BINNENLAND. verbodsbepalingen tegen het aankondigen van vreemde loterijen acht de minister in het algemeen belang nog altijd wenschenlijk. De minister zal in overweging ne men, in hoever het mogelijk zal zijn de herziening der postwet en de invoering van het uniform-port nog in deze zitting ter sprake te brengen, mits de laatste niet vóór 1 Jan. 1871 worde ingevoerd en mits blijke van de mogelijkheid om voor 's Rijks schatkist de vereischte vergoeding te vinden. Uit het verslag nopens de hegrooting voor Oorlog, Hoofdstuk VIII, stippen wij het volgende aan. Vele leden waren teleurgesteld over het gebrek aan de noodige bezui nigingen en over het hooge eindcijfer. Er waren le den, die meenden, dat het eindcijfer zonder schade voor het algemeen belang kon worden verminderd, mits het leger op eene meer zuinige wijze werd ingerigt, maar tevens op meer krachtige wijze werd zamengesteld. Zij wezen op de noodzakelijkheid, dat 's lands verdediging door het volk zelf als eene nationale zaak worde beschouwd. Op de spoe dige indiening der wetsvoordragt omtrent het verdedigings stelsel werd ernstig aangedrongen In alle afdeelingen werd tevens de meening geuit, dat ook de zamenstelling der levende strijdkrachten bij de wet moet worden bepaald. Er werd gewezen op de niet gunstige omstandigheid, dat het aantal vrijwilligers bij het leger steeds afneemt. Vrij algemeen werd het afgekeurd, dat de miliciens der oudere ligtingen voor de artillerie na hunne eerste oefening nooit meer onder -de wapenen worden geroepen. Eenige leden wenscliten, dat, krachtens de bevoegdheid bij art. 183 aan regering toegekend, alle miliciens geregeld eenmaal 's jaars, zij het slechts voor korten tijd, onder de wapens zouden worden geroepen. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 November. Al neemt volgens den telegraaf, het aantal stemmen voor den hertog van Genua langzaam toe, gekozen is dat Prinsje nog niet, en in het rustig bezit van den troon nog minder. De meerderheid der bevolking van Madrid wil van den kleinen Thomas niets weten, van wien zelfs Prim slechts wist te zeggen, dat hij een goede opvoeding had genoten, een goedaardig karakter bezat, goed te paard zat, en op zijn bovenlip reeds het dons vertoonde, dat de komst van een baard voorspelde, redenen waarom hij, en hij alleen als de eenig mogelijke trooncandidaat was te beschouwen. De koopmansstand weuscht algemeen den hertog van Mont- pensier, doch daar deze onmogelijk is, zoo zal de menige ware oplossing welligt zijn: de republiek. Omtrent de candidatuur van den hertog van Genua, ver neemt men dat de moeder van den Prins volstrekt afkeerig is om haren zoon aan den maalstroom der Spaansche ge beurtenissen over te geven, en dat Koning Victor Emmanuel, die al de verantwoordelijkheid gevoelt, welke hij in dit geval op zich neemt, grootendeels met deze hare gevoelens overeenstemt. Het zou voor Spanje inderdaad te wenschen zijn, dat deze candidatuur werd opgegeven, aangezien alle denkenden het hieromtrent eens zijn, dat het plaatsen van eenen schoolknaap op den troon van Spanje, onder de tegen woordige omstandigheden, onvermijdelijk tot een burger oorlog zou leiden. De Belgische Kamers hebben eergisteren hunne werk zaamheden aangevangen, zonder dat de zitting op de gebruikelijke, plegtige wijze, met eene troonrede werd geopend. De regering werd daarover spoedig geïnterpelleerd zij antwoordde, bij monde van den minister-president, dat de duur der zitting, wegens de op handen zijne verkiezingen, zeer kort zal zijn. Zij hield een troonrede dus voor nutteloos, terwijl bovendien de discussiën over een adres van antwoord weder veel tijd zouden rooven, die beter tot andere einden kan worden besteed. De toestand van den Koning van Italië is, blijkens de laatste berigten uit Florence, gunstiger. Het gevaar schijnt geweken. De ziekte heeft een regelmatigen afloop. Henri Rochefort is te Parijs; talrijk zijn de berigten daaromtrent. Jl. Maandag avond tegen middernacht is hij huiswaarts geleid door niet mindet dan 1500 personen, onder het aanhoudend geroep van//leve Rochefort De policie verhinderde dezen optogt niet. De laatste berigten van het oorlogstooneel in Dalmatië luiden gunstig voor de Oostenrijkers. In het district Zuppa is een beslissend gevecht voorgevallen, waarin de opstande lingen geheel geslagen zijn, met een verlies van 80 dooden en 126 gekwetsten. De bevolking heeft hare onderwerping aangeboden. In een ander deel des lands werd eene kuststreek door eene oorlogsstoomboot beschoten, terwijl de troepen vooruit rukten. Een der hoofdaanvoerders van den opstand is gevangen genomen. De krijgsraad te Cattaro heeft drie personen, die met de wapenen in de hand gevat waren, tot de galg veroordeeld. Dit vonnis is den 5 dezer ten uitvoer gebragt. In onze havens lagen den laatsten tijd tal van schepen op eene gunstige gelegenheid te wachten, ten einde zee te kiezen. Naauwelijks heeft de wind eene N. O. rigting genomen en is in het weder eene gunstige ver andering gekomen, of tal van vaartuigen verlaten de haven om hunne bestemming op te volgen. Zr. Ms. transportschip Java ligt ter reede en zal, blijft de gelegenheid gunstig, morgen de reis aanvaarden. Zoo vaak treden er artisten voor ons op, die sedert jaren op het gebied der kunst zich een naam hebben zoe ken te verwerven. Geen wonder dus, dat de tooneel- voorstelling, die eergisteren avond in Musis Sacrum werd gegeven, onze opmerkzaamheid tot zich trok om het eigen aardig personeel dat daar zoude optreden. Jeugdige tooneel- spelers, 12 ii 16 jaren oud, bestemd om later de plaatsen hunner oudere broeders en zusters in de kunstwereld in te nemen, de gedachte daaraan en aan het nut eener speciale opleiding in de zoo moeijelijke tooneelspeelkunst, deed ons met belangstelling deze uitvoering te gemoet zien. De uitslag was zeer bevredigend. De jongelieden hebben, de een meer, de ander minder, over het algemeen een goeden aanleg, geven blijken van gezette oefening en van eene goede leiding en hebben het talrijk auditorium, de bijvalsbetuigingen strekten daarvan vaak ten bewijze, een genoegelijken avond verschaft. Blijkt het steeds meer en meer, dat het tooneel eene der meest geliefkoosde uitspanningen is van het publiek, volgt daaruit dat de verbetering van het tooneel van veel belang is te achten, dan zal men de pogingen van directeuren dezer instelling om de opleiding van artisten te bevorderen, toejuichen en deelen in den wensch, dat hun streven met gunstigen uitslag voor het nationaal tooneel worde bekroond 1 Eene kleine opmerking zij ons vergund. We hadden gaarne gezien, dat de directeur blijspelen had gekozen, waarbij //Amouretten» minder of liever in het geheel niet op den voorgrond stonden. Ook het dialect mogt wel wat beter zijn, maar we mogen niet uit het oog verliezen, dat het élèves waren, die voor ons optraden. Gaarne voegen we bij het eindigen van deze regelen onze welgemeende afscheids groet: Aufs wieder sehen." De rederijkerskamer Olympia handhaafde in de ver gadering van gisteren avond haren sedert jaren verworven roem op eene schitterende wijze door de opvoering van het historisch drama: «De boodschapper." De zeer talrijke vergadering gaf blijken van groote ingenomenheid met het spel, dat dan ook in alle opzigten verdienstelijk, neen uitmuntend was. Zoowel de hoofd- als de ondergeschikte rollen werden op zulk eene flinke wijze uitgevoerd, dat hieruit bleek dat men het stuk met veel zorg had bestudeerd. Met name noemen wij de rollen van den boodschapper van Doorn en Perea, omdat ze hoofdrollen zijn, maar dat neemt niet weg dat aan kleineren mede veel lof toekomt. Het geheel marcheerde op uitmuntende wijze, de zang in het tweede bedrijf was uitstekend, het decoratief in het laatste hedrijf waarlijk interessant. Wij feliciteren Olympia met den flinken afloog van hare eerste vergadering in dit saizoen en wenschen haar veel succes en steeds toenemende belangstelling van het publiek toe, bij de nog te houden voorstellingen in den aanstaanden winter. Een geanimeerd bal besloot deze aangename bijeenkomst. Aan het Dagblad van 's Gravenhage en Zuidholland ontleenen wij de volgende regelen: //Is de heer D. Dekker reeds gunstig bekend als novel list, waartoe hij zijne onderwerpen meestal aan Texelsche toestanden ontleent, de verschijning van De Verminkte Coupon, uitgave van L. A. Laurey, alhier, kan voor zijn goeden naam als zoodanig slechts een nieuwe steun worden. Wij hebben het verhaaltje met genoegen gelezende intrigne is boeijend en oorspronkelijk, en de schrijver heeft met dit werkje op nieuw getoond dat hij alleraangenaamst weet te vertellen. Hier en daar een weinig minder deftigheid hij de woor denkeus zou de onmiskenbare verdienstelijkheid van den dialoog o. i. nog veel in natuurlijkheid kunnen doen win nen. De schrijver moge hierin echter geene aanmerking, hoogstens eene opmerking, liefst een goeden raad zien, in gegeven door de waardering van zijn werk, dat ongetwijfeld aan menigeen een genoegelijk uurtje verschaffen zal." Jl. Zondag zijn aan boord van Zr. Ms. wachtschip al hier, aan een 26tal schepelingen uitgereikt de eereteekenen voor deelneming aan krijgsverrigtingen in de Overzeesche Bezittingen. De namen der gedecoreerden zijn: J. Weers, opperschip- per; Messian, opperkonstabel; Philips, 1ste machinist: P. G. Kirschboom, schipper; J. Janssen, bootsman; v, d. Lem, konstabel; A. Fiorani, stafmuziekant; J. Barbarini, idem; Koole, 2de zeilmaker; Claeman, kajuitskok; Besbikker, idem; Sipkes, 2de timmerman; Schnijders, provoost; Kannegie- ter, 1ste kleermaker; Mooijen, bottelier; Kaptein, idem; T. H. Vuurpijl, serg. der mariniers; Crullaars, scheepskok; Qualwegen, idem; Verheij, schiemansmaat; Bronner, schilder; Gaijkema, konstabelsmaat; Klinkert, vuurstoker 1ste kl.; Polius, korporaal; Schouten, matroos 1ste kl.; Steentjes, marinier 2de klasse. Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Admiraal van Wassenaer is den 9 dezer te Alexandrië aangekomen en Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, op dienzelfden datum van Konstantinopel naar Port-Saïd vertrokken. Aan boord van beide bodems was alles wel. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zijn den 7 dezer in goeden welstand te Konstantinopel aangekomen. Tot burgemeester der gemeente Wijk bij Duurstede is benoemd de heer D. O. Ileldewier, die op zijn verzoek met den 15 dezer eervol ontslag is verleend uit de zeedienst. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Medemblik den heer J. B. Vroom, thans te Lochem. Aan den gewezen lichtwachter te Egmond aan Zee, J. Schol, is met ingang van 1 Oct. 1869 pensioen ver leend, ten bedrage van 205 's jaars. Blijkens de bijlagen der jongste staatsbegrooting, heeft ons rijk onder andere verdedigingsmiddelen nog in voor raad: 21 tamboer-majoorstokken, 15 slangbanden voor idem, waarvan 12 met goud galon, en 16 paren tromstokken met zilver gemonteerd. De examina's van onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, zijn eergisteren in de residentie onder presidium van den luitenant-generaal Engelbregt, aan het locaal der normaal-schietschool, aangevangen. Het examen zal seriesgewijze deze maand worden voortgezet. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Alkmaar ds. J. G. Knotnerus, te Exmorra en Allingawier. Aan genomen het beroep naar Deventer door ds. L. Mees, te Uitgeest. Blijkens de 8ste lijst is bij de Tijd reeds 2875,32 aan bijdragen voor het vatikaansche concilie ontvangen. Voor het Prov. geregtshof van Noordholland werd jl. Dingsdag de zaak behandeld van Willem Balder, touw slagersknecht, geboren en wonende te Alkmaar, beschuldigd van poging tot moedwilligen doodslag, gepleegd op zijne huisvrouw, door haar, terwijl zij in vasten slaap lag, met een bijl herhaaldelijk in het hoofd te hakken. In deze zaak werden 15 getuigen gehoord, waaronder twee des kundigen, die van oordeel waren, dat de dader tijdens het plegen van de daad niet geheel in het bezit was van zijn verstandelijke vermogens. De advocaat-generaal jlir. mr. C. H. Backer bestreed die meening en betoogde dat zijns inziens de wet een misdaad of toerekenbaar of niet toerekenbaar verklaarde, en dat, eene zoodanige gedeeltelijke ontoereken baarheid daargelaten, de zijns inziens zwakke gronden daarvoor aangevoerd, niet als ontoerekenbaarheid in den zin van de strafwet was te achten. Hij gaf echter de qualificatie van poging tot moedwilligen doodslag op, ver mits de bedoeling om te dooden niet voldoende bewezen was. Hij requireerde schuldigverklaring van den beschuldigde aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren, waardoor een ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen was te weeg gebragt, en zijne veroordeelnig deswege tot eene correetioneele gevangenisstraf van 5 jaren. De advocaat mr. A. P. van der Mersch wees nog op enkele omstandigheden tot verdediging en oordeelde o. a. dat het hof zich aan het oordeel der deskundigen omtrent de niet toerekenbaarheid moest houden. De uitspraak is in deze bepaald op Vrijdag 12 November e. k. Men schrijft ons van Texel, dd. 10 dezer: //Naar wij vernemen, is op de Vliehorst een Engelsche brik gestrand beladen met hout. Ook kon men nabij de kust van dat eiland, een paar schepen even met de masten boven water ontwaren." //Heden namiddag was een schip in het gezigt van af den Eijerlandschen vuurtoren, men was zeer bevreesd dat het zou stranden. Nadere bijzonderheden ontbreken tot heden; van af de duinen achter de Koog is mede een schooner gezien, zeilendemet alles digtgereefd en fiks boven de gronden kunnende koersen." Te Terschelling zijn 2 wrakken, 130 eiken balken, ongeveer 250 deelen en eenig wrakhout aangespoeld. Tèn noorden van Egmond is eene Fransche brik gestrand en verbrijzeld; het volk is gered. Jl. Woensdag werd te Schagen het stoffelijk overschot van Jan Wit, oud-gediende, versierd met de Waterloo- medaille, met militaire eerbewijzen ter zijner laatste rust plaats gebragt door het corps der Scherpschutters-vereeniging aldaar. Dingsdag den 14 Dec. e. k. zal de bekende novellist J. J. Cremer, in het lokaal van den heer A. Knikker, te Schagen, eene voordragt houden. Jl. Maandag kreeg op de paardenmarkt te Utrecht een koopman uit Beusichem van een achteruitslaand paard zulk een geweldigen slag tegen de borst, dat men hem voor dood hield. Door het verleenen van geneeskundige hulp herstelde hij echter zoover, dat men hem naar zijn woonplaats heeft kunnen vervoeren. Jl. Zondag verschrikte een paard, dat voor het rijtuig gespannen was, waarmede de heer van W. van Vugt naar 's Rosch reed, voor een voorbijkomende goederentrein van den Staatsspoor. Het dier begon te steigeren, geraakte in de diepe sloot, en de heer W. kwam daarin aan zijn einde. Tegelijk met het rapport, waarop vermeld werd het redden van den beschonken soldaat te Arnhem, waarvan wij melding maakten, door den agent Ledekerke, die daar niet zonder kleerscheuren afkwam, is door den commissaris van politie aan den burgemeester eene gratificatie van 10 voor Ledekerke aangevraagd. Deze is hem toegekend en door den burgemeester zeiven ter hand gesteld. Een landbouwer te Amerongen, terugkeereilde van de levering van een vet varken, geraakt zijn paard op hol, hij valt van den wagen, en, hoewel uiterlijk geene letselen bekomen hebbende, blijft hij, na eenige schreden geloopen te hebben, plotseling dood. Sedert eenigen tijd hebben de mazelen in zoo hevigen graad te Giethoorn geheerscht, dat de school aldaar, die doorgaans 120 leerlingen telt, nu gedurende 13 dagen door slechts 4 bezocht wordt. Ook ouden van dagen wor den door deze ziekte aangetast, onder welke zelfs eene vrouw van 60 jaar. Een 13tal kinderen zijn reeds aan de mazelen overleden en in één huisgezin betreurt men het verlies van drie kinderen: een meisje van 18, een van 4 jaar en een van 8 maanden. Jl. Vrijdag avond wachtten te Wolvega een achttal personen in de wachtkamer der derde klasse van het spoor wegstation den trein van Steenwijk at, ten einde zich daar mede naar Heerenveen te begeven. Deze arriveert eindelijk en onze reizigers denken zich er in te begeven, maar.... de deur van het station is gesloten, en hun geroep wordt door niemand gehoord, zoodat zij het genoegen hebben achter te blijven en de stationchef, om hen later voor zijne rekening per rijtuig naar Heerenveen te doen brengen. Werden er voor en na min of meer ongunstige be rigten uit Amerika ontvangen, thans ontving men dezer dagen te Almelo een brief uit Westerbork, die aanmoedi gend en zelfs uitlokkend is. Het is een uittreksel uit een schrijven van een daar gewoond hebbend en in het voorjaar van 1868 naar Noord-Amerika vertrokken boerenknecht, gedagteekendNoordeloos (St. Michigan), 28 Sept. 1869. Met het doel om lotsverbetering te zoeken en te zien of het waarheid was, wat nu en dan werd verteld en geschre ven, vertrok hij, met achterlating van zijne beminde, die hem evenwel in het voorjaar van dit jaar derwaarts is gevolgd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2