tO a Onder velerlei karakteristieke anecdoten, welke de schrijver van iet pas uitgekomen Fransche werkje, getiteld Parisine, betreffende icrsonen uit verschillende klassen en standen ten beste geeft, be- loort de volgende. Ieder weet, dat het gewigt van het bloed één vijfde bedraagt van dat van het geheele mensclielijk ligchaam, eoodat. iemand die 150 pond zwaar is, een hoeveelheid van 30 pond bloed in de aderen heeft; tevens dat het bloed als een zijner zamen- stellende deelen, een zekere hoeveelheid ijzer bevat. Een beroemd geleerde, van deze waarheden doordrongen, wilde, in een bui van verliefden heldenmoed, aan zijn geliefde daarvan een tastbaar bewijs geven. Hij liet zich 20 kilo bloed aftappen, en door een schei kundige uit het daarin voorhanden ijzer een ring vervaardigen, dien hij op een goeden dag zijne uitverkorene ten geschenke bood. Wie beschrijft de bittere teleurstelling van den man, die bij het over reiken van het cadeau er meer als een lijk dan als een welvarend minnaar uitzag, toen zij, voor dergelijke proefondervindelijke onderzoe kingen minder geestdrift gevoelende,hem onder harde verwijten toevoegde, dat zij veel liever een gouden dames-horologie had ontvangen, dan een ijzeren ring, al was die dan ook gesmeed uit den metaalinhoud van één vijfde zijns hartebloeds. STATEN-GENEBAAL. Tweede Hamer. Zitting van Maandag 27 September. Aan de orde is de beraadslaging over het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. De algemeene strekking van bet ontwerp, gelijk mede de eerste drie paragraphen werden zonder discussie goedgekeurd. Bij de volgende paragraphen werd door onderscheidene sprekers het woord gevoerd, inlich tingen gevraagd, of opheldering verlangd omtrent onderwijs, tienden-quaestie, de aansluiting van den Noorder spoorweg met het buitenland, over toezigt op den invoer van vee, over koloniale aangelegenheden, over de toegezegde wets ontwerpen, over het gemis der woorden „Hooger Zegen" in de Troonrede. Onderscheidene ministers voeren het woord; omtrent het zoo even bedoeld gemis der beide woorden gaf de minister van Bosse te kennen, dat die bij het overschrijven tengevolge eener nog laat gemaakte ver andering, bij abuis vergeten waren er in te plaatsen. Het ontwerp-adres is ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Bij de Staatsbegrooting voor 1870 is het totaal der uitgaven geraamd op ƒ96,228,916; verschil met 1869 circa 750,000 minder; verschil met 1868 circa f 1,000,000 minder aan uitgaven. De middelen zijn geraamd op ƒ85,500,000; tot aanvulling dier som is op de begrooting gebragt ƒ11,000,000 aan schatkist-billetten ter voorloopige voorziening, in af wachting van latere wettelijke bepalingen. Onder de uitgaven zijn o. a. begrepen: Binnenlandsche Zaken, met inbegrip van spoorwegen en andere openbare werken 20,000,000, rentebetaling 28,000,000, Marine 8,600,000, Financiën, met inbegrip uitkeering personeel aan de gemeenten, ruim ƒ15,000,000, Oorlog 14,260,000. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luitenant-kollonels E. G. Bude en II. A. Hamming, van het wapen der infanterie, mitsgaders de majoor W. F. G. L. Driessen, van den plaatselijken staf - allen op non-activiteit - zijn op pen sioen gesteld. De off. van adm. 3de kl. G. J. Guichard, wordt metden 6 Oct. geplaatst op het wachtschip te Hellevoetsluis. BUITENLAND. Frankrijk. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de graagte, waarmede de Parijsclie bevolking alles verslindt wat be trekking heeft tot het verschrikkelijke drama te Pantin. De dagbladen, die de meeste kolommen aan deze zaak wijden, trekken een ongeloofelijk aantal exemplaren, die allen gretig gelezen worden. Sommigen geven zelfs drie edities per dag uit. Het „Petit Journal" bijv., hetwelk bijna niets anders behelst dan mededeelingen, vermoedens, ge ruchten, met het bloedige drama in verband staande, of in eenig opzigt tot de daarbij betrokken personen, beeft thans zijne oplaag met ongeveer 150,000 exemplaren zien vermeerderen, en nog verklaart het blad, dat het aan alle aanvragen niet kan voldoen. Het //Journal des Débats» trekt scherp te velde tegen deze ziekelijke zucht onzer maatschappij, om alles te lezen wat de zenuwen schokken kan. In naam van den goeden smaak en der moraal komt het op tegen de speculatie, om de naakte portretten der lijken, met de pijnlijkste trekken op het gelaat, te repro duceren. Is het geen bedroevend verschijnsel, vraagt het blad, dat het publiek eerst dan voldaan is, als het als 't ware de verminkte lijken kan beschouwen en de handen in de gapende wonden kan steken. En deze brandende begeerte naar horreurs openbaart zich niet alleen bij het min beschaafde publiek of bij de geringere klasse. Mevrouw Ratazzi, geboren Prinses Solms, heeft zich naar la Morgue begeven, om de lijken te zien. Zij heeft verzocht toege laten te worden, en dit is aan eene vrouw van zoo hooge geboorte natuurlijk toegestaan. Wil men nog iets? Er zullen pleiziertreinen georga niseerd worden naar het moordveld bij Pantin. Daarvan zal men gretig gebruik maken. Men zal iets medenemen voor de zenuwen en ook versnaperingen in reistaschjes, om die te nuttigen op de plaats waar zes personen geslagtzijn, want de inwendige mensch mag bij dit allles geen schade lijden! Het huis Rotschild is dezer dagen het slagtoffer geweest eener diefstal van fr. 250,000. De chef der correspondentie van de Hongaarsche bank heeft twee wisselbrieven gemaakt, de eene van fr. 100,000 en de ander van fr. 150,000 op voornoemd huis te Parijs. Volgens berigt uit Havre is aldaar een Duitscher gear resteerd, die men voor den schuldige houdt. Engeland. Een kwaal, door de mode te weeg gebragt, heeft te Londen den dood van een meisje van negentien jaar ver oorzaakt. Eenige oogenblikken nadat zij het huis verlaten had viel zij op straat dood. De regterlijke lijkschouwing besloot met de uitspraak: «gestorven tengevolge van stijf rijgen." De wet, die de koepokinenting verpligtend maakt, is in Ierland in 1863 ingevoerd. In de volgende jaren was het getal der aan pokken overledenen als volgt: in 1864, 854; in 1865, 347; in 1866, 187; in 1867, 20; in 1868, 19; in het eerste vierendeel jaars van 1869, 3 en in de laatste drie maanden, 0. Duitse h land, Een fabrikant te Dresden vervaardigt sints kort ser vetten uit wit stevig zijdepapier, die per 1000 stuks 5 tlialer kosten. Zekere Gülich, in Holstein, heeft eene nieuwe methode uitgevonden om aardappelen te pooten, waardoor de grond veel meer opbrengt. Hij begint een regel volgende, die zeker niet behoeft aanbevolen te worden om zijne nieuwheid met den grond tot eene vrij aanzienlijke diepte om te ploegendaarna neemt hij groote aardappelen, met vele zoogenaamde oogen, om te pioten en geeft iederen aardappel eene ruimte van 12 voet in het vierkant. Eindelijk is bij het recept nog de aanbeveling gevoegd, om den aardappel met die zijde, waar men denkt dat hij uit botten zal, naar beneden te leggen. Volgens een verslag aan de Maatschappij van Landbouw te Frankfort ingediend, heeft deze methode uitstekende vruchten gedragen. Een morgen gronds, bepoot met 3 mud aardappelen, terwijl elke aardappel 12 vierkante voet ruimte had, leverde 240 mud als oogst op; een andere morgen met 4j mud bepoot, maar zoo, dat elke aardappel slechts 9 vierk. voet ruimte had, leverde 196 mud. Een derde morgen, bepoot met 2J mud, terwijl voor eiken aardappel, die gepoot werd, slechts 6 vierkante voet ruimte beschikbaar was, leverde 154 mud. Gülich meent, dat door de toepassing van zijn stelsel eenige mudden aardappelen minder gepoot worden per morgen, terwijl eene vermeerdering plaats heeft van 25 tot 100 percent in de opbrengst, al naarmate men aan iederen aardappeldien men poot, grooter of kleiner ruimte laat. Nadere bijzonderheden omtrent den zesdubbclen moord te Pantin, nabij Parijs gepleegd. De Morgue wordt natuurlijk nog door een grooter aantal per sonen bezocht dan de plaats, waar de misdaad werd volvoerd. De ligchamen laat men daar nog steeds op de baren liggen, daar men er de beklaagden voor wenscht te brengen. De lijkschouwing heeft bevestigd, dat mevrouw Kinck hoogst zwanger was en het kind reeds levensvatbaarheid had. Zelfs de beambten van de Morgue, gewoon aan afgrijsselijke tooneelen, zijn ontzet door dit gruwelstuk, aan een geheel huisgezin gepleegd. Ijzingwekkende bijzonderheden worden sedert geconsta teerd. Zooals men weet, heeft de arme kleine Marie twee messteken in den buik ontvangen, waartoe men eerst zorgvuldig het jurkje en de rokjes heeft opgeligt, om des te zekerder te treffen; want geen van dekleedingstukken is doorboord. AfschuwelijkAfschuwelijk Uit het geneeskundig onderzoek is het volgende gebleken De moeder, oud 37 a 40 jaar, heeft 24 wonden ontvangen, waarvan er twee tusschen de schouders van 2 a 3 centimeters diepte. Het kleine meisje van 4 jaar was het meest gekorven. Men heeft haar in een water-proof gewikkeld gevonden, die letterlijk bezaaid was met messteken, evenals haar hemd, dat meer op een zeef dan op een stuk gaaf linnen geleek. Haar schedeltje was verpletterd, de borst opengerukt, de inge wanden hingen uit den buik, die geheel opengereten was. Het linkeroog hing uit de oogkas en was nog slechts door eenige bloede rige weefsels aan zijne plaats verbonden. De oudste der jongens, zestien jaar oud, heeft dergelijke wonden ontvangen, maar minder hevig. Na hem komen de twee jongere zoons, een van veertien, de ander van acht jaar. De vierde jongen van elf jaar had eene vreeselijke wonde aan den hals, het regter oog is weggenomen en de linkerzijde verpletterd. Een houweel en een mes zijn blijkbaar de werktuigen geweest, waarmee deze gruwelen volvoerd zijn. Geen enkel spoor van worstelstrijd bij de slagtoffers; bijna alle stooten zijn van achteren toegebragt. Bij de lijkschouwing was niemand tegenwoordig, behalve de doctoren en mevrouw Itatazzi, geb. Prinses van Solms, die toegelaten was op haar uitdrukkelijk verlangen. Met een onverstoorbare koelbloedigheid heeft zij dit verschrikkelijke schouwspel bijgewoond. Niet Kinck, de zoon, is te Ilavre door een agent der waterpolitie gearresteerd, maar zekere Traupmann. Kinck, vader en zoon, bevinden zich nog niet in verzekerde bewaring. Traupmann, die ook te Roubaix woonde, is het geweest die de kuil gegraven heeft, bestemd om de zes lijken te ontvangen. Hij is voorts door de beide Kincks als werktuig gebezigd, om het noodige voor den moord der onge lukkige familie voor te bereiden. Met dat doel had hij zich eenigen tijd te voren van Roubaix naar Parijs begeven; hij was het die de plaats, waar de misdaad gepleegd zou worden, had uitgekozen; hij was het die de huurkoets besteld had, waarin de ongelukkige moeder met hare vijf kinderen tot het mooidveld (zoo noemt men thans de plaats waar de beulen de misdaad gepleegd hebben) gebragt werden; hij eindelijk was het, die na den moord zou zorgen voor de ontvlugting, en het was met dat doel dat hij zich naar Havre had begeven, ten einde aldaar een schip te vinden, waarop zij Frankrijk zouden ontkomen. Traupmann moet in den beginne hinderpalen ontmoet hebben in de uitvoering van hetgeen ter voorbereiding der misdaad noodig was. Zoo had hij met den vader en den zoon afgesproken, dat hij de slagtoffers één voor één naar het moordveld zou brengen. Toen hij de huurkoets op driehonderd meters van het land liet stilhouden, om de moeder alléén derwaarts te brengen, schreeuwden de twee jongste kinderen, door de duisternis angstig geworden, en riepen: „Moeder, ach moeder!" Dientengevolge zag Traupman zich genood zaakt, om de moeder met hare twee kleinen te gelijk naar de be kende plaats te brengen. Toen Kinck, de vader, nu zijne vrouw met zijne twee kinderen zag verschijnen, werd hij door schrik be vangen, en zich tot Traupman wendende, riep hij: „ellendeling, gij verraadt mij!" Traupmann fluisterde Kinck daarop eenige woorden in het oor, om hem de zaak op te helderen, en nu wierpen zich de drie beulen op de slagtoffers. Een hevige worsteling met de moeder volgde. De laatste, ziende wat men met haar voor had, stelde zich te weer met eene kracht, die men alleen in de ure, waarin men zijn leven te verdedigen heeft, krijgt. Alzoo slaagde zij er in het mes aan de handen van haar man te ontwringen, en be diende zij zich van dit wapen zoo goed tegen hem, dat zij hem aan den arm wondde en ongetwijfeld zich ook zelve aan hem zou ont- seheurd hebben, indien de beide andere moordenaars, die reeds de beide kleinen van kant gemaakt hadden, niet waren toegesneld om de moeder af te maken. Dat te Havre de grootste waakzaamheid heerscht, ten einde de beide andere moordenaars het ontvlugteu te beletten, behoeft niet gezegd te worden. Overal als het ware worden huiszoekingen gedaan, en de bevolking legt een voorbeeldeloozen ijver aan den dag, om de justitie in hare nasporingen behulpzaam te zijn. Af en toe begeven zich lieden uit alle klassen naar het raadhuis, om de eene of andere aanwijzing te doen. Ziehier het zonderlinge toeval, dat tot de arrestatie van Traup mann heeft geleid Jl. Donderdag middag, omstreeks 12 ure, begeeft zich een agent, belioorende tot de waterpolitie van Havre, in een der herbergen in de rue Royale, om eenige zeelieden op te sporen, die aan boord hunner schepen werden verwacht. Hij zag in bedoelde herberg vele lieden, wier namen en papieren hij vroeg. Een hunner, wiens ge laat dadelijk betrok bij het binnentreden van den agent, zeide, dat hij vreemdeling was. „Welnu, reden te meer om mij uwe papieren te toonen", antwoordde de agent. „Moet men dan, als men in Frankrijk reist, papieren bij zich hebben?" vroeg de aangesprokene op hijgenden toon, terwijl zijn gelaat doodsbleek werd. Zijne onrust nam daarop met elke minuut toe. „Indien gy - dus vervolgde de agent - uwe identiteit niet kunt bewijzen, dan zult gij verpligt zijn mij naar den procureur-generaal te volgen." Op dit woord was de vreemdeling zich niet meer meester; hij trachtte eenige woorden te stamelen, doch te vergeefs. De agent arresteerde hem en bragt hem naar het parket over. Op de kaai de la Carène gekomen, maakte de aangehoudene van het oogenblik dat een rijtuig voorbij kwam gebruik om aan den agent te ontsnappen. Hij loopt de kade af, springt op een vlot en voorts in het water, natuurlijk met het doel zich te verdrinken. Intusschen in Havre is men spoedig bij de hand om hulp te brengen als er iemand in het water valt. Te naauwernood bevond hij zich dan ook in het water, of zekere Hauguel sprong geheel gekleed hem na. De misdadiger, die zijn voornemen zag mislukken, worstelde met zijn redder en trachtte hem met zich in de diepte te slepen. Hauguel had evenwel de kracht en de tegenwoordigheid van geest om dit doel te verijdelen. De onbekende was weldra uitgeput, zoodat Hauguel hem meester was en hem op den vasten wal kon brengen, vanwaar de gearresteerde naar het bureau van politie werd overgebragt. Toen men hem uitkleedde vond men verschillende papieren bij hem, die hij zorg vuldig op het naakte ligchaam had verborgen, benevens 200 francs aan geld en verschillende voorwerpen. Volgens later ontvangen berigtcn zijn de Kincks, vader en zoon, de monsters, van wie het menschelijk gevoel zich met huivering afwendt, niet alleen onschuldig geacht aan den moord der hunnen, maar zijn, naar men thans gelooft, ook zeiven gevallen als slagtoffers der hebzucht van Traupmann en zijn onbekende medcpligtigen. Er zijn verscheidene omstandigheden, die hiervoor pleiten. Bij Traupmann toch zyn tal van brieven en andere papieren gevonden, aan de Kincks toebehoorende. Onder deze bevinden zich ook eenige brieven, die de vrouw van Kinck uit Roubaix aan haren man te Parijs had geschreven en gerigt waren aan het adres, dat Traupmann aan eerstgenoemde had opgegeven. Traupman was het voorts, die, van Parijs uit, correspondentie met de vrouw van Kinck had gevoerd. Kinck, de vader, had zich aan de hand bezeerd, dus heette het in de brieven, die Traupmann aan de vrouw schreef van daar dat deze zelf niet aan zijne echtgenoote kon schrijven en hem (Traupman) verzocht had ten zijnen name de correspon dentie te voeren. Dit laatste is geen bloot vermoeden. Men heeft ten huize van Kinck te Roubaix die brieven gevonden. In al die brieven werd de familie dringend aangemaand om met den middag trein te vertrekken ten einde eerst 's avonds te Parijs te komen. Traupmann was verder met al de omstandigheden van de Kincks bekend, met welke hij te Roubaix veel verkeerde. Hij wist ook dat de vader zich naar den Elzas wilde begeven, om zich daar te vestigen en toen deze op reis was gegaan, was liy hem gevolgd. Een en ander nagaande, is men thans tot de conclusie gekomen, dat de beide Kincks reeds door Traupman en eenige medepligtigcn vermoord waren, vóórdat de moeder met hare vijf kinderen als slagtoffers der booswichten gevallen zijn. Is Traupman reeds tot bekentenis gekomen? Ziedaar eene vraag, waarop men met zekerheid geen antwoord kan geven. Volgens sommigen heeft hij den moord van de moeder en hare vijf kinderen bekend; doch meer niet. Hij spreekt overigens zeer weinig, legt berouw aan den dag en biedt geen wederstand. Hij is Zaturdag naar Parijs overgebragt. De grootste voorzorgs maatregelen waren genomen om den moordenaar aan de woede van de menigte te ontrukken, die reeds sedert twee dagen aan het station te Parijs zijne komst verbeidde. Ten 4 ure kwam de trein aan; de moordenaar werd langs een niet publiekeu weg geleid door eene geheime deur, waarvoor twee rijtuigen gereed stonden. Meer dood dan levend wordt hij in een der rijtuigen gedragen en een van de voornaamste schuldigen zou men naauwelijks herkennen in dien wankelenden doodsbleeken man; zijn beenen knikken, zijn gezigt is groenachtig bleek. Naauwelijks zijn beide rijtuigen met regters en geregtsdienaars in vliegenden vaart weggereden, of het volk verneemt dat de moor denaar aan zijne woede ontsnapt is en wraakkreten weergalmen door het luchtruim. De rijtuigen worden achtervolgd, maar dank zij de vlugheid der paarden en de behendigheid der koetsiers, ontsnapt Traupmann aan het natuurlijk wraakgevoel van de menigte In Havre zet de justitie hare nasporingen onafgebroken voort. Toen de stoomboot „Hammonia" naar New-York zou vertrek ken heeft men alle passagiers op het dek geroepen om hunne indentiteit na te gaan, en de politie-agenten hebben het vaartuig zorgvuldig op alle punten onderzocht. Meer dan honderd politie agenten, waarvan de meesten in burger kleeding, zijn op alle punten der stad en in de omstreken geposteerd, om het ontsnappen van eiken verdachte onmogelijk te maken. Een telegram uit Parijs dd. 26 Sept. meldt, dat het lijk van Gustave Kinck te Pantin is gevonden met het mes nog in de keel. Men zegt, dat het lijk van den vader ook gevonden is. Weerkundige Waarnemingen te Helder, door den Heer T. C. VAN DER STERR. Windrigting ai en a> LJ Kracht. 2»; 12 wzw. 16k. 27 12 zwtw. 6.4„ 28 8 ztw. 0.4„ 28 12 zw. 1.5„ Stand. I Afw. Weersgesteldheid Barometer mm. 757.80- 3.12 762.25+ 1.34 759.15- 1.75 758.48- 2.42 Thermometer C. Stand. Afw 16.1 15.7 10.7 16.3 "Sj-g 8 2 +0.7 +0.4 -2.3 +1.3 0.78 0.75 0.95 Toestand van de zee. Holwater wn.golvd. Vlak. 0.82 Slechtw. ocpi/. ia u. jjtgtuctvuiM, nciuci, niuu. 27 Sept. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 28 Sept. 8 u. Helder, ligtbewolkt, koel, mooiweer, 28 Sept. 12 u. Ligtbewolkt, helder, mooiweer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3