te laten doen van blazen met water, onder voorgeven, dat zij spiritus bevatten, veroordeeld zijn. De hoofdschuldige is tot zes maanden, zijne medepligtigen zijn tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. Beroepen bij de Herv. gemeente te Deventer, de heer L. Mees, pred. te Uitgeest; te IJsselstein, de heer dr. G. J. van der Flier, pred. te Eemnes; bij de Evang. Luth. gemeente te Doetinchem, ds. ter Laag, pred. te Weesp. Op de conferentie van Duitsche en Nederlandsche predikanten, dit jaar te Wezel gehouden, is besloten dat de vergadering ten volgenden jare te Nijmegen zal worden gehouden. Omtrent de in dezen winter te houden letterkundige voordragten te Schagen, wordt door den heer E. Brouwer, te Barsingerhorn, in de Schager Courant van heden mede gedeeld, dat er aan gedacht wordt, om, behalve letter kundige, ook wetenschappelijke voordragten te doen houden; dat de uitnoodiging nog niet tot hh. letterkundigen is gerigt, doch dat men hoopt, ook door talrijke deelneming van den kant van het publiek en door de medewerking van hen, die kullen uitgenoodigd worden tot vervulling eener spreekbeurt, spoedig in staat te zijn de eerste voordragt, zoo mogelijk op 16 Nov. e. k., te bepalen. Men schrijft uit Alkmaar aan het Dagblad: Het thans heerschende weder werkt allergunstigt op onze landerijen. Het gras is nog overvloedig en uit den aard der zaak zeer voedzaam. Van daar dan ook, dat de kaasproductie voordeelig gaat. Bijv. in het vorige jaar bedroeg om dezen tijd van het jaar de aanvoer ter kaasmarkt te Alkmaar p. m. 80,000 kilo, thans bedraagt zij nog wekelijks 115,000 kilo. Doch spoedig zullen wij den invloed van de tongblaarziekte ondervinden, dat isde veehouders krijgen minder bruikbare melk en het gras kan niet genuttigd worden. De Amst. Cour. verneemt, dat voor de leening, door de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij geopend ten behoeve der stoomvaart tusschen Nederland en Noord-Amerika, reeds tot meer dan de helft van het bedrag is ingeschreven, en zich dagelijks nog deelhebbers aanmelden. In het diocees Haarlem hebben o. a. de volgende benoemingen en verplaatsingen plaats gehad: tot assistent te Wervershoef is benoemd de heer L. Ten Brink; tot assist. te Castricum de heer G. H. Holt; tot assist. te Akersloot de heer G. H. Rengs; tot assist. te Krommenie de heer L. M. J. van Lijnschoten; tot kapelaan te Noord- Zijpe de heer C. F. Philippona, tevens als waarn. pastoor belast met de geestelijke zorg voor de Katholieken van den Anna Paulowna Polder; tot pastoor van Beemster, de heer S. Den Eisen. In Nederland zijn velen bang voor leer- en schoolpligt en verbeelden zich dat die arme Duitsche kinderen door de gendarmen met geweld naar de school worden gesleurd of dat het boeten regent. Die dat denken, moesten de moeite eens nemen de zaak in //loco" te gaan onderzoeken. De eenvoudigste hutbewoner weet niet anders, of het spreekt van zelf, dat hij zijne kinderen naar school moet zenden. (W. v. h. O.) De park-directie te Amsterdam heeft bezwaar in- gebragt tegen het toestaan van het verzoek van de directie van het Paleis voor Volksvlijt, en wel op grond, dat 's stads financieel belang daardoor benadeeld zou worden en het ééne uitspanningsoord boven het andere zou worden bevoorregt. De gemeenteraad te Haarlemmermeer heeft doen aanbesteden het bouwen van de zevende en achtste open bare school in die gemeente. De heer M. van Daalen, heeft de beide scholen enz. aangenomen voor 20,840. Op het oogenblik is men aldaar ook bezig met het bouwen van twee bijzondere scholen. Jl. Zaturdag avond had aan den Iloogen Rijndijk in de nabijheid der Roomburgerbrug bij Leiden, een treurig ongeluk plaats. Van vier studenten, die van Leiderdorp kwamen, viel er een, door de duisternis misleid, in de sloot, waar hij, voor dat men hulp kon aanbrengen, ver dronken is. De oorzaak van dit ongeval moet onbe kendheid met den weg zijn geweest. De Verongelukte was eerst sedert vier weken op studie en een eenige zoon. Het adres van jlir. Mock te 's Hage, om gratie voor Jacob de Vletter, is eergisteren, door een aantal ingezetenen onderteekend, aan Z. M. den Koning aangeboden. Men verneemt, dat ook de raadsman van de Vletter, mr. J. J. Bergsma, eveneens een verzoekschrift om gratie aan Z. M. den Koning heeft ingediend. Te Deventer was de grond gisteren morgen met eene vrij dikke laag sneeuw bedekt, die geruimen tijd is blijven liggen. De timmerman J. van den Gulden, 63 jaren oud, te Adorp, werd dezer dagen door zijne 32jarige echtgenoote met een 3tal welgeschapen meisjes verrast. In den tuin van A. Aikes. te Emmen, groeide een kool van 23 centimeters in doorsnee en ter zwaarte van 4 kilogr. en 3 hectogr. en in den tuin van ds. van der Scheer, te Ried, ontwikkelde zich dezen zomer een ui, die 6 hectogr. woog en een omtrek had van 3 decimeters. Men zal zich herinneren, dat onlangs een gevangene in het tuchthuis te Leeuwarden een zijner lotgenooten wegens eene nietigheid een zware verwonding in den nek toebragt. De zaak liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch de patiënt hei-stelde binnen zoodanig tijdsverloop, dat de dader slechts correctionneel kon worden vervolgd. Hij werd alsuu voor de Arrond. regtbank teregtgesteld en wegens genoemd feit veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar. In eene buitengewone vergadering van den gemeente raad te Leeuwarden, is dezer dagen met algemeene stemmen besloten, een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal in te dienen, tegen de door den minister van Justitie voorgestelde overbrenging der strafgevangenis van Leeuwarden naar Medemblik. De oudste bewoner van Friesland, misschien van ons geheele vaderland, zekere de Vries, aan de Knijpe, oud bijna 105 jaar, die tot voor eenigen tijd zich nog nu en dan met koopmanschap aan de huizen vervoegde, is thans zijn einde nabijhij heeft dan ook te kennen gegeven, dat het nu goed was. Men schrijft uit Bergum het volgende: ,/Wij lezen dikwijls in de couranten van ongevallen en ongelukken, die ongevallen of ongelukken hadden kunnen worden en ernstig in de gevolgen, ware het zoo of zoo gegaan. Zoo zouden wij ook uit deze plaats nieuwstijdingen kunnen inzenden. Een timmerman, gehuwd en vader van verscheidene kinderen, had van de Hervormde kerkvoogden aangenomen het dak onzer kruiskerk, dat met lei gedekt is, te lappen. De goede man gaat met zijn ladder het dakvenster uit, zet die ladder omhoog, klimt er bij op, volvoert zijne taak, gaat naar omlaag en weer in de goot, naar het dakvenster, kruipt er weer in bergt de ladder, komt beneden, en weêr bij zijr.e vrouw, en zegt: ./si sa, nou ken der in snapske op staen." Maar had die man één misstap gedaan, ware de ladder, de goot of het dak gebroken, wat vreese- lijke gevolgen had dit kunnen hebben!" Dat een boeren-boelgoed doorgaans nog al belang stellenden uitlokt, kan dergelijke verkooping, jl. Maandag te Arum gehouden, weder bewijzen. Was het een aanzienlijk beslag, de opkomst van koopers en bezoekers was nog aanzienlijker, zoodat het getal rijtuigen op 300 werd begroot. Aangekomen schepen te Batavia vóór 1 Oct.Ada, TEolus, Bestevaêr, Graafstroom, India, Jannetje, Jason, Jeddo, Kennemeriand, Louis Meijer, Lector et Emergo, Maria Elisabeth, Nederland en Oranje, Noordbrabant, Professor van der Boon Mescli, Stad Dokkum, Susanne, Voorlichter en Willemina Clara. Vertrokken: Groot meester Nationaal, Ilelena, Kosmopoliet II, Maassluis, Maria Adolfina, Mentor, President Plate, Senior en Tonia. Eenige priesters van Buddha in Japan, zegt de Kerk. Crt. hebben de volgende petitie ingediend bij het gouvernement: ,/De verdorven godsdienst van Jezus Christus is eene ramp, die het keizerrijk bedreigt. Het is onnoodig te herinneren, dat zij herhaaldelijk is verboden. Desniette min zijn er eenige zwakken onder het volk, ja zelfs velen, die door de leerstellingen van het Christendom zich laten bekoren. De vreemdelingen zoeken op alle mogelijke wijze hunne godsdienst te verspreiden en welligt zouden zij gaarne ter bereiking van hunne oogmerken, van de wapenen gebruik maken. Met groote smart hebben wij vernomen, dat de Mikado zich over deze zaak zeer ongerust maakt daarom smeeken wij hem eerbiedig om te verklaren, dat de Christelijke godsdienst voor eeuwig in Japan verboden zal zijn. Wij hebben ons land magtig gemaakt door het buddhisme en wij zijn bereid met het keizerrijk te leven en te sterven. Mogten wij onbekwaam zijn om het met de opoffering van ons leven te dienen, op de knieën smeeken wij het gouvernement dit besluit tegen het Christendom af te kondigen." Over de Arnh. Crt. en den Vrijdenkers-bond, leest men in het Noorden o. a. het volgende: »In de vrijheid van denken, wel verre van die te be strijden, zien wij 's menschen hoogste goed. Het is de vrijheid van denken, die den wijsgeer vormt, welke zich ten taak stelt de moeijelijkste en algemeenste vraagstukken op te lossen, die zich aan den mensch voordoen. De vrij heid van denken is in hooge mate bevorderlijk aan de ver betering van maatschappelijke en politieke toestanden. Zonder de vrijdenkers zouden wij nog gebukt gaan onder het tirannieke geweld eener priesterkaste, ia, zelfs geen belangrijke uitvinding, ook de meest materiëele niet, ware tot stand of tot toepassing gekomen. Onverdraagzaamheid en stilstand zijn de eigenaardige voortbrengselen zegt Vacherot van elke godsdienst. Het zijn vrijdenkers die vooruitgang mogelijk hebben gemaakt. De mannen der vrije gedachte en der onafhankelijke moraal zijn onze vrienden. Hunne vijanden zijn onze vijanden, en niet alleen onze vijanden, maar de vijanden van beschaving en ontwikkeling, van onderwijs en wetenschap, van democratie en cosmopolitiek." Naar aanleiding van het plan, in Rusland ontworpen, om de Oostzee met de Zuidzee, Petersburg en Moskau met de monden van den Amoer door een spoorweg te verbinden, vraagt de Nederl. Industrieel wat niet meer mogelijk is //De hoogste punten der Alpen worden met spoorwegen bedekteen weg over den St. Gothard staat ons te wachten. Het kanaal van Suez heeft zijne voltooijing bereikt. De doorsnede der landengte van Darië is eene besliste zaak. De Pacific-spoorweg verbindt de Atlantischen Oceaan met de Stille Zuidzee, en Petersburg komt weldra door een ijzeren baan in onmiddellijk verkeer met de monden van den Amoer. Wie voor zestig jaren slechts één van deze groote werken had ontworpen, zou naar het dolhuis zijn verwezen. Wie voor 200 jaren een locomotief zou hebben uitgevonden, ware als duivelskunstenaar levend verbrand. List werd in zijn gezigt uitgelagchen toen hij, nu 35 jaren geleden, sprak van een Duitsch spoorwegnet; en over Rusland's spoorwegen behelst een geacht tijdschrift van Junij 1858, alzoo van voor slechts 13 jaren, een opstel onder het opschrift: Eisenbahnschwindel." Den heer Schlegel te Batavia is door de Universiteit te Jena het diploma van //Doctor Philosopliiae" verleend voor zijn dissertatie (in het Hoogduitscli geschreven) waarin hij uit authentieke (Chineesche) historische werken, de bewijzen levert, dat de meeste spelen en volksgebruiken in Duitschland afkomstig zijn uit China, o. a. het schaakspel. ,/De heer Schlegel neemt als bewezen aan, dat het kom pas, het buskruid, de stereotvp-druk en het drukken met beweegbare letters in China bekend geweest zijn lang voor zij in Europa ontdekt of ingevoerd werden. Voorts toont hij aan, dat sommige oud-Europesclie volksgebruiken, zooals het eten van vossen- en het versmaden van liazen- vleesch, het ontsteken van lentevuren en het eten van hard gekookte eijeren op bepaalde dagen in het voorjaar, het toezenden van beschilderde eijeren aan bloedverwanten of vrienden, het groenmaken der woningen in den nacht van 21 Junij, enz., al te gader van Chineesche afkomst zijn. Hetzelfde betoogt hij, wat betreft de meeste der in de 13de en volgende eeuwen in Europa ingevoerde spelen: het damspel, het schaakspel, het domino-spel, het kaart spel, het tric-trac, het rouge-et-noir. Van de in Europa bestaande kinderspelen zijn het stelten loopen, het vliegers oplaten, het raketten, uit China derwaarts overgebragt. Ook de poppenkast stamt uit China af; en evenzeer zijn van daar herkomstig, wat geen betoog behoeft, de Chineesche schimmen. Sedert onheugelijke tijden heeft men in China luchtballons vervaardigd en papier uit lompen bereid. Mou- ches zijn door de Chineesche dames gedragen lang vóór de dagen van koning Lodewijk XV, en om tot den oorsprong der crinoline daar te lande op teklimmen, moet men een groot aantal eeuwen achterwaarts gaan. Volgens de opgave van het Parijsche bureau-veritas, zijn gedurende de maanden Augustus en September 381 schepen verongelukt, waaronder 13 Ilollandsche. Men heeft dezer dagen voorgesteld, bij de /ztitres de la dynastie Napoleonienne," met het oog op de rolstoel promenade van den Keizer, den titel: ,/Père La-Chaise" te voegen. Naar aanleiding van hetgeen op 24 Sept. van dit jaar te New- York is voorgevallen, tengevolge van een vooraf beraamden toeleg om den prijs van liet goud op te drijven, waardoor onder de beurs bezoekers eene opgewondenheid is ontstaaan, die niet alleen aan waanzin grensde, maar inderdaad tot waanzin heeft gevoerd, vestigt de N. Rott. Crt. op den speculatie-geest als een groot kwaad de aandacht en zegt daaromtrent het volgende: „De speculatie in effecten is een geregeld bedrijf geworden ook in ons vaderland, en het onzuiver kanaal, dat zoovele reikhalzend begeerde kapitalen aan het gebied van handel en nijverheid ontvoert, waarop ze, met verstand en eerbjkheid aangewend, leven en vrucht baarheid konden wekken. Het is aan die rampzalige volksdrift te wijten, dat bijna alle groote ondernemingen in ons vaderland moeten worden gewaagd en gedreven door het geldelijk vermogen uit den vreemde, en dat voorts zoo menig heilzaam plan, door welks uitvoering liet algemeen belang zoo overwegend zou worden gebaat, niet tot verwezenlijking kan komen. Met angst en spanning wordt door veler oog op de jongste beursnoteering getuurd en gestaard, dat zich overigens halsstarrig lioudt gesloten, als zijn aandacht wordt gerigt op de deugdelijke becijferingen, met ontwerpen en voornemens in verband, die, in praktijk gebragt, een matige maar zekere winst beloven, en tevens aan de ontwikkeling van den volksbloei bevorderlijk zouden zijn..." Al moest aan de cloode hand al het kwaad worden toegekend, 'twelk met zoo groote heftigheid aan haar werd ten laste gelegd, dan nog zouden we den aanvallers en beschuldigers daarvan toe roepen: er bestaat een hartstogt, heilloozer nog in zijne gevolgen dan de beschikking na doode, die gij vreest, en die zijn verwoes tingen het meest aanrigt in de gelederen van hen, die de oude instellingen bestrijden. „Het is de „doodende hand" van de hebzucht, die in het be- driegelijk beursspel bevrediging zoekt, en die haar hoop en ver wachting heeft gevestigd niet op een zekere en weldoordachte berekening, maar op grillen eener beurs, welke door de afwisselende winden van geruchten en tijdingen wordt geschokt en bewogen. Dat die volkskrankte een chronisch karakter heeft erlangd en schier hopeloos moet heeten, daarvoor kan het feit ons ten bewijze strekken, dat men voortgaat zich gelukspaleizen van staatspapier te bouwen, ondanks het feit, dat het ontzettend spooksel van het staatsbankroet schier in alle landen oprijst. De financiële positie van bijna al de staten der beschaafde we reld is van dien aard, dat ze alleen rijk in schulden kunnen genoemd worden, en dat ze hun oude geldelijke verbindtenissen niet anders dan door het aangaan van nieuwe kunnen gestand doen. Dat verschijnsel moest tot voorzigtigheid nopenmaar het schijnt veeleer tot een overmoed te voeren, die voor de toekomst een catastrophe doet duchten van wanhoop en verarming, zoo vreeselijk van omvang en zoo diep ingrijpend in hare gevolgen, als vóór haar nog maar zelden zal zijn beleefd." „Een natie als de onze, waarin gelukkig het element van gods dienst en zedelijkheid nog gansch niet is gestorven, behoort einde lijk, en eer het te laat is, tot het inzien te komen van het onregt, dat ieder aan zijn persoonlijke en tevens aan de gemeene zaak des vaderlands pleegt, als hij zijn kapitalen, waarmede landen ontgonnen, schepen bevracht, kanalen gegraven, nieuwe spoorbanen gelegd en nieuwe bronnen van bestaan en welvaart geopend konden worden, converteert in papier, dat door het vuur van chassepots en achter laders tot nietswaardig pulver verbranden of door een willekeurig besluit van hebzuchtige revolutiemakers tot het nulpunt dalen kan. In den grooten worstelstrijd der volken, op sociaal gebied met toenemende kracht gevoerd en door de uitvindingen van den dag in beteekenis telkens verhoogd, kan Nederland alleen dan eene plaats, zijn roemrijk verleden waardig, blijven bekleeden, zoo vooral zijne rijk bedeelde zonen hunne krachten niet in ijdele speculatiën en onwisse kansberekeningen uitputten, maar al hunne beschikbare gelden en energie doen zamenvloeijen in dien weldadigen stroom, waaruit de handel en nijverheid steeds nieuwe levensbronnen ont- leenen moet." De geboorte van den mensch is 't redenteeken de jeugd heeft een uitroepingsteeken (1); het huwelijk het verbindings- of scheidingsteeken (-)de ouderdom is eene gedachtenstreep de dood een punt de hoop op gene zijde des grafs een vraagteeken de ontwakende jongelingsjaren zijn het komma iets later komt het komma-punt Het dubbelpunt matigt zich in den regel de vrouw aan, want in het huwelijk heeft zij meestal het woord. De parenthesis de gierigaard. Getrouwde lieden en advocaten hebben het teeken (kruis en plus); bedelaars 0 (nul); bankroetiers en dichters het teeken (minus) gepacht. In de vriendschap en liefde treft inen dikwerf het deelteeken aan, en gaat de deeling niet op, dan ontstaat daardoor eene breuk en een echte. Het teeken van gelijkheid is het teeken na den dood. Sainte-Beuve, de beroemde Fransche criticus, welke dezer dagen overleed, moest gedurende zijn journalisten loopbaan, terwijl hij re dacteur van de Globe was, ook eens dueleeren. Hij verscheen op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2