BUITENLAND. Weerkundige Waarnemingen te Helder, De Keizerlijke Fransche hof- en familiedemocraat, zooals de Presse Prins Napoleon noemt, was ontevreden met zijn schoenmaker. Hij ging zijn voetbenoodigdheden elders koopen. Niet willende, dat iemand zijn naam als dekschild ecner onwaarheid gebruikte, gelastte hij den in ongenade gevallen schoenmaker, het bijvoegsel „hofleverancier van Z. K. H. Prins Napoleon" niet langer te gebruiken. De man gehoorzaamde in zoo verre, dat hij zich op een reusachtig uithangbord nu ex-hofleverancier noemde. Zoo door een eenvoudig man gedu peerd te worden dat kon de roode Prins niet dulden, en daar de „lettres de cachet" in onbruik geraakt zijn, heeft hij met zijn gewonen zedelijken moed, waarmede hij voor geen spot terugdeinst, de zaak bij de regtbank aanhangig gemaakt. In November zal zij voorkomen. In een dorpje van het departement, der Charente is dezer dagen de kapitein der infanterie Col Puygelier overleden, die, bij den be kenden aanslag van Napoleon te Boulogne, den toekomstigen Keizer van Frankrijk bij de kraag pakte en achter slot liet brengen. Thans hebben sommige dagbladen het, bij die gelegenheid door den ka pitein uitgebragt rapport uit een ouden Moniteur opgezocht en in zijn geheel overgenomen. Het verslag luidt verkort aldus „Prins Louis kwam bij mij en zei: kapitein! wees een van de onzen, en gij zult alles hebben wat gij wilt. Ik zeg hemPrins Louis of niet, ik ken u niet. Napoleon uw voorganger, is heen gegaan ga gij ook heen, ten minste uit mijn kazerne, vooruit, marschVechtende en roepende, liep ik op mijne soldaten toe, die, zoodra ze mij zagen, kwamen aanstormen en de vijandelijke troep buiten de deur smeten. Daar ik mij bepaald tot den Prins had gewend, schoot hij een pistool op mij afde kogel vloog langs mij heen en bleef in den mond van een grenadier zitten, die achter mij stond. Ik heb den Prins aangegrepen en tot zijn pligt gebragt." De „Courier de la Drome" deelt de volgende aardigheid mede, als voorgevallen in een klein stadje van den Ardèche: „Een boer die zich in zijne ledige uren een weinig vermaakte met wildstroopen, droeg twee hazen in een zak naar de markt. De jagt was nog niet open. Een slimme hotelhouder nadert den boer en na den zak betast te hebben, vroeg hij: „Hoeveel wilt gij voor die twee jonge geitjes." „Maar, mijnheer," antwoordde de wildstrooper, „het zijn 2 hazen." „Ik weet het wel, jongen," zeide de hotelhouder, terwijl hij op twee gendarmen wees. „Voor drie francs het stuk geef ik ze." „Ik geef u drie francs voor de twee." „Dat kan niet. Dan houd ik ze," was het antwoord. „Als ge niet toestemt, geef ik u bij de politie aan." Goede raad was duur. De boer gaf den zak met de twee hazen aan den hotelhouder en ontving de drie francs. „Ik zal straks den ledigen zak wel bij u komen halen," zeide de boer. Doch naauwelijks had de kooper eenige stappen gedaan, of de wildstrooper gaat gaauw naar de gendarmen. „Ziet", zeide hij, terwijl hij den hotelhouder aanwees, „die man draagt wild in dien zak." De gendarmen haastten zich den heer aan te houden en maakten proces-verbaal op. Intusschen poetste de boer stil de plaat en liet zijn klant in dien neteligen toestand achter. De hotelhouder moest voor het geregt komen en kreeg 80 francs aan zijn broek. Dat de boer zijn zak in den steek liet, behoeft wel niet gezegd te worden." Frankrijk. De bediende in de mode-magazijnen te Parijs liebben eene vergadering belegd ten einde hunne grieven te formu leren, en afspraak te maken omtrent een werkstaking tegen den 25 dezer. Zij eischen vermindering van het aantal arbeidsuren. Ook de koetsiers der omnibussen, die een jaar geleden, toen zij grève wilden maken, bedreigd werden met artillerie trein-soldaten, die hunne plaats zouden innemen, willen thans, nu de kans beter staat, eene nieuwe poging wagen om verbooging van loon te verkrijgen. Onlangs heeft een aan het bof zeer goed aangeschreven beeldhouwer voor den tuin der Tuileriën afgeleverd een beeld van den jeug digen Hercules, die twee slangen smoort. De Hercules gelijkt sprekend op den keizerlijken Prins, en in de twee slangen ziet iedereen de monsters der anarchie en des on- geloofs, welke de toekomstige Napoleon IV denkt te ver worgen. De kleine Hercules wordt door velen bewonderd, maar door nog meerderen bespot. Le Gaulois deelt een schrijven van den Parijschen advocaat Gange mede, waarin die „burger van liet uni versele volk" verklaart, dat hij zicli den 26 dezer, ten 1 ure des namiddags, bij de obelisk van bet Plein de la Concorde zal bevinden, om ten aanlioore des volks uit te roepen: „Weg met bet „Wetgevend Ligchaam!" hetwelk, „steeds geweest is en altijd zijn zal de hoofdoorzaak van de rampen van het volk en van Frankrijk." Het duel tusschen Prins Metternich, den Oosten- rijkschen gezant te Parijs, en den Markies de Beaumont, is, volgens de Weener Presse veroorzaakt door de ridder lijke beleefdheden van Prins Metternich tegenover mevrouw de Beaumont. Men vreest het vergaan van het stoomschip Byzantin, welk vaartuig den 22 Sept. van Marseille naar Alexandrië is vertrokken en waarvan men sedert niets vernomen heeft. Dit schip had 200 passagiers aan boord, onder welke ver scheidene huisgezinnen en vele artisten van den schouwburg van Caïro en het cirque Rancy, met costumes en decoratiën voor den schouwburg, en een gedeelte der menagerie van het cirque. Engeland. De te Madrid gevestigde berigtgever van de Times besluit zijn schrijven aan genoemd blad omtrent den opstand in Spanje aldus: „Ik beken, dat ik niet kan gelooven dat de republikeinen grooten kans van slagen zullen hebben.... De burgeroorlog, welke thans woedt, heeft zijn deel van de verschrikkingen, aan zulke worstelingen eigenroof, brandstichting en allerlei gewelddadigheden zijn aan de orde van den dag. De ver woesting der spoorwegen en telegraafdraden is verschrikkelijk- De eersten worden niet over eene uitgestrektheid van eenige ellen, maar hier en daar van eenige mijlen opgebroken. Wat de laatste aangaat schijnt het een geliefkoost vermaak der opstandelingen te zijn om ze af te snijden, een uit einde aan een locomotief te bevestigen en met volle kracht weg te sporen, zoo doende telegraafdraden en palen uit elkander en uit den grond rukkende, en de reparatie kostbaar en moeijelijk makende." Prins Ilassan, de zoon van den Kliédive (Onderkoning van Egypte) is te Oxford aangekomen, om aldaar te studeren Duitse li land. Graaf von Bismarck kan nog niet geheel tot zijne vorige krachtige gezondheid komen. De zennwaclitige toestand des Graven wil, ten spijt van de rust die hij neemt, zich niet verbeteren. Slapeloosheid en prikkelbaarheid keeren telkens terug. Hij gevoelt zich niet in staat aan de vermoeijende werkzaamheden van den Landdag deel te nemen. Ik deug daarvoor niet meer, zeide hij tot een vriend die hem vroeg, of men hem spoedig weder in het Parlement zou zien. Volgens de Prov.-Corresp. is het onthaal, dat Pruissen's Kroonprins te Weenen ontvangen heeft, allerhartelijkst ge weest. Bij het afscheid sprak de Keizerin de hoop uit, dat zij weldra den Kroonprins aan de zijde zijner gemalin zou mogen wederzien, en de Keizer voegde daarbij, dat hij spoedig den Vorst in het Oosten zou opzoeken. Die harte lijke ontvangst, zegt bovengenoemd blad, bevestigt volkomen onze verwachting, dat zoo wel het keizerlijk hof als de regering van Koning Wilhelm hoogen prijs stellen op de oude banden van vriendschap tusschen beide landen en niets onbeproefd zullen laten, om die weêr even innig als vroeger te maken. Te Weenen wordt eene vereeniging opgerigt, die zich ten doel stelt om aan ouders en voogden door eene kleine jaarlijksche bijdrage de gelegenheid te verschaffen, uit de aldus gevormde fondsen een uitzet voor hunne dochters te bekostigen, indien deze zich in het huwelijk begeven. De Aartshertogin Gisela heeft zich bereid verklaard, bescherm vrouw der vereeniging te zijn. Spanje. In de Cortes heeft Prim verklaard, dat het wenschelijk was spoedig en, zoo mogelijk, eenstemmig een Koning te verkiezen. Egypte. De Sultan van Zanzibar is bij de opening van het Suez- kanaal genoodigd. Hij heeft geantwoord, dat hij den Franschen consul te Zanzibar zou raadplegen. Diens ant woord zal wel gunstig zijn, en waarschijnlijk zal dus ook de Koning van het Zuiden opkomen om de werken der wijsheid van De Lesseps weldra, naar men verzekert echtgenoot eener schoone 19jarige Creole en van wege Keizer Napoleon Hertog de Suez benoemd mede te komen bewonderen. Zie hier het antwoord dat van dien vorst is ingekomen. De Sultan van Zanzibar aan Ferdinand de Lesseps. „In naam van den Albarmhartigen God: Liefelijk als de zephir, die de morgendauw kust en het groen der boschjes doet ritselen, was ons de heilgroet van hem die edelmoedigheid aan volmaaktheid paart, die roem en grootheid bezit, die verheven denkbeelden met ijzeren wil ten uitvoer brengt van hem, die president is van de groote Suez-kanaal-maatschappij, op wiens borst het eereteeken van de Keizerlijke Medjidjié-orde 1ste klasse prijkt van Ferdinand de Lesseps, wien God vele gelukkige dagen schenke en behoede voor ramp en tegenspoed. Dat zij zoo. Het was een heerlijk oogenblik, een gezegend uur, toen ons de blijde en verkwikkende tijding gewerd, die kennis gaf van de voltooijing van het groote kanaal, dat de beide zeeën, de Witte en de Roode, in vriendschappelijke om arming zal doen zamenvloeijen. Wij wenschen u geluk, o vriend! gij, die geen ijver en naarstigheid hebt ge spaard om een werk tot stand te brengen, dat strekken zal tot heil der menschen en tot voorspoed der steden. Zijne Heerlijkheid, de Fransche consul, de uitstekende heer de Vienne, heeft ons hieromtrent de noodige inlichtingen gegeven. Gij noodigt ons uit, tegenwoordig te zijn bij het groote feest, waaraan ook de vorsten der magten van Europa zullen deelnemen. Ons besluit hieromtrent zullen wij u later mededeelen, door tussclienkomst van Zijne Heerlijk heid den Franschen consul, den achtenswaardigen heer de Vienne. Verder smeeken wij over uw hoofd gezondheid en het behoud uwer liooge waardigheden. Deze zendt u een vriend, die u lief heeft." Majed Ben Said Ben Sultan. T u r k ij e. De groote revue te Beicos in Klein-Azië, ter eere van Keizerin Eugénie, moet waarlijk alle schouwspelen van dergelijken aard in luister en oogverblindend effect verre overtroffen hebben. In eene heerlijke vallei, onder reus achtige boomen, waren de troepen, ten getale van 25,000 man, onder commando van Omer-pacha, geschaard en defileerden voor den Sultan en de Keizerin en eene onnoe melijke schare, die van heinde en ver was bijeengekomen. Eene prachtige zon wierp hare stralen op de schilder achtige costumen en de veelkleurige kleederen van de duizenden Turksche vrouwen, die aan dit militaire feest eene eigenaardige bekoorlijkheid bijzetten. Des avonds werd te Beicos een prachtig vuurwerk ontstoken, terwijl de Bosphorus als het ware in eene zee van licht baadde. Te Pera heeft H. M. in het bijzonder een warm onthaal gevonden van de zijde der bevolking en de autoriteiten der stad. Alle huizen zijn versierd met groen en bloemen en eiken avond zijn de huizen schitterend verlicht. H. M. wordt thans te Alexandrië gewacht, van waar zij zich onmiddelijk naar Caïro begeeft, om na een verblijf van acht dagen in die stad den loop van den Nijl tot aan den tweeden waterval te volgen. Keizerin Eugenie heeft in het weelderige Constanti- nopel haar intogt gehouden op eene wijze, die herinnert aan de Arabische nachtvertellingen, met dit verschil, dat de werkelijkheid dier pracht en weelde niet te betwijfelen was, terwijl die in de nachtvertellingen beschreven, slechts het symbolisch afschijnsel van een lang verleden uit de Oostersche beschaving te voorschijn roept! Om de pracht te beschrijven te Beilerbey ten toon gespreid, alwaar H. M. door den Sultan werd opgewacht, laten wij aan de verbeeldingskracht der lezers over, terwijl als een klein staaltje kan dienen, dat alleen aan de franjes van de canapé, „welke in den gondel was geplaatst, waar mede de Keizerin aanlandde," twee honderd Turksche vrouwen vier maanden gewerkt hebben. Het moet aan Napoleon's gade eenige voldoening geschon ken hebben, toen de zang der Katholieke schoolmeisjes zich mengde onder den donder van het geschut; toen na zonsondergang, mast en minaret met vurige lijnen aan den nachteiijken hemel zich afteekenden, en een gordel van licht zich slingerde van den Bosphorus tot aan de Zwarte zee -alles te harer eer! Ook voor den Sultan moet het een dag van glorie en heerlijkheid geweest zijn, de eerste van een reeks niet minder schoone dagen. Immers Keizer Franz Joseph, de Kroonprins van Pruissen, en de Hertog van Aosta worden weldra in de hoofdstad van Mahomed verwacht. En last not least des Sultans vasal, de Onderkoning van Egypte, zal mede komen op dagen, om boete te doen in zak en asch voor de fouten, waartoe zijn misplaatste eerzucht hem verleidde, en om zijn wettigen heer en meester, den Padishah, te smeeken, dat deze hem de eer wil aandoen, de Suez-feestelijklieden met zijn hooge tegenwoordigheid te komen opluisteren. Wat moet het bij den beheerscher der geloovigen een trotsch gevoel hebben opgewekt, toen hij daar, na zons ondergang, volgens Europeescli gebruik, de Keizerin den arm bood, om haar langs het terras te geleiden, van waar de blik zich uitstrekt over de zee van Marmora en de Zwarte zee, welke zeeën, zoover het oog reikte, als bezaaid waren met schepen, op de schitterendste wijze verlicht, terwijl aan den zoom dier zeeën het rijk verlicht Constan- tinopel met zijne vele paleizen en moskeeën oprees en schitterde in den helderen nacht van een landstreek, op de zelfde hoogte gelegen als die, waar de Spaansche vrouw geboren was; in een landstreek, op dien eigen stond ook verlicht door een vuurwerk van burgeroorlog en revolutie een toestand, waarvan zij welligt zelf eveneens niet minder de oorzaak wist aan te wijzen, dan van het vuur werk, hetwelk zich voor haar oog vertoonde! De Sultan mag den heer de Lesseps wel dankbaar zijn voor al de eer, die hem te beurt valt, tengevolge der werkzaamheden van dien heer. De openstelling van het Suez-kanaal toch geeft den Sultan de gelegenheid, een niet minder luisterrijk internationaal feest te vieren, dan twee jaren geleden door Keizer Napoleon te Parijs gevierd werd, tijdens de opening der wereldmarkt op het veld van Mars Het bezoek der Keizerin van Frankrijk zal op de gewoonten der Muzelmannen niet zonder invloed blijven; de Keizerin heeft met hare hofdames de Sultane-valide bezocht. Wie weet of dit bezoek ook niet het teeken zal zijn tot eene revolutie in het Serail, een revolutie, waarvan sinds lang de eerste zaden gestrooid werden, en die aan de Oostersche schoonen zou veroorloven zich te ontdoen van de geheimzinnige bewaking der gesnedenen; weldra zullen zij den harem dan kunnen ontvlugten en hare bekoorlijk heden als de beste Fransche coquette mogen ten toon spreiden. Japan. In Japan zijn reeds schouwburgen, geheel volgens het model van de westersche theaters; men bedient er zich zelfs van contremarques voor hen, die gedurende een contr'acte het gebouw verlaten. Die contremarques zijn echter van eene zeer zonderlinge soort. Zij die vertrekken ontvangen een kenteeken op üe hand, dat zij bij hun terug keer vertoonen. Deze practijk heeft ten minste dit voor, dat de schouwburgbezoekers hun regt van toegang niet kunnen overdragen. Amerika. Het cijfer der immigranten in de Vereenigde Staten van 1 Jan.29 Sept. 1869 bedraagt 207,175 personen. In hetzelfde tijdperk van het vorige jaar was het 171,041. De geestelijken der Evangelische gemeenten te Boston hebben pater Hyacinthe op plegtstatige wijze ontvangen. Den 16 dezer, den verjaardag van de onafhankelijkheid der Mexicaansche republiek, is het Congres geopend. De President Juarez, heeft zelf de zitting geopend met eene redevoering, waarin hij de leden van het Congres er mede geluk heeft gewenscht, dat zij, voor de eerste maal sedert 1859, den verjaardag der onafhankelijkheid te midden eener algemeene rust konden vieren. Hij heeft verklaard dat de wetten overal geëerbiedigd worden, en dat het gouvernement sterk genoeg is om voortaan mogelijke ongeregeldheden onmiddelijk te keeren. door den Heer T. C. VAN DER STERR. s-4 <d o Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de O Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 20 21 21 12 8 12 nwtn. 20k. nwtn. 14„ nnw. 22„ 760.88 762.14 763.28 1.32 f 2.65 t 3.79 8.6 10.8 9.8 -4.1 +0.3 -2.7 0.72 0.74 0.81 Holwaterj n u Weersgesteldheid: 20 Oct. 12 u. Onstuimig, wind, buijig, koudw. 21 Oct. 8 u. Digtbewolkt, wind, buijigweer. 21 Oct. 12 u. Onstuimig, wind, buijig, koudweer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3