87| Op Donderdag den 14den October 1869, des namiddags ten half drie ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van liet Provinciaal Bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van de j nagenoemde gemeente-besturen, worden overgegaan tot de aan besteding van: 1. Het bouwen van eene School en Onderwij zerswoning te Noordscharwoude, bij Alkmaar. 2. Het uitvoeren van eenige werken tot vergrooting der School en verbetering van de Onderwijzerswoning te Coeksdorp, op het eiland Texel. Be aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving, inge volge art. 18 en 14 van de bestekken. De bestekken zijn tegen betaling van 25 cents per exemplaar te verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd; aan bet bureau voor bnitenlandsche paspoorten op den Dam, te Amsterdam, en aan de gemeente-secretariën van Naordschartcoude en Texel, voor zooveel het bestek die gemeenten aangaat. Gegadigden worden er aan herinnerd, dat de lilletten van inschrij ving des middags ten twaalf ure vóór den dag der besteding in de bus moeten gestoken lijn, zooals art. 63 434 der algemeene voor schriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de burgemeesters der gemeenten Noordicharwoude en Texel, voor zooveel ieder der ge noemde werken aangaat, en bij den ontwerper der bestekken, den heer F. J. KRIEGER, provinciale opzigter van den Waterstaat te Alkmaar. De aanwijzingen in loco zullen geschieden te Noordscharicoude op Maandag, en te Texel op Zaturdag vóór de besteding. Audi et alteram partem! Hoort en wederhoortvertaal den onze voorouders; weest niet eenzijdig! zouden wij zeggen. Op grond van die spreuk gevoelden wij warme belangstelling in de sints eenigen tijd aangekondigde courant z,de Noordstar.'' Eene conservative courant in de noordelijke provinciën! Dat was iets nieuws, eri dat zou iets nuttigs kunnen worden. Want het is niet te ontkennen, dat in deze provinciën de stem der overgroote meerderheid de stem der minderheid tot nog toe geheel heeft gesmoord. Toch heeft die minderheid, even als elke andere, regt om gehoord te worden, regt om te trachten proselieten te maken door woord en schrift, regt om, als zij kan, door alle eerlijke middelen, meerderheid te worden. Het instand houden van eene eigene courant is zeker eene der krach tigste middelen, die eene minderheid kan aanwenden om zich te versterken en uit te breiden. Elke politieke partij, als zij iets anders zijn wil dan eene eigenbelangzoekende factie, behoort stellige, duidelijk geformuleerde beginselen tot grondslag te hebben. Al noemt men nu de conservativen dikwerf schertsend//krui- pende liberalen", al is het waar, dat de liberale beginselen van vóór 1848 de conservative beginselen zijn van heden, toch kan men ter goeder trouw niet ontkennen, dat de conservative partij in enkele punten zich karakteristiek onderscheidt van elke andere. Zij heeft niet het scherp afgeronde van de anti-revolutionaire rigting, niet het alles beheerschende leerstuk van het gezag, dat der ultramontanen logica uitmaakt, niet het onwrikbare geloof aan staats- regterlijke en staathuishoudkundige waarheden, waarin der liberalen kracht zetelt, maar zij heeft genoeg eigen wil om «partij" te heeten, en den naam //factie" met verontwaar diging van de hand te wijzen. Een goed geredigeerd dagblad, dat in de noordelijke provinciën het woord der overtuigde conservativen zou hebben gesproken, mogt een nuttig werk heeten. En ook de tegenstander had daarvoor niet dan dankbaar kunnen zijn. Zonder tegenwigt toch verandert zich ligt eene zege vierende partij in eene overheerschende partij, en treedt het afschuwelijke vae victis! in de plaats van de overtui ging, dat ook de minderheid regten heeft, die geëerbiedigd moeten worden. In deze stemming wachtten wij met belangstelling en ingenomenheid de verschijning onzer noordelijke zuster. In haar hoopten wij te zienfrissche krachten in de dienst van frissche gedachten, en wij hadden hoop, dat deze courant zoude medewerken om Nederland te zuiveren van die insinuerende, met woorden strijdende, zich zelf opheme lende unfaire litteratuur, van welker toppunt het //Dagblad van Z. H. en 's Gr." zijne nagemaakte verontwaardiging en welgemeende haat lucht geeft. Met leedwezen lazen wij liet programma in het eerste nummer der nieuwe courant, dat onze lioop den bodem insloeg. Hoe kalm en fatsoenlijk de toon ook zij, waarin deze geloofsbelijdenis is gesteld, zoo is het toch weêr de oude strijd om en over woorden, dat zelfde onbepaalde redeneren, dat ter naauwernood het gebrek aan eene vaste overtuiging bedekt. De eerste grief van het nieuwe blad is de oude, tot ziek wordens toe herhaalde grief tegen de liberalen, dat zij aan allen, die van hen in meening verschillen, den naam van vrijzinnig ontzeggen. Geeft ons den naam, dien gij wilt, noemt ons progressisten, noemt ons democraten, noemt ons zoo als ge wilt, maar als wij eens een naam hebben, sluipt dan niet onder onze vlag meê naar binnen, tracht ons geen zieltjes af te winnen, door u te dekken met lappen van onze kleuren. Wij ontkennen volstrekt niet, dat er onder u vrijzinnige mannen zijn. Maar wij ontzeggen u het regt, den naam liberaal te voeren als partijnaam, en dat om de eenvoudige reden, dat dit nu eenmaal onze naam is. Kiest voor u een even fraai, een even aantrekkelijk uithangbord, noemt u, zoo als gij reeds gedaan hebt: //constitutionelen", en wij die au fond even veel regt hebben op djen naam zullen u dien laten behouden, wij zullen uw regt eerbiedigen, uw jus primi occupantis. Laf is het en kinderachtig, en niets dan verwarring en verbittering kan het geven, die doel- looze, hersenlooze strijd, wie vrijzinnig moest heeten, wie liberaal is! Politiek is geen spelletje met woorden, en wij bekennen onze minachting voor die politici, wiens ge- lieele bibliotheek uit een woordenboek schijnt te bestaan. „Het is ons vooral te doen", zegt de //Noordstar", „om op te komen tegen het misbruik, dat dikwerf van het schoons vrijheidswoord wordt gemaakt." Ziet, hoe wij ons bedrogen! Wij hoopten eene courant te zien, die het vooral te doen zou zijn om conservative beginselen te verdedigen, en wat krijgen wij Een blad, dat er zijn eer in zal stellen om met den een of anderen, liefst liberalen publicist, eenen Don-Quichote-achtigen strijd te gaan voeren over de beteekenis van het woord vrijheid! ,iOok wij wensclien vrijheid, maar niet onbeperkt!" Mijn hemel! gelooft ge dan, naïf zusje Noordstar! dat wij de vrijheid om te moorden, te rooven, te stelen en oproer te maken wenschen? bOnze leus is: vrijheid en gezag!" Ook goed: water en vuur, zwart en wit. Zoudt gij niet liever zeggen, onze leus is: eene snelvlietende stroom, maar zonder water? uGeen vrijheid zonder gezag; geen gezag zonder vrijheid!" Geen dief zonder politie-agent, geen politie-agent zonder dief. Of meent gij: geen stroom met water, geen water in den stroom? i/Ontvalt de grondzuil aan het gezag, dan heeft ook het laatste uur der vrijheid geslagen!" Bij de begrafenis van den laatsten politie-agent, hebben de zakkenrollers vrij spel! O, zusje Noordstar! hebt gij z/de sympathie voor uw streven" aangeroepen, om zulke axiomata te zeggen en zulke brommende woorden? De Noordstar behoort tot de gematigde vooruitgang! Heerlijke bijvoegelijke naamwoorden. Wij willen voor u knielen, redders in nood! Bevredigers van elk en een iegelijk; zoogzusters van de Noordstar! Vooruitgang? Ja, maar.... gematigd. Voorwaarts?.... ja, maar niet blind! Vooruitgang schuwen? Niet angstvallig. Nieuwigheden invoeren? Ja, maar niet doldriftig. Snelle vooruitgang? neen, dit is tegen ons volkskarakter!! Reactie? evenmin. Is er nu iemand, die weet wat de //Noordstar" wil? Zij wil niet doldriftig wezen, niet onbesuisd, niet angstvallig, en een beetje op ons volkskarakter passen! Zijn uwe beginselen dan alleen negatief? Over drie punten zal de //Noordstar» hare meening zeggen: de koloniale quaestie, de scheiding van kerk en staat, het onderwijs. Goddank, dat wij nu eindelijk een positief beginsel zullen hooren. Verheugt u niet te vroeg; hoort die orakeltaal; men moet niet //plotseling Wester- sche begrippen op Oosterschen bodem overplanten." Be- teekent dat iets; wie heeft voorgesteld om //plotseling" den toestand in Indië om te keeren? Alweer die strijd tegen windmolens! En dan, zou de Noordstar niet een hoogst nuttig werk doen, als zij eens in haar woordenboek zocht naar het kenmerkend onderscheid tusschen een Oostersch en Westersch begrip? Gelooft men in't Noorden aan begrippen in nachtbroek en kahaaij, en aan begrippen in een zwarte rok? Onze zuster wil de cultures zij noemt ze natuurlijk: de op hoog gezag ingesteldehandhaven. Goed. Maar.... met wegneming van hetgeen daarbij voor de bevolking te drukkend kan worden geacht. Hoe, als eens het heele stelsel, op hoe hoog gezag ook ingesteld, te drukkend blijkt voor de bevolking? Zij wil ze instandhouden; omdat ze goed zijn? Neen, totdat proefondervindelijk!! zal zijn bewezen, dat de inkomsten op andere, even zekere wijze kunnen worden verkregen. De hemel beware ons voor zulk een.... beginsel! Diesem die hehre Göttinn, jenem die tüchtige Kuh, die ihn mit Butter versorgt! Scheiding van kerk en staat? z/IIethaast u langzaam moet hier in dubbele mate gelden." Dat staat er letterlijk; o, staatsmanswijsheid! Onderwijs? Behoud van de neutrale school; goed; daar naast vrijheid, volkomene vrijheid van de bijzondere school; uitstekend. Juist zoo als wij het thans hebben. Maar te gelijker tijd wijziging van de wet van 1857. Hier vat zelfs de //Noordstar" moed en spreekt, zonder verzachtend adjectief, van: „geheel verdwijnen." En zoo lot den einde toe. Altijd water en vuur, ja en neen, niet vooruit, niet achteruit, niet blijven staan! 't Spijt ons van harte. Maar onze noordsche collega schijnt in een druk bezocht koffijhuis te worden gere digeerd; koffijliuis-politiek, altijd woorden, altijd medepraten, altijd schrikken voor de gevolgen zijner eigene gedachten. Toch zeggen wij en roepen wij de Noordstar toe: hierna heter! Eens worde uw licht uw naam waardigGij kunt veel goeds doen, mits gij anders werkt, dan gij begonnen zijt! Kerste Kamer. Zitting van Donderdag 23 September. Aan de orde is de beraadslaging over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Wij onthouden ons dit ontwerp mede te deelen, omdat het geheel kleurloos is en niets dan een weerklank op de troonrede bevat. Bij de beraadslagingen over het adres is door den heer van der Lek de Clercq de vraag tot de regering gerigt of er ook uitzigt bestaat dat in den loop van dit zittingjaar een nieuw ontwerp van wet tot afschaffing der tienden bij de Kamer zal worden ingediend. Daar er ten vorigen jare van zulk een wets ontwerp in de troonrede sprake was en die belofte alsnog niet is vervuld, terwijl in deze troonrede dit ontwerp in het geheel niet wordt aangeroerd, vraagt hij of de regering in dit jaar tot de opheffing der tienden eene wetsvoordragt gereed zal maken. De minister van justitie wijst op de enorme bezwaren waarop men stuit bij de vernietiging der tiendregten, doch verzekert, dat hij onafgebroken het oog gevestigd houdt op deze zaak en dat hij zoo spoedig doenlijk een wetsvoorstel daartoe in gereedheid zal brengen. De Kamer heeft het ontwerp-adres na eenige discussie en na de verwerping van enkele amendementen in zijn geheel en onveranderd aangenomen en is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 23 September. De heer W. H. Dullert, door Z. M. tot voorzitter benoemd, heeft zijne betrekking aanvaardt met eene rede, waarin hij aller mede werking inroept tot bevordering van liet algemeen belang. De voorzitter zeide o. a. ook: //Verschil' van meening en inzigt heerscht er ongetwijfeld onder ons; maar daar wij allen slechts één doel mogen hebben: behartiging van de waarachtige belangen van Vaderland en Koning, zal dat verschil eerder een weldadigen dan een storenden invloed op onze werkzaamheden uitoefenen." Een 16tal wetsontwerpen zijn bij deze Kamer ingekomen, waaronder de begrooting voor Ned. Indië, dienstjaar 1870, en een ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. Tot leden der commissie voor de zamenstelling van het adres van antwoord op de troonrede zijn gekozen de heeren van Kuyk, de Brauw, Thorbecke, van Delden en Jonckbloet. Onderscheidene verslagen en ministeriëele missives zijn in handen gesteld van verschillende commissiën. Zitting van Vrijdag 24 September. Aan de orde is de indiening der staats-begrooting van 1870, door den minister van Financien, daartoe door Z. M. den Koning gemagtigd. In zijne rede heeft de Minister aangetoond, de niet- wenschelijkheid om het te ontstaan tekort door verhooging van belasting te dekken, en heeft hij het denkbeeld ont wikkeld van het opnemen van geld door uitgifte, zoo noodig, van schatkist-billetten. De Minister stelt deze begrooting voor als een bewijs van de mogelijkheid eener geleidelijke vermindering van onze afhankelijkheid van de Indische baten. Heden zou het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede in de afdeelingen worden onderzocht. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 September. Heden is door Heeren Burgemeester en Wethouders dezer gemeente afkondiging geschied van het Raadsbesluit van 1 Junij 11., tot heffing eener eigen plaatselijke belasting op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1