Zeeramp—Terschelling. Strandvonderij - Goederen. PROVINCIALE DUINEN M VALLEK, ENZ. ADVERTENTIËN. PUBLIEKE VERPACHTING PUBLIEKE VERKOOPINC. INGEZONDEN. Effecten-Beurs te Amsterdam. Weerkundige Waarnemingen te Helder, te TEXEL. De provinciale DUINEN en YALLEIJENMIENTYELDEN en VOORGRONDEN, ter g-ezament- lijke g-rootte van ong'eveer 5000 Hectaren (Bunders) oppervlakte, zoo als deze g-eleg-en zijn binnen de gemeente van Texel. e- er en^ouwen in het oosten. Sedert het vertrek van de „souve- di,-eine der Franken" zijn de harems ledig, maar daaren tegen wemelen de straten van Constantinopel van elegante en>quipages, waarin de bekoorlijkste odalisken zitten, die, en,ets ongehoords, met het aangezigt ongedekt hare rose enijgarette van Stamboul rooken. De sluiiers hebben veel en,an hunne vroegere digtheid verloren en de moedigsten en(nder die dames durven ze reeds tot op het drie vierde istler taille opligten. Komt er nu nog eens een westersche etforstin, welligt zouden die voiles dan geheel ter zijde r- norden gelegd. Thans zijn het de Turksche Othello's die ir.jiet tevreden zijn! Keizer Napoleon heeft aan dr. Ricord een zeer liarte- ijken brief geschreven, houdende dankbetuiging voor de rele en goede zorgen welke hij van dezen genees- en heel- cundige ondervonden heeft, en voor den gelukkigen uitslag Ier ondergane kuur. Dat deze brief vergezeld ging van le traditionnele snuifdoos met diamanten bezet spreekt van self, maar bovendien lag er een bedrag van 20,000 frs. lan bankbilletten in, en men verwacht tevens de benoeming ran dr. Ricord tot lid van den senaat; hiertegen echter tpenbaart zich nog al verzet, daar dr. Ricord bekend staat ils vriend van Prins Napoleon. ,n Jl. Vrijdag zijn drie menschenlevens te Parijs gered loor de zeldzame tegenwoordigheid van geest van een immermansknecht. Deze zelf bevond zich met twee dames n het grootste gevaar. Hij viel namelijk, terwijl hij een dank optilde, uit de goot van een huis, juist boven twee lames, die op het trottoir wandelden. Doch onder het 'allen die twee dames ziende, riep hij luid „van onderen 3e beide dames sprongen, de eene naar voren, de andere l_ laar achteren, en de timmermansknecht kreeg alzoo de uimtc om zijn plank zonder gevaar uit te steken en daar- neê zijn val te breken, waardoor hij ongedeerd genoeg be leden kwam, om bij de dames zich'te verontschuldigen q iver het oponthoud, dat hij haar had veroorzaakt. Men verzekert, dat het geding van Tropmann den 0 of 12 Dec. voor de assises van het Seine-departement en aanvang zal nemen. Tengevolge van de bekentenis van Tropmann zal er ter ilaatse, door hem aangeduid, een nieuw onderzoek begin- 3 en. De plek, waar de oude Kinck begraven zou zijn, is 3 igt bij een diepen afgrond, en het is vreemd, dat de loordenaar het lijk daar niet ingeworpen heeft. Het ge- eeskundig onderzoek bevestigt zijn laatste verklaring, dat t :ij alleen den moord te Pantin volvoerd heeft, daar de 17 wonden, die op de lijken gevonden zijn, allen met .etzelfde werktuig toegebragt waren. Duitse h land. In Barmen stonden voor eenigen tijd twee heeren teregt. 3e beschuldiging luidde: dat de een tengevolge eener reddingschap een stuk van den staart van den kat, die aan len ander toebehoorde, had afgebeten. De jWuppertlialer Fhierschuizverlen," die van deze gruwzame daad kennis ;reeg, heeft zich het lot der arme kat aangetrokken en de ledrijvers aangeklaagd. Niettegenstaande de aangeklaagden fch er op beriepen dat het afkorten van den staart slechts en voordeele van de kat had plaats gehad en dit door een 'eearts lieten bevestigen, zijn zij elk tot 20 thaler boete reroordeeld. Te Ramscheidt (Nassau) brak onlangs midden in len nacht brand uit. De bewoners van het naburige ichwalbach vlogen naar het spuithuisje om hunnen buren lulp te brengen. Ongelukkig had men voor eene begra fenis op den volgenden dag daarin een lijkwagen geborgen in, door de duisternis misleid, trokken de hulpvaardige ichwalbachers deze in plaats van de brandspuit naar de )laats des onheils. Tableau In Saksen wordt ieder vader van een kind, dat zes jaren oud wordt, gewaarschuwd, dat de schooljaren voor lijn kind begonnen zijn. Indien de ouders in gebreke jlijven om het kind naar eene school te zenden, zoo ont- jiedt de overheid hen en leest hun de wetsbepalingen voor. Blijven zij dan nog nalatig, dan past men de boete toe. Dpmerkelijk is de verklaring van een inspecteur, die, bij ïene bevolking van 50,000 zielen, in 8 jaren slechts 42 maal de boete had behoeven toe te passen. Italië. De heer Richard, lid van het Britsche Parlement, die, zooals bekend, reeds eenige groote steden van Europa heeft bezocht om ten behoeve eener algemeene ontwapening werkzaam te zijn, bevindt zich sedert eenige dagen in Italië. De Koning van Italië gaat wel voorspoedig in beter schap vooruit en is reeds in staat dagelijks het bed te verlaten, doch zal de aanstaande opening der wetgevende zitting niet bijwonen, maar heeft eene commissie benoemd om hem daarbij te vertegenwoordigen en zijn boodschap aan het parlement voor te lezen. De Kroonprins en de Kroonprinses te Napels, ontvangen, ter gelegenheid van de geboorte van hunnen zoon, per telegraaf gelukwenschen uit alle deelen des rijks, alsmede van de buitenlandsche souvereinen. De stad Napels heeft eene kostbare wieg, wier vervaardiging en versiering 50,000 fr. moet gekost hebben, voor den jongen Erfprins geschonken. Egypte. De Keizerin van Frankrijk is den 16 dezer te Port-Saïd aangekomen. Uit Konstantinopel zijn aldaar aangekomen de gezanten van Engeland en van Rusland. De godsdienstige plegtigheid van de inwijding van het kanaal heeft gisteren, in tegenwoordigheid van den Khedive, van de Keizerin van Frankrijk, van den Keizer van Oostenrijk en van een stoet van vertegenwoordigers van alle natiën te Caïro plaats gehad. Eene ontzaggelijke volksmenigte woonde de plegtigheid bijde verschillende redevoeringen zijn luide toegejuicht. 1'Aigle en de overige schepen vertrokken gisteren naar Ismaïla. Iets over den bekenden, onbekenden visch, aan de kust van Texel gevangen. Mijnheer de Redacteur! In het vorig nommer dezer Courant komt o. a. voor een schrijven van Uiven Texelschen Correspondent, die melding maakt van een visch, die, volgens hem, geheel en al onbekend is. ZEd. vermeldt, dat in onderscheidene werken van Natuurlijke Historie een beschrijving of teekening van dat vreemde zeedier te vergeefs is gezocht. De verklaring van oude kustbewoners is zeker oorzaak geweest, dat men met dit „aan onze kust geheel onbekende dier" een bezoek aan deze gemeente heeft gebragt om het te doen bezigtigen. Het berigt in de Courant bragt mij op de gedachte om ook eens een kijkje te nemen in werken over Natuurlijke Historie en het gelukte mij de teekening en beschrijving er van wèl aan te treffen. In het werk, getiteld: „Natuurlijke Historie van Nederland," vinden wij op pag. 182 en 183 van het gedeelte dat over de Visschen handelt, eene beschrijving van dit dier, dat den naam draagt van Maanvisch (Orthagoriseus Mola) en op plaat 17 vinden we in fig. 4 eene ver gelijkende afbeelding. Deze visch wordt, volgens de beschrijving, aan de kusten van Japan, in 'de Middellandsche Zee en den Atlan- tischen Oceaan en van tijd tot tijd ook aan de kusten der Noordzee aangetroffen. Ofschoon bedoelde visch slechts zelden aan onze kusten verdwaalt, is deze keer de eerste niet zoover wij weten, dat hij in onzen omtrek wordt aangetroffen. Immers in de „Notices Zoölogiques, Anatomiques et Histiologiques," van den heer P. Harting, vinden wij vermeld, dat door den heer J. Sevenhuijsen, Apotheker alhier, in den jare 1864 zulk een visch, van zeer groote afmeting, wegende 168 kilogrammen, aan genoemden natuurkundige is toege zonden, die daarvan in genoemde aanteekeningen een uitvoerige beschrijving en een fraaije afbeelding geeft. Door de Heldersche vissehers was dit zeedier nog levend gevangen. Aan de door mij eerstvermelde beschrijving ontleen ik nog de mededeeling, dat in de Middellandsche Zee de verschijning van een dezer visschen aan de oppervlakte der zee door vele zeelieden als een voorteeken van stormen of andere onheilen wordt beschouwd. Met de opname dezer regelen zult gij verpligten Uwen bestendigen lezer, A. Mijnheer de Eedacteur! Mag ik UEd. verzoeken een plaatsje voor onderstaande regelen? Een paar dagen geleden was er eene discussie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal over eenige millioenen der Indische staatsbegrooting, waarbij onder anderen de Heer Fr. van de Putte vroeg, waarom er zulk een verschil was in de prijs der Javaansche soldaten en Amboinesche, wat de Eations betrof. En daar de Minister bekende zulks niet te weten, zou Z. Exc. dit vragen aan den Gouverneur-Generaal. Schrijver dezes lange jaren in Indië verkeerd hebbende, waagt het als zijne opinie mede te deelen, dat de Amboinesche soldaten Christenen zijn (Seranie) en de Javaansche, Mahomedanen (Slam), dat dus de eerstgenoemde met Europeanen gelijk gesteld worden, en dus Eations krijgen zooals de Europesche soldaat de Maho- medaan natuurlijk niet. X. 16 Nov. 17 Nov. Nederland, Werkel. Schuld 2f% 53tf 53** dito 3 ii 62* 62a dito 4 n 84* 84* Spanje, Obligatiën 2 i„ 25* 25a Portugal, Obligatiën 1853 3 31* 31* Bcsland, Obligatiën 1798/1816. 6 94* 94* dito bij Stieglitz 5 75 76* dito 1864 5 n 90* 91 dito 1860 4*„ 80* dito 1867 4 ii 65 65 dito Poti Tiflis 6 83 82* dito Spoorw. aand. 213 212* dito Loten 1864 n 226* 226 dito 1866 ii 218 218 Oostenrijk, Obligatiën Metalliek 5 47* 47** dito dito 2*// 22* dito Nationale 5 52* dito rente Amst. 6 60* dito 1864. 6 67* dito 1865. 6 ii dito 1866. 5 Mexico, Obligatiën 1851 3 n 12* dito 1864 3 4*1 Griekenland, Obligatiën 5 Turkije, Obligatiën 6 41A 41A Amerika, Obligatiën 6 88 88 dito 1882 6 ii 89 8»A dito 1885 6 87* 87* Debentures Ohio 8 27 27 Gecons. Atlantics 7 25* 25* St. Paul en Pacific, le sectie 7 70* ii ii ii 2e 7 69A 69* (Landskeet). 12 12 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw w. 0.4k. wtz. 0.6„ zw. 0.7 769.94fll.10 774.20 f15.34 774.84fl6.48 Thermometer C. Stand. Afw. fi.4 f2.3 til ËP a 1.00 0.99 0.92 Toestand van de zee. Kalm. Vlak. Weersgesteldheid: 17 Nov. 12 u. Helder,benev.,vochtig,stil,mooiweer. 18 Nov. 8 u. Nevelig, mistig, vochtig, goedweer. 18 Nov. 12 u. Nevelig, mooiweer. Bevallen van een Zoon T. KOPPEN, geb. BRANS. Oosterend op Texel, 16 November 1869. Bevallen van eene Dochter D. J. DE GRAAF, geb. GILTJES. Helder, 17 November 1869. Heden overleed ten mijnen huize onze Behuwdmoeder, Mejufvrouw ANNA DE VRIESlaatst Weduwe van J. P. DE HELD, in den ouderdom van 67 jaren en 5 maanden. Nieuwediep, 16 November 1869. B. BOLL. E. BOLL—SCHAGEN. De ondergeteekenden, ingezetenen van Texel, diep bewogen door de nieuwe zeeramp, die het naburige Terschelling in de bemanning van een der aldaar gestationneerde loodskotters getroffen heeft, ge voelen zich gedrongen, ook in deze gemeente eene geschikte gele genheid te openen, van welke een ieder, desverkiezende, kan gebruik maken, om zijne giften te doen toekomen aan en ten behoeve van zoovelen, als ook thans weder zijn geworden tot weduwen en weezen, die op één oogenblik den geliefden man of zorgenden huisvader hebben moeten missen. Tot dat einde hebben zij zich geconstitueerd tot eene commissie, uit wier naam in den loop der volgende weck eene inteekenlijst, aan welks hoofd zij .zelve staan, hunnen mede-ingezetenen zal worden aangeboden, ten einde daarop te vermelden het bedrag van wat zij zullen meenen tot het voorzegde weldadig doel te mogen en te moeten afzonderenterwijl, voor zooverre er mogten zijn, die hunne giften liever langs anderen weg, direct aan de commissie zouden willen doen toekomen, ook tot de ontvangst dier giften of toezeggingen, een iegelijk hunner ten zijnent, zich gaarne bereid verklaart. Mede-ingezetenen! de ramp zelve, tot wier leniging wij ons tot u wenden, behoeft geene vermelding of uiteenzetting, zij is u allen voldoende bekend. Maar wat baat het kennen der rampen onzer natuurgenooten, ja, zelfs onze hartelijkste deelneming, tenzij die zich in zoodanige werkdadige hulp en liefde openbare, als waardoor zulke treffende rampen in hare even onvermijdelijke als treurige gevolgen, zoo niet worden weggenomen, althans aanmerkelijk verzacht. Meer vermogen wij niet, doch daardoor toch wordt zoo menige bittere traan gedroogd, en in allen gevalle het koninklijk gebod der liefde, dat alle menschen omvat, op Christelijke wijze vervuld 1 Burg op Texel, den 16 November 1869. De Commissie, D. C. LOMAN, Burgemeester, Voorzitter. P. LANGEVELD, Wethouder. Mr. W. BOK, Schoolopziener. C. VEENDENBEEG, Predikant bij de Hervormde Gemeente. J. HUIZINGA, Predikant bij de Doopsgezinde Gemeente. Met autorisatie van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, zal door den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, op Woensdag 8 December e. k., des voormiddags 10 ure, in het lokaal DE VERGULDE KIKKERT, aan den Burg aldaar, door de Notarissen W. H. BRUNO BOK en J. R. G. CONINCK WESTENBERG, te Texel, in liet openbaar worden verpacht, voor den tijd van 56ES achtereenvolgende jaren En zulks bij zoodanige perceelen, op zoodanigen voet en wijze, als bij de voorwaarden daarvan in het breede staan omschreven, en waarvan gedrukte exemplaren voor de belanghebbenden ter visie liggen, van heden af, op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 3 ure, ten kantore van voornoemde Notarissen, ten Raadhuize aan den Burg, alsmede in alle de Logementen op de verschillende dorpen van Texel. Nadere informatiën te bekomen in persoon, of op franco aanvrage, bij voornoemde Notarissen. De BURGEMEESTER van TEXEL, belast met het beheer der Strandvonderij, zal op Donderdag 35 Xo- veinber 1869, 's namiddags 2 ure, in het logement DE VERGULDE KIKKERT, aan den Burg', publiek verkoopen p. m. 8200 Greenen en Vuren PLATEN en BADDINGS, van 1, 1*, 2, 21, 3 en 4 duim dikte, bij 6, 7, 8, 9 en 11 duim breedte en van 9 tot 30 voet lengte. 114 Eiken BALKJES, van 9 tot 20 voet lengte en 6 bij 9 en 10 duim. 168 Greenen SPOORBALKJES, van 9| voet lengte en 9 bij 9 duim. 2 SCHEEPSBOOTEN, Oostzeesche Greenen BALKEN, benevens RONDHOUTEN, stuk ken MAST, RA'S, eenige vaten TEER en TRAAN. Voorts: ledige TRAANFUSTEN en al hetgeen verder zal worden gepresenteerd. De Greenen Platen zijn afkomstig van het gestrande Zweedsche Schoenerschip VICTORIAen het op Ter schelling verbrijzelde Schip LECTOR VOSS.» De goederen liggen, behoorlijk gekaveld, op de verschil lende Strandingsplaatsen. Inlichtingen zijn op franco aanvragen te bekomen bij den Burgemeester voornoemd en S. KEIJSER Pz., sub- Agent van Lloyds te Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3