B IJ I T E N L A i\ D. Correspondentie. van ver- naar toe- rov. Irag erij, 400 maar allen kaauwen tabak, en onlangs werden zij in een der couranten verzocht, de zaal van het Courthous, die met een nieuw fraai kleed belegd was, niet zoo te... bespuwen. Ook zijn er bij, die met een goede brom aan soms op de teregtzitting komen, maar dat maakt hier minder uit, als ze maar slim zijn en het er goed afbrengen. Ongelukkig echter de groen, die in hunne handen vervalt; paid in advance (in voorschot betalen) is altijd de boodschap, en kan de cliënt dat niet, dan kan hij hoog of laag springen, helpen doen ze hem niet!" Dr. Schildbach wijst in «die Gartenlaube" in een belangrijk artikel met teekening op een nieuw model school bank, naar den ontwerper, Kunze's nieuwe schoolbank genaamd, en die verre boven de Amerikaansche banken, welke ook gansch niet vrij zijn van gebreken, in doelmatig heid moet staan. Als een bewijs wat slechte schooltafels en banken uitwerken, deelt dr. Schildbach mede, dat door hem 1000 schoolkinderen te Leipzig zijn onderzocht, van welke slechts weinige geene zijdelingsche afwijking in de wervelzuil hadden. Verder geeft hij aan, hoe uit die ge brekkige schoolbanken eene verkeerde houding, platte borst, slechte ademhaling, kwaad bloed, tering, kortzigtigheid en slechte spijsvertering voortkomen. Indien men overal eens ging zien, zou men verstomd staan over het gebrekkige van banken en schrijftafels. Te wensclien ware het, dat het schooltoezigt op deze ingrijpende gebreken ernstig toezag; want wat baat het of men al in een ruim, luchtig lokaal zit, indien de jeugd nog gekluisterd wordt aan banken, die zoo veel kwaad kunnen veroorzaken. De langste brug der wereld is die van Mestre (waar het vaste land eindigt en de Lagunen aanvangen) naar Venetië. Zij is meer dan 3600 ellen lang en beslaat een afstand van meer dan een uur. Zij rust op 222 bogen. Haar breedte is betrekkelijk gering, namelijk 28 voet. Het geheel heeft wel eenigzins het aanzien als of men over een regten Hollandschen dijk rijdt, midden door het water, niet ongelijk aan het uitzigt, dat men vroeger had bij Halfweg, tusschen Haarlem en Amsterdam. In welke verhouding de sommen, aan onderwijs besteed, in de verschillende landen staan tot de geheele inkomsten van het land, blijkt uit het belangrijk werk: „Vergleichende Staten von Europa," van Haussner, die deze cijfers aldus Zwitserland besteedt 7.8 pCt. van zijne inkomsten aan onderwijs, Wurtemburg 5.6 pCt., Zweden 3.55 pCt., België 3.3 pCt., Nederland 3 pCt., Italië 2.56 pCt., Denemarken 2.50 pCt., Beijeren 2.45 pCt., Pruissen 2.09pCt., Griekenland 1.75 pCt., Groot-Brittannië 1,7 pCt., Rumanië 1.6 pCt., Rusland 1.53 pCt., Spanje 1.48 pCt., Frankrijk 1.25 pCt., Portugal 1.05 pCt., Oostenrijk 0.67 pCt., de Pauselijke Staten 0.67 pCt. en Turkije 0.24 pCt. Bij de berekening aangaande Zwitserland en Nederland moet in het oog gehouden worden, dat de staatsbegrootingen ten grondslag zijn gelegd, en niet gerekend werd op hetgeen van wege gewesten en gemeenten geschiedt. Met beton doet men tegenwoordig wouderen. Voor de havenwerken van Marseille gebruikt men zinkstukken van beton, die 25 ton wegen. Stoney maakt te Dublin reeds beton-blokken, die 300 ton zwaar zijn. De haven hoofden van Port-Saïd zouden zonder zware zinkstukken van beton nimmer vervaardigd zijn. Coignet, te Parijs, maakt spoorweg-stations van twee verdiepingen hoog, met buiten- en binnenmuren, schoorsteenen en gaten voor deuren en vensters, uit een stuk beton. Vuurtorens van 500 voet hoogte zijn reeds in Frankrijk uit die stof vervaardigd, terwijl men nu in Engeland werkzaam is aan een groote brugboog voor de Metropolitan-railway. De Japansche romanschrijver Kiong, te Bakin, heeft thans een werk voltooid, waaraan hij vóór 40 jaren is begonnen. Het is een roman, die niet minder dan 106 deel en telt. De predikant van Oberursel moest bij bet toedienen van den doop van zijn gemeenteleden hooren, dat bij te verheven sprak en zij hem niet konden begrijpen. De predikant helderde nu de ver- pligtingen op, die de meter op zich nam, met de volgende woorden „Gij moet met uw kind doen als met bet vee. Gij steekt het kalf uw vinger in den mond om het te leeren slobberen. Zoo moet gij ook het kind leeren, wat gij weet!" Een Duitsch blad heeft de gewoonte van telkens de dienaren der heilige justitie, de gensdarmes, „schandarmen" te noemen. Men zag in die benaming eene beleediging voor het corps en de uitgever werd voor de regtbank gedaagd. Hij verdedigde zich met te zeggen, dat hij met zijne uitdrukking geene beleediging, maar in tegendeel eene lofspraak had bedoeld. Schand arme, zeide hij, beteekent arm aan schande: en de regters spraken hem na deze subtiele verdediging vrij. Frankrijk. Een groenteverkooper te Parijs, evenals zoovele anderen, partij willende trekken van de sensatie, door den moord bij Pantin te weeg gebragt, heeft aardappelen en uijen uit gestald met het opschrift«Gegroeid op den akker van Pantin." Omtrent het uiterlijk van den beruchten misdadiger Tropman lezen wij het volgende: Een zonderlinge vorm van schedel en gelaat; een hoog voorhoofd, maar volgens eene lijn, die zich ombuigt op de plaats, waar zij gewoonlijk regt naar boven loopt. Overvloedige haren en schoone maar buitengewoon groote tanden en een benedenlip, die de lengte van den bovenlip buitengewoon overtreft. Alle bescheiden betrekkelijk de persoonlijkheid van Tropman, de bijzonderheden van zijn leven vóór de misdaad, zijne betrekkingen met de familie Kinck, zijne reizen in den Elzas, naar Roubaix en zijn verblijf te Parijs, al die documenten zijn nu in het bezit van den regter van instructie en zullen hem een goed eind op weg brengen, om den waren draad van de misdaad op het spoor te komen. De beschuldigde heeft zonderlinge grillen in zijne cel; nu eens vervalt hij in diepe neêrslagtigheid, dan weer wordt hij overvallen door eene zekere overspanning, waarin hij plotseling uit zijne liggende houding wordt opgewekt, vol agitatie de kamer op en neêr loopt en eene koortsachtige begeerte aan den dag legt voor de geruchten van de buitenwereld. Hij is uiterst nieuwsgierig naar hetgeen de bladen van hem zeggen en naar den indruk, dien hij op de groote menigte heeft gemaakt. Hij is zeer bleek, maar op het minste gerucht, bij de minste beweging van zijn oppasser, wordt het wit zijner oogen rood en legt hij eene zekere onrust aan den dag. Zijn eetlust is verbazend en men zou hem niet genoeg kunnen voeden, zoo men zijne begeerte den vrijen teugel liet. Nu en dan wordt de avontuurlijke geest weèr in hem wakker. Hij spreekt dan van het fortuin, dat hij zich ge droomd heeft, van zijne industrieële plannen in Amerika en van het geluk dat zijne familie door de verwezenlijking dier plannen zou gesmaakt hebben. Jl. Vrijdag namiddag is de beschuldigde voor het eerst naar het paleis van justitie geleid, nadat men eerst de grootste voorzorgen had genomen om hem tegen de nieuws gierigheid en de wraak van het publiek te beschermen. Het verhoor duurde twee uur en bragt weinige nieuwe bijzonderheden aan het licht. Tropmann blijft zijn stelsel van verdediging of liever van beschuldiging volhouden, want hij blijft de schuld van den moord van mevr. Kinck en van hare 5 kinderen op vader en zoon Kinck werpen. Zaturdag is betrekkelijk kalm voorbijgegaan, want op dien dag werd hij niet met getuigen geconfronteerd. Hij schijnt niets zoo zeer te vreezen als een verhoor in tegen woordigheid van de getuigen, die verklaren hem hetzij te Roubaix, hetzij in den Elzas of te Parijs gezien te hebben. Na elke confrontatie wordt hij droomerig en vervalt in zijne gewone neêrslagtigheid. De opsporingen in den Elzas hebben tot heden tot geen enkel resultaat geleid. De commissaris van politie Soultz heeft locomobilen en sterke pompen ontboden om daarmee de vijvers leêg te malen, welk werk, ondernomen door 50 militairen, weldra is gestaakt moeten worden. Voor eenige dagen werd gemeld, dat jl. Dingsdag op nieuw een brand te Bordeaux was uitgebarsten, ditmaal in de scheepstimmerwerven aldaar, waardoor eene schade van 1,000,000 francs zou zijn aangerigt. Dit berigt is in zoo ver onjuist, dat de bedoelde brand een magazijn van wijnen en sterke dranken heeft in de asch gelegd. De berokkende schade wordt nog niet opgegeven. Het „Journal Officiël" meldt, dat te Aubin, in het departement Aveyron, ernstige onlusten zijn uitgebarsten, ten gevolge eener werkstaking door de arbeiders in de mijnen der Orleans-Maatscliappij. De arbeiders hadden jl. Donderdagden eersten ingenieur der werken willen verdrinken, den onder-prefect en een anderen ambtenaar wonden toe- gebragt en het voornaamste magazijn der koopwaren in brand gestoken. Vrijdag ochtend was de werkstaking in een wezenlijk oproer ontaard. De troepen, die den vorigen dag waren aangekomen, hadden, door de mijnwerkers be stookt, op deze gevuurd. Tien arbeiders waren gedood en verscheidene gewond. Blijkens berigt uit Toulouse zijn 14 menschen omge komen en 22 gekwetst. De orde is verder niet gestoord, maar de mijnwerkers blijven eene dreigende houding aan nemen. Van daar is een bataillon jagers naar Aubin gezonden. Dezer dagen is zekere Edmond Delcourt, brouwers gast, geboortig van Verviers, komende van Cayenne, alwaar hij 16 jaren doorbragt, door de Fransche gendarmerie naar de Belgische grenzen geleid. Met 5800 andere personen, insgelijks van politieke misdrijven beschuldigd, werd hij naar Cayenne verbannen. Van dat aantal (zegt hij) zijn er slechts 12 teruggekeerdal de overigen zijn aan de gele koorts gestorven, of hebben door zelfmoord aan hun noodlottigen toestand in het verbanningsoord een einde gemaakt. De „Liberté" meldt, dat pater Hyacinthe, die niet naar zijn klooster kon terugkeeren, zonder het besluit, hem door zijn geweten ingegeven, te herroepen, de verstandigste partij, die hem overbleef, heeft gekozen. Hij is den 8 dezer naar het land vertrokken, waar het geweten zoo vrij is als het maar zijn kan, waar de scheiding tusschen kerk en staat een normaal feit is, waar het Christendom de vrijheid niet uit zijnen boezem weert. Hij heeft zich naar de Vereenigde Staten begeven, waar hij zich persoonlijk kan overtuigen, dat de vrijheid der gezindten even heilzaam werkt voor de ontwikkeling van het godsdienstig gevoel, als de Catholieke eenheid er nadeelig voor is. Hij zal te Brest scheep gaan. Zijne zusters en een zeer achtenswaardig geestelijke van het diocese te Parijs vergezelden hem tot aan het spoorwegstation. Binnen twee maanden, tegen het tijdstip dat het oecomenisch concilie zal geopend worden, zal hij in Europa terug zijn. Engeland. In de laatste dagen werd veel gesproken over het graven van een tunnel onder, of het spannen van een brug over den zeeweg van Calais naar Dover; die reusachtige onder neming vond echter nog niet genoeg voorstanders. Thans is, volgens de „Köln, Ztg." een ander plan op het tapijt gebragt, welks uitvoering minder tijd en geldelijke opoffe ringen zou kosten. Het betreft namelijk een voorstel van het huis Baring Brothers, om, zonder eenige staatssubsidie aan de Fransche kust, tusschen kaap Grisnez en het dorp Andrecilles, een nieuwe haven aan te leggen, die diep ge noeg zou wezen om, bij den laagsten waterstand, aan groote stoombooten toegang te verleenen. Tusschen die haven en Dover zou dan een dagelijkscheco mmunicatie ge opend worden en men hoopt, wijl de afstand tusschen die beide punten zes Engelsclie mijlen korter is, dan tusschen Dover en Calais den togt in 70 minuten te zullen kunnen volbrengen. Het plan is der Fransche regering voorge legd. Of deze echter de vereischte concessie zal verleenen is nog niet zeker, daar de steden Calais en Boulogne wel alle pogingen zullen aanwenden, om de regering tot wei gering aan te sporen. Garibaldi heeft een werk uitgegeven bij Cassell te Londen, waar in half liistorischen, half romantischen vorm een schets gegeven wordt van den socialen en ker- kelijken toestand van het moderne Italië. In Piccadilly, een der voornaamste straten van Londen had voor een paar dagen een zonderlinge jagt plaats Het edele wild was een neef van Keizer Napoleon, lord George Hamilton een broeder van den bekenden hertog van Hamilton, wiens financiëele omstandigheden na de jongste voorjaarswedrennen allertreurigst waren. Sedert langen tijd had de 22jarige edelman aan een koetsier van een hansome zijn vertrouwen moeten schenken, die er dan ook in slaagde, om den edelen lord buiten bet gedrang te houden en te beletten, dat de regterlijke ambtenaren zich van hem meester maakten. Jl. Donderdag evenwel, toen de hansome door Piccadilly reed, schoten plotseling eenige regterlijke amb tenaren toe, vatten het paard bij den teugel, en ofschoon de koetsier flink gebruik maakte van zijn zweep, gelukte het hem niet, het paard te doen voortgaan. Fluks sprong de Lord uit het rijtuig en ijlde voort, maar de regterlijke ambtenaren zetten hem na, arresteerden hem en bragten hem naar de gijzeling. Duitsch land. Aan de „Köllnische Zeitung" wordt uit Berlijn ge schreven, dat de koninklijke veeartsenij-school aan de regering een verslag heeft ingediend betreffende de tong- blaar en het klaauwzeer. In dat verslag zouden alle maat regelen om de besmetting af te sluiten nutteloos verklaard zijn, omdat die ziekte over geheele streken alle soorten van huisdieren met gespleten hoeven, zoo als runderen, schapen, varkens, geiten aantast, uitsluitend door den invloed der atmosfeer. Rusland. De oppermagtige belieerscher van Rusland lijdt steeds aan een zielsziekte waarvan niemand de oorzaak kan door gronden, waarvoor geene geneesmiddelen baten. Men kent de geschiedenis der laatste dagen van Alexander I, die zich te Taganrog had afgezonderd. Welnu, dezelfde som bere, geprikkelde zwartgalligheid heeft Alexander II aan gegrepen. Alles bedroeft, alles schokt, alles prikkelt en vertoornt hem; hij ontvlugt zijn huisgezin en zijne dienaren, men verhaalt zelfs, dat hij nu en dan plotseling in tranen uitbarst. Toch heeft hij geene veldslagen geleverd, en als zijn Pruissische bloedverwant de bloedige schim van groot heid nagejaagd. De afschaffing van het lijfeigenschap in Rusland zal zijn naam in de geschiedenis vereeuwigen. Maar hij heeft Polen gedecimeerd, geconfisceerd en gede poneerd, mannen, vrouwen en kinderen heeft hij bij duizenden in het groot en ijzig graf, dat Siberië heet, geworpen. Wat hem op den troon, waar hij voor niets is terugge- deinst, rust en vrede rooft, is Polen, dat niet sterven wil. Azië. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Khédive al de voor reizigers beschikbare appartementen heeft afgehuurd voor 65 Frs. per dag en al de rijtuigen voor 100 frs. per dag, voor den tijd dat zijne gasten zich in genoemde stad zullen bevinden. T u r k ij e. Tengevolge van eene kruidontploffing in den winkel van een koopman in de stad Braïla, is aldaar eene groote ver woesting aangerigt. Verscheidene menschen zijn zwaar gekwetst en eenigen hebben het leven verloren. Amerika. Eene comediante van een tooneel in de Vereenigde Staten gaf onlangs aanleiding tot eene alleraardigste scène, die, nadat alle gevaar voor ongelukken was weggenomen, niet weinig den lachlust van het publiek opwekte. Verbeeld u! Hare rokken haakten aan het tooneelscherm, op het oogenblik dat dit werd opgehaald en de actrice werd tot in de hanebalken meegenomen, waar zij zich zeer behendig van een touw meester maakte en naar beneden gleed. In een dagblad van New-York leest men het volgende als bewijs hoe daar met den tijd gewoekerd wordt: Diligence van San Juan-Narada aangehouden en bestolen ten 5 ure 's morgens. De som bedroeg 30,000 doll. Belooning aan den ontdekker aangeboden te 7 uur. Dieven gefu silleerd en al het geld terug ontvangen te twee uur in den namiddag. Weder op weg gegaan 's avonds 5| uur. De industrie-school te Virginia Cottage, Moscow Road, mag zich in grooten voorspoed verheugen. Deze school werd opgerigt in navolging van die in Sardinië, waaraan Garibaldi zich zoozeer heeft laten gelegen liggen. Reeds meer dan 60 kostleerlingen bevinden zich te Virgi nia Cottage bij elkaar. Des morgens krijgen de kinderen een kop koffij met een dikke snede brood. Drie uren wor den daarna gewijd aan lezen, schrijven en ander hersenwerk. Ieder kind krijgt dan een kan soep of een bord rijstpud ding, en in den namiddag begint het onderligt in handwer ken, bestaande in kleermaken, schoenmaken, naaijen, wasscnen en strijken. Hiervoor wordt werk van buiten af aangenomen, Er is veel toe noodig, om deze instellingen ingang te doen vinden, men heeft echter allen grond om te mogen ver wachten, dat de vele moeite ruimschoots zal beloond wor den door de goede uitkomsten. Het groote doel is om jongens en meisjes op een voor hen aangename en tevens doelmatige wijze zóóver te brengen, dat ze later als menschen hun eigen brood kunnen verdienen. De artikelen: „Louis Philippe en Philipon", alsmede „Zijne Majesteit het souvereine volk", wachten op plaatsruimte.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3