BUITENLAND. delwijze van eenige Londensche heeren, die het plan hebben gevormd Londen te redden van het dagelijks toenemend leger bedelaars van professie. In de voorsteden durfden de dames, als hare echtge- nooten naar de city vertrokken waren, zelfs op klaar lichten dag niet meer uit te gaan, uit vrees voor de bedelaars, en in Blackheath (een der voorsteden) was deze plaag verleden winter zoo onverdra- gelijk, dat de inwoners besloten er voor goed een einde aan te maken. Om dit te doen, besloten eenige heeren het niet langer te pre diken, maar door feiten aan te toonen, dat de meeste bedelaars schelmen en luijaards zijn. Zij vormden zich tot eene locale commissie en besloten geen enkel verzoek om hulp en bijstand toe te staan, voor dat zij persoonlijk onderzocht hadden, of de bedelaar hulp noodig had en verdiende. Eene menigte kaartjes werd door hen bij al de inwoners van Blackheath rondgezonden, met verzoek om in plaats van een aalmoes een dergelijk kaartje te geven aan den bedelaar die om hulp vroeg. Het kaartje wordt door den bedelaar getoond aan een ambtenaar, door de locale commissie daartoe aangesteldop vertoon daarvan ontvangt de bedelaar het noodige brood om in het lokaal zelve te eten, nadat hij zijn naam en adres heeft opgegeven. De commissie onderzoekt daarop zijne omstandigheden, stelt zich in aanraking met de arm verzorgers, en verneemt de reden waarom de bedelaar niet werkt of voor zijn werk niet genoegzaam betaald wordt. Hulp wordt gegeven aan allen die haar verdienen. Arme werklieden, die ver van huis zijn, worden in staat gesteld terug te keeren, en menschen die door eene kleine som gelds geholpen kunnen worden, ontvangen de noodige som te leen. De commissie geeft natuurlijk alleen hulp in gevallen waar de nood tijdelijk is; huisgezinnen, in welke voortdurende hulp noodig is, worden aan gemeente overgedragen. Sinds de maand December 1868 is dit systeem in Blackheath in werking, met het gevolg dat de bedelaars van professie uit de straten verdwenen zijn, en naar andere steden vertrokken. In deze zes maanden is van 750 bedelaars overtuigend gebleken, dat zij lage bedriegers waren. 1248 doorrei zende werklieden en arbeiders zijn in staat gesteld naar hunne dorpen terug te keeren, en in 117 gevallen van werkelijke armoede is de noodige hulp verleend. Het leenen van 2, 3 of 4 heeft verscheidene huisgezinnen verhinderd in de klaauwen van het pauperisme te vallen. Visch-venters, schilders, oppassers en straatwerkers zijn in een oogenblik van grooten nood bijgestaan, en zijn in staat geweest het geleende geld reeds terug te betalen. Zoo lang de wereld niet geheel uit staathuishoudkundigen bestaat, en er menschen gevonden worden, die aan eene opwelling van mede lijden geen weerstand kunnen bieden, denkende, dat het beter is honderd malen bedrogen te worden, dan eens een behoeftigen broeder die van honger sterft, eene bete broods te weigeren, zal de wereld voortgaan aalmoezen te geven. Het plan van de commissie te Blackheath is daarom ook zoo uitstekend, omdat het goedhartige menschen in staat stelt aalmoezen te geven, en toch geen kwaad te doen. Het geld, dat zij jaarlijks voor de armen willen afzonderen, zenden zij aan de locale commissie, een onbeperkt aantal kaartjes wordt ter hunner beschikking gesteld, en als zij op een kouden winterdag, hun warm gezellig huis binnentredende, de arme vrouw in lompen gekleed voor de vensters zien bedelen, weten zij dat hun kaartje meer werkelijke hulp zal verleenen, dan eene groote gave. Jl. Zaturdag hebben tal van touristen zich naar Egypte ingescheept, waaronder ook verscheidene Fransche journalisten. Wij wenschen hun zegt de Siècle een aangenameu overtogt, en, bij hunne aankomst te Alexandric, een dag zonder regen. Want het is geen kleinigheid, als de wolken over de stad van Alexander den Groote hare sluizen openen. De ongeplaveide straten zijn dan in kanalen herschapen; als amphibiën waden even als de paarden door den modderdé rijtuigen klieven als gondels de slijkerige golven. Wee den rampzalige, wien de noodzakelijkheid dwingt op eigen voeten zich buiten zijne woning te begeven! Hij zal er zich een denkbeeld van kunnen vormen, hoe zindelijk Mozes er moet uitgezien hebben, toen hij door de Egyptische hofdames uit het vette Nijl-slib werd opgevischt. En dit is niet alles. Kijk aan plagen was het oude Bgypteland; rijk aan plagen is het nieuwe. Geleerde entomologen verzekeren ons, dat de inwoners van wijlen Pharaö's grondgebied geteisterd worden door een klein diertje, dat in de wetenschap een schoon- klinkenden titel draagt, doch door het volk eenvoudig de Arabische luis genoemd wordt. Dit schepsel nu schijnt door de natuur met een fijn proef-orgaan bedeeld te zijn het verkiest ten minste de blanke huid van den Europeaan verre boven het tanig vel des inlanders: dit laatste is voor het beest dagelijksch brood het bloed van den Noordeling een extra feestbanket. Hoe zullen dus die kleine insecten zich bij voorraad spitsen op het feestmaal, dat onze broeders de journalisten hun bereiden? Nu leef en laat leven! Nog moet men weten, dat te Alexandrië waar Omar eens 700,000 boekdeelen deed verbranden, en op het oogenblik twee Italiaansche theaters om de eerekroon wedijveren de spoorweg stations niet afgesloten zijn, en de rijtuigen dus voor den eersten den besten openstaan, die om een goedkoop nachtverblijf verlegen is. De Egyptische straathelden zijn niet dom; en natuurlijk kiezen zij tot legerstede de waggons der eerste klasse. Zij leggen zich echter niet alléén te slapen: de kleine beestjes, waarvan we hier boven spraken, vergezellen hen overal. En wat doen nu die ver nuftige parasieten ze laten in den morgen hun prooi ontsnappen, en nestelen zich op en in de kussens der banken wel wetende dat het Buropeesch gebraad daarop plaats zal nemen, en hen rijkelijk voor de genomen moeite zal schadeloos stellen. Reizigers en touristen, gij zijt gewaarschuwd! Het oordeel van Offenbach over Kichard Wagner luidt aldus: „Wagner zou de grootste aller musici zijn, als Mozart, Glück, Weber, Beethoven en Mendelssohn hem niet waren voorgegaan; en de geestvolste en melodieënrijkste als ook Hérold, Halévy, Auber, Boieldieu c. a. niet vóór hem geleefd hadden. Zijn genie zou onvergelijkelijk geweest zijn, als Rossini en Meijerbeer niet zijne tijdgenooten geweest waren. Zijne muziek, die aandruischt tegen de algemeene meening en den smaak der fijnontwikkelden, zou men „onverzoenlijke muziek" kunnen noemen, waarvan men niet weet, of de toekomst haar „amnestiëeren zal." De Fransche dichter Scribe hnurde een huis in het boerenland om er den zomer in door te brengen. Zoodra hij behoorlijk gezeten was ging hij een boer opzoeken die eene melkkoe had. Toen hij er een had gevonden, zeide hij tot hem: „Beste vriend, mijn knecht zal hier dagelijks komen om een pint melk te koopen." „Goed," zei de boer, „het is acht sous." „Maar ik moet zuivere melk hebben, geheel zuivere." „Dan is het tien sous." „Ge moet de koe melken terwijl mijn knecht er bij is." „O! Als dat het geval is, dan kost het vijftien sous." 8EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de kapitein ter zee R. L. de Haes. België. Te Dendermoiule zijn drie mannen gevankelijk binnen gebragt, die gepoogd hadden de bnskruidfabriek te Wetteren te doen in de lucht springen. Het loopvuur, door hen daar toe aangelegd, werd tijdig genoeg ontdekt om het ontwerp te doen mislukken. Men ijst bij de gedachte aan de vreese- lijke ramp, welke het welslagen van dit wanbedrijf zou teweeg gebragt hebben. Frankrijk. Louis Brochon, gewezen kassier der „Société immobi- liére," welke maatschappij door den heer Péreire beheerd wordt, is jl. Zaturdag door het hof van assises te Parijs, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot twee jaren gevangenisstraf en 25 francs boete veroordeeld, ter zake van het verduisteren eener som van fr. 783,369,35, hem in voornoemde kwaliteit toevertrouwd geweest. De Moniteur deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent Troppmann„Dikwijls sloot hij zich 's namiddags tusschen 12 en 2 ure, het uur van etenstijd voor de arbei dende klassen, in de werkplaats van zijn vader op. Hij had daar op een eikenhouten deur een cirkel getrokken, en vermaakte zich, op de wijze der Noord-Amerikaansche wilden, met zijn mes, van zekeren afstand, binnen den cirkel in het hout te werpen. Met messen spelen was dus reeds het lievelingsspel zijner jongensjaren." De telegraaf meldde gisteren uit Parijs, dat het lijk van Jean Kinck tusschen Soult en Bollwiller in den Elzas gevonden is. Het zoude volgens eenige berigten gevonden zijn in een kuil, welke bedekt was met zand en drooge bladeren. Later ontvangen telegrafische berigten melden', dat er wel een lijk gevonden is, maar niet dat van den ouden Kinck' De Petit Moniteur geeft een ontwerp van eene graf tombe, die ter nagedachtenis van de vermoorde familie Kinck op het kerkhof van Tourcoing zal worden opgerigt. De ontwerper van die monumentale schets is blijkbaar een artist van groot talent. De teekening onderscheidt zich door gestrengen eenvoud en veel dramatisch karakter. De slagtoffers rusten onder een lijkkleed, dat in rijke plooijen over het graf ligt uitgestrekt, terwijl deze de vor men verraden van de daaronder liggende slagtoffers. Eene vrouw, een engel, daalt neder, houdt in de eene hand een slip van het kleed, in de andere een lijkkrans en rigt het gelaat met een pijnlijke uitdrukking van smart en verschrikking naar den hemel. Dit vrouwenbeeld stelt niet de Regtvaardigheid, ook niet de Wraak voor; het is de Beschaving, protesterende tegen de Misdaad, het is de Menschelijkheid, in tranen wegsmel tende, den hemel tot getuige aanroepende, met de woorden op de lippen Non occidea! Gij zult niet dooden! Aan de inschrijving wordt overigens door geheel Frankrijk deelgenomen. De offers worden rijkelijk gestort op het stadhuis van Tourcoing en aan de verschillende dagblad- bureaux. De burgemeester van Tourcoing heeft o. a. een ont zaggelijk groot pak ontvangen, wegende 200 kilogramme en een groot aantal zeldzame planten bevattende, bestemd voor de versiering van het graf der slagtoffers. De inzender is een bloemist van Gent. De instructie heeft overigens tot geene nieuwe ontdek kingen van groot gewigt geleid. De regter blijft nog steeds in de grootste onzekerheid verkeeren omtrent de ware uit gestrektheid aan de schuld van Tropmann, en deze blijft getrouw aan zijn stelsel van verdediging. Wanneer men hem zoekt aan te sporen de waarheid te te zeggen, antwoordt hijMais que folez fous que che fous dissel Che n'en sais pas davantache. Een Hongaarsch journalist schrijft, dat de fotogra fische afbeelding, die thans als de beeltenis van Tropmann wordt verkocht, en bij het groote publiek zooveel debiet vindt, niet anders is dan het portret van den bekenden Hongaarschen staatsman Deak. Deze zal zich zeker weinig gevleid gevoelen door het gebruik, dat men van zijn gelaat heeft gemaakt. Vooral niet, wanneer hij hoort, hoe het volk tot elkander zegt „hij had er juist een kop voor." Het bestuur der Fransche stoomboot-maatschappij les Messageries Impériales maakt aan het publiek bekend, dat haar stoomschip Godavery den 10 Nov. a. s. van Marseille zal vertrekken om de reis naar Calcutta door het Suez-kanaal te doen. De aanleiding tot de onlusten te Aubin wordt gereg- telijk onderzocht. De minister van openbare werken, onder wiens departement de administratie der mijnen ressorteert, heeft een inspecteur-generaal naar de plaats gezonden om een uitvoerig rapport over de zaak in gereedheid te brengen en op dien grondslag de instructie in de zaak te beginnen. De onlusten hebben aan 16 personen het leven gekost, terwijl een twintigtal slagtoffers naar het gasthuis zijn over- gebragt. Het meerendeel der dooden en gewonden zijn nieuwsgierigenslechts twee eigenlijke werkstakers zijn gedood. De voornaamste aanleiding tot de agitatie van de werklieden zou gezocht moeten worden in de ontevreden heid over de behandeling van den hoofdingenieur, wiens ontslag men herhaaldelijk, maar te vergeefs verzocht heeft. Het Journal Officiel meldt, dat de arbeid in de mijn werken te Aubin met ijver wordt hervat. Volgens la Patrie, zal de Sultan van Turkije de opening van het kanaal van Suez bijwonen. Engeland. De Engelsche Astronomen hadden, tegen den 5 dezer, eenen buitengewonen springvloed voorspeld, en alom waren dientengevolge, aan de westkust de meest afdoende maat regelen genomen. De eerste dezer springvloeden vond dan ook eergisteren avond plaats, Aan de kust van het zuidelijke Devon en Cornwallis, steeg het water slechts een paar duimen hooger dan bij gewone springvloeden; daarentegen echter bedroeg het verschil te Fruro, Brixham en Bideford van 2 tot 3 voet. Zoo is dan de springvloed van de jongste nieuwe maan aldaar zonder de gevreesde gevaren voorbijgegaan. Aan de Noord-Amerikaansche kusten echter, alwaar stormen zich met de aantrekkingskracht van zon en maan vereenigden, hadden op den 4 dezer ontzettende onheilen plaats. De korte kabelberigten vermelden onder anderen dat Nieuw- Brunswijk door de vloeden eene schade van onderscheidene milioenen dollars heeft geleden, en dat de havenstad East- port in Maine geheellijk is verwoest geworden. Beide kuststreken toch onderscheiden zich reeds in ge wone tijden door ongewone sterkte van eb en vloed. De te Malta gevestigde correspondent van de Times zegt, dat, volgens tijdingen uit Tripoli ontvangen, het Turksche gouvernement er in geslaagd is de moordenaars van freule Tinne in handen te krijgen. Jl. Zaturdag nacht begaf zich een echtpaar, dat een goederenwinkel nabij de Elephant and Castle hield, en twee jonge kinderen had, zich te bed, zonder gevaar te vermoeden. Er schijnt echter vuur in de keuken van de kleine woning gesmeuld te hebben, waardoor het achter huis in brand geraakte. Alvorens het gelukte de huis- genooten in tijds tot redding te wekken, waren de man, vrouw en zuigeling gestikt, en een zoontje van 2 of 3 jaren zoodanig gebrand, dat hij spoedig daarna overleed. Een jonge dienstbode ontkwam uit het achterhuis, doch niet zonder zwaar letsel te hebben gekregen. Te Whiston, een plaatsje nabij Hounslow, had een oud man van 82 jaar, Green genaamd, een wraak opgevat tegen een jongeren man, oud 72 jaar, Louis Kyezor ge- heeten, daar deze hem dagvaarden zou wegens overlast den buren gedaan. Green maakte jl. Zondag avond een oude pistool in orde, laadde het en wachtte de volgenden morgen vroeg Louis Kyezor. Toen deze op het gewone uur uit zijne woning kwam, schoot Green hem in het onderlijf. Kyezor viel als dood, doch is nog in het leven, ofschoon hopeloos. Green liep met den uitroep: „Ik heb klaar gekregen," weg, en schoot zich te huis met een tweede pistool door het hart. Een lljarige knaap Sparhawk genaamd, en woon achtig te Walpole, (Newhampshire), heeft zijne oude groot moeder vermoord. De knaap trad in eene kamer, waarin deze zich bevond met zekere dame Starkweather, en met een revolverschot doodde hij zijne grootmoeder met zooveel snelheid, dat de andere dame niet kon vermoeden, dat hij geschoten had. Des anderendaags werd het huis door een menigte personen bezocht. De kleine Sparhawk mengde zich onder de bezoekers, luisterde met de grootste onver schilligheid naar al de gesprekken, en slechts bij het on derzoek bekende hij den moord met eene zekere zwetserij, er bij voegende, dat hij sedert eene maand het voornemen had opgevat de oude van kant te maken. Men begrijpt de wanhoop der ouders van dit kleine monster. De kermistrein van Nottingham naar Leicester werd, tengevolge het oponthoud van een goederentrein aan een der stations, gestuit en verminderde den stoom. De brieven- trein, welke volgde, onbewust van het letsel door den voorgaanden trein ondervonden, stoomde, doordien een zware mist de seinen nutteloos maakte, in den kermistrein en vernielde vijf waggons, met dat ongelukkig gevolg, dat zeven personen gedood werden, verscheidene met gebroken ledematen in het gasthuis liggen en een aantal meer of minder letsel leden. Dnitschland. In de vorige week begaf zich eene Engelsche familie per spoor naar Frankfort; even voorbij het station Bor- kenheim viel het eenige zoontje, een dartel knaapje van vijf jaren, tegen het portier, dat hierdoor werd opengerukt, waarbij de kleine op den weg viel. Men kan zich een denkbeeld maken van de wanhoop der arme ouders, maar ook van hunne vreugde, toen zij, aan het station Frankfort vernamen dat hun zoontje «iet het minste letsel had bekomen. Het telegrafisch berigt was hun reeds on derweg vooruitgesneld. Volgens Weener ministeriële bladen is Graaf v. Bismarck op reis naar Egypte, om, als commissaris van den Noord- Duitschen Bond, deel te nemen aan de diplomatieke bijeen komsten die te Caïro gehouden zullen worden, met het doel den internationalen toestand van het Suez-kanaal te regelen. Graaf Wratislaw, geheimraad en opperkeukenmeester des Keizers van Oostenrijk, heeft zich in den nacht van 8 op 9 dezer te Weenen door een pistoolschot van het leven beroofd. Daags te voren was hij nog een der dischgenooten aan het gala-diner ten hove, ter eere van den Kroonprins van Pruissen gegeven. Te Kassei houdt de algemeene Duitsche vrouwen- vereeniging hare jaarlijksche vergadering. Opmerkelijk is zeker het besluit, in de eerste zitting genomen, dat geene der spreeksters langer dan vijf minuten, en niemand twee malen over hetzelfde onderwerp zal mogen spreken. Rusland. Een gedetineerde in een der gevangenissen van St. Petersburg overhandigde onlangs aan een zijner vrien den een brief, waarin hij zich tot de Spaansche Cortes wendde in zijne hoedanigheid van candidaat voor den vacanten troon van Spanje. De vriend vond de zaak na tuurlijk te bespottelijk en verzond de missive niet, waar mede de andere evenwel geen genoegen nam, hem in regten betrok en tot 5 roebels schadeloosstelling deed ver- oordeelen, omdat hij zich niet gekweten had van een hem opgedragen taak. En wat had mijnheer de candidaat nu in dien brief te zeggen?

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3