BU1TE\LA\D. bepalingen groot ongerief lijdt, blijkt ten duidelijkste uit het groot aantal schepen, dat in de laatste dagen zonder loods is binnen gekomen." Het twaalftal te Nieuwe Niedorp bestaat uit de heeren Calkoen te Winkel, van Wijk te Wijk aan Zee, Wijs te Oude Niedorp, van Dissel te Bladel c. a., Kloos te Hippo- litushoef op Wieringen, van der Ven te Berkenwoude c. a., Balsem te Haringkarspel, Brink te Andijk, Hagen te Wijdenes c. a., Holl te Bedijkte Schermer, van Setten te Purmerland en Zeeman te Zonnemaire. Uit de drie en zes eersten bestaat het drie en zestal. De heer Calkoen is beroepen. De heer A. van Wetering, emeritus-predikant van Purmerende, is den 22 dezer in 84jarigen ouderdom overleden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne zitting van jl. Woensdag met 18 tegen 15 stemmen in strijd met het advies van burgemeester en wethouders, in beginsel beslist, dat de raad niet wenschte onder nader te bepalen voorwaarden de terreinen vóór het Paleis voor Volksvlijt, gelijk die thans zijn omrasterd, kosteloos aan de directie van bedoeld paleis af te staan. Uit Velzen wordt gemeld, dat door de aanhoudende stormen de zeewerken zeer hebben geleden. Het grootste gedeelte van den steiger is verbrijzeld, en de zee heeft een gedeelte der werktuigen meêgesleept. Men vreest dat tot groote schade der werklieden, de werkzaamheden aan zee gedurende den geheelen winter zullen moeten gestaakt worden. Te 's Hage is een gevaarlijk sujet ten derden male in handen der politie gevallen. Door het Hoog Militair Geregtshof tot zeven en later door het Prov. Geregtshof in Zuidholland tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld, ter zake van valschheid in geschriften, bedreef die persoon wedersoortgelijke misdadige handelingen. Werkzaam geweest bij de aannemers de gebr. v. M. aldaar, heeft hij op bons met valsche handteekening in zes weken tijds voor ruim 300 aan materialen bekomen, die hij hier en daar voor een bedrag van 150 te gelde maakte. Hij had 122 verteerd, terwijl hij zijne vrouw en twee kinderen in diepe armoede liet. Aan de N. R. Ct. wordt uit Enschedé dd. 27 Oct. gemeld: «Gepasseerde week begaf zich de deurwaarder Barendtsze, bijgestaan door twee getuigen, naar de woning van JohannaLippinkhof alhier, huisvrouw van Jan Voortman, welke echtelieden sedert een paar jaren gescheiden leefden, om haar uit te noodigen hare kinderen af te geven, aan haren man, waartoe zij bij vonnis der Arrond. regtbank te Almelo is veroordeeld. De moeder verklaarde zich daartoe bereid, bragt hare kinderen te voorschijn ën stelde die ter beschikking van haren man. Zonder dat door de moeder op dit oogenblik eenige invloed of pressie op hare kinderen werd uitgeoefend, toonden deze een afkeer van hunnen vader, toen zij hem zagen. Hij had oogenschijnlijk alle zedelijke magt en allen invloed op zijne kinderen ver loren. Toen den kinderen aangezegd werd, dat zij hunnen vader moesten volgen, riepen allen dat zij liever wilden sterven dan met hem mede te gaan. De man is daarop onverrigter zake teruggekeerd en door den deurwaarder is proces-verbaal van zijne bevinding opgemaakt." De landhuishoudkundige tentoonstelling zal in het volgende jaar te Dordrecht gehouden worden. Het koloniale stoomschip Argus, bestemd voor het loodswezen inlndië, aan's Rijks werf te Hellevoetsluis uitgerust wordende, zal, naar men verneemt, den 1 November a. s. naar Batavia vertrekken, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. Thierens. Eergisteren heeft het Prov. Geregtshof te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak tegen W. H. H. V., oud 66 jaren, gepensioneerd rijks-ambtenaar en oppasser, geboren te Angeren, in Gelderland, wonende te Amsterdam. Het hof heeft hem schuldig verklaard 1. aan de misdaad van medepligtigheid aan bedriegelijke bankbreuk door met een bankbreukige te hebben zamengespannen, om diens roerende goederen te verduisteren en aan den boedel te onttrekken 2. aan het wanbedrijf van diefstal door een huis- en loon bediende jegens zijne meesteresse en hem veroordeeld tot eene correctionneele gevangenisstraf van vijf jaren. Op het 12tal predikanten ter vervulling der vacature bij de Hervormde Gemeente te Oosterbeek (bij Arnhem) komt ook voor ds. M. Cohen Stuart, Remonstrantsch pred. te Rotterdam. De heer L. van den Bosch, te Sambeek, heeft dezer dagen onder die gemeente twee sneeuwwitte hazen geschoten. Door het onvoorzigtig spelen van kinderen met lucifers is dezer dagen te Eerbeek een bouwmanswoning met een geheelen inboedel en hooiberg afgebrand. Een treurig ongeval heeft te Tubbergen plaats gehad. De grutter V. L wiens vrouw voor drie dagen bevallen was, begaf zich in het vertrek waar de laatste te bed lag, •vroeg aan de baker het krentebrood en het broodmes, en bragt zich met het laatste eene zoo diepe wond aan den hals toe, dat er weinig hoop Op zijn behoud is. De onge lukkige leed aan vlagen van verstandsverbijstering. De heer M., uit Eexta, jl. Dingsdag op de jagt zijnde, had het ongeluk dat zijn geweer sprong, en het schot in zijne borst teregt kwam. Naar huis gebragt zijnde werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen, en bleek het, dat de toestand van den patiënt nog naar omstandigheid gun stig mogt heeten. - Een vreeselijk ongeluk heeft jl. Dingsdag morgen ten 9 ure te Maastricht plaats gehad. Een kind van zes jaren, onder de hoede zijns blinden vaders, is, terwijl de moeder zich een oogenblik verwijderd had, door het vlamvatten zijner kleederen, op afgrijslijke wijze gebrand, en aan de gevolgen zijner wonden bezweken. In een Limburgsch weekblad staat onder een adver tentie van ondertrouw: Repetitie Zondag den (in plaats van Receptie Zondag den Te Londen is in een der kleine théaters een gelegen heidsstuk opgevoerd, getiteld: „Tropmann of de menschelijke tijger." Al de bijzonderheden van de misdaad worden in dat drama getrouw teruggegeven. Men woont den moord der vijf slagtoffers bij. (Zeer aangenaam!) De comische rol wordt door den gendarme Ferrand vervuld; de vervolging van Tropmann door dien man van het gezag, brengt op aangename wijs in herinnering die welke Victorien Sardou in zijn Pomines du Voisin heeft geschetst. De laatste acte stelt de geregtszaal voor, Tropmann is op de bank der beschuldigden geplaatst. De jury staat op het punt uitspaak te doen. Plotseling hoort men een gerucht en verschijnt.... de oude Kinck. Tableau In Moskau bestelde een der grootvorsten voor zich en den Prins van Oldenburg een dinée in eene restauratie. De ondernemer, er op rekenende, dat zijn hooge gast niet zou willen afdingen, rekende voor een eenvoudigen maal tijd 600 roebels. Iets dergelijks gebeurde in der tijd den hertog van Orleans in een Fransch stadje, wien men voor een middagmaal 5000 ,fr.jrekende. Deze liet den maire komen, stelde hem 10000 fr. ter hand en verzocht hem, zijne vertering daarvan te betalen en de rest den armen te geven. De maire deelde een dag later 9995 fr. aan de armen uit. Het jaar 1869 verdiende als het jubeljaar der uitvinding van de stoommachine gevierd te worden; want in 1769 (in April) nam Watt patent voor zijne machine, die, in beginsel steeds dezelfde gebleven, hoewel op duizenderlei wijze verbeterd en toegepast, van onberekenbaren invloed is op den toestand van den tegenwoordigen tijd. Een brief uit Plaisance in Italië, aan de Lombardia van Milaan gezonden, bevat de volgende bijzonderheden omtrent een verschrik kelijke ramp: Den 12 October, des morgens tusschen 9 en 10 ure, hielden zeven soldaten en een korporaal, in de wijk Farnèse gekazerneerd, zich bezig met in de kamer, welke tot depót van den krijgsvoorraad dient, in eenige beschadigde kardoezen kogels te doenzij legden de kogels ter zijde en wierpen het papier weg. Het in eene kist geworpen kruid, woog ongeveer 45 kilogrammen. Toen dit werk geëindigd was, beval de korporaal een der soldaten een bezem te halen en de kamer aan te vegen. De soldaat ging naar de opene binnenplaats en was op het punt om naar boven te gaan, toen men eene verschrikkelijke ontploffing hoorde, welke de kazerne deed schudden. In het eerste oogenblik waren de soldaten, die zich in de nabij- zijnde kamers bevonden, verstomd van schrik; doch weldra hunnen moed hervattende, begaven zij zich naar het punt, waar de ontplof- had plaats gehad en waren toen getuige van het jammerlgkste tooneel, dat men zich kan voorstellen. Het gansche gewelf der kamer was ingestort, vijf soldaten en de korporaal onder zijne puinen begravende. De beide achtermuren waren insgelijks ingestort; een soldaat, die boven van den draaitrap, welke naar het kruidmagazijn leidt, naar beneden was gevallen, bevond zich in een jammerlijken toestand; een ander, welke op het bureau van den fourier werkte, was tegen een venster geworpen en door den slag verpletterd. Toen het puin was weggeruimd bleek, dat twee soldaten reeds den laat- sten snik hadden gegeven; vier anderen, nog wel levend, waren deerlijk misvormd; die ongelukkigen hadden zelfs geen menschelijk gezigt meer; het bloed stroomde uit hunne ooren en hunne oogen waren bijna verdwenen. Na eene eerste verzorging werden zij naar hej hospitaal gebragt, alwaar zg des nachts aan de gevolgen van hunne wonden zijn bezweken. Zes of zeven andere personen waren ligt gekwetst of gekneusd. Men kan niets stelligs zeggen over de oorzaak van het ongeluk, want zij, die nog leven, zijn in geheel bewusteloozen toestand. Men veronderstelt, dat een van hen, de kist met kardoezen wil lende verplaatsen, deze onvoorzigtig over den grond zou gesleept hebben, waarop zich eene kleine hoeveelheid van een ontvlambare stof bevond en welke ontploft is. Den volgenden dag, 's namiddags ten 4 ure, werd de laatste eer aan de dooden bewezen. De stad had zich met den rouw der troepen vereenigd. Aan de vensters en aan de poorten der maga zijnen, alwaar de bevolking zich verdrong, zag men vrouwen en zelfs mannen van alle standen weenen. De ter aarde bestelling was zeer treffend. Een soldaat droeg het kruisbeeldhierop volgden twee wagens met vier paarden bespannen, waarin zich de lijken bevonden: daarna de priesters, een 20tal zusters van liefdadigheid, de militaire muziekkorpsen en eindelijk een groot getal officieren en onder-officieren van alle wapens." Een dorpspastoor was op zekeren Zondag in het midden zijner preek. De toehoorders waren dun gezaaid en de stem van den braven man was bijna gelijk die van den H. Johaunes: een „vox clamantis in deserto!" Eensklaps valt er een zware stortregen. Van de openbare plaats veijaagd, waar zij op de kegelbaan speelden, tredeu eenige boeren den dorpstempel binnen, om aldaar voor den regen te schuilen. Hierop roept de pastoor verontwaardigd uit: „O, slechte Christenen, dt&r gijizijt! Het is de regen, die u hier heenvoert. Vele menschen worden gelaakt, omdat zij van de gods dienst een „dekmantel" maken, maar wat moet ik van u deuken, die er een „regenscherm" van maakt?" (Alg. übl.v. Nederl.) Van een gast van den Khedive, een Fransch journalist te Cairo: rijden door die naauwe en hel verlichte straten iu een rijtuig met een kolossalen Nubischen neger in een lang wit hemd gehuld op den bok, en als voorrijder een inlandsch politie-beambte, gewapend niet zijn stokje, die draaft en schreeuwt, om de Egyptenaren plaats te doen maken op uw wegmet vermaak die levendige, vlugge ezeltjes voorbij te zien draven en galoppeeren onder hun deftige berijders} hier en daar onder die ruiters een Parijsch lid van het Instituut de France te herkennen, en onze geleerden te ezel na te kijkenziedaar een beschrijving van de wonderlijke, vermakelijke, betooverende voorstellingen, die de gasten des Ónderkonings van Egypte bezig zgn te verwezenlijken. „Verscheidenen van ons zijn heden morgen den Khedive hunne opwachting gaan maken, anderen waren er gisteren reeds geweest, nog anderen zullen morgen gaan, al naar 't schikt. Men behoeft geen audiëntie aan te vragen om den souverein te spreken, alsof men met een Parijsch hoofdambtenaar te doen had. Het is een ieder bekend, wanneer de Onderkoning op zijn paleis is, en men wordt dadelijk binnengelatenniets is verder noodig dan een zwarte rok, en zelfs zijn sommigen van ons, die zich gisteren op het plein voor het paleis gewaagd hadden, willens of onwillens naar Z. H. gebragt in hun grijze reispakjes. Men komt binnen met zijn zessen of achten, de Khedive geeft ieder een hand; wij bedanken hem voor de prachtige gastvrijheid die hij ons bewijst, hij bedankt ons, dat wij haar aangenomen hebbenmen gaat zitten, de conversatie loopt over Egypte, Europa, enz. en als men heengaat, geeft men weder de hand. in de komedie in de nieuwe Europesche wijk bespreekt de Onderkoning alle avonden voor ons een groot getal plaatsen. Men behoeft slechts aan de deur te zeggen: „Genoodigd door den Onderkoning." ik zal niet spreken van de diners, die men ons laat houden, dat zijn deftige Parijsche diners, op het ijs na, dat hier niet overvloedig is. Wat alleen den wijn betreft, ziehier woordelijk wat ik lees op liet kaartje, dat bevat, waarop wij aanspraak hebben, wat wij het regt hebben van den hotelhouder te vorderen: „Médoc (lste kwaliteit), Xérès, Pomard, Chateau Laffitte, Champagne, enz." Gelukkig voor ons, verpligt het klimaat om matig te zijn, en wij maken van het „et caetera" geen misbruik. Tot zelfs de rijtuigen toe, die wij hier en daar nemen om wat rond te rijden, zijn voor rekening van de civiele lijst." Ziehier ten slotte nog eene opmerking aan-^t adres van hen, die om dit alles mogten glimlachen „Souvereinen, die aldns gunstig bekende Franschen bij zich uit- noodigen en voor hen zoo bijzonder zorgen, zijn zeldzaam, zelfs in Europa, sedert Frederik den Groote en Catharina II. Hier zien wij Afrika tegenover Frankrijk handelen even als het Europa der vorige eeuw. En zoo gij wilt zeggen, dat in de oogen van het hof te Cairo de Fransche beschaving eensdeels bestaat in het handels verkeer en anderdeels in de opéra-bouffe, meer dan in letteren, wetenschappen en kunsten, ga dan eens de hoofdsteden van Europa rond en zeg, of op dat punt Egypte niet eigenlijk doet, gelijk geheel het negentiende-eeuwsch Europa." (Het Vaderland). Frankrijk. De misdaad van Tropmann raakt in het vergeetboek, wel te verstaan bij het publiek, niet. bij de justitie. In den Elzas worden de opsporingen van het lijk van Jean Kinck nog steeds voortgezet. De schuldige blijft niets bekennen, dan dat hij medepligtige, doch niet de hoofd schuldige is geweest. Voor het monument, dat ter nagedachtenis van de familie Kinck op het kerkhof te Tourcoing zal worden opge- rigt, is reeds 7000 francs ingeschreven. De grève der winkelbedienden te Parijs houdt nog aan. Van de coöperatieve winkelonderneming, door de grèvisten op te zetten, hoort men niet meer. De ver- gulders hebben ook het werk gestaakt. En, naar men zegt, gaan de apothekers-bedienden gewoonlijk een kalm ras ook den arbeid staken. Van af jl. Woensdag ochtend vroeg sneeuwt het te Parijs sterk en is de lucht zoo betrokken, dat men in vele winkels op het midden van den dag het gas heeft moeten ontsteken. Sedert lang had men in de maand October aldaar geene sneeuw gezien. Engeland. De Temps bevat een opmerkelijk artikel over de ver houding van de afgevaardigden tot het algemeen stemregt, welke geheel afhangt van het begrip, dat men met het woord „volkssouvereiniteit" verbindt. Is die souvereiniteit het fantastisch gewrocht, waartoe zoo velen het verlagen, is zij een dogma, met goddelijk regt bekleed; is zij niets anders dan eene bijzondere soort van despotisme; als het volk, dat haar op despotische wijze uitoefent, naar den trant van tyrannen regeertheeft dat volk van natuur alle wetenschap; is het zondeloos en onfeilbaar, en de stem Gods zoo als men het wil doen gelooven, als men het wil vleijen, dan verkeert de afgevaardigde in een staat van volstrekte afhankelijkheid. Dan mag hij geene eigene gedachten noch eigen wil hebben, dan is hij niets meer dan eene commies, gehouden om te verschijnen, en rekenschap te geven, zoo dikwijls hij daartoe door eenige priesters van het souvereine volk wordt geroepen. Dan echter zou verkiezing overbodig, en loting even goed, ja verkiezelijker zijn. Maar de conse quentie gaat gelukkig zoo ver niet, en ten spijt van alle afgetrokkene bespiegelingen geldt het bij de verkiezing voor alle partijen zonder onderscheid niet de benoeming Van den gewillige en gehoorzame, maar van den bekwame en den waardige. De verkiezing geeft een getuigenis van ver trouwen en voortreffelijkheid boven anderen. Zij verheft den gekozene boven zijns gelijken, stelt hem boven zijne mededingers, en boven zijne kiezers en kent hem bekwaam heid en geschiktheid toe voor de gewigtige taak, die hem wordt opgelegd. In één woord, het stelsel van vertegen woordiging rust niet op de onmogelijkheid om de massa's des volks te raadplegen, maar op de onberekenbare ver scheidenheid van aanleg en bekwaamheid, en de onbevoegd heid der groote menigte. Dit heeft Montesquieu gevoeld, wanneer hij aan het volk, dat wil zeggen de massa der natie niet de geschiktheid toekent, om zelf het bewind te voeren, maar wel om de mannen te kiezen, aan wie het dat beleid wenscht te zien opgedragen. Niemand zal betwisten, dat het veel gemakkelijker is, een man van vertrouwen te kiezen dan een staatkundig probleem op te lossen. Maar dit toe gevende, moet men ook erkennen, dat het verbindend man daat verdwijnt en door volmagt vervangen wordt. De candidaat behoort aan de kiezers; hun pligt, hun belang, is hem te bestudeeren, hem te beoordeelen, hem te toetsen, en op deze goede en deugdelijke gronden te benoemen. Maar hem verkiezende, verklaren zij zelve, dathij in hun oog de geschikte man is, en dat zij als zoodanig hem eene zending toevertrouwen, waarmede zij zelve zich niet willen belasten. Bedriegen zij zich, des te erger voor hen. De afgevaardigde ontsnapt hun en wordt eerst bij het eindigen van zijn mandaat hun gelijke. De Times berigt tot haar leedwezen dat de heer Peabody thans te Londen gevaarlijk ziek is. Duitseliland. Te Aken is een geheel arbeidersgezin, bestaandej uit man, vrouw en vier kinderen, dat zich 's avonds welge moed ter ruste had gelegd, in de gemeenschappelijke kamer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2