staatkunde. Wat de eerste betreft verklaarde hij zonder eenig bezwaar en zonder eenige vrees de verandering gade te slaan, die hij zelf in Frankrijk bad te voorschijn geroepen, wat de laatste aanging betuigde hij niets liever dan het behoud van den vrede te willen, doch liet hij zich over de eenheid van Duitschland, van welker noodzakelijkheid lord Clarendon hem poogde te overtuigen, niet uit. Gisteren heeft bij de Directie der Marine alhier plaats gehad de aanbesteding van: het daarstellen van een ijzeren overdekkingskap over het ramtorenschip Prins Hendrik dei- Nederlanden, met bijlevering van alle materialen. Er waren ingekomen 12 inschrijvingsbilletten, als van de heeren Meuring Iluijgens voor 13259.93, J J. Tesselaar ƒ12127, D. A. Schretlin C°. ƒ11500, H. Figée ƒ11159, P. van Limburgh ƒ10600, G. H. Broekman Lzn. ƒ9700, J. Kloos ƒ9540, W. Hoven Zn. 8742, A. Vos ƒ8590, P. Spruit 8286, Gebr. Janzen 8178 en Ch. Bosch Reitz 7899. De afdeeling Helder van het Nederlandsch Bijbel genootschap vierde gisteren avond in de Nieuwe Kerk dei- Hervormde Gemeente het feest van haar 40jarig bestaan. Eene talrijke schare vulde het ruime kerkgebouw. Ds.. J. H. Sonstral trad als feestredenaar op en met her inneringen aan de oprigting der afdeeling en aan hare verdere levensgeschiedenis, wees hij op de liooge waarde des Bijbels, op zijnen verhevenen inhoud en op de pogingen, aangewend om dat boek in verschillende talen en tong vallen te vertolken. Deze feestviering was voor den spreker daarom bijzonder gewigtig, omdat hij in der tijd, door nog enkele andere heeren gesteund, de oprigter is geweest van deze afdeeling; omdat hij het was, die den 23 Febr. 1829 in de Oude Kerk alhier de gemeente aankondigde, dat de afdeeling v^fs opgerigt; en omdat hij, nu 15 jaren geleden, ter gelegenheid van het zilveren feest der afdeeling, waar van hij sedert de oprigting Secretaris is geweest, ook de feestrede uitsprak. Het gezang der gemeente en inzonder heid dat van de kinderen der Zondagscholen, onder de leiding van hunne onderwijzers, de heeren Kuyk en Uurbanus, en met acompagnement van het orgel, wisselden het ge sprokene af, en luisterden de plegtigheid op. Bij de Hei-vormde gemeente alhier zal eerlang weder de jaarlijksche verkiezing plaats hebben van gemagtigden in liet kiescollegie. Ter voorbereiding daarvan, wordt de lijst der stemgeregtigde lidmaten op den 4den, 5den, 6den en 7den October e. k. in de consistorie-kamer der Nieuwe kerk ter inzage nedergelegd. Gisteren avond werden door loting aangewezen de leden van het Artillerie-Vrijkorps alhier, die, ter gelegen heid van het concours te Schagen, zullen dingen naar den prijs, door de scherpschutters-vereeniging //West-Friesland" uitgeloofd. Er had zich daartoe een 25tal leden aange meld. De volgende leden zullen aan den onderlingen wed strijd deelnemenSteeman, de Meijer, Schuijt, Beenhouwer, Taylor, Woudrichcm, Thomasz, Bekkers, van Hooi werft en de Leur. Zij zullen daartoe op a. s. Zondag met den trein van 9 u. 55 min. naar het schietterrein te Noord-Schar- woude vertrekken, waar de wedstrijd voor de leden der Schager-vereeniging des morgens ten 9 ure reeds aanvangt. Alle leden van het Artillerie-Vrijkorps alhier, mits in uniform, hebben toegang op het schietterrein en des avonds in de kolfbaan van de heer Knikker, waar ten 8 ure de uitdeeling van prijzen en een feesthal zal plaats hebben. Voor anderen wordt een entreegeld gevorderd. Des na middags ten 6 ure zullen de leden van scherpschutters corpsen, zich aan een open tafel kunnen vereenigen. Het concours wordt gehouden op de schietbaan nabij het spoorweg-station Noordscharwoude. Voor den wedstrijd op 100 passen zijn uitgeloofd voor de gewone leden van de Schager-Vereeniging 4, voor de buitengewone leden 2 prijzen, respectivelijk aangeboden door Z. M. den Koning, het bestuurslid Hoekstra, den heer Knikker, den secretaris, den kommandant en de werkende leden. Ten 10 u. 48 m. heeft de ontvangst plaats der werkende- en mededingende leden van het Vrijkorps te Helder, waarna de wedstrijd aanvangt voor de aangewezen leden van dat Korps. Eindelijk heeft een wedstrijd plaats tusschen de gewone leden van West-Friesland: 1ste prijs, aangeboden door het gemeente bestuur, 2de prijs, door eenige jonge dames, en 3de prijs, door den kapitein-kommandant. De rozenprijs is aangeboden door den vice-voorzitter. De prijzen zijn heden ter bezigtiging gesteld Blijkens een bij het Departement van Marine inge komen telegram, is het transportschip met stoomvermogen «Java», onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. D. Slegt, den 29 dezer maand te Shields aangekomen. Aan boord was alles wel. De sterkte van het Indische leger wordt voor 1870 berekend op 743 officieren en 21155 onderofficieren en minderen. De zeemagt in Oost-Indië zal in 1870 sterk zijn 21 schepen, bemand met 1978 koppen; het auxiliair escader voor Oost-Indië bestaat uit 7 schepen, met 1123 koppen. Men schrijft uit Leeuwarden het volgende Wat sedert lang door velen is gevreesd, staat thans op het punt van te worden bewaarheid. De regering heeft aan de Staten-Generaal voorgesteld de strafgevangenis hier op te heffen en die te verplaatsen naar Medemblik. Men meldt uit Amsterdam dat de heer P. H. Bruyn Jr. tot secretaris van de Amstcrdamsche Kanaalmaatschappij benoemd is, in plaats van jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rozenburg, die na zijne verkiezing tot lid der Tweede Kamer zijn ontslag uit eerstgenoemde betrekking heeft genomen. Men verzekert dat de regering het voornemen heeft, om de afschaffing van de patentbelasting aan de Staten- Generaal in de tegenwoordige zitting voor te stellen. De Ilooge Raad heeft jl. Maapdag uitspraak gedaan in de zaak van de Heer en Rueb, die, zooals bekend is, wegens deelneming aan de ongereldheden te Rotterdam, door het provinciaal geregtshof in Zuidholland tot zeven jarige tuchthuisstraf veroordeeld waren. De Hooge Raad heeft het door de requiranten ingestelde beroep verworpen, met solidaire veroordeeling in de kosten. In de omschrijving van het 3de kanton van het 4de arrondissement prov. Noordholland wordt door de regering eene wijziging voorgesteld, strekkende om het woord //Knollendam'' daaruit te doen vervallen, ten einde, in het belang der regtszekerheid, in het vervolg allen twijfel op te heffen omtrent de vraag tot welk arrondissement en tot welk kanton Oost-Knollendam behoort, als om voortdurende regtsgeldigheid en authenticiteit te verzekeren aan openbare acten, die ten gevolge van een algemeen lieerschende regts- dwaling te goeder trouw zijn verleden door daartoe, ter plaatse waar dit geschied is, onbevoegde ambtenaren. In het //Handelsblad" leest men: //Als «de Tijd" vraagt: welke godsdienst moet op de gemengde school aan onze kinderen worden geleerd?" dan is en blijft het antwoord: geen godsdienst in den zin, dien z/de Tijd» daaraan hecht; noch de Roomsch-Katholieke, noch de Protestantsclie (orthodox of modern), noch de Israëlitische, noch de Mahommedaansclie. Geen godsdienst moet op de school geleerd worden, geen bepaalde vorm van godsvereering, maar het onderwijs moet worden dienst baar gemaakt aan de opleiding der kinderen tot alle Christe lijke en maatschappelijke deugden. Zulk een onderwijs is godsdienstig, al is het geen onderwijs in de godsdienst. Zulk een onderwijs werkt het onderwijs in de godsdienst, dat aan de kerkgenootschappen is overgelaten en moet overgelaten worden, in de hand, en de kerkgenootschappen hebben daarom alle reden om daarover te vreden te zijn. Juist deze rigting, aan het staats-onderwijs volgens de wet gegeven, en volgens het mandement der bisschoppen zeiven voor //vergiftiging en hongerdood» behoedende, is het schild, dat de neutrale school, zoo als zij in Nederland be staat, beschermt tegen de aantijgingen van ongeloof en ongodsdienstigheid.» Op het noordeniet der Staatsspoorwegen zijn retour- billetten ingevoerd, geldig als volgt: Bij een vervoer over een afstand van 1000 kilometers en minder, gedurende den dag der afgifte. Bij een vervoer over een afstand van 101 tot en met 200 kilom., gedurende den dag der afgifte en den daarop volgenden dag en bij een vervoer over een afstand van meer dan 200 kilom., gedurende den dag der afgifte en de beide daaropvolgende dagen. De duur der geldigheid wordt aangewezen volgcnderwijze 1 dag door het- cijfer 1, 2 dagen 2, 3 3. De retourkaarten zijn alleen geldig naar en van de plaats op de kaart vermeld. De reizigers kunnen derhalve niet afstappen aan een tusschengelegen station, om van daar met hetzelfde billet verder te reizen. Ingeval een reiziger is afgestapt op een tusschengelegen station of halte, is hij, zoodra hij verder wensclit te reizen, genoodzaakt eene kaart te nemen van dat station naar het station, waar heen zijn retourkaart geldig is. (Arnli. Crt.) Men schrijft uit Londen aan de //N. Rott. Courant» het volgende: //Er zijn alhier 170 schapen en 107 varkens, per stoom boot //Nora» van Harlingen aangebragt, bij de aankomst aangehouden, om aan de landingsplaats geslagt te worden, doordien er eenige varkens bij waren die aan tongblaar en klaauwzeer lijdende waren. Dit is reeds de tweede partij Hollandsche varkens, die wegens dezelfde ziekte in de laatste veertien dagen alhier is aangehouden. Jl. Maandag is er een nieuw besluit van den Privy Council uitgevaardigd, inhoudende dat als er onder de lading een schaap is, aan bovenstaande ziekte lijdende, alsdan de geheele lading schapen aan de landingsplaats geslagt moet worden. Het is dus gevaarlijk voor afzenders om schapen te zenden met stoombooten, waar varkens mede verscheept worden." Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Doesborgh, door ds. van Son, te Warmond. Aangenomen het beroep naar de Christ. Ger. gemeente te Delft, door ds. L. van der Valk, te Rotterdam. Jl. Maandag namiddag werd de kermisvreugde te Oudcarspel plotseling gestoord door een brand in een liooi- klamp. Hoezeer de zaak, vooral door den wind, zich be denkelijk liet aanzien voor de belendende huizen, was het gevaar weldra geweken door de spoedig en ijverig aange- bragte hulp van de brandspuiten van Oudcarspel en Noord- Scharwoude. Jl. Maandag was het vijftig jaar geleden dat de heer A. J. Fabel- tot procureur te Hoorn werd benoemd. Naar aanleiding van die gebeurtenis werd door de arrondisseinents- regtbank in vereeniging met het kantongeregt een buiten gewone zitting gehouden. In hartelijke bewoordingen sprak de voorzitter jhr. mr. D. van Akerlaken bij die gelegen heid den jubilaris toe, hem gelukwenscliend met het voor- regt, waarin hij zich verheugen mogt, en hem uit naam der vergaderden een prachtig versierd album met toe passelijke inscriptie als bewijs van ongeveinsde hoogachting ten geschenke aanbiedende. Deze toespraak werd door den zoon van den feestvierende, den heer mr. J. Faber, advo caat te Amsterdam, en vervolgens door den diepbewogen grijsaard zeiven beantwoord. Onderscheidene belangstellenden woonden de plegtigheid bij. Algemeen is de wensch, dat de bejaarde maar steeds heldere en werkzame man nog eenige jaren voor de zijnen en de stad zijner inwoning, waarvan hij een verdienstelijk burger is, gespaard blijve. Jl. Dingsdag behandelde de correctionnele kamer der Arrond.-Regtbank te Amsterdam weder eene zaak, die betrekking had op de jongste ongeregeldheden op den Dam. Naar wij vernemen was deze echter de vierde en de laatste. Ditmaal stond voor haar teregt Jacob Ilorn, beklaagd van op den avond van 10 Sept. jl. den commissaris van politie J. C. van Schermbeek in de uitoefening zijner functie de woorden te hebben toegevoegd: //Schermbeek, je hebt me geslagen, ik zal je morgen wel vinden," en hem vervolgens bij den schouder gegrepen. Genoemde commissaris ver klaarde, dat hij op gemelden avond door den burgemeester belast was met de handhaving der orde op den Dam en speciaal met de zorg om de stoepen in de nabijheid van den Dam door het publiek te doen ontruimen. Terwijl er een zware regenbui viel, waren velen ongenegen aan dat bevel gevolg te geven, maar werden zij toen daartoe genoopt door de schutterij en de politie-agenten. Bij die gelegenheid werden hem de opgegeven woorden door den beklaagde toegevoegd, waarop hij dezen verzocht met hem naar de hoofdwacht te gaan, ten einde zijne klagt te doen. In plaats daarvan, greep de beklaagde hem aan, zoodat hij door den majoor der schutterij van Sommeren Brand is moeten worden ontzet. Laatstgemelde verklaarde, den commissaris assistentie te hebben geboden, maar van de tegen hem gebezigde woorden of gebaren niets te hebben gehoord of gemerkt. Beklaagde ontkende en verklaarde alleen dat hij, een zwaren slag op zijn hoofd ontvangen hebbende, had uit geroepen //schooijer, waarom sla je me," terwijl hij ook niet wist dat hij het met een commissaris van politie te doen had. De commissaris verklaarde nader dat zijn insigne wel is waar op dat oogenblik door een tot boven gesloten regenjas was verborgen, maar dat beklaagde hem bevelen had hooren geven en dus geweten dat hij in functie was. De substituut-officier van justitie, mr. J. C. Bijleveld, achtte, niettegenstaande de ontkentenis van beklaagde, de feiten wettig bewezen door het proces-verbaal, dat de commissaris op zijn ambtseed had opgemaakt. Hij maakte den regter opmerkzaam op de omstandigheid dat beklaagde reeds viermaal ter zake van mishandeling veroordeeld was. Hij requireerde cellulaire gevangenisstraf van drie maanden ter zake van beleediging door woorden en gebaren, een magistraatspersoon in de uitoefening zijner functiën aan gedaan. De regtbank vereenigde zich met de zienswijze van het openbaar ministerie, met uitzondering van de op gelegde straf. De beklaagde werd tot een cellulaire gevan genisstraf van één maand veroordeeld. (Amst. Crt.) Op nieuw is thans het plan ontworpen, om in het aanstaande jaar zoo mogelijk in uitvoering te brengen, tot het inrigten van een groot en op zich zelf staand telegraaf- gebouw te Amsterdam. De Correctionele Kamer der Arrond.-Regtbank te Rotterdam heeft in hare teregtzitting vanjl. Dingsdag twee knapen van 10 en 11 jaren ieder tot eene gevangenis straf van zes dagen veroordeeld. Op de laatste Rotterdamsche kermis hadden zij van een koekkraam twee koeken op zeer behendige wijze ontvreemd. Een der knaapjes stootte, terwijl hij langs de kraam ging, met den arm de koeken af, die dan door zijn kameraad, welke hem volgde «verden opgeraapt. Bij hunne teregtstelling trachtte ee- hunner te ontkennen, en zijne schuld op den ander te weopn, doch kon tegenover de bewijzen zijne ontkentenis niet vihouden. Uit Soeterwoude wordt van 24 September gemeld: //Heden avond, terwijl de vader aan den arbeid was, kwamen twee kinderen, het eene 3, het andere 5 5 jaar oud, naar hem toe. Hij gaf hun de vermaning om naar huis te gaanzij gingen het bruggetje over en schijnen naderhand teruggekomen te zijn. Maar hoe groot was de verslagenheid, toen de vader, naar huis gaande, zijn beide kinderen levenloos uit het water zag opgehaald. Hoe de kinderen er in zijn geraakt, weet niemand.» Op het Kampereiland zijn vele boeren, die enkel hunne pacht kunnen maken van het hooi dat zij te missen hebben; er zijn er, die 150,000 halve kilogr. hooi hebben afgeleverd gemiddeld tegen 13 de 500 kilogr., terwijl er dan voor den landbouwer voor eigen gebruik genoegzame voorraad overblijft. Het Prov. Geregtshof in Friesland heeft bij arrest van jl. Maandag tot de doodstraf veroordeeld den persoon van Sierk Cornelis Halma, oud 23 jaren, kleermakersknecht, geboren te Engwierum, wonende te Deinum, ter zake van moedwillige brandstichting. Het misdrijf werd door den veroordeelde (na eene vroe gere mislukte poging) bedreven in den hooiberg van zijn oom, uit wraakzucht, omdat, gelijk hij voorgaf, zijne bij dien oom inwonende stiefzuster door dezen werd voor getrokken. Jl. Donderdag avond is de voermans wagen van Heere veen op Joure en terug aangevallen. Vier mannen sprongen op het onverwachts achter een wal weg, sneden de strengen en leidsels stuk en grepen den voerman aan. Gelukkig had de voerman vele passagiers in, die de aanvallers af- pareerden en hen eindelijk op de vlugt dreven. Het scheen dat de boosdoeners wisten, dat er iets van belang in den wagen aanwezig was, aangezien één der kooplieden duizende guldens bij zich had. De personen moeten bij eene der reizigers niet onbekend geweest zijn. Naar men verder verneemt is men de daders reeds op het spoor. Op een der scholen te Rouveen heerscht een ziekte onder de kinderen, die hier te lande zeldzaam voorkomt en die bestaat in eene opzwelling aan weerszijde der kake- beenen, zoo dat de lijders ter naauwernood voedsel binnen krijgen. "Wel 100 scholieren zijn door de kwaal .aangetast. Volgens gevoelen van den kundigen geneesheer J. Coster, te De Wijk, is het een soort van keelziekte. Zij schijnt tot heden gelukkig niet gevaarlijk. De academische feesten te Groningen zijn den 26 dezer besloten met het aangekondigde bal, hetwelk zeer druk bezocht is geworden. De rector-magnific-.us, de hoog leeraar Hecker, heeft bij die gelegenheid een liartelijken dronk gebragt aan de academie en de studenten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2