B U 1 T E M A Men meldt uit Groningen, dat de tongblaar in die provincie zich meer begint te verbreiden. Toen het Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres onlangs te Leuven gehouden werd, is, onder den naam van //Nederlandsch Tooneel-Verbond", eene vereeni- ging opgerigt //ten doel hebbende de belangstelling in het Nederlandsch tooneel op te wekken en de belangen van dat tooneel in Noord- en Zuid-Nederland met alle haar ten dienste staande middelen te behartigen." Wie als lid wenscht toe te treden, behoort zich te wenden tot den secretaris, mr. J. N. van Hall, te Utrecht, of tot een der overige leden van de voorloopige commissie, zijnde de heeren H. J. Schimmel 'en Joh. J. H. Verhuist, te Amsterdam; J. J. Cremer, te 's Hage; G. Keiler, te 's Hage; J. van Beers (voorzitter), te Antwerpen; Max Rooses en Karei Miry, te Gent; professor van Driessche, te Brussel. Eenige bladen melden, dat Richard Wagner, in weêr- wil van zijne 56 jaar, op het pnnt staat van zich met eene jonge, schoone en rijke Engelsche dame, miss Augusta Holmes, in het huwelijk te begeven. Men mag te Parijs geen opschrift op een graf plaatsen zonder toestemming der bevoegde autoriteit. Onder de geweigerde grafschriften vermeldt de //Patrie" de volgende: „Hier rust Mevr. X. Haar man zou haar gaarne gegeven hebben, wat de pelikaan zijn jongen geeft. De Heer IJ. Hij wordt betreurd door zijne moeder en zijn vader. NB. Op uitdrukkelijk verlangen wordt de moeder eerst vermeld. De Heer Z. Hij werd in de armen zijns zoons neder- gebliksemd. N. N. oud 3 jaar en 2 maanden. Hem was het leven slechts opoffering en dulding. De Fransche Illustratie beschrijft de dronkenschap aldus: Een dronken mensck heeft in zijn hersenen twee stoelen en drie per soontjes in zijn maag. Een klimt naar boven en gaat op een stoel zitten, daarna de tweede en eindelijk klimt ook de derde naar boven, die ook zitten wil. Nu ontstaat er strijd, daar ieder van de drie een stoel wil hebben. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met intrekking van de plaatsing met den G Oct. a. s. op het ramschip de Buifel van den luit. ter zee 2de kl. A. A. Escher, wordt te zijner vervanging op dien bodem met voormelden datum geplaatst de luit. ter zee 2de kl. P. D. A. Frankainp. Tevens worden met meergemeld tijdstip geplaatstop de drijvende batterij Neptunus, de luit. ter zee 2de kl. II. Vreedenberg, en in de bovenrol van het raderstoomschip de Valk, de luit. ter zee 2de kl. A. J. Willekens. De militaire onder-intendant 2de kl. J. M. Mulder, werkzaam bij het Departement van Oorlog, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Frankrijk. //La Patrie" berigt, dat de familiebetrekkingen van den hertog van Genua op de nieuwe voorstellen van de zijde van het Spaansche gouvernement geantwoord hebben, dat de Prins alleen dan de kroon zou kunnen aanvaarden, indien de door de Coftes te zijnen gunste te nemen be slissing twee derden der stemmen dier vergadering op zich vereenigde. Jl. Dingsdag heeft te Bordeaux een ontzettende brand gewoed, die tegen zes ure des namiddags is ontstaan tengevolge van eene ontploffing, welke op een met petroleum geladen vaartuig heeft plaats gehad. De brandende petroleum vaten zijn tegen de overige in de haven liggende vaartuigen aangedreven en hebben in een ongeloofelijk kort tijdsbestek een twintig- of dertigtal groote schepen in brand gestoken, die meerendeels allen eene prooi der vlammen zijn geworden. Het hierdoor geleden verlies is alleraanzienlijkst; maar kan nog niet met juistheid worden begroot. Voor zoover bekend is, heeft slechts een enkel persoon het leven bij deze ramp verloren. Door de autoriteiten is de meeste ijver tot be teugeling van het onheil aangewend. De minister van binnenlandsche zaken had deze stad een uur voor de uit barsting van den brand verlaten. Engeland. Lord Clarendon, de minister van Buitenlandsche Zaken, heeft den 29 Sept. aan een te Watford gehouden banket gezegd„Ik ben teruggekomen van eene reis op het vasteland, alwaar ik met personen heb gesproken, die in vloed uitoefenen op de lotgevallen van Europa, en ik moet mijne overtuiging uitspreken, dat er, sedert het einde van den Pruissisch-Oostenrijkschen oorlog, nimmer zooveel uit- zigt bestaan heeft op het hewaard blijven van den vrede." Het Britsche Kanaal-escader is den 27 dezer te Cork binnengeloopen; het had zich den 16den gescheiden van het Britsche eskader der Middellandsclie Zee, waarmede vereenigd het eenen oefeningstogt in den Oceaan had gedaan. Op dezen togt, meent de //Times," is het stellig gebleken dat gepantserde linieschepen geschikt zijn om den Oceaan te bevaren, maar niet zoo stellig, welk model van pantserschepen het best voor het gevecht is. De Koningin heeft dezer dagen uit Ierland een adres van een matigheidsgenootschap ontvangen, houdende aanzoek om kwijtschelding der verdere straf aan de personen die nog gevangen zitten wegens deelneming aan de Feniansclie woelingen en gewelddadigheden. In dat adres werd gezegd dat die personen door verkeerd gerigte vaderlandsliefde tot niet te regtvaardigen daden waren verleid geworden, en werd verder aan H. M. in warme bewoordingen toe genegenheid en verknochtheid betuigd. Hierop heeft de heer Gladstone, het hoofd des kabinets, onverwijld bij een schrijven van 27 September het volgende geantwoord: "Hoewel het gouvernement zich geenszins tot eene of andere handelwijze in deze zaak verbinden kan, moet ik lof geven aan de voegzame en pligtmatige bewoordingen, waarmede de adressanten zich tot den troon wenden, en aan het juiste oordeel hetwelk zij over de misdaden der nu gevangen zittende personen uitspreken." Jefferson Davis heeft Engeland verlaten, om zich met het stoomschip //Baltimore" naar de Vereenigde Staten te begeven. D u i t s c li 1 a 11 tl. In de nabijheid van Aken heeft een jongmenscli van 24 jaar zijne 69jarige moeder doodgeschoten, omdat deze zich tegen zijn voorgenomen huwelijk verzette. Het wijsgeeren-congres te Frankfort is geopend met een voordragt van professor Leonhardi over het verdwijnen van zedelijkheid, opregtheid, eerlijkheid uit de maatschappij hij stelde voor vereenigingen op te riglen, die zich het bevorderen van zedelijkheid ten doel stellen. De redenaar werd geapplaudiseerd en van de 200 vergaderden de meesten waren luisteraars, teekenden 16 heeren en 3 dames als lid van de nieuwe vereeniging. Aan den grooten weg naar Lindau, digt bij Wangen, woont een kuiper in een groot vat dat uit 3 verdiepingen bestaat. Deze woning „a la Diogenes" heeft slechts 500 gekost. De eigenaar ontvangt veel bezoek, maar wegens beperkte ruimte kan hij zijne gasten slechts in de open lucht ontvangen. Te Darmstadt heeft jl. Zondag een soldaat, in dron kenschap verkeerende, met zijn sabel een zevenjarig knaapje den neus afgeslagen Op voordragt van den vice-admiraal von Tegetlioff, heeft de Keizer aan de officieren en manschappen der oorlogs-marine vergunning verleend om in het vervolgden baard niet te scheren. In een logement in Brünn ontstond een woorden wisseling tusschen den Graaf von Hompesch en een koopman, Muller geheeten. Toen de laatste zijn stok ophief, schoot de Graaf zijn revolver op hem af en i-aakte hem aan het hoofd. De Graaf is gearresteerd, maar in weerwil der pogingen van de politie is hij door het gepeupel, dat hem dadelijk hangen wilde, gruwzaam mishandeld. Spanje. De ministerraad en de regent, de maarschalk Serrano, zijn overeengekomen om aan de Cortes de candidatuur van den Hertog van Genua voor te stellen. De generaal Prim zal deze beslissing heden mededeelen aan de verschillende fractiën der unionisten, der progressisten en der democi'aten. Bij een besluit des Heiligen Stoels van jonge dag- teekening zijn de bisschoppen van Spanje gemagtigd geworden om den eed van trouw aan de nieuwe constitutie des koningrijks af te legggen. Die gewigtige stap van den Paus, welke in beginsel gelijk staat met het erkennen der nieuwe orde van zaken in Spanje, wordt door het officiële dagblad van het Fransche Keizerrijk in zijn nommer van jl. Dingsdag bekend gemaakt. Bij een besluit des Regents van den 26sten is bepaald, dat er in de West-Indische bezittingen van Spanje voortaan volkomene godsdienstvrijheid zal zijn. Bij een ander besluit is bepaald, dat de kolonie Cuba eene eigene muntinrigting zal hebben. Portugal. Het officiële dagblad van het Portugesche gouvernement behelst het volgende schrijven van den Koning van Portugal aan den Hertog van Loulé, het hoofd van zijn ministerie: „Mijn waarde Hertog! Opmerkende dat zekere dag bladen volhouden, dat, ten gevolge van een te Parijs beraamd plan, de kroon van Portugal dadelijk op mijnen zoon zou ovex-gaan onder het regentschap van mijnen doorluchtigen vader, en dat ik de Spaansche kroon zou aannemen; en voorts ziende dat die ongegronde geruchten, welke mij een zoo bedenkelijk en aan mijn gemoed zoo vreemd besluit toeschrijven, veld winnen, zoo verzoek ik u ze onverwijld te doen logenstraffen. //Heeft de Voorzienigheid dagen van smai'telijke beproeving aan mijn vaderland beschoren, ik hoop en vertrouw die hagchelijke omstandigheden te zullen te boven komen met de liefde des lands en met het opregte bondgenootschap tusschen de volksvrijheid en den troon. Aaxx het hoofd onzer natie te staan is voor mij de post van eer! en ik zal mij weten te kwijten van de pligten die de liefde voor onze staatsinstellingexx en de trouw aan mijn vaderland mij voorschrijven. Portugees ben ik van geboorte, en Portugees wil ik zijn bij mijn stervexx." Dit koninkliik schrijven draagt de dagteekening van 27 September jl. Egypte. De afsluitingen, die het binnenstroomen van het water in de Bittere Meeren regelden, zijix weggenomen. Een stoomboot, met den heer de Lesseps aan boord, heeft zonder storixxg te ontmoeten den weg van Port-Saïd tot Suez in 15 uren afgelegd. A in e r i k a. De „American Literany Gazette" bevat in haar laatste nummer een belangrijke gebeurtenis, die wel de aandacht verdient. De heer Childs, uitgever van den //Public Ledger," een blad waaraan moeite noch kosten gespaard zijn om het met den geest des tijds te doordringen heeft eenigen tijd geleden zijn werkvolk met hunne vrouwen en kinderen, ten getale van 1500, eenen aangenamen dag bezorgd, 's Morgens vroeg vertrok men per spoor naar een badplaats op een afstand van 3 uur; daar hebben zij zich gebaad en verder vermaakt aan het stx-and; een heei-lijk diner is hun verder aangeboden, waarbij allerlei ververschingen gebruikt werden. De uitgever met zijn vrouw woonde dit feest bij en onderhield zich minzaam met de feestvierenden. Een treurige gebeurtenis, geschied door een betreurens waardige vergissing, heeft het eiland Cuba in rouw gedompeld. Een expeditie van 700 vrijwilligers, in de Vereenigde Staten bijééngezameld, was te Havanna ontscheept om de opstandelingen bij te staan en legerde zich bij een plaats, Nippé genaamd. Het gouvernement van het eiland zond tegen hen 120 man en de stoomboot //Marsella" om hen te land en te water aan te vallen. De Amerikanen ver dedigden zich met groote dapperheid, en daar zij geschut bij zich hadden dwongen zij de stoomboot om zich terug te trekken met zwai'e averij. Intussclien hoorde een Spaansch fregat, dat in die wateren kruiste, het gedonder van het geschut en kwam de //Marsella" te hulp; daar men de Spaansche troepen voor de opstandelingen aanzag, werd het geschut tegen dezen gerigt en in weinige oogenblikken werd een gedeelte hiervan buiten gevecht gesteld. Toen men van hef fregat de vergissing ontdekte, was het te laat de kanonnen hadden meer dan 40 man gedood. Toen in den vorigen herfst eenige landstreken van Zuid-Amerika door aardbevingen en hooge vloeden werden geteisterd, meende een weerkundige aldaar, zekere Falb, te kunnen voorspellen, dat die natuurverschijnselen in dezen herfst xnet veel grooter kracht zouden terugkomen en dat Zuid-Amerika's westkust door de vereenigde wer king van oixtzettende natuurverschijnselen, orkanen, aard bevingen en zeebevingengeteisterd en verwoest zou worden. Volgens zijne voorspelling zou de 1ste October dezes jaars de dag zijn, waarop die natuurverschijnselen het toppunt van verwoestende kracht zoudexx bei-eiken. Thans wordt in de berigten uit Chili en Peru, loopende tot 28 Aug. jl. en met de West-Indische brievenmail in Engeland ontvangen, het volgende gemeld: //Falb's voor spelling, dat de westkust van Zuid-Amerika omstreeks dezen tijd door eenen of anderen schok der natuur zou worden verwoest, houdt grooten angst gaande onder de bevolking dier kuststreken, welke door hare bewoners voor en na met spoed verlaten worden. Alle handelszaken staan er stilen nu laatstelijk is de vrees der inwoners tot rade loosheid en vertwijfeling gekomen door de omstandigheid, dat er zich weder aardbevingen beginnen voor te doen. //Zoo zijn dezer dagen te Capiapo zware aardschokken gevoeld. De stad Iquique is door de bevolking verlaten tengevolge eener hevige aardbeving op 15 en 16 Aug. Te Arica zijn den 19 Aug. veertig aardschokken gevoeld, alle min of meer hevig. Van Tacna en Arequipa komen insgelijks berigten van aardbevingen. Daar de voorspelling alzoo aan vankelijk schijnt te worden bewaarheid, wordt de 1ste Oct. met klimmenden angst te gemoet gezien." Volgens het „Dario de San Paulo," is onlangs te Franca, in Brazilië, een man van 135 jaren overleden, die weinige jaren geleden zijnen eigen akker nog bebouwde. In dezelfde landstreek is niet lang geleden eene vrouw gestorven, die den ouderdom van 115 jaren bereikt had en eene nakomelingschap van ruim drie honderd zielen heeft nagelaten. De //Gazette de Saint-Pétersbourg" kon digt het overlijden aan van een koopman te Louga, Abra ham Petrof geheeten, die 133 jaar oud is geworden en tot aan zijnen dood in het volle bezit van al zijne zintuigen gebleven was. IVadere bijzonderheden omtrent den zesduhheleii moord te Pantin, nabij Parijs gepleegd. Sedert onze jongste berigten omtrent het ontzettende drama, lezen wij nog nader eene nieuwe afgrijsselijkheid, die echter licht verspreidt over dit treurspel zonder naam en aan de bovenstaande onderstelling veel waarschijnlijkheid geeft. Het ligcliaam van den oudsten zoon der familie, van hem, dien men in den aanvang voor den voornaamsten moordenaar hield, is op eenige meters van de plaats gevonden, waar de overige slagt offere begraven werden. De ongelukkige jonge man is blijkbaar het eerste slagtoffer geweest en ook deze bijzonderheid geeft veel waarschijnlijkheid aan het ver moeden, dat ook de vader gevallen is onder de slagen van den moordenaar, die het monsterachtige plan had beraamd, om eene familie van acht personen uit te roeijen om zich van hare goederen meester te maken. Naar alle waarschijnlijkheid is de vader niet te Parijs, maar, te Guebwiller in den Elzas gedood. De ontdekking van het graf des zoons geschiedde op dezelfde wijze als die van de lijken der moeder en van de jonge kinderen. Een toeschouwer bukte om een stukje laken op te rapen, dat bij nader onderzoek bleek te zijn het einde van een rokspand, die tot de ontdekking leidde van een voorover liggend lijk met uitgestrekte armen en digt gesloten vuisten; de vingers van de regterhand hielden nog een dot haar vast. Het gerucht van dezen verschrikkelijken vond verspreidt zich met eene ongeloofelijke snelheid en binnen eenige minuten zijn een dertig a veertig duizend menschen rondom het graf vereenigd, die naauweüjks bedwongen kunnen worden door een detachement infanterie, dat een scheidsmuur vormt tusschen de menigte en de regterlijke ambtenaren en geneeskundigen, die het onderzoek beginnen. Eene verschrikkelijke wond aan den hals heeft het hoofd bijna van den romp gescheiden. Het mes is in de gapende wonde achtergelaten. Het lijk werd onder een sterk geleide naar de Morgue overgebragt. Volgens het rapport van den heer Lugagne is de dood van Gustave Kinck ongeveer op denzelfden tijd ingetreden als die van zijne zes bloedverwanten. Het //Journal du Havre» geeft een verhaal van een zelfmoord, die door een gcheimzinnigen band met de misdaad van Traupmann in verband schijnt te staan. In hetzelfde hotel waar Traupmann is afgestapt, heeft zich een man met een dolk van het leven beroofd. Even nadat Traupmann Donderdag in den morgen het hotel had verlaten, kwam de man, die zich vermoord heeft, 'daar aan; zij hebben elkaêr dus niet ontmoet, ten minste niet in het hotel. De man heet Emile Deloney, is 26 jaar oud, zonder beroep en geboren te St. Allier. Hij had den kastelein gezegd, dat hij van Algerië kwam en voornemens was zich naar la Plata te begeven op het schip „Montezuma", dat denzelfden dag van daar naar Buenos-Ayres vertrok. Hij was zeer onrustig in zijne manieren, een scherp contrast met Traupmann, wiens handelingen groote kalmte verrieden. Vooral kinderen kon de eerste niet zien: kortom, bij het gerucht, dat een moordenaar te Havre gevat was, dacht men meer aan hem, dan aan den bedaarden Traupmann. Eene confrontatie van den gearresteerde met het lijk van den zelfmoordenaar en het onderzoek van diens nagelaten papieren zullen waarschijnlijk nog veel aan het licht brengen. Traupman blijft in de cellulaire gevangenis in denzelfden toestand. Hij spreekt niet, is half onbewust, zucht en kermt den geheelen dag, en voorloopig wordt hij met rust gelaten. Een persoon, die hem te Havre ontmoet heeft, heeft hem hooren spreken over le Juif Errant van Sue en hooren verklaren, dat de abbé Rodin in dat boek zijn ideaal was. Men zal zich herinneren, dat ook deze in den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3