betrekkelijk korten tijd een belangrijken Staats-schat over te leggen.» Ter uitvoering der operatie stelt de schrijver voor het uitgeven van Schatkist-billetten tot een bedrag van 4,000,000,000, die tegelijk voor wissels in de plaats treden en welke schatkist-billetten zich dan voornamelijk dadrdoor gunstig van onze tegenwoordige muntbilletten zouden onder scheiden, dat zij binnen een bepaalden termijn tegen gereed geld moesten worden ingelost. De schrijver eindigt aldus: „Moge het misschien in den eersten tijd niet tot de uitvoering van bovenstaand plan komen het is zeker, dat het eens, óf vroeger, óf later, naar zijne volle waarde zal worden geschat.» De Hooge Baad der Nederlanden heeft jl. Dingsdag verworpen het beroep in cassatie van Jacob de Vletter, tegen het hem veroordeelend arrest van het Prov. Geregtshof in Zuidholland van 10 Julij 11., waarbij hij, ter zake van de Botterdamsche ongeregeldheden, tot tien jaren tucht huisstraf was veroordeeld. Voor den Hoogen Baad (Kamer van Strafzaken), werd jl. Maandag behandeld de zaak van Jan Ton, geboren en wonende te Alkmaar, beschuldigd van in den nacht van den 31 Januarij op 1 Februarij zijne woning aldaar moed willig in brand te hebben gestoken, waarbij het te voorzien was dat daardoor menschenlevens in gevaar werden gebragt, ten einde door het verkrijgen van de assurantie-penningen, ad 500, in betere omstandigheden te geraken. Tijdens het uitbreken van den brand waren, behalve de requirant en diens zuster, nog twee andere personen in het huis aan wezig. Het Prov. Geregtshof in Noordholland verklaarde hem dan ook schuldig aan boven omschreven misdaad en veroordeelde hem tot de straffe des dood, uit te voeren binnen de gemeente Alkmaar. Tegen dit arrest werden, namens den requirant door zijnen advocaat mr. Watersloot van der Gracht, van Amsterdam, 3 middelen van cassatie voorgedragen en zeer breedvoerig ontwikkeld. Door het O. M. zal, bij monde van den advocaat-generaal Bomer, den 19 dezer conclusie worden genomen. De Hooge Baad heeft jl. Dingsdag verworpen het beroep in cassatie van J. van Eek, tegen een arrest van het Hof van Groningen, waarbij hij met bevestiging van een vonnis der regtbank te Groningen, krachtens art. 217, al. 2, Strafregt, tot acht dagen eenzame opsluiting is ver oordeeld, wegens opzetting tot wederspannigheid door redenen, op de openbare straat gevoerd, als: ,,'t moet hier toegaan als te Botterdam, neem een loopje met hem, geef hem een schop," en dergelijke uitdrukkingen, door hom gebezigd tegenover een policiebeambte, die in de uitoefening zijner functiën was en zulks zonder dat daarop weder spannigheid is gevolgd, welk feit heeft plaats gehad in den nacht van 19 op 20 Februarij 11., toen op de Groote Markt te Groningen, ter eere van 's Konings verjaardag, vuurwerk werd afgestoken, en er moeijelijkheden met de policie ont stonden, die aanleiding tot het gebeurde hebben gegeven. Het Dagblad verneemt, dat de heer J. A. de la Vieter cassatie heeft doen aanteekenen tegen het arrest van het Prov. Geregtshof in Zuidholland, Zaturdag jl. gewezen. In een jl. Maandag gehouden vergadering van aandeel houders in de Koninklijke Nederl. Stoomboot-Maatschappij, is besloten: 1°. het materieel voor de bestaande lijnen der Maatschappij uit te breiden, door vier Middellandsche zee- stoombooten aan te bouwen; 2°. eene stoomvaart te openen tu8schen Vlissingen en New-York en daarvoor drie trans atlantische stoombooten aan te schaffen. Ten einde in de noodige kosten te voorzien zal eene leening van 5,000,000 worden aangegaan, tegen 5°/o rente 's jaars, uit te geven tot den cours van 90°/o en aflosbaar in 25 jaren door middel van annuiteiten. Bij de jl. Dingsdag in het hoofdkiesdistrict Amsterdam plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der Tweede Kamer, ter vervanging van den heer mr. G. C. J. v. Beenen, is gekozen de heer mr. E. H. 's Jacob, met 1087 van de 1977 uitgebragte geldige stemmen. De heerdr. J. Bosscha verkreeg 722, de heer mr. N. J. den Tex 149 stemmen. Drietal te Deventer: Mees, te Uitgeest; Geerts, te de Bijp; van Bemmel Suyck, te Welsum. In de vorige week is te Haarlem de acte van hoofd onderwijzer verleend aan den heer J. van den Bos, hulp onderwijzer aan de openbare school te Schagen. Aan den heer F. Th. Smith, gewezen hoofdonderwijzer te Zaandijk, is pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 547 's jaars, met intrekking van het pensioen van 447 's jaars, hem verleend bij koninklijk besluit van 4 Mei 1869. Jl. Zondag, den 10 dezer, vierde ds. Hoekstra, pred. bij de Doopsgezinde gemeente te Twisk, zijn 40jarig jubilé. Gedurende 6 jaren was hij te Medemblik werkzaam geweest en den overigen tijd zijner ambtsbediening bragt hij in zijne tegenwoordige standplaats door. In de namiddag-godsdienst oefening sprak de jubilaris tot eene talrijke menigte toe hoorders, tot tekst kiezende 1 Joh. II vs. 24 en 25. De ambtsbroeders, vrienden en vereerders vereenigden zich met den feestvierenden leeraar, na afloop der godsdienst oefening, in zijne woning, waar hem, onder meer andere blijken van hooge achting, door de predikanten van den ring Medemblik twee prachtige karaffen met zilver gemon teerd, werden aangeboden. Het Twisker zangkoor, onder directie van den heer P. Bobbeldijk, bragt des avonds eene serenade met fakkellicht aan den beminden leeraar, voor wien deze dag een hoogst genoegelijken feestdag was. Jl. Maandag heeft de gemeente Schermerhorn feest gevierd. De hoofdonderwijzer, de heer D. Bezem, herdacht namelijk zijne öOjarige ambtsbediening, en heeft bij die gelegenheid van alle kanten blijken van hartelijke belang stelling ontvangen. Door burgemeester en wethouders van zijne woning afgehaald en naar de kerk geleid, werd hij daar met een toepasselijk lied door de schooljeugd ver welkomd en vervolgens door den burgemeester, den school opziener en den predikant, henevens door een lid van de onderwijzers-corporatie van Schermereiland, en van het departement Purmerende der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hartelijk gelukgewenscht. Behalve de medaille, hem door den schoolopziener uitgereikt, ontving de grijsaard respectivelijk van zijne dorpsgenooten, van de onderwijzers corporatie en van 't Nut prachtige geschenken in zilver, een paar fauteuils en een sierlijk bewerkt album. Na den afloop van een en ander vereenigde de jubilaris de ver schillende autoriteiten, corporatiën en tal van vrienden in zijne woning, waar men het overige van den dag hoogst aangenaam doorbragt en slechts noode tot afscheidneinen overging. Dezer dagen is bij een boer te Bijswijk des nachts een diefstal gepleegd, zoo brutaal als nog zelden plaats vond. De dief heeft zich den toegang weten te verschaffen in de slaapkamer, waarin man en vrouw lagen te rusten. In de slaapkamer bevond zich een gesloten secretaire, doch de dief had de bijzondere vermetelheid, den sleutel uit een vrouwenzak, die zich op de beddeplank bevond te nemen en zoodoende uit de secretaire eene som van ƒ700 te ont- vreemdep. De dief moet een en ander zoo behendig ten uitvoer gebragt hebben, dat noch man noch vrouw in den slaap werden gestoord. Den dader is men nog niet op het spoor, ofschoon de policie een ijverig onderzoek instelt. Wij hadden bijna het verlies van den wakkeren too- neeldirecteur en talentvollen tooneelspeler Victor Driessens te betreuren gehad. Bij het te Botterdam aan boord gaan, jl. Maandag middag ten 12 ure, van de staatsspoorweg boot, viel de heer Driessens, door het afwijken der loop plank, in de Maas, en werd niet dan met veel inspanning gered. Hij was echter in staat met zijn gezelschap de reis naar Dordrecht te vervolgen. (Vaderland). Naar men verneemt, moet het veel besproken geschil der tijdelijke kommandanten van het fort de Klop en het fort de Gagel dezer dagen zonder tusschenkomst van den krijgsraad geëindigd zijn. Luitenant F. van het fort de Gagel zou, wegens weigering zich in arrest te begeven, 14 dagen kamerverblijf, en kapt. v. B. van het fort de Klop wegens overschrijding van bevoegdheid, 1 maand huisver- blijf gekregen hebben, beiden behoudens beroep op den krijgsraad. (Utr. Dagbl.) Het //Vaderland» deelt mede, dat aan de te Utrecht gehouden bijeenkomst, waarin over eene op te rigten stoom vaart tusschen Nederland en Noord-Amerika is beraadslaagd, uit verschillende plaatsen der Amerikaansche Unie een 7tal telegrammen zijn gezonden, waarin sympathie wordt betuigd met het voorgenomen plan. Een dier telegrammen was afkomstig van het bestuur der Pensylvania-Spoorweg- Maatschappij, hetwelk aanbood eene rente van 6 pCt. van het vereischte kapitaal te guaranderen; indien de stoomvaart tusschen Vlissingen en Philadelphia werd aangelegd De artillerie en kavallerie, die in den omtrek van Breda uit scherts moest manoeuvreren, aanvallen en ver dedigen, neemt de zaak nu en dan in ernst op. Sommige soldaten deden steentjes op de geweren, waardoor een zestal gewond werden. Ook een officier werd door een steentje onder het oog gekwetst. Uit gekheid met wapens spelen heeft dikwijls geen goed einde. (A. Dagb. v. N.) Als iets buitengewoons wordt aan de //Noordstar» medegedeeld, dat te Haulerwijk een paar hoogbejaarde echtelieden wonen, J. Numan en vrouw, die in zes jaren tijds niet op bed hebben geslapen, maar 's nachts altijd in den hoek van den haard zitten. De oude vrouw lijdt aan aamborstigheid en kan dus niet in een liggende houding slapen, waarom ook haar getrouwe echtvriend haar in den hoek van den haard gezelschap houdt. De burgemeester van Zwolle heeft dezer dagen een brief ontvangen van een kolonist uit Ommerschans, zich bij onderteekening noemende M. Schijf, die Z.Ed. Achtb. met het in brand steken zijner eigendommen bedreigt, indien hij hem voor zijn aanstaand ontslag uit het gesticht, niet ƒ25 toe zendt. Het doel van dit schrijven is ligt te raden: de kolonie te verwisselen tegen de gevangenis. De Zwolsche Courant bevat het volgende ingezon den stukje: //Volgens de Staats-Courant is een diploma d' excellence toegekend aan Th. Heijligers Zoon te Schiedam, voor Jenever, ingezonden op de Internationale Tentoonstelling van Voorwerpen, voor de huishouding enz., van den hand werksman Jl. Zondag viel te Kampen een kind in den Burgwal. De burgemeester dier stad, de heer mr. S. H. de la Sablonnière, toevallig er op aankomende en het gevaar bemerkende (het kind was reeds zinkende), begaf zich geheel gekleed te water en had het geluk het kind van een anders wissen dood te redden en aan de bedroefde ouders terug te geven. Als eene bijzonderheid mag voorzeker vermeld wor den, dat door de bevalling van de vrouw van den heer A. Scholten, te Steenwijk, de weduwe H. Greven aldaar 't genot mag smaken bet-overgrootmoeder te zijn op den ouderdom van 80 jaren en 6 maanden, terwijl ook de grootmoeder en overgrootmoeder van het kind nog in leven zijn. De afvoer van turf naar Holland is te Zwartsluis thans levendig. De prijs der praam van 500 ton bedraagt 74. Van tijd tot tijd hoort men door middel der dagbladen dat in andere gemeenten aanzienlijke sommen voor het rund vee worden bedongen; ook binnen de gemeente Oldemarkt, kan dit met regt gezegd worden, daar de veehouder Machiel de Boer, te IJseldam, in de voorgaande week een kalfkoe heeft verkocht voor het cijfer van netto twee honderd twee en veertig guldens vijftig cent zegge 242.50. Waarlijk een zeldzaamheid. Jl. Vrijdag had te Winschoten een ongeluk plaats, dat schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Negen kinderen speelden op een ledigen turfwagen aan de vaart; eensklaps loopt de wagen achteruit en stort in de diepte. De vader van drie der aanwezige kinderen springt hun achterna en had het genoegen de kinderen allen behouden aan wal te brengen. Aangekomen schepen te Batavia, vóór 17 September: Dordrecht II, Hellevoetsluis, Neptunus en Noach II. Vertrokken: Generaal de Steurs. Na afloop eener intieme soiree, waar men nog al vrij grof gespeeld had, bespeurt een der spelers, die een zeer slechten avond had gehad, met de grootste verbazing, dat men zijn hoed en jas heeft weggenomen en er voor in de plaats gelegd ongehoorde zaak! een anderen hoed en jas, maar geheel nieuw, fraai van stof en elegant van snid. Den volgenden morgen ontving hij zijn ouden jas en hoed met het volgende briefje: //Je zult me niet kwalijk nemen, mijn waarde, maar aangezien ik gister avond een aardig sommetje gewonnen had, vond ik het minder raad zaam net gekleed naar huis te gaan. De straten te Parijs zijn des nachts zoo onveilig! Men had mij kunnen ver moorden en bestelen; maar gij behoefdet geen vrees te koesteren, daar ge verloren hadt.» Een mooi ding, vooral als ze beginnen met te vermoorden, om vervolgens te zien, dat zij zich vergist hebben.» Men toonde aan Dumas fils eene bejaarde, maar toch nog coquette vrouw, die de verzakking van hare bekoorlijk heden door tal van baleinen trachtte tegen te gaan en de rimpeligheid van haar gezigt door verscheidene lagen blanketsel trachtte te verbergen. Wat een geleiachtige vrouw, riep de schrijver van Diane de Lys uit, men moet haar met een lepel in bed scheppen. Iemand zei bij het huren van een kamer: //Jufvrouw, ik kan u verzekeren, dat ik nergens van daan gegaan ben of mijn hospita schreide.» '/Vertrekt mijnheer dan ook zonder betalen?» was het leuke antwoord. Lourens Nieuws- en Advertentie-blad bevat de vol gende annonce: //Een ongehuwd, hoe zeer mondige dame, zonder middelen van bestaan, verlangt een reisgenoot van de P. G., en gevaccineerd, alsmede de mazelen en de nationale militie doorgestaan hebbende. //Op beschaafde manieren en behoorlijke moustaches wordt bepaald geattenteerd, terwijl zedelijke principes en een zijden parapluis onmisbaar zijn. Gegadigden adresseeren zich tot nadere kennismaking met opgaaf van destinatiën en condities per franco brief onder nommer 11000110011, aan het bureau dezer courant." Naar aanleiding van den brand, waardoor eenige dagen geleden de schouwburg te Dresden in de asch is gelegd, heeft de Parijsche Public eene statistiek medege deeld, volgens welke van het afbranden van den Amster- damsclien stads-schouwburg in 1772 af, tot op de vernieling ten vorigen jare van den schouwburg van Treviso, in Lombardije, 63 schouwburgen eene prooi der vlammen zijn geworden. De stad, die in dit opzigt het zwaarst be proefd is geworden, is Londen geweest, waarvan 1778 tot 1867 vijftien schouwburgen zijn verbrand (Covent-Garden en het Ashley-Amphitlieater elk tot twee malen toe, het eerste in 1808 en 1856, het andere in 1830 en 1841). Behalve de Londensche, zijn nog zes andere Engelsche en twee Schotsche schouwburgen door de vlammen verteerd. In Italië, het land waar de meeste schouwburgen gevonden worden, zijn er slechts vier afgebrand. Te Namen is de schouwburg tot drie malen toe door brand in puin verkeerd: in 1860, 1862 en 1867. Bij den brand van den schouw burg van Saragossa, in 1788, kwamen 600, en bij dieu te Quebec, in Canada, in 1846, kwamen meer dan 500 men- schen om het leven. Yan 1763 af gerekend, toen op 6 April de Parijsche Opera in vlammen opging, tot 10 Dec. 1867, toen de schouwburg in de voorstad Belleville af brandde, heeft de Fransche hoofdstad zeventien schouw burgen ten gevolge van brand verloren. De oorijzers de» vrouwen. Men wil dat de pruiken haar oorsprong te danken hebben aan een Koning van Frankrijk, die door eene ziekte zijn haar verloren had en voor wien men een hoofdtooisel vervaardigde, dat de plaats van het verlorene moest aanvullen o( vervangen; terwijl de zucht tot navolging, of wel, om te behagen, alras dit hoofddeksel in zwang bragt bij de hovelingen, en zoo verder bij de burgers. Eveneens zouden ook de zoogenaamde oorijzers, die in verschillende streken van ons land door de vrouwen gedragen worden, hun ontstaan te danken hebben aan eene vinding, om een gebrek te bedekken. Men verhaalt, dat nu meer dan eene eeuw geleden zekere jufvrouw Peerboom, te Purmerend, door vrouw natuur met eene moedervlek aan het voorhoofd was bedeeld. Hetzij eigen vernuft haar den raad ingaf, hetzij eene of andere vriendin er haar toe bragt, zij bestelde bij een goudsmid eene net bewerkte gouden plaat; deze wist zij zoodanig onder de platte muts te schuiven, dat het hatelijke teeken haar niet langer ontsierde. Wel zal men het eerst wat vreemd gevonden hebben, maar gelijk het met modes in den regel gaat, de dragt vond al spoedig navolging en verspreidde zich allengs in de streek en verder op. Dit was het oorijzer in zijne eenvoudige type, later kwamen er vermeerderde en verbeterde edities van en werden met kwistige hand allerlei ver sierselen van edelgesteenten aan de plaat aangebragt, welke toevoeg- selen niet altijd van den zuiversten smaak getuigden, iets wat evenmin van zoo menig kleedingstuk kan gezegd worden. Er bestaat een oud Engelsch lied, dat tot refrein heeft: „The beggars are coming to town;" „de bedelaars gaan naar de stad;" en het is ongelukkig voor de Londensche bevolking, dat de bede laars van geheel Engeland dat refrein in ernst hebben opgevat en dat zij bij honderden dagelijks naar Londen stroomen. De groote wereldstad, met haren ontzaggelijken rijkdom, is voor den bedelaar van professie wat de „gelukkige jagtvelden" voor den roodhuid zijn. Meesterlijk verstaat hij de kunst om door femelarij, door brutaliteit of door aanhouden, van de verschillende voorbijgangers aalmoezen te ontvangen. Ieder begrijpt ligt, hoe verkeerd het onberedeneerd geven van aalmoezen is, maar dat in het oneindige te zeggen helpt niet, en daarom wyzen wij met ingenomenheid op de grootsche han-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2